بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

 • نشان داده شده است که ورزش کردن و خواب مناسب تعداد اسپرم ها را افزایش می دهند.
 • اولین خط پیشنهادی درمان، امتحان کردن راه های غیر داروئی است.
 • سیگار کشیدن از دیرباز به عنوان کاهش دهنده ی سلامتی، کاهش تولید اسپرم ها و کیفیت آنها شناخته شده است.
 • مردانی که تعداد اسپرمشان بسیار کم است، ممکن است برایشان دارو تجویز شود.

چگونه تعداد اسپرم را به طور طبیعی افزایش دهیم؟

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

تعداد اسپرم ها در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش است اما روش های غیر داروئی می توانند کمک کننده باشند. راه های طبیعی افزایش تعداد اسپرم ها شامل موارد زیر می شوند :

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است.

یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سیگار کشیدن به صورت مداوم تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد.

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

همچنانکه محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

 

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

 • گردو
 • میوه های خانواده مرکبات
 • گندم کامل (سبوس دار) یا غلات کامل
 • اکثر ماهی ها مخصوصا سالمون وحشی، روغن ماهی (cod)، و روغن ماهی کوچک (haddock)
 • شیر و محصولات لبنی غنی شده با ویتامین D
 • شکلات تلخ
 • سیر
 • موز
 • کلم بروکلی
 • زرد چوبه
 • مار چوبه
 • جینسینگ
 • اکثر گیاهان برگ دار مخصوصا اسفناج و کلم کالی
 • دانه ها و آجیل های تخمیر شده

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. داروهایی که برخی مواقع برای درمان تعداد کم اسپرم ها تجویز می شوند عبارتند از:

 • کلومیفن سیترات دهانی (سروفن)
 • سروفن دهانی
 • فولی تروپین آلفا یا گونال اف یا تزریقات زیرجلدی
 • آنتی بیوتیک ها در صورتی که عفونت های مجاری تناسلی یا ادراری وجود داشته باشد.
 • گونادوتروپین کوریونی انسان (HCG) (با نام های تجاری کوراگون یا پرگنیل)
 • لتروزول یا آناستروزول
 • آندروژن های بیرونی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۸ مرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ضمن تشکر و وقت گران بهایی که صرف می کنید .با توجه به 39 سال سن و داشتن دو فرزند قصد وازکتومی دارم و تقریبا یکسال در حال تحقیق می باشم و تنها نگرانی از عمل گزارش درد مزمن بیضه می باشد که در برخی منابع تا 15 درصد افراد تحت عمل درد مزمن گزارش شده . لذا با توجه به تجربه جنابعالی اگر عمل به درستی انجام شود واقعا احتمال درد مزمن بیضه بعد از عمل چقدر است. و اگر این همه احتمال ان بالا است چرا در کشورهای پیشرفته استقبال زیادی از این عمل می شود ( مانند چین وامریکا). باز هم سپاسگذارم از وقتی صرف می کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ مرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   من معتقد به راه بي برگشت نيستم وتا حال عمل نكردهام ودرد در هرصورت خواهيد داشت
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۵ مرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید.من شوهرم مورفولوژی اسپرمش صفرتا یک هستش خودم هم پلی کیستیک.میخواستم بدونم این مورفولوژی قابل درمان است که من بچه دار بشم؟
  یک دنیا ممنون از پاسخگوئی تون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ مرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   اگر واريكوسل داريد نسبي ميشود بهتر كرد
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۳۱ تیر ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  ایا واریکسل درجه3روی جنوب شدن شبانه تاثیر دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ تیر ۹۵( 4 سال پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۲ خرداد ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  ضمن سلام و خسته نباشید من ۲۱ سال دارم مجرد
  رگ بیضه ی سمت راست من هنگام لمس،خیلی قابل لمس تر از سمت چپه و به راحتی نسبت به سمت چپ به دست میاد(سمت چپ سخت تر قابله لمسه) بعضی اوقات بعد از تحریک جنسی یه درد مبهمی زیر شکم در دو طرف به وجود میاد که بعد از چند ساعت رفع میشه
  می خواستم بدونم ممکنه واریکوسل باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ خرداد ۹۵( 4 سال پیش)
   بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر نجفی شنبه ۱۵ خرداد ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید همسرم تست اسپرمش طوری بوده که یه دونه اسپرم درون مشاهده نشده یعنی هیچ راهی برا بچه دارشدنمان وجود نداره ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ خرداد ۹۵( 4 سال پیش)
   فیلم نمونه برداری بیضه سایت من را تگاه کنید
 • تصویر کاربر میلاد چهارشنبه ۵ خرداد ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من واریکسل ۲ طرفه داشتم ۶ ماه عمل کردم قبلا بدنسازی کار میکردم الان برگشتم سر تمرینام ولی بد ۶ ماه الان ورزش میکنم خود بیضه و جای عمل به سمت کلیه تیر میکشه . باید چکار کنم ایا دردم بد ی مدت تمرین رف میشه. نا گفته نماند که من ۲ سال کامل بی حرکت بودم الان ۶ ماه عمل کردم . ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ خرداد ۹۵( 4 سال پیش)
   يك بار عمل كافي است نگران نباشيد سبك كار كنيد
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۵ خرداد ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر توروخدا جوابمو هرچه زودتر بدین...ببخشید اقای دکتر من واریکوسل گرید3 داشتم هفته ی پیش عمل کردم الان دقیقا یک هفته از عملم میگذره ...کاره من اجاره دادن دوچرخه توپارک هستش خب مجبورم از انبار دوچرخه های کوچک رو ک تقریبا 4یا 6 کیلو هستن رو بلند کنم میخوام بدونم اینکارم باعث عود واریکوسل میشه؟؟؟؟ دکتر جان خواهش میکنم سوالمو بی زحمت جواب بدین ..منتظرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ خرداد ۹۵( 4 سال پیش)
   سعي كنيد كم برداريد
 • تصویر کاربر Ali شنبه ۱۹ تیر ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد من ٢١ سالمه ٥ يسال پيش عمل واريكوسل كردم اما هنوز رگ هاي واريسي در بيضم هست يعني اون گلوله ها نرفته پيش دكتر خودم رفتم گفت اشكال نداره و مهم نيس گفت ازمايش اسپرم و تستستررون هم خوبه ولي باز نگرانم ميشه جواب بديد مرسي ازمايشم رو ضميمه كردم البته براي ٣ سال پيشه
  Volome 5cc
  Color milky
  Ph 8
  Viscocity normal
  Sperm count 66
  Vitallity 75
  Motility 70
  Progresove motility 65
  Immotile 20
  Progresive + non progresive 90
  Normal form 10
  Abnormal 90
  Wbc <1
  Rbc <1
  Round cell <5.0
  Aglutination 0-10
  Interval=40%
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ تیر ۹۵( 4 سال پیش)
   عالی است
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۵ فروردین ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  یکسال پیش با درد بیضه به دکتر مراجعه کردم و تشخیص بر واریکوسل گرید 3 داده شد و مورد عمل جراحی به صورت میکروسرجری قرار گرفتم، بعد از گذشت یکسال درد در ناحیه بیضه همچنان دارم و رگهای ضخیم هم مشاهده میشوند. علت این دردها و مشاهده رگ ها نشانه عود واریکسول با توجه به درصد پایین عود این روش عمل هست؟ آیا دوطرفه بوده و من عمل یکطرفه انجام دادم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۵ فروردین ۹۵( 4 سال پیش)
   يك بار عمل كافي است
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۵ فروردین ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما شوهر من واریکوسل داره ودکتر گفته باید عمل بشه ایا اگه عمل بشه ما بچه دار میشیم یا احتمال داره بچه دارشیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۵ فروردین ۹۵( 4 سال پیش)
   بايد معاينه كنم
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر