علت داشتن درد در هنگام انزال در آقایان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال دردناک به علایم درد اشاره دارد که به هنگام انزال مرد اتفاق می ‌افتند. این مسئله، مشکل نادر در بین جمعیت مردان نیست.

دلایل متعددی نیز وجود دارند که چرا این اتفاق ممکن است رخ دهد. در برخی از مردان، ممکن است انزال دردناک صرفا حاد باشد و به صورت موقتی اتفاق افتد.

مردان زیادی در مورد مشکل انزال دردناک احساس شرمساری دارند. این چیزی است که می ‌تواند در توانایی ‌های مردان در اتاق خواب اختلال ایجاد کند. گاهی اوقات، ممکن است مردان ترجیح دهند که در آمیزش جنسی شرکت نداشته باشند. این عقیده به منظور کاهش دادن خطر تجربۀ درد در ناحیۀ تناسلی است.

مردان باید اطلاع داشته باشند که درمان‌ هایی در این زمینه موجود هستند. در بسیاری از موارد، درمان نتایج موفقیت ‌آمیزی را به بار خواهد آورد. این اتفاق می ‌تواند به بیماران کمک کند که اعتماد به نفس خود را مجددا در اتاق خواب کسب کنند. همچنین می‌ تواند به تسکین دادن دردی که مرد در زمان انزال تجربه می کند کمک کند.

علائم انزال دردناک

علائم با توجه به شرایط می ‌توانند بین بیماران متفاوت باشند. برخی از مردان نیز متوجه می ‌شوند که علائم به تدریج تغییر می ‌کنند.

گاهی اوقات احتمالا علائم به صورت بسیار رنجش‌آور نباشند. احتمالا درد خفیف باشد و سریعا بعد از انزال از بین برود. مواقع دیگر، امکان دارد عذاب‌آورتر باشد. ممکن است مردان درد شدیدی را به هنگام انزال تجربه کنند. شاید درد می توانست بیشتر نیز طول بکشد.

برخی از علائمی که اغلب توسط مردان گزارش می‌ شوند شامل موارد زیر هستند:

 • درد احتمالا در زمانی که مرد در حال انزال است ایجاد شود. اما به هر حال، برخی اوقات، درد صرفا بلافاصله بعد از اینکه مرد انزال کرده است ایجاد می‌ شود. این می ‌تواند به صورت احساس سوزش شرح داده شود.
 • ممکن است درد، آلت و ناحیۀ اطراف مانند قسمت راست روده و مثانه را تحت تاثیر قرار دهد.
 • برخی از مردان درد را در زمان ادرار کردن بعد از انزال تجربه خواهند کرد. مواردی وجود دارند که درد ممکن است به اندازۀ 24 ساعت باقی بماند به دلیل اینکه مرد انزال کرده است.

علت انزال دردناک در مردان چیست؟

دلیل درد انزال یا انزال دردناک در مردان عبارتند از: 

علت انزال دردناک

1- پروستاتیت و درد در انزال

پروستاتیشت التهاب غدۀ پروستات است که بین مثانه و آلت واقع می شود. احتمالا التهاب حاد (کوتاه مدت) یا مزمن (علائم 6 هفته یا بیشتر طول بکشند) باشد.

شدت علائم متفاوت هستند. علائم پروستاتیت حاد شدیدتر از پروستاتیت مزمن هستند که می‌توانند اذیت‌آور اما تحمل پذیر باشند.

پروستاتیت می تواند عفونی و غیرعفونی باشد. پروستاتیت عفونی با عفونت باکتریایی ایجاد می شود. پروستاتیت غیرعفونی التهاب پروستات بدون هیچ علائمی از عفونت است.

دکتر شما پروستاتیت را بر اساس آزمایش های ادرار و خون تشخیص خواهد داد. ممکن است که پروستاتیت غیرعفونی به خودی خود از بین برود، در حالی که پروستاتیت عفونی باید با آنتی بیوتیک ها درمان شود.

علائم پروستاتیت:

2- سیستیت

سیستیت عفونت مثانه است. اگرچه سیستیت در زنان رایج تر است، می‌تواند در مردان نیز رخ دهد به ویژه در مردانی که در ادرار کردن مشکل دارند (مثل افرادی که پروستات بزرگ‌ شده دارند). عفونت زمانی اتفاق می افتد که باکتری هایی که در داخل مثانه قرار می گیرند وارد بافت مثانه می شوند و موجب التهاب می شوند.

سیستیت با آنتی بیوتیک ها درمان می شود. اگر سیستیت را درمان نشده رها کنید، می تواند منجر به عوارضی مثل عفونت کلیه شود.

علائم سیستیت

آزاد نکردن اسپرم و ماندن اسپرم در بیضه معمولاً بی خطر است، اما به علت آن بستگی دارد. برخی از انواع عملکرد جنسی می توانند باعث مشکل در آزاد کردن اسپرم شوند و منجر به ناباروری گردند.

3- عفونت های منتقل شده به صورت جنسی

انزال دردناک نشانه ای از عفونت های متعدد منتقل شده به صورت جنسی (STI) است. STI های رایج که ممکن است انزال دردناک را موجب شوند عبارتند از:

 • کلامیدیا
 • سوزاک
 • سیفیلیس
 • تریکومونیازیس

STI ها باید توسط پزشک درمان شوند. آزمایش خون یا نمونه ای از مایع از آلت شما تعیین خواهد کرد که شما کدام یکی از این عفونت ها را دارید. STI ها با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند. اگر مشخص شود که شما STI دارید، باید به شریکان جنسی خود اجازه دهید که این موضوع را بدانند و آنها را ترغیب کنید که آزمایش دهند.

علائم عفونت های جنسی:

4- تنگی مجرای ادراری و انزال دردناک

تنگی مجرای ادراری زمانی است که زخمی وجود دارد که میزراه را یعنی لوله ای که مثانه را تخلیه می کند، مسدود می کند. این انسداد جریان ادرار را کاهش می دهد و تخلیۀ کامل مثانه را دشوار می کند. به دلیل اینکه مایع منی نیز از میزراه می گذرد، تنگی مجرا می تواند مقداری از مایع منی یا همۀ آن را در زمان ارگاسم مسدود کند و موجب درد شود.

زخم از التهاب در میزراه ایجاد می شود. ممکن است التهاب توسط عفونت (مثل STI)، جراحی قبلی یا در صورتی که چندین سوند ادراری داشته اید، ایجاد شود.

علائم تنگی مجاری ادرار: 

5- اپیدیدیمو-ارکیت

اپیدیدیمیت بیضه

اپیدیدیمو-ارکیت عفونت  است، لوله ای در بیضه که اسپرم ها را ذخیره و حمل می کند. در برخی موارد، بیضه ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. اپیدیدیمو-ارکیت معمولا از طریق عفونت های باکتریایی (مثل STI ها) یا یک ویروس ایجاد می شود.

علائم این بیماری مشابه علائم پیچش بیضه است که شرایط سختی است که ممکن است نیازمند جراحی باشد. پس سریعا با پزشک خود ملاقات کنید.

دکتر شما سونوگرافی انجام خواهد داد و نمونۀ ادراری برای تایید تشخیص خواهد برداشت. درمان به علت بیماری بستگی دارد. اگر علت بیماری باکتریایی باشد، باید به شما آنتی بیوتیک داده شود. اپیدیدیمو-ارکیت ویروسی احتمالا به خودی خود بهبود یابد. می توانید هر دردی را با داروهای درد بدون نسخه تسکین دهید.

علائم اپیدیدیمو یا همان عفونت بیضه:

6- سیستیت بینابینی (سندرم مثانۀ دردناک)

سیستیت بینابینی (IC) یا سندرم مثانۀ دردناک، شرایط مزمنی است که موجب درد و ناراحتی در مجرای ادراری می‌شود. ممکن است خفیف یا شدید باشد. علت IC ناشناخته است، اگرچه تصور بر این است که این شرایط نوعی اختلال خودایمنی باشد. اغلب در افرادی با فیبرومیالژیا، سندرم  روده تحریک پذیر و سندرم خستگی مزمن اتفاق می افتد. IC در زنان نسبت به مردان رایج تر است اما می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد.

پزشک آزمایش های متعدد شامل آزمایش های خون و ادرار و برخی اوقات سیستوسکوپی انجام خواهد داد که در این آزمایش پزشکان با اسکوپ مثانۀ شما را بررسی می کنند. همچنین احتمالا باید تحت معاینۀ انگشتی مقعدی قرار گیرید.

 در حالی که هیچ درمانی برای IC وجود ندارد، روش‌ هایی برای کنترل علائم وجود دارند. درمان ها شامل تغییرات سبک زندگی، درمان فیزیکی کف لگن، داروی خوراکی، چکانش های مثانه (شستشو های مثانه) یا جراحی هستند.

علائم سیستیت بینابینی

7- مجرای ادراری مسدود شده

مجرای ادراری کانالی است که منی از طریق راه آن از بیضه ها به میرزاه که از آلت آزاد می شود، حرکت می کند. مجرای ادراری می تواند برخی اوقات مسدود شود و موجب درد و کاهش مقدار نرمال انزال شود، اگرچه این اتفاق رایج نیست. انسداد می تواند از جراحی اخیر کشالۀ ران، بیضه های کوچک، التهاب یا زخم ایجاد شود. برای برداشتن انسداد معمولا جراحی مورد نیاز است

علائم مجرای مسدود شده: 

8- برخی از علل احتمالی دیگر درد هنگام انزال

شرایط دیگری که می توانند موجب انزال دردناک شوند عبارتند از:

 • آسیب عصبی از جراحی اخیر فتق
 • عوارض جانبی داروهای مورد استفاده برای درمان افسردگی.
 • علل روانی-اجتماعی مثل سابقۀ اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه، یا سوءاستفادۀ جنسی.

تشخیص دردناک بودن انزال

جهت تشخیص ابتد پزشک سوال های زیر را از شما می پرسد:

مراجعه به پزشک

 • چه مدت ارگاسم داشته اید؟
 • ارگاسم شما چقدر طول می کشد؟
 • آیا انزال می کنید یا ارگاسم خشکی دارید؟
 • چه علائم دیگری دارید؟
 • وقتی که ادرار می کنید آیا درد یا احساس سوزش دارید؟
 • ادرار شما نرمال به نظر می رسد؟
 • در حال حاضر هیچ دارویی استفاده می کنید؟
 • تاکنون تحت درمان برای سرطان قرار گرفته اید؟
 • سابقۀ خانوادگی سرطان پروستات وجود دارد؟
 • دیابت دارید؟

سپس آزمایش های زیر را برای شما تجویز می کند:

 • آزمایش های ادرار برای بررسی عفونت
 • آزمایش آنتی ژن ویژۀ پروستات برای ارزیابی مشکلات پروستات شامل سرطان

ممکن است بسته به نتایج، آزمایشات بیشتر مثل آزمایش های خون یا آزمایشات تصویربرداری مورد نیاز باشند.

عوارض انزال دردناک

خود انزال دردناک عوارض احتمالی کمی برای بررسی دارد. این عوارض به طور کلی تغییراتی را در عزت نفس مرد به عنوان نتیجۀ اختلال جنسی شامل می شوند. برخی از مردان متوجه می شوند که انزال دردناک منجر به مشکلاتی در ارتباط آنها می شود.

همچنین حائز اهمیت است که عوامل اصلی را در نظر بگیریم. ممکن است برخی از علل در ورای انزال دردناک موجب عوارضی شوند. ناتوانی از تشخیص و درمان هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) ممکن است منجر به علائم ادراری شود. این اتفاق ممکن است خطر عود عفونت های مجرای ادراری را افزایش دهد.

به طور مشابه، مردی با سرطان پروستات نیازمند درمان مناسبی است. زمانی که سرطانی درمان نمی شود، می تواند بدتر شود. سرطان پروستات که به مرحلۀ پیشرفته تری پیش می رود می تواند خطرناک شود.

درمان درد در هنگام انزال

درمان برای انزال دردناک به علت آن بستگی دارد.

معاینه ای با سابقۀ پزشکی کامل شامل سوالاتی در مورد سلامت روانی و ارتباطات مرد باید آغاز شود. دکتر سوالاتی در مورد داروهای فعلی و گذشتۀ مورد استفاده و هر STI جدید یا سابقۀ STI خواهد پرسید. غربالگری جامع STI نیز می تواند سودمند باشد.

در بیشتر موارد، درمان علت اصلی، علائم انزال دردناک را نیز بهبود می بخشد. برخی گزینه های درمانی احتمالا عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک هایی برای درمان عفونت پروستات یا STI
 • اگر عامل بد دارو است، دارو را تغییر دهید.
 • جراحی برای درمان سرطان پروستات و مشکلات دیگر پروستات
 • روان درمانی و تغییرات سبک زندگی برای حل کردن مسائل ارتباطی و احساسی

دکتر حسین کرمی متخصص مجاری ادراری و ناحیه تناسلی

4.5/5 - (143 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کمال سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  سلام من ۵۵ سالمه پروستات بنده بزرگ شده و آخرین سونو‌گرافی ۷۵ سی سی حجم داشته الان شبها یک عدد آمنیک میخورم مشکل ادرار هم زیاد ندارم آخرین psaبرابر با ۱/۳ میباشد فقط رنگ منی بنده کرم رنگ شده میخواستم ببینم مشکلی ندارد ضمنا میل جنسی هم کم شده است ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   باید جراحی بشید
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 16 ساله هستم که 1سال هست مشکل کم فشاری ادرار دارم
  ولی ادرارم به طور کامل تخلیه میشه
  هم مشکل تیروئید دارم هم غلظت خون شدید هم تالاسمی دارم و آب هم اصلا نمی خورم شاید 3 لیوان در هفته
  باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   1-سلام، بهتر است سونوگرافي كنيد.
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۵ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  پدر من حدود دو سال است از ناحیه مثانه و پروستات دچار مشکل شده و سنگ مثانه تقریبا ۲۵mm بزرگی آن ۵۰ cc و psa تقریبا ۱۳ می باشد ، آیا به جز عمل جراحی راهی برای بهبودی وجود دارد؟ یا چکار باید بکنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   کپسول تامسولوسین هر شب یک عدد
 • تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  سلام من چند ساله که دچار خودارضایی هستم به خاطر همین واریکوسل گرفتم وبیضه هام کوچیک شدن میخاستم بدونم کوچک بودن بیضه ها باعث ناباروری میشه ؟میشه بیضه ها بزرگتربشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر یزدانپناه جمعه ۲۹ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  سلام همسر بنده سال 97 به علت تومور بیضه سمت راستش رو کامل با عمل و داشتن، و 18 جلسه رادیوتراپی انجام شد برای غدد لنفاوی شکمش، نوع تومور سمینوما کلاسیک بود، و هر 6 ماه چکاپ میشن، شهریور آخرین چکاپ رو انجام دادن که نرمال بود این ماه نوبت چکاپش هست، ولی دو روزه میگه وقتی نفس عمیق میکشه،وسط کمرش درد میکنه، دیشبم نفس می‌کشید عمیق دردش زیاد بود و حس تنگی نفس داشت و یکم لرز، که بردیم اورژانس سی تی ریه کردن چیزی نبود، فردا میریم دکتر رادیوتراپی مون، آقای دکتر خیلی نگرانم که نکنه از عود سرطان‌ باشه؟ متاستاز داده باشه؟؟ بیضه سمت چپشم چک کرده چیزی نیست، با توجه به اینکه شهریور ماه مقدار تومورمارکر ها خوب بودن، احتمال متاستاز و عود چقدره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   باید سی تی اسکن شکم و لگن با کنتراست انجام بدن
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خوبین انشاالله 🌺روی آلتم روی پوست ختنه گاه چندین سال نمیدونم زگیل هستن یا تبخال خواستم عکس بفرستم خیالم راحت بشه قرار ازدواج کنم اگر مشکلی هست درمان کنم.
  1. تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش)
   دکتر جواب سئوال نمیدی قرار بود ازدواج کنم عکسها ببینی جواب بدی اگر نمیتونی چرا ویزیت آنلاین گذاشتی مبلغ واریز کنیم عجب
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
  3. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 1 سال پیش)
   فرستادم عکس مجدد
  4. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 1 سال پیش)
   فرستادم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   من در عکس زگیل نمیبینم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  اینجانب در خدود 15 سال است که تنگی مجرای ادرار دارم ، و در دو مرحله سیستوسکوپی کردم ولی بعد از چند وقت مجددا" مجرای ادرا حالت چسبندگی پیدا میکند و توسط سوند باید حداقل ماهی 3 یا 4 بار سوند استفاده کنم .
  واقعا" دیگه از سوند خسته شدم
  آیا درمان قطعی و رهایی از سوند وجود داره؟
  لطفا" کمکم کنید (سن = 47 ساله). با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش)
   RUGو VCUG انجام بدید و مراجعه کنید ببینم
 • تصویر کاربر morteza چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  با سلام مدتی هست که به سختی ادرار میکنم و با اینکه مثانه پر هست ولی انگار چیزی مسیر ادرار رو گرفته و به سختی خارج میشه سونوگرافی دادم حجم پروستات 20 سی سی بود فقط آخرش نوشته بود prostate has regular border and inhomogeneous echo patern و نیز post voiding residue is 32cc آزمایش خون هم دادم PSA برابر پنج دهم بود و free PSA برابر دوازده صدم بقیه چیز های سونوگرافی برای مثانه و کلیه نرمال بود
  یک چیز دیگه هم هست اینکه بیشتر پاییز و زمستان این حالتی میشم از نظر شما مشکل سختی ادرارم برای خی هست و درمانش چی میتونه باشه؟
  با تشکر فراوان 39 سالمه و متاهل و 68 کیلو وزنمه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر پریا دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  سه سال پیش این ضایعه از همسرم به من منتقل شد آسیکلوویر خوردم بهترشد الان ۶ ماهه خیلی عود میکنه ۲ هفته هست روزی ۲ بار آسیکلوویر ۴۰۰ میخورم اما رفتم دکتر گفتن این مولوسکوم هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 سال پیش)
   پماد جنتامایسینن و کپسول سفالکسین ۵۰۰ هر ۶ ساعت
 • تصویر کاربر جعفر چهارشنبه ۸ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  سلام سونوگرافی گرفتم آقای دکتر تو پروستات این رو نوشته
  تکرر ادار دارم شب ها به دلیل احساس داشتن ادار خوابم نمیبره و باید 5 ،6 بار برم دستشویی بیام تا بلکه کمی ادار کنم
  1. تصویر کاربر جعفر یکشنبه ۲۸ آذر ۰( 1 سال پیش)
   تماما دروغ پول نریزین حساب کسی جواب سوال نمیده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ دی ۰( 1 سال پیش)
   قرص vsol ۵ هر روز یک عدد
  3. تصویر کاربر جعفر دوشنبه ۶ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام دکتر مممنون دیگه نا امید شده بودم جواب بدین دستتون درد نکنه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ دی ۰( 1 سال پیش)
   خواهش میکنم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر