پروستاتیت مزمن چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پروستات در اندازه یک گردو کوچک دورادور گردن مجرا در قسمت خروجی، مثانه را احاطه کرده است. نقش اصلی غده پروستات در بدن در رابطه با باروری مردان بوده و با ترشح مواد مختلف در باروری و بلوغ اسپرم های موجود در مایع منی مردان، به امر باروری کمک می کند. به هر علتی غده پروستات متورم شود، به آن پروستاتیت یا التهاب پروستات گفته می شود.

التهاب پروستات یا پروستاتیت به دو نوع تقسیم می شود:

 • التهاب حاد پروستات یا پروستاتیت حاد
 • التهاب مزمن پروستات یا پروستاتیت مزمن که به شرح تک تک اینها می پردازیم.

التهاب حاد پروستات یا پروستاتیت حاد:

پروستاتیت حاد اغلب ثانویه و با عفونت مجرا و ناشی از عفونت سوزاک و کلامیدیا و عفونت های مثانه ایجاد می شود که عامل عفونی با سیر صعودی، به درون غده پروستات نفوذ کرده و باعث التهاب آن می شود. این امر با علائم درد در ناحیه عانه و بین مقعد، بیضه ها، تکرر ادرار شدید، تب و لرز و احتباس ادراری خود را نشان می دهد.

التهاب حاد پروستات

از نظر سنی افراد مبتلا بین 25 تا 50 سالگی هستند. این مسئله در سنینی که با فعالیت جنسی فعال همراه است، اتفاق می افتد. در صورت مبتلا شدن به پروستاتیت حاد باید بلافاصله به پزشک مراجعه و درمان های آن سریعاً شروع شود و با استفاده از آنتی بیوتیک های مناسب بیماری را کنترل و از تبدیل آن به پروستاتیت مزمن جلوگیری کرد. انتخاب آنتی بیوتیک مناسب از طرف پزشک و مصرف کامل داروها توسط بیمار، اصولاً این بیماری را در عرض چند روز و یا هفته کاملاً درمان و از بین می رود.

پروستاتیت مزمن باکتریائی

در صورتی که التهاب حاد پروستات کامل درمان نشود تبدیل به پروستاتیت مزمن می شود که در این صورت، باعث آزار و اذیت بیمار شده و درد مزمن لگن و زیرناف، عدم تخلیه مناسب ادرار، تکرر و سوزش و عدم تخلیه ادراری در افراد جوان، باعث آزردگی روح و روان آن ها می گردد.

عواملی شایع که باعث پروستاتیت مزمن باکتریائی می شوند عبارتند از:

 • عدم انتخاب داروی مناسب برای پروستاتیت حاد

به عنوان مثال براساس تحقیقات انجام شده، 2 خانواده آنتی بیوتیکی فقط می توانند به داخل پروستات ملتهب نفوذ کرده و در تسریع بیماری کمک کننده باشند این داروها عبارتند از خانواده فلوئورکینولونها مثل سیپروفلوکساسین و سولفونامیدها مثل کوترموکسازول که داروهای منتخب درمان پروستاتیت حاد می باشند.

 • عدم مصرف مناسب و به موقع دارو توسط بیمار، باعث درمان ناقص و تبدیل پروستاتیت حاد به مزمن خواهد شد.

علائم پروستاتیت مزمن:

درد مزمن لگن و پرینه (بین مقعد و بیضه ها) درد کمر به همراه اختلالات ادراری مزمن و آزاردهنده از قبیل تکرر ادرار، سوزش ادرار، عدم تخلیه خوب ادرار، از بین رفتن جهش و شتاب ادرار در مردان میانسال که به صورت مزمن وجود دارد، از علائم شایع پروستاتیت مزمن می باشند.

روش های تشخیص پروستاتیت مزمن:

تشخیص پروستاتیت مزمن بر اساس گرفتن شرح حال از بیمار، معاینه بالینی و انگشتی از مقعد و بررسی اندازه و قوام پروستات و همچنین آزمایش و کشت از ادرار و ترشحات پروستات می باشد.

یکی از موارد بسیار کمک کننده، آزمایش و کشت از ترشحات پروستات است. در این روش بعد از ماساژ پروستات و خارج شدن ترشحات آن، ترشحات در ظرف جمع آوری شده و بررسی نتیجه آن با کشت و آنتی بیوگرام انجام می شود که می تواند بسیار کمک کننده باشد.

درمان پروستاتیت مزمن باکتریائی

درمان مبتنی بر انتخاب آنتی بیوتیک، مناسب با نفوذپذیری بالا در نسج پروستات می باشد که امروزه فلوئورکینولونها مثل سیپروفلوکساسین لووفلوکساسین، اوفلوکساسین که باید توسط پزشک متخصص با دوز درمانی و طول درمان مناسب انتخاب شود، اولین خط درمانی برای کنترل بیماری می باشد.

استفاده از ضدالتهاب ها از قبیل بروفن، ژلوفن در کنار آنتی بیوتیک ها و نشستن در آب گرم هر شب نیم ساعت و اجتناب از مواد غذایی تحریک کننده از قبیل ادویه جات، چایی پررنگ، قهوه و … به بیماران توصیه می گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

3.8/5 - (10 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۱۷ بهمن ۱( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  اولین ازمایشم اردیبشهت ۴۰۰که نشان میدادپروستات بزرگ شده بامصرف دارو دوماهه وهربارازمایش پروستات کنترل گردیده واخرین مرحله دارو۲۴فروردین ۴۰۱به مدت دوماه وبه فرموده دکتربعدازدوماه حدود۵۰روزبدون مصرف دارو ازمایش کامل باسونوگرافی گرفتم ونزددکتربردم وایشان سه ماه مرخصی بودناچاراازمایشها رانزددکتردیگری بردم فرمودبایدعمل بازجهت برداشتن سنگ مثانه وپروستات صورت گیردحدودپنج ماه بعدمجدداازمایش کامل باسونوگرافی انجام دادم که نشان بزرگ شدن سنگ درمثانه وبزرگ شدن پروستات میدادکه دکترفرمودهرچه سریعترباید عمل کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ بهمن ۱( 2 روز پیش)
   سلام اگر سنگ مثانه دارید حتما باید عمل بشید عکس سونو را بفرستید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۹ بهمن ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام
  آقایی ۷۱ ساله نتایج آزمایش به شرح زیر است لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ بهمن ۱( 1 هفته پیش)
   سلام ازمایشات خوب است مشکل ادراری ندارند ؟
 • تصویر کاربر ابراهیمی دوشنبه ۲۶ دی ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  من حدودبیست سال است ازداروهای مختلف پروستات استفاده کرده ام وحالاهم ازپروتراال استفاده میکنم درروزهای سردسال هردوساعت تکرردارم ولی درروزهای گرم سال که کارکشاورزی هم میکنم تکررادرارم تقریبا به حالت عادی برمیگردد وخودم هم معلم بازنشسته هستم خواهشمنداست جهت بهبودی کامل ایجانب راراهنمایی فرمایی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ دی ۱( 3 هفته پیش)
   سلام چند سالتونه ؟ سونوگرافی کلیه ها و مجاری داده اید ؟
  2. تصویر کاربر ابراهیمی یکشنبه ۲۵ دی ۱( 3 هفته پیش)
   من 68سال دارم وسونوگرافی کلیه ومجاری ادرارراامروزگرفتم ونیجه اش راهمراه دارم ولی نتوانستم به همراه پاسخ ارسال نمایم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ دی ۱( 3 هفته پیش)
   اینجا عکس را اپلود کنید ببینم اگر نشد بفرستید واتس اپ ۰۹۱۲۴۲۶۵۷۴۷
  4. تصویر کاربر ابراهیمی یکشنبه ۲۵ دی ۱( 3 هفته پیش)
   جناب اقای دکتر باعرض سلام وخسته نباشید عکس ونتیجه راازطریق واتساب ارسال نمودم باتشکر
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ دی ۱( 3 هفته پیش)
   همانجا پاسخ میدم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۹ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام و آرزوی سلامتی بنده با ۵۷ سال سن چند سالی به دلیل تکررادراردو بار در طول شب و بالا بودن psaاز کپسول پروترال استفاده می نمایم آخرین آزمایشم در دیماه psa3.4وfreepsa 0.28ونسبت ان0.08بوده است البته در ابانماهpsa به7.95وازاد ان2.01بودایا با این وضعیت نیاز به پیگیری دیگر و یا تعویض دارو نیاز دارم در آخرین سونوگرافی پروستات با ابعاد54*46*44میلیمتروحجم ۶۰ سی سی با اثر فشاری برکف مثانه گزارش شده است حجم مثانه قبل از تخلیه ۱۲۰سی سی وضخامت جداری مثانه ۴٫۲ میلیمتر. با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ دی ۱( 1 ماه پیش)
   سلام ایا با مصرف دارو علایم کنترل شده است ؟ یعنی شب ها از خواب بیدار میشوید یا خیر ؟ چندبار ؟ فشار ادرار کم شده ؟ باقی مانده ادرار پس از تخلیه مثانه چقدر بوده ؟ ازمایشpsa اول و دم برای چه تاریخی بوده است؟
  2. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۸ دی ۱( 1 ماه پیش)
   سلام شب ها دو الی سه بارفشاردرحالت عادی نسبتا خوبه ولی وقتی حجم ادرار زیاد میشه یکبا رکامل تخلیه نمیشه وبا سختی میادازمایش اول دهم آبان‌ماه امسال وازمایش دوم چهارم دیماه بوده باقی مانده ادرار پس از تخلیه ۶ سی سی بوده است لطفاً راهنمایی فرمایید لطفاً با توجه به سفر زیارتی درپیش کربلا ونگرانی از تکررادرارقرص موقت برای کنترل موقت ادرارچه توصیه می فرمایید با سپاس انشالله دعا گوی شما هم خواهم بود
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ دی ۱( 1 ماه پیش)
   داروی اصلی شما پروترال یا همان تامسولوسین است که معمولا یک ماه پس از مصرف اثرش را نشان میدهد . در صورتی که هر زمان از وضعیت ادرار راضی نبودید و کیفیت زندگی پایین امد بهتر است عمل کنید . برای psa یک ماه بعد نیز تکرار کنید پایین تر امد اقدامی نمیخواهد در غیر این صورت بهتر است اگر در رنج نرمال نیست یک mri پروستات شوید خیالتان راحت شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

آلت تناسلی پرده دار به حالتی گفته می شود که در آن پوست بیضه تا قسمت وسط…
بیوپسی از پروستات یا نمونه برداری، قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات می باشد. امروزه سرطان پروستات…
 مثانه یکی از بخش های سیستم ادراری است که ممکن است در آن سنگ تشکیل شود. این…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر