بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

افزایش تعداد اسپرم

درمان خانگی افزایش تعداد اسپرم

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

ورزش و خواب کافی

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است. یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ترک الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

خوردن مواد غذایی آنتی اکسیدان دار

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

تقویت اسپرم

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

همچنان که محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

قویترین داروی گیاهی برای اسپرم ضعیف

برخی از داروها و دم نوش های گیاهی برای تقویت اسپرم ضعیف مناسب هستن که عبارتند از:

چای سبز برای تقویت اسپرم

چای سبز یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است و حاوی پلی فنول است که فعالیت های آنتی اکسیدانی آن می تواند باعث بهبود پارامترهای اسپرم و باروری آن شود.

مصرف گیاه شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

مصرف روی برای افزایش اسپرم

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و صدف یافت می شود. دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان افزایش تعداد اسپرم و تقویت آن ها می باشد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

افزایش سرعت اسپرم

سرعت اسپرم های سالم با پیشروی آن ها به سمت جلو با سرعت حداقل 25 میکرو متر در ثانیه تعیین می شود. در صورتی که تحرک اسپرم های یک مرد اندک باشد به بیماری آستنو اسپرمی یا آستنوزو اسپرمی ابتلا دارد. مشکلات تحرک یا سرعت اسپرم ها در چندین دسته جای گرفته و شامل موارد زیر می شوند:

آیا ارتباط سرعت اسپرم و جنسیت نوزاد حقیقت دارد؟

مدت ها این باور وجود داشت که اسپرم های دارای کروموزوم Y یا پسر سریع تر از اسپرم های دارای کروموزوم X یا دختر حرکت می کنند. مطالعات امروزه نادرست بودن این موضوع را اثبات کرده و هیچ تفاوت قابل توجهی در تحرک یا سرعت این دو نوع اسپرم نیافته اند.

درمان کم بودن سرعت اسپرم

برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به افزایش تحرک اسپرم در مایع منی مردان کمک کند از جمله:

مصرف برخی مکمل ها می تواند تحرک اسپرم را بهبود بخشد. برای مثال، یک مطالعه دریافت هنگامی که مردان به مدت حداقل 100 روز متوالی به صورت روزانه 200 میکرو گرم مکمل سلنیوم و 400 واحد ویتامین E مصرف کردند، تحرک اسپرم های آن ها 52 درصد بیشتر شد. 

مردان باید قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کرده و در هنگام خرید آن ها مراقب باشند. از آنجایی که مکمل ها تحت نظارت مراجع نیستند باید آن ها را فقط از فروشنده های معتبر خریداری کرد. 

در صورتی که علت مشکل تحرک اسپرم ها یک مشکل پزشکی همچون افت سطح هورمون ها یا واریکوسل باشد، مصرف دارو هایی همچون هورمون تحریک کننده فولیکولی یا هورمون گونادوتروپین کوریونی می تواند مفید باشد. در برخی موارد، پزشک می تواند جراحی را پیشنهاد دهد.

راه های مناسب برای افزایش سرعت اسپرم

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

غذاهای مفید برای افزایش تعداد اسپرم

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. قرص درمان اسپرم ضعیف عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صادق جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر.چند ماه هست که سنگ کلیه ریز دارم
  ولی درد ندارم.هر کاری کردم نمی دونم دفع شد یا نه.هر روز مایعات زیادی مصرف میکنم.وباعث کمی ادرارم شد.سرعت ادرارم کم شد..در ضمن یه ازمایش دادم خوب بود.فقط سونو گرافی .گفت سنگ کلیه ریز داری...سوال بعدی ناباروری.تعداد اسپرم کم سرعت اسپرم ضعیفه. برای درمانش چه کار کنم.مرسی دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 6 ماه پیش)
   گزارش سونوگرافی و ازمایش اسپرم را بفرستید
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 12ساله ازدواج کردم ولی هرکاری انجام دادیم بچه دار نشدیم حتی عمل ivf انجام دادیم بازم نشد الآنم دارم رویال ژلی مصرف میکنم با کلومیفن آزمایش اسپرم دادم دکتر گفته حرکت اسپرم ضعیفه به نظر شما چه کاری انجام بدم ممنون میشم راهنمایی کنید واقعا دیگه خسته و ناامید شدم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 6 ماه پیش)
   سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شود
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان، من 9 سال پیش تعداد اسپرمم خیلی کم بود با مصرف دارو و تقویت کمی بهتر شد و از طریق میکروانجکشن صاحب فرزند پسر شدیم، الان میخوایم صاحب فرزند دوم بشیم، امروز تخمک گیری از همسرم انجام شد ولی متاسفانه اسپرم منو صفر نشون داد (آزواسپرمی) و گفتند فعلا تخمک های همسرت را فریز میکنیم و دکتر 2 ماهه برام پودر تقویتی فرتیویتال نوشت البته گفت دو روز بعد از مصرف فرتیویتال علی الحساب بیا مجددا آزمایش اسپرم، خواستم بدونم تو این 9 سال چی شده که اسپرمم صفر شده؟ آیا مصرف قرص های مونته لوکاست، سیتیریزین، زولپیدم بر روی آزو اسپرمی تاثیر گذار هست؟ آیا مصرف الکل تاثیر گذار هست؟ آیا امیدی هست به درمان با مصرف داروی تجویزی فرتیویتال؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 6 ماه پیش)
   آزمایش اسپرم با یک بار قابل قضاوت نیست ، تکرار شود
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشی.پارسال تعداداسپرمم وحرکتشون بسیارکم بوده واسپرم سالم نداشتم.وهمان پارسال توسط دکترپیمان صالحی دراصفهان عمل واریکوسل میکروسکوپیک شدم..اکنون بعدازیکسال اسپرمهام ازنظر تعدادی و سالم بودن خوب شده ولی مشکلی که حل نشده هنوز کم تحرک هستند.برای بالارفتن حرکت اسپرم بایدچه دارویی بگیرم؟داروی گیاهی یا دارویی که خودتون میدونین بهم معرفی کنین.(لازم به ذکراست ‌که طبق نظردکترصالحی واریکوسل ندارم)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 6 ماه پیش)
   از پودر آندروفرتی هر ۱۲ ساعت استفاده کنید
 • تصویر کاربر پژمان یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من بعد از ازمایش اسپرم متوجه شدم سرعت اسپرم خیلی پایینی دارم ولی تعداد اسپرم 30میلیون بود میخواستم بدونم برای افزایش سرعت باید چکار کنم سنم 41 ساله
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 6 ماه پیش)
   ابتدا سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شود
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام. اقای دکتر من ۳۳ سالمه چند ماه پیش ازمایش اسپرم دادم ۶ میلیون بود بعد از عمل واریکوسل باز هم همون مقداره. ایا راه درمانی وجود داره. عکس ازمایشم رو واستون ارسال میکنم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 6 ماه پیش)
   میتونین با این ازمایش بچه دار شین
 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ازمایش اسپرم دادم گفتن اسپرم نداری الان 4 سال ازدواج کردم هنوز نتیجه نگرفتم باید چه کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 7 ماه پیش)
   اگر تعداد اسپرم صفر باشد باید از بیضه نمونه برداری شود
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،من به مدت دوسال هستش ازدواج کردم که تصمیم گرفتم بچه دار بشم اقدام کردم خانمم هم باردار شد اما بعد دوماه سقط شدن با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش اسپرم و سنوگرافی بیضه گفتن که هم سرعت اسپرم کم هستش و هم تعداد اسپرم و گفتن که واریکوسل خفیف داری که باید عمل کنی نظر شما چی هستش آیا بادارو رفع خواهد شد با خیرنتیجه آزمایش هم ارسال شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   با این ازمایش اسپرم. میتونین بارور شین. فرصت دهید. از پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت استفاده کنید . خانم هم بررسی شن
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،من به مدت دوسال هستش ازدواج کردم که تصمیم گرفتم بچه دار بشم اقدام کردم خانمم هم باردار شد اما بعد دوماه سقط شدن با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش اسپرم و سنوگرافی بیضه گفتن که هم سرعت اسپرم کم هستش و هم تعداد اسپرم و گفتن که واریکوسل خفیف داری که باید عمل کنی نظر شما چی هستش آیا بادارو رفع خواهد شد با خیرنتیجه آزمایش هم ارسال شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   نیاز به عمل نیست. پودر آندروفرتی هر ۱۲ ساعت
 • تصویر کاربر محمدپور سه شنبه ۲۹ مهر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر حدود یک ماهه تو اقدام باروری هستم برای خاطرجمعی ازمایش اسپرم دادم.
  ممکنه نگاه کنین ببینین چطوره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
  2. تصویر کاربر محمدپور دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام
   قسمتmotility که میگن مربوط به سرعت اسپرم هست اینجوریه
   Count, mill=24.081
   %11(Rapid progressive (classA
   %20(Progressive(classB
   %31(Total progressive (class A+B
   %55(Non progressive (class C
   %86(Live Ratio(class A+B+C
   %14(Non motile(classD
   2:Ejaculate Volume, ml
   Ejaculate Sperm Count, M48, 162
   سوال کردم گفتن این قسمت مربوط به تعداد و حرکت و قدرت باروری اسپرم هست
   ایا با این ازمایش باروری بدون دارو کمتر از یکسال بادرنظرگرفتن بقیه فاکتور ها مثل مقاربت منظم و سلامتی زن صورت میگیره؟؟؟
   ممنونم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام متن ازمایش را کپی نکنید ، قاطی شده. عکسش را مجدد بفرستید
  4. تصویر کاربر محمدپور شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   هرکاری میکنم میگه حجم عکسا زیاده
   راه ارتباطی دیگه ای نیست؟؟؟
   اگه لازم هست بگین تا کدوم قسمت هاش که لازمه بنویسم اخه عکس هرکارمیکنم نمیشه بفرستم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   با گوشیتون از ازمایش عکس بگیرین و بفرستین
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر