آیا تفاوت اندازه ی بیضه ها طبیعی است؟

بطور کلی این موضوع که یکی از بیضه ها از بیضه ی دیگر بزرگ تر باشد، طبیعی است. بیشتر افراد متوجه این تفاوت  اندازه ی بیضه ها می شوند؛ بیضه ی سمت راست کمی بزرگ تر است و کمی بالاتر از بیضه چپ قرار دارد.

معمولا تفاوت اندازه ها چیز نگران کننده ای نیست، گر چه که ممکن است نشان دهنده ی یک مشکل باشد. اگر بیضه دردناک بود یا شکل آن تغییر کرد، فرد باید بلافاصله به متخصص ارولوژی مراجعه کند.

اندازه طبیعی بیضه چند میلیمتر است؟

اندازه طبیعی بیضه در سنین مختلف و در دوره های مختلف زندگی، متفاوت است. می توان گفت بطور تقریبی اندازه بیضه کودکان در سنین مختلف به صورت زیر است:

 • کودکان دو الی 4 سال: قطر بیضه 0.4 به علاوه و یا منهای 1.2 سانت
 • کودکان 4 الی 6 سال: قطربیضه 0.6 به علاوه و منهای 1.5 سانت
 • کودکان 6 الی 8 سال: قطر بیضه: 0.3 به علاوه  و منهای 1.8 سانت
 • کودکان 8 الی 10 سال: قطر بیضه 0.5 به اضافه و منهای 2 سانت

اندازه بیضه در نوجوانان بطور تقریبی به شرح زیر است:

 • نوجوان ۱۴ الی ۱۶ سال: قطر بیضه ۱ به علاوه و منهای ۴.۱ سانت
 • نوجوانان ۱۶ الی ۱۸سال: قطر بیضه ۰.۵ به علاوه و یا منهای ۵ سانت
 • نوجوانان ۱۸ الی ۲۰ سال: قطر بیضه ۰.۳ به علاوه و یا منهای ۵ سانت

علت تفاوت اندازه ی بیضه ها

علت های مختلفی برای بزرگتر بودن یک بیضه از بیضه دیگر وجود دارد، از جمله:

1- اپیدیدیمیت

اپیدیدیم یک مجرا است که در پشت بیضه قرار دارد. اپیدیدیمیت زمانی اتفاق می افتد که این مجرا دچار التهاب شود. این بیماری معمولا در اثر عفونت است. این مشکل می تواند یکی از علائم بیماری مقاربتی کلامیدیا باشد. اگر دچار علائم زیر شدید به پزشک مراجعه کنید:

 • درد در هنگام ادرار کردن (سوزش ادرار)
 • وجود ترشحاتی از آلت تناسلی
 • التهاب در بیضه

 اورکیت

2- اورکیت

اورکیت زمانی اتفاق می افتد که یک عفونت باعث التهاب در بیضه می شود. ممکن است بعد از ابتلای یک شخص به اوریون این اتفاق بیافتد. اگر شخصی دچار درد در بیضه ی خود شود و شک کند که ممکن است علت آن اورکیت باشد، باید به پزشک مراجعه کند. این بیماری می تواند به بیضه آسیب بزند.

بیشتر بخوانید: علت درد بیضه در مردان چیست؟

درد بیضه

3- کیست اپیدیدیمال

کیست یک کیسه است که با مایع پر شده است. کیست اپیدیدیمال ممکن است زمانی ایجاد شود که مایع اضافی در مجرا تجمع یابد. همچنین ممکن است این اتفاق در اثر رشد اپیدیدیم بروز یابد.

این کیست ها بدون خطر و معمولا بدون درد هستند. درمانی برای آن ها لازم نیست و اغلب خود به خود برطرف می شوند. اگر کیست اپیدیدیمال باعث مشکلاتی شود، می توان آن را با جراحی خارج کرد.

4- هیدروسل

هیدروسل به حالتی گفته می شود که کیسه ای که اطراف بیضه ها ایجاد شده، با مایع پر شود. درحالی که این حالت معمولا نیازی به درمان ندارد، هیدروسل می تواند نشان دهنده ی یک التهاب باشد.  در این صورت فرد باید به پزشک مراجعه کند.

5- واریکوسل

زمانی که وریدهای درون کیسه ی بیضه بزرگ شوند، واریکوسل ایجاد می شود. اگر این مشکل علائم دیگری به همراه خود نداشته باشد، معمولا نیازی به درمان آن نیست، اما واریکوسل می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم ها شود.

بیشتر بخوانید: آیا واریکوسل درمان دارویی دارد؟ برای آشنایی برروی لینک زیر کلیک کنید.|

درمان واریکوسل

6- تورشن بیضه ای

پیچش بیضه

تورشن بیضه ای زمانی اتفاق می افتد که بیضه میچرخد و طناب اسپرماتیک پیچ میخورد. این موضوع می تواند باعث درد بیضه شود، دردی که شدید و پایدار است. اگر این درد بعد از یک آسیب (صدمه) ایجاد شود، ممکن است آرام شود و دوباره به صورت ناگهانی بازگردد.

تورشن بیضه ای خطرناک است و باید اورژانسی درمان شود. پیچ خوردن طناب اسپرماتیک می تواند جریان خون بیضه را کاهش دهد یا مسدود کند، و اگر درمان نشود، ممکن است بیضه را خارج کنند.

7- سرطان بیضه

سلول های سرطانی می توانند در بیضه ها ایجاد شوند و تکثیر یابند. پزشک باید سریعا به دنبال برآمدگی یا یک توده در ناحیه بگردد. سرطان بیضه شایع نیست و از هر 250 مرد در 1 نفر بروز می یابد. این سرطان در مردان جوان و میانسال شیوع بیشتری دارد و معمولا با موفقیت درمان می شود.

چه زمانی باید نگران تفاوت اندازه ی بیضه ها شد؟

علائم و نشانه های مختلفی هستند که میتوانند نشان دهنده ی یک مشکل در سلامت بیضه باشند.

اگر یکی از علائم زیر به همراه بزرگی بیضه رخ داد، در صورت امکان زود به پزشک مراجعه کنید:

⛔ یک درد تیز یا درد در اطراف یا خود بیضه

⛔ تورم در بیضه ها

⛔ قرمزی

⛔ وجود ترشحاتی از آلت تناسلی

 

⛔ مشکل در دفع ادرار

⛔ درد در کمر یا زیر شکم

⛔ تورم یا تحریک پذیری (تندرنس) در بافت سینه

پزشک برای کمک به یافتن علت زمینه ای یک معاینه از بیضه و کیسه ی بیضه برای پیدا کردن هرگونه اختلال یا توده انجام می دهد. اگر پزشک به سرطان بیضه شک کند، از شما یک آزمایش خون می گیرد و درمورد سابقه ی خانوادگی شما میپرسد.

آزمایشات دیگری که ممکن است پزشک برای شما درخواست کند:

 • آزمایش ادرار برای بررسی عفونت و مشکلات کلیوی
 • سونوگرافی برای یافتن توده و ارزیابی گردش خون
 • سی تی اسکن برای یافتن اختلالات بیضه ای

اگر یک مشکل زمینه ای تشخیص داده شود، ممکن است پزشک دارو یا درمان های دیگری برای شما تجویز کند.

درمان تفاوت اندازه ی بیضه ها چیست؟

درمان تفاوت در اندازه ی بیضه ها به علت ایجاد آن بستگی دارد. در زیر به علت های شایع زمینه ای و درمان آن ها اشاره می کنیم:

درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از اپیدیدیمیت

 

اگر کلامیدیا عامل ایجاد اپیدیدیمیت باشد، معمولا پزشک یک دوره آنتی بیوتیک برای درمان عفونت تجویز خواهد کرد و ممکن است توصیه کند برای درمان اندازه بیضه ها و کاهش تورم، کیسه ی بیضه را بالاتر نگه دارید.

 درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از اورکیت

 اگر یک بیمای مقاربتی باعث ایجاد اورکیت شده باشد، معمولا پزشک برای مبارزه با عفونت داروهایی تجویز خواهد کرد. داروهای متداول شامل سفتریاکسون (روسفین) یا آزیترومایسین (زیتروماکس) می باشند. مسکن ها و استفاده از یخ نیز ممکن است ناراحتی را کاهش دهد.

 

درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از تورشن بیضه ای

 تورشن بیضه نیازمند درمان خیلی سریع می باشد. ممکن است پزشک بتواند طی فرآیندی پیچ خوردگی را باز کند که به آن فرآیند باز کردن دستی تورشن می گویند؛ اما اغلب برای جلوگیری از بروز دوباره ی این مشکل نیاز است که فرد جراحی شود. تاخیر در درمان این مشکل، شانس این که نیاز شود بیضه ی پیچ خورده از بدن خارج شود را افزایش می دهد.

درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از سرطان بیضه

 ممکن است پزشک توصیه کند قسمتی از بیضه که سرطان در آن بروز یافته، خارج شود. رادیوتراپی، شیمی درمانی، یا ترکیبی از آن ها ممکن است باعث کاهش یا تخریب سلول های سرطانی استفاده شوند. اگر سرطان به جاهای دیگر گسترش یابد، یا سرچشمه ی آن در دیگر اندام های بدن باشد، ممکن است درمان های اضافه تر و جراحی لازم باشد.

معاینه بیضه ها توسط فرد

چگونه بیضه های خود را معاینه کنیم؟

خیلی مهم است که شکل و اندازه بیضه ها را زیر نظر داشته باشید، پس هر گونه تغییر در آن ها را می توانید متوجه شوید. ماهی یک بار خودتان را معاینه کنید. به دنبال برآمدگی ها، توده ها، درد، تورم و هر نوع اختلال دیگر بگردید.

یک بیضه سالم، صاف و اطراف آن خیلی شبیه به شکل یک تخم مرغ است. هرگونه برآمدگی یا بیرون زدگی باید به محض امکان توسط یک دکتر ارولوژی بررسی شود.

برای انجام بررسی اندازه ی بیضه ها اقدامات زیر را انجام دهید:

 1.  قبل از شروع، مطمئن شوید که کیسه ی بیضه شل و نرم است.
 2. به آرامی و با دقت بیضه را بین انگشتان و شست خود حرکت دهید.
 3. به طور کامل سطح هر دو بیضه را بررسی کنید، به دنبال برآمدگی، تحریک پذیری (تندر) یا زخم، بیرون زدگی، تورم یا تغییر اندازه بگردید.
 4. تا انتهای بیضه را احساس کنید، به اپیدیدیم برسید، چیزی که باید شبیه به چند گروه از لوله ها باشد.
 5.  هر دو بیضه را حداقل یک بار در ماه ارزیابی کنید.

این که اندازه ی بیضه ها متفاوت باشد، شایع است. اگر یک بیضه به صورت قابل توجه بزرگ شد، بیشتر علت های زمینه ای آن به راحتی درمان می شوند. هر چه فرد سریع تر به پزشک مراجعه کند، مشکل او دورنمای بهتری خواهد داشت.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  بنده تقریبا 5.6 ماه قبل دچار درد شدید بیضه چپ شدم و بعد مراجعه به پزشک ارولوژی بمن گفتند نگران نباش چیز خاصی نیست... و برایم قرص تجویز کردند (ناپروکسن 500و افلوکسیر200) و گفتند 4.5 روز استراحت کن .... با مصرف قرص ها دردم بسیار کمتر شد
  اما گاهی اوقات دچار درد نه چندان شدید و دردی شبیه به گرفتگی و مبهم گاهی اوقات در بیضه چپ گاهی هم راست . و چیزی که نگرانم کرده بالاتر بودن بیضه چپم است برای همین مجدد به پزشک ارولوژی مراجعه کردم و پس از معاینه گفتند هردو بیضه سالم است و جای نگرانی نیست
  شب گذشته به هنگام ورزش در بیضه چپم احساس درد داشتم ولی پس از ورزش درد قطع شد و الان در بیضه چپم حس مبهمی دارم ... نگرانم اقای دکتر دلیل بالا بودن بیضه چپ یا(پایین بودن بیضه راست) و درد و حس مبهم چیست ؟
  با سپاس فراوان از شما ک بطور رایگان و بدون هیچ چشم داشتی بیماران را راهنمایی میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   با معاينه مشخص ميشود نه عكس
  2. تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   من ساکن تهران نیستم دکتر ساکن ساری هستم اما دوبار به مطب متخصص ارولوژی مراجعه کردم دکتر جمشیدی گفتند مشکلی نیست اما د ر بیضه چپم احساس درد دارم
  3. تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   اگر به گفته ی دکتر جمشیدی ک پس از معاینه گفتند پس چرا درد دارم
  4. تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۳۰ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   من ده تومن ندادم که بگی با معاینه مشخص میشود نه عکس.... جواب بقیه کامنتامم ندی .این ده تومن هایی که گرفتی از مردم بیچاره باشه تو زندگیت ببینم به کجا میرسی
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   من جواب شما را دادم شماره بدهید ۱۰ تومانتان را برگردانیم این ۱۰ تومان جهت جلوگیری از سوالهای بیخودی مثل شما است
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر بهاره یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و درود حضور جناب آقای دکتر کرمی
  پدربزرگم 80 و چند سالی سن دارند. جواب سونوگرافیشون منو نگران کرده. برخی مشکلات سونوگرافی ایشون: هیدروسل شدید بیضه ها، بزرگ شدن پروستات و بیضه راست، کوچک شدن اپیدیدیم، ضخیم شدن دیواره اسکروتال هر دو بیضه
  جواب آزمایش ایشون:
  PSA=1
  Free PSA= 0.5
  Free PSA Total PSA= 50
  دکتر براشون تامسولوسین و فینوپروست 5 تجویز کرده. آیا مصرف این قرصها رو ادامه بدن؟ جنابعالی چه دارویی رو تجویز میفرمایید؟
  ضمنا پدربزرگم واسه خوردن قرصها همکاری نمی کنن و به زور چند روز میخورن و باز چند روز نمیخورن.
  اگه امکانش هست جواب سونوگرافیشون رو خدمتتون ارسال نمایم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   تنها راه ادامه دومان فعلي است
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  حسین میرزائی:
  سلام،14 سال پیش فرزندم 4 ماهه بود وکیسه بیضه اش مختصر آبی داشت که توسط یک دکتر ارولوژی همدان عمل هیدروسل شد متاسفانه بعداز ترخیص از بیمارستان متوجه شدیم بیضه سمت راست مهدی نیست بخاطر ساکن بودن در روستا که مسافت زیادی با همدان داشت وبخاطربی پولی وجهالت پیگیر نشدم، 14 سال با نگرانی گذشت چندماه پیش مهدی زیر شکمش یک برآمدگی حس میکند به سونو رفتیم وسونو نشان داد بیضه با حجم کوچک درداخل کانال اینگوینال قرارداد.لطفا بفرمائید در زمان عمل چه بر سر فرزندم اومده.به جان مهدی قسم قبل از عمل هر دو بیضه سالم بودند.همدان روستای زرقان 09189128120
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   از دکتر خودتان بپرسید بهتر است
 • تصویر کاربر کیانوش جمعه ۱۰ شهریور ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  Ksh_Nmd:
  با سلام بنده 27 سال دارم مجرد هستم، قبل از عید امسال در ناحیه بیضه چپ دچار درد شدم به صورت ناگهانی، دکتر مراجعه کردم ایشون دارو نوشت، درد برطرف شد،بعد از چند ماه دوباره مراجعه کردم ایشون، چون در این مدت گاهی درد داشتم اما خفیف تر از قبل از عید،سونوگرافی نوشتن، جواب نوشته واریکوسل درجه 2،دکتر گفت شما باید عمل بشی چون نوشته قطر 4.2،به دکتر دیگه ای مراجعه کردم ایشون معاینه کرد گفت به نظر من درجه 1 و عمل نمیخواد، سونو رو تکرار کردم،سونو جدید دقیق تر انجام شد،حالت ایستاده 3.5 حالت خوابیده 3،سونو جدید رو برای دکتر جدید بردم،ایشون گفت درجه 1 و عمل نمیخواد، شش ماه دیگه دوباره بیا معاینه، سونو دوم رو برای دکتر اول بردم، ایشون گفت بالا 3 طبق آخرین مرجع جهانی باید عمل بشه، عمل کنم یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ شهریور ۹۶( 2 سال پیش)
   بايد بياييد معاينه كنم حرف اخر٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  عمل هیپوسپادیازیس پسر بچه ها
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
   بايد ببينم
 • تصویر کاربر رضاخیری سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر من عمل بیوپسی انجام دادم بخاطرنبودن اسپرم درمایع منی که نمونه به آزمایشگاه سیتوپاتولوژی فرستادشد فایلشو ببینین نظربدین آیا مشکلی هست یانه .سپاس؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
   بايد به مركز ناباروري مراجعه نماييد
 • تصویر کاربر یاسین سه شنبه ۲۹ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چند روزیه حین فعالیت ورزشی و راه رفتن زیاد درد خیلی کمی در بیضه احساس میکنم نظر شما چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
   سونوگرافي كنيد
 • تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۲۹ اسفند ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته تباشید خدمت آقای دکتر
  از چند روز پیش یه درد خفیف در ناحیه بیضه سمت راستم و بعضا سمت چپی احساس میکنم به صورت 2-3 اکثرا در محل کار که هستم پیش اومده فروشنده هستم و بیشتر نشستم
  در این مدت هم بیضه ها حساس میشن ، گاهی احساس می کنم به زیر شکمم هم کشیده میشه در تکمیل جملاتم می تونم بگم که سنگ 2 میلیمتری هم در سونوگرافی شناسایی شده 3 هفته پیش
  ضربه هم در این مدت به بیضه هام نخرده ولی زمان سربازی خورده که مال 1 سال پیش است
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۴ اسفند ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  هیدروسل جزئی دوطرفه در بیضه چه درمانی دارد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۲ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام باتشکر از شما
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدتقی دوشنبه ۱۷ آبان ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام سمت چپ بیضه دقیقا روی استخوان کناربیضه دردهمراه باسوزش دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ آبان ۹۵( 3 سال پیش)
   سونو كنيد
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر