فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو چیست؟

فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو روشی است که برای فریز زگیل تناسلی به کار می رود. در روش کرایو به کمک سرد کردن، از انتشار زگیل تناسلی جلوگیری می شود.

زگیل تناسلی  زائدهای صورتی یا قرمز رنگی هستند که در اطراف الت جنسی پدیدار می شوند. زگیل تناسلی ممکن است در اطراف مقعد، ناحیه ی شرمگاهی، درون واژن و یا حتی دهان ظاهر شود.

زگیل های تناسلی اغلب به صورت خوشه های 3-4 تایی وجود دارند. آنها ممکن است به سرعت رشد کرده و منتشر شوند. زگیل های تناسلی معمولا بدون درد هستند، اما بعضی اوقات ممکن است سبب ایجاد درد خفیف، خارش و خون ریزی شوند.

متأسفانه پس از آلودگی به زگیل تناسلی، درمان قطعی برای آن وجود ندارد ولی به خاطر خطر بالای آلوده کنندگی آن و گسترش زگیل به دیگر نقاط بدن و یا شریک جنسی، حتما می بایست آن را درمان کرد.

اما چگونه؟ 🤔

درمان زگیل تناسلی بستگی به نوع آنها، محل و اندازه ی زگیل ها دارد. اگر زگیل ها به اندازه ای کوچک باشند که با چشم دیده نشوند و رنگ آن ها همرنگ پوست باشد، آنها نیازی به درمان ندارند، زیرا با گذشت زمان از بین میروند.

اگر زگیل ها بزرگتر باشند یا سبب برجستگی و خارش شوند، چه یک خوشه باشد یا حتی به صورت تک زگیل باشد، شما میتوانید آنها را با کارهای موضعی، تخریب آن ها یا جراحی از بین ببرید.

روش های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان پیشنهاد می شود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.

از جمله اینکه:

جراحی زگیل تناسلی

در روش جراحی زگیل تناسلی به خاطر متعدد بودن ویروس و امکان عود مجدد آن در جاهای دیگر حین جراحی، و نیز به خاطر بدشکل کردن ناحیه تناسلی توصیه نمی شود.

برخی نیز استفاده از دارو را پیشنهاد می دهند. محلول هایی مانند: پروفیلین و اسید سالیسیلیک از جمله درمان های دارویی محسوب می شوند. اما باید توجه داشت که این نوع درمانها طولانی مدت هستند و نتیجه بهبودی نیز مشخص نیست!

پودوفیلین و پودوفیلوکس چیست؟

پودوفیلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را از بین می برد. این محلول باید توسط پزشک اعمال شود. پودوفیلوکس حاوی همان ترکیب فعال است؛ اما می تواند به صورت ایمن در خانه توسط فرد اعمال شود.

درمان زگیل با پودوفیلین

احتمال دارد اولین دفعه اعمال پودوفیلوکس را پزشک انجام دهد و سپس اقداماتی احتیاطی را جهت جلوگیری از تحریک پوست اطراف زگیل به بیمار توصیه کند. هیچ گاه نباید پودوفیلوکس را به صورت داخلی اعمال کرد. علاوه بر آن، این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. عوارض جانبی این دارو می توانند شامل تحریک خفیف پوستی، زخم یا درد شوند.

کرایو چیست؟

برخی پزشکان ارولوژی لیزر زگیل تناسلی را به روش فریز کردن زگیل ترجیح می دهند. اما از نظر بنده از هزینه های بالای لیزر که بگذریم، امکان انتشار ویروس از طریق دود ناشی از لیزر در ناحیه تناسلی و انتقال آن به پزشک و دیگر افراد وجود دارد.

پس چه باید کرد؟

.

.

امروزه کرایو زگیل تناسلی به عنوان یک روش بسیار مؤثر، کم هزینه و با اثر درمانی بسیار بالا جهت درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان توصیه می شود. در این روش اغلب در یک جلسه با استفاده از پروب کرایو و با استفاده از تکنیک سرمادرمانی و ایجاد انجماد توسط گاز نیتروژن، زگیل را درمان می کنیم. تاول خفیف و درد مختصر محل در شروع درمان وجود دارد که به تدریج از بین می رود.

در فیلم زیر عمل کرایو زگیل تناسلی در آقایی جوان را مشاهده می کنید. ایشان تا مدت ها فکر می کردند که گوشت اضافه بر روی ناحیه تناسلی خود دارند!

فریز زگیل تناسلی چیست؟

در گذشته از مواد سردکننده برای کریوتراپی یا فریز زگیل تناسلی استفاده می شد. مواد سردکننده ای مانند مخلوط یخ و نمک با دمای 20- ، یخ خشک با دمای 80- و نیتروژن مایع با دمای 196- ، که نیتروژن مایع معمولا برای درمان زگیل تناسلی آقایان استفاده میشد.

در کریوتراپی زگیل های تناسلی با فریز شدن توسط مواد سردکننده که معمولا نیتروژن مایع است، از بین میروند. اگر زگیل ها بزرگ باشند، معمولا توسط یک تیغ کوچک از بین میروند، و نیتروژن مایع توسط یک سواپ کتان روی آن قرار داده میشود، یا میتواند در نواحی اطراف زگیل اسپری شود تا بافت آن فریز شود. این فرآیند میتواند کمی دردناک باشد.

بر اساس اندازه و سختی زگیل، درمان ممکن است 1 تا 4 جلسه طول بکشد. بین هر جلسه درمان، 1 تا 3 هفته زمان لازم است، که این کار با نظر پزشک انجام میشود. تقریبا 85% ناحیه بعد از 3 بار درمان پاک میشود. در طی هر بار درمان، زگیل ها فریز شده و سپس ذوب میشوند تا بهترین نتایج رقم بخورند.

در کرایوتراپی چه اتفاقی می افتد؟

✅ انتقال گرما

کریوتراپی شامل از بین بردن زگیل ها به وسیله ی فریز کردن است، اما در واقع منتقل شدن گرما برای آسیب دیدن زگیل ها لازم است. نیتروژن مایعی که توسط پزشکان استفاده میشود، دمای پایینی حدود 196- دارد. این به این معناست که هر چیزی در معرض این نیتروژن مایع قرار بگیرد باعث جوشیدن آن میشود.

در مرحله ی اول نیتروژن مایع را در تماس با زگیل قرار میدهند، گرمای بدن فرد به مایع منتقل میشود. این موضوع باعث جوشیدن سریع نیتروژن میشود. با فرستادن ممتد سرمای فریز کننده به بافت زگیل، جریان ممتدی به بافت زگیل منتقل میشود.

کرایو چیست؟

✅ مرگ سلولی

در این فرآیند سلول های زگیل بعد از تماس با نیتروژن مایع که دمای به شدت پایینی دارد، فریز میشوند. نیتروژن مایع تا عمق زگیل نفوذ میکند، تا تمام بافت زگیل فریز شود. آسیب اصلی در طی منجمد شدن اتفاق می افتد.

تمام سلول ها، زمانی که فریز میشوند، وجود نیتروژن مایع باعث شکل گیری فرم کریستال میشود، در نهایت یکی از صدمات بزرگ به دیواره ی سلول ها وارد میشود. این آسیب در اثر خنک شدن بدتر هم میشوند. مرگ سلولی در طی فریز شدن و خنک شدن اتفاق می افتد.

✅ التهاب

یکی از پاسخ های طبیعی به مرگ سلولی التهاب میباشد. این فرآیند به تکمیل مرگ کامل بافت زگیل کمک میکند. به دلیل این التهاب، سلول های زگیل میمیرند و بافت آنها ریزش میکند و قسمت های ویروسی از بین میروند.

آیا فریز زگیل محدودیت دارد؟

این نوع درمان معمولا برای درمان زگیل های کوچک استفاده میشود، به خصوص زگیل های کوچک نزدیک به اندام جنسی خانم ها و نزدیک به ریشه ی آلت تناسلی آقایان. این روش برای استفاده در طی بارداری، هیچ محدودیتی ندارد.

کریوتراپی برای افراد دیابتی و کسانی که کریوگلوبولینمیا دارند، باید با احتیاط استفاده شود. برای زگیل های واژنی کریوپروب توصیه نمیشود. کریوتراپی برای پوست های خشک و مرطوب مناسب تر و موثرتر است.

در روش فریز کردن زگیل امکان آلودگی ناشی از دود لیزر که ذکر شد، وجود ندارد و اینجانب به عنوان روش ارجح آن را جهت درمان زگیل های تناسلی در مطب استفاده می کنم که با نتایج بسیار عالی همراه می باشد.

مدت زمان بهبودی زگیل تناسلی از 1 تا 3 هفته عموماً طول می کشد. پس به بیماران عزیز توصیه می کنم که تا قبل از درمان کامل زگیل تناسلی، از هر گونه رابطه جنسی پرهیز کنند.

اگر هنوز به زگیل تناسلی مبتلا نشده اید، نگران نباشید می توانید بدن خود را در برابر این ویروس واکسینه کنید. اما بهترین سن تزریق واکسن چند سالگی است؟ آیا در هر سنی فایده دارد؟

بهترین سن تزریق واکسن زگیل تناسلی

بعد از درمان زگیل تناسلی

بنابر تعداد و محل زگیل های از بین رفته، دوره ی بهبودی بین 1 تا 3 هفته مختلف است. معمولا زگیل ها بعد از 2 هفته بدون جای زخم قابل مشاهده یا جای زخم خیلی کوچک التیام می یابند. موارد زیر ممکن است بعد از درمان اتفاق بیافتند:

ویروس hpv و زگیل ناحیه تناسلی

✔ تب

✔ خونریزی در محل از بین بردن زگیل ها

✔ تنش عصبی، که مانند رگه های قرمز در طی بهبودی بروز می یابند. این ممکن است بعد از چند بار فریز کردن و خنک شدن اتفاق  بیافتد.

✔ به وجود آمدن تاول، که ممکن است با ترشح مایع همراه شود. این مایع باید به سرعت پاک شود تا از منتشر شدن ویروس جلوگیری شود.

✔ ترشحات زرد که بوی بدی دارند. این ممکن است حاصل از عفونت باشد و باید سریعا به پزشک اطلاع داده شود.

✔ درد در ناحیه تحت تاثیر

❗ توصیه میشود در طی درمان از رابطه ی جنسی اجتناب کنید تا احیای ناحیه زیادی طول نکشد و شما دردی را متحمل نشوید.

نکاتی دیگر در مورد فریز کردن زگیل تناسلی که خانم ها باید بدانند:

☑ ترشحات آبکی واژن ممکن است 1 تا 3 هفته بعد از درمان وجود داشته باشند.

☑ ممکن است درد و خونریزی ادامه دار تجربه شود.

☑ باید به جای تامپون برای 2 تا 3 هفته از نوار بهداشتی استفاده شود.

☑ تا بهبود کامل ناحیه ی درمان شده باید از رابطه ی جنسی اجتناب شود.

☑ ممکن است در صورتی که درمان کاملا موثر نبوده باشد، زگیل های راجعه به وجود بیایند.

این درمان برای زگیل های نواحی زیر مناسب است:

✔ واژن

✔ لبه های واژن

✔ آلت تناسلی

✔ کیسه ی بیضه

✔ مقعد

توجه توجه:

2 تا 4 هفته بعد از درمان، زگیل های کوچک از بین میروند. این درمان به ندرت باعث ایجاد زخم میشود. این درمان عفونت HPV را از بین نمی برد. استفاده از درمان های دیگر در کنار کریوتراپی میتواند باعث جلوگیری از ایجاد جای زخم شود. معمولا بعد از درمان تا ماه ها یا سال ها ممکن است زگیل های تناسلی به وجود بیاید و برگشت کنند.

آیا فریز کردن زگیل تناسلی خطرناک است؟

همانند دیگر درمان ها، این درمان نیز باخطرات و عوارضی ممکن است همراه باشد، از جمله:

✔ به جا ماندن جای زخم، بعد از درمان

✔ آسیب عصبی

✔ عفونت

✔ تاول زخمی

✔ سیاه شدن

✔ تکه تکه شدن ناحیه درمان شده

✔ تورم

✔ درد

✔ ترشحات از ناحیه

✔ احساس گرما یا احساس درد در صورت لمس محل درمان شده، که وابسته با ناحیه ی درمان شده و تعداد دفعات چرخه ی فریز و خنک شدن است.

توصیه دکتر کرمی

✅ لمس کردن یا خارش زگیل ها میتواند باعث انتشار آنها به دیگر نواحی بدن شود.

✅ در هنگامی که برای زگیل های تناسلی درمان میشوید، باید از رابطه ی جنسی اجتناب کنید.

✅ برای جلوگیری از انتشار ویروس HPV خانم ها باید به طور منظم پاپ اسمیر دهند.

✅ به شریک جنسی خود بگویید که تحت درمان زگیل تناسلی هستید و از او بخواهید تا درمان کامل شما صبر کند.

✅ واکسن HPV در طی سنین 9 تا 26 سال استفاده میشود. این باعث جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی میشود. در مورد استفاده از واکسن از معالج خود بپرسید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زارعی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  چند نقطه از دور آلت ضایعه ای مشاهده می شود احتمال زگیل می باشد لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر زارعی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
   باسلام ، ممنون میشم پاسخ دهید
  2. تصویر کاربر زارعی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام و احترام
   پاسخی دریافت نشد جناب دکتر؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 هفته پیش)
   اینهازکیلند ودرمان ان مرایو است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Nilma پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر
  نامزد بنده در کشاله ران نزدیک ناحیه تناسلی چند دونه کوچک دیدن. وقتی به متخصص پوست مراجعه کردن با نمونه برداری مشخص شد که دچار اچ پی وی از تیپ ۶ و ۱۱ هستن. دکتر خود آلت هم مورد آزمایش قرار داد و گویا آلت درگیر زیگیل نشده بود.
  با کرایو تمام زائده ها درمان شدن .
  سوالی که از شما دارم ایا این بیماری برای ایشون خطرناک‌هست و ویروس در بدنش ایشون ماندگار خواهد بود؟
  و اینکه رابطه جنسی با ایشون امکان پذیر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر Reza شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر من 18 ماه پیش چندتا ضایعه روی قسمت نرسیده به آلت تناسلی (محل رویش مو) مشاهده کردم که به متخصص پوست و مو مراجعه نمودم و فرمودن زگیل هست (بدون آزمایش) و فریز انجام دادن و بعد بهبودی محل فریز سفید رنگ شد آیا راهی وجود داره که به رنگ طبیعی برگرده؟ البته من از دوران نوجوانی قبل از شروع رابطه ی جنسی هم در این بخشی که سفید شده جوش داشتم که با استرس بیشتر میشد
  (18 ماه پیش بعد از فریز کردن مجدد به پزشک متخصص بیماری های جنسی مراجعه نمودم که فرمودن زگیل نبوده و تشخیص دکتر پوست اشتباه بوده)

  الان مجدد چندتا ضایعه خیلی کوچک مشاهده کردم آیا این ها زگیل هستن؟ عکس ارسال شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر Oni شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  این زائده ها زگیل هست ؟
  1. تصویر کاربر Oni پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
   عکس ارسال شد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر amirsina جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مدتی هست که دو تا زائده گوشتی دیدم در قسمت 1- قسمت زیر آلتم ، در قسمتی که ختنه انجام شده 2 - در کشاله ران
  عکس هاشو ارسال کردم ، لطفا نظرتون رو بفرمایید. خیلی ذهنم درگیر شده. نمدونم حساس شدم اینارو پیدا کردم چون به سختی دیده میشن یا مشکلی دارم .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
   از نظر من زگیل نیست
 • تصویر کاربر heidjebx دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  من حدود یک سال دو سال پیش متوجه زگیل تناسلی شدم و سوزوندمشون و دیگه هم بیرون نیومدن ولی من الان بعضی وقتا دچار خارش میشم و نمیدونم که این خارش برای اونه یا نه ولی دیگه اون زگیلا بیرون نیومدن و من دارم سعی میکنم سیستم ایمنی بدنمو بالا ببرم
  من توی ایران نیستم و
  میخواستم بدونم که واکسنی هست که بعد از اینکه دچار زگیل میشی بزنی و ریشه کن بشه؟
  من 19 سالمه و شنیدم برای 21 سال به بالا ازمایش پاپ اسمیر انجام میدن
  و اینکه شنیدم اچ پی وی از طول عمر کم میکنه
  راسته یا ن؟
  و چطور متوجه بشیم خطرناکه یا نه من واقعا فکرم ریخته به هم یه مدته استرس دارم افتضاح
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)
   اگر دختری واکسن بزنید ونگرانیتان بیخودی است
 • تصویر کاربر مه یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر تروخدا جواب منو بدین دارم دیوانه میشم.من حدود چن ماه پیش با یه اقای اشنا شدم با ایشان. رابطه داشتم و اولین رابطه شکس بود که یعد از مدتی در دهانه واژنم یه حالت گوشت اضافه بود که به پیشنهاد دکتر بلافاصله بدونه استفاده از دارو کرایو انجام شد که قبل کرایو نمونه برداری شد برای ازمایش.بعد از کرایو سفید شد ۲ هفته بعد از ان به من محلول پدوفیلین ساختگی دادن ۶ روز استفاده کردم دچار سوختگی شدید شدم قطع کردم الان دارم زینک استفاده میکنم.میترسم این سوختگی باعث زیاد شدن و تحریک ویروس شود.حالم خیلی بده .من چیکار میتونم بکنم که زیاد نشه و‌قطع شه.خوب شم.ممکنه استفاده از محلول و سوختگی باعث شه تو محل سوختگی باز زیگیل در بیاد.اگه کامل رابطه را بزارم کنار ویروس کامل از بدنم میره بیرون که برنگرده هیچ وقت تروخدا راهنماییم کنین دارم سکته میکنم.میشه به من زود و ارژانسی وقت بدین من بیام درمانمو پیشه شما ادامه بدم
  1. تصویر کاربر مه شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)
   تروخدا اولین وقت بهم بدین.من ۳۲ سالمه ومجردم .خیلی داغونم از روحی وقت شما خیلی دیر به دیر گیر میاد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر وندی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام, خانم27 ساله, همسرم زگیلی روی آلتش داره, که میخواستم مطمئن شم, زگیل تناسلی هست یا خیر, ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)
   بله زگیل است باید کرایو کنند
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدود یک سال و نیمه که چند تا خال مانند روی ناحیه تناسلیم بوجود آمده اول یکی بود ولی زیاد شد و الان چهار پنج تاس دیگه بیشتر از این نشده.نه خارش داره وه نه اذیت میکنه عکسشو براتون پیوست میکنم اگه لطف کنین نظر بدین که آیا زگیل تناسلی هستش یا نه ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)
   شبیه زگیل است بهتر است ازمایش دهید
  2. تصویر کاربر رضا جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)
   چه آزمایشی؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)
   اج پی وی پی سی ار
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۲۳ مهر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من این خال را چند سال هست دارم به نظر شما ممکن زگیل باشه چند پزشک اینترنتی گفتند نیست نظر شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)
   از نظر من نیست
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید