فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو چیست؟

فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو روشی است که برای فریز زگیل تناسلی به کار می رود. در روش کرایو به کمک سرد کردن، از انتشار زگیل تناسلی جلوگیری می شود.

زگیل تناسلی  زائدهای صورتی یا قرمز رنگی هستند که در اطراف الت جنسی پدیدار می شوند. زگیل تناسلی ممکن است در اطراف مقعد، ناحیه ی شرمگاهی، درون واژن و یا حتی دهان ظاهر شود.

زگیل های تناسلی اغلب به صورت خوشه های 3-4 تایی وجود دارند. آنها ممکن است به سرعت رشد کرده و منتشر شوند. زگیل های تناسلی معمولا بدون درد هستند، اما بعضی اوقات ممکن است سبب ایجاد درد خفیف، خارش و خون ریزی شوند.

متأسفانه پس از آلودگی به زگیل تناسلی، درمان قطعی برای آن وجود ندارد ولی به خاطر خطر بالای آلوده کنندگی آن و گسترش زگیل به دیگر نقاط بدن و یا شریک جنسی، حتما می بایست آن را درمان کرد.

اما چگونه؟ 🤔

درمان زگیل تناسلی بستگی به نوع آنها، محل و اندازه ی زگیل ها دارد. اگر زگیل ها به اندازه ای کوچک باشند که با چشم دیده نشوند و رنگ آن ها همرنگ پوست باشد، آنها نیازی به درمان ندارند، زیرا با گذشت زمان از بین میروند.

اگر زگیل ها بزرگتر باشند یا سبب برجستگی و خارش شوند، چه یک خوشه باشد یا حتی به صورت تک زگیل باشد، شما میتوانید آنها را با کارهای موضعی، تخریب آن ها یا جراحی از بین ببرید.

روش های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان پیشنهاد می شود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.

از جمله اینکه:

جراحی زگیل تناسلی

در روش جراحی زگیل تناسلی به خاطر متعدد بودن ویروس و امکان عود مجدد آن در جاهای دیگر حین جراحی، و نیز به خاطر بدشکل کردن ناحیه تناسلی توصیه نمی شود.

برخی نیز استفاده از دارو را پیشنهاد می دهند. محلول هایی مانند: پروفیلین و اسید سالیسیلیک از جمله درمان های دارویی محسوب می شوند. اما باید توجه داشت که این نوع درمانها طولانی مدت هستند و نتیجه بهبودی نیز مشخص نیست!

پودوفیلین و پودوفیلوکس چیست؟

پودوفیلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را از بین می برد. این محلول باید توسط پزشک اعمال شود. پودوفیلوکس حاوی همان ترکیب فعال است؛ اما می تواند به صورت ایمن در خانه توسط فرد اعمال شود.

درمان زگیل با پودوفیلین

احتمال دارد اولین دفعه اعمال پودوفیلوکس را پزشک انجام دهد و سپس اقداماتی احتیاطی را جهت جلوگیری از تحریک پوست اطراف زگیل به بیمار توصیه کند. هیچ گاه نباید پودوفیلوکس را به صورت داخلی اعمال کرد. علاوه بر آن، این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. عوارض جانبی این دارو می توانند شامل تحریک خفیف پوستی، زخم یا درد شوند.

کرایو چیست؟

برخی پزشکان ارولوژی لیزر زگیل تناسلی را به روش فریز کردن زگیل ترجیح می دهند. اما از نظر بنده از هزینه های بالای لیزر که بگذریم، امکان انتشار ویروس از طریق دود ناشی از لیزر در ناحیه تناسلی و انتقال آن به پزشک و دیگر افراد وجود دارد.

پس چه باید کرد؟

.

.

امروزه کرایو زگیل تناسلی به عنوان یک روش بسیار مؤثر، کم هزینه و با اثر درمانی بسیار بالا جهت درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان توصیه می شود. در این روش اغلب در یک جلسه با استفاده از پروب کرایو و با استفاده از تکنیک سرمادرمانی و ایجاد انجماد توسط گاز نیتروژن، زگیل را درمان می کنیم. تاول خفیف و درد مختصر محل در شروع درمان وجود دارد که به تدریج از بین می رود.

در فیلم زیر عمل کرایو زگیل تناسلی در آقایی جوان را مشاهده می کنید. ایشان تا مدت ها فکر می کردند که گوشت اضافه بر روی ناحیه تناسلی خود دارند!

فریز زگیل تناسلی چیست؟

در گذشته از مواد سردکننده برای کریوتراپی یا فریز زگیل تناسلی استفاده می شد. مواد سردکننده ای مانند مخلوط یخ و نمک با دمای 20- ، یخ خشک با دمای 80- و نیتروژن مایع با دمای 196- ، که نیتروژن مایع معمولا برای درمان زگیل تناسلی آقایان استفاده میشد.

در کریوتراپی زگیل های تناسلی با فریز شدن توسط مواد سردکننده که معمولا نیتروژن مایع است، از بین میروند. اگر زگیل ها بزرگ باشند، معمولا توسط یک تیغ کوچک از بین میروند، و نیتروژن مایع توسط یک سواپ کتان روی آن قرار داده میشود، یا میتواند در نواحی اطراف زگیل اسپری شود تا بافت آن فریز شود. این فرآیند میتواند کمی دردناک باشد.

بر اساس اندازه و سختی زگیل، درمان ممکن است 1 تا 4 جلسه طول بکشد. بین هر جلسه درمان، 1 تا 3 هفته زمان لازم است، که این کار با نظر پزشک انجام میشود. تقریبا 85% ناحیه بعد از 3 بار درمان پاک میشود. در طی هر بار درمان، زگیل ها فریز شده و سپس ذوب میشوند تا بهترین نتایج رقم بخورند.

در کرایوتراپی چه اتفاقی می افتد؟

✅ انتقال گرما

کریوتراپی شامل از بین بردن زگیل ها به وسیله ی فریز کردن است، اما در واقع منتقل شدن گرما برای آسیب دیدن زگیل ها لازم است. نیتروژن مایعی که توسط پزشکان استفاده میشود، دمای پایینی حدود 196- دارد. این به این معناست که هر چیزی در معرض این نیتروژن مایع قرار بگیرد باعث جوشیدن آن میشود.

در مرحله ی اول نیتروژن مایع را در تماس با زگیل قرار میدهند، گرمای بدن فرد به مایع منتقل میشود. این موضوع باعث جوشیدن سریع نیتروژن میشود. با فرستادن ممتد سرمای فریز کننده به بافت زگیل، جریان ممتدی به بافت زگیل منتقل میشود.

کرایو چیست؟

✅ مرگ سلولی

در این فرآیند سلول های زگیل بعد از تماس با نیتروژن مایع که دمای به شدت پایینی دارد، فریز میشوند. نیتروژن مایع تا عمق زگیل نفوذ میکند، تا تمام بافت زگیل فریز شود. آسیب اصلی در طی منجمد شدن اتفاق می افتد.

تمام سلول ها، زمانی که فریز میشوند، وجود نیتروژن مایع باعث شکل گیری فرم کریستال میشود، در نهایت یکی از صدمات بزرگ به دیواره ی سلول ها وارد میشود. این آسیب در اثر خنک شدن بدتر هم میشوند. مرگ سلولی در طی فریز شدن و خنک شدن اتفاق می افتد.

✅ التهاب

یکی از پاسخ های طبیعی به مرگ سلولی التهاب میباشد. این فرآیند به تکمیل مرگ کامل بافت زگیل کمک میکند. به دلیل این التهاب، سلول های زگیل میمیرند و بافت آنها ریزش میکند و قسمت های ویروسی از بین میروند.

آیا فریز زگیل محدودیت دارد؟

این نوع درمان معمولا برای درمان زگیل های کوچک استفاده میشود، به خصوص زگیل های کوچک نزدیک به اندام جنسی خانم ها و نزدیک به ریشه ی آلت تناسلی آقایان. این روش برای استفاده در طی بارداری، هیچ محدودیتی ندارد.

کریوتراپی برای افراد دیابتی و کسانی که کریوگلوبولینمیا دارند، باید با احتیاط استفاده شود. برای زگیل های واژنی کریوپروب توصیه نمیشود. کریوتراپی برای پوست های خشک و مرطوب مناسب تر و موثرتر است.

در روش فریز کردن زگیل امکان آلودگی ناشی از دود لیزر که ذکر شد، وجود ندارد و اینجانب به عنوان روش ارجح آن را جهت درمان زگیل های تناسلی در مطب استفاده می کنم که با نتایج بسیار عالی همراه می باشد.

مدت زمان بهبودی زگیل تناسلی از 1 تا 3 هفته عموماً طول می کشد. پس به بیماران عزیز توصیه می کنم که تا قبل از درمان کامل زگیل تناسلی، از هر گونه رابطه جنسی پرهیز کنند.

اگر هنوز به زگیل تناسلی مبتلا نشده اید، نگران نباشید می توانید بدن خود را در برابر این ویروس واکسینه کنید. اما بهترین سن تزریق واکسن چند سالگی است؟ آیا در هر سنی فایده دارد؟

بهترین سن تزریق واکسن زگیل تناسلی

بعد از درمان زگیل تناسلی

بنابر تعداد و محل زگیل های از بین رفته، دوره ی بهبودی بین 1 تا 3 هفته مختلف است. معمولا زگیل ها بعد از 2 هفته بدون جای زخم قابل مشاهده یا جای زخم خیلی کوچک التیام می یابند. موارد زیر ممکن است بعد از درمان اتفاق بیافتند:

ویروس hpv و زگیل ناحیه تناسلی

✔ تب

✔ خونریزی در محل از بین بردن زگیل ها

✔ تنش عصبی، که مانند رگه های قرمز در طی بهبودی بروز می یابند. این ممکن است بعد از چند بار فریز کردن و خنک شدن اتفاق  بیافتد.

✔ به وجود آمدن تاول، که ممکن است با ترشح مایع همراه شود. این مایع باید به سرعت پاک شود تا از منتشر شدن ویروس جلوگیری شود.

✔ ترشحات زرد که بوی بدی دارند. این ممکن است حاصل از عفونت باشد و باید سریعا به پزشک اطلاع داده شود.

✔ درد در ناحیه تحت تاثیر

❗ توصیه میشود در طی درمان از رابطه ی جنسی اجتناب کنید تا احیای ناحیه زیادی طول نکشد و شما دردی را متحمل نشوید.

نکاتی دیگر در مورد فریز کردن زگیل تناسلی که خانم ها باید بدانند:

☑ ترشحات آبکی واژن ممکن است 1 تا 3 هفته بعد از درمان وجود داشته باشند.

☑ ممکن است درد و خونریزی ادامه دار تجربه شود.

☑ باید به جای تامپون برای 2 تا 3 هفته از نوار بهداشتی استفاده شود.

☑ تا بهبود کامل ناحیه ی درمان شده باید از رابطه ی جنسی اجتناب شود.

☑ ممکن است در صورتی که درمان کاملا موثر نبوده باشد، زگیل های راجعه به وجود بیایند.

این درمان برای زگیل های نواحی زیر مناسب است:

✔ واژن

✔ لبه های واژن

✔ آلت تناسلی

✔ کیسه ی بیضه

✔ مقعد

توجه توجه:

2 تا 4 هفته بعد از درمان، زگیل های کوچک از بین میروند. این درمان به ندرت باعث ایجاد زخم میشود. این درمان عفونت HPV را از بین نمی برد. استفاده از درمان های دیگر در کنار کریوتراپی میتواند باعث جلوگیری از ایجاد جای زخم شود. معمولا بعد از درمان تا ماه ها یا سال ها ممکن است زگیل های تناسلی به وجود بیاید و برگشت کنند.

آیا فریز کردن زگیل تناسلی خطرناک است؟

همانند دیگر درمان ها، این درمان نیز باخطرات و عوارضی ممکن است همراه باشد، از جمله:

✔ به جا ماندن جای زخم، بعد از درمان

✔ آسیب عصبی

✔ عفونت

✔ تاول زخمی

✔ سیاه شدن

✔ تکه تکه شدن ناحیه درمان شده

✔ تورم

✔ درد

✔ ترشحات از ناحیه

✔ احساس گرما یا احساس درد در صورت لمس محل درمان شده، که وابسته با ناحیه ی درمان شده و تعداد دفعات چرخه ی فریز و خنک شدن است.

توصیه دکتر کرمی

✅ لمس کردن یا خارش زگیل ها میتواند باعث انتشار آنها به دیگر نواحی بدن شود.

✅ در هنگامی که برای زگیل های تناسلی درمان میشوید، باید از رابطه ی جنسی اجتناب کنید.

✅ برای جلوگیری از انتشار ویروس HPV خانم ها باید به طور منظم پاپ اسمیر دهند.

✅ به شریک جنسی خود بگویید که تحت درمان زگیل تناسلی هستید و از او بخواهید تا درمان کامل شما صبر کند.

✅ واکسن HPV در طی سنین 9 تا 26 سال استفاده میشود. این باعث جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی میشود. در مورد استفاده از واکسن از معالج خود بپرسید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد، چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید، چند تا برامدگی اطراف بیضه و التم درومده میخواستم ببینم میتونه زیگیل یا تبخال باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 5 روز پیش)
   زگیل نیست مشکوک به تبخال است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 5 روز پیش)
   داروی آسیکلوویر ۴۰۰ میلیگرم هر ۸ ساعت برای ۷ تا ۱۰ روز همراه با مایعات فراوان استفاده کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ارش سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام من 35سالمه و انتهای التم یه لکه سیاه رنگی دارم حدود یکسالی میشه نه بیشتر شده نه کمتر میخوام بدونم چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر P شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر وقت بخير من چند تا جوش مانند روي الت تناسليمً در امد رفتم پيش دكتر گفت زگيله ازمايش دادم با نمونه برداري گفت زگيل نيست ليزر كردم همشون پاك شدن و اثري نماند جز دو تاش كه بالاي٦ بار ليزر كردم هي در مياد وه بيشتر سفيدي جاي ليزر عذابم ميده ايا زگيله؟؟بعد روش محو كردن اين سفيدي بعد ليزر چيه ممممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   به نسر زگیل نیست‌ . برای برطرف شدن جای لیزر از پماد کانترکتوبکس استفاده شود
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من نامزدم مبتلا به زگیل تناسلی شد و دکتر زنان رفت همونجا با ی محلولی سوزوندن ولی سوزش زیادی داشت و پوست اطراف کاملا قرمز شد در ضمن کامل از بین نرفته ..الان بهترین روش درمان چیه و اینکه برای درمان سوزش و قرمزی پوست اطراف زگیل باید چیکار کرد ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   بهترین درمان زگیل کرایو است. پماد زینک برای قرمزی
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  عکس های ارسالی زیگیل تناسلی هست؟
  دکتر بدون نمونه برداری فریز کرد و پماد موپیتاب رو داد ولی نحوه استفاده کرم رو نگفت ، امکانش هست بفرمایید
  چون من رو بدنم هم از قدیم زیگیل داشتم امکانش هست این زیگیل ها hpv نباشه؟ عکس سوم پشت زانومه
  سوال اخر بعد از فریز شدن دیگه در رابطه جنسی به کسی از طرف من منتقل نمیشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   زگیل است ، باید کرایو شود. اگر کرایو کردین کار درستی است. پماد هر ۸ ساعت.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   در مورد زگیل وقتی فرد مبتلا بشه ممکنه بدن بتونه مقابله کنه و ویروس از بدن پاک بشه ، ممکنه در بدن بمونه و عود کنه. بهترین درمان کرایو است. تیغ زدن و لیزر باعث پخش آن می شود. در مورد واکسن ، قبل از ابتلا به زگیل ، در خانم ها موثر است بعد از ابتلا اثر ندارد. در خانم ها باید پس از ابتلا سالانه پاپ اسمیر انجام شود از جهت خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم
  3. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   جناب دکتر
   سوال اخر رو اگر پاسخ بدید ممنون میشم
  4. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   جناب دکتر
   بعد از فریز شدن امکان انتقال ویروس در رابطه جنسی به دیگران هست یا با فریز شدن راه انتقال از بین میره؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   اگر ویروس در بدنتون باشه میتونه انتقال پیدا کنه. در ۸۰ درصد مواقع ویروس از بدن پاک میشه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام دکتر 2تا زیگیل با رنگ روشن روی پوست بالای الت زدم و تعدادی زیگیل سیاه رنگ کوچک روی بدنه الت تصاویر ارسال شده رو لطفا ببینید و بفرمایید با توجه به وضعیت زگیل ها اقدام به دکتر بکنم یا درمان خانگی انجام بدم من ایران نیستم.ممنون
  1. تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   اینم هست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   باید کرایو شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید خدمت اقای دکتر
  من حدود سه هفته است متوجه نقطه های سفید روی ناحیه شرمگاهی خودم شدم. این نقاط هم به این صورت هستند که اگر از نزدیک به آنها نگاه کنیم هر کدامشان در درون خود سه چهار نقطه سفید دیگر دارند که شبیه دانه های چربی هستند.
  هیچ خارش و درد یا سوزشی ندارم و قبلا هم به هیچ عنوان همچین چیزی در بدن من وجود نداشت
  در طول این چند هفته هیچ تغیری در زیاد یا کم شدن این نقاط یا تغیر اندازه شان وجود نداشت اما امروز متوجه شدم چند نقطه ی سفید کوچک دیگر بر روی روی بدنه ی آلت تناسلی من پیشرفت کرده است که باعث نگرانی من شد.
  بنده 27 سال سن دارم و مجرد هستم

  اقای دکتر یک مشکلی دیگر هم من از قدیم داشتم و اینکه کشاله ی رانم به شدت عرق سوز و پوسته پوسته می شود. تصویر کشاله ران هم پیوست کردم. لطفا در این دو مورد من رو راهنمایی فرمایید

  متشکرم از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   برای کشاله ران از پماد کلوتریمازول استفاده شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   همچنین کلوگزاسیلین هر ۶ ساعت خورده شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر میلاد چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من آقا هستم و متاهل من جوشهایی سر کلاهک آلت تناسلیم زده مثل زیگیل شده و بسیار یک ماهه من میخواستم عکسشو ارسال کنم ببینید ک آیا زیگیل هست کتر خیلی ممنون میشم زود جوابمو بدین خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   زگیل نیست. از پماد کلوتریمازول هر ۸ ساعت استفاده کنید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام. وقت بخیر. مرسی که برای مردم وقت میذارید آقای دکتر.
  میخواستم ببینم عکسهای ارسالی زگیل تناسلی هستند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام مشکوک است. میتونین از یکیش نمونه برداری کنین تا قطعی شه
 • تصویر کاربر عاطفه یکشنبه ۱۳ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر يه سري ضايعات روي زبونم و كناره هاش هستش ايا ممكنه زگيل دهاني باشه چون رابطه دهاني هم داشتم ممنونم
  البته دو سه هفته پيش دچار عفونت لوزه بودم كه تا ٣،٤ روز پيش درمان ادامه داشت ولي اين ضايعات از بين نرفت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام نه زگیل نیست
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید

لایو دکتر کرمی در مورد #زگیل_تناسلی

ساعت 10:30 امشب دکتر به صورت لایو در رابطه با زگیل تناسلی و آخرین دانسته های علمی آن صحبت می کنند.

پرسش از دکتر