علت خارش بیضه

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

در حقیقت، اصطلاح خارش بیضه، اصطلاح نادرستی است، زیرا بیضه ها در داخل کیسه بیضه قرار دارند و نمی خارند. چیزی که معمولاً باعث ایجاد احساس خارش می شود، پوست کیسه بیضه و کشاله ران است.

خارش بیضه ها، که به آن خارش تخم ها نیز گفته می شود، می تواند ناخوشایند باشد. در بیشتر موارد، خاراندن، می تواند باعث بدتر شدن خارش شود. علت خارش بیضه های مردان متفاوت است که در ادامه به بررسی هر یک می پردازیم.

دلایل خارش بیضه

چند دلیل برای خارش بیضه ها وجود دارد. با دانستن دلیل خارش، می توانیم آن را بهتر درمان کنیم. 

1- درماتیت تماسی یا آلرژی

شوینده ی جدیدی مثل یک صابون جدید-که برای شستن شورت خود استفاده کرده اید، ممکن است باعث حساسیت پوستی شما شده باشد. حتی ممکن است پوست شما به جنس پارچه ی لباس زیر شما حساس باشد. هر یک از این موارد را بررسی کنید تا بدانید به آنها حساسیت دارید یا خیر.

2- لباس زیر تنگ و خارش بیضه

از پوشیدن لباس زیر تنگ، خودداری کنید. با پوشیدن لباس زیر تنگ، پوست بدن، در آن نواحی نمی تواند خوب تنفس کند. همچنین، باعث می شود عرق و سلول های مرده به پوست بچسبند.

3- ساییدگی یا عرق سوز شدن

این موضوع، علت اصلی خارش بیضه ها است، که شامل ساییده شدن پوست، روی پارچه، خط دوخت و ران است. این، یک اتفاق بسیار معمول در هوای مرطوب و گرم و فعالیت بیش از حد، در لباس های تنگ و کلفت است.

دلایل خارش بیضه

4- کاندیدیازیس

یک عفونت قارچی رایج است که هم در مردان و هم در زنان اتفاق می افتد. قارچ های کاندیدا بر روی بدن انسان زندگی می کنند. هنگامی که این قارچ به خوبی رشد کند، خارش همراه با لکه های پوسته پوسته روی تخم ها، بوی عجیب و درد هنگام ادرار ایجاد می کند.

5- عفونت خارش ژوک

قارچ دیگری به نام درماتوفیت، علت این بیماری است که تینیا کروریس نیز نامیده می شود. ممکن است بثورات، همراه با لکه های براق سفید در چروک های پوست وجود داشته باشد.

6- بیماری پسوریازیس عامل خارش بیضه ها

نوعی عفونت مزمن پوستی است، که در کشاله ران، متفاوت به نظر می رسد. ناحیه مرطوب، باعث می شود که آنها مانند لکه های قرمز روی پوست ضخیم و ترک خورده به نظر برسند.

7- شپش عانه

شپش عانه، انگلی مانند شپش مو است. آن ها از خون شما تغذیه می کنند و در ناحیه تناسلی شما حرکت می کنند و باعث خارش بیضه و بوی بد آن می شوند. آنها می توانند از طریق تماس با منطقه آلوده منتقل شوند.

8- گال

عفونت پوستی ناشی از کنه میکروسکوپی موسوم به Sarcoptes scabiei بوده، و از طریق تماس مستقیم پوست منتقل می شود، و هنگام شب، باعث خارش شدید می شود.

9- تبخال تناسلی علت مهم خارش بیضه

همان ویروس هرپس است که باعث ایجاد تبخال تناسلی می شود. تاول های خارش دار، زخم های باز و درد در هنگام خاراندن و کندن پوست، نتیجه ی این بیماری است. این بیماری ممکن است در اثر تماس، به شما منتقل شود، اما برای همیشه در بدن شما نهفته بماند.

10- زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می آیند، این یک STI است که منجر به رشد گوشتی کوچک به شکل گل کلم می شود. این زیگیل ها، گاهی اوقات با خارش همراه هستند، دقیقاً روی کیسه بیضه تشکیل می شوند و ممکن است در حین رابطه جنسی متورم شده، یا خونریزی کنند.

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها است که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد. درد بیضه می‌تواند ناشی از آسیب‌های جزئی به اندام تناسلی باشد.

11- سوزاک یکی از دلایل خارش بیضه و بوی بد آن ها

یک STI یا STD است که در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود، دلیل اصلی آن، رابطه جنسی بدون کاندوم است. این بیماری با خارش و تورم همراه است. همچنین ممکن است احساس درد در یک بیضه، ادرار دردناک و ترشح از آلت تناسلی داشته باشید.

12- کلامیدیا

این بیماری، عفونت باکتریایی دیگری است که در اثر رابطه بدون کاندوم ایجاد می شود. علائمی مشابه سوزاک دارد، ممکن است با درد و خونریزی و ترشح از رکتوم و مقعد همراه باشد.

13- تریکومونیازیس یا تریک

تریکوموناس واژینالیس، نوعی باکتری است، که بیشتر در زنان باعث STI می شود. این عفونت، با رابطه جنسی بدون کاندوم، می تواند به مردان نیز منتقل شود و باعث بروز مشکلاتی مثل ترشح، احساس سوزش و خارش، در داخل آلت تناسلی مرد در هنگام انزال و ادرار شود.

14- اگزما در کشاله ران مسبب خارش و بوی بد بیضه ها

این بیماری پوستی دارای عواضی مثل علائم التهاب، تورم، خارش و قرمزی است. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما درمان ها می توانند، در زمان اود کردن، آن را کنترل کنند.

15- بیماری Extramammary Paget

نوعی سرطان پوست است. اگر اگزما روی پوست بیضه به درمان ها پاسخ ندهد، این مشکل، مشکوک به سرطان پوست است.

درمان خارش بیضه

برای درمان خارش بیضه به چه دکتری مراجعه کنیم؟

شاید خارش بیضه، در ابتدا نگران کننده به نظر نرسد. در بعضی موارد، فرد ممکن است در همان اول، علت خارش را دانسته، و نیاز به درمان دارویی نداشته باشد.

زمانی که التهاب یا خارش شما ادامه دار یا شدید شود، شما برای تشخیص علت، و درمان درست، باید به پزشک متخصص مجاری ادراری و ناحیه تناسلی مراجعه کنید. همچنین، پزشک باید، هر گونه التهابی را که تغییر شکل داده، یا عفونت کرده است را معاینه کند. هر کسی که مشکوک به داشتن شپش عانه است، باید برای درمان، به پزشک مراجعه کند.

چگونه از خارش اندام تناسلی جلوگیری کنیم؟

بانوان، باید مراحل زیر را دنبال کنند:

🚺 بعد از ادرار یا مدفوع، خود را، از جلو به پشت، بشورید، تا از ورود باکتری های مقعدی، به واژن جلوگیری شود.

🚺 از استفاده از مواد شیمیایی، مثل دوش های واژینال، یا اسپری های بهداشتی زنان، که می توانند تعادل اسیدی واژن را به هم بزنند، خودداری کنید.

🚺 از استفاده از مواد معطر بهداشتی زنان (پدها، صابون ها و…) خودداری کنید.

آقایان باید مراحل زیر را دنبال کنند:

🚹 آلت تناسلی خود را به خوبی بشویید. این شست و شو، شامل ناحیه زیر پوست اضافی در افرادی است که ختنه نشده اند.

🚹از آنجایی که رطوبت، در اندام تناسلی، باعث عفونت می شود، ناحیه را خشک نگه دارید. پودر بچه در تابستان به شما کمک می کند.

مقاله پیشنهادی دکتر حسین کرمی: عمل فتق بیضه چگونه است؟

بانوان و آقایان، هردو، باید موارد زیر را رعایت کنند:

🚻 از لباس زیر های گشاد، با الیاف طبیعی استفاده کنید و لباس زیر خود را ح اکثر، هر 24 ساعت، عوض کنید.

🚻 ناحیه تناسلی خود را تمیز و خشک نگه دارید. از صابون لطیف استفاده کرده، و به خوبی آن را با آب بشویید.

🚻 از مواد لباس شویی بی بو، و لطیف برای شست و شوی لباس زیر خود، استفاده کنید.

🚻 بعد از حمام یا شنا، به خوبی خود را خشک کنید. از خیس ماندن طولانی بپرهیزید.

🚻 از رابطه ی جنسی محافظت نشده، خود داری کنید. مخصوصاً وقتی نگران وجود عفونت در خود یا پارتنرتان، هستید.


دکتر حسین کرمی متخصص درمان بیماری های ناحیه تناسلی

4.3/5 - (159 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر vahid چهارشنبه ۸ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بیش از 8سال هست که در بیضه ها واطرافش دچار خارش هستم اوایل با خارش دور مقعدم شروع شد ولی رفته رفته مقعدم یکم بهتر وبیضه هام واطراف شروع به خاریدن کرده من چندین بار به پزشک مراجعه کردم وراهای درمانی متفاوتی بهم گفتن از جمله انگل ،گال،قارچ،حساسیت،و...ولی متاسفانه نه تنها بهتر نشده بلکه شدید تر هم شده والان به اندازه ای رسیده که دیگر برام قابل تحمل نیست هر نوع پرهیز ونظافت ودرمانی رو هم امتحان کردم متاسفانه جواب نداده خارش الان به اینصورت میباشد که انگار روی بیضه هام واطرافش تند تند چیزی نیش میزند به قدری دردناک هست که گاها روانی میشم قبلا به صورت مقطعی شبها فقط خارش میگرفت ولی الان یکسال هست که 24ساعت خارش دارم آقای دکتر لطفا راهنماییم کنید با کمال تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ دی ۰( 1 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر سینا پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید یه چند وقتی هست که لکه های کوچک سفید روی بیضه هایم به وجود آمده و احساس خارش نیز دارم که من را به نگرانی انداخته ممنون میشم منو راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش)
   پماد کالامین دی و تریامسینولون هر ۸ ساعت تا یک هفته
 • تصویر کاربر 11 شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب دکترجان
  بنده چند روز پیش استمنا کردم و روز بعدش کمی بیضه سمت چپم درد گرفت ولی درد از بین رفته و بعضی موقع هابادست زدن یک دردخیلی خفیف داره وبیضه سمت چپ هم کمی بالاتر از راست هستش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش)
   سونوگرافی بیضه و اسکروتوم انجام بدید
 • تصویر کاربر محمود چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  از آخرین رابطه من حدود 9 ماه میگذره و طرف مقابلم اصلا علائم خاصی نداشت، الان حدود 3-4 ماه هست که چندتا تاول بر روی پوست آلتم بوجود اومده بدون هیچ علائمی و خیلی نگرانم کرده
  میخواستم بدونم آیا میتونه زگیل تناسلی باشه یا خیر
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر متین یکشنبه ۷ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  نزدیک به دو هفته است که لکه ای کبود زنگ روی بدنه آلتم پیدا شده میخواستن بدونم علتش چیه؟خطرناکه؟
  ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ آذر ۰( 2 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر جواد شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  روی کلاهک و وتنه الت لکه قرمز همراه با درد نزدیکی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   پماد کالامین دی هر 8 ساعت و شستشوی روزانه با شامپو بچه
 • تصویر کاربر الی شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشین. من مجرد و ۳۶ ساله هستم و تا به حال رابطه نداشتم. مدتیه متوجه زائدگی کوچیکی نزدیک کلیتوریسم شدم که کمی سوزش داشت اما با شستشو و مراقبت الان سوزش زیادی نداره وقتی داشتم چک میکردم ببینم بهتر شده یا نه متوجه چندتا زائدگی دیگه جای دهانه واژن شدم که البته به نظر خودم شکلشون با اون بالایی فرق داره.. اینا چین به نظر شما و اینکه با بالایی فرق دارن یا نه؟ خطرناکن؟ لطفا راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   مشکوک به زگیل است مراجعه کنید از نزدیک معاینه کنم در صورت تایید کرایو کنم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۲۹ ساله هستم قد ۱۷۴ و وزن ۸۸ کیلو
  برای شروع رابطه جنسی نعوظم از دست میدم جدیدا صبح ها هم مثل قبل نعوظ ندارم
  قرص سیلدنافیل ۵۰ مصرف کردم ولی به شدت بینیم میگیره و حالم بد میشه
  قبلا نعوظ کافی داشتم ولی رابطه نداشتم الان ولی ازدواج کردم اصلا نعوظم برای رابطه کافی نیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   تست rigiscan انجام بدید
 • تصویر کاربر سینا چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  کد رهگیری جوابی نداد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 2 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
 • تصویر کاربر رازقی چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام مدت ۲ ماه که زگیل خیلی ریز نزدیک آلت تناسلی دیدم بلافاصله به دکتر داخلی مراجعه وایشون گفتن زگیل هست و یک قرض آسیکلویر ۴۰۰ و دوتا پماد بهم داد زینک اکساید ۲۵ و آلوورا ۵ درصد
  استفاده کردم‌ زگیل حذف نشد ولی بزرگتر هم نشده حالا نمیدونم چکار کنم البته دکتر گفت با خوردن قرصها ویروس تو بدنت کشته میشه وزگیل هم لیزر کن مشکل جدید من اینکه بیضه هام پوست پوست شده وخارش داره نمیدونم به هم مرتبط هستند یا
  لطفا راهنمایی کنید سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   4-سلام،زگيل است و بهترين درمان كرايو ميباشد فيلم من در سايتم را ببينيد جهت ويزيت ودرمان ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ تماس بگيريد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر