آیا تفاوت اندازه ی بیضه ها طبیعی است؟

به طور کلی این موضوع که یکی از بیضه ها از بیضه ی دیگر بزرگ تر باشد، طبیعی است. بیشتر افراد متوجه این تفاوت  اندازه ی بیضه ها می شوند؛ بیضه ی سمت راست کمی بزرگ تر است و بیضه ی سمت چپ پایین تر قرار دارد.

معمولا تفاوت اندازه ها چیزی برای نگرانی نیست، گر چه که ممکن است نشان دهنده ی یک مشکل باشد. اگر بیضه دردناک بود یا شکل آن تغییر کرد، فرد باید بلافاصله به متخصص ارولوژی مراجعه کند.

درمان بزرگی غده پروستات

علت تفاوت اندازه ی بیضه ها

علت های مختلفی وجود دارد که چرا یک بیضه ممکن است بزرگ تر باشد. این علت ها شامل:

1- اپیدیدیمیت

اپیدیدیم یک مجرا است که در پشت بیضه قرار دارد. اپیدیدیمیت زمانی اتفاق می افتد که این مجرا دچار التهاب شود. این بیماری معمولا در اثر عفونت است. این مشکل می تواند یکی از علائم بیماری مقاربتی کلامیدیا باشد.

اگر دچار علائم زیر شدید به پزشک مراجعه کنید:

⚠ درد در هنگام ادرار کردن (سوزش ادرار)

⚠ وجود ترشحاتی از آلت تناسلی

⚠ التهاب در بیضه

2- اورکیت

 اورکیت

اورکیت زمانی اتفاق می افتد که یک عفونت باعث التهاب در بیضه می شود. ممکن است بعد از ابتلای یک شخص به اوریون این اتفاق بیوفتد. اگر شخصی دچار درد در بیضه ی خود شود و شک کند که ممکن است علت آن اورکیت باشد، باید به پزشک مراجعه کند. این بیماری می تواند به بیضه آسیب بزند.

3- کیست اپیدیدیمال

کیست یک کیسه است که با مایع پر شده است. کیست اپیدیدیمال ممکن است زمانی ایجاد شود که مایع اضافی در مجرا تجمع یابد. همچنین ممکن است این اتفاق در اثر رشد اپیدیدیم بروز یابد.

این کیست ها بدون خطر و معمولا بدون درد هستند. درمانی برای آن ها لازم نیست و اغلب خود به خود برطرف می شوند. اگر کیست اپیدیدیمال باعث مشکلاتی شود، می توان آن را با جراحی خارج کرد.

4- هیدروسل

هیدروسل به حالتی گفته می شود که کیسه ای که اطراف بیضه ها ایجاد شده، با مایع پر شود. درحالی که این حالت معمولا نیازی به درمان ندارد، هیدروسل می تواند نشان دهنده ی یک التهاب باشد.  در این صورت فرد باید به پزشک مراجعه کند.

5- واریکوسل

زمانی که ورید های درون کیسه ی بیضه بزرگ شوند، واریکوسل ایجاد می شود. اگر این مشکل علائم دیگری به همراه خود نداشته باشد، معمولا نیازی به درمان آن نیست، اما واریکوسل می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم ها شود.

6- تورشن بیضه ای

پیچش بیضه

تورشن بیضه ای زمانی اتفاق می افتد که بیضه میچرخد و طناب اسپرماتیک پیچ میخورد. این موضوع می تواند باعث درد بیضه شود، دردی که شدید و پایدار است. اگر این درد بعد از یک آسیب (صدمه) ایجاد شود، ممکن است آرام شود و دوباره به صورت ناگهانی بازگردد.

تورشن بیضه ای خطرناک است و باید اورژانسی درمان شود. پیچ خوردن طناب اسپرماتیک می تواند جریان خون بیضه را کاهش دهد یا مسدود کند، و اگر درمان نشود، ممکن است بیضه را خارج کنند.

7- سرطان بیضه

سلول های سرطانی می توانند در بیضه ها ایجاد شوند و تکثیر یابند. پزشک باید سریعا به دنبال برآمدگی یا یک توده در ناحیه بگردد. سرطان بیضه شایع نیست و از هر 250 مرد در 1 نفر بروز می یابد. این سرطان در مردان جوان و میانسال شیوع بیشتری دارد و معمولا با موفقیت درمان می شود.

چه زمانی باید نگران تفاوت اندازه ی بیضه ها شد؟

علائم و نشانه های مختلفی هستند که میتوانند نشان دهنده ی یک مشکل در سلامت بیضه باشند.

اگر یکی از علائم زیر به همراه بزرگی بیضه رخ داد، در صورت امکان زود به پزشک مراجعه کنید:

⛔ یک درد تیز یا درد در اطراف یا خود بیضه

⛔ تورم در بیضه ها

⛔ قرمزی

⛔ وجود ترشحاتی از آلت تناسلی

تفاوت در اندازه بیضه

⛔ مشکل در دفع ادرار

⛔ درد در کمر یا زیر شکم

⛔ تورم یا تحریک پذیری (تندرنس) در بافت سینه

پزشک برای کمک به یافتن علت زمینه ای یک معاینه از بیضه و کیسه ی بیضه برای پیدا کردن هرگونه اختلال یا توده انجام می دهد. اگر پزشک به سرطان بیضه شک کند، از شما یک آزمایش خون می گیرد و درمورد سابقه ی خانوادگی شما میپرسد.

آزمایشات دیگری که ممکن است پزشک برای شما درخواست کند:

 • آزمایش ادرار برای بررسی عفونت و مشکلات کلیوی
 • سونوگرافی برای یافتن توده و ارزیابی گردش خون
 • سی تی اسکن برای یافتن اختلالات بیضه ای

اگر یک مشکل زمینه ای تشخیص داده شود، ممکن است پزشک دارو یا درمان های دیگری برای شما تجویز کند.

درمان تفاوت اندازه ی بیضه ها چیست؟

درمان تفاوت در اندازه ی بیضه ها به علت ایجاد آن بستگی دارد. در زیر به علت های شایع زمینه ای و درمان آن ها اشاره می کنیم:

✅ درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از اپیدیدیمیت

اگر کلامیدیا عامل ایجاد اپیدیدیمیت باشد، معمولا پزشک یک دوره آنتی بیوتیک برای درمان عفونت تجویز خواهد کرد و ممکن است توصیه کند برای درمان اندازه بیضه ها و کاهش تورم، کیسه ی بیضه را بالاتر نگه دارید.

 ✅ درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از اورکیت

 اگر یک بیمای مقاربتی باعث ایجاد اورکیت شده باشد، معمولا پزشک برای مبارزه با عفونت داروهایی تجویز خواهد کرد. داروهای متداول شامل سفتریاکسون (روسفین) یا آزیترومایسین (زیتروماکس) می باشند. مسکن ها و استفاده از یخ نیز ممکن است ناراحتی را کاهش دهد.

✅ درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از تورشن بیضه ای

جراحی

 تورشن بیضه نیازمند درمان خیلی سریع می باشد. ممکن است پزشک بتواند طی فرآیندی پیچ خوردگی را باز کند که به آن فرآیند باز کردن دستی تورشن می گویند؛ اما اغلب برای جلوگیری از بروز دوباره ی این مشکل نیاز است که فرد جراحی شود. تاخیر در درمان این مشکل، شانس این که نیاز شود بیضه ی پیچ خورده از بدن خارج شود را افزایش می دهد.

 درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از سرطان بیضه

 ممکن است پزشک توصیه کند قسمتی از بیضه که سرطان در آن بروز یافته، خارج شود. رادیوتراپی، شیمی درمانی، یا ترکیبی از آن ها ممکن است باعث کاهش یا تخریب سلول های سرطانی استفاده شوند. اگر سرطان به جاهای دیگر گسترش یابد، یا سرچشمه ی آن در دیگر اندام های بدن باشد، ممکن است درمان های اضافه تر و جراحی لازم باشد.

چگونه بیضه های خود را معاینه کنیم؟

خیلی مهم است که شکل و اندازه بیضه ها را زیر نظر داشته باشید، پس هر گونه تغییر در آن ها را می توانید متوجه شوید. ماهی یک بار خودتان را معاینه کنید. به دنبال برآمدگی ها، توده ها، درد، تورم و هر نوع اختلال دیگر بگردید.

یک بیضه سالم، صاف و اطراف آن خیلی شبیه به شکل یک تخم مرغ است. هرگونه برآمدگی یا بیرون زدگی باید به محض امکان توسط یک دکتر ارولوژی بررسی شود.

معاینه بیضه ها توسط فرد

برای انجام بررسی اندازه ی بیضه ها اقدامات زیر را انجام دهید:

1- قبل از شروع، مطمئن شوید که کیسه ی بیضه شل و نرم است.

2- به آرامی و با دقت بیضه را بین انگشتان و شست خود حرکت دهید.

3- به طور کامل سطح هر دو بیضه را بررسی کنید، به دنبال برآمدگی، تحریک پذیری (تندر) یا زخم، بیرون زدگی، تورم یا تغییر اندازه بگردید.

4- تا انتهای بیضه را احساس کنید، به اپیدیدیم برسید، چیزی که باید شبیه به چند گروه از لوله ها باشد.

5- هر دو بیضه را حداقل یک بار در ماه ارزیابی کنید

این که اندازه ی بیضه ها متفاوت باشد، شایع است. اگر یک بیضه به صورت قابل توجه بزرگ شد، بیشتر علت های زمینه ای آن به راحتی درمان می شوند. هر چه فرد سریع تر به پزشک مراجعه کند، مشکل او دورنمای بهتری خواهد داشت.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.7 (73.33%) 9 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر گرامی:
  آقای دکتر من تقریبا 1 ماه است که درد بیضه بیشتر در چپ و هم در راست داشتم،که با دقت بیشتر به بیضه ها متوجه تورم چند رگ سطحی کیسه بیضه شدم که در بعضی مواقع ظاهر میشدند و بیرون میزدند که در زمان دردم هم بیشتر میشد و باز بعد از چند دقیقه آن رگها محو میشوند و درد هم کمتر میشد به متخصص اورولژی مراجعه کردم،سونوگرافی دادم،جواب سونوگرافی همه چیز طبیعی بود و فقط واریکوسل خفیف را نشان میداد و کمی هم عفونت مثانه.متخصص گقت که فشار آمده بهت و اسپاسم میتواند باشد و واریکوسل هم کم است و احتیاجی به عمل ندارد،قرص تاوانکس(10) عدد و داکسی ساکلین(15) عدد و قرص ملوکسیب تجویز کردند 10 روز مصرف کردم کمی بهتر شد ولی باز هم همان مشکل تورم ناگهانی رگها و درد در بیضه را دارم،و بعد از لحضه ای محو شدن رگها و کمتر شدن درد.که این دردها بعضی روزها کمتر و یعضی وقت ها بیشتر میشوند.و امروز بعد از 20 روز دوباره به دکتر مراجعه کردم و باز سونوگرافی دادم و باز هم همان جواب بود و اینبار قرص سفیکسیم 200 و ناپروکسن تجویز کردند،خواهشم از شما این است که بفرمایید مشکل از کجاست؟اگر جواب سونوگرافی ها مشکلی ندارند پس این حالت غیر عادی بیضه ودرد از چیست؟ پوزش به خاطر طولانی شدن متن.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   از نظر من درمان ان بیخیالی وول کردن موضوع است چیز مهمی نیست

 • تصویر کاربر آرمین سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدجناب دکتر من مدتی هست بیضه سمت چپم خیلی بزرگ شده هیچ دردی نداره هیچ سنگینی هم احساس نمیکنم هیچ توده ای هم نیست بادستم امتحان کردم ولی بیضه سمت راستم از اون خیلی کوچیکتره علتش چیه؟ ویه سوال دیگه هم اینکه من حدود 4 روزه ک هردو طرف بیضم خیلی داغ شده مخصوصیا وقتی تو صندلی میشینم میخواستم ببینم علتش چیه ؟ ولی این داغ ک میگم الان درست شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   عکس هارو دیدین؟ به نظرتون خطرناکه ؟
  3. تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   فکر میکنم یکی از بیضه هام مردن
  4. تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   چون خیلی مقید هستم وخجالت میکشم و میترسم ک اتفاقی افتاده باشه نمیتونم برم سونو گرافی عکس هم دادم خدمتتون تشخیصتون چیه ؟
  5. تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   مشکوک به سرطانه؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سونو کنید بفرستید
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر برادر من تو بچگیش درمدرسه به آلتش ضربه خورده الان ۲۳سالشه درد داره چندوقته نمیتونه بشینه کلا موقع درد..ولی هی میگیره ول میکنه ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)
   باید توسط دکتر ارولوگ معاینه شود
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  کیسه بیضه کوچکی دارم و اکثر مواقع به صورت جمع شده است. مشکل خاصی وجود دارد؟
  در ضمن هر دو بیضه را میتوانم لمس کنم. من 29 سال سن دارم و مجرد هستم.
  دوستانم کیسه بیضه های به مراتب بزرگ تری دارند.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)
   از نظر من سالمید
 • تصویر کاربر سینا سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر جناب دکتر بنده روی بیضه هام یه سری رگ های کوچکی میبینم که حالت کبودی یا سیاهی دارن خیلی کوچیک و در حد 2 رگ که از خیلی وقت پیش بودن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)
   اینها زگیل نیستند
 • تصویر کاربر Amir چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام
  با توجه به عکس های ارسالی چند سالی هست که یکی از رگ های بیضه چپم بدین صورت که انگار پاره شدن و خون مردگی دارن مشاهده میشه.. هم چنین از زمانی که یادم میاد زیر همون بیضه یه حالت غده که نمیشه گفت ولی یه برآمدگی نرمی هست که به نظر وقتی دست میزنم انگار یه گوله رگه البته به نظرم هست این طور میاد... ممنون میشم راهنمایی بفرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)
   این زگیل نیست
  2. تصویر کاربر Amir دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)
   مشخصا زگیل نیست بله... سوالم در رابطه با اون رگ هست که بدین صورت خون مرده شده است...
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)
   مهم نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Sonax جمعه ۲۱ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ایا کیست 7 میلی متری در اپیدیدیم راست مشکل زاست و بزرگتر میشه؟
  و بیضه 4×2 سانتی کوچک نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   نیاز به جراحی مدارد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   ندارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید. حدود 3ماه قبل من و همسرم اقدام به بچه دار شدن کردیم و روز بعد اقدام خانومم خیلی درد کمر و شکم داشت ما گفتیم حتما بخاطر حاملگیه تا اینکه در هفته پنجم سقط شد. رفتیم دکتر و گفت طبیعی هستش سونوگرافی خانومم داد که دکتر گفت هیچ مشکلی نداره میتونید 2ماه دیگه اقدام کنید. وبعداز 2ماه اقدام کردیم که خانومم درد کمر و پهلو زیاد داشت و رفتیم دکترش که گفت عفونت شدید شدید داری احتمالا از شوهرت گرفتی شایدم سقط 2ماه قبلت به دلیل همین عفونت بوده. حالا میخواستم بپرسم موقع ادرار ادرارم دوشاخ میشه و بعضی وقتا ی درد مبهمی در پاهام ایجاد میشه واحتمال داره من واریکوسل داشته باشم یا عفونت اپیدیدمیت داشته باشم وبیضه هام مشکل داشته باشه که باعث سقط شده باشه؟میشه راهنماییم کنید خیلی نگرانم. متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر احمدرضا سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشيد من وقتي فشار منفي ايجاد ميكنم بيضه راستم مياد بالا ولي نه اينكه وارد حفره شكم بشه بعد كه فشارو بر ميدارم مياد پايين ميتونه از واريكوسل باشه چون احساس ميكنم واريكوسلم دارم ممنون ميشم كامل پاسخ بديد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   سونو كنيد بياييد ببينم
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما جناب دکتر کرمی , به مدت 5 روز است سمت چپ بیضه من درد میکنه به حالت تیر کشیدن وقتی دست به بیضه سمت چپ میزنم درد میگیره وحتی کلا دست به کیسه بیضه از هر طرف میزنم کمی درد به ناف میزنه و پایین تر از نافم البته سونوگرافی هم انجام دادم به پیوست به خدمت شما ارسال میکنم ولی میخواستم این را هم بگم من خیلی پشت میز میشینم (بیشتر از 1 ساعت ) آیا امکان دارد برای فشار امدم و خم شده کار با لپ تاپ باشد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 11 ماه پیش)
   ممكن است با استراحت خوب ميشود
  2. تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 11 ماه پیش)
   جناب دکتر ممنونم از جوابتون فقط عکس های که برای شما ارسال کردم مشاهده کردید مشکلی نداشت ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 11 ماه پیش)
   از نظر من مشكلي ندارد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر