سنگ بزرگ تخم مرغی در مثانه

سنگ مثانه توده هایی سختی از مواد معدنی است که میتواند هنگامی که مثانه به طور کامل از ادرار خالی نباشد درون آن تشکیل شود.


علائم ایجاد سنگ مثانه چیست؟

سنگ های مثانه اگر به مقدار کافی کوچک باشند ممکن است هنگام ادرار کردن دفع شوند و هیچ علائمی ایجاد نکنند. اما بیشتر افرادی که سنگ های مثانه دارند علائمی به دلیل این که سنگ، دیواره مثانه را تحریک می کند یا جریان ادرار را مسدود می سازد تجربه می کنند. علائم معمول سنگ های مثانه شامل موارد زیر هستند:

✅ درد در پایین شکم، چیزی که اغلب میتواند شدید باشد (مردان همچنین ممکن است درد در اطراف یا درون آلت تناسلی خود داشته باشند)

✅ درد یا سختی هنگام ادرار کردن

✅ تکرر ادرار (به خصوص در شب)

✅ ادرار کدر یا تیره رنگ

✅ وجود خون در ادرار

بیشتر موارد سنگ های مثانه به دلیل ارتباط با بزرگی پروستات مردان 50 سال یا بالاتر را درگیر میکند. اما هم مردان و هم زنان میتوانند دچار سنگ های مثانه شوند.

این که کودکان دچار سنگ مثانه شوند نادر است. در کودکان، سنگ های مثانه می توانند منجربه شب ادراری شود، در بعضی از کودکان پسر ممکن است باعث نعوظ مانا، یک نعوظ اغلب دردناک که میتواند چند ساعت باقی بماند شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که هر یک از علائم بالا را تجربه کردید به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر درد در پایین شکم، تکرر ادرار یا وجود خون در ادرار داشتید. این علائم ممکن است لزوما به دلیل سنگ های مثانه ایجاد نشوند، اما نیاز است که مورد بررسی قرار  بگیرند.

احتمالا ابتدا آزمایش خون و ادرار انجام شود. آزمایش خون مشخص خواهد کرد که آیا درون مثانه شما عفونت وجود دارد یا خیر. مرحله بعدی گرفتن عکس اشعه ی ایکس از مثانه شما است. تمام انواع سنگ های مثانه به وضوح روی عکس اشعه ی ایکس مشخص نخواهند شد، از این رو نتیجه ی منفی اشعه ی ایکس همیشه به معنی عدم وجود سنگ نیست.

سنگ مثانه

اسکن سونوگرافی ممکن است به جای اشعه ی ایکس استفاده شود. همچنین سنگ مثانه می تواند توسط سیستوسکوپی مشخص شود. در سیستوسکوپی لوله ای نازک و فیبری که در سر آن چراغ و دوربین وجود دارد (سیستوسکوپ) به درون مجرای ادراری وارد میشود (لوله ای که ادرار را از بدن خارج میکند) و به مثانه می رسد.

دوربین تصاویر را روی صفحه نمایش پخش میکند، چیزی که توسط یک اورولوژ مشاهده میشود (کسی که در درمان بیماری های مثانه تخصص دارد).

علت ایجاد سنگ مثانه چیست؟

سنگ های مثانه معمولا هنگامی ایجاد میشوند که شما نتوانید تمام ادرارتان را تخلیه کنید. دلیل اصلی برای مردان بزرگی غده پروستات است که جریان ادرار را مسدود میکند.

اگر ادرار برای مدتی طولانی در مثانه باقی بماند، مواد شیمایی موجود در ادرار کریستال هایی ایجاد میکنند، چیزی که سخت شده و سنگ های مثانه را تشکیل می دهند.

درمان سنگ مثانه

معمولا برای خارج کردن سنگ ها از مثانه نیاز به جراحی است. متداول ترین فرآیند cystolitholapaxy است، چیزی که در آن لوله ای نازک (سیستوسکوپ) که در نوک آن دوربین وجود دارد برای یافتن سنگ مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از آن سیستوسکوپ از وسیله خرد کننده سنگ، لیزر یا سونوگرافی استفاده می کند تا سنگ را قبل از خارج کردن خرد کند.

وقتی ممکن باشد، مهم است که علت زمینه ای ایجاد سنگ مثانه درمان شود تا از ایجاد سنگ های مثانه جدید در آینده پیشگیری شود.

پیشگیری از سنگ مثانه

اگر شما سنگ مثانه داشته اید، ممکن است دوباره به آن دچار شوید. چیزهایی هستند که میتوانید برای پیشگیری از ایجاد دوباره آن ها انجام دهید.

برای جلوگیری از سنگ مثانه میتوان کار های زیر را  انجام دهید.

1- برای کاهش غلظت ادرارتان مایعات مصرفی خود را به روزی 2 تا 3 لیتر افزایش دهید.

2- مثانه خود را منظم و بدون تاخیر تخلیه کنید

3- 10 تا 20 ثانیه بعد از تلاش اولتان دوباره سعی کنید ادرار کنید (اگر در مرحله اول نمی توانید ادرار خود را به صورت کامل تخلیه کنید)؛ این کار ادرار کردن دوگانه نامیده میشود و به تخلیه موثرتر مثانه کمک میکند

4- از ایجاد یبوست پیشگیری کنید (ممکن است لاگزاتیو تجویز شود)

بیماری های مثانه

1- مثانه نوروژنیک

مثانه نوروژنیک مشکلی است که در آن اعصابی که مثانه را کنترل میکنند آسیب می بینند. این آسیب از تخلیه ی کامل مثانه جلوگیری میکند. این موضوع میتواند به دلیل آسیب به اعصاب نخاعی یا مشکلی که به سیستم عصبی آسیب رسانده است مانند بیماری اعصاب حرکتی یا اسپینا بیفیدا ایجاد شود.

بیشتر افرادی که مثانه نوروژنیک دارند نیاز به لوله ای به اسم کاتتر دارند که وارد مثانه شان شده و ادرار را تخلیه میکند. این فرآیند به اسم کاتترگذاری ادراری شناخته میشود.

گرچه کاتتر به صورت علمی موثر است، اغلب مقدار کمی ادرار درون مثانه باقی می ماند، چیزی که میتواند منجربه تشکیل سنگ های مثانه شود.

2- افتادگی مثانه

افتادگی مثانه مشکلی است که زنان را درگیر میکند، و زمانی ایجاد میشود که دیواره مثانه تضعیف شده و روی واژن بیافتد. این موضوع میتواند جریان خروجی ادرار از مثانه را مسدود کند.

افتادگی مثانه میتواند هنگام دوره های افزایش تنش مانند هنگام زایمان یا بلند کردن اجسام سنگین، یا هنگام زور زدن در موقع یبوست، ایجاد شود.

3- دیورتیکول مثانه

دیورتیکول مثانه کیسه هایی هستند که در دیواره مثانه ایجاد میشوند. اگر دیورتیکول های مثانه خیلی بزرگ شوند، میتوانند تخلیه کامل مثانه توسط فرد را مشکل کنند. دیورتیکول های مثانه میتوانند از بدو تولد یا به عنوان عارضه ای از عفونت یا بزرگی پروستات ایجاد شوند.

جراحی های مثانه

جراحی تقویت مثانه

جراحی تقویت مثانه چیزی است که در آن قسمتی از روده برداشته شده و به مثانه چسبانده میشوند تا آن را بزرگ تر کند. این کار ممکن است راهی موثر برای درمان نوعی از بی اختیاری ادرار به اسم بی اختیاری فوری باشد. اما این کار میتوانید گاهی عاملی برای ایجاد سنگ های مثانه باشد.

Cystolitholapaxy از طریق مجرای ادرای

Cystolitholapaxy از طریق مجرای ادرای متداول ترین روشی است که برای درمان بزرگسالانی که سنگ مثانه دارند استفاده میشود. جراح لوله ای کوچک و محکم که در انتهایش دوربین دارد (سیستوسکوپ) را به درون مجرای ادراری شما وارد کرده و آن را به مثانه شما می رساند. دوربین به یافتن مکان سنگ های مثانه کمک میکند.

لیزر سنگ مثانه

یک دستگاه خرد کننده، لیزر یا امواج فراصوت که از طریق سیستوسکوپ منتقل میشوند میتوانند استفاده شوند تا سنگ به قطعات کوچک تر شکسته شود، قطعاتی که میتوانند از طریق مایعات از مثانه شما دفع شوند. این درمان تحت بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام میشود، از این رو شما طی این درمان دردی احساس نخواهید کرد.

خطر ایجاد عفونت در طی این فرآیند وجود دارد، پس ممکن است به شما آنتی بیوتیک برای احتیاط داده شود. همچنین خطر کوچکی برای آسیب به مثانه وجود دارد.

سوپروبیک پوستی

این روش معمولا در کودکان برای پیشگیری از آسیب به مجرای ادراری استفاده میشود. همچنین این روش در بزرگسالانی که سنگ بزرگی دارند استفاده میشود. به جای وارد کردن لوله ای به مجرای ادراری، جراح برش کوچکی روی پوست در زیر شکم ایجاد میکند. بعد از آن برش دیگری روی مثانه ایجاد میشود و سنگ میتواند خارج شود. این روش با استفاده از بیهوشی عمومی انجام میشود.

جراحی باز

جراحی باز اغلب در مردانی که پروستات خیلی بزرگی دارند یا اگر سنگ خیلی بزرگ باشد، استفاده میشود. این روش شبیه به درمان قبلی است، فقط جراح برش بزرگ تری روی شکم و مثانه ایجاد میکند. این روش ممکن است با دیگر انواع جراحی ترکیب شود، مانند برداشت قسمتی یا تمام پروستات یا دیورتیکول مثانه.

عیب جراحی باز این است که باعث درد بیشتری بعد از جراحی شده و مدت بهبودی بیشتری نسبت به بقیه انواع جراحی ها دارد. اما درصورتی که سنگ مثانه بزرگ باشد این روش نیاز است. شما نیاز به استفاده از کاتتر تا یک یا دو روز بعد از این درمان دارید.

عوارض و مراقبت های بعد از جراحی سنگ مثانه چیست؟

متداول ترین عارضه جانبی جراحی های سنگ مثانع عفونت مثانه یا مجرای ادراری، که به اسم عفونت دستگاه ادراری شناخته میشود است. این عارضه در 1 نفر از هر 10 نفری که جراحی مثانه دارند ایجاد شده و معمولا میتواند توسط آنتی بیوتیک ها درمان شود. بعد از انجام Cystolitholapaxy از طریق مجرای ادرای یا Percutaneous suprapubic cystolitholapaxy، معمولا نیاز است که برای چند روز جهت بهبودی در بیمارستان بستری بمانید.

اگر جراحی باز داشته باشید، ممکن است چندین روز در بیمارستان بمانید تا به اندازه کافی خوب شوید و به خانه بازگردید. بعد از جراحی، از شما خواسته میشود که با عکس اشعه ایکس یا سی تی اسکن پیگیری شوید که مشاده کنند آیا تمام قطعات سنگ مثانه از مثانه خارج شده اند یا خیر.

درمان مشکلات زمینه ای

وقتی سنگ مثانه خارج شود، نیاز است که مشکل زمینه ای درمان شود تا از تشکیل سنگ های مثانه جدید پیشگیری شود.

1- بزرگی پروستات

بزرگ بودن پروستات میتواند با استفاده از داروهایی که به کاهش اندازه ی پروستات کمک میکنند درمان شود. این کار فشار روی مثانه را از بین می برد، و ادرار کردن را برای شما آسان تر میکند. اگر دارو ها عمل نکنند، جراحی نیاز است تا قسمتی یا تمام پروستات خارج شود.

2- مثانه نوروژنیک

مثانه نوروژنیک عدم توانایی در کنترل مثانه به دلیل آسیب عصبی است. اگر شما به سنگ مثانه دچار شدید و این مشکل را داشتید، نشانه ای از آن است که شما نیاز دارید تا راه تخلیه ادرارتان را تغییر دهید.

ممکن است نیاز داشته باشید که آموزش بیشتری برای قرار دادن کاتتر داشته داشته باشید یا ممکن است نیاز باشد نوع کاتترتان را تغییر دهید و از داروها استفاده کنید تا به کنترل مثانه تان کمک کنند.

3- افتادگی مثانه

بعضی از افرادی که به افتادگی مثانه مبتلا هستند میتوانند با دستگاهی به اسم پساری (pessary) درمان شوند. بسیاری طراحی شده است تا درون واژن قرار بگیرد و مثانه را در محل مناسبش نگه دارد. موارد جدی تر افتادگی مثانه ممکن است نیازمند جراحی برای تقویت و حمایت از دیواره مثانه داشته باشند.

4- دیورتیکول مثانه

اگر شما دیورتیکول مثانه دارید، ممکن است برای حذف آن ها نیاز به جراحی داشته باشید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرحسین جمعه ۲۲ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من 15 سالمه و طول التم 10 سانتی متره. ایا این مقدار غیرطبیعی و کوچک است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   تا بلوغ فرصت داريد بهتر ميشود
 • تصویر کاربر غزال چهارشنبه ۲۰ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاى دكتر، من دختر٢١ ساله هستم و به مدت ٢ هفته هرروز خودارضايى ميكردم ولى از عوارض اون اطلاعى نداشتم كه تازه باخبر شدم. خودارضايى در حدى بود كه مايعى خارج نميشد اگرم ميشد خيلى كم بود ولى ضربانى رو در اون نواحى داشتم، (همچنين ٣ روز اين دو هفته رو در زمان پريودى انجام دادم)
  عمل خودارضاييم هم بصورت فشار بود البته نه با دست و يا شىء ديگه... (جوريكه به سمت راست دراز كشيده و پاهام رو بهم فشار ميدادم كه اين فشار تقريبا زياد به ناحيه تناسلى ميومد)

  ميخواستم بدونم اين كار من باعث آسيب ديدگى پرده بكارت و همچنين عفونت شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   بهنرين توصيه من كاهش تدريجي وقطع خود ارضايي است وسعي كنيد با ورزش و فعاليت ان را جاگزين كنيد
 • تصویر کاربر محمدحسین یکشنبه ۱۷ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام حدود 10یا15روز هست که هروقت تحریک جنسی میشم و بعدش ادرار میکنم بعد از ادرار یا همراه با ادرار مایع چسبناکی با ذرات قهوه ای رنگ از محل خارج میشه در ضمن مجرد هستم میخواستم ببینم دلیلش چیه و اینکه قبلا مبتلا به خودارضایی بودم که به لطف خدا حدود هشت ماه هست که ترک کردم ممکنه بیماری خطرناکی باشه؟ضمنا بیست ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   این ترشحات طبیعی است نگران نباشید
 • تصویر کاربر با جمعه ۱۵ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید من 32سالمه ودر سکس هم فعال هستم ولی آلت تناسلس من 7سانتیمتر هست در هنگام سکس و این جریان منو بسیار آزورده وناراحت میکنه وبعضی وقتها در قزار اول خجالت میکشم که طرف مقابلم نگه کوچیکه ولی از نظر قطر خوبه واین پدیده هم ارثی نیست احتمال هست موقع خطنه مشگل ساز کرده باشه چون پوست دور آلتمو زیاد کنده حتی پدرم گفته که دوبار تو رو خطنه کردیم .ببخشید که زیادی برایتان نوشتم خواهش میکنم حتما برای من یه نسخه ومشاوره ای بدهید وآیا با کپسولهائی که برای بزرگتر کردن آلت ساخته شده حقیقت داره ومیتونه برای من معجزه کنه چون خیلی رنج میبرم لطفا کپسول افزایش دهنده ای که به من کمک میکنه رو نام ببرید تا من خریداری کرده واز این رنجی که میبرم خلاص شوم امیدوارم همیشه در زندگی موفق وپیروز وسربلند باشی و از خداوند یکتا آرزوی عمر با عذت برایت خواستارم به امید موفقیتهای روز افزون برای شما وخانواده محترمه..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام طول تلت تا ٩سانت طبيعي است٢-درمان بزرگ كردن تلت تماسلي تبليغات دروغند گول انها را نخوريد
 • تصویر کاربر پویان چهارشنبه ۱۳ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  چند روزه اسهال داره
  و یک بار در روز مدفوع میکنه ولی خیلی زیاده و انگار اندازه چند روز داره مدفوع میکنه و دل درد داره😢
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   باید از ان امتی لیوتیک خط اول با نظارت پرشگتان استفاده کنید
 • تصویر کاربر عبدالرحمن یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام سوال بنده در مورد پسری شش ساله هست که در کردستان عراق زندگی میکند مدتی بود که پسر دچار ضعف شدید و کم خونی شدید شده است وقتی به پزشک مراجعه میکندد و طی انجام ازمایشات و سنوگرافی متعدد متوجه کم کاری مثانه میشوند و پزشکان اینجا تشخیص عمل جراحی باز و گذاشتن مجرای ادرار جانبی می دهند درحال حاضر پسر سونداژ میشوند چون متوجه می شوند که ادرارش کم و به صورت بریده بریده دفع میشود و رفلاکس ادرار هم دارد و چون اینجا متخصص و امکانات خوبی ندارد و یه جورای پدر مادرش رو از درمان قطعی ناامید کرده اند به شدت نگرانند قصد دارند حضوری خدمت برسند و از تخصص حضرت عالی استفاده کنند ممنون می شوم باتوجه به مدارکی که به خدمت ارسال می گردد نظر خودتون رو اعلام فرمائید و از نگرانی این پدر و مادر بکاهید اجرتون با خدا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام باید تست ارودینامیک شود تا علت مشخص شود۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس
  2. تصویر کاربر عبدالرحمن جمعه ۸ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   باتشکر بابت پاسخگویتون
   شرمندە اقای دکتر ایاقابل درمان هستش یانه و ممکنه نیاز به مجرای جانبی داشته باشد چون پدر و مادرش خیلی نگران هستند و در صورت جراحی هزینه ان چقدر هستش باکمال تشکر تست که فرمودید تهران انجام میشود
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴تماس جهت تست
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   با ان مشخص میشود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۹ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  پدر اینجانب تحت نظر دکتر شاکر در شیراز جهت درمان پروستات می باشد...بعد از انجام این آزمایش که بحضورتان ارسال می گردد به دلیل حضور دکتر شاکر در مسافرت خواهشمند است نظر بدهید که نیاز به جراحی پروستات هست یا نه..با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ دی ۹۶( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر محسن سه شنبه ۵ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سن پدرم 64 سال هست.ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ دی ۹۶( 2 سال پیش)
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ دی ۹۶( 2 سال پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت ا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدیه یکشنبه ۱۹ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من خانم 28ساله هستم که مدتی است هنگام دستشویی رفتن احساس میکردم ادرار کامل تخلیه نمیشود و مدت زیاد در دستشویی بودم.بعد هم باید فشار وارد میکردم تا ادرارم تخلیه شود.گاهی بعد از آن احساس میکردم ی قطره ادرار ازم تشرح میشود.به سونوگرافی رفتم. نتیجه سونوگرافی
  پس ازvoiding حجم ادرار باقیمانده در مثانه برابر با 40cc می‌باشد که بیش از حد طبیعی است. در ضمن در کلیه سمت راست هم یک سنگ4mm دیده شده است.باتشکر ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   این مقدار طبیعی است اگر پیشرونده بود باید یورودینامیک بگیرید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس
  2. تصویر کاربر مهدیه پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جناب آقای دکتر.
   از جواب شما چیز خاصی متوجه نشدم.
   لطف بفرمایید دقیق تر و مفصل تر راجع به مشکل یا بیماری بنده توضیح بفرمایید.
   با تشکر فراوان
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۹ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حميدرضا دوشنبه ۱۳ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد
  وجود خون در ادار، به پيوست ازمايشات ارسال ميگردد.
  تشكر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   جای پگرانی نیست ولی سیستوسکوپی باید شوید ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید