فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو روشی است که برای فریز زگیل تناسلی به کار می رود. در روش کرایو به کمک سرد کردن، از انتشار زگیل تناسلی جلوگیری می شود.

زگیل تناسلی  زائدهای صورتی یا قرمز رنگی هستند که در اطراف الت جنسی پدیدار می شوند. زگیل تناسلی ممکن است در اطراف مقعد، ناحیه ی شرمگاهی، درون واژن و یا حتی دهان ظاهر شود.

زگیل های تناسلی اغلب به صورت خوشه های 3-4 تایی وجود دارند. آنها ممکن است به سرعت رشد کرده و منتشر شوند. زگیل های تناسلی معمولا بدون درد هستند، اما بعضی اوقات ممکن است سبب ایجاد درد خفیف، خارش و خون ریزی شوند.

متأسفانه پس از آلودگی به زگیل تناسلی، درمان قطعی برای آن وجود ندارد ولی به خاطر خطر بالای آلوده کنندگی آن و گسترش زگیل به دیگر نقاط بدن و یا شریک جنسی، حتما می بایست آن را درمان کرد.

اما چگونه؟ 🤔

درمان زگیل تناسلی بستگی به نوع آنها، محل و اندازه ی زگیل ها دارد. اگر زگیل ها به اندازه ای کوچک باشند که با چشم دیده نشوند و رنگ آن ها همرنگ پوست باشد، آنها نیازی به درمان ندارند، زیرا با گذشت زمان از بین میروند.

اگر زگیل ها بزرگتر باشند یا سبب برجستگی و خارش شوند، چه یک خوشه باشد یا حتی به صورت تک زگیل باشد، شما میتوانید آنها را با کارهای موضعی، تخریب آن ها یا جراحی از بین ببرید.

روش های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان پیشنهاد می شود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.

از جمله اینکه:

جراحی زگیل تناسلی

در روش جراحی زگیل تناسلی به خاطر متعدد بودن ویروس و امکان عود مجدد آن در جاهای دیگر حین جراحی، و نیز به خاطر بدشکل کردن ناحیه تناسلی توصیه نمی شود.

برخی نیز استفاده از دارو را پیشنهاد می دهند. محلول هایی مانند: پروفیلین و اسید سالیسیلیک از جمله درمان های دارویی محسوب می شوند. اما باید توجه داشت که این نوع درمانها طولانی مدت هستند و نتیجه بهبودی نیز مشخص نیست!

پودوفیلین و پودوفیلوکس چیست؟

پودوفیلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را از بین می برد. این محلول باید توسط پزشک اعمال شود. پودوفیلوکس حاوی همان ترکیب فعال است؛ اما می تواند به صورت ایمن در خانه توسط فرد اعمال شود.

درمان زگیل با پودوفیلین

احتمال دارد اولین دفعه اعمال پودوفیلوکس را پزشک انجام دهد و سپس اقداماتی احتیاطی را جهت جلوگیری از تحریک پوست اطراف زگیل به بیمار توصیه کند. هیچ گاه نباید پودوفیلوکس را به صورت داخلی اعمال کرد. علاوه بر آن، این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. عوارض جانبی این دارو می توانند شامل تحریک خفیف پوستی، زخم یا درد شوند.

کرایو چیست؟

برخی پزشکان ارولوژی لیزر زگیل تناسلی را به روش فریز کردن زگیل ترجیح می دهند. اما از نظر بنده از هزینه های بالای لیزر که بگذریم، امکان انتشار ویروس از طریق دود ناشی از لیزر در ناحیه تناسلی و انتقال آن به پزشک و دیگر افراد وجود دارد.

پس چه باید کرد؟

.

.

امروزه کرایو زگیل تناسلی به عنوان یک روش بسیار مؤثر، کم هزینه و با اثر درمانی بسیار بالا جهت درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان توصیه می شود. در این روش اغلب در یک جلسه با استفاده از پروب کرایو و با استفاده از تکنیک سرمادرمانی و ایجاد انجماد توسط گاز نیتروژن، زگیل را درمان می کنیم. تاول خفیف و درد مختصر محل در شروع درمان وجود دارد که به تدریج از بین می رود.

در فیلم زیر عمل کرایو زگیل تناسلی در آقایی جوان را مشاهده می کنید. ایشان تا مدت ها فکر می کردند که گوشت اضافه بر روی ناحیه تناسلی خود دارند!

فریز زگیل تناسلی چیست؟

در گذشته از مواد سردکننده برای کریوتراپی یا فریز زگیل تناسلی استفاده می شد. مواد سردکننده ای مانند مخلوط یخ و نمک با دمای 20- ، یخ خشک با دمای 80- و نیتروژن مایع با دمای 196- ، که نیتروژن مایع معمولا برای درمان زگیل تناسلی آقایان استفاده میشد.

در کریوتراپی زگیل های تناسلی با فریز شدن توسط مواد سردکننده که معمولا نیتروژن مایع است، از بین میروند. اگر زگیل ها بزرگ باشند، معمولا توسط یک تیغ کوچک از بین میروند، و نیتروژن مایع توسط یک سواپ کتان روی آن قرار داده میشود، یا میتواند در نواحی اطراف زگیل اسپری شود تا بافت آن فریز شود. این فرآیند میتواند کمی دردناک باشد.

بر اساس اندازه و سختی زگیل، درمان ممکن است 1 تا 4 جلسه طول بکشد. بین هر جلسه درمان، 1 تا 3 هفته زمان لازم است، که این کار با نظر پزشک انجام میشود. تقریبا 85% ناحیه بعد از 3 بار درمان پاک میشود. در طی هر بار درمان، زگیل ها فریز شده و سپس ذوب میشوند تا بهترین نتایج رقم بخورند.

در کرایوتراپی چه اتفاقی می افتد؟

✅ انتقال گرما

کریوتراپی شامل از بین بردن زگیل ها به وسیله ی فریز کردن است، اما در واقع منتقل شدن گرما برای آسیب دیدن زگیل ها لازم است. نیتروژن مایعی که توسط پزشکان استفاده میشود، دمای پایینی حدود 196- دارد. این به این معناست که هر چیزی در معرض این نیتروژن مایع قرار بگیرد باعث جوشیدن آن میشود.

در مرحله ی اول نیتروژن مایع را در تماس با زگیل قرار میدهند، گرمای بدن فرد به مایع منتقل میشود. این موضوع باعث جوشیدن سریع نیتروژن میشود. با فرستادن ممتد سرمای فریز کننده به بافت زگیل، جریان ممتدی به بافت زگیل منتقل میشود.

کرایو چیست؟

✅ مرگ سلولی

در این فرآیند سلول های زگیل بعد از تماس با نیتروژن مایع که دمای به شدت پایینی دارد، فریز میشوند. نیتروژن مایع تا عمق زگیل نفوذ میکند، تا تمام بافت زگیل فریز شود. آسیب اصلی در طی منجمد شدن اتفاق می افتد.

تمام سلول ها، زمانی که فریز میشوند، وجود نیتروژن مایع باعث شکل گیری فرم کریستال میشود، در نهایت یکی از صدمات بزرگ به دیواره ی سلول ها وارد میشود. این آسیب در اثر خنک شدن بدتر هم میشوند. مرگ سلولی در طی فریز شدن و خنک شدن اتفاق می افتد.

✅ التهاب

یکی از پاسخ های طبیعی به مرگ سلولی التهاب میباشد. این فرآیند به تکمیل مرگ کامل بافت زگیل کمک میکند. به دلیل این التهاب، سلول های زگیل میمیرند و بافت آنها ریزش میکند و قسمت های ویروسی از بین میروند.

آیا فریز زگیل محدودیت دارد؟

این نوع درمان معمولا برای درمان زگیل های کوچک استفاده میشود، به خصوص زگیل های کوچک نزدیک به اندام جنسی خانم ها و نزدیک به ریشه ی آلت تناسلی آقایان. این روش برای استفاده در طی بارداری، هیچ محدودیتی ندارد.

کریوتراپی برای افراد دیابتی و کسانی که کریوگلوبولینمیا دارند، باید با احتیاط استفاده شود. برای زگیل های واژنی کریوپروب توصیه نمیشود. کریوتراپی برای پوست های خشک و مرطوب مناسب تر و موثرتر است.

در روش فریز کردن زگیل امکان آلودگی ناشی از دود لیزر که ذکر شد، وجود ندارد و اینجانب به عنوان روش ارجح آن را جهت درمان زگیل های تناسلی در مطب استفاده می کنم که با نتایج بسیار عالی همراه می باشد.

مدت زمان بهبودی زگیل تناسلی از 1 تا 3 هفته عموماً طول می کشد. پس به بیماران عزیز توصیه می کنم که تا قبل از درمان کامل زگیل تناسلی، از هر گونه رابطه جنسی پرهیز کنند.

اگر هنوز به زگیل تناسلی مبتلا نشده اید، نگران نباشید می توانید بدن خود را در برابر این ویروس واکسینه کنید. اما بهترین سن تزریق واکسن چند سالگی است؟ آیا در هر سنی فایده دارد؟

بهترین سن تزریق واکسن زگیل تناسلی

بعد از درمان زگیل تناسلی

بنابر تعداد و محل زگیل های از بین رفته، دوره ی بهبودی بین 1 تا 3 هفته مختلف است. معمولا زگیل ها بعد از 2 هفته بدون جای زخم قابل مشاهده یا جای زخم خیلی کوچک التیام می یابند. موارد زیر ممکن است بعد از درمان اتفاق بیافتند:

ویروس hpv و زگیل ناحیه تناسلی

✔ تب

✔ خونریزی در محل از بین بردن زگیل ها

✔ تنش عصبی، که مانند رگه های قرمز در طی بهبودی بروز می یابند. این ممکن است بعد از چند بار فریز کردن و خنک شدن اتفاق  بیافتد.

✔ به وجود آمدن تاول، که ممکن است با ترشح مایع همراه شود. این مایع باید به سرعت پاک شود تا از منتشر شدن ویروس جلوگیری شود.

✔ ترشحات زرد که بوی بدی دارند. این ممکن است حاصل از عفونت باشد و باید سریعا به پزشک اطلاع داده شود.

✔ درد در ناحیه تحت تاثیر

❗ توصیه میشود در طی درمان از رابطه ی جنسی اجتناب کنید تا احیای ناحیه زیادی طول نکشد و شما دردی را متحمل نشوید.

نکاتی دیگر در مورد فریز کردن زگیل تناسلی که خانم ها باید بدانند:

☑ ترشحات آبکی واژن ممکن است 1 تا 3 هفته بعد از درمان وجود داشته باشند.

☑ ممکن است درد و خونریزی ادامه دار تجربه شود.

☑ باید به جای تامپون برای 2 تا 3 هفته از نوار بهداشتی استفاده شود.

☑ تا بهبود کامل ناحیه ی درمان شده باید از رابطه ی جنسی اجتناب شود.

☑ ممکن است در صورتی که درمان کاملا موثر نبوده باشد، زگیل های راجعه به وجود بیایند.

این درمان برای زگیل های نواحی زیر مناسب است:

✔ واژن

✔ لبه های واژن

✔ آلت تناسلی

✔ کیسه ی بیضه

✔ مقعد

توجه توجه:

2 تا 4 هفته بعد از درمان، زگیل های کوچک از بین میروند. این درمان به ندرت باعث ایجاد زخم میشود. این درمان عفونت HPV را از بین نمی برد. استفاده از درمان های دیگر در کنار کریوتراپی میتواند باعث جلوگیری از ایجاد جای زخم شود. معمولا بعد از درمان تا ماه ها یا سال ها ممکن است زگیل های تناسلی به وجود بیاید و برگشت کنند.

آیا فریز کردن زگیل تناسلی خطرناک است؟

همانند دیگر درمان ها، این درمان نیز باخطرات و عوارضی ممکن است همراه باشد، از جمله:

✔ به جا ماندن جای زخم، بعد از درمان

✔ آسیب عصبی

✔ عفونت

✔ تاول زخمی

✔ سیاه شدن

✔ تکه تکه شدن ناحیه درمان شده

✔ تورم

✔ درد

✔ ترشحات از ناحیه

✔ احساس گرما یا احساس درد در صورت لمس محل درمان شده، که وابسته با ناحیه ی درمان شده و تعداد دفعات چرخه ی فریز و خنک شدن است.

توصیه دکتر کرمی

✅ لمس کردن یا خارش زگیل ها میتواند باعث انتشار آنها به دیگر نواحی بدن شود.

✅ در هنگامی که برای زگیل های تناسلی درمان میشوید، باید از رابطه ی جنسی اجتناب کنید.

✅ برای جلوگیری از انتشار ویروس HPV خانم ها باید به طور منظم پاپ اسمیر دهند.

✅ به شریک جنسی خود بگویید که تحت درمان زگیل تناسلی هستید و از او بخواهید تا درمان کامل شما صبر کند.

✅ واکسن HPV در طی سنین 9 تا 26 سال استفاده میشود. این باعث جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی میشود. در مورد استفاده از واکسن از معالج خود بپرسید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام
  بعد حدود ۲ ماه جای زخم کرایو به صورت لکه های قهوه ای مانده است.
  راه از بین بردن اثرات کرایه چیه آقای دکتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 3 روز پیش)
   پماد آلفا موضعی استفاده کنید بهتر میشه ولی کامل از بین نمیره
 • تصویر کاربر هانیه شنبه ۲۶ تیر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید این دونه ها ب نظرتون زگیل تناسلیه؟
  1. تصویر کاربر هانیه شنبه ۲۶ تیر ۰( 5 روز پیش)
   سلام ببخشید این دونه ها ب نظرتون زگیل تناسلیه
  2. تصویر کاربر هانیه شنبه ۲۶ تیر ۰( 5 روز پیش)
   سلام ببخشید این دونه ها زگیل تناسلیه؟
  3. تصویر کاربر هانیه شنبه ۲۶ تیر ۰( 5 روز پیش)
   سلام ببخشید این دونه ها ب نظرتون زگیل تناسلی؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ تیر ۰( 5 روز پیش)
   سلام خیر
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر شادی شنبه ۲۶ تیر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من29سالمه.من چند وقته مشکوک به زگیل تناسلی هستم.ازمایش هم دادم ولی هنوز جوابش نیومده. میشه ببینید اینا زگیله یا نه؟ دوشب محلول پدوفیلین میزنم.خارش یا درد خاصی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ تیر ۰( 5 روز پیش)
   خیر زگیل نیست بهتره تست HPV pcr برای اطمینان بدهید
 • تصویر کاربر آرزو شنبه ۲۶ تیر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام
  آزمایش hpv منفی شده ولی دکترم گفت یه سری زائده هایی که تعدادشو هم بالا هست روی لبه ها و بالای واژنم هست امروز اولین جلسه کرایو رو انجام دادم ولی به شدت دردناک بود و حاظر نیستم برای بار دوم انجام بدم میخواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد و از این لحاظ که hpv هم منفی بوده جای نگرانی نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ تیر ۰( 5 روز پیش)
   جای نگرانی نیست ولی بهتره دوره کرایو کامل بشه
 • تصویر کاربر Sali چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر
  من ۱۸ سال دارم
  اصلا رابطه جنسی هیچ نوعی نداشتم
  یک سری دونه های ریزی زیر زبان هم دیدم که کمی شک کردم
  و هیچ علائمی ندارم
  فقط کمی نسبت به موضوع حساس شدم
  دکتر عمومی هم در حین معاینه متوجه چیزی نشد
  ولی دوست داشتم نظر شمارو هم بدونم
  عکس هم میزارم
  و اینکه امکان داره از هر طریق دیگه ای به جز رابطه دهانی و جنسی این مریضی منتقل بشه؟
  مثل لیوان مشترک و...
  1. تصویر کاربر Sali سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   داخل این عگس هم شبیه نیش ماره
   بنظر شما زگیل هستش؟؟
   و بنده اصلا تحت هیچ عنوان رابطه جنسی نداشتم
  2. تصویر کاربر Sali سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   این هم عکس
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   خیر این ها برجستگی های طبیعی زیر زبان هست
  4. تصویر کاربر Sali سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   خیلی ممنون اقای دکتر
   بهترین دکتر ❤
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   خواهش میکنم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام
  چند روزیه که متوجه شدم زگیل تناسلی دارم و به دکتر برای کرایو مراجعه کردم ، من 33 سالمه آیا واکسنی که دکتر برای ویروس hpv داده تاثیری داره ؟
  همسرم 22 سال دارن و هنوز اثری از زگیل در ایشون نیست ،برای درمان همسرم قبل از بوجود اومدن چیکار باید بکنم؟ چقدر طول میکشه که زگیل خودشو نشون بده؟ واکسن تاثیری داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   واکسن در فردی که مبتلا به زگیل شده تاثیری نداره و برای پیشگیری از ابتلا هست
 • تصویر کاربر وحید یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  وقت بخیر
  تقریباً یکهفته است با راهنمایی شما به متخصص مراجعه و عمل کرایو انجام دادم تعداد زگیل ها اندک بود الان بعد گذشت یکهفته تمامی نقاط خشک شده و یکی دو مورد جدا شدند جز در یک ناحیه که از روز دوم بدلیل شاید کشش پوستی در اون ناحیه احساس میکنم مایع شفاف میبینم اما ترشح نیست تقریباً در آستانه جدا شدن هست طبق دستور پزشک اون ناحیه ها رو شستشو ندادم تا کنون
  سوالم اینه که آیا نیاز به استفاده از پماد و یا صابون هست و این مایع در صورت تماس میتونه جاهای دیگری رو در گیر کنه؟
  و دیگر اینکه چه راهی برای خلاص شدن از این ویروس در بدن هست؟
  و اینکه در تماس بعدی با شریک جنسی ممکنه انتقال صورت بگیره
  و چه راه های مراقبه برای خودم و پیشگیری برای جلوگیری از انتقال هست
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   کپسول سفالکسین ۵۰۰ هر ۶ ساعت مصرف کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   در مورد زگیل وقتی فرد مبتلا بشه ممکنه بدن بتونه مقابله کنه و ویروس از بدن پاک بشه ، ممکنه در بدن بمونه و عود کنه. بهترین درمان کرایو است. تیغ زدن و لیزر باعث پخش آن می شود. در مورد واکسن ، قبل از ابتلا به زگیل ، در خانم ها موثر است بعد از ابتلا اثر ندارد. در خانم ها باید پس از ابتلا سالانه پاپ اسمیر انجام شود از جهت خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رفیعی جمعه ۱۸ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام دکتر دو ساله که متوجه زائده های زگیل مانند در قسمت بخیه ختنه در زیر آلتم شدم که رشد نداشتن و علائم دیگه ای هم نداشتن خواستم ببینم که اینا زگیل تناسلی هستن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   عکس ارسال نشده
 • تصویر کاربر مهرسان پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان
  من چندباری برای رفع زگیل تناسیلی کرایو کردم و خداروشکر رفع شد بعد چهاربار، ولی تووی اجابت مزاج به مشکل خوردم انگار مقعدم خشکه و میسوزه موقع دفع. یه حالت خشکی مقعد انگار نمیتونه مثل قبل منقبض منبسط بشه و میسوزه مخصوصا وقتی که مدفوع خشک هست. از آخرین کرایومم چهارماه گذشته، خوب نمیشه این حالت؟ درمانی ندارین براش؟ پمادی چیزی
  1. تصویر کاربر مهرسان چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   آقای دکتر پاسخ نمیدین؟؟ ممکنه عوارض پماد فوسیدین و زینک اکساید باشه که خشکی آورده برام؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر م دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من 10ساله با این زیگیل درگیرم از یدونه رسیدم به 30تا پدفیلین میزنم سیاه میشه میفته باز رشد میکنه میشه درمانش کرد واقعا یا ما بیخیالشیم درکنار هم با ویروسه زندگی کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   عکس ضایعه رو بفرستید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

هیدرونفروز، یک بیماری است که بار کلیوی را افزایش داده و می تواند به آن آسیب برساند….
قرص سیپروفکت جهت درمان عفونت های باکتریایی برای بیماران تجویز می شود. این دارو برای درمان عفونت…
ادرار می تواند ویژگی هایی همچون بوی بد، تند یا شیرین داشته باشد. رایج ترین عوامل بوی…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

کلیه

+54 مطلب

مثانه

+54 مطلب

بیضه

+54 مطلب

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر