شوهرم آلتش کوچک است چه کنم؟

کوچکی آلت تناسلی مردان می تواند باعث مشکلات عدیده در زندگی زناشوئی گردد. امروزه مردان زیادی به کلینیک و متخصص کلیه و مجاری ادراری مراجعه می کنند که از کوچکی آلت تناسلی خود نگران هستند. در این مقاله به بررسی کوچکی آلت تناسلی و روش های درمان آن می پردازیم.

از طرفی تبلیغات زیادی در ماهواره و بعضی سایت ها وجود دارد که ادعا می کنند که می توانند باعث افزایش آلت تناسلی مردان شوند این جانب به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی بر خود واجب دانستم که نکات مهم و علمی و آخرین اخبار موجود در این زمینه را مختصر به اطلاع برسانم.

بیش از 95 درصد مراجعه کنندگان در معاینه اندازه آلتشان نرمال است و بیخودی نگرانند. ضمنا مثل قد افراد، اندازه آلت تناسلی از فردی به فرد دیگر کاملا متفاوت است و نباید مقایسه گردد. هیچ ارتباطی بین قد و اندازه آلت فرد وجود ندارد. اگر اندازه الت بین حداقل  و حد اکثر نرمال باشد از نظر پزشکی نرمال می باشد.

نکته بسیار مهم در رابطه با کوچکی اندازه آلت تناسلی، اساس تعریف علمی خاص می باشد و صرفاً ادعای یک فرد دلیل وجود مشکل نیست و باید توسط متخصص ارولوژی معاینه گردد.

هر پسربچه بالای یکسال که در حالت کشیده طول آلت تناسلی کمتر از 2 سانت دارد باید تحت درمان قرار گیرد.

بیشترین رشد آلت تناسلی بین 2 تا 5 سالگی و از طرفی در سن 15-17 سالگی اتفاق می افتد و بعد از بلوغ اندازه آلت تناسلی همیشه ثابت می ماند.

به علت دید فرد از بالا و از زاویه دید و چربی و چاقی بیش از حد باعث می شود که خود فرد آلت تناسلی را کمتر از نرمال حس کرده و نگران شود.

اندازه آلت تناسلی نرمال چقدر است؟

معمولا میانگین اندازه آلت در حالت نعوظ بیش از 13-15 سانتیمتر است. زمانی از نظر علمی گفته می شود که آلت تناسلی کوچک است که در حالت نعوظ اندازه آن کمتر از 7 سانتی متر باشد، این مورد در هر هزار مرد تنها در 6 مورد دیده می شود.

آیا بین بزرگی آلت و درصد بالای رضایت خانم ها، ارتباطی وجود دارد؟

جواب منفی است. متأسفانه به علت فرهنگ سازی غلط خیلی ها بر این باورند که بین بزرگی آلت تناسلی و شدت رضایت خانم ها ارتباط مستقیمی وجود دارد در حالیکه از نظر علمی کاملاً غلط است به دلیل آنکه تنها یک سوم خارجی واژن از تماس با آلت و تحریک جنسی بیشترین تأثیر را دارد.

آیا راهی برای بزرگی آلت تناسلی آقایان وجود دارد؟

اگر این مورد در دوران بچه گی تشخیص داده شود با داروها قابل درمان هستند ولی بعد از بلوغ هنوز در دنیا علیرغم تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی دروغ و غلط، هیچ روش جراحی و یا داروئی برای بزرگ کردن آلت تناسلی کشف نشده است.

آیا ممکن است طول آلت تناسلی در مردان کوچک شود؟

با اینکه دلایل مختلفی برای کوتاه شدن طول آلت تناسلی مردان وجود دارد اما علت اصلی آن پروستاتکتومی رادیکال است. پروستاتکتومی رادیکال، برداشت غده پروستات به همراه گره های لنفاوی اطراف آن می باشد. حدود 70 درصد مردانی که تحت عمل جراحی برداشت پروستات قرار می گیرند مقداری کاهش طول آلت تناسلی را تجربه می کنند.

بر طبق مطالعات، مقدار طولی که احتمال دارد یک مرد پس از پروستاتکتومی از دست دهد متفاوت است. برای مثال در یک مطالعه، 126 مرد که تحت عمل جراحی پروستاتکتومی قرار گرفتند 3 بار قبل و بعد از جراحی طول آلت خود را اندازه گیری کردند. این مردان حداقل تا پس از 12 ماه بعد از عمل به از دست دادن طول آلت خود ادامه دادند. میانگین کاهش طول آلت در این مردان نیم اینچ (1.3 سانتی متر) در حالت شل و حدود 1 اینچ (2.3 سانتی متر) در حالت نعوظ بود.

تعریف میکروپنیس یا آلت کوچک از نظر علمی

همچنانکه گفته شد اندازه آلت تناسلی به ژنتیک و هورمون و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. بسیاری از مردان همچنانکه گفته شد درباره کوچک بودن آلت تناسلی خود نگران هستند. در یک مرد بالغ وقتی که اندازه آلت کمتر از 5/2 اینچ باشد به آن میکروپنیس گفته می شود. این اندازه برای شیرخوار کمتر از ۰/۷۵ اینچ است.

آیا میکروپینس درمان دارد؟

علت میکروپنیس به عدم توانایی رشد کردن آلت در سه ماه دوم و سوم حاملگی می باشد و علت آن کم بودن هورمون تستوسترون در دوز خیلی کم و یا عدم جواب به تستوسترون می باشد. از نظر شیوع یک در 200 مورد تولد دیده می شود و بهترین زمان درمان قبل از بلوغ می باشد. تزریق هورمون تستوسترون بهترین درمان برای افزایش طول آلت تناسلی قبل از بلوغ می باشد که باعث افزایش طول آلت تناسلی می گردد.

توجه: بعد از بلوغ تزریق تستوسترون هیچ اثری روی افزایش طول آلت تناسلی ندارد.

چربی ناحیه عانه مردان

این حالت به نوجوانان و یا جوانان چاقی گفته می شود که علیرغم اینکه اندازه آلت تناسلی آنها نرمال است ولی به علت چربی زیاد ناحیه عانه آلت تناسلی در داخل آن پنهان و یا دفن شده است و این حالت اغلب باعث نگرانی والدین شده و با شکایت از کوچک بودن آلت بچه به مطب ها مراجعه می کنند تنها درمان این حالت کاهش وزن و ذوب کردن چربی است که با از بین رفتن چربی آلت اندازه طبیعی خودش را نشان می دهد.

اندازه واژن خانم ها که در حالت نعوظ کامل آلت مرد در داخل آن قرار می گیرد، چقدر است؟

اندازه واژن خانم ها در حالت اتساع و هنگام مقاربت بین 7-9 سانتی متر متغییر می باشد و لذا تنها 7-9 سانت آلت تناسلی مرد می تواند در داخل واژن قرار گیرد و اضافه آن در صورت فشار توأم با درد شدیدی برای خانم خواهد بود که مانع رسیدن آنها به اوج لذت جنسی یا ارگاسم می شود.

یک نکته بسیار مهم

در پایان ذکر این نکته مهم است که طول واژن زنان 5/7 سانتی متر می باشد که در طول تحریک جنسی به 10 سانتی متر می رسد و لذا با این توضیح اغلب مردان در حالت نعوظ بالای 10 سانتی متر طول آلت  را دارند و لذا به طور کامل واژن زن را پر خواهند کرد و نیاز به درمان اضافه ندارند.

برای بزرگ کردن طول الت تناسلی و افزایش قطر آن چه روش هایی وجود دارد؟

بزرگ کردن الت

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سیفی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  هزینه عمل پرده آلت تناسلی چقدر هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 2 روز پیش)
   از نظر من نیاز به عمل ندارد
 • تصویر کاربر صادق پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید اقای دکتر من 26 سال سن دارم ولی اندازه الت تناسلیم اندازه یه بچه کوچیک هستش هم طول هم قطر گفتم ببینم توی عمل پزشکی راه حلی برای افزایش هست یا نه به چن دکتر و مشاور مراجعه کردم نا امید شدم امیدوارم شما امیدوارم کنید چون واقعا از لحاظ روحی در شرایط بدی هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 3 روز پیش)
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  من 8 ماهه رفتم تو 19 سالگی و هنوز موی بدنم دستم و ریشم در نیومده و بیضه سمت چبم خیلی خیلی کوچیکه و سایز الت من هم در حالت نعوظ 10 سانته و ازمایش تستوسترون دادم دکتر مجازیم گفت تا اخر عمر باید تستوسترون بزنی و این عکس ازمایشی هم که فرستادم مال پارساله و من 4 ماه تستوسترون زدم و تاثیری نگرفتم و الانم هر داروخونه ای میرم به من نمیدن من درمان و از کجا شروع کنم خیلی نگران ابروم هستم و هر لحظه فکر خودکوشی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 5 روز پیش)
   نگران نباش باید دکتر غدد مراجعه نمایید
 • تصویر کاربر Ali سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر
  طول آلت من در حالت نعوظ 10الی 11 سانت هست خواستم بپرسم برای اندازه گیری صحیح طول آلت نیاز هست که از قاعده شروع کنیم ، آیا منظور از قاعده جایی هست که آلت به مثانه وصل میشه و شامل مو هم هست ؟
  سوال دوم اینکه آیا امکان افزایش طول آلت وجود داره و چه روش هایی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 5 روز پیش)
   اندازه نرمال است راهی ندارد
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر سال نوتون مبارک.
  اقای دکتر من 23 سالمه و 70 کیلو وزن و 180 سانت قدمه... با توجه به عکسا (نعوظ کامل) آیا طول آلت من برای ازدواج و داشتن رابطه جنسی موفق مشکلی دارد!؟ اصلا میشود دخول انجام داد و موفق بود!؟ ازدواج میشه کرد!؟
  پنج تا عکس فرستادم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 5 روز پیش)
   از نظر من مشکلی ندارید
 • تصویر کاربر Dunnoun دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر آیا اندازه آلت تناسلی بنده در حد نرمال می باشد...؟ آیا برای ازدواج میتونه مشکلی وجود داشته باشه.. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
   طبیعی تست
  2. تصویر کاربر Dunnoun دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 6 روز پیش)
   چرا پاسخ نمیدین آقای دکتر...؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 6 روز پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت شما جناب دکتر
  جناب دکتر میخواستم ببینم طول آلتم رو (از نظر نحوه اندازه گیری ) در عکسی که خدمتتون ارسال میکنم درست اندازه گرفتم یا خیر .
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
  2. تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   ممنونم آقای دکتر
   طول آلت من در حالت نعوظ ۹ سانتی متر هست
   از چند سالگی نعوظ در مردان کامل اتفاق نمیافته؟
   از این جهت در میانسالی مشکلی برام به وجود نمیاد؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   این ان‌دازه طبیعی است راه بزرگ کردن ندرترد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر M شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من ۱۷سالمه و از ۱۳سالگی خود ارضایی می‌کردم الان متوجه شدم بیضه هام کوچک شده .من در یک مقاله خواندم اندازه بیضه در این سن باید به ابعاد ۱ در۴ سانت باشه من بیضه راست دقیقا همین اندازه ولی بیضه چپ ۱ در ۳.۵ سانت هست می خوام بدونم طبیعی ؟ و آیا من بیمارم ؟و بیضه هام بیشتر مواقع جمع می شوند به طوری که اصلا از رو شورت دیده نمی شود این طبیعیه؟ و اندازه آلتم در حالت نعوذ بین۱۱ تا ۱۲سانت هست و در حالت شل بین ۳ تا ۵ سانته؟ این مساله خیلی اعتماد به نفسا گرفته می ترسم در آینده مشکل ساز بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
   اندازه نرمال است
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر وقتتون بخیر. من 15سالمه و شش ماه دیگه 16ساله میشم. قدم 180 و وزنم 115 کیلو هست. آلتم در هنگام نعوظ در حالت ایستاده 11 سانته. البته از سر آلت تا جایی که مشخص و خارج از چربی های زیر شکمم هست اندازه گرفتم و آن بخشی که زیر چربی هاست رو در نظر نگرفتم.. چیزی حدود 5سانت هم چربی اشباع شده زیر شکم دارم. حس میکنم الت کوچکی دارم یا ... . ایا رشد آلت از نظر طول یا قطر ادامه پیدا میکنه یا خیر؟ در ضمن از پارسال برخی نشانه های بلوغ نظیر مو های زائد یا.. در من ایجاد شده. این موضوع اعتماد به نفس منو کاهش میده و نمیدونم چطوری از نرمال بودن طول آلتم مطمئن شم. با کاهش وزن آیا وضعم بهتر میشه؟آیا نیاز به درمان یا معاینه دارم؟ آیا این سایز کاملن طبیعیه. به نظرتون اگه وزن کم کنم میتونم طول التم رو به 15 یا 16 سانت برسونم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
  2. تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   یعنی اگه وزنمو کاهش بدم اون 5سانت نهفته هم آزاد میشه؟ این اضافه وزن زیاد من تو شکمم و زیر شکمم خیلی خودشو نشون میده.البته راجب بقیه سوالاتم اگه نظری دارید. لطف کنید.پاسخ بدید. ممنون میشم.
  3. تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   جناب دکتر؟؟؟
  4. تصویر کاربر امیر جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   اقای دکتر؟بنظرتون چقد باید وزن کم کنم؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش)
   هرچه قدر بیشتر بهتر
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Amirhossei یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من 16 سال سن دارم و از کوتاهی آلت رنج میبرم,به طوری که در حالت نعوذ هم طول آن تا 6 یا 7 سانت میرسد,دارای 6,7 کیلو اضافه وزن هم هستم,عاجزانه ازتون تقاضای کمک و همکاری در مورد این مسئله دارم خواستم اگر راهی برای برطرف کردن مشکل وجود داره به من کمک کنید ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر