منظور از چربی بالای آلت چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز می گویند و هم در مردان و هم در زنان وجود دارد. FUPA مانند یک لایه ی اضافی از پوست و چربی درست بالای استخوان عانه یا پوبیس به نظر می رسد.

برخی از افراد به دلیل ژنتیک خود، مونس پوبیس بزرگ تری دارند. FUPA می تواند پس از کاهش وزن یا افزایش وزن فرد نیز ایجاد شود. در این مقاله به بررسی علل چربی بالای آلت و چگونگی کاهش این چربی با ورزش یا جراحی خواهیم پرداخت.

چربی بالای آلت چیست؟

تپه ونوس یا FUPA بافت چربی بالای استخوان ناحیه ی تناسلی است. پزشکان ممکن است از اصطلاح پانیکولوس برای صحبت در مورد چربی این بخش از بدن استفاده کنند.

کسانی که در این قسمت بدن خود چربی بیشتری دارند، ممکن است نسبت به آن خجالت زده و معذب باشند؛ به خصوص زمانی که لباس های تنگی مانند جوراب شلواری، شلوارهای اسکینی و تنگ، مایو، لباس زیر یا پیراهن پوشیده باشند.

چربی بالای آلت

علت ایجاد  چربی بالای آلت چیست؟

FUPA ممکن است کاملاً مادرزادی باشد. حتی امکان دارد کسانی که در محدوده ی وزن نرمال هستند یا وزنشان کمتر است نیز چربی بیشتری داشته باشند؛ به این دلیل که به صورت ژنتیکی، چربی های آن ها در این قسمت بیشتر انباشته می شود. بزرگ تر بودن FUPA می تواند ناشی از بالا رفتن وزن نیز باشد.

اکثر افراد مبتلا به چاقی در این ناحیه چربی بیشتری خواهند داشت. پوست قسمت تپه ونوس ممکن است شل شده و کم کم دچار افتادگی شود. انجام جراحی صاف کردن شکم (مانند ابدومینوپلاستی یا لیپوساکشن) باعث می شود که تپه ونوس بزرگ تر و بیشتر به نظر برسد، حتی اگر تغییری در این ناحیه ایجاد نکرده باشید.

همچنین، پس از لیپوساکشن ممکن است ناحیه ی تناسلی به طور موقت بزرگ تر به نظر برسد زیرا جاذبه، ورم را از شکم به سمت زیر شکم می کشاند.

نحوه ی کاهش چربی بالای آلت

رژیم غذایی سالم و ورزش کردن، بهترین راه برای کاهش چربی اضافی ناحیه ی تناسلی است. با کمبود کالری (یعنی وقتی که کالری دریافتی کمتر از کالری سوزانده شده باشد)، می توان چربی خود را آب کرد.

رژیم های مشهوری که عموم افراد آن ها را انتخاب می کنند، عبارتند از:

 • رژیم کم چربی
 • رژیم کتوژنیک (کتو)
 • رژیم پالئو
 • رژیم وگان

لازم نیست برای از دست دادن چربی اضافی ناحیه ی تناسلی، رژیم غذایی خاصی را اتخاذ کرد. رعایت یک رژیم غذایی مغذی کلی که کالری مورد نیاز شخص را تأمین می کند، می تواند به کاهش چربی مونس پوبیس کمک کند؛ به ویژه هنگامی که با فعالیت بدنی و ورزش همراه باشد.

تمرینات ورزشی برای آب کردن FUPA

یکی از مؤثرترین راه های کاهش چربی بالای آلت، ورزش کردن است. با ورزش نمی توان چربی ناحیه ی خاصی از بدن را کم کرد، اما تمرینات کاردیو و قدرتی به طور کلی برای چنین کاری مناسب هستند. بر این اساس، تمرینات زیر ممکن است با تقویت و سفت کردن عضلات شکم و پایین تنه، به بهبود ظاهر FUPA کمک کنند:

تمرینات ورزشی برای آب کردن FUPA

پلانک

پلانک روی ساعد یکی از بهترین تمرین های تقویت عضلات مرکزی بدن است که عضلات ناحیه ی معده، کمر، دست و پا را درگیر می کند. نحوه ی انجام پلانک به صورت زیر است:

 • ابتدا زانوهای خود را روی زمین بگذارید و آرنج را نیز با زاویه ی 90 درجه خم کنید، ساعدها را روی زمین قرار داده و مشت هایتان را ببندید.
 • پاهایتان را پشت سر خود دراز کنید و روی انگشتان پا بلند شوید. بدن شما باید در یک خط افقی (یا تا حد امکان نزدیک به آن)، از پاها تا سرتان باشد.
 • حداقل 30 ثانیه در این حالت باقی بمانید و تا جایی که می توانید این زمان را افزایش دهید. در طول تمرین حتماً عضلات شکم خود را منقبض و درگیر کنید.

کرانچ دوچرخه

کرانچ دوچرخه، عضله های شکم را فعال کرده و شرایط و هماهنگی فرد را بهبود می بخشد. نحوه ی اجرای کرانچ دوچرخه به صورت زیر است:

بلند کردن پا

تمرین بلند کردن پا، عضلات میانی بدن و خم کننده ی مفصل ران را درگیر می کند. این حرکت را به صورت زیر انجام دهید:

 • به پشت دراز بکشید و پاهایتان را صاف و کنار هم روی زمین دراز کنید.
 • در همان حالت که پاها صاف هستند آن ها را بلند کنید تا بدنتان شکل L به خود بگیرد.
 • پاهای خود را به آرامی روی زمین بگذارید. حواستان باشد که در تمام طول حرکت، به پشت خود قوس ندهید. این تمرین را ۱۰ الی ۱۵ بار تکرار کنید.
بلند کردن پا

پل زدن

پل زدن تمرینی عالی برای پایین تنه است که عضلات شکم، باسن، همسترینگ و عضلات چهارسر ران را تقویت می کند. نحوه ی انجام پل عبارت است از:

روش های جراحی وغیر جراحی FUPA

در صورتی که کم کردن وزن و ورزش، تأثیری روی آب شدن چربی مونس پوبیس نداشته باشند، می توان از عمل های جراحی و غیر جراحی برای از بین بردن آن استفاده کرد.

روش های جراحی

لیپوساکشن

لیپوساکشن یک روش جراحی است که می تواند برای کاهش FUPA، با بی حسی موضعی انجام شود. این روش به خصوص زمانی که پوست مونس پوبیس خاصیت ارتجاعی خوبی دارد، می تواند بسیار مؤثر باشد.

با این حال، لیپوساکشن مونس پوبیس می‌تواند پوست شل شده در ناحیه ی تناسلی را حتی شل ‌تر کند؛ زیرا زمانی که چربی برداشته می‌ شود، آن ناحیه دچار افتادگی خواهد شد.

مونس پلاستی

در صورتی که روش لیپوساکشن در کاهش FUPA به اندازه ی کافی اثرگذار نباشد، گزینه ی بعدی مونس پلاستی (لیفت ناحیه ی تناسلی) است. در طول مونس پلاستی، هم پوست اضافی و هم چربی اضافی با جراحی برداشته می شوند. این کار برآمدگی را کاهش می دهد و ناحیه ی تناسلی را لیفت می کند.

اندازه پروستات

روش های کاهش مونس برای مردان

به نظر می رسد بانوان بیشتر به دنبال جراحی FUPA باشند. با این حال آقایان نیز ممکن است چربی اضافی در مونس پوبیس خود داشته و بخواهند آن را کاهش دهند.

داشتن چربی اضافی در این ناحیه، می تواند باعث شود آلت تناسلی بسیار کوچک تر از آن چیزی که واقعاً هست به نظر برسد. در صورتی که این موضوع مرد را آزرده خاطر کند، می تواند از لیپوساکشن همراه با مونس پلاستی یا بدون آن استفاده کند.

ریکاوری جراحی مونس پوبیس

با هر کدام از عمل های مونس پوبیس، در دوره ی نقاهت همه ی آن ها ورم را تجربه خواهید کرد. این ورم ممکن است به لابیا یا کیسه ی بیضه نیز برسد.

کبودی پس از جراحی مونس پوبیس نیز امری غیرمعمول نیست اما معمولاً پس از دو تا سه هفته برطرف می شود. بهبود یافتن ورم بهبود ممکن است بیشتر طول کشیده و تا سه الی چهار ماه پس از جراحی نیز از بین نرود.

عوارض احتمالی جراحی FUPA

هر جراحی خطرات مربوط به خود را دارد. عمل مونس پلاستی نیز ممکن است عوارضی داشته باشد. برخی از عوارض احتمالی این عمل عبارتند از: هماتوم، سروما، ترومبوز ورید عمقی، آمبولی ریه، تأخیر در بهبود زخم، جدا شدن زخم، نکروز پوست و عفونت کردن زخم.

روش های غیر جراحی

برخی از روش‌های غیر جراحی رایج برای کاهش چربی بالای آلت عبارتند از:

لیپوساکشن با لیزر: نسخه ای از لیپوساکشن است که در آن از لیزر برای «ذوب کردن» چربی ناحیه ی مورد نظر استفاده می شود. چربی را از طریق یک لوله ی مکش کوچک (کانولا) خارج می کنند.

کول اسکالپتینگ: یک دستگاه لاغری است که به صورت موضعی، نواحی خاص را خنک می کند و سلول های چربی در آن ناحیه را تا دمایی منجمد می کند که از بین بروند.

لابیاپلاستی بدون بخیه: در این روش از دستگاهی استفاده می شود که امواج رادیوفرکانسی را به یک ناحیه ی خاص منتشر می کند. منابع انرژی خارجی مانند رادیوفرکانسی گرمایی می توانند چربی را مانند کول اسکالپتینگ بدون نفوذ به پوست، آب کنند.

چربی، خود در زیر پوست حل شده و ممکن است باعث ایجاد اسکار شود. این روش برای از بین بردن چربی در لابیای بزرگ و لابیای کوچک استفاده می شود و نه مونس پوبیس.

3.9/5 - (27 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بلوری چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  با سلام
  حدودا دو سال هست که خارش های خیلی شدید در ناحیه بیضه ها و آلت تناسلی بوجود آمده و در ناحیه بیضه ها جوش های زیر پوستی هم مشاهده می کنم
  واین خارش ها تاثیر خیلی زیادی در امور زندگی من گذاشته است ،به چند تا دکتر مراجعه کردم ولی بعد از استفاده از داروها نتیجه ای نگرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   سلام چه داروهایی مصرف کرده اید ؟
  2. تصویر کاربر بلوری چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر
   اسم داروها و یادم نمیاد
   سوالم اینجاست که آیا این خارش ها قابل درمان هست
   در ضمن بعد از تعطیلات نوروزی برای مشاوره و درمان خدمت حضرت عالی مشرف خواهم شد
   امیدوارم که خوب بشم ،این مریضی در امور روزانه من بسیار تاثیر منفی گذاشته است
   ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   عزیزم باید منشا مشخص بشه ایا قارچ هست ؟ ایا عصبی هست ؟ باید معاینه شوید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  با سلام. من پسری 30 ساله هستم که در هنگام نعوذ توانایی حفظ آنرا از دست داده ام و دچار زود انزالی نیز هستم. حدود 6 سال قبل هنگام رابطه جنسی، آلتم درد شدیدی گرفت و صدای تق داد. اما علایم خون گرفتی و کبودی آلت نداشم. اکنون مشکل در عملکرد ادرار نیز ندارم و فقط دیگه توانایی نعوذم مثل گذشته نیست. از طرفی چند سال گذشته با درد در ناحیه پشت ران پا و مراجعه به متخصص ستون فقرات بیرون زدگی دیسک کمر در مهره 5 نیز تشخیص داده شد. یک سالی است که درد کمرم با افزایش وزن بیشتر شده و متاسفانه پیگیری لازم در این مورد نکردم. از این زمان یعنی یک سال مشکل حفظ نعوذ نیز پیدا کردم. حالا سوالم این که آیا واقعا مشکلم مربوط به دیسکم هست یا دچار شکستگی آلت شدم؟ و چه کاری باید انجام بدم؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   بتید بیایید معاینه وبررسی۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر ح جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  با عرض سلام .من حدود یک سال پیش دچار یک زایده زیر بیضه ام شدم والان یعنی حدود یک ماه پیش فهمیدم که یک بیماریه که با با مراجعه به یک دکتر پوست گفتن که زگیله و انو لیزر کردند خانم بنده با مراجعه به دکتر زنان و معاینه معلوم شد که خدا را شکر دچار نشده اند .میخواستم سوال کنم که با وجود اینکه نزدیک یکسال بعد از نزدیکی با خانمم ایشون دچار بیماری نشدند ممکنه که آقای دکتر اشتباه کرده باشند و اینکه آیا راهی برای تشخیص از روش دیگر با وجود لیزر کردن زگیل وجود داره که مطمین بشم که من مبتلا به این بیماری هستم یا نه .ممنون میشم اگه جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   قبل از درمان باید ازمایش میدادید اگر فعلا ندارد نیاز به درمان نیست
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۶ مهر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من حدود 4 ماه پیش بخاطر تکرر ادرارم به دکتر مراجعه کردم و تمام ازمایش ها سنو گرافی انجام شد و نرمال بودن بعد از انجایی که من استرس و وسواس به بدنم هستم مدتیست پیش روانپزشک قرص پروکستین و کلونازپام میخورم الان مشکل اینه که ادرام دیر میاد با تاخییر بیشتر صبح ایطورم دیر میاد نمیدونم علتش چی ممکن از قرص ها باشع
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ مهر ۹۶( 5 سال پیش)
   تشخيص قطعي تكرر ادراري مزمن باتست اروديناميك است بايد انجام دهيد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۴ اسفند ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام .من مردی 34 ساله دارای کولیت اولسراتیو بوده و داروی آزاتیوپرین50 به صورت 1.5واحد روزانه و مزالازین مصرف میکنم.حدود 5 ماه قبل با خانمی مقیم آمریکا به مدت 1 ماه رابطه حفاظت شده داشتم.بعد از مدت دچار تبخال تناسلی شدم .اکنون هم حدود 15 روز است ضایعه ای در دهانم ایجاد شده که من را بسیار مظطرب و پریشان کرده.لطفا ملاحظه فرموده و در صورت مثبت بودن علایم بنده را راهنمایی بفرمایید.در ضمن اگر علایم زگیل را دارم جهت تشخیص دقیق نوع ویروس کدام آزمایشگاه دقیق و مورد اطمینان شمامی باشد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ بهمن ۹۵( 6 سال پیش)
   شبيه افت است تا تبخال تبخال تناسلس با تبخال دهاني فرق دارد
  2. تصویر کاربر رضا شنبه ۳۰ بهمن ۹۵( 6 سال پیش)
   با تشکر از پاسخ شما.سوال من این است که ضایعه میتواند زگیل باشد?یا نیاز به بررسی بیشتر دارد؟ضمن اینکه هیچ دردی و درناکی مانند آفت ندارد.وبرجسته نیز می باشد.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
   نه زگيل نيست
  4. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
   سپاسگزارم آقای دکتر عزیز
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
  6. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۳ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
   آقای دکترممنونم از بررسی و پاسخ
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۴ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
   تشكر
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر