سایز و اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان چقدر باید باشد؟

 تصور غلط بسیاری از مردان در کوچک بودن اندازه آلت تناسلی خود می تواند مشکلات زیادی را در زندگی زناشویی به وجود آورد. امروزه مردان زیادی به کلینیک و متخصص کلیه و مجاری ادراری مراجعه می کنند که به دنبال افزایش سایز آلت تناسلی خود هستند. در این مقاله به بررسی کوچکی آلت تناسلی و روش های درمان آن می پردازیم.

از طرفی تبلیغات زیادی در ماهواره و بعضی سایت ها وجود دارد که معتقدند می توانند سایز یا حجم آلت تناسلی مردان را افزایش دهند. این جانب به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی بر خود واجب دانستم که نکات مهم و علمی و آخرین اخبار موجود در این زمینه را مختصر به اطلاع برسانم.

بیش از 95 درصد مراجعه کنندگان در معاینه، اندازه آلتشان نرمال است و بیخودی نگرانند. ضمنا مثل قد افراد، اندازه آلت تناسلی از فردی به فرد دیگر کاملا متفاوت است و نباید مقایسه گردد. هیچ ارتباطی بین قد و اندازه آلت تناسلی افراد وجود ندارد. اگر اندازه آلت بین حداقل  و حداکثر نرمال باشد از نظر پزشکی نرمال است.

نکته بسیار مهم در رابطه با کوچکی اندازه آلت، اساس تعریف علمی خاص است و صرفاً ادعای یک فرد دلیل وجود مشکل نیست و باید توسط متخصص ارولوژی معاینه گردد.

اندازه آلت تناسلی بر اساس سن چقدر است؟

هر پسربچه بالای یکسال که در حالت کشیده طول آلت تناسلی کمتر از 2 سانت دارد باید تحت درمان قرار گیرد.

بیشترین رشد آلت تناسلی بین 2 تا 5 سالگی و از طرفی در سن 15-17 سالگی اتفاق می افتد و بعد از بلوغ اندازه آلت تناسلی همیشه ثابت می ماند.

به علت دید فرد از بالا و از زاویه دید و چربی و چاقی بیش از حد باعث می شود که خود فرد آلت تناسلی را کمتر از نرمال حس کرده و نگران شود.

اندازه آلت تناسلی نرمال چقدر است؟

معمولا میانگین اندازه آلت در حالت نعوظ بیش از 13-15 سانتیمتر است. زمانی از نظر علمی گفته می شود که آلت تناسلی کوچک است که در حالت نعوظ اندازه آن کمتر از 7 سانتی متر باشد، این مورد در هر هزار مرد تنها در 6 مورد دیده می شود. توجه داشته باشید که حداقل اندازه آلت مردانه حدود 9 سانتی متر است.

اندازه نرمال آلت تناسلی مردان
اندازه نرمال آلت تناسلی مردان

آیا سایز آلت تناسلی مردان در رضایت جنسی همسر ارتباط دارد؟

جواب منفی است. متأسفانه به علت فرهنگ سازی غلط خیلی ها بر این باورند که بین سایز و حجم آلت و شدت رضایت خانم ها ارتباط مستقیمی وجود دارد در حالیکه از نظر علمی کاملاً غلط است به دلیل آنکه تنها یک سوم خارجی واژن از تماس با آلت و تحریک جنسی بیشترین تأثیر را دارد.

اندازه واژن خانم ها در حالت اتساع و هنگام مقاربت بین 7-9 سانتی متر متغییر می باشد و لذا تنها 7-9 سانت آلت مرد می تواند در داخل واژن قرار گیرد و اضافه آن در صورت فشار توأم با درد شدیدی برای خانم خواهد بود که مانع رسیدن آنها به اوج لذت جنسی یا ارگاسم می شود.

توجه داشته باشید که طول واژن زنان 5/7 سانتی متر است که در طول تحریک جنسی به 10 سانتی متر می رسد و لذا با این توضیح اغلب مردان در حالت نعوظ بالای 10 سانتی متر طول آلت را دارند و لذا به طور کامل واژن زن را پر خواهند کرد و نیاز به درمان اضافه ندارند.

 آیا افزایش طول آلت جنسی ممکن است؟

اگر این مورد در دوران بچگی تشخیص داده شود با داروها قابل درمان اند ولی بعد از بلوغ هنوز در دنیا علیرغم تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی دروغ و غلط، هیچ روش جراحی و یا داروئی برای بزرگ کردن دستگاه تناسلی کشف نشده است.

آیا ممکن است طول آلت تناسلی در مردان کوچک شود؟

با اینکه دلایل مختلفی برای کوتاه شدن طول آلت جنسی مردان وجود دارد اما علت اصلی آن پروستاتکتومی رادیکال است. پروستاتکتومی رادیکال، برداشت غده پروستات به همراه گره های لنفاوی اطراف آن می باشد. حدود 70 درصد مردانی که تحت عمل جراحی برداشت پروستات قرار می گیرند مقداری کاهش طول آلت تناسلی را تجربه می کنند.

بر طبق مطالعات، مقدار طولی که احتمال دارد یک مرد پس از پروستاتکتومی از دست دهد متفاوت است. برای مثال در یک مطالعه، 126 مرد که تحت عمل جراحی پروستاتکتومی قرار گرفتند 3 بار قبل و بعد از جراحی طول آلت خود را اندازه گیری کردند. این مردان حداقل تا پس از 12 ماه بعد از عمل به از دست دادن طول آلت خود ادامه دادند. میانگین کاهش طول آلت در این مردان نیم اینچ (1.3 سانتی متر) در حالت شل و حدود 1 اینچ (2.3 سانتی متر) در حالت نعوظ بود.

میکروپنیس یا کوچکی دستگاه تناسلی مردانه

همچنانکه گفته شد اندازه آلت تناسلی به ژنتیک و هورمون و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. بسیاری از مردان درباره کوچک بودن آلت جنسی خود نگران هستند. در یک مرد بالغ وقتی که اندازه آلت کمتر از 5/2 اینچ باشد به آن میکروپنیس گفته می شود. این اندازه برای شیرخوار کمتر از ۰/۷۵ اینچ است.

آیا میکروپینس درمان دارد؟

علت میکروپنیس به عدم توانایی رشد کردن آلت در سه ماه دوم و سوم حاملگی می باشد و علت آن کم بودن هورمون تستوسترون در دوز خیلی کم و یا عدم جواب به تستوسترون می باشد. از نظر شیوع یک در 200 مورد تولد دیده می شود و بهترین زمان درمان قبل از بلوغ است. تزریق هورمون تستوسترون بهترین درمان برای افزایش طول اندام تناسلی قبل از بلوغ می باشد که باعث افزایش طول آلت تناسلی می گردد.

میکروپینس در کودکان
میکروپینس در کودکان

توجه: بعد از بلوغ تزریق تستوسترون هیچ اثری روی افزایش طول آلت مردان ندارد.

 آلت دفن شده – چربی عانه

این حالت به نوجوانان و یا جوانان چاقی گفته می شود که علیرغم اینکه اندازه آلت تناسلی آنها نرمال است ولی به علت چربی زیاد ناحیه عانه آلت تناسلی در داخل آن پنهان و یا دفن شده است و این حالت اغلب باعث نگرانی والدین شده و با شکایت از کوچک بودن آلت بچه به مطب ها مراجعه می کنند تنها درمان این حالت کاهش وزن و ذوب کردن چربی است که با از بین رفتن چربی آلت اندازه طبیعی خودش را نشان می دهد.

برای بزرگ کردن طول الت تناسلی و افزایش قطر آن چه روش هایی وجود دارد؟

بزرگ کردن آلت

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید دکتر با توجه به حرف های شما من آلتم 10 سانت می باشد ولی خانوممو نمیتونم ارضا کنم چون خانومم زایمان داشته و در هنگام دخول اصلا ارصا نمی شوند خواستم ببینم راهی برای بزرگ کردن آلت که میگید وجود ندارد برای تنگ کردن واژن خانومم چی راهی هست که بتونم هنگام دخول کامل ارضاش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 روز پیش)
   راه بزرگ كردن الت تناسلي هنوز در دنيا وجود ندارد همه تبليغات دروغند وعملهاي جراحي پر عارضه وغير قابل برگشت
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 روز پیش)
   جراحی جهت تنگ کردن واژن وجود دارد ،
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سوسو جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من چن سال پیش سایز آلتم ۱۷سانتی متر بود که متاسفانه بدلیل خودارضایی زیاد الان شده ۱۳ سانتی متر آیا راه حلی برای برگشت بحالت قبل وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 5 روز پیش)
   اشتباه اندازه گرفتین ، چنین چیزی نداریم
 • تصویر کاربر فردین شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سللام آقای دکتر من 19 سالمه و 108 کیلو وزن دارم . تو 16 سالگی در آزمایش تستوسترونم کم بود و متخصص غدد گفت احتمالا از سه سال پیش کم بوده و درست میشه و امسال که آزمایش دادم نرمال بود ولی آلتم رشد نکرد و جراح اورولوژی گفت کوتاهه و اگر خیلی وزن کم کنم بازم حدود 30 درصد کوتاهه و برام آمپول تستوسترون (هر 15 روز) و پی دی برگ 5000 واحد (هر هفته) تجویز کرد. من ریزش موی هورمونی هم دارم ولی برام مهم نیست فقط می خوام بدونم اینا تاثیر دارن یا نه؟ لطفا راهنماییم کنید . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 روز پیش)
   طول الت در حالت نعوظ بین ۱۱ تا ۱۵ سانته.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 روز پیش)
   تستوسترون رو میتونین تزریق کنین ولی طولانی مدت نباید تزریق بشه
  3. تصویر کاربر فردین جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 5 روز پیش)
   برای من در حالت نعوظ 8 سانته
  4. تصویر کاربر فردین جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 5 روز پیش)
   تستوسترون تاثیر داره؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 روز پیش)
   تستوسترون تزریق کنید.
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر im سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام عرض شد وقت شما بخیر،آقای دکتر من مشکل کوچکی آلت دارم به خصوص قطر آلت این رو دختر هم به من گفته میترسم ازدواج کنم عکس رو در حالت نعوذ میفرستم لطفا کمکم کنید و بفرمایید چه راه کاری وجود داره
  1. تصویر کاربر im چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام عکس خدمت شما ارسال شده؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   راه بزرگ كردن الت تناسلي هنوز در دنيا وجود ندارد همه تبليغات دروغند وعملهاي جراحي پر عارضه وغير قابل برگشت
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عباس سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر عزیز پسرمن 12سال کامل دارد وتازه وارد 13سال شده آلت خیلی کوچکی دارد وسینه هایش به نظرم غیر طبیعی هست احساس میکنم داره بزرگ میشه خودش میگه دست به سینه هام میزنم درد میکنه آلت پسرم به اندازه آلت بچه 5ساله هست خیلی نگران این موضوع هستم خواهش میکنم کمکم کنید من و مادرش را از نگرانی در بیاورید با تشکر
  1. تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۲۰ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   دکتر جان جواب لطفا
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام باید بررسی هورمونی شود ، مراجعه کنید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام، خسته نباشید، راستش من ی ساچمه فلزی کوچک رو از سر التم وارد کردم، بعد خواستم درش بیارم دیدم نیستش، رفت داخل، الانم هرچی ادرار میکنم یا خود ارضایی میکنم نمیاد بیرون... رفته کجا؟ ایا نیاز ب عمل داره؟! خواهش میکنم کمکم کنید😭
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   اگر با ادرار خارج نشود باید سیستوسکوپی شده و خارج گردد
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من جواب آزمایش راتون میفرستم میشه لطف کنید چک بفرمائید ببنید مشکل دارم یا خیر
  1. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۶ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام آقای دکتر من روز یکشنبه ازتون سوالی پرسیدم اما متاسفانه تا کنون پاسخی دریافت نکردم. من چند سال پیش اقدام‌به بارداری کردم‌که بعد از چند هفته بدون تشکیل شدن جنین سقط شد . مجدد امسال برای باردتری اقدام‌کردم‌که مثبت شد بعد سه هفته سطحhcg پایین امدم و کلا بچه ای تشکیل نشد خانمم پیش دکتر زنان رفتن یه آزمایش نوشتن برامون من جواب ازمایش اسپرم برای شما ارسال کردم ممنون میشم اگر چک کنید و پاسخ دهید .
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام حرکت اسپرم های شما کاهش یافته ولی میشه با این اسپرم باردار شد. یک سال فرصت دهید برای بارداری ، اگر نشد سوتوگرافی جهت بررسی واریکوسل هم انجام شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.برای افزایش طول و قطر آلت تناسلی چه ماده ای رو پیشنهاد میکنید و نحوه مصرف چگونه باشد؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام هیچ ماده یا دارویی موثر نیست
 • تصویر کاربر صابر سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  من یه پسر شش ساله دارم.
  در حالت طبیعی آلتش خیلی کوچکه یعنی فقط سر آلت دیده میشه.
  چکار باید کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام عکس بفرستید
 • تصویر کاربر هیچ یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۱۹ سال دارم . قدم ۱۷۰ سانت هست و وزنم ۵۵ کیلو التم بیش از حد بزرگ هست به طوری که طولش ۱۹.۵ سانت و محیطش ۱۳ سانته
  لطفا برای کوچک تر کردنش راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، نیازی به کوچک کردن نیست
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر