بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

شمار اسپرم ها یا تعداد کل اسپرم ها، به تعداد کل اسپرم های حاضر در یک نمونه ی منی گفته می شود. تعداد اسپرم یکی از چندین ویژگی است که در طول آزمایش معمول منی بررسی می شود و یک عامل مهم برای باروری به حساب می آید. برای افزایش تعداد اسپرم چه باید کرد؟

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

افزایش اسپرم با طب سنتی

✅ نشان داده شده است که ورزش کردن و خواب مناسب تعداد اسپرم ها را افزایش می دهند.

✅ اولین خط پیشنهادی درمان، امتحان کردن راه های غیر داروئی است.

✅ سیگار کشیدن از دیرباز به عنوان کاهش دهنده ی سلامتی، کاهش تولید اسپرم ها و کیفیت آنها شناخته شده است.

✅ مردانی که تعداد اسپرمشان بسیار کم است، ممکن است برایشان دارو تجویز شود.

راه های افزایش تعداد اسپرم به طور طبیعی

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

تعداد اسپرم ها در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش است اما روش های غیر داروئی می توانند کمک کننده باشند. راه های طبیعی افزایش تعداد اسپرم ها شامل موارد زیر می شوند :

1- ورزش کنید و خواب مناسب داشته باشید.

تقویت اسپرم ضعیف با خواب

هرچندکه، دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که انجام دادن یک برنامه ی ورزش ایروبیک 16 هفته ای که حداقل 50 دقیقه ورزش متعادل 3 بار در هفته انجام می شود و در هر بار قلب به 50 تا 65 درصد حداکثر فعالیت خود می رسد، حجم و غلظت اسپرم را در 45 مرد بی تحرک و چاق می تواند افزایش دهد.

2- استرس را کاهش دهید.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است.

یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

3- سیگار را ترک کنید.

سیگار کشیدن به صورت مداوم تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد.

4- از مصرف بیش از حد الکل و دارو ها اجتناب کنید.

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

5- از برخی تجویزات دارویی اجتناب کنید.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند.

داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند شامل موارد زیر هستند :

درمان واریکوسل با دارو

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

6- مکمل غذائی شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

7- ویتامین D و کلسیم به اندازه ی کافی مصرف کنید.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

8-  اشو واگاندا

تقویت اسپرم سازی

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

9- مواد غذائی غنی از آنتی اکسیدان را بیشتر مصرف کنید.

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند :

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

10- مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

11- مصرف چربی های ناسالم را کاهش دهید.

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

12- از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

آلودگی هوا

همچنانکه محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

13- از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

14- فولات و روی به مقدار کافی مصرف کنید.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

غذاهائی برای افزایش تعداد اسپرم ها

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد.

خوراکی های افزایش دهنده اسپرم

مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند :

✅ گردو

✅ میوه های خانواده مرکبات

✅ گندم کامل (سبوس دار) یا غلات کامل

✅ اکثر ماهی ها مخصوصا سالمون وحشی، روغن ماهی (cod)، و روغن ماهی کوچک (haddock)

✅ شیر و محصولات لبنی غنی شده با ویتامین D

✅  شکلات تلخ

✅ سیر

✅ موز

✅ کلم بروکلی

✅ جنسینگ

✅ زرد چوبه

✅ مارچوبه

✅ اکثر گیاهان برگ دار مخصوصا اسفناج و کلم کالی

✅ دانه ها و آجیل های تخمیر شده

داروهائی برای افزایش تعداد اسپرم ها

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. داروهایی که برخی مواقع برای درمان تعداد کم اسپرم ها تجویز می شوند عبارتند از :

# کلومیفن سیترات دهانی (سروفن)

# سروفن دهانی

# فولی تروپین آلفا یا گونال اف یا تزریقات زیرجلدی

# آنتی بیوتیک ها در صورتی که عفونت های مجاری تناسلی یا ادراری وجود داشته باشد.

# گونادوتروپین کوریونی انسان (HCG) (با نام های تجاری کوراگون یا پرگنیل)

# لتروزول یا آناستروزول

# آندروژن های بیرونی

لازم به ذکر است که تمامی این داروها حتما می بایست با تجویز پزشک مصرف شود؛ چرا که مصرف خودسرانه این داروها می تواند عواقب جبران ناپدیری را به همراه داشته باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۲۶ دی ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین،خانم بنده چندماه پیش بدلیل حاملگی پوچ سقط داشتن بنده واریکوسل دارم آیا حتما باید عمل کنم یا با قرص میتونیم بچه دار شیم?نزدیکی هر چند روز باشه چون یک شب درمیون کیفیت و تحرک اسپرمو کم نمیکنه؟آیا مصرف روزانه سلنیوم،پنتوکسی فیلین،ای،آ،روی،فولیک اسید مفیده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ دی ۹۳( 5 سال پیش)
   اول ازمایش اسپرم بدهید
 • تصویر کاربر نرگس سه شنبه ۹ دی ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر شوهر من ئاریکوسل دارد که دکتر گفته باید عمل بکند ولی ازمایش اسپرم انجام داده ازمایشش نرماله حالا باید با این حال ازمایش انجام بده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ دی ۹۳( 5 سال پیش)
   بايد معاينه كنم
 • تصویر کاربر کریمی دوشنبه ۸ دی ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام،میخواستم بدونم عمل واریکوسل چه مدت طول میکشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ دی ۹۳( 5 سال پیش)
   10 دقیقه
 • تصویر کاربر ارشادی دوشنبه ۱ دی ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر؛
  من 33 سال دارم و آزمایش اسپرم و سونوگرافی داپلر رنگی بیضه دادم که مشخص شده واریکوسل گرید 1 با مانور والسالوا در حالت ایستاده دارم، و میزان اسپرم من 67 میلون و سرعت اسپرم کلا س آ 6درصد کلاس بی و سی 25 درصد بود که نرمال کلاس آ 25 درصد به بالا و کلاس بی و سی 50 درصد به بالا بوده، لذا می خواستم بدونم با این وضعیت باید عمل کنم یا دارو کفایت می کنه؟ خواهشمندم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ دی ۹۳( 5 سال پیش)
   كلاس aحركت كم است و بهتر است معاينه شويد
 • تصویر کاربر پیمان یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  آیا با این وضعیت آزمایش من قدرت باروری دارم و میتوانیم بچه دار بشیم؟البته واریکوسل دارم و دکتر میگه باید عمل کنم.اگه عمل کنم بهترین نوع جراحی کدومه ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳( 5 سال پیش)
   فیلم عمل من در سایت در باره واریکوسل را ببینید بهتر است عمل کنید
 • تصویر کاربر علي سه شنبه ۸ مهر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  جناب اقاي دكتر با سلام و دعاي خير
  بنده حدود يك ماه پيش طبق درخواست دكتر زنان زايمان ازمايش اسپرموگرافي انجام دادم .نتيجه ازمايش حكايت از تعداد كم اسپرم به شرح:1.1 مليون در هر ميلي ليتر موتيليتي 80 موفولوژي 55 و راپيد پروگرسيون 50 داشت طبق توصيه به ارولوگ شهرمون مراجعه نمودم ايشان سونو نوشت بعد از سونوگرافي واريگوسل گريد 1 سمت چپ مشخص گرديد .بعد از مراجعه مجدد به ارولوگ عمل سنتي رو پيشنهاد دادند.بنده با مشورتهايي كه انجام دادم عمل سنتي را ترجيح ندادم البته سن بنده 32 سال است.در ضمن بعد از مراجعه به پزشك گهگاهي هم درد خفيف ظاهر گرديد. استدعا دارم بنده را راهنمايي فرماييد .اگر تشخيص ميدهيد عمل انجام دهم به خدمت جنابعالي برسم با توجه به اينكه احتمال بهبود تعداد اسپرم بعد از عمل ريسك دارد . ايا به اي وي اف مراجعه نمايم بعدا عمل شود يا قبلا عمل را انجام دهم .بنده از مرز بازرگان تماس ميگيرم لطفا ارشاد فرماييد.خداوند يار و ياورتان باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ مهر ۹۳( 5 سال پیش)
   اگر 18 ماه بدون جلوگیری بچه دار نشدید باید مراجعه نمایید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و ادب خدمت دکتر عزیز و تبریک عید فطر،
  اینجانب علی 32 ساله از شهرستان اردبیل - 3 ساله ازدواج کردم و بچه دار نمی شوم - دارای وارکوسل یک طرفه گرید 2 درسمت چپ دارم - دکترای ارولوژی تو اردبیل نظر دادن که باید عمل جراحی کنم - چون عمل جراحی اینجا عمل باز سنتی است فعلآ دست نگاه داشتم - فعلآ در آزمایش semen اینجانب شکل و جهش و پرتاب منی کمی ضعیف نشان داده شده است - آیا عمل جراحی کنم شانس بچه دار شدن دارم یا نه ، - و در ضمن سه تا از خاله و یک عمه خانم بنده مشکل نازایی دارند.آیا امکان نازایی از طرف خانم من می تواند ارثی و ژنتیکی از فامیلهاش باشد یا نه ،
  ودر ضمن دکتر جان بهتره کدوم عمل جراحی و انجام بدم.(سنتی - میکرو سرجری - لاپراسکوپی)
  با تشکر از زحمات جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   باید خود تصمیم بگیرید نا باروری ارثی نیست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   فیلم سایت من در مورد عمل واریکوسل را ببینید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرداد پنجشنبه ۲ مرداد ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  salam jenab doctor sms vasam oomade mige javabe soalamo dadid bad too saite kode rahgirio k mizanam mige peyda nashod kodam ine z38j859 hastesh
  1. تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۱ مرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   دکتر تورو خدا جوابمو زود بدین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱ مرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   سوالتان را دوباره بفرمایید
  3. تصویر کاربر مهرداد پنجشنبه ۲ مرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   سلام جناب دکتر24سالمه اهل استان خوزستان شهرستان دزفول هستم 2سه هفته پیش اومدم مطب خدمتتون که بعد از معاینه فرمودین که واریکوسل درجه 3دارم بعد امر فرمودین واسه آزمایش برم رویان ک بعد از آزمایش اسپرم گفتین باید عمل بشم،وهمچنین فرمودین که از سربازی معاف میشم،هزینه عمل هم گفتین زیاده که بعد از شرح وضع زندگیم فرمایش کردید ک اگه دفترچه تامین اجتناعی ام را تجدید کنم خودتان بصورت رایگ%D
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   بله بعد از عید فطر در خدمتم
  5. تصویر کاربر مهرداد پنجشنبه ۲ مرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   سلام جناب دکتر سوال قبلیم کامل واستون نیومده.خواستم بدونم واسه کارای معافی قبل از عمل باید اقدام کنم یا بعد از عمل؟یه چیز دیگه اینکه بخدا خیلی دوستون داریم کاش همه دکترا مثل شنا بودن ممنون یا حق..
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید