علت زخم شدن کلاهک تناسلی مردان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

علت زخم شدن کلاهک تناسلی مردان چیست؟ درمان زخم شدن کلاهک آلت به چه صورت است؟عوامل متعددی باعث زخم سر آلت تناسلی می شوند که به علل آن می پردازیم. این زخم ها از نظر ظاهر، زمان ایجاد، تعدد و وجود همزمان درد، خارش و سوزش و اینکه جدیداً ایجاد شده اند و یا اینکه مزمن هستند، علت های مختلفی دارند. در ادامه شایع ترین علت زخم شدن کلاهک تناسلی مردان و درمان زخم شدن کلاهک آلت را بیان می کنیم.

بیماری های آلت که سبب زخم می شوند

هرپس یا تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یکی از شایعترین بیماری های منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است، که از مرد به زن و زن به مرد قابل انتقال می باشد و علت آن ویروس HSV یا هرپس نوع П می باشد. علائم بالینی آن به این شکل است که بعد از چند روز از تماس جنسی آلوده، تارهای آبکی گروهی، توام با قرمزی و خارش و سوزش، در ناحیه تناسلی مرد و زن ظاهر می شوند.

در اولین بروز، عفونت، اغلب هنگام شروع قاعدگی خانم ها و یا هر بیماری تب دار همراه با درد عضلانی و ضعف و بی حالی خود را نشان می دهد. از مشخصات بارز بالینی تبخال تناسلی، تاول های همراه با خارش و سوزش و گروهی بودن آن می باشد. اگر مجرای ادراری و یا واژن درگیر شود، اغلب سوزش ادراری و دردناک بودن مقاربت جنسی، از علائم برجسته تب خال می باشد. 

تبخال تناسلی

نکته بالینی بسیار مهم درباره تب خال تناسلی، این است که فقط زمانی که تاولی های ترشحی وجود دارند، آلوده کننده می باشد و لذا ما به بیمار توصیه می کنیم در زمان فعال بودن تاول ها، از انجام فعالیت های جنسی جهت جلوگیری از انتقال، اجتناب نمایند.

تب خال تناسلی مثل خیلی از بیماری های ویروسی درمان قطعی ندارد. در حال حاضر آسیکلوویر و والسیکلوویر، تنها داروهای موجود در بازار دنیا هستند که باید توسط پزشک تجویز گردند.

سفلیس

سفلیس و زخم ناشی از آن، که عموماً در ناحیه آلت تناسلی ظاهر می شود، دومین بیماری منتقل شونده از طریق سکس آلوده است که عامل آن ترپونما پالیدوم می باشد و با انتقال از طریق تماس جنسی، باعث ایجاد زخم قرمز بدون درد، با حاشیه صاف در ناحیه تناسلی می شود. قطعی ترین وسیله تشخیص آن توسط تست های آزمایشگاهی و نمونه برداری از زخم می باشد.

پس از تایید تشخیص بیماری، پنی سیلین تزریقی با نظر پزشک معالج، بهترین داروی موثر بر بیماری است. اهمیت تشخیص به موقع و درمان درست آن، از عوارض وحشتناک بیماری که شامل: مشکلات قلبی و عروقی، مننژیت، درگیری عصبی و التهاب مغز و آسیب به بینایی و شنوایی است، جلوگیری می کند.

شانکروئید

این بیماری از طریق تماس جنسی آلوده باکتری به نام هموفیلوس دوکرئی، منتقل می شود که از طریق ارتباط جنسی آلوده از مرد به زن و زن به مرد منتقل می شود. علائم بالینی آن ایجاد زخم های متعدد دردناک، همراه به خارش و سوزش و ترشحات می باشد. در صورتی که مجرای ادراری و واژن درگیر شوند، باعث درد شدید هنگام فعالیت جنسی و سوزش و درد شدید ادراری می گردد.

تشخیص قطعی آن بر اساس ظاهر بالینی زخم و پیدا کردن عامل بیماری در یافته های آزمایشگاهی می باشد. بعد از قطعی شدن بیماری، درمان دارویی ضد باکتریال با نظر پزشک متخصص، و اجتناب از فعالیت های جنسی، بهترین راه درمان و پیشگیری از انتقال آن به افراد سالم می باشد.

شانکروئید
بیماری شانکروئید

گرانولوم اینگوینال

این بیماری نیز ناشی از یک باکتری از طریق تماس جنسی آلوده است، که باعث ایجاد زخم در ناحیه کشاله ران، روی آلت تناسلی و مقعد می گردد. از مشخصات این بیماری، حالت پیش رونده آن است که در صورت عدم درمان به موقع، باعث گسترش زخم های عمقی و پیش رفته می شود.

بهترین راه مقابله در درجه اول، اجتناب از فعالیت های جنسی، در صورت ابتلا به زخم های تناسلی و مراجعه به پزشک و تشخیص و درمان به موقع می باشد. تشخیص قطعی این بیماری، با یافتن عامل بیماری در ترشحات زخم است. خوشبختانه از نظر شیوع، این بیماری خیلی شایع نیست ولی همیشه در زخم های سرکش آلت تناسلی و کشاله ران باید آن را در نظر داشت.

زخم آلت تناسلی به علت HPV یا زگیل تناسلی

زخم آلت تناسلی به علت زگیل شایع نمی باشد، مگر اینکه به ماهیت بدخیم و سرطانی تبدیل شود و یا با عادت های غلط درمانی، از قبیل استفاده از اسید برای سوزاندن زگیل تناسلی و یا نخ انداختن به زگیل و یا دستکاری های دیگر، باعث زخم آن بشویم.

در اینجا لازم به یادآوری است که بهترین درمان زگیل تناسلی، سرما درمانی یا کرایوتراپی می باشد که اغلب در طول چند روز باعث از بین رفتن زگیل ها می شود.

زخم آلت تناسلی به علت آلودگی با کنه

اسکابیز نام کنه ای است که باعث یک بیماری پوستی مسری می شود، که همه جای بدن از جمله آلت تناسلی را درگیر، و باعث زخم ها و تاول های ریز ریز و منتشر، به همراه خارش و سوزش شدید می شود. این زخم ها اغلب به صورت تاول های ریز، با خارش و به صورت خطی و نامنظم خودش را نشان می دهد.

در صورت مشاهده علائم فوق در آلت تناسلی و هر جای بدن، اجتناب از فعالیت های جنسی، مراجعه به پزشک و تشخیص آزمایشگاهی بیماری و شروع درمان، مناسب ترین و بهترین اقدامی است که توصیه می گردد.

زخم آلت تناسلی به علت آلودگی با کنه

زخم های آلت تناسلی به علت بیماری های سیستم ایمنی

پسوریازیس

پسوریازیس یکی از بیماری های شایع پوستی می باشد، که علت آن اختلال در سیستم ایمنی است. این بیماری خود را با لکه های قرمز و خشک، به همراه جوش های قرمز، خارش و درد و ترک خوردگی پوست، در جاهای مختلف بدن از جمله ناحیه تناسلی نشان می دهد. تشخیص آن اغلب با معاینه بالینی توسط متخصص پوست می باشد.

درمان: بیماری پسوریازیس درمان قطعی ندارد. استفاده از کرم ها، پمادهای موضعی، داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی، از موارد درمانی می باشد.

لیکن پلان

نداشتن بیضهاین یک نوع بیماری خود ایمنی پوستی است که به علت اختلال ایمنی، به صورت جوش های ریز خارش دار، در همه جای بدن از جمله آلت تناسلی ایجاد می شود. در موارد شدید، تاول های پوستی منتشر که پوسته پوسته می شوند، از علائم این بیماری می باشند.

تشخیص قطعی این بیماری توسط پزشک متخصص صورت می گیرد و داروهای آن، اغلب کورتون و دیگر داروهای تعدیل کننده سیستم ایمنی هستند.

سرطان آلت تناسلی

این نوع سرطان بسیار نادر می باشد و نشانه آن زخم های طول کشیده و پیش رونده، و مقاوم به درمان می باشد. اصولا هر زخم مزمن پیش رونده و مقاوم به درمان های دارویی را، باید دقیقاً از نظر سرطان آلت تناسلی بررسی کرد. اولین اقدام تشخیصی آن نمونه برداری از محل زخم و فرستادن آن به پاتولوژی جهت بررسی نسجی می باشد. در صورت تایید، تنها راه درمانی آن جراحی است که در مراحل اولیه، برداشتن قسمتی از آلت یا Partial Penectomy و در مراحل پیشرفته، برداشتن کامل آلت تناسلی و غده های لنفاوی کشاله ران می باشد.

در پایان و جمع بندی بحث به این نتیجه می رسیم که:

در صورت مشاهده هر نوع تغییر رنگ پوست ناحیه تناسلی و یا زخم های آلت تناسلی، هر چه سریعتر جهت تشخیص و درمان به موقع، به پزشک مراجعه نمایید تا با تشخیص و شروع درمان سریع، از عوارض بعدی آن جلوگیری شود.

4/5 - (26 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب
  مرد 50 ساله متاهل با سابقه زودانزالی که داروهای فشار خون را قریب به 10 سال است مصرف میکنم.داروها شامل: متورال50 و تریامترن اچ است. بیش از یکسال است که بصورت مرتب داروی چربی خون(رازواستاتین 10) هم مصرف می کنم. اخیراً( حدود 2 ماه است) دچار ناتونی جنسی شده ام و به محض شروع تماس جنسی دچار انزال می شوم. ( و مشکل شلی آلت بروز میکند)
  ریسک فاکتورهای استرس کاری و بعضاً کم خوابی طی شب را دارم. بدلایل خانوادگی طی سه ماه اخیر و قبل از بروز مشکل فوق، رابطه جنسی زیادی نداشتم. نعوذ صبحگاهی قبلا داشتم که اخیراً کم شده است.
  سپاسگزار خواهم بود درخصوص حل مشکل پیش آمده، راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 7 ماه پیش)
   سلام عامل اصلی اختلال نعوظ بخاطر زود انزالی است ؟
  2. تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 7 ماه پیش)
   سلام مجدد
   ۱-قبلا سابقه شلی آلت نداشتم.آیا اینکه اخیرأ ایجاد شده و حتی در ابتدای رابطه جنسی آلت مثل قبل سفت نیست، می تواند ناشی از عوارض داروهای مصرفی باشد؟
   ۲-برای حل مشکل چه پیشنهادی دارید؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 7 ماه پیش)
   عوارض داروهای مصرفی استرس اخیر عامل است تادالافیل ۱۰ یک ساعت قبل رابطه بخورید فقط قبلش با پزشک قلب مشورت کنید چون این دارو افت فشار میده
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسام پنجشنبه ۳۱ فروردین ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام دکتر حالتون چطوره
  بنده 15 سالمه
  چند هفته پیش ی چیزی در زیر آلتم در اومد مثل لکه سیاه که با شستن از بین رفت
  با امشب سومین باره اینطور میشم ی چنتا لکه سیاه روی نوک آلت یا زیر آلت در میان ک یکم خارش دارن
  بعد ی مدت دیدم وسط بیضه هام انگار یچیز سیاه در اومده ی چنتا لکه اما لکه دایره آیی هم نیستن
  و بیضه چپم دوتا لکه داره که اینا نمیره
  اما اونایی که وسط بیضم هست بعد حموم انگار دیگه نمیبینمش اما بعد مدتی بر میگرده
  و از بچگی فقد یادمه ی لکه سیاه روی خط وسط آلتم هست ک اصلا ازیتم نمیکرد یا چیزی
  میترسم زگیل داشته باشم یا مریضی بدی
  امروز بعد از حموم نمی‌دونم چرا بدنم میخارع کلا ولی فک کنم از شامپو هست چون ی شامپو تایید هست با بدنم نمیسازع واسه همین بدنم کلش خارش میگیره
  و اینکه اگه عکس خواستید هم براتون میفرستم تا ببینید خواستم به آقام بگم گفتم اول باهاتون یه مشاوره کنم ممنونم
  و ی چنتا سوال دیگه آیا نزدن موهای زائد بیضه باعث اینطور چیزا میشع؟ یا ربطی ندارع ؟ و عادیع که جلوی بیضه صورتش روشن تره انگار پوستش؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر حسام پنجشنبه ۳۱ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   و اینکه امروز انگاری که چیز سیاه بین بیضه ها کمتر شده بعد حموم تا فردا فکر کنم باز بر میگرده مثل اول
   و مثل جوش نیستن که مثلا دست بزنی بفهمی جوشه فقد بیضه هام ی دون دون های خیلی کوچیک داره ک فکر کنم تو عکس مشاهده نشه ولی اینا عادیه
   مهم این چیز سیاهه می‌خوام بدونم نکنه زگیل هست هیچ رابطه ایی هم نداشتم خیلی نگرانم کرده واقعا
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   سلام عکس بفرستید
  3. تصویر کاربر حسام پنجشنبه ۳۱ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   سلام اینجا آپلود نمیشه در واتساپ میفرستم خیلی ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   اکی
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سوگند سه شنبه ۲۲ فروردین ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام دكتر ٢٣ سالمه
  يه زائده هايي رو بدنم ديدم كه به دكتر مراجعه كردم گفت زگيله ولي تو ازمايشم اچ پي وي نوع ٣٩ بود كه از نوع پرخطره و باعث زيگيل نميشه
  اوايل اين زاائده ها كه خودم فكر ميكنم وستيبولاره خيلي ريز بودن به سختي ديده ميشدن ولي الان فكر ميكنم بزرگ شدن و جلو اينه ميبينم كاملا مشخصه
  قبلا فقط رو دو لبه واژنم بود الان وسطشم چنتا دونه بزرگ زده
  دليلش چي ميتونه باشه ايا زيگيله؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   سلام عکس مجدد بفرستید اپلود نشده
  2. تصویر کاربر سوگند دوشنبه ۲۱ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   اینجا اپلود نمیشه عکس
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   واتس اپ ۰۹۱۲۴۲۶۵۷۴۷
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Amir سه شنبه ۱۵ فروردین ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام حدودا ۱ ماه میشه روی کلاهک الت تناسلی زخم شده
  و مایه سفید رنگ ترشح میکنخ
  ممنون میشم کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   سلام پماد کالامین دی به همراه کلوتریمازول استفاده کنید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۰ فروردین ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر حدود ده روز است که روی کلاهک آلت من ابتدا تاول زد و سپس محل تاول زخم شد و التیام پیدا نمیکنه. به محض اینکه خشک میشه مجدداً خونریزی می‌کنه . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۹ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   سلام پماد موپیروسین تهیه کنید هر ۸ ساعت بزنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۹ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   همچنین اسیکلوویر ۴۰۰ هر ۸ ساعت بخورید
  3. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۹ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   میشه بفرمایید بیماری من چیه؟ من قبلاً پسوریازیس داشتم آیا در اثر اون نیست؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   بله احتمالا در زمینه پسوریازیس هست اما فعلا عفونت هم روی این زخم سوار شده
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر اخمد دوشنبه ۷ فروردین ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من تقریبا ۱۰ روز پیش رابطه محافظت نشده ای داشتم. حالا روی التم زخم شده با یک تیرگی عکسشو میفرستم لطفا راهنمایی کنید که چی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   سلام عفونت منتقله از راه جنسی هست یک امپول سفتریاکسون ۵۰۰ تزریق کنید . کپسول داکسی سایکلین ۱۰۰ به مدت ۲ هفته هر ۱۲ ساعت مصرف کنید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۵ فروردین ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت به خیر می‌خوام بدونم چند درصد احتمال داره که خانم آلوده به ویروس hpv در دهان با خوردن آلت مرد اون ویروس رو به مرد انتقال بده؟؟؟سوال بعدی اینکه آیا حتما باید زگیل وجود داشته باشه؟یا بدون وجود زگیل هم منتقل میشه؟؟؟چون خودتون گفته بودین ویروس باید کاشته بشه و با خوردن آلت مرد سطح اصطکاک شدیدی بوجود نمیاد و لیز هستش تقریبا...با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   سلام زگیل دهانی نادر است و احتمال انتقال بسیار پایین است به این شکل
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۵ فروردین ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  بعد از نظافت با موبرمتوجه خون ریزی از یک جوش خیلی خیلی ریز قدیمی روی کلاهک شدم با اینکه احتیاط کردم به اون قسمت برخورد نکنه ولی خیلی کوتاه مدت مواد موبر برخورد داشت با کلاهک
  بعد از حمام سوزش شدید و زخم شده و حالت چرکی دارد و زخم ترشح دارد عکس ارسال شد. ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   سلام سفالکسین ۵۰۰ هر ۶ ساعت بخورید تا ۵ روز روی ضایعه پماد موپیروسین بزنید
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱ فروردین ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشبد و تبریک عید نوروز .
  اقای دکتر یک هفته است روی کلاهک آلتم زخم شده جوش قرمز و چرک هم میدهد درد هم دارد چکار باید انجام دهم .دقیقا روی قسمتی که بخیع بوده قبلا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   سلام سال نو مبارک لطفا عکس بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر محمود یکشنبه ۲۸ اسفند ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام علیکم
  من مجردم و رابطه جنسی هم تا حالا نداشتم حدود ۳ هفته ای میشه که روی کلاهک تناسلی من ترک خوردگی بوجود اومده بعد زخم شد و خوب نمیشه
  روی بدنه تناسلی هم ۴ تا زخم سفید زده و از ۴ ماه پیش تاالان بزرگتر هم شده و هر ۲ تا ۳ هفته یکبار زخمش کنده میشه و دوباره زخم میشه
  لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ اسفند ۱( 8 ماه پیش)
   سلام زگیل نیست در اثر خشکی پوست است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر