بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری و سوزش ادرار

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

عفونت مثانه در زنان بیشتر از مردان شایع است. به طور تخمینی، بیش از 50 درصد زنان حداقل یک بار در زندگی خود با عفونت مثانه مواجه می‌شوند. بیشتر این عفونت‌ها ساده هستند و عامل ایجاد آنها، باکتری ‌ای‌کولای (E. Coli) است.

عفونت مثانه در زنانی که بیماری خاصی ندارند، بی‌خطر نامیده می‌شود. اما عفونت مثانه با وجود سوند یا استنت در مجاری ادراری، دیابت، بارداری و برخی مشکلات دیگر، عفونت پرخطر نامیده می‌شود. عفونت مثانه بی‌خطر با مصرف یک دوره کوتاه آنتی‌بیوتیک به‌راحتی درمان می‌شود اما برای فرد بیمار باعث مشکلات زیادی می‌شود.

چه چیزی باعث بروز عفونت مثانه میشود؟

عفونت مثانه اغلب به دلیل ورود باکتری به پیشاب‌راه و سپس مثانه رخ می‌دهد. پیشاب‌راه لوله‌ای است که ادرار را از بدن خارج می‌کند. این باکتری‌ها وقتی وارد مثانه می‌شوند، به دیواره مثانه می‌چسبند و باعث التهاب و عفونت می‌شوند که به آن التهاب مثانه یا سیستیت گفته می‌شود. این باکتری‌ها می‌توانند از مثانه به سمت کلیه‌ها هم حرکت کنند و باعث بروز عفونت کلیه شوند.

چندین عامل می‌توانند ریسک عفونت مثانه را افزایش دهند. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

علائم عفونت ادراری

علائم عفونت ادراری شامل موارد زیر می‌شود:

علت دردناک بودن دفع ادرار در مردان و زنان چیست؟

عفونت کلیه هم علائم مشابهی دارد اما موارد زیر هم می‌توانند علامت عفونت کلیه باشند:

پزشک پس از شنیدن علائم مریض و انجام آزمایش ادرار می‌تواند عفونت مثانه را تشخیص دهد. در آزمایش ادرار، وجود گلبول سفید در ادرار و علائم التهاب چک می‌شود که نشان دهنده عفونت هستند.

اگر پزشک مشکوک به عفونت مثانه باشد، کشت ادرار را تجویز می‌کند. کشت ادرار یک تست آزمایشگاهی است که برای شناسایی باکتری‌های مختلف موجود در نمونه ادرار به کار می‌رود.

کشت ادرار در موارد زیر تجویز می‌شود:

چگونه آزمایش ادرار دهیم؟

درمان عفونت مثانه

آنتی بیوتیک برای درمان عفونت مثانه

افرادی که عفونت مثانه بی‌خطر دارند اغلب با یک دوره کوتاه آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند. درمان می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود اما موارد زیر از جمله درمان‌های معمول برای التهاب مثانه بی‌خطر هستند.

ثابت شده است که دوره سه روزه درمان به اندازه دوره هفت روزه مؤثر است اما عوارض کمتری دارد. عوارض معمولاً ناشی از رشد بیش از حد قارچ است و می‌تواند منجر به قرمزی و عفونت قارچی واژن شود. درمان سه روزه همچنین نسبت به درمان هفت روزه مقرون به صرفه‌تر است.

درمان تک دوزی هم امکان پذیر است اما به طور کلی نرخ درمان آن پایینتر و احتمال بروز عفونت دوباره بالاتر است.

در بسیاری از افراد، علائم یک روز پس از شروع دوره درمان کاهش می‌یابند. اما حتی اگر بیمار حس کند که بهتر شده است، حتماً باید دوره آنتی‌بیوتیک را به پایان برساند تا عفونت به طور کامل از بین برود. اگر دوره تکمیل نشود، عفونت می‌تواند دوباره رخ دهد و بار دوم درمان آن سخت‌تر می‌شود.

اگر علائم بیش از دو یا سه روز پس از شروع درمان ادامه یابند، بیمار باید پزشک را در جریان بگذارد.

افرادی که عفونت مثانه پرخطر دارند باید به مدت 7 تا 14 روز آنتی بیوتیک مصرف کنند. عفونت پرخطر ممکن است در زنان باردار یا افرادی که دیابت یا عفونت خفیف کلیه دارند مشاهده شود. همچنین به مردانی که عفونت ادراری حاد دارند پیشنهاد می‌شود که به مدت 7 تا 14 روز آنتی بیوتیک مصرف کنند.

در موارد نادر، آنتی بیوتیک های بتا-لاکتام و فلوروکینولون‌ها هم برای درمان عفونت‌های مهاجم‌تر به کار می‌روند. این آنتی‌بیوتیک ها مؤثر هستند اما به دلیل خطر مقاومت باکتریایی، در درمان اولیه تجویز نمی‌شوند.

درمان عفونت مثانه در خانه

به دلیل نگرانی‌هایی که در مورد باکتریهای مقاوم به آنتی‌بیوتیک وجود دارد، پزشکان به زنانی که عفونت مثانه عادی دارند، استفاده از راههای پیشگیری عفونت را توصیه می‌کنند. این راه ها شامل موارد زیر می‌شوند:

تغییر روش پیشگیری از بارداری

عفونت مثانه بیشتر در زنانی دیده می شود که دیافراگم و اسپرم کش استفاده می کنند.

نوشیدن آب و دفع ادرار پس از رابطه جنسی

این کار به دفع باکتری هایی که وارد مثانه شده اند کمک می کند.

استفاده از کرم موضعی استرادیول در زنان یائسه

زنان یائسه می توانند از استروژن برای کاهش ریسک عفونت استفاده کنند.

مصرف آنتی بیوتیک برای پیشگیری

از دیگر موارد موثر در پیشگیری از عفونت ادراری و مثانه می توان به موارد زیر اشاره کرد: آب میوه کرنبری بدون شکر، سرکه سیب، اسید اسکوربیک (ویتامین سی) و پروبیوتیک ها. از میان این درمان ها، محصول کرنبری از همه محبوب تر است.

علت سوزش دستگاه تناسلی مردان هنگام ادرار

درمان عفونت مثانه در طب سنتی

راه هایی مانند:

درمان عفونت ادراری با کرن بری

کرنبری به عنوان یک درمان طبیعی برای پیشگیری از عفونت مثانه در نسل‌های متمادی به کار می‌رود. طبق تحقیقی که در سال 2012 انجام شد، آب میوه کرنبری و قرص‌های کرنبری در زنانی که عفونت مکرر مثانه دارند، مؤثر است. اما مشخص نیست که آیا آب میوه کرنبری می‌تواند در افراد دیگر هم از عفونت مثانه پیشگیری کند یا خیر.

پوشیدن لباس مناسب

باکتری‌ها در محیط‌های گرم و مرطوب بیشتر رشد می‌کنند. پوشیدن شلوار جین تنگ و دیگر لباس‌های تنگ می‌تواند باعث ماندن رطوبت در نواحی حساس زنانه شود. این عامل می‌تواند محیط مناسب برای رشد باکتری‌های واژینال را فراهم کند.

نوشیدن آب زیاد

آب باعث شسته شدن باکتری‌ها از مثانه و در نتیجه درمان سریعتر عفونت می‌شود. همچنین آب باعث رقیق شدن ادرار و در نتیجه کاهش درد در هنگام ادرار کردن می‌شود.

ادرار حاوی مواد زائد بدن است. در شرایط عفونت مثانه، دفع ادرار غلیظ و تیره می‌تواند با درد و ناراحتی بیشتری همراه باشد. ادرار رقیق کمرنگ‌تر است و باعث ناراحتی کمتری می‌شود.

دفعات زیاد دفع ادرار

دفع ادرار به صورت مکرر می‌تواند با خارج کردن باکتری‌ها از مثانه، به درمان عفونت کمک کند. نگه داشتن ادرار به باکتری‌ها زمان می‌دهد تا در مثانه تکثیر شوند.

همچنین دفع ادرار پس از رابطه جنسی هم مفید است. رابطه جنسی می‌تواند باعث پیش رفتن باکتری‌ها در مجاری ادراری در زنان و مردان شود.

دفع ادرار پس از رابطه جنسی می‌تواند به خروج باکتری‌ها از مجاری ادراری کمک کند. با این کار از ماندن باکتری‌ها در مجاری و بروز عفونت جلوگیری می‌شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر من نزدیک یک سال هست که کلاهک التم پوست میندازه و تکه تکه میشه بعد کنده میشه اولا کم بود ولی الان خیلی وخیم شده نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم یه پمادی معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 7 ماه پیش)
   عفونت قارچیه پماد کلوتریمازول هر ۸ ساعت استفاده شود اگر بهتر نشد با متخصص پوست مشورت شود
 • تصویر کاربر ساسان چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب دکتر .
  ازکودکی تا الان ک ۳۵سال سن دارم سوزش ادرار دارم کمی هم درد مثانه و بیضه دارمجدیدا پشت کمرم سمت چپ هم درد میگیره چ دارویی ب دردم میخوره و راه درمان چیه .ممنونم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 7 ماه پیش)
   ازمایش ادرار و سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر حمیدرضا پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  حمید بوباش هستم از تهران پردیس
  میخواستم بپرسم دو روز پیش کمرم گرفت نشست و برخواست مشکل بود دیروز بهتر شد ولی همچنان درد تحتانی سمت چپ هست وبه کمرم میزند
  ممکن است از مثانه باشد
  هیچگونه تکرر و انسداد ادرار و یا تغییر رنگ ندارم
  علت چه میتونه باشد
  سن ۵۵
  وزن ۷۹
  قد ۱۷۴
  شماره تماس 0912644236
  ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 8 ماه پیش)
   سونوگرافی از کلیه ها انجام شود
 • تصویر کاربر Alireza شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  من پسری 19 ساله هستم چند وقتی زیر شکمم درد احساس کردم بعد همراه با درد بیضه شد خصوصا بیضه چپ،به دکتر اورولوژی مراجعه کردم سونو نوشتن سونو بیضه و فتق نوشتن و سونوی کلیه و مثانه که دوباره مراجعه کردم گفتند بیضه سالمه و واریکوسل یا چیز دیگه ای نداری و گفتند التهاب مثانه دارم که عکس سونوی کلیه و مثانه رو خدمتتون فرستادم،برام سیپروفلوکساسین 500 تجویز کردند هر 12 ساعت یه دونه،20 تا خوردم بهتر شدم ولی کامل خوب نشدم دوباره رفتم پیششون گفتن سی تا دیگه سیپروفلوکساسین 500 بخور همراه با روزی یک عدد مولتی ویتامین خوب میشه تا الآن 35 تا خوردم ولی هنوز گاهی اوقات ناحیه مثانه تیر می کشه موقع ادرار و جدیدا کمی مایل به کلیه هم تیر می کشه،نگران شدم سوزش ادرار ندارم رنگ ادرار کمی مایل به نارنجی هست تکرر و احساس ادرار هم بیشتر اوقات دارم.
  نظر شما چه چیزی هست آقای دکتر؟
  همین دارو رو ادامه بدم یا شما قرص دیگه ای تجویز می کنید؟
  ممنون میشم کامل مطالعه کنید خیلی نگرانم
  سپاس فراوان از محبتتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)
   علایم شما به التهاب پروستات شباهت دارد ، از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
  2. تصویر کاربر Alireza پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام مجدد خدمت آقای دکتر
   پس قرص سیپروفلوکساسین 500 رو دیگه مصرف نکنم و اینایی که شما فرمودید رو مصرف کنم؟
   قرص پروستاتان هم نوشته بودند برام ولی نگرفتم، اونو لازم نیست بگیرم؟
   واینکه این قرص هایی که نوشتید عوارض جانبی هم داره؟
   برای اطمینان از التهاب پروستات نیاز به سونو گرافی هست؟
   اتفاقا این دو روز اخیر سیر و پیاز خام و ادویه جات و ماءالشعیر مصرف کردم دردم بیشتر شد
   تشکر بابت لطف بی دریغتون آقای دکتر ببخشید اگر سوالام زیاد هست
  3. تصویر کاربر Alireza پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)
   اینم یادم رفت بگم که یبوست مزمن دارم و همراه باهاش درد مقعد خفیف،آیا به هم مرتبط هستند
   بی نهایت ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)
   همین ها رو مصرف کنید نگران نباشید درد مقعد هم میتونه مرتبط باشه،
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهری شنبه ۹ اسفند ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  با سلام شوهرم چند ماه پیش ادرار خونی داشتن که بدون رفتن به دکتر خود به خود بعد از یه هفته خوب شدن الان چند روزی هست که دوباره ادرار خونی غلیظ مایل به قهوه ای دارن ودرد خفیع کلیه راست.واینکه احساس ا درار دارن ولی میرن توالت باید خیلی بشینن تا ادرر کنن.سوزش ودرار هم فقط روز اول داشتن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 9 ماه پیش)
   اگر ادرار خونیه ، باید سیستوسکوپی شوند ، مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ستاره چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر. بیمار ما حدود نه ماه پیش برای خارج کردن یک سنگ مثانه جراحی کرد و تا این زمان دارو مصرف کرده. ایشان حالا دوباره دچار سنگ مثانه شده. لطفا نظر خود را درباره منشا ایجاد سنگ و درمان همیشگی آن بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)
   باید بررسی شود شاید پروستاتش بزرگ باشه ، یا به هر دلیلی نتونه ادرار رو خوب تخلیه کنه
 • تصویر کاربر رحیمه پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام، باعرض احترام و خداقوت،خانمی ۵۰ ساله هستم، سه چهار سالی هست که ماهی یکبار گاهی دو هفته یکبار دچار تکرر ادرار همراه با درد شدید می شوم، و هر بار به دکتر اورولوژی مراجعه می کنم انواع داروها تحویز میشه، متأسفانه درمان قطعی نمیشه، هر بار سونو و کشت ادرار انحام میشه گاهی عفونت هست گاهی نه، در این دوران خستگی شدید دارم ،قبلا از شدت درد نمی توانستم سرپا بمانم یکسالی تحت درمان طب سنتی بودم درد خیلی کمتر شده ولی همچنان هر هفته یا دو هفته درد خفیف و تکرر دارم و کلافه می شوم،دی ماه ۹۸ سیستوسکوپی انجام دادن مشکل خاصی نبود گفتن مثانه عصبی هست ، لطفا راهنمایی بفرمایید، خدا خیرتون بده انشاءالله
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 10 ماه پیش)
   نوار مثانه انجام شود
 • تصویر کاربر عرفان سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام و عرض احترام و ارادت خدمت استاد عزیز جناب دکتر کرمی همشهری عزیز
  آقای دکتر بنده مشکل عفونت مجاری ادراری دارم
  به اینصورت که قبلا حدودا ۱۰ تا ۱۵ سال پیش همراه با سوزش ادرار بود ولی حدودا ۱۰ سالی میشه اصلا سوزش ندارم
  دکترا سونوگرافی کلیه هم که نوشتن ۲ باری شده هیچ گونه عفونت کلیه نشون نداده
  اکثر مواقع رنگ ادرار زرد پر رنگ بوده ولی مواقعی که عفونتم شدید میشه رنگ خیلی تیره میشه
  از دارو که تجویز شده استفاده کردم اوایل نسبتا موثر بودند ولی ۲ سال پیش که داروی دکتر استفاده کردم زیاد موثر نبود و چون دردی ندارم متاسفانه پیگیرش نشدم
  بعضا که عفونتم شدیده احساس کرختی تو بغل کمرام میکنم ولی درد ندارم
  میترسم آقای دکتر عفونت کلیه بگیرم
  راهنمائیم میفرمائید چه داروهائی استفاده کنم یا آزمایش دستور میفرمائید من انجام بدم
  خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   با توجه به عفونت مکرر جهت بررسی دقیقتر سی تی اسکن انجام شود. کشت ادرار انجام شود و برحسب جواب ان انتی بیوتیک مناسب داده شود
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۳ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر،خانمی ۴۰ ساله هستم که یک هفته ی پیش جراحی میومکتومی شکمی انجام دادم،در بیمارستان پس از کشیدن سوند،متاسفانه دچار تکرر ادرار شدم ،خانم دکتر قرص دی سیکلومین دوروز به من دادن،چها روز بعداز ترخیص شدن اربیمارستان متاسفانه دوباره دچار این حالت شدم دائم احساس پری مثانه دارم وادرار کردم با درد است،و شبها چند بار از خواب بیدار میشوم و هربار هم ادرار دارم،از اینترنت قرص وزیکر۵ رو سرچ و یک قرص استفاده کردم ولی نتیجه نگرفتم،با سپاس از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 11 ماه پیش)
   از قرص یوریناسین ۱۰ روزی یک عدد استفاده کنید. ازمایش ادرار شامل انالیز ادرار و کشت ادرار دهید
 • تصویر کاربر ارمینا شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام من دختر مجرد هستم کیست هم دارم البته تحت ورمانم چند روزی هست در اخر ادرار کردن درد دارم می خواستم ببینم مشکل چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   ازمایش ادرار شامل انالیز و کشت ادرار داده شه
  2. تصویر کاربر ارمینا شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام نه قبلا آزمایش ادرار دادم کمی جزعی باکتری دیده شده بود
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   سیپروفلوکساسین ۵۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت ۱۰ عدد مصرف شه اگر سنتون بالای ۱۸ هست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

سیلدنافیل در دوز های 25 میلی گرمی، 50 میلی گرمی و 100 میلی گرمی در بازار موجود…
کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر