بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

چگونه تعداد اسپرم را به طور طبیعی افزایش دهیم؟

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

تعداد اسپرم ها در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش است اما روش های غیر داروئی می توانند کمک کننده باشند. راه های طبیعی افزایش تعداد اسپرم ها شامل موارد زیر می شوند :

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است.

یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سیگار کشیدن به صورت مداوم تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد.

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

همچنانکه محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

 

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. داروهایی که برخی مواقع برای درمان تعداد کم اسپرم ها تجویز می شوند عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.اقای دکتر اگه میشه به سوالم جواب بدید من واریکوسل داستم حدود 7 8 ماه پیش توسط دکتر تشخیص داده شد و گفت که نیاز به عمل داری میخواستم ببینم تو این مدت احتمال داره خوب شده باشم یا حتما نیاز به عمل دارم و اینکه با عمل کردن ناباوری درمان میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر و عرض خسته نباشید
  ببخشید من سال پیش تقریبا همین موقع ها بود که عمل واریکوسل چپ انجام دادم چون ازمایش اسپرمم خیلی بد بود و درجه بین 2 و 3 بود.
  بعد از عمل متوجه شدم بیضه سمت چپم که عمل روی اون انجام شده بود بزرگ شده و هم اکنون هم بزرگ هست که سونو مشخص شد هیدروسل هست.
  ایا هیدروسل ضرری داره برای اینده؟وحتما باید عمل بشه یا ایرادی نداره؟؟
  بیضه سمت راستم هم واریکوسل داره البته درجش زیاد نیست
  سوال دیگم این هست که ایا میتونم معافیت پزشکی بگیرم از این جهت ؟ (هیدورسل و واریکوسل)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   بسته به شدت ان است
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید
  من تقریباً چهار ماه پیش عمل واریکوسل انجام دادم اما متاسفانه. بی فکری من این بود ک تو شهرستان ی دکتر جراح عمومی عمل انجام دادن بعد سه ک ماه پیش دکتر متخصص بهم گفت ک تنها خوب نشده بلکه عود کرده. وباید عمل بشم واز طرفی ام متخصص زنان ب همسر گفتن ک نیازی نیست اگه قرار بود خوب بشه میشد عمل مجدد نمیخواد بنظر جنابعالی من چیکار کنم نیاز بعمل هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۲۲ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكترمن 30سالمه و4ساله ازدواج كردم وامسال تصميم به بارداري خانمم كردم والان 6 ماهه جواب نميكيريم خانم بيش دكتر زنان رفته بعد از ازمايشات كفتند موردي نداري و اماده هستي ومن احتمال ميدم من اشكال داشته باشم جون زير كلوم ورم تيروييد دارم وقند خونمم بالاست در حدود 220 ناشتا و بيضي والتم نسبت به معمول كوجكتره و بيضيم هر وقت هم جابجا ميشه ولي مايع مني به اندازه كافي دارم اقاي دكتر لطفا راهنماييم كنيد ببخشيد بعضي كلمات به درستي وارد نشده با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   بآی معاینه شوید
 • تصویر کاربر ساناز جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.چند وقت پیش دوست پسرم پس از مراجعه به پزشک و انجام سونو متوجه شد که واریکوسل دارد و ازمایش اسپرم انجام داد.میزان اسپرم هایش 12 میلیون بود و دکتر گفت نیاز به عمل دارد.با توجه به اینکه هنوز ازدواج نکرده ایم ممکن است بعد از ازدواج دچار مشکل نازایی شود.قرار است به زودی ازدواج کنیم اما این مشکلش مرا بشدت دچار نگرانی کرده.خواهش میکنم لطف کنید بهم جواب بدید.چون واقعا نمیدونم باید چیکار کنم با این مشکل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 5 سال پیش)
   باید معاینه کنم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۸ شهریور ۹۴( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر کرمی
  برای بنده با سونا گرافی تشخص واری کسل درجه یک داده شده است. ولی ازمایش اسپرم ها دارای ایندکس های پایین میباشد. یک هفته هست دچار سوزش شدید مجاری هستم و هنگام دفع مدفوع در صورت فشار زیاد منی خارج میشود. آزمایش اسپرم رو هم در این شرایط دادم که طقریبا مطمئن هستم در 4 -5 روزی که باید بین انزال قبلی فاصله افتاده باشه با فشار هنگام دفع مدفوع منی خارج شد از من. و البته چند بار هم تحریک شدم در این چند روز چون در دوران نامزدی هستم اما انزال نداشتم ، متاسفانه نتایج ازمایش جالب نیست، و دکتر به من پیشنهاد عمل داده به نظرتون با شرایطی ک در انجام ازمایش ایا در نتیجه ان تاثیر داشته است یا خیر؟ پیشنهاد شما برای عمل چیست؟ نکته دیگه اینه ک شاید تا یک ماه پیش منی که ازم خارج میشد غلیظ تر بود اما هنگام انجام ازمایش خیلی آبکی بود. و همچنان من از سوزش در مجاری رنج میبرم.
  فایل سوناگرافی و ازمایش ضمیمه میشود
  با تشکر از وقت چناب عالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ شهریور ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۲ شهریور ۹۴( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  در جواب آزمایش اسپرموگرامcommentseeیعنی چه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ شهریور ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام یعنی پیشنهاد بعدی درمانی
 • تصویر کاربر افضلی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  ۱. بعد از عمل واریکوسل چند روز باید استراحت کرد ؟
  ۲. چند ماه بعد از عمل باید برای باروری اقدام کرد ؟
  ۳. بعد از عمل نیاز به جلوگیری هست تا زمانی که آزمایش اسپرم را بدهند یا خیر
  پیشاپیش از جوابگویی شما تشکر میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

    

   بیست و چهار ساعت بعد از عمل واریکوسل باید استراحت کرد

   بلافاصله بعد از عمل و برطرف شدن تورم و درد، می توانید برای بارداری اقدام کنید

   نتیجه آزمایش اسپرم 3 تا 6 ماه بعد از عمل مشخص می شود می توانید در این دوره، جلوگیری داشته باشید

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من نامزدی هستم به نامزدم گفته شده بود که باید تا دیر نشده عمل کنی نامزدم هم 22سالشه.الان دوباره رفته دکتر بهش گفتن عجله نکن . دکتره بهش گفته برو یزد دکترای خوبی داره.من از این میترسم که برا عمل دیر بشه.نظرتون چیه؟
  میگه وقتی کار می کنم درد دارم .من امید دارم که مشکلش حل بشه فقط شما راهنمایی کنید که باید چکار کنه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴( 5 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز
  نماز و روزهاتون قبول حق
  آقای دکتر من دو سال پیش عمل واریکسل کردم یه موقع هایی رگ اپدیدم کنار بیضه چپم ورم میکند و درد میگیرد مثلا هر 6 ماه یکدفعه
  الانم مجددا تکرار شده
  یکبار حدود 4 الی 5 بعد عمل اینطوری شدم رفتم پیش دکترم معاینه کرد گفت بهش فشار آوردی ورم کرده و عود نکرده
  و دکترم گفت اگر میخواست عود کند یکی دو ماه اول عود میکرد و دیگر عود نمیکند نگران نباش
  ولی من دوباره که اینطور شده نگران عود آن شدم
  در ضمن دکترمم دکتر محسن آیتی بود بیمارستان مهر
  فکر کنم معرف حضور باشند
  تو رو به این ماه عزیز تو رو خدا به نظرتون عود کرده یا دوباره بهش فشار آوردم اینطور شده؟؟
  در ضمن من رگهای جمع شده هم احساس نمیکنم کنار بیضه ام یعنی مثل قبل عمل نیست
  تو رو امام حسین بنو حواله به سنوگرافی و معاینه و... ندید من خیلی نگرانم
  فقط خیالمو راحت کنید
  آقای دکتر یادمه دکتر آیتی یه قرصی دادن گفتن اینو بخور تورمش میخوابه
  لطفا شما هم قرصی برای رفع تورم به من معرفی کنید..
  تو رو خدا زود جوابمو بدید دلم شور میزنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 5 سال پیش)
   نیاز به درمان ندارد
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر