منظور از چربی بالای آلت چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز می گویند و هم در مردان و هم در زنان وجود دارد. FUPA مانند یک لایه ی اضافی از پوست و چربی درست بالای استخوان عانه یا پوبیس به نظر می رسد.

برخی از افراد به دلیل ژنتیک خود، مونس پوبیس بزرگ تری دارند. FUPA می تواند پس از کاهش وزن یا افزایش وزن فرد نیز ایجاد شود. در این مقاله به بررسی علل چربی بالای آلت و چگونگی کاهش این چربی با ورزش یا جراحی خواهیم پرداخت.

چربی بالای آلت چیست؟

تپه ونوس یا FUPA بافت چربی بالای استخوان ناحیه ی تناسلی است. پزشکان ممکن است از اصطلاح پانیکولوس برای صحبت در مورد چربی این بخش از بدن استفاده کنند.

کسانی که در این قسمت بدن خود چربی بیشتری دارند، ممکن است نسبت به آن خجالت زده و معذب باشند؛ به خصوص زمانی که لباس های تنگی مانند جوراب شلواری، شلوارهای اسکینی و تنگ، مایو، لباس زیر یا پیراهن پوشیده باشند.

چربی بالای آلت

علت ایجاد  چربی بالای آلت چیست؟

FUPA ممکن است کاملاً مادرزادی باشد. حتی امکان دارد کسانی که در محدوده ی وزن نرمال هستند یا وزنشان کمتر است نیز چربی بیشتری داشته باشند؛ به این دلیل که به صورت ژنتیکی، چربی های آن ها در این قسمت بیشتر انباشته می شود. بزرگ تر بودن FUPA می تواند ناشی از بالا رفتن وزن نیز باشد.

اکثر افراد مبتلا به چاقی در این ناحیه چربی بیشتری خواهند داشت. پوست قسمت تپه ونوس ممکن است شل شده و کم کم دچار افتادگی شود. انجام جراحی صاف کردن شکم (مانند ابدومینوپلاستی یا لیپوساکشن) باعث می شود که تپه ونوس بزرگ تر و بیشتر به نظر برسد، حتی اگر تغییری در این ناحیه ایجاد نکرده باشید.

همچنین، پس از لیپوساکشن ممکن است ناحیه ی تناسلی به طور موقت بزرگ تر به نظر برسد زیرا جاذبه، ورم را از شکم به سمت زیر شکم می کشاند.

نحوه ی کاهش چربی بالای آلت

رژیم غذایی سالم و ورزش کردن، بهترین راه برای کاهش چربی اضافی ناحیه ی تناسلی است. با کمبود کالری (یعنی وقتی که کالری دریافتی کمتر از کالری سوزانده شده باشد)، می توان چربی خود را آب کرد.

رژیم های مشهوری که عموم افراد آن ها را انتخاب می کنند، عبارتند از:

 • رژیم کم چربی
 • رژیم کتوژنیک (کتو)
 • رژیم پالئو
 • رژیم وگان

لازم نیست برای از دست دادن چربی اضافی ناحیه ی تناسلی، رژیم غذایی خاصی را اتخاذ کرد. رعایت یک رژیم غذایی مغذی کلی که کالری مورد نیاز شخص را تأمین می کند، می تواند به کاهش چربی مونس پوبیس کمک کند؛ به ویژه هنگامی که با فعالیت بدنی و ورزش همراه باشد.

تمرینات ورزشی برای آب کردن FUPA

یکی از مؤثرترین راه های کاهش چربی بالای آلت، ورزش کردن است. با ورزش نمی توان چربی ناحیه ی خاصی از بدن را کم کرد، اما تمرینات کاردیو و قدرتی به طور کلی برای چنین کاری مناسب هستند. بر این اساس، تمرینات زیر ممکن است با تقویت و سفت کردن عضلات شکم و پایین تنه، به بهبود ظاهر FUPA کمک کنند:

تمرینات ورزشی برای آب کردن FUPA

پلانک

پلانک روی ساعد یکی از بهترین تمرین های تقویت عضلات مرکزی بدن است که عضلات ناحیه ی معده، کمر، دست و پا را درگیر می کند. نحوه ی انجام پلانک به صورت زیر است:

 • ابتدا زانوهای خود را روی زمین بگذارید و آرنج را نیز با زاویه ی 90 درجه خم کنید، ساعدها را روی زمین قرار داده و مشت هایتان را ببندید.
 • پاهایتان را پشت سر خود دراز کنید و روی انگشتان پا بلند شوید. بدن شما باید در یک خط افقی (یا تا حد امکان نزدیک به آن)، از پاها تا سرتان باشد.
 • حداقل 30 ثانیه در این حالت باقی بمانید و تا جایی که می توانید این زمان را افزایش دهید. در طول تمرین حتماً عضلات شکم خود را منقبض و درگیر کنید.

کرانچ دوچرخه

کرانچ دوچرخه، عضله های شکم را فعال کرده و شرایط و هماهنگی فرد را بهبود می بخشد. نحوه ی اجرای کرانچ دوچرخه به صورت زیر است:

بلند کردن پا

تمرین بلند کردن پا، عضلات میانی بدن و خم کننده ی مفصل ران را درگیر می کند. این حرکت را به صورت زیر انجام دهید:

 • به پشت دراز بکشید و پاهایتان را صاف و کنار هم روی زمین دراز کنید.
 • در همان حالت که پاها صاف هستند آن ها را بلند کنید تا بدنتان شکل L به خود بگیرد.
 • پاهای خود را به آرامی روی زمین بگذارید. حواستان باشد که در تمام طول حرکت، به پشت خود قوس ندهید. این تمرین را ۱۰ الی ۱۵ بار تکرار کنید.
بلند کردن پا

پل زدن

پل زدن تمرینی عالی برای پایین تنه است که عضلات شکم، باسن، همسترینگ و عضلات چهارسر ران را تقویت می کند. نحوه ی انجام پل عبارت است از:

روش های جراحی وغیر جراحی FUPA

در صورتی که کم کردن وزن و ورزش، تأثیری روی آب شدن چربی مونس پوبیس نداشته باشند، می توان از عمل های جراحی و غیر جراحی برای از بین بردن آن استفاده کرد.

روش های جراحی

لیپوساکشن

لیپوساکشن یک روش جراحی است که می تواند برای کاهش FUPA، با بی حسی موضعی انجام شود. این روش به خصوص زمانی که پوست مونس پوبیس خاصیت ارتجاعی خوبی دارد، می تواند بسیار مؤثر باشد.

با این حال، لیپوساکشن مونس پوبیس می‌تواند پوست شل شده در ناحیه ی تناسلی را حتی شل ‌تر کند؛ زیرا زمانی که چربی برداشته می‌ شود، آن ناحیه دچار افتادگی خواهد شد.

مونس پلاستی

در صورتی که روش لیپوساکشن در کاهش FUPA به اندازه ی کافی اثرگذار نباشد، گزینه ی بعدی مونس پلاستی (لیفت ناحیه ی تناسلی) است. در طول مونس پلاستی، هم پوست اضافی و هم چربی اضافی با جراحی برداشته می شوند. این کار برآمدگی را کاهش می دهد و ناحیه ی تناسلی را لیفت می کند.

اندازه پروستات

روش های کاهش مونس برای مردان

به نظر می رسد بانوان بیشتر به دنبال جراحی FUPA باشند. با این حال آقایان نیز ممکن است چربی اضافی در مونس پوبیس خود داشته و بخواهند آن را کاهش دهند.

داشتن چربی اضافی در این ناحیه، می تواند باعث شود آلت تناسلی بسیار کوچک تر از آن چیزی که واقعاً هست به نظر برسد. در صورتی که این موضوع مرد را آزرده خاطر کند، می تواند از لیپوساکشن همراه با مونس پلاستی یا بدون آن استفاده کند.

ریکاوری جراحی مونس پوبیس

با هر کدام از عمل های مونس پوبیس، در دوره ی نقاهت همه ی آن ها ورم را تجربه خواهید کرد. این ورم ممکن است به لابیا یا کیسه ی بیضه نیز برسد.

کبودی پس از جراحی مونس پوبیس نیز امری غیرمعمول نیست اما معمولاً پس از دو تا سه هفته برطرف می شود. بهبود یافتن ورم بهبود ممکن است بیشتر طول کشیده و تا سه الی چهار ماه پس از جراحی نیز از بین نرود.

عوارض احتمالی جراحی FUPA

هر جراحی خطرات مربوط به خود را دارد. عمل مونس پلاستی نیز ممکن است عوارضی داشته باشد. برخی از عوارض احتمالی این عمل عبارتند از: هماتوم، سروما، ترومبوز ورید عمقی، آمبولی ریه، تأخیر در بهبود زخم، جدا شدن زخم، نکروز پوست و عفونت کردن زخم.

روش های غیر جراحی

برخی از روش‌های غیر جراحی رایج برای کاهش چربی بالای آلت عبارتند از:

لیپوساکشن با لیزر: نسخه ای از لیپوساکشن است که در آن از لیزر برای «ذوب کردن» چربی ناحیه ی مورد نظر استفاده می شود. چربی را از طریق یک لوله ی مکش کوچک (کانولا) خارج می کنند.

کول اسکالپتینگ: یک دستگاه لاغری است که به صورت موضعی، نواحی خاص را خنک می کند و سلول های چربی در آن ناحیه را تا دمایی منجمد می کند که از بین بروند.

لابیاپلاستی بدون بخیه: در این روش از دستگاهی استفاده می شود که امواج رادیوفرکانسی را به یک ناحیه ی خاص منتشر می کند. منابع انرژی خارجی مانند رادیوفرکانسی گرمایی می توانند چربی را مانند کول اسکالپتینگ بدون نفوذ به پوست، آب کنند.

چربی، خود در زیر پوست حل شده و ممکن است باعث ایجاد اسکار شود. این روش برای از بین بردن چربی در لابیای بزرگ و لابیای کوچک استفاده می شود و نه مونس پوبیس.

3.9/5 - (27 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Alex یکشنبه ۲۶ شهریور ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر من ۲۷ سالمه رابطه جنسی تا حالا نداشتم الان چند مدتیه رابطه دارم که میخوام ازدواج کنم ولی زیر ۲ ۳دقیقه ارضا میشم و بعد از ارضا شدن دیگه نعوظ ندارم هر کاری میکنم و این خیلی بده!!!!
  در ضمن من یکم استرسم زیاده کلا
  میشه لطفا منو نجات بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ شهریور ۲( 1 هفته پیش)
   روش های روانشناختی جهت کنترل استرس را از اینترنت یاد بگیرید قرص داپوکستین ۶۰ میلی گرم ۲ ساعت فبل از رابطه مصرف کنید
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۱ شهریور ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر حسین کرمی عزیز من مشکل پاپول مروارید دارم از نظر ظاهری خیلی دارم اذیت میشم شما داخل سایت خودتون گفتید که این نوع پاپول مروارید ها هیچ ضرری نداره و گفتید که برای درمان این گونه پاپول ها میتوانید ***( با کرایو و لیزر )*** هم درمان شوید آقای دکتر من از نظر ظاهری خیلی دارم اذیت میشم چند بار هم بهتون قبلا پیام داده بودم کمکم کنید تا این مشکل رو برطرف کنید ممنون میشم آقای دکتر 🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ شهریور ۲( 3 هفته پیش)
   سلام کرایو یا لیزر کنید ممکنه جاش بمونه شما که حساس هستید به این اندازه توصیه نمیکنم
 • تصویر کاربر شامحمدی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر درود برشما
  بنده 28سال سن دارم حدود دوماه نیم پیش رابطه جنسی محافطت نشده داشتم بعد از رابطه احساس سوزش در ناحیه اداری داشتم رفتم دکتر متخصص و جراح کلیه و مجاری اداری بهشون توضیح دادن برای من یک آزمایش ادرار و آزمایش اچ ای وی hiv ab نوشتن آزمایش hiv گفتن به گذشت یک ماه بعد بدید یعنی باید یک ماه بگذره بعد آزمایش ادرار رو دادم نتیجه دیدن گفتن عفونت اداری نداری آزمایش نرمال خوبه اما یک مقدار داخل ادرار کیرستال گفتن داره سنگ سازه مایعات فراوان زیاد بنویشد بعد آزمایشab hivبعد از گذشت سی و یک روز دادم نتیجه منفی بود هپاتیت منفی سفلیس منفی گفتن احتمال داره که ماه های بعد دوباره آزمایش اچ آی وی تکرار کنم شاید این ماه نشون نده ماه بعد نشون بده دکتر گفتن نه نیاز به تکرار نیست اگر عفونتی بود توی این سی و یک روز نشون میداد یعنی واقعا نیازی به تکرار آزمایش hivندارم استرس دارم
  بعد هنوز ادار میکنم احساس سوزش ندارم اما از ناحیه مقعد تا سر آلت احساس سوزش و لوله ادرارم میسوزه یه قرص دادن گفتن چیزی نیست یکم پروستات التهاب پیدا کرده خوردم اما هنوز زیاد خوب نشد سوزش هست آیا نیاز هست دوبار برم پیش متخصص یا نه ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   سلام تست hiv اگر منفی بوده که اقدام دیگری لازم نیست . این سوزش بعد رابطه مدتی ،ول میکشه برطرف بشه . مایعات زیاد بخورید . تاوانکس ۵۰۰ روزی یک عدد بخورید تا ۱۰ روز
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۷ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام. اقای دکتر وقتتون بخیر. من هرازگاهی بعد از اینک از ژیلت استفاده میکنم همچین دونه ای میزنم خواستم بدونم چیه ایا امکان داره زگیل باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   سلام مجدد عکس بفرستید اپلود نشده
  2. تصویر کاربر محمد جمعه ۲۷ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر چندین بار تلاش کردم ولی نشد جای دیگ امکان داره بفرستم؟
  3. تصویر کاربر محمد جمعه ۲۷ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   عکس
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   بفرس واتس اپ ۰۹۱۲۴۲۶۵۷۴۷
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سیاوش سه شنبه ۲۷ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام
  مرد 35 ساله هستم
  این عارضه چه هست؟
  مجرد هستم
  هیچ شریک جنسی ندارم
  تا هر وقت یادم میاد این عارضه روی پوست آلتم بوده.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   محل ختنه و بخیه هست
  2. تصویر کاربر سیاوش سه شنبه ۲۷ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   ممنونم از پاسخ سریع
   آیا این مورد که میفرمایید با اسکین تگ فرق داره؟
   مسری نیست؟
   به لحاظ زیبایی ممکن هست برداشته بشه؟

   ضمن اینکه یک عدد شبیه این منگوله ها زیر بغل چپ ام همچنین یکی هم نزدیک پلک ام وجود داره
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   میتونید با لیزر یا کرایو بردارید . مسری نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۸ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان ایا اینا زگیل سه تا ریز زیر گلو الت هست

  بعد اقای دکتر بنظرتون برای این ازمایش قرص تیووکسا 750بخورم یا سیپروفلوکساسین
  1. تصویر کاربر حسین شنبه ۱۷ تیر ۲( 2 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر حسین شنبه ۱۷ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   ازمایش کشت ترشح
   کدوم قرص بهتره دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   خیر زگیل نیست . قبلا هم عرض کردم سیپروفلوکساسین بخورید . سوال تکراری نپرسید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر پورجمعه سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر
  من یک خانم 32ساله هستم که حدود سه سال هست که با پاپ اسمیر متوجه درگیری دهانه رحم با cin1شدم
  مورد درمان قرار گرفتم با لیزر دهانه رحم قرار دادم وقرص forever immoublend
  مصرف میکنم
  حدود یک سال پیش هم سه دوز واکسن رو تزریق کردم
  بعضی اوقات در حین رابطه خونریزی مشاهده میکنم
  آیا درمان یا داروی دیگری برای من وجود دارد ؟
  آیا کپسول AHCC Kinoko مدل پلاتینیوم میتونم مصرف کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   در حیطه کار متخصص زنان است . مجدد باید کولپوسکوپی شوید
 • تصویر کاربر سینا شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب در کنار بدنه آلت تناسلی من برآمدگی سفید رنگ ایجاد شده آیا حساسیت هست یا زگیل تناسلی؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)
   سلام نوع ضایعه و برامدگی در عکس بخوبی دیده نمیشه بهتره معاینه شوید مشکوک به زگیل است
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۵ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام
  نشانه های دختری که پرده ی بکارت دارد و اچ پی وی می‌گیرد چیست.
  مثلا من اینها رو میدونم
  تب. گلودرد. زگیل
  دیگه چی میتونه باشه آقای دکتر؟؟
  وسوال دوم چند درصد ممکنه دختری که پرده ی بکارت دارد اچ پی وی بگیرد و متوجه نشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ فروردین ۲( 5 ماه پیش)
   سلام اگر اقا ضایعه فعال زگیل داشته باشد احتمال انتقال دارد . در خانم ها هم این ضایعه رویت میشه
 • تصویر کاربر ملیکا شنبه ۵ فروردین ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عکس خدمتتون ارسال کردم
  چند وقته این ها ایجاد شده به نظرتون زگیل تناسلی است
  منتظر آزمایش hpvهم هستیم
  در لبه های واژن ایجاد شده ولی نه خارشی داره نه دردی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ فروردین ۲( 6 ماه پیش)
   سلام به نظر پاپیلوماتوز هست نه زگیل
  2. تصویر کاربر ملیکا شنبه ۵ فروردین ۲( 6 ماه پیش)
   ببخشید نیازی به درمان هم داره؟
  3. تصویر کاربر ملیکا شنبه ۵ فروردین ۲( 6 ماه پیش)
   قبل از این علائم عفونت واژن داشتم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ فروردین ۲( 6 ماه پیش)
   خیر در زمینه همون عفونت هست تحت نظر متخصص زنان باشید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر