آیا تفاوت اندازه ی بیضه ها طبیعی است؟

به طور کلی این موضوع که یکی از بیضه ها از بیضه ی دیگر بزرگ تر باشد، طبیعی است. بیشتر افراد متوجه این تفاوت  اندازه ی بیضه ها می شوند؛ بیضه ی سمت راست کمی بزرگ تر است و بیضه ی سمت چپ پایین تر قرار دارد.

معمولا تفاوت اندازه ها چیزی برای نگرانی نیست، گر چه که ممکن است نشان دهنده ی یک مشکل باشد. اگر بیضه دردناک بود یا شکل آن تغییر کرد، فرد باید بلافاصله به متخصص ارولوژی مراجعه کند.

درمان بزرگی غده پروستات

علت تفاوت اندازه ی بیضه ها

علت های مختلفی وجود دارد که چرا یک بیضه ممکن است بزرگ تر باشد. این علت ها شامل:

1- اپیدیدیمیت

اپیدیدیم یک مجرا است که در پشت بیضه قرار دارد. اپیدیدیمیت زمانی اتفاق می افتد که این مجرا دچار التهاب شود. این بیماری معمولا در اثر عفونت است. این مشکل می تواند یکی از علائم بیماری مقاربتی کلامیدیا باشد.

اگر دچار علائم زیر شدید به پزشک مراجعه کنید:

⚠ درد در هنگام ادرار کردن (سوزش ادرار)

⚠ وجود ترشحاتی از آلت تناسلی

⚠ التهاب در بیضه

2- اورکیت

 اورکیت

اورکیت زمانی اتفاق می افتد که یک عفونت باعث التهاب در بیضه می شود. ممکن است بعد از ابتلای یک شخص به اوریون این اتفاق بیوفتد. اگر شخصی دچار درد در بیضه ی خود شود و شک کند که ممکن است علت آن اورکیت باشد، باید به پزشک مراجعه کند. این بیماری می تواند به بیضه آسیب بزند.

3- کیست اپیدیدیمال

کیست یک کیسه است که با مایع پر شده است. کیست اپیدیدیمال ممکن است زمانی ایجاد شود که مایع اضافی در مجرا تجمع یابد. همچنین ممکن است این اتفاق در اثر رشد اپیدیدیم بروز یابد.

این کیست ها بدون خطر و معمولا بدون درد هستند. درمانی برای آن ها لازم نیست و اغلب خود به خود برطرف می شوند. اگر کیست اپیدیدیمال باعث مشکلاتی شود، می توان آن را با جراحی خارج کرد.

4- هیدروسل

هیدروسل به حالتی گفته می شود که کیسه ای که اطراف بیضه ها ایجاد شده، با مایع پر شود. درحالی که این حالت معمولا نیازی به درمان ندارد، هیدروسل می تواند نشان دهنده ی یک التهاب باشد.  در این صورت فرد باید به پزشک مراجعه کند.

5- واریکوسل

زمانی که ورید های درون کیسه ی بیضه بزرگ شوند، واریکوسل ایجاد می شود. اگر این مشکل علائم دیگری به همراه خود نداشته باشد، معمولا نیازی به درمان آن نیست، اما واریکوسل می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم ها شود.

6- تورشن بیضه ای

پیچش بیضه

تورشن بیضه ای زمانی اتفاق می افتد که بیضه میچرخد و طناب اسپرماتیک پیچ میخورد. این موضوع می تواند باعث درد بیضه شود، دردی که شدید و پایدار است. اگر این درد بعد از یک آسیب (صدمه) ایجاد شود، ممکن است آرام شود و دوباره به صورت ناگهانی بازگردد.

تورشن بیضه ای خطرناک است و باید اورژانسی درمان شود. پیچ خوردن طناب اسپرماتیک می تواند جریان خون بیضه را کاهش دهد یا مسدود کند، و اگر درمان نشود، ممکن است بیضه را خارج کنند.

7- سرطان بیضه

سلول های سرطانی می توانند در بیضه ها ایجاد شوند و تکثیر یابند. پزشک باید سریعا به دنبال برآمدگی یا یک توده در ناحیه بگردد. سرطان بیضه شایع نیست و از هر 250 مرد در 1 نفر بروز می یابد. این سرطان در مردان جوان و میانسال شیوع بیشتری دارد و معمولا با موفقیت درمان می شود.

چه زمانی باید نگران تفاوت اندازه ی بیضه ها شد؟

علائم و نشانه های مختلفی هستند که میتوانند نشان دهنده ی یک مشکل در سلامت بیضه باشند.

اگر یکی از علائم زیر به همراه بزرگی بیضه رخ داد، در صورت امکان زود به پزشک مراجعه کنید:

⛔ یک درد تیز یا درد در اطراف یا خود بیضه

⛔ تورم در بیضه ها

⛔ قرمزی

⛔ وجود ترشحاتی از آلت تناسلی

تفاوت در اندازه بیضه

⛔ مشکل در دفع ادرار

⛔ درد در کمر یا زیر شکم

⛔ تورم یا تحریک پذیری (تندرنس) در بافت سینه

پزشک برای کمک به یافتن علت زمینه ای یک معاینه از بیضه و کیسه ی بیضه برای پیدا کردن هرگونه اختلال یا توده انجام می دهد. اگر پزشک به سرطان بیضه شک کند، از شما یک آزمایش خون می گیرد و درمورد سابقه ی خانوادگی شما میپرسد.

آزمایشات دیگری که ممکن است پزشک برای شما درخواست کند:

 • آزمایش ادرار برای بررسی عفونت و مشکلات کلیوی
 • سونوگرافی برای یافتن توده و ارزیابی گردش خون
 • سی تی اسکن برای یافتن اختلالات بیضه ای

اگر یک مشکل زمینه ای تشخیص داده شود، ممکن است پزشک دارو یا درمان های دیگری برای شما تجویز کند.

درمان تفاوت اندازه ی بیضه ها چیست؟

درمان تفاوت در اندازه ی بیضه ها به علت ایجاد آن بستگی دارد. در زیر به علت های شایع زمینه ای و درمان آن ها اشاره می کنیم:

✅ درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از اپیدیدیمیت

اگر کلامیدیا عامل ایجاد اپیدیدیمیت باشد، معمولا پزشک یک دوره آنتی بیوتیک برای درمان عفونت تجویز خواهد کرد و ممکن است توصیه کند برای درمان اندازه بیضه ها و کاهش تورم، کیسه ی بیضه را بالاتر نگه دارید.

 ✅ درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از اورکیت

 اگر یک بیمای مقاربتی باعث ایجاد اورکیت شده باشد، معمولا پزشک برای مبارزه با عفونت داروهایی تجویز خواهد کرد. داروهای متداول شامل سفتریاکسون (روسفین) یا آزیترومایسین (زیتروماکس) می باشند. مسکن ها و استفاده از یخ نیز ممکن است ناراحتی را کاهش دهد.

✅ درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از تورشن بیضه ای

جراحی

 تورشن بیضه نیازمند درمان خیلی سریع می باشد. ممکن است پزشک بتواند طی فرآیندی پیچ خوردگی را باز کند که به آن فرآیند باز کردن دستی تورشن می گویند؛ اما اغلب برای جلوگیری از بروز دوباره ی این مشکل نیاز است که فرد جراحی شود. تاخیر در درمان این مشکل، شانس این که نیاز شود بیضه ی پیچ خورده از بدن خارج شود را افزایش می دهد.

 درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از سرطان بیضه

 ممکن است پزشک توصیه کند قسمتی از بیضه که سرطان در آن بروز یافته، خارج شود. رادیوتراپی، شیمی درمانی، یا ترکیبی از آن ها ممکن است باعث کاهش یا تخریب سلول های سرطانی استفاده شوند. اگر سرطان به جاهای دیگر گسترش یابد، یا سرچشمه ی آن در دیگر اندام های بدن باشد، ممکن است درمان های اضافه تر و جراحی لازم باشد.

چگونه بیضه های خود را معاینه کنیم؟

خیلی مهم است که شکل و اندازه بیضه ها را زیر نظر داشته باشید، پس هر گونه تغییر در آن ها را می توانید متوجه شوید. ماهی یک بار خودتان را معاینه کنید. به دنبال برآمدگی ها، توده ها، درد، تورم و هر نوع اختلال دیگر بگردید.

یک بیضه سالم، صاف و اطراف آن خیلی شبیه به شکل یک تخم مرغ است. هرگونه برآمدگی یا بیرون زدگی باید به محض امکان توسط یک دکتر ارولوژی بررسی شود.

معاینه بیضه ها توسط فرد

برای انجام بررسی اندازه ی بیضه ها اقدامات زیر را انجام دهید:

1- قبل از شروع، مطمئن شوید که کیسه ی بیضه شل و نرم است.

2- به آرامی و با دقت بیضه را بین انگشتان و شست خود حرکت دهید.

3- به طور کامل سطح هر دو بیضه را بررسی کنید، به دنبال برآمدگی، تحریک پذیری (تندر) یا زخم، بیرون زدگی، تورم یا تغییر اندازه بگردید.

4- تا انتهای بیضه را احساس کنید، به اپیدیدیم برسید، چیزی که باید شبیه به چند گروه از لوله ها باشد.

5- هر دو بیضه را حداقل یک بار در ماه ارزیابی کنید

این که اندازه ی بیضه ها متفاوت باشد، شایع است. اگر یک بیضه به صورت قابل توجه بزرگ شد، بیشتر علت های زمینه ای آن به راحتی درمان می شوند. هر چه فرد سریع تر به پزشک مراجعه کند، مشکل او دورنمای بهتری خواهد داشت.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.5 (70.91%) 11 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پوریا پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای پروفسور کرمی
  بنده 35 ساله و مجرد هستم حدود سه ماه قبل بدلیل وجود خون در آزمایش ادرار و کراتین بالا ( 1.34) بنا به توصیه دکتر متخصص داخلی به دکتر نفرولوژیست مراجعه کردم. طی سونوگرافی سی تی اسکن و سیستوسکوپی انجام گرفته طبق نظر آقای دکتر به مورد خاصی برخورد نگردید. حدود یک ماه قبل بدلیل سوزش ادرار و تب و لرز به دکتر متخصص عفونی مراجعه کردم که پنج عدد قرص لووفلوکساسین تجویز کردند که علائم بیماری بهبودی نسبی پیدا کرد تا یک هفته قبل که دوباره تب و لرز شروع شد و این بار لخته های خونی هم در ادرار و هم در منی مشاهده میکردم بیضه طرف چپ متورم شد و بسیار دردناک به دکتر ارولوژی مراجعه کردم آزمایش PSA خواستن که برابر 5.05 شد گفتن که عفونت کردی و 4 عدد آمپول آمیکاسین و 40 عدد قرص سیپروفلوکساسین 250 تجویز کردند الان با وجود گذشت یک هفته بیضه ام همچنان متورم است و احساس درد را نه به شدت گذشته ولی همچنان دارم. ممنون میشم اگر راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 4 روز پیش)
   از نظر من فقط در اب کرم بشینید وورزش کنید با دارو خوب نمیشود
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید
  دربالای بیضه سمت راست یک توده ی نرم چند سالی هست که همراه با درد خفیف و سوزن مانند دارم
  خواهشمندم با توجه به نتیجه سونوگرافی که در پیوست حضورتان ارسال میشه مشاوره لازم رو نسبت به توده عنوان شده وهم بقیه قسمتهایی که سونو انجام شده بفرمایید.
  قابل ذکر است که ابعاد توده نسبت به سونگرافی 2 سال قبل بزرگتر شده.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 4 روز پیش)
   گزارش را هم بفرستید
 • تصویر کاربر Asgharzade یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام، 57 ساله هستم و از چند روز پیش در بیضه چپ خود احساس درد میکنم و اکنون متوجه شدم که بیضه چپ‌ام مقداری بزرگتر و سفت‌تر از بیضه چپ شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)
   از بیضه سونو کنید بفرستید
 • تصویر کاربر hasan_z74 یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام چند وقت بود سوزش ادار داشتم رفتم آزمایش دادم گفت خوبه مشگلی نیست.امروز بعد از نزدیگی بیضه سمت راستم درد گرفت میخواستم بدونم دلیلش چیه؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)
   بهتر است سونو از بیضه کنید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر Mohamadiii دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر 26سالمه.حدود 12 سال پیش بود که توپ خورده به بیضه هام احساس میکنم بیضه چپم به هیچ رگی یا لوله ای متصل نیست و واقعا این حسو دارم که اضاف هست و داخل کیسه بیضه ازادانه میگرده و خیلی اذیتم میکنه و زیرش رگ ها زیاد هستن و بیضه به راحتی برا خودش میچرخه جابجا میشه.این هم اضاف کنم که کیسه بیضه هام بیش از اندازه کش میاد .میخاستم بدونم باید برم ازمایشی چیزی بدم یا نه برا بچه دار شدن .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)
   سون بيضه كنيد
 • تصویر کاربر Kamyar یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مرد 31 ساله‌ سونوی کلیه و بیضه دو هفته پیش پیش کیست اپیدیدیم در هر دو بیضه و واریکوسل خفیف در سمت راست و واریکوسل قوی در سمت چپ، سنگ 4 میلیمتری کلیه سمت چپ و شن در کلیه سمت راست رو گزارش کرده.
  آزمایش اسپرم دو ماه پیش تعداد کم اسپرم، تحرک ضعیف و باروری پایین رو گزارش میکنه.
  از دیروز بیضه راستم شدیدا به لمس و برخورد لباس حساس و دردناک شده، در خود بیضه تورم، گرما، سرمای خاصی مشاهده نمیشه اما بافت‌های آزاد و متصل به بیضه ملتهب و منجر به درد میشن. درد با دراز کشیدن و آزاد گذاشتن بیضه بهبود پیدا میکنه و با نشستن و بخصوص پوشیدن لباس کار عود میکنه.

  سوال 1) با توجه به اطلاعات بالا، تشخیص احتمالی شما چی هستش؟

  سوال 2) با توجه به اینکه من خوزستان هستم و باید برای مراجعاتم به شما مرخصی طولانی مدت بگیرم، سوالم این هستش که برای مشکلات بالا یعنی واریکوسل دو بیضه، کیست اپیدیدیم دو بیضه و رفع مشکل اسپرم در چند بار مراجعه و طی چند روز میتونم به میکروسرجری و درمان قطعی‌شون برسم؟ در مشخصات بیمار فراموش کردم که وزن بسیار بالای 133 با قد 178 رو ذکر کنم.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)
   سلام سونو گرافی کالر داپللر از بیضه ها انجام دهید بفرستید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر روزتون بخیر
  من 22سالمه و 8 ساله خودارضایی میکنم . چن روزه که بیضه هام کوچیک شدن و به حالت طبیعی برنگشتن . چن روز قبل دوباره خودارضایی کردم و وقتی از خواب بیدار شدم بیضه سمت چپم درد گرفته و هی ول میکنه و دوباره درد میگیره وقتی میخوابم خوب میشه ولی وقتی که یکم زیاد راه میرم فقط و فقط بیضه سمت چپم درد میگیره نه جای دیگری ازبدنم. به نظرشما چه اتفاقی افتاده ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر مه یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دیروز درد بیضه و احساس داغی در بیضه سمت راست داشتم و حتی به لمس حساس شده بود که تا شب ادامه داشت و روز بعد خیلی کمتر شده بود ولی همچنان حالت تهوع باقی ماند،خواستم بدونم الان که درد بیضه کم شده آیا همچنان احتمال وجود مشکل جدی هست ؟
  ضمنانا یه سوال دیگه هم داشتم بیضه سالم و طبیعی نرم یا سفت میباشد ؟ (من احساس میکنم کمی بیضه هایم نرم هستند)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)
   سونو کنید از بیضه
  2. تصویر کاربر مه سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)
   من سونوگرافی انجام میدم ولی لطفا خواهشا فقط بهم بگید که این علائم که گفتم مسئله جدی هست ؟ اصلا خواب و ارامش ندارم از فکر و خیال
   الان دردی ندارم فقط احساس حرارت در بیضه سمت راست میکنم
   ضمنانا نرمی بیضه رو نگفتید غیرطبیعیه ؟
   بازم ممنون از وقتی که برای پاسخ به سوال گذاشتید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر هراتی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر عزیز
  ببخشید دکتر من در کودکی مشکل کاهش قد داشتم و برای همین به مدت 15 سال از آمپولهای سوماتروپین برای افزایش قد استفاده نمودم . بعد از 15 سال زیر نظر دکتر غدد بودم و به مدت 7 سال آمپول تستوسترون 250 استفاده نمودم. بعد از یک سال باد فتخ به صورت اورژانسی داشتم و مجبور شدم که یکی از بیضه هام رو عمل کنم که متاسفانه اون بیضه ام از دست رفت. بعد یک آزمایش اسپرم دادم که نتیجه اون Azoospermia شد که دکتر ارولوژی برام به مدت 2.5 ماه داروهای HCG نوشت که بازم نتیجه آزمایش اسپرم صفر شد. حالا گفتم که نظر شما چیه؟ خیلی ممنونتون میشم اگه راهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربر هراتی پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   ببخشید سوال من جواب نداشت؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
  3. تصویر کاربر هراتی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر حتی با سلول بنیادی درخارج ازکشورم نمیشه کاری کرد؟
  4. تصویر کاربر هراتی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر من قبل از عمل باد فتق دوتا بیضه ام ازنظر اسپرم نرمال بود چون آزمایش دادم بعد ازعمل و مصرف آمپول تستسترون متاسفانه صفرشد.
  5. تصویر کاربر هراتی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر ببخشید یک سوال دیگه ام دارم از خدمتتون، آیا با آزمایش ژنتیک میشه تشخیص داد که آیا سلول نطفه ساز دارم یانه؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   نه
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر رامین پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  الان مدت دوسال هست که بیضه هام شل میشن به سمت پایین میخاستم بدونم مشکل داره یا نه اصلا دردی هم تو بیضه هام حس نمیکنم میخاستم ازداوج کنم میخام ببینم سالم یا نه
  ممنون با تشکر
  1. تصویر کاربر رامین پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   چرا جواب نمیدین؟؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر