سایز و اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان چقدر باید باشد؟

 تصور غلط بسیاری از مردان در کوچک بودن اندازه آلت تناسلی خود می تواند مشکلات زیادی را در زندگی زناشویی به وجود آورد. امروزه مردان زیادی به کلینیک و متخصص کلیه و مجاری ادراری مراجعه می کنند که به دنبال افزایش سایز آلت تناسلی خود هستند. در این مقاله به بررسی کوچکی آلت تناسلی و روش های درمان آن می پردازیم.

بررسی اندازه آلت تناسلی

از طرفی تبلیغات زیادی در ماهواره و بعضی سایت ها وجود دارد که معتقدند می توانند سایز یا حجم آلت تناسلی مردان را افزایش دهند. این جانب به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی بر خود واجب دانستم که نکات مهم و علمی و آخرین اخبار موجود در این زمینه را مختصر به اطلاع برسانم.

بیش از 95 درصد مراجعه کنندگان در معاینه، اندازه آلتشان نرمال است و بیخودی نگرانند. ضمنا مثل قد افراد، اندازه آلت تناسلی از فردی به فرد دیگر کاملا متفاوت است و نباید مقایسه گردد. هیچ ارتباطی بین قد و اندازه آلت تناسلی افراد وجود ندارد. اگر اندازه آلت بین حداقل و حداکثر نرمال باشد از نظر پزشکی نرمال است.

نکته بسیار مهم در رابطه با کوچکی اندازه آلت، اساس تعریف علمی خاص است و صرفاً ادعای یک فرد دلیل وجود مشکل نیست و باید توسط متخصص ارولوژی معاینه گردد.

در کودکان چه آلتی کوچک است؟

هر پسربچه بالای یکسال که در حالت کشیده طول آلت تناسلی کمتر از 2 سانت دارد باید تحت درمان قرار گیرد.

بیشترین رشد آلت تناسلی بین 2 تا 5 سالگی و از طرفی در سن 15-17 سالگی اتفاق می افتد و بعد از بلوغ اندازه آلت تناسلی همیشه ثابت می ماند.

به علت دید فرد از بالا و از زاویه دید و چربی و چاقی بیش از حد باعث می شود که خود فرد آلت تناسلی را کمتر از نرمال حس کرده و نگران شود.

اندازه ی آلت تناسلی مردان

اندازه آلت تناسلی طبیعی و نرمال چقدر است؟

معمولا میانگین اندازه آلت در حالت نعوظ بیش از 13-15 سانتیمتر است. اما چه آلتی کوچک است؟ زمانی از نظر علمی گفته می شود که آلت تناسلی کوچک است که در حالت نعوظ اندازه آن کمتر از 7 سانتی متر باشد، این مورد در هر هزار مرد تنها در 6 مورد دیده می شود. توجه داشته باشید که حداقل اندازه آلت مردانه حدود 9 سانتی متر است.

اندازه‌گیری طول آلت تناسلی

با اندازه‌گیری طول آلت خود شروع کنید:

 • یک خط کش یا نوار اندازه‌گیری را در قسمت پایه آلت تناسلی مستقر قرار دهید، جایی که به بدن متصل می‌شود.
 • تا جایی که می‌توانید به استخوان آلت تناسلی فشار وارد کنید، تا زمانی که استخوان را حس کنید. این امر، به ویژه در صورت وجود مقدار زیادی چربی در شکم بسیار مهم است.
 • از پایه تا انتهای نوک اندازه بگیرید.

اندازه‌گیری ابعاد آلت تناسلی

بعد، ابعاد آلت (یعنی محیط یا ضخامت آن) را اندازه بگیرید.

برای این مرحله، از یک نوار اندازه‌گیری نرم یا یک تکه نخ استفاده کنید. اگر مورد دوم را انتخاب کردید، مطمئن شوید که حالت کششی ندارد، چون می‌تواند موجب خطاهای اندازه‌گیری شود.

نوار یا نخ را یک بار به آرامی در اطراف در سمت راست ضخیم‌ترین قسمت آلت تناسلی، قرار دهید.

وقتی که انتهای نواراندازه‌گیری به هم رسید، این همان عددی است که شما به دنبال آن هستید! اگر از نخ استفاده می‌کنید، جایی که انتهای نخ به ابتدای نخ رسید را علامت‌گذاری کنید، سپس نخ را پهن کرده و از خط کش برای اندازه‌گیری فاصله، از نقطه‌ی علامت‌گذاری شده تا انتها استفاده کنید.

اندازه نرمال آلت تناسلی مردان
اندازه نرمال آلت تناسلی مردان

آیا سایز آلت تناسلی مردان در رضایت جنسی همسر ارتباط دارد؟

جواب منفی است. متأسفانه به علت فرهنگ سازی غلط خیلی ها بر این باورند که بین سایز و حجم آلت و شدت رضایت خانم ها ارتباط مستقیمی وجود دارد در حالیکه از نظر علمی کاملاً غلط است به دلیل آنکه تنها یک سوم خارجی واژن از تماس با آلت و تحریک جنسی بیشترین تأثیر را دارد.

اندازه واژن خانم ها در حالت اتساع و هنگام مقاربت بین 7-9 سانتی متر متغییر می باشد و لذا تنها 7-9 سانت آلت مرد می تواند در داخل واژن قرار گیرد و اضافه آن در صورت فشار توأم با درد شدیدی برای خانم خواهد بود که مانع رسیدن آنها به اوج لذت جنسی یا ارگاسم می شود.

توجه داشته باشید که طول واژن زنان 5/7 سانتی متر است که در طول تحریک جنسی به 10 سانتی متر می رسد و لذا با این توضیح اغلب مردان در حالت نعوظ بالای 10 سانتی متر طول آلت را دارند و لذا به طور کامل واژن زن را پر خواهند کرد و نیاز به درمان اضافه ندارند.

 آیا افزایش طول آلت جنسی ممکن است؟

اگر این مورد در دوران بچگی تشخیص داده شود با داروها قابل درمان اند ولی بعد از بلوغ هنوز در دنیا علیرغم تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی دروغ و غلط، هیچ روش جراحی و یا داروئی برای بزرگ کردن دستگاه تناسلی کشف نشده است.

دلیل کوچک شدن دستگاه تناسلی مردان

با اینکه دلایل مختلفی برای کوتاه شدن طول آلت جنسی مردان وجود دارد اما علت اصلی آن پروستاتکتومی رادیکال است. پروستاتکتومی رادیکال، برداشت غده پروستات به همراه گره های لنفاوی اطراف آن می باشد. حدود 70 درصد مردانی که تحت عمل جراحی برداشت پروستات قرار می گیرند مقداری کاهش طول آلت تناسلی را تجربه می کنند.

بر طبق مطالعات، مقدار طولی که احتمال دارد یک مرد پس از پروستاتکتومی از دست دهد متفاوت است. برای مثال در یک مطالعه، 126 مرد که تحت عمل جراحی پروستاتکتومی قرار گرفتند 3 بار قبل و بعد از جراحی طول آلت خود را اندازه گیری کردند. این مردان حداقل تا پس از 12 ماه بعد از عمل به از دست دادن طول آلت خود ادامه دادند. میانگین کاهش طول آلت در این مردان نیم اینچ (1.3 سانتی متر) در حالت شل و حدود 1 اینچ (2.3 سانتی متر) در حالت نعوظ بود.

همچنانکه گفته شد اندازه آلت به ژنتیک و هورمون و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. بسیاری از مردان درباره کوچک بودن آلت جنسی خود نگران هستند. در یک مرد بالغ وقتی که اندازه آلت کمتر از 5/2 اینچ باشد به آن میکروپنیس یا کوچکی آلت گفته می شود. این اندازه برای شیرخوار کمتر از ۰/۷۵ اینچ است.

تاثیر ژنتیک بر اندازه آلت تناسلی

همه ما ویژگی‌ها – یا فنوتایپ‌هایی – داریم که مربوط به خود ماست.

به عنوان مثال، حتی اگر بینی والدین شما عقابی است، شما می‌توانید یک بینی سربالا داشته باشید. این صفات می‌تواند نتیجه آن چیزی باشد که de novo gene نامیده می‌شود. هر کسی می‌تواند این جهش‌های ژنی را داشته باشد، اما تعداد این ژن‌ها، از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

اینها ژن‌هایی هستند که با تغییراتی در خط ژنی پدر مادرتان به وجود آمده و متعلق به شما هستند.

چگونگی به وجود آمدن این ژن‌ها هنوز نامشخص است، اما ما می‌دانیم که آنها می‌توانند صفات فیزیکی شما – از جمله اندازه آلت تناسلی و ظاهر کلی شما – را تحت تأثیر قرار دهند. به عنوان مثال، شما و والدینتان ممکن است از قد و اندازه مشابهی برخوردار باشید، اما اندازه آلت تناسلی شما زمین تا آسمان فرق کند.

تاثیر ژنتیک بر اندازه آلت تناسلی

تاثیر چاقی بر کوچک بودن آلت تناسلی

آیا چاقی باعث کوچک شدن آلت مردان می‌شود؟ نه دقیقاً. اضافه وزن باعث می شود آلت مردان، کوچکتر از اندازه واقعی به نظر برسد، و اینکه چاقی باعث کوچک شدن آلت تناسلی مردان می‌شود، یک توهم بوده، و نتیجه‌ی یک مقایسه‌ی اشتباه است. به عنوان مثال، تصور کنید دو مرد لخت در کنار یکدیگر ایستاده‌اند و طول آلت هر یک از آنها، در حالت نعوظ 6 اینچ است.

فرض کنید که قد آنها یکسان بوده، اما دور کمر یکی از آنها 34 اینچ و دیگری 44 اینچ باشد. در فرد دوم، به خاطر نسبت و تناسب بدن، او در حالت نعوظ، از مرد اول و لاغرتر، کوچکتر به نظر می‌رسد.

اما دلایل مخفی دیگری نیز وجود دارد که چاقی در کوچک به نظر رسیدن آلت تناسلی نقش دارد. همانطور که ذکر شد، اضافه وزن باعث کوچک شدن آلت تناسلی مردان نمی‌شود. با این حال، هرچه شکم مرد رشد می‌کند، برآمدگی بالای آلت تناسلی که به شکم وصل است نیز بزرگ می‌شود. این قسمت، به عنوان پایه آلت تناسلی مرد، بزرگ شده و آلت تناسلی را در زیر یک لایه چربی پنهان می‌کند.

تخمین زده می‌شود که هر 40-50 پوند وزن اضافی، حدود یک اینچ از آلت تناسلی خود را از این طریق پنهان می‌کند. بنابراین، آلت تناسلی مرد ممکن است از نظر فنی هنوز شش اینچ باشد – اما به علت پنهان شدن یک اینچ از آن در زیر چربی، پنج اینچ به نظر می‌رسد.

دلایل دیگری که باعث کوچک‌تر دیده شدن آلت افراد چاق می‌شود چیست؟ خب، چاقی با اختلال نعوظ همراه است. رگ‌های خونی در اثر چربی اضافی ضعیف می‌شوند، بنابراین آلت در حالت نعوظ، به اندازه حالت کامل و سفت گذشته نیست.

آیا میکروپینس درمان دارد؟

علت میکروپنیس که به آن کوچکی آلت گفته می شود، به عدم توانایی رشد کردن آلت در سه ماه دوم و سوم حاملگی می باشد و علت آن کم بودن هورمون تستوسترون در دوز خیلی کم و یا عدم جواب به تستوسترون می باشد.

از نظر شیوع یک در 200 مورد تولد دیده می شود و بهترین زمان درمان قبل از بلوغ است. تزریق هورمون تستوسترون بهترین درمان برای افزایش طول اندام تناسلی قبل از بلوغ می باشد که باعث افزایش طول آلت تناسلی می گردد.

توجه: بعد از بلوغ تزریق تستوسترون هیچ اثری روی افزایش طول آلت مردان ندارد.

میکروپینس در کودکان
میکروپینس در کودکان

آلت دفن شده – چربی عانه

این حالت به نوجوانان و یا جوانان چاقی گفته می شود که علیرغم اینکه اندازه آلت تناسلی آنها نرمال است ولی به علت چربی زیاد ناحیه عانه آلت تناسلی در داخل آن پنهان و یا دفن شده است و این حالت اغلب باعث نگرانی والدین شده و با شکایت از کوچک بودن آلت بچه به مطب ها مراجعه می کنند تنها درمان این حالت کاهش وزن و ذوب کردن چربی است که با از بین رفتن چربی آلت اندازه طبیعی خودش را نشان می دهد.

برای بزرگ کردن طول الت تناسلی و افزایش قطر آن چه روش هایی وجود دارد؟

بزرگ کردن آلت

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  الت بنده در حالت کاملا خوابیده 5سانته و در حالت نعوظ کامل به 12 سانت میرسه
  وقتی پوست زیر شکممو میدم با دست بره تو(قسمت بالای مثانه) در حالت نعوظ دقیقا به 14.5 افزایش پیدا میکنه
  اینم بگم بنده قبلا خیلی چاق بودم اما در حال حاظر 75 کیلو ام با قد 180
  اگر من عمل کنم این افزایش صورت میگیره؟ و اینکه باید چه عملی انجام بدم و باید توسط دکتر اورولوژی باشه یا جراح پوست
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 2 روز پیش)
   طول آلتتون طبیعیه و نیاز به عمل نیست
 • تصویر کاربر محمدعلی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  من پسر ۱۳ ساله هستم طبق گفته ای شما برای بزرگ کردن آلت گفته اید قبل از بلوغ می توان تاثیر برای رشد زیاد کردن آن هست در صورت امکان ما را راهنمای کنید ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   قبل از بلوغ ورزش و تغذیه مناسب داشته باشید کافی است
 • تصویر کاربر Kamyar جمعه ۱۹ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر
  من چند روزی هست که متوجه این قسمت روی شیار الت تناسلی شدم نه دردی نه هیچ حس خاصی دارد فقط به اندازه عدس هست ایا مسئله حادی هست.
  1. تصویر کاربر Kamyar سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   هر دو مورد رو عکس فرستادم خدمتتون
  2. تصویر کاربر Kamyar سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   ارسال عکس
  3. تصویر کاربر Kamyar سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   تصاویر
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   نه مشکلی نیست ، پماد هیدروکورتیزون هر ۸ ساعت استفاده شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امیرعلی سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  س الت من۱۳/۵سانت هست قطرش ۴برای افزایش قطردرمانی یادارویی هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   خیر ، برای افزایش قطر و طول دارویی نیست ، همه تبلیغاتن و دروغن و آسیب زننده ن
 • تصویر کاربر حسام چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر با عرض خسته نباشید بنده ۲۷ سال دارم و در شرف ازدواج هستم و طول آلت تناسلی ۱۳ الی ۱۴ سانت هستش و از طرفی هم بنده و شریک زندگی اضافه وزن داریم سوالم اینیک آیا با این شرایط مشکلی در رابطه ایجاد خواهد شد؟ یعنی بدون اینکه کاهش وزن داشته باشیم
  1. تصویر کاربر حسام سه شنبه ۹ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   البته متاسفانه چربی در قسمت ناحیه زیر شکم دارم که بدون احتساب چربی این اندازه هست آیا این شرایط برام نشکل خواهد شد،؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   طول طبیعی آلت بین ۱۰ تا ۱۵ سانت هست ، با این میزان مشکلی برای رابطه ی جنسی نخواهید داشت
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نیایش یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  باسلام. آقای دکتر میخواستم نظرتون رو در مورد ختنه پسرم بپرسم آیا پوست زیاد برداشته شده است و زیاد برداشتن آن باعث زودانزالی و رشد ناکافی آلت در بزرگسالی میشود ؟با تشکر الان 6 ماهه است و سه ماهه ختنه شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
  2. تصویر کاربر نیایش جمعه ۱۲ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   عکسها را با ربات فرستادم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   ، خوبه ، مشکلی نیست نگران نباشید
  4. تصویر کاربر نیایش شنبه ۱۳ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   خیلی ممنون.آخه از وقتی ختنه شده آلتش حالت فرو رفته پیدا کرده به نظر شما با گذشت زمان بهتر میشه یعنی میاد بیرون آلت؟ با تشکر
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   با بلوغ و کاهش وزن بهتر میشه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمود پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر کرمی و آرزوی سلامتی،بنده جوان ۲۹ ساله هستم و طول آلتم در حالت شل حدود ۷ الی ۸ سانت هست و خیلی باریک به نظر میاد حدود ۸ سانت محیط و در حالت نعوظ حدود ۱۳ سانت و حدود ۱۰ سانت محیط،سوالی که داشتم این هستش که چند روز پیش مجبور شدم بدلیل عدم دسترسی به دستشویی ادرارم رو حدود ۴۵ دقیقه نگهدارم،بعد که خواستم برم دستشویی متوجه شدم آلتم در حالت شل جمع شده و در حدود ۵ سانت شده،میخواستم علتش رو جویا بشم،آیا بیماری خاصی میتونه علتش باشه؟در ضمن با این طول و قطر آلتم توصیه میکنید ازدواج کنم یا خیر؟
  ممنون میشم اگه پاسخ بدید،خدا خیرتون بده.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   مشکلی نیست ، طبیعیه ، طول الت در حالت نعوظ بین ۱۰ تا ۱۵ سانت طبیعیه
 • تصویر کاربر اشکان شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام تسسترونو باید چطور تزریق کنم .باید ب باسن بزنم یا جای دیگه . واسه بزرگ تر شدن الت میخوام تزریق کنم ب بیزه میزنن یا جای دیگه مرسی لطفا کامل جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   تستوسترون تاثیری در بزرگ شدن الت ندارد. راه های افزایش سایز الت دروغن
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام من 16 سالمه و به نظرتون این اندازه مناسبه و ایا باز هم رشد میکنه التم؟ خبلی حساس شدم و خواستم بگم که عکس التم بفریتم براتون فک کنم 13 سانت باشه با 16 سا چل سن
  1. تصویر کاربر علی جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   دکتر لطفا جواب بدید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سایز طبیعی الت در نعوظ ۱۰ تا ۱۵ سانته
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر آریا دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۳ سالمه و طول التم ۱۰ تا ۱۱ هست این طبیعیه ؟؟؟
  1. تصویر کاربر آریا یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   دگتر لطفا جواب بدید ؟؟؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   طول الت در حالت نعوظ بین ۱۰ تا ۱۵ سانت طبیعیه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر