بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری و سوزش ادرار

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

عفونت مثانه در زنان بیشتر از مردان شایع است. به طور تخمینی، بیش از 50 درصد زنان حداقل یک بار در زندگی خود با عفونت مثانه مواجه می‌شوند. بیشتر این عفونت‌ها ساده هستند و عامل ایجاد آنها، باکتری ‌ای‌کولای (E. Coli) است.

عفونت مثانه در زنانی که بیماری خاصی ندارند، بی‌خطر نامیده می‌شود. اما عفونت مثانه با وجود سوند یا استنت در مجاری ادراری، دیابت، بارداری و برخی مشکلات دیگر، عفونت پرخطر نامیده می‌شود. عفونت مثانه بی‌خطر با مصرف یک دوره کوتاه آنتی‌بیوتیک به‌راحتی درمان می‌شود اما برای فرد بیمار باعث مشکلات زیادی می‌شود.

چه چیزی باعث بروز عفونت مثانه میشود؟

عفونت مثانه اغلب به دلیل ورود باکتری به پیشاب‌راه و سپس مثانه رخ می‌دهد. پیشاب‌راه لوله‌ای است که ادرار را از بدن خارج می‌کند. این باکتری‌ها وقتی وارد مثانه می‌شوند، به دیواره مثانه می‌چسبند و باعث التهاب و عفونت می‌شوند که به آن التهاب مثانه یا سیستیت گفته می‌شود. این باکتری‌ها می‌توانند از مثانه به سمت کلیه‌ها هم حرکت کنند و باعث بروز عفونت کلیه شوند.

چندین عامل می‌توانند ریسک عفونت مثانه را افزایش دهند. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

علائم عفونت ادراری

علائم عفونت ادراری شامل موارد زیر می‌شود:

علت دردناک بودن دفع ادرار در مردان و زنان چیست؟

عفونت کلیه هم علائم مشابهی دارد اما موارد زیر هم می‌توانند علامت عفونت کلیه باشند:

پزشک پس از شنیدن علائم مریض و انجام آزمایش ادرار می‌تواند عفونت مثانه را تشخیص دهد. در آزمایش ادرار، وجود گلبول سفید در ادرار و علائم التهاب چک می‌شود که نشان دهنده عفونت هستند.

اگر پزشک مشکوک به عفونت مثانه باشد، کشت ادرار را تجویز می‌کند. کشت ادرار یک تست آزمایشگاهی است که برای شناسایی باکتری‌های مختلف موجود در نمونه ادرار به کار می‌رود.

کشت ادرار در موارد زیر تجویز می‌شود:

چگونه آزمایش ادرار دهیم؟

درمان عفونت مثانه

آنتی بیوتیک برای درمان عفونت مثانه

افرادی که عفونت مثانه بی‌خطر دارند اغلب با یک دوره کوتاه آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند. درمان می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود اما موارد زیر از جمله درمان‌های معمول برای التهاب مثانه بی‌خطر هستند.

ثابت شده است که دوره سه روزه درمان به اندازه دوره هفت روزه مؤثر است اما عوارض کمتری دارد. عوارض معمولاً ناشی از رشد بیش از حد قارچ است و می‌تواند منجر به قرمزی و عفونت قارچی واژن شود. درمان سه روزه همچنین نسبت به درمان هفت روزه مقرون به صرفه‌تر است.

درمان تک دوزی هم امکان پذیر است اما به طور کلی نرخ درمان آن پایینتر و احتمال بروز عفونت دوباره بالاتر است.

در بسیاری از افراد، علائم یک روز پس از شروع دوره درمان کاهش می‌یابند. اما حتی اگر بیمار حس کند که بهتر شده است، حتماً باید دوره آنتی‌بیوتیک را به پایان برساند تا عفونت به طور کامل از بین برود. اگر دوره تکمیل نشود، عفونت می‌تواند دوباره رخ دهد و بار دوم درمان آن سخت‌تر می‌شود.

اگر علائم بیش از دو یا سه روز پس از شروع درمان ادامه یابند، بیمار باید پزشک را در جریان بگذارد.

افرادی که عفونت مثانه پرخطر دارند باید به مدت 7 تا 14 روز آنتی بیوتیک مصرف کنند. عفونت پرخطر ممکن است در زنان باردار یا افرادی که دیابت یا عفونت خفیف کلیه دارند مشاهده شود. همچنین به مردانی که عفونت ادراری حاد دارند پیشنهاد می‌شود که به مدت 7 تا 14 روز آنتی بیوتیک مصرف کنند.

در موارد نادر، آنتی بیوتیک های بتا-لاکتام و فلوروکینولون‌ها هم برای درمان عفونت‌های مهاجم‌تر به کار می‌روند. این آنتی‌بیوتیک ها مؤثر هستند اما به دلیل خطر مقاومت باکتریایی، در درمان اولیه تجویز نمی‌شوند.

درمان عفونت مثانه در خانه

به دلیل نگرانی‌هایی که در مورد باکتریهای مقاوم به آنتی‌بیوتیک وجود دارد، پزشکان به زنانی که عفونت مثانه عادی دارند، استفاده از راههای پیشگیری عفونت را توصیه می‌کنند. این راه ها شامل موارد زیر می‌شوند:

تغییر روش پیشگیری از بارداری

عفونت مثانه بیشتر در زنانی دیده می شود که دیافراگم و اسپرم کش استفاده می کنند.

نوشیدن آب و دفع ادرار پس از رابطه جنسی

این کار به دفع باکتری هایی که وارد مثانه شده اند کمک می کند.

استفاده از کرم موضعی استرادیول در زنان یائسه

زنان یائسه می توانند از استروژن برای کاهش ریسک عفونت استفاده کنند.

مصرف آنتی بیوتیک برای پیشگیری

از دیگر موارد موثر در پیشگیری از عفونت ادراری و مثانه می توان به موارد زیر اشاره کرد: آب میوه کرنبری بدون شکر، سرکه سیب، اسید اسکوربیک (ویتامین سی) و پروبیوتیک ها. از میان این درمان ها، محصول کرنبری از همه محبوب تر است.

علت سوزش دستگاه تناسلی مردان هنگام ادرار

درمان عفونت مثانه در طب سنتی

راه هایی مانند:

درمان عفونت ادراری با کرن بری

کرنبری به عنوان یک درمان طبیعی برای پیشگیری از عفونت مثانه در نسل‌های متمادی به کار می‌رود. طبق تحقیقی که در سال 2012 انجام شد، آب میوه کرنبری و قرص‌های کرنبری در زنانی که عفونت مکرر مثانه دارند، مؤثر است. اما مشخص نیست که آیا آب میوه کرنبری می‌تواند در افراد دیگر هم از عفونت مثانه پیشگیری کند یا خیر.

پوشیدن لباس مناسب

باکتری‌ها در محیط‌های گرم و مرطوب بیشتر رشد می‌کنند. پوشیدن شلوار جین تنگ و دیگر لباس‌های تنگ می‌تواند باعث ماندن رطوبت در نواحی حساس زنانه شود. این عامل می‌تواند محیط مناسب برای رشد باکتری‌های واژینال را فراهم کند.

نوشیدن آب زیاد

آب باعث شسته شدن باکتری‌ها از مثانه و در نتیجه درمان سریعتر عفونت می‌شود. همچنین آب باعث رقیق شدن ادرار و در نتیجه کاهش درد در هنگام ادرار کردن می‌شود.

ادرار حاوی مواد زائد بدن است. در شرایط عفونت مثانه، دفع ادرار غلیظ و تیره می‌تواند با درد و ناراحتی بیشتری همراه باشد. ادرار رقیق کمرنگ‌تر است و باعث ناراحتی کمتری می‌شود.

دفعات زیاد دفع ادرار

دفع ادرار به صورت مکرر می‌تواند با خارج کردن باکتری‌ها از مثانه، به درمان عفونت کمک کند. نگه داشتن ادرار به باکتری‌ها زمان می‌دهد تا در مثانه تکثیر شوند.

همچنین دفع ادرار پس از رابطه جنسی هم مفید است. رابطه جنسی می‌تواند باعث پیش رفتن باکتری‌ها در مجاری ادراری در زنان و مردان شود.

دفع ادرار پس از رابطه جنسی می‌تواند به خروج باکتری‌ها از مجاری ادراری کمک کند. با این کار از ماندن باکتری‌ها در مجاری و بروز عفونت جلوگیری می‌شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اردلان چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشیددکتربنده ۳۹ سالمه وکلیه چپم سنگ سازه درهرصورت سالی یکی دوبارسنگ میسازه مشکل اینه که بعدازدفع یاشکستن سنگ توسط دستگاه تازه مشکل عفونت کلیه پیدامیکنم ویک ماه تب ولرزشدیددارم توروخدابگیدبایدچکارکنم حتی بیمارستان هم بستری شدم اما خیلی خیلی دیرعفونت تمام میشه عکس هاروارسال میکنم بگیدچکارکنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   Ctscan انحام بدید،احتمالا سنگ داخل حالب چپ گیر کرده
 • تصویر کاربر بیگی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  بیمارآقای۸۵ ساله ،دو روز پیش بعلت خونریزی گوارشی بعلت زخم متعدد در دستگاه گوارش از بیمارستان مرخص شده الان دچار سوزش احتباس ادرار شده چه آنتی بیوتیک مصرف کند که مشکلی برا خونریزی معده ایجاد نشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت
 • تصویر کاربر مهتاب شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر میبخشید آقای دکتر من ۳سال پیش دچار سوزش وخارش درناحیه تناسلی داشتم ودرد هنگام ادرار وقطع ادرار وادرار مکرر
  پیش دکتری رفتم گفتن عفونت ادراری شدی و۳نوع انتی بیوتیک داد فلوکونازول هر۳روز۱بار سفکسیم ۴۰۰ روزی ۱ باروسیپروفلاکساسین روزی ۲بار به مدت ۷ روز استفاده کردم بعد ۶ ماه دوباره شدم دوباره همین داروها رومصرف کردم دیگه نشدم تاماه پیش دوباره همین داروها رومصرف کردم الان دوباره بااینکه ۱ماه گذشته دوباره شدم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   بله میتونید این دارو ها رو مجدد مصرف کنید و بهتره همزمان همسرتونم درمان بشن
 • تصویر کاربر سامان شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام.بنده ٣٧ سال سن دارم ماه پيش از درد كليه سمت راست به اورژانس مراجعه كردم درد زياد حالت تهوع تب شديد درد در ناحيه زير ناف و قطع شدن ادرار به محض زدن امپول هيوسين خوب شدم و همه علاعم رفت.بعد سونوگرافي كردم سنگ داشتم قبلش سونوگرافي جديد سنگ نبود.ولي از اون روز تكرر ادرار حالت درد خفيف كلاهك تناسلي و در مزمن سمت راست مخصوصا بعد سكس اين علاعم بيشتر شده و درد مقعد اضافه ميشود.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   آزمایش ادرار جهت بررسی عفونت ادراری انجام بدید
 • تصویر کاربر محمدی دوشنبه ۸ شهریور ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام مدت سه روزه قرص سفیکسیم ۲۰۰مصرف می کنم به دستور پزشک برای عفونت مثانه ولی بهخر نشدم چه ندع دارویی توصیه می نمایدد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ شهریور ۰( 3 ماه پیش)
   سیپروفلپکساسین ۵۰۰ هر۱۲ ساعت
 • تصویر کاربر دریا شنبه ۳۰ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  عرض سلام جناب دکتر،خانمی ۴۰ ساله هستم،چندین ساله گهگاهی دچار یبوست و فشار شدید داشتم،از ۸ ماه پیش که رابطه جنسی داشتم،مراجعه به دکتر زنان داشتم و آزیترومایسین و فلوکونازول و مترونیدازول خوردم،بعد از یک ماه تکرر ادرارم شروع شد و دکتر زنان گفتن خوب شدی،نوار مثانه نوشت تخلیه م ناقصه،تو‌معاینه گفتن افتادگی مثانه ندارم،شل کننده های مثانه فایده نداشت،کشت ادرار و ازمایش چندین بار نرمال بوده،گفتن باید سیستوسکپی کنم،بعضیا میگن ضعف عضلات کف لگنه،و همچنان تکرر و فشار ادرار دارم،مترونیدازول ،سیپروفلوکساسین،فسفومایسین هم خوردم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید،
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 3 ماه پیش)
   در حال حاضر بهترین اقدام انجام سیستوسکوپی هست
 • تصویر کاربر مينا دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقاي دكتر
  من در ١٣ارديبهشت امسال لاپراسكوپي هيستركتومي شدم دچار فيستول مثانه به واژن شدم دكترم گفت سوند بذارم حدود ٦هفته سوند داشتم خوب نشدم و١٧تير دقيقا چهار هفته پيش عمل بازترميم مثانه انجام دادم و دوباره دوهفته سوند داشتم مشكل فيستولم حل شد ولي الان يك هفته ست كه درد لگن دارم وكلا اعصابم رو بهم ريخته . خيلي ناراحتم چون اين دود رو قبل از در آوردن رحمم سالها داشتم .وقتي هيستركتومي كردم دردم كاملن خوب شد .متاسفانه احساس ميكنم دوباره همون درد سراغم اومده وضمن اينكه حس بدي در مثانه دارم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 3 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 3 ماه پیش)
   با این شماره تماس بگیرید 02122642744
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرد پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر باشه ، من آذر 98 عمل میومکتومی لاپاروسکوپی انجام دادم و فیبروم های رحمیم خارج شد، نزدیک عمل آزمایش دادم و متوجه عفونت ادراری خفیف شدم، بعد از جراحی‌ امپول کفلین و تا چند وقت بعد از جراحی‌ آنتی بیوتیک سفیکسیم خوردم، مشکلی نداشتم و عملا پیگیر نشدم حدودا یکماه پیش سوزش ادراری و تیر خفیف در پهلوهام داشتم ، مراجعه به آزمایشگاه کردم، وایتم WBC حدود 10800 بود، باکتری few و WBC حدود 10 تا 14، سفیکسیم خوردم ولی باز کمی سوزش داشنم فسفومایسین 4 روز مصرف کردم و بعد نالیدیکسیک اسید، امروز باز آزمایش دادم دیدم پروتئین تریس هست و RBC. و WBC و باز باکتری few, آیا میتونم کوتریموکسازول و یا نیتروفورانتوئین مصرف کنم؟

  با سپاس از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 4 ماه پیش)
   آزمایش آهر و کشت ادرارتون رو بفرستید
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  خانومی ۴۵ ساله هستم با قد ۱۵۰ و وزن ۸۲ و چاقی بیشتر در ناحیه شکم دارم که حدود ۱۰ سال درگیر عفونت مزمن واژن هستم که در حین استفاده از دارو نسبتا خوب هستم ولی بعد از اتمام آن علایم برمیگردد، دو بار زخم رحم داشتم که آخریش حدود ۲۰ روز پیش بود که یه دوره هفت روزه کلوتریمازول یک درصد واژینال و تریانیسیونولون ان ان برای روی آلت استفاده کردم که چون زیاد فایده نداشت به دکتر مراجعه کردم و یه دوره ده روزه آزیترومایسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت، فلوکونازولر۱۵۰ هر ۴۸ ساعت و مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت استفاده کردم ، بعد از اتمام دارو قاعدگی ماهانه برام اتفاق افتاد و الان پس از اتمام آن شرایط بهتری دارم ضمنا بنده از ۳۴ سالگی بعد از به دنیا آمدن دخترم دچار فشار خون شدم و متورال ۵۰ و اچ لوزارتان استفاده می کنم، حدود یک سالی هست که موقع ادار دفع کامل اتفاق نمیفته و بعد از اتمام یکی دو دقیقه بعد مقداری ادرار خارج میشه، ابتدا اصلا توجه من رو جلب نمیکرد، تا این که در حین استفاده از داروهای نامبرده برای عفونت واژن، متوجه آن شدم که یکی دو بار بعد از اتمام ادرار ۷ بار دفع های کوچک به فاصله یک دقیقه اتفاق افتاد، ادرار بد بو ندارم، سوزش ادرار هم ندارم، ولی زیر شکمم گز گز میکنه و همش احساس ادرار دارم،البته گزگز زیر شکم رو در دوره های مختلف طی چند سال اخیر تجربه کردم که چون زیاد اذیت کننده نبود فکر میکردم ناشی از عفونت واژن هست میخواستم راهنماییم کنین، ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 4 ماه پیش)
   تست U/A و U/C انجام بدید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 4 ماه پیش)
   جهت معاینه دقیق به دکتر زنان مراجعه کنید و بهتره به صورت مداوم قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ روزانه یک عدد مصرف کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شیرین جمعه ۱ مرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر کرمی
  من علایم عفونت ادراری را دارم که اولین بار هست.
  با توجه به اینکه به دخترم شیر می‌دهم، داروی کم عارضه‌تری نسبت به سیپروفلوکسازین هست که استفاده کنم؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ مرداد ۰( 4 ماه پیش)
   قرص سفیکسیم ۲۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

سیلدنافیل در دوز های 25 میلی گرمی، 50 میلی گرمی و 100 میلی گرمی در بازار موجود…
کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر