جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند. به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

عکس اسپرم ضعیف

عکس اسپرم ضعیف

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

درمان خانگی افزایش تعداد اسپرم

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

بیشتر بدانید…

باد فتق چیست؟

ورزش و خواب کافی

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است. یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ترک الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

خوردن مواد غذایی آنتی اکسیدان دار

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

تقویت اسپرم

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

همچنان که محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است.

مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

قویترین داروی گیاهی برای اسپرم ضعیف

برخی از داروها و دم نوش های گیاهی برای تقویت اسپرم ضعیف مناسب هستن که عبارتند از:

چای سبز برای تقویت اسپرم

چای سبز یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است و حاوی پلی فنول است که فعالیت های آنتی اکسیدانی آن می تواند باعث بهبود پارامترهای اسپرم و باروری آن شود.

مصرف گیاه شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

مصرف روی برای افزایش اسپرم

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و صدف یافت می شود. دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان افزایش تعداد اسپرم و تقویت آن ها می باشد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

افزایش سرعت اسپرم

سرعت اسپرم های سالم با پیشروی آن ها به سمت جلو با سرعت حداقل 25 میکرو متر در ثانیه تعیین می شود. در صورتی که تحرک اسپرم های یک مرد اندک باشد به بیماری آستنو اسپرمی یا آستنوزو اسپرمی ابتلا دارد. مشکلات تحرک یا سرعت اسپرم ها در چندین دسته جای گرفته و شامل موارد زیر می شوند:

آیا ارتباط سرعت اسپرم و جنسیت نوزاد حقیقت دارد؟

مدت ها این باور وجود داشت که اسپرم های دارای کروموزوم Y یا پسر سریع تر از اسپرم های دارای کروموزوم X یا دختر حرکت می کنند. مطالعات امروزه نادرست بودن این موضوع را اثبات کرده و هیچ تفاوت قابل توجهی در تحرک یا سرعت این دو نوع اسپرم نیافته اند.

درمان کم بودن سرعت اسپرم

برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به افزایش تحرک اسپرم در مایع منی مردان کمک کند از جمله:

مصرف برخی مکمل ها می تواند تحرک اسپرم را بهبود بخشد. برای مثال، یک مطالعه دریافت هنگامی که مردان به مدت حداقل 100 روز متوالی به صورت روزانه 200 میکرو گرم مکمل سلنیوم و 400 واحد ویتامین E مصرف کردند، تحرک اسپرم های آن ها 52 درصد بیشتر شد. 

مردان باید قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کرده و در هنگام خرید آن ها مراقب باشند. از آنجایی که مکمل ها تحت نظارت مراجع نیستند باید آن ها را فقط از فروشنده های معتبر خریداری کرد. 

در صورتی که علت مشکل تحرک اسپرم ها یک مشکل پزشکی همچون افت سطح هورمون ها یا واریکوسل باشد، مصرف دارو هایی همچون هورمون تحریک کننده فولیکولی یا هورمون گونادوتروپین کوریونی می تواند مفید باشد. در برخی موارد، پزشک می تواند جراحی را پیشنهاد دهد.

راه های مناسب برای افزایش سرعت اسپرم

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. قرص درمان اسپرم ضعیف عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (262 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مری جمعه ۶ آذر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب
  آقای دکتر آیا بزاق دهان زن سبب از بین رفتن اسپرم و نازایی میشود؟؟؟ لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ آذر ۹۴( 8 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر ashkan پنجشنبه ۷ آبان ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  سلام پسر هستم 24 ساله
  کسی در قضایی که میخورم یک مدت قرص ضد بارداری میریخته.فکر میکنم حدود 1 ماه .این ها حاوی هورمون زنانست
  من بی اطلاع بودم و این رو خوردم ممکنه بگید چه عوارضی داره خوردن این ها؟باعث ناباروری میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   نه دفع میشود نگران نباشید
 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۲۹ مهر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  با سلام
  من 9 ماه پیش خدمت شما عمل واریکوسل یکطرفه چپ لاپراسکوپی انجام دادم الان احساس میکنم رگهای داخل بیضه کلفتر و بیشتر شده یه درد خفیفی در بالای بیضه چپ که با دست زدن به آن درد شدت مییابد !و احساس یکم سنگینی در همان قسمتی که رگو سوزوندین دارم.میخواستم ببینم که عملم عود کرده؟مشکلی هست؟ممنون میشم از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ مهر ۹۴( 8 سال پیش)
   بیایید ببینم
 • تصویر کاربر حسینعلی سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر راههای بالا بردن حجم اسپرم چیست؟ برای زنده ماندن اسپرم در تخمدان چه راهی وجود دارد؟ آیا قابل تقویت است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 8 سال پیش)
   فاصله 3 روزه نزدیکی
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  با سلام ، من دقیقا یک سال پیش عمل واریکوسل انجام دادم به روش سنتی ولی بعد از چند ماه که رفتم پیش دکترم گفت واریکوسلت برگشته و دوباره باید عمل بشی و این بار هم از پایین بیضه و هم از جای قبلی باید برش داده بشه اما چون بعد از مدتها یه کار پیدا کردم و از آنجایی که این کار کاملا فیزیکی و سنگینه و محیطش بسیار گرمه شاید حالا حالاها نتونم عمل کنم من این سوال رو چند بار از شما پرسیدم ولی شما بدون ذکر دلیل گفتید احتیاجی به عمل نیست ولی الان که خودم بیضه هامو مقایسه میکنم بیضه سمت چپ کوچکتر به نظر میاد اولا میخوام بدونم دلیل شما از این که میگید احتیاجی به عمل نیست چیه و دوم واقعا چه کار باید کنم چون در شهر ما امکانات عمل لاپاروسکپی و میکروسرجری وجود نداره و تصمیم درست برای من چیه باتشکر از راهنماییتان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 8 سال پیش)
   عمل بعد خرابتر میکند
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.اقای دکتر اگه میشه به سوالم جواب بدید من واریکوسل داستم حدود 7 8 ماه پیش توسط دکتر تشخیص داده شد و گفت که نیاز به عمل داری میخواستم ببینم تو این مدت احتمال داره خوب شده باشم یا حتما نیاز به عمل دارم و اینکه با عمل کردن ناباوری درمان میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 8 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر و عرض خسته نباشید
  ببخشید من سال پیش تقریبا همین موقع ها بود که عمل واریکوسل چپ انجام دادم چون ازمایش اسپرمم خیلی بد بود و درجه بین 2 و 3 بود.
  بعد از عمل متوجه شدم بیضه سمت چپم که عمل روی اون انجام شده بود بزرگ شده و هم اکنون هم بزرگ هست که سونو مشخص شد هیدروسل هست.
  ایا هیدروسل ضرری داره برای اینده؟وحتما باید عمل بشه یا ایرادی نداره؟؟
  بیضه سمت راستم هم واریکوسل داره البته درجش زیاد نیست
  سوال دیگم این هست که ایا میتونم معافیت پزشکی بگیرم از این جهت ؟ (هیدورسل و واریکوسل)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 8 سال پیش)
   بسته به شدت ان است
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید
  من تقریباً چهار ماه پیش عمل واریکوسل انجام دادم اما متاسفانه. بی فکری من این بود ک تو شهرستان ی دکتر جراح عمومی عمل انجام دادن بعد سه ک ماه پیش دکتر متخصص بهم گفت ک تنها خوب نشده بلکه عود کرده. وباید عمل بشم واز طرفی ام متخصص زنان ب همسر گفتن ک نیازی نیست اگه قرار بود خوب بشه میشد عمل مجدد نمیخواد بنظر جنابعالی من چیکار کنم نیاز بعمل هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 8 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۲۲ مهر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكترمن 30سالمه و4ساله ازدواج كردم وامسال تصميم به بارداري خانمم كردم والان 6 ماهه جواب نميكيريم خانم بيش دكتر زنان رفته بعد از ازمايشات كفتند موردي نداري و اماده هستي ومن احتمال ميدم من اشكال داشته باشم جون زير كلوم ورم تيروييد دارم وقند خونمم بالاست در حدود 220 ناشتا و بيضي والتم نسبت به معمول كوجكتره و بيضيم هر وقت هم جابجا ميشه ولي مايع مني به اندازه كافي دارم اقاي دكتر لطفا راهنماييم كنيد ببخشيد بعضي كلمات به درستي وارد نشده با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ مهر ۹۴( 8 سال پیش)
   بآی معاینه شوید
 • تصویر کاربر b.k جمعه ۲۷ شهریور ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید همسر من در خرداد ماه عمل واریکوسل هر دو طرف را داشتند آلان بعد از گذشت سه ماه آزمایش مجدد نتیجه به صورت فایل زیربود تعداد اسپرم نسبت به آزمایش آخر قبل عمل کاهش یافته همچنین درصدnormal morphology(75×10-4%)لطفا راهنماییم کنید چون عمل هیچ تاثیری نداشته ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام عمل 50 در صد موثر است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اگر میخواهید بدانید که زگیل تناسلی مردان در مراحل اولیه چگونه است بهتر است بدانید که این…
استرس بخشی طبیعی از زندگی است که توسط اتفاقات و موقعیت های مختلف ایجاد می شود. برای…
واریکوسل گرید 3 چیست؟و چگونه درمان می شود؟ در ابتدا باید بدانید که واریکوسل چیست؟ واریکوسل به…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر