بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند. به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

عکس اسپرم ضعیف

عکس اسپرم ضعیف

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

درمان خانگی افزایش تعداد اسپرم

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

بیشتر بدانید…

باد فتق چیست؟

ورزش و خواب کافی

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است. یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ترک الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

خوردن مواد غذایی آنتی اکسیدان دار

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

تقویت اسپرم

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

همچنان که محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است.

مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

قویترین داروی گیاهی برای اسپرم ضعیف

برخی از داروها و دم نوش های گیاهی برای تقویت اسپرم ضعیف مناسب هستن که عبارتند از:

چای سبز برای تقویت اسپرم

چای سبز یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است و حاوی پلی فنول است که فعالیت های آنتی اکسیدانی آن می تواند باعث بهبود پارامترهای اسپرم و باروری آن شود.

مصرف گیاه شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

مصرف روی برای افزایش اسپرم

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و صدف یافت می شود. دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان افزایش تعداد اسپرم و تقویت آن ها می باشد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

افزایش سرعت اسپرم

سرعت اسپرم های سالم با پیشروی آن ها به سمت جلو با سرعت حداقل 25 میکرو متر در ثانیه تعیین می شود. در صورتی که تحرک اسپرم های یک مرد اندک باشد به بیماری آستنو اسپرمی یا آستنوزو اسپرمی ابتلا دارد. مشکلات تحرک یا سرعت اسپرم ها در چندین دسته جای گرفته و شامل موارد زیر می شوند:

آیا ارتباط سرعت اسپرم و جنسیت نوزاد حقیقت دارد؟

مدت ها این باور وجود داشت که اسپرم های دارای کروموزوم Y یا پسر سریع تر از اسپرم های دارای کروموزوم X یا دختر حرکت می کنند. مطالعات امروزه نادرست بودن این موضوع را اثبات کرده و هیچ تفاوت قابل توجهی در تحرک یا سرعت این دو نوع اسپرم نیافته اند.

درمان کم بودن سرعت اسپرم

برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به افزایش تحرک اسپرم در مایع منی مردان کمک کند از جمله:

مصرف برخی مکمل ها می تواند تحرک اسپرم را بهبود بخشد. برای مثال، یک مطالعه دریافت هنگامی که مردان به مدت حداقل 100 روز متوالی به صورت روزانه 200 میکرو گرم مکمل سلنیوم و 400 واحد ویتامین E مصرف کردند، تحرک اسپرم های آن ها 52 درصد بیشتر شد. 

مردان باید قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کرده و در هنگام خرید آن ها مراقب باشند. از آنجایی که مکمل ها تحت نظارت مراجع نیستند باید آن ها را فقط از فروشنده های معتبر خریداری کرد. 

در صورتی که علت مشکل تحرک اسپرم ها یک مشکل پزشکی همچون افت سطح هورمون ها یا واریکوسل باشد، مصرف دارو هایی همچون هورمون تحریک کننده فولیکولی یا هورمون گونادوتروپین کوریونی می تواند مفید باشد. در برخی موارد، پزشک می تواند جراحی را پیشنهاد دهد.

راه های مناسب برای افزایش سرعت اسپرم

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. قرص درمان اسپرم ضعیف عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (234 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رحیمی شنبه ۲۲ فروردین ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  ضمن تبریک سال جدید 2سوال از خدمتتون داشتم
  1-عمل واریکوسل توسط خودتان انجام میشود یا دانشجوهایتان؟
  2-تعرفه طبق بیمه تامین اجتماعی چقدر میشود؟
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ فروردین ۹۴( 8 سال پیش)
   در نیکان توسط خودم بر اساس تعرفه
 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر کرمی.پیشاپیش سال نو مبارک.
  اقای دکتر یکسالی هست درد جلو شکم دارم
  چندتایی دکتر مجاری ادراری رفتم
  دوبارم سونوگرافی شدم.
  اخرین بار م شهریور ماه امسال بوده
  در سونوگرافی چیزی رویت نشد
  ببخشید چند شب قبل با برخورد اب گرم به کیسه بیضه متوجه شدم یه سری رگ های ریز و نازک و ظریف خونی روی کیسه بیضه موجود ه
  شنیدم این رگ های خونی نشانه واریکوسل هست
  اقای دکتر این اخر سالی بدجور ذهنم مشغوله تو رو خدا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴( 8 سال پیش)
   سونو بکنید
 • تصویر کاربر اميركريمي یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 259 مشاهده پرسش
  چه مدت بعد ازعمل امكان باروري و توليد بچه وجوددارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۳( 8 سال پیش)
   6 ماه
 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام
  مدت 2 الی 3 سال از داروی گیاهی برای افزایش اشتها و چاقی استفاده میکنم الان چند وقتی هست وابستگی شدید به داروی گیاهی اشتها پیدا کردم.بطوری که اگه مصرف نکنم بشدت بی حال میشوم و احساس سرماخوردگی و انفولانزا میکنم.سوالی مهم اینه که موقعی که داروی گیاهی را مصرف نکنم در صورت مصرف زیاد اب در طول 24 ساعت شاید دو بار ادرار داشته باشم ان هم بسیار کم و با رنگ زرد شدید و بوی زیاد و کمی هم سوزناک.میخواهم بدانم ممکنه که داروی اشتهای گیاهی کلیه هایم را ضعیف و کم کار کرده باشد.ضمنا چند وقته زیر نظر پزشک غدد هستم و به نتیجه نرسیدم.سونو هم کردم واریکوسل هم دارم.احساس گرگرفتگی شدید خصوصا در ناحیه سر و صورت دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۳( 8 سال پیش)
   مشکلی ندارید
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشی روی سایت مرکز رویان میزان تحرک کلاس آ و بی 32 درصد به بالا برای بارداری مناسب دانسته شده ایا شما تایید میکنید؟؟؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 8 سال پیش)
   بله
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۹ اسفند ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر قبلا از شما بخاطر پاسخ به سوالم تشکر می کنم
  آیا استمنا در زمان طولانی مثلا 15 سال ادامه داشته باشد میتواند عامل ناباروری به هر دلیلی مثلا ضعف بیضه ها در ساخت اسپرم شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۳( 8 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر المیرا شنبه ۹ اسفند ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید .دکتر نزدیکی سه روز بعد از عمل واریکوسل چه عوارضی دارد؟و اینکه همسر من بعد از عمل واریکوسل ب شیوه لاپاراسکوپی بیضه هایش متورم شده و نگران هستیم آیا مشکل خاصی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۳( 8 سال پیش)
   نه نگران نباشید
 • تصویر کاربر شهاب چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 670 مشاهده پرسش
  Color ..... Grey-white
  Viscosity ..... Normal
  Ph ..... 8
  Volume ..... Ml
  Sperm count ..... 96 million/ml
  Active motility..A+B ..... 40%
  Slow motility..C ..... 15
  Immotile..D ..... 45%
  Normal morphology ..... 35%
  Total motile fun.sperm ..... 27 mil/ej
  Wbc ..... 0-1
  Cell ..... 1-2
  + Amorphous head
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۳( 8 سال پیش)
   قابل قبول است
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۸ بهمن ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  باسلام
  من24سالمه احساس میکنم شکاف سرالتم بیشترازحدعادیه لطفاراهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ بهمن ۹۳( 8 سال پیش)
   عکسش را بفرستید
 • تصویر کاربر اشکان شنبه ۱۱ بهمن ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  سلام
  من بسری هستم ۱۷ ساله و از ۱۱ سالگی تقریبا روزی ۳ بار خود ارضایی کردم میخاستم بدونم اگه ترک کنم میتونم بچه دار بشم؟
  من حدود ۳ ماه نعوظ صبح گاهی ندارم و گلا در نعوظ دچار مشکل شدم ایا ربطی به بچه دار شدن دارد؟
  اندازه بیضه ها باید چقد باشد؟
  یکی از دوستانم به من گفت که اگر اسبرم ها رو روی آب بریزم اگر به ته آب رفت بچه دار میشم اگه روی آب موند نمیشم میخاستم بدونم درسته یا نه؟
  میشه بگید چه اتفاقایی باعث نازایی در مردان بشه؟
  تو رو خدا به سوالام جواب بدید بخدا دارم از فکر دیوونه میشم
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ بهمن ۹۳( 8 سال پیش)
   اگر ترک کنی طبیعی میشود
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر