شوهرم آلتش کوچک است چه کنم؟

کوچکی آلت تناسلی مردان می تواند باعث مشکلات عدیده در زندگی زناشوئی گردد. امروزه مردان زیادی به کلینیک و متخصص کلیه و مجاری ادراری مراجعه می کنند که از کوچکی آلت تناسلی خود نگران هستند. در این مقاله به بررسی کوچکی آلت تناسلی و روش های درمان آن می پردازیم.

از طرفی تبلیغات زیادی در ماهواره و بعضی سایت ها وجود دارد که ادعا می کنند که می توانند باعث افزایش آلت تناسلی مردان شوند این جانب به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی بر خود واجب دانستم که نکات مهم و علمی و آخرین اخبار موجود در این زمینه را مختصر به اطلاع برسانم.

بیش از 95 درصد مراجعه کنندگان در معاینه اندازه آلتشان نرمال است و بیخودی نگرانند. ضمنا مثل قد افراد، اندازه آلت تناسلی از فردی به فرد دیگر کاملا متفاوت است و نباید مقایسه گردد. هیچ ارتباطی بین قد و اندازه آلت فرد وجود ندارد. اگر اندازه الت بین حداقل  و حد اکثر نرمال باشد از نظر پزشکی نرمال می باشد.

نکته بسیار مهم در رابطه با کوچکی اندازه آلت تناسلی، اساس تعریف علمی خاص می باشد و صرفاً ادعای یک فرد دلیل وجود مشکل نیست و باید توسط متخصص ارولوژی معاینه گردد.

هر پسربچه بالای یکسال که در حالت کشیده طول آلت تناسلی کمتر از 2 سانت دارد باید تحت درمان قرار گیرد.

بیشترین رشد آلت تناسلی بین 2 تا 5 سالگی و از طرفی در سن 15-17 سالگی اتفاق می افتد و بعد از بلوغ اندازه آلت تناسلی همیشه ثابت می ماند.

به علت دید فرد از بالا و از زاویه دید و چربی و چاقی بیش از حد باعث می شود که خود فرد آلت تناسلی را کمتر از نرمال حس کرده و نگران شود.

اندازه آلت تناسلی نرمال چقدر است؟

معمولا میانگین اندازه آلت در حالت نعوظ بیش از 13-15 سانتیمتر است. زمانی از نظر علمی گفته می شود که آلت تناسلی کوچک است که در حالت نعوظ اندازه آن کمتر از 7 سانتی متر باشد، این مورد در هر هزار مرد تنها در 6 مورد دیده می شود.

آیا بین بزرگی آلت و درصد بالای رضایت خانم ها، ارتباطی وجود دارد؟

جواب منفی است. متأسفانه به علت فرهنگ سازی غلط خیلی ها بر این باورند که بین بزرگی آلت تناسلی و شدت رضایت خانم ها ارتباط مستقیمی وجود دارد در حالیکه از نظر علمی کاملاً غلط است به دلیل آنکه تنها یک سوم خارجی واژن از تماس با آلت و تحریک جنسی بیشترین تأثیر را دارد.

آیا راهی برای بزرگی آلت تناسلی آقایان وجود دارد؟

اگر این مورد در دوران بچه گی تشخیص داده شود با داروها قابل درمان هستند ولی بعد از بلوغ هنوز در دنیا علیرغم تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی دروغ و غلط، هیچ روش جراحی و یا داروئی برای بزرگ کردن آلت تناسلی کشف نشده است.

آیا ممکن است طول آلت تناسلی در مردان کوچک شود؟

با اینکه دلایل مختلفی برای کوتاه شدن طول آلت تناسلی مردان وجود دارد اما علت اصلی آن پروستاتکتومی رادیکال است. پروستاتکتومی رادیکال، برداشت غده پروستات به همراه گره های لنفاوی اطراف آن می باشد. حدود 70 درصد مردانی که تحت عمل جراحی برداشت پروستات قرار می گیرند مقداری کاهش طول آلت تناسلی را تجربه می کنند.

بر طبق مطالعات، مقدار طولی که احتمال دارد یک مرد پس از پروستاتکتومی از دست دهد متفاوت است. برای مثال در یک مطالعه، 126 مرد که تحت عمل جراحی پروستاتکتومی قرار گرفتند 3 بار قبل و بعد از جراحی طول آلت خود را اندازه گیری کردند. این مردان حداقل تا پس از 12 ماه بعد از عمل به از دست دادن طول آلت خود ادامه دادند. میانگین کاهش طول آلت در این مردان نیم اینچ (1.3 سانتی متر) در حالت شل و حدود 1 اینچ (2.3 سانتی متر) در حالت نعوظ بود.

تعریف میکروپنیس یا آلت کوچک از نظر علمی

همچنانکه گفته شد اندازه آلت تناسلی به ژنتیک و هورمون و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. بسیاری از مردان همچنانکه گفته شد درباره کوچک بودن آلت تناسلی خود نگران هستند. در یک مرد بالغ وقتی که اندازه آلت کمتر از 5/2 اینچ باشد به آن میکروپنیس گفته می شود. این اندازه برای شیرخوار کمتر از ۰/۷۵ اینچ است.

آیا میکروپینس درمان دارد؟

علت میکروپنیس به عدم توانایی رشد کردن آلت در سه ماه دوم و سوم حاملگی می باشد و علت آن کم بودن هورمون تستوسترون در دوز خیلی کم و یا عدم جواب به تستوسترون می باشد. از نظر شیوع یک در 200 مورد تولد دیده می شود و بهترین زمان درمان قبل از بلوغ می باشد. تزریق هورمون تستوسترون بهترین درمان برای افزایش طول آلت تناسلی قبل از بلوغ می باشد که باعث افزایش طول آلت تناسلی می گردد.

توجه: بعد از بلوغ تزریق تستوسترون هیچ اثری روی افزایش طول آلت تناسلی ندارد.

چربی ناحیه عانه مردان

این حالت به نوجوانان و یا جوانان چاقی گفته می شود که علیرغم اینکه اندازه آلت تناسلی آنها نرمال است ولی به علت چربی زیاد ناحیه عانه آلت تناسلی در داخل آن پنهان و یا دفن شده است و این حالت اغلب باعث نگرانی والدین شده و با شکایت از کوچک بودن آلت بچه به مطب ها مراجعه می کنند تنها درمان این حالت کاهش وزن و ذوب کردن چربی است که با از بین رفتن چربی آلت اندازه طبیعی خودش را نشان می دهد.

اندازه واژن خانم ها که در حالت نعوظ کامل آلت مرد در داخل آن قرار می گیرد، چقدر است؟

اندازه واژن خانم ها در حالت اتساع و هنگام مقاربت بین 7-9 سانتی متر متغییر می باشد و لذا تنها 7-9 سانت آلت تناسلی مرد می تواند در داخل واژن قرار گیرد و اضافه آن در صورت فشار توأم با درد شدیدی برای خانم خواهد بود که مانع رسیدن آنها به اوج لذت جنسی یا ارگاسم می شود.

یک نکته بسیار مهم

در پایان ذکر این نکته مهم است که طول واژن زنان 5/7 سانتی متر می باشد که در طول تحریک جنسی به 10 سانتی متر می رسد و لذا با این توضیح اغلب مردان در حالت نعوظ بالای 10 سانتی متر طول آلت  را دارند و لذا به طور کامل واژن زن را پر خواهند کرد و نیاز به درمان اضافه ندارند.

برای بزرگ کردن طول الت تناسلی و افزایش قطر آن چه روش هایی وجود دارد؟

بزرگ کردن الت

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Secret_11 جمعه ۶ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من دوتا پسر ۵ و ۱۰ ساله دارم.الت پسر ۵ ساله ام در حد ۵ سانت میشود ولی الت پسر ۱۰ ساله ام خیلی کوچک است.بطوریکه در حالتی که نعوظ نشده پیدا نیست.البته یه کم تپل است ولی در کل خیلی خیلی کوچک است.و قطعآ غیرطبیعی است.لطفا راهنمایی بفرمایید که ایا راه درمانی برای پسر ده ساله ام وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام، جهت معاینه تشریف بیارید
 • تصویر کاربر کوروش شنبه ۷ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. چند وقت پیش تمرینات پنیمور به مدت 6 روز انجام دادم ولی بعدش حس کردم که التم حالت شلی پیدا و برای نعوظ به مشکل خوردم. چیکار حالا باید انجام داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   برطرف میشه،روش قطعی برای افزایش طول آلت تناسلی وجود ندارد
 • تصویر کاربر Shah شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۲۹ سالمه
  طول آلتم ۱۲ سانت و محیطش ۱۰ سانته
  از نظر طول و حجم مناسبه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، بله
 • تصویر کاربر sina شنبه ۷ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر ، من خیلی نگرانم اگر امکانش هست جوابم روبدید لطفا ..... من 3 هفته ای است در قسمت بالای آلت زیر کلاهک سمت چپ در هنگام نعوظ و بخصوص بعد از انزال مقداری التهاب حس میکنم (انگار که اون قسمت از آلت بعد از انزال دیرتر از بقیه قسمتها به حالت طبیعی خود برمی گردد و چیزی شبیه به ورم و التهاب تا مدتی شاید 3 ساعت باقی می ماند و بعد از بین میرود) در حالت طبیعی این التهاب وجود ندارد ولی بافتی ( بصورت کشیده) در زیر پوست آلت حس میکنم ، امکان تومور و یا آغاز پیرونی است ؟ چیز مهمی هست؟ عکسها مربوط به زمان نعوظ و اندکی بعد از نعوظ است در حالت عادی التهاب بسیار کمتر است .... نمیدونم چکار کنم میخواستم بیام برای ویزیت ولی بخاطر شرایط کرونا نمیدونم چکار کنم ، واقعا ممنون میشم و از نگرانی در میام اگه جواب بدید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، به نظر خطرناک نیست، اگر بهتر نشد برای معاینه تشریف بیارید
  2. تصویر کاربر sina پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   ممنون از پاسخگوییتون...
   بیشتر هنگام نعوظ طولانی مدت این اتفاق میفتد .به نظر شما علتش چیست ؟ تومور و یا آغاز پیرونی است ؟
  3. تصویر کاربر sina جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   ممنون از پاسخگوییتون...
   بیشتر هنگام نعوظ طولانی مدت این اتفاق میفتد .به نظر شما علتش چیست ؟ تومور و یا آغاز پیرونی است ؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   باید سونوگرافی انجام بشه از آلت، و برام بفرستید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام با تشکر از سایت خوبتون
  من ۱۶ سالمه و اندازه آلتم در حالت خوابیده ۷ سانته ودر حالت نعوظ ۱۰ سانت نگرانی من اینه که فک میکنم منی کمی از بدنم خارج میشه و بیشترش آبه و حدودا ۸ تا سفیده در داخل منی دیده میشه به نسبت سن این شرایط نرماله اگه راهنمایی ام کنین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   اینها روحی وروانی است شما مشکلی ندارید
 • تصویر کاربر بهمن سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  همونطور ک تو عکس ها مشاهده میکنید ی مدتی هست که رو و زیر آلتم پر شده از این لکه های سفید و روی بدنه ی آلتم هم اخیرا ایجاد شده
  خیلی نگران هستم و اعتماد به نفسم کم شده
  میشه اینو حل کرد و از بین بردشون آقای دکتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، عکس مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر M سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  اندازه آلت من خیلی بزرگه تو روابطم خیلی مشکل دارم دکتری به من پیشنهاد داده با ده تا آمپول 5 میلیون تومان آلتم کوچک می‌شود عوارضی نداره میتونم اینکارو کنم؟ درسته؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، توصیه نمی‌کنیم
 • تصویر کاربر M سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خوب هستین من ۱۶ سال سن دارم و احساس میکنم الت من خیلی کوچک است و از این میترسم کا لچه دار نشوم لطفا به من جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، پس از ازدواج اگر مشکلی بود بررسی شود
 • تصویر کاربر Hytdvxbvv سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسر ۱۶ سالم آلت من خیلی خیلی کوچیک اگر خوابیده باشه خیلی کوچیکه ولی اگر نعوظ کنه ۷ سانت میشه خواهشن خواهشن اقای دکتر منو کمک کن با داروی یا چیزی دیگه خواهش بعد هم لاغر و کوچیکه وزنم ۹۸ کیلو هست چاق هستم لاغر شدم چند کیلو لاغر کردم فایده ای نداشت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، در حال حاضر درمان کاهش وزن هست
 • تصویر کاربر Hytdvxbvv سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسر ۱۶ سالم آلت من خیلی خیلی کوچیک اگر خوابیده باشه خیلی کوچیکه ولی اگر نعوظ کنه ۷ سانت میشه خواهشن خواهشن اقای دکتر منو کمک کن با داروی یا چیزی دیگه خواهش بعد هم لاغر و کوچیکه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، وزن شما اگر زیاد هست کم کنید، و اینکه بعد ازدواج اگر مشکلی بود بررسی شود
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر