بیماری فتق چیست؟

قطعی ترین روش درمان فتق  هرنی جراحی است که به صورت سرپایی و بدون بستری در بیمارستان و با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی انجام می شود.

تعریف فتق

جدار شکم و کف لگن از نظر آناتومی از لایه های مختلف شامل عضلات و بافت نگه دارنده یا فاسیا تشکیل شده است. در صورتی که این عضلات و فاسیا به علل ژنتیکی و یا فشار بیش از حد شل شود باعث برجسته گی در ناحیه پوست محل می شود که به آن فتق یا هرنی گفته می شود.

علل ایجاد کننده فتق کدامند؟

هرنی ممکن است مادرزادی باشد که اغلب پسربچه ها و به علت نقص در سیر نزولی بیضه ها ایجاد می شود که ممکن است همراه با آب در بیضه یا هیدروسل نیز باشد.

علل اکتسابی

به هر علتی فشار داخل شکم بیش از حد بالا رود ممکن است باعث پارگی پریتوان و فاسیا و عضلات و باعث ایجاد هرنی شود. مثلاً بیماری مزمن ریه، سرفه های مزمن، کشیدن سیگار، بزرگی پروستات که برداشتن ناگهانی وسایل تشکیل از مواردی هستند که باعث هرنی می شوند. در مواردی نیز هرنی به دنبال عمل های جراحی باز شکمی ایجاد می شود که به علت آسیب دیدن عصب عضلات حین جراحی باعث شل شدن عضله و ایجاد هرنی می شود.

محل های شایع فتق

هرنی

محل هرنی همیشه در شکم است که شایعترین محل آنها عبارتند از:

1- فتق دور ناف

2- فتق بیضه و یا بالای آن که فتق اینگوینال نامیده می شود

3- فتق انسزیونال که در محل عمل جراحی قبلی دیده می شود.

علائم فتق کدامند؟

1- اولین علامت برجستگی پوستی محل می باشد که بسته به شدت آن از یک گردو کوچک تا توپ فوتبال متغیر است.

2- دومین علامت هرنی درد می باشد: هر درد مزمن در ناحیه کانال اینگوینال ممکن است نشانه از یک هرنی و یا شروع آن باشد.

از مشخصات هرنی این است که در حالت ایستاده و با زور زدن برجسته و بزرگتر می شود و در حالت خوابیده از بین می رود که به این حالت sliding می گویند. در مواقعی ممکن است اجزاء روده در داخل کیسه فتق گیر افتاده و بسبب قطع خونرسانی و درد شدیدی در محل فتق ایجاد می کند که با حالت خوابیدن نیز از بین نمی رود. یادتان باشد این حالت جزء اورژانس های عالم پزشکی است و بیمار هر چه سریعتر باید تحت جراحی قرار بگیرد چرا که در صورت تأخیر باعث سیاه شدن روده ها و عفونت و مرگ بیمار می شود.

شایعترین علت هرنی در قسمت تحتانی شکم در سنین بالا: به علت بزرگی پروستات می باشد. به علت بزرگی پروستات بیمار مجبور می شود که از زور زدن جهت خارج کردن ادرار استفاده کند که این زور زدن مزمن باعث ایجاد فتق اینگوینال بالای بیضه ها می گردد.

علت پرکاری کلیه

آیا راهی برای جلوگیری از ایجاد فتق وجود دارد؟

در موارد مادرزادی که در بچه ها دیده می شود جلوگیری معنی ندارد و باید هر چه سریعتر درمان جراحی شوند.
در موارد بزرگسالان باید زمینه ایجاد کننده هرنی را درمان کرد که عبارتند از:

1- در صورت بیماری مزمن ریوی و سرفه های مزمن باید هر چه سریعتر درمان شوند.

2- از مصرف سیگار، قلیان و انواع دخانیات اجتناب شود.

3- از برداشتن وسایل سنگین و ناگهانی باید اجتناب کرد.

4- چاقی مفرط شکمی می تواند از علل زمینه ساز هرنی باشد که باید درمان گردد.

آیا با بستن فتق بند می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد؟

خیر، قطعی ترین روش درمان فتق عمل جراحی است و استفاده از فتق بند در درمان و جلوگیری تأثیر ندارند.

 

روش درمان فتق یا هرنی

همانطور که ذکر کردم قطعی ترین روش درمان هرنی جراحی است که به صورت سرپایی و بدون بستری در بیمارستان و با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی انجام می شود.
روش جراحی به صورت باز و یا لاپاراسکوپی امروزه انجام می شود. برای هرنی های بزرگ که همراه شل شدگی عضلات هستند بهترین روش درمانی عمل جراحی باز است که با برش کوچکی روی محل هرنی پوست و فاسیا باز و ساک هرنی که همان محتوی روده ها می باشد را آزاد و به داخل شکم انتقال داده و کف فتق را با نخ نایلون کاملاً ترمیم می کنیم.

عوارض جراحی فتق کدامند؟

شایعترین عارضه پس از عمل معمولا درد می باشد که ممکن است چند ماه بعد از عمل ادامه داشته باشد و تدریجاً از بین می رود. عوارض نادر آن آسیب به عروق بیضه ها هنگام جدا کردن هرنی می باشد که نادر است. سوزش و خارش محل نیز از عوارض بعد از عمل بوده که تدریجاً از بین می روند.

توصیه های مهم بعد از عمل چیست؟

1- به مدت 2 ماه از انجام کارهای سنگین و فعالیت های ورزشی و سنگین باید اجتناب کرد.

2- درد بعد از عمل طبیعی بوده و با مصرف مسکن و گرم نگاه داشتن محل عمل تدریجاً از بین خواهد رفت.

3- داشتن مقاربت بعد از عمل هیچ مانعی ندارد.

توصیه پایانی 

این بیماری درمان دارویی ندارد. در صورت داشتن فتق باید اقدام به جراحی نمایید.
جهت نوبت دهی با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عباسی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب احترام
  مدت 20 روز است که درد دربیضه ها دارم.ابتدا سمت راست بود بعد مدتی هردو بیضه و الان سمت چپ ک دو روزی هست ب لمس حساس شده و دردناک میشه.تورم و تغییر رنگی نداره سونوگرافی نرمال بود.آزمایشات ua وucعفونتی نشون ندادن. چهار روز سر خود آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین مصرف کردم ک تغییر چندانی نداشت.دیروز ب پزشک مراجعه کردم که آمپول اسپکترومایسین و دگزا و قرص لووفلوکساسین دادن.متاهل هستم اقای دکتر و حدود یکماه پیش رابطه انال داشتم.ترشح و تب و تهوع ندارم.فقط درد که اوایل حالتی داشت ک احساس میکردم بیضم بالا رفته.نیاز هست دوباره سونو بدم یعنی احتمال واریکوسل یا هیدروسل یا پروستات هست؟شما رو بخدا کمکم کنید خیلی اذیت میشم.اگه احتمال عفونت هست همین قرصا رو استفاده کنم؟ ممنون از جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 4 روز پیش)
 • تصویر کاربر بردیا شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید , یه سوال داشتم من چند روزی بود که احساس تیر کشیدن در پهلوی چپ و پشت داشتم اولش فکر میکردم شاید سنگ دارم چون ازمایش که دادم اسید اوریکم بالا بود ولی بعد از انجام سونوگرافی متوجه شدم سنگ ندارم ولی داخل برگه نوشته شده که
  بدنبال مانور والسالوا در ابتدای کانال اینگویینال چپ , تصویر preperitoneal fat herniation ظریف دیده میشود , اما بداخل ساک اسکروتال گسترش نمی یابد
  ایا من فتق دارم و این نیاز به جراحی داره ؟ از استرس زیاد توو ۳۶ ساعت گذشته ۶ ساعت هم نخوابیدم ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهر جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . اقای دکتر بنده یکهفته پیش عمل هیدروسل بیضه انجام داده ام توسط شما.لطفا بفرمایید چند روز طول خواهد کشید تا درد و تورم بیضه عمل شده به حالت قبل عمل برسد؟ در ضمن طبق سونو گرافی قبل عمل هیچ مشگل دیگری وجود نداشته . ابعاد بیضه قبل عمل 55*30*27 بوده در صورتی که الان سه برابر است همراه با درد فراوان به طوری که از شدت درد نمیتوان با دست لمسش کرد. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   با زمان درد کمتر میشود
 • تصویر کاربر Ariya.gh دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید..
  من فتق کشاله ران سمت راست دارم فایل سنو گرافی هم براتون فرستادم.
  دکتر متخصص هم رفتم معاینه هم کرد گفت باید عمل بشم..
  من فقط بعضی وقت ها با فاصله زمانی دور درد دارم..
  والان هیچ دردی در ناحیه فتق ندارم.
  میخواستم بپرسم میشه عمل نکنم؟؟
  خطری نداره؟
  یادرمان دارویی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
   این باید عمل شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
   02122642744
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب آقای دکتر...وقتتون بخیر...من مدتی هست درد بیضه‌ی راست دارم...و چند ساعت بعد از تمرین بدنسازی شروع به درد میکنه...رفتم یکی از دکترای شهرمون؛ گفت یه فتق کوچکی داری. و اگه عمل کنی تا اخر عمرت نه حتی میتونی از جای کم ارتفاعی بپری ؛ نه باشگاه بری...باید مدارا کنی واسه همیشه...و بدون سونوگرافی و با معاینه دست این نظر رو داد... توصیه شما چیه دکتر جان؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
   تا زمانی که بیرون نزدا هیچ محدودیتی ندارید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب آقای دکتر...وقتتون بخیر...من مدتی هست درد بیضه‌ی راست دارم...و چند ساعت بعد از تمرین بدنسازی شروع به درد میکنه...رفتم یکی از دکترای شهرمون؛ گفت یه فتق کوچکی داری. و اگه عمل کنی تا اخر عمرت نه حتی میتونی از جای کم ارتفاعی بپری ؛ نه باشگاه بری...باید مدارا کنی واسه همیشه...و بدون سونوگرافی و با معاینه دست این نظر رو داد... توصیه شما چیه دکتر جان؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بهمن 95 عمل واریکوسل بیضه انجام دادم قبل از عمل بیضه راست17×37 و بیضه چپ 16×36بود که واریکوسل شدید سمت چپ و خفیف راست بود بعد از عمل راست سریع خوب شد ولی سمت چپ ورم شدیدی پیدا کرد حدود دوماه طول کشید تا
  ورم خوابید پنج ماه بعد عمل سونو انجام دادم که اندازه راست20×40 بود و سمت چپ 11×22 بود سونو را پیش دکتر جراح بردم گفت واریکوسل شدید بوده رگ های خراب زیاد بوده همین باعث کوچکی شده و هیچ مشکلی نداری و سالمی چند روز پیش که دوسال و نیم از عمل گذشته سونو انجام دادم که راست 20×40بود و گفت که بیضه چپ کلا تحلیل رفته و وجود نداره سونوگرافی را شیراز بردم دکتر گفت که بیضه چپ از بین رفته و عمل بدی انجام داده مثل اینکه رگ خونرسان من را قطع کرده ولی به نظر خودم اندازه بیضه چپ با موقعی که سونوگرافی کردم و 11×22 بود فرقی نکرده ؟ احتمال داره رگ خونرسان را قطع کرده باشه ؟اگر قطع کرده باشه آیا قابل درمان هست ؟ باید چه نوع سونوگرافی انجام بدم که بفهمم آیا واقعا رگ خون رسان قطع شده یا نه؟ احتمال داره که حرف دکتر درست باشه ؟ و واریکوسل شدید بوده که باعث شده بیضه چپ اینجوری شده باشه ؟ چه نوع سونوگرافی انجام بدم تا بفهمم آیا رگ قطع شده یا نه؟تورا خدا به همه ی سوالام جواب بدین حالم خیلی بده داغونم تورا خدا کمکم کنید اگر قطع شده باشه امکان درمان هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   بهترین کار انجام سونوگرافی کالر دا‌پلر است
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر،من 23 اسفند با کد رهگیری x07cc3154627 ازتون سوال پرسیدم و فرمودید که سونوی بیضه انجام بدم و براتون بفرستم، نتیجه ی سونو هیدروسل مدریت بود که تو ضمیمه براتون میفرستم و اینکه از زمان سونو تا الان بزرگتر هم شده و سنگینی اذیت کننده ای داره ،آیا جراحیش فوریت داره یا میشه صبر کرد تا یکی دوماه آینده؟ در صورت جراحی تا چند وقت باید استراحت کرد و امکان فعالیت هایی مثل رانندگی و پله بالا پایین رفتن نیست؟ببخشید طولانی شد
  1. تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
   ضمنا سایز بیضی گون هم ۹*۶*۵ سانتی متره
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
   سر فرصت باید عمل کنید با دارو خوب نمیشود
  3. تصویر کاربر رضا جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
   ممنونم بعد از عمل چه مدت استراحت نیاز است و اینکه چند وقت بعد از عمل سایز بیضه ها نرمال میشن ؟چون تو یکی از پرسش ها خوندم که فرموده بودین بعد از عمل یک سفتی و بزرگی داخل کیسه ی بیضه باقی می مونه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
   بله ولی با زمان بهتر میشود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Mas شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  میخاستم بدونم من که الان یک بیضه دارم و 5.6سال قبل به علت پیچ خوردگی بیضه یکی از بیضه هامو از دست دادم میتونم برم بدنسازی یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حسینی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پسر ۲۳ ساله هستم،بیضه چپ نزول نکرده.
  بعضی از پزشکان میگن خیلی بالا نیست، کوچیک هم نیس زیاد، پس برش میگردونیم تو کیسه و خیلی عادی ادامه میدی.
  عده ای میگن خطرناکه و بعدا امکان سرطان وجود داره چه ببریم تو کیسه چه خارج از اون،‌ پس کلا خارجش کن مخصوصا که کم کار شده و فایده ای هم نداره بود و نبودش...
  به نظرتون چکار کنم آقای دکتر؟؟ میزان باروری که خیلی کم نمیشه اگر نظرتون به کلا خارج کردنه...؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید