علت دردناک بودن دفع ادرار در مردان و زنان چیست؟

افراد دچار دیسوریا (سوزش ادرار) باید پزشکان را از هر نشانه‌ی دیگری که دارند آگاه کنند. اگر این نشانه‌ها به ادرار دردناک مربوط باشد، به پزشکان کمک می‌کند تشخیص صحیحی بدهند و درمان مناسب را پیدا کنند.

مشکلات بسیاری می‌تواند باعث ادرار دردناک شود و بسیاری از آن‌ها هم به میزان زیادی قابل درمان هستند. در ادامه، به 10 دلیل احتمالی ادرار درناک، همراه با دیگر نشانه‌های همراه آن می‌پردازیم.

عفونت دستگاه ادراری

عفونت دستگاه ادراری (UTI) وقتی اتفاق می‌افتد که در بخشی از دستگاه ادراری، که از کلیه شروع می‌شود و تا مثانه و مجرای ادرار ادامه دارد، باکتری‌های زیادی تجمع پیدا کنند. مجرای ادرار بخشی از دستگاه ادراری است که ادرار را از بدن خارج می‌کند.

نشانه‌های دیگر عفونت دستگاه ادراری

فردی که دچار عفونت دستگاه ادراری است، ممکن است این نشانه‌ها را هم داشته باشد:

عفونت‌های مقاربتی

عفونت‌های مقاربتی یا عفونت‌های منتقل‌شونده از راه رابطه‌ی جنسی (STIs) مانند کلامیدیا، گونوره‌آ و هرپس (تبخال تناسلی)هم می‌توانند باعث ایجاد درد هنگام ادرار شوند.

نشانه‌های دیگر عفونت های مقاربتی

نشانه‌ها بر اساس نوع عفونت‌های مقاربتی ممکن است متفاوت باشند. مثلاً، هرپس عموماً باعث ایجاد ضایعه‌های تاول‌ مانند روی دستگاه تناسلی می‌شود.

عفونت‌ های پروستات

عفونت باکتریایی کوتاه‌مدت می‌تواند باعث ایجاد التهاب پروستات یا پروستاتیت شود. التهاب مزمن ناشی از بیماری دیگری مثل عفونت‌های مقاربتی هم می‌تواند پروستاتیت ایجاد کند. عفونت های پروستات می تواند منجر به سوزش ادرار در مردان شود.

نشانه‌های دیگر عفونت پروستات

عفونت پروستات ممکن است باعث بروز علائم زیر نیز شود:

علائم التهاب پرستات کدامند؟

سنگ کلیه

سنگ‌های ادراری یعنی تجمع مواد معدنی مانند کلسیم یا اوریک اسید که سنگ‌های سختی در کلیه‌ها یا اطراف آن‌ها ایجاد می‌کنند. گاهی اوقات سنگ‌های کلیه جایی نزدیک به محل ورود ادرار به مثانه قرار می‌گیرند و باعث ایجاد ادرار دردناک می‌شوند.

سایر نشانه های سنگ کلیه

علاوه بر دیسوریا، سنگ‌های کلیه هم می‌توانند نشانه‌های زیر را ایجاد کنند:

کیست‌های تخمدان

کیست‌های تخمدان هم مثل سنگ کلیه، خارج از مثانه هستند اما می‌توانند باعث ادرار دردناک شوند. این کیست‌ها ممکن است روی یک یا هر دو تخمدان که در دو طرف مثانه قرار دارند، ایجاد شوند.

نشانه‌های دیگر کیست تخمدان

افراد دچار کیست تخمدان این نشانه‌ها را دارند:

اینترستیشیال سیستیتیس

اینترستیشیال سیستیتیس که سندرم مثانه‌ی دردناک هم نامیده می‌شود، بیماری‌ای است که باعث ایجاد تحریکات مزمن مثانه می‌شود، که بدون هیچ عفونت زمینه‌ای دیگری حدود 6 هفته یا بیش‌تر طول می‌کشد.

نشانه‌های دیگر سندرم مثانه دردناک

حساسیت به مواد شیمیایی

گاهی اوقات مواد شیمیایی خارج از بدن مانند اسانس‌ها می‌توانند بافت‌های بدن را تحریک کنند. وقتی فردی ادرار می‌کند، ممکن است این تحریک قابل توجه‌تر شود و درد به وجود بیاید. چیزهایی که می‌توانند باعث ایجاد حساسیت‌های شیمیایی شوند، عبارتند از:

نشانه‌های دیگر

افرادی که به فرآورده‌های شیمیایی واکنش نشان می‌دهند، ممکن است دچار این نشانه‌ها شوند:

عفونت واژینال

این نوع عفونت که به نام‌های واژینیت یا واژینوزیس هم خوانده می‌شود، نوعی عفونت واژینال است که در نتیجه‌ی رشد بیش از حد باکتری یا قارچ ایجاد می‌شود. نوعی عفونت منتقل‌شونده از راه جنسی به نام تریکومونیازیس هم می‌تواند باعث عفونت واژینال شود.

نشانه‌های دیگر عفونت واژینال

داروها

برخی داروهایی که پزشک برای درمان سرطان مثانه تجویز می‌کند، می‌تواند باعث تحریک و التهاب بافت‌های مثانه شود. این مشکل اغلب باعث ادرار درناک می‌گردد.

اگر فردی با شروع مصرف یک داروی جدید، دچار درد هنگام ادرار شود باید از پزشک بپرسد تا بفهمد این درد از عوارض جانبی دارو است یا نه. افراد نباید بدون اجازه‌ی دکتر مصرف دارو را متوقف کنند.

سرطان مثانه

سرطان مثانه وقتی ایجاد می‌شود که سلول‌های سرطانی در مثانه شروع به رشد کنند. ادرار دردناک معمولاً از نشانه‌های اولیه‌ی این بیماری نیست. در عوض، ممکن است فرد متوجه خون در ادرار شود.

نشانه‌های دیگر 

نشانه‌های احتمالی دیگر سرطان مثانه عبارتند از:

تفاوت ادرار دردناک در زنان و مردان

هم زنان و هم مردان ممکن است دچار ادرار دردناک شوند و دلایل آن هم می‌تواند به آناتومی بدن زن و مرد وابسته باشد.

برای مثال، مجرای ادرار در زنان کوتاه‌تر از مردان است و به همین دلیل، باکتری‌ها راحت‌تر می‌توانند وارد مثانه شوند و عفونت دستگاه ادراری ایجاد شود. فرد می‌تواند در مورد ریسک‌های ادرار دردناک بسته به جنسیت و سوابق پزشکی با پزشک خود صحبت کند.

چه موقع برای ادرار دردناک به پزشک مراجعه کنیم؟

هر کس ممکن است هر از گاهی ادرار دردناک را تجربه کند. اگر درد پایدار است و نشانه‌های زیر هم وجود دارد، فرد باید به پزشک مراجعه کند:

درمان ادرار دردناک

گزینه‌های درمانی ادرار دردناک به دلایل زیربنایی بستگی دارد. نمونه‌هایی از این درمان‌ها عبارتند از:

عفونت‌های شدید دستگاه ادراری که کلیه‌ها را درگیر می‌کند نیاز به آنتی‌بیوتیک وریدی دارد.

اگر فردی دچار پروستاتیت باکتریایی مزمن شود احتمالاً حدود 12 هفته باید از آنتی‌بیوتیک استفاده کند. درمان‌های دیگر پروستاتیت عبارتند از داروهای ضدالتهابی بدون نسخه، ماساژ پروستات، حمام گرم و داروهای موسوم به آلفا-بلاکر که عضلات اطراف پروستات را در حالت ریلکس قرار می‌دهند.

پرهیز از استفاده از صابون‌های تحریک‌کننده یا دیگر مواد و محصولات شیمیایی نزدیک نواحی تناسلی که ممکن است تحریک ایجاد کند. اگر دلیل مشکلات، تحریک به وسیله‌ی محصولات شیمیایی باشد، درمان خیلی سریع انجام می‌شود.

درمان از خانه معمولاً شامل مصرف داروهای ضدالتهاب بدون نسخه مانند ایبوپروفن است. احتمالاً پزشک فرد را تشویق می‌کند تا مقادیر بیش‌تری مایعات بنوشد، چرا که با رقیق شدن ادرار، دفع ادرار هم راحت‌تر و بدون درد می‌شود. استراحت و مصرف داروها طبق دستور، معمولاً می‌تواند اکثر نشانه‌ها را از بین ببرد.

خلاصه

ادرار دردناک یک نشانه‌ی شایع با دلایل بسیار است که برخی از آن‌ها به عفونت‌های باکتریایی برمی‌گردد. اگر فردی حس می‌کند دچار بیماری شده، پیش از این که بیماری بدتر شود و نشانه‌های دیگری هم ایجاد شود، باید به پزشک مراجعه کند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید خدمت اقای دکتر بنده ۳۸ سالمه کلیه چپم سنگ سازه سال ۸۳ سنگ شکن کردم ولی متاسفانه بعد یک سال سنو گرفتم کلیه چپم نسبت بهراست ۵ میلی کوچکتر شده و دوباره سنگ داره در قسمت تحتانی سنگ قسمتی داخل گوشته کلیه س الان خیلی درد داره و تکرر ادرار زیاد دارم .شهرستان به متخصص مراجعه کردم گفتش باید کلیت تخلیه بشه لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، ممکنه در حال دفع سنگ باشید، سنگ ۵ میل کلیه نیاز به عمل نداره
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت جناب آقای پروفسور کرمی؛
  بنده تا الان طی پنج سال گذشته دوبار دچار سنگ مثانه شدم، که آخرین بار دو سال پیش بود. الان یک ماهی هست که هنگام ادرار و به خصوص در انتهای ادرار درد خفیفی در پایین ترین قسمت شکم قبل از آلت احساس میکنم، یک دقیقه پس از اتمام ادرار هم درد از بین می رود. البته در این یک ماه مستمر اینگونه نبودم و مثلا چهار یا پنج روز به این حالتم و خوب میشوم و دوباره پس از یک هفته تا ده روز این حالت برمیگردد. ابتدا فکر کردم طبق روال سالهای گذشته دچار سنگ مثانه شدم، وقتی هم درد پس از سه چهار روز از بین رفت فکر کردم سنگ دفع شده، اما با بازگشت درد این احتمال را دادم که شاید سنگ نباشد. دوباره عرض میکنم که در هنگام ادرار هرچه به انتهای ادرار و تخلیه مثانه نزدیک میشوم، درد بیشتر میشود و یک دقیقه بعد از بین میرود.
  ببخشید طولانی شد.
  1. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   لطفا پاسخ دهید
  2. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   لطفا پاسخ دهید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، سن چند سال هست؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممکنه تنگی مجرا یا بزرگی پروستات علتش باشه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر پوریا دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده قریب به یکسال هست که در منی خون مشاهده میکنم. روز اول خون تازه بود و بعد خون قهوه ای.
  در دوماه اول به متخصص مجاری ادرار مراجعه کردم.
  با انجام ازمایش خون و سل و سونوگرافی کلیه و مثانه دکتر گفت که مشکلی نیست.
  اما همچنان من خون رو در منی مشاهده میکنم.
  بعد از گذشت چندین ماه (تقریبا ۱۰ماه) بعد از نزدیکی در هنگام ادرار متوجه درد خفیفی شدم.
  از جناب دکتر تقاضا دارم که بنده رو راهنمایی کنن.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام، حتما جهت معاینه و درمان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سحر جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.ببخشید آقای دکتر خواهر من نزدیک دو ساله که سوزش ادرار داره و دکتر های مختلفی رفته وآزمایش های زیادی داده و داروهای مختلفی استفاده کرده اما متاسفانه هیچ بهبودی در حالش ایجاد نشده یه هفته ای هست که این سوزش امانش رو بریده و اصلا نمیتونه ادرار کنه و متاسفانه تو این شرایط هم هیچ مطبی باز نیست که برای ویزیت مراجعه کنیم و از مراجعه به بیمارستان هم به شدت میترسیم به خاطر مبتلا شدن به کرونا...وما به شدت میترسیم که این مشکل در ادرار به کلیه اش فشار وارد کنه و خدای نکرده کلیه اش آسیب ببینه سوال من از محضر جنابعالی این است که اگه میشه یه راهنمایی میکنید که این مشکل را ما چجوری حل کنیم یا اگه ممکنه تمام مدارک پزشکیش رو برای شما بفرستیم که شما بگید چاره این مشکل کجاست.با تشکر.البته این مشکلات بعد از ازدواج شروع شده.خواهرم 2سال هست که ازدواج کرده
  1. تصویر کاربر سحر شنبه ۲۳ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   ببخشید دکتر وضعیت ایشون اورژانسی اگه یه راهنمایی بکنید که ما چیکار کنیم ممنون میشم
  2. تصویر کاربر سحر شنبه ۶ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش)
   لطف کنید پول واریز شده رو به حساب من برگردونین.موقعی که نیاز داشتم پاسخ ندادین
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام، باید آزمایش ادرار و کشت ادرار بدهند،سونوگرافی انجام شود، در صورت نیاز نواز مثانه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  عکس فرستادم
  ۳۱ ساله متاهل
  این حالت نعوظ کامل وسفت منه
  ایرادی نداره؟
  کجی الت دارم
  درمان داره
  چرا التم درحالت نعوظ بالاتر نمیاد چرا؟
  1. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   ف
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر