فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو روشی است که برای فریز زگیل تناسلی به کار می رود. در روش کرایو به کمک سرد کردن، از انتشار زگیل تناسلی جلوگیری می شود.

زگیل تناسلی  زائدهای صورتی یا قرمز رنگی هستند که در اطراف الت جنسی پدیدار می شوند. زگیل تناسلی ممکن است در اطراف مقعد، ناحیه ی شرمگاهی، درون واژن و یا حتی دهان ظاهر شود.

زگیل های تناسلی اغلب به صورت خوشه های 3-4 تایی وجود دارند. آنها ممکن است به سرعت رشد کرده و منتشر شوند. زگیل های تناسلی معمولا بدون درد هستند، اما بعضی اوقات ممکن است سبب ایجاد درد خفیف، خارش و خون ریزی شوند.

متأسفانه پس از آلودگی به زگیل تناسلی، درمان قطعی برای آن وجود ندارد ولی به خاطر خطر بالای آلوده کنندگی آن و گسترش زگیل به دیگر نقاط بدن و یا شریک جنسی، حتما می بایست آن را درمان کرد.

اما چگونه؟ 🤔

درمان زگیل تناسلی بستگی به نوع آنها، محل و اندازه ی زگیل ها دارد. اگر زگیل ها به اندازه ای کوچک باشند که با چشم دیده نشوند و رنگ آن ها همرنگ پوست باشد، آنها نیازی به درمان ندارند، زیرا با گذشت زمان از بین میروند.

اگر زگیل ها بزرگتر باشند یا سبب برجستگی و خارش شوند، چه یک خوشه باشد یا حتی به صورت تک زگیل باشد، شما میتوانید آنها را با کارهای موضعی، تخریب آن ها یا جراحی از بین ببرید.

روش های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان پیشنهاد می شود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.

از جمله اینکه:

جراحی زگیل تناسلی

در روش جراحی زگیل تناسلی به خاطر متعدد بودن ویروس و امکان عود مجدد آن در جاهای دیگر حین جراحی، و نیز به خاطر بدشکل کردن ناحیه تناسلی توصیه نمی شود.

برخی نیز استفاده از دارو را پیشنهاد می دهند. محلول هایی مانند: پروفیلین و اسید سالیسیلیک از جمله درمان های دارویی محسوب می شوند. اما باید توجه داشت که این نوع درمانها طولانی مدت هستند و نتیجه بهبودی نیز مشخص نیست!

پودوفیلین و پودوفیلوکس چیست؟

پودوفیلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را از بین می برد. این محلول باید توسط پزشک اعمال شود. پودوفیلوکس حاوی همان ترکیب فعال است؛ اما می تواند به صورت ایمن در خانه توسط فرد اعمال شود.

درمان زگیل با پودوفیلین

احتمال دارد اولین دفعه اعمال پودوفیلوکس را پزشک انجام دهد و سپس اقداماتی احتیاطی را جهت جلوگیری از تحریک پوست اطراف زگیل به بیمار توصیه کند. هیچ گاه نباید پودوفیلوکس را به صورت داخلی اعمال کرد. علاوه بر آن، این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. عوارض جانبی این دارو می توانند شامل تحریک خفیف پوستی، زخم یا درد شوند.

کرایو چیست؟

برخی پزشکان ارولوژی لیزر زگیل تناسلی را به روش فریز کردن زگیل ترجیح می دهند. اما از نظر بنده از هزینه های بالای لیزر که بگذریم، امکان انتشار ویروس از طریق دود ناشی از لیزر در ناحیه تناسلی و انتقال آن به پزشک و دیگر افراد وجود دارد.

پس چه باید کرد؟

.

.

امروزه کرایو زگیل تناسلی به عنوان یک روش بسیار مؤثر، کم هزینه و با اثر درمانی بسیار بالا جهت درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان توصیه می شود. در این روش اغلب در یک جلسه با استفاده از پروب کرایو و با استفاده از تکنیک سرمادرمانی و ایجاد انجماد توسط گاز نیتروژن، زگیل را درمان می کنیم. تاول خفیف و درد مختصر محل در شروع درمان وجود دارد که به تدریج از بین می رود.

در فیلم زیر عمل کرایو زگیل تناسلی در آقایی جوان را مشاهده می کنید. ایشان تا مدت ها فکر می کردند که گوشت اضافه بر روی ناحیه تناسلی خود دارند!

فریز زگیل تناسلی چیست؟

در گذشته از مواد سردکننده برای کریوتراپی یا فریز زگیل تناسلی استفاده می شد. مواد سردکننده ای مانند مخلوط یخ و نمک با دمای 20- ، یخ خشک با دمای 80- و نیتروژن مایع با دمای 196- ، که نیتروژن مایع معمولا برای درمان زگیل تناسلی آقایان استفاده میشد.

در کریوتراپی زگیل های تناسلی با فریز شدن توسط مواد سردکننده که معمولا نیتروژن مایع است، از بین میروند. اگر زگیل ها بزرگ باشند، معمولا توسط یک تیغ کوچک از بین میروند، و نیتروژن مایع توسط یک سواپ کتان روی آن قرار داده میشود، یا میتواند در نواحی اطراف زگیل اسپری شود تا بافت آن فریز شود. این فرآیند میتواند کمی دردناک باشد.

بر اساس اندازه و سختی زگیل، درمان ممکن است 1 تا 4 جلسه طول بکشد. بین هر جلسه درمان، 1 تا 3 هفته زمان لازم است، که این کار با نظر پزشک انجام میشود. تقریبا 85% ناحیه بعد از 3 بار درمان پاک میشود. در طی هر بار درمان، زگیل ها فریز شده و سپس ذوب میشوند تا بهترین نتایج رقم بخورند.

در کرایوتراپی چه اتفاقی می افتد؟

✅ انتقال گرما

کریوتراپی شامل از بین بردن زگیل ها به وسیله ی فریز کردن است، اما در واقع منتقل شدن گرما برای آسیب دیدن زگیل ها لازم است. نیتروژن مایعی که توسط پزشکان استفاده میشود، دمای پایینی حدود 196- دارد. این به این معناست که هر چیزی در معرض این نیتروژن مایع قرار بگیرد باعث جوشیدن آن میشود.

در مرحله ی اول نیتروژن مایع را در تماس با زگیل قرار میدهند، گرمای بدن فرد به مایع منتقل میشود. این موضوع باعث جوشیدن سریع نیتروژن میشود. با فرستادن ممتد سرمای فریز کننده به بافت زگیل، جریان ممتدی به بافت زگیل منتقل میشود.

کرایو چیست؟

✅ مرگ سلولی

در این فرآیند سلول های زگیل بعد از تماس با نیتروژن مایع که دمای به شدت پایینی دارد، فریز میشوند. نیتروژن مایع تا عمق زگیل نفوذ میکند، تا تمام بافت زگیل فریز شود. آسیب اصلی در طی منجمد شدن اتفاق می افتد.

تمام سلول ها، زمانی که فریز میشوند، وجود نیتروژن مایع باعث شکل گیری فرم کریستال میشود، در نهایت یکی از صدمات بزرگ به دیواره ی سلول ها وارد میشود. این آسیب در اثر خنک شدن بدتر هم میشوند. مرگ سلولی در طی فریز شدن و خنک شدن اتفاق می افتد.

✅ التهاب

یکی از پاسخ های طبیعی به مرگ سلولی التهاب میباشد. این فرآیند به تکمیل مرگ کامل بافت زگیل کمک میکند. به دلیل این التهاب، سلول های زگیل میمیرند و بافت آنها ریزش میکند و قسمت های ویروسی از بین میروند.

آیا فریز زگیل محدودیت دارد؟

این نوع درمان معمولا برای درمان زگیل های کوچک استفاده میشود، به خصوص زگیل های کوچک نزدیک به اندام جنسی خانم ها و نزدیک به ریشه ی آلت تناسلی آقایان. این روش برای استفاده در طی بارداری، هیچ محدودیتی ندارد.

کریوتراپی برای افراد دیابتی و کسانی که کریوگلوبولینمیا دارند، باید با احتیاط استفاده شود. برای زگیل های واژنی کریوپروب توصیه نمیشود. کریوتراپی برای پوست های خشک و مرطوب مناسب تر و موثرتر است.

در روش فریز کردن زگیل امکان آلودگی ناشی از دود لیزر که ذکر شد، وجود ندارد و اینجانب به عنوان روش ارجح آن را جهت درمان زگیل های تناسلی در مطب استفاده می کنم که با نتایج بسیار عالی همراه می باشد.

مدت زمان بهبودی زگیل تناسلی از 1 تا 3 هفته عموماً طول می کشد. پس به بیماران عزیز توصیه می کنم که تا قبل از درمان کامل زگیل تناسلی، از هر گونه رابطه جنسی پرهیز کنند.

اگر هنوز به زگیل تناسلی مبتلا نشده اید، نگران نباشید می توانید بدن خود را در برابر این ویروس واکسینه کنید. اما بهترین سن تزریق واکسن چند سالگی است؟ آیا در هر سنی فایده دارد؟

بهترین سن تزریق واکسن زگیل تناسلی

بعد از درمان زگیل تناسلی

بنابر تعداد و محل زگیل های از بین رفته، دوره ی بهبودی بین 1 تا 3 هفته مختلف است. معمولا زگیل ها بعد از 2 هفته بدون جای زخم قابل مشاهده یا جای زخم خیلی کوچک التیام می یابند. موارد زیر ممکن است بعد از درمان اتفاق بیافتند:

ویروس hpv و زگیل ناحیه تناسلی

✔ تب

✔ خونریزی در محل از بین بردن زگیل ها

✔ تنش عصبی، که مانند رگه های قرمز در طی بهبودی بروز می یابند. این ممکن است بعد از چند بار فریز کردن و خنک شدن اتفاق  بیافتد.

✔ به وجود آمدن تاول، که ممکن است با ترشح مایع همراه شود. این مایع باید به سرعت پاک شود تا از منتشر شدن ویروس جلوگیری شود.

✔ ترشحات زرد که بوی بدی دارند. این ممکن است حاصل از عفونت باشد و باید سریعا به پزشک اطلاع داده شود.

✔ درد در ناحیه تحت تاثیر

❗ توصیه میشود در طی درمان از رابطه ی جنسی اجتناب کنید تا احیای ناحیه زیادی طول نکشد و شما دردی را متحمل نشوید.

نکاتی دیگر در مورد فریز کردن زگیل تناسلی که خانم ها باید بدانند:

☑ ترشحات آبکی واژن ممکن است 1 تا 3 هفته بعد از درمان وجود داشته باشند.

☑ ممکن است درد و خونریزی ادامه دار تجربه شود.

☑ باید به جای تامپون برای 2 تا 3 هفته از نوار بهداشتی استفاده شود.

☑ تا بهبود کامل ناحیه ی درمان شده باید از رابطه ی جنسی اجتناب شود.

☑ ممکن است در صورتی که درمان کاملا موثر نبوده باشد، زگیل های راجعه به وجود بیایند.

این درمان برای زگیل های نواحی زیر مناسب است:

✔ واژن

✔ لبه های واژن

✔ آلت تناسلی

✔ کیسه ی بیضه

✔ مقعد

توجه توجه:

2 تا 4 هفته بعد از درمان، زگیل های کوچک از بین میروند. این درمان به ندرت باعث ایجاد زخم میشود. این درمان عفونت HPV را از بین نمی برد. استفاده از درمان های دیگر در کنار کریوتراپی میتواند باعث جلوگیری از ایجاد جای زخم شود. معمولا بعد از درمان تا ماه ها یا سال ها ممکن است زگیل های تناسلی به وجود بیاید و برگشت کنند.

آیا فریز کردن زگیل تناسلی خطرناک است؟

همانند دیگر درمان ها، این درمان نیز باخطرات و عوارضی ممکن است همراه باشد، از جمله:

✔ به جا ماندن جای زخم، بعد از درمان

✔ آسیب عصبی

✔ عفونت

✔ تاول زخمی

✔ سیاه شدن

✔ تکه تکه شدن ناحیه درمان شده

✔ تورم

✔ درد

✔ ترشحات از ناحیه

✔ احساس گرما یا احساس درد در صورت لمس محل درمان شده، که وابسته با ناحیه ی درمان شده و تعداد دفعات چرخه ی فریز و خنک شدن است.

توصیه دکتر کرمی

✅ لمس کردن یا خارش زگیل ها میتواند باعث انتشار آنها به دیگر نواحی بدن شود.

✅ در هنگامی که برای زگیل های تناسلی درمان میشوید، باید از رابطه ی جنسی اجتناب کنید.

✅ برای جلوگیری از انتشار ویروس HPV خانم ها باید به طور منظم پاپ اسمیر دهند.

✅ به شریک جنسی خود بگویید که تحت درمان زگیل تناسلی هستید و از او بخواهید تا درمان کامل شما صبر کند.

✅ واکسن HPV در طی سنین 9 تا 26 سال استفاده میشود. این باعث جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی میشود. در مورد استفاده از واکسن از معالج خود بپرسید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.4/5 - (90 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر روحی پنجشنبه ۲۳ شهریور ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید من مدتها از استخر استفاده کردم
  بعد از مدتی متوجه ضایعی در مجرای ادراری کمی داخل شدم چند تا ضایعه ریز هم در جایگاه تناسلی دیدم
  الان نگرانی از آن که داخل مجرای ادرا هست می باشد که این زگیل هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ شهریور ۲( 1 هفته پیش)
   سلام عکس ضایعه رو بفرستید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ شهریور ۲( 1 هفته پیش)
   آپلود نشده است مجددا آپلود نمایید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۱۷ شهریور ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام .این عکس و ام آر آی که مربوط به همسرم هستش و حدود 13 ساله هست اما بزرگتر شده .و اینکه من ندارم آیا زگیل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ شهریور ۲( 2 هفته پیش)
   عکس را مجدد بفرستید اپلود نشده
 • تصویر کاربر نداسلیمی چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بنظرشما قسمتی که دورش خط کشیده شده زگیل هست
  شرمنده آقای دکتر ازطریق سایت هم سوال پرسیدم ولی کدرهگیری اشتباه بود وهیچ جوابی دیده نشد ممنون میشم راهنمایی کنید🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 3 هفته پیش)
   مجدد عکس بفرستید اپلود نشده
  2. تصویر کاربر نداسلیمی چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 3 هفته پیش)
   آپلودشد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 3 هفته پیش)
   من چندین بار تا به حال جواب این سوال رو داده ام . در حد عکس زگیل نیست ولی برای اطمینان نمونه برداری کنید
  4. تصویر کاربر نداسلیمی چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 3 هفته پیش)
   بله ممنون شما درست میفرمایید ولی کدرهگیری که ارسال میشد اشتباه بود ونمیتونستم پاسخ شماروببینم چندبارهم مبلغ روپرداخت کردم وبرگشت نخورد
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 3 هفته پیش)
   با پشتیبانی سایت صحبت کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر رها یکشنبه ۲۲ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  من چند وقت پیش یسری زائده های رنگ بدنم داشتم براق بودن و نرم رفتم دکتر گفتن زگیل نیست ولی گفت لیزر میکنم یه مدت بعد دوباره همونا روی دو طرف لابیای ورودی واژنم زدن برای شما فرستادن گفتید پاپیلوماتوز و بعد یک ماه ناپدید شدن دوباره یک ماه پیش همچین چیزی دیدم سه روز پیش رفتم متخصص پوست گفت من نمیتونم تشخیص بدم چون مجردی و تست پاپ اسمیرم نمیتونی بدی ولی نمیگم که زگیل گرفت فریز کرد یا همون کرایو الان بعد سه روز دوباره نگاه کردم اینارو دیدم اقای دکتر بالاخره اینا زگیلن یا پاپیلوماتوز ؟ من باید پیگیری کنم بازم ؟ الان برم دکتر میگن نمیدونیم دوباره لیزو کرایو میکنن
  من مجردم ۲۴ سالمه و اخرین ارتباطم یک سال گذشته بوده دو دوز واکسنم زدم
  اون قرمزی هم جای کرایوعه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   از نظر من اینا پاپیلوماتوز است باز هم در معاینه از نزدیک بهتر میشه تشخیص داد
  2. تصویر کاربر رها یکشنبه ۲۲ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر متاسفانه تشخیص نمیدن جواب درستی هم بهم نمیدن فقط سریع لیزر میکنن اصلا نمیدونم باید چکاری انجام بدم دچار وسواس شدید شدم دارو هم مصرف میکنم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   من نظرم پاپیلوماتوز است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن جمعه ۶ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام دکتر مدت یک ماه هست که پوست سر الت وکلاهک وبیضه دچار قرمزی وکمی درد دارم..دکتر رفتم ازمایش ادرار وخون دادم ظاهر الت هم چیزی نشون ندادبهم پماد کلوترمازول داد ولی هنوز خوب نشدم..عکس براتون میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ مرداد ۲( 1 ماه پیش)

   سلام فقط سونوگرافی بیضه ها و اسکروتوم دهید . در عکس چیز غیر طبیعی رویت نمیشه 

 • تصویر کاربر یاسمن یکشنبه ۱۸ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  من تازه متوجه شدم که نوع 68 دارم باید برای درمان چه کاری کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   های ریسک است . اگر تست پاپ اسمیر بوده کولپوسکوپی
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۶ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  آقای دکتر اینا که دور ختنه گاه من در اومده چیست بدون درد خارش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   عکی بفرستید
  2. تصویر کاربر حسین جمعه ۱۶ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   بفرمایید آقای دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   مطمئنید قبلا نبوده ؟
  4. تصویر کاربر حسین جمعه ۱۶ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   بله آقای دکتر ۲ماهه در اومده
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   در حد عکس شواهد زگیل نمیبینم و فقط تورم محل ختنه گاه هست اگر بهبود نیافت باید از نزدیک معاینه شوید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۴ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت به خیر
  دکتر چند درصد افرادی که مبتلا به سرطان رحم میشوند علتش hpv هستش؟
  پسری که مبتلا به hpv نوعی که واکنش وجود ندارد هستش دیگه باید قید ازدواج رو بزنه از ترس اینکه خانمش به سرطان مبتلا نشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   خیر اگر ضایعه فعال نداشته باشه میتونه رابطه برقرار کنه . درصد های مختلف در مقالات متفاوت است
 • تصویر کاربر مهشاد دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر
  من از 10 روز پیش دچار خارش وسوزش در مجاری ادرای در ناحیه قریبا" خروجی شده ام به دکتر مراجعه کردم ازمایش وسونو برام نوشتند که به پیوست میباشد فنازوپیرین وسیپروفلوکساسین هم استفاده کردم ولس این سوزش رفع نشده . من تو همین مدت برامدگی پوستی رو پوست مجاری ادرای دیدم که عکسشو پیوست ارسال کردم به پزشک مراجعه کردکم گفتند احتمال زگیل هستش برام پماد الدرا تجویز کردند حالا چند سوال خدمتتون درام لطفا" رهنمود فرمائید
  1- ایا این خارش وسوزش دارم میتونه به خاطر زگیل باشه؟ اگر این طور هست چه باید بکنم
  2- پماد الدرا گیر نمیاد من از جنوب به سختی یه دونه پیدا کردم که 12 تا توش هست ونوشته هر بار یکی استفاده کنید برای 4هفته در صورتیکه دوره درمان ان 16 هفته هست ایا میشه هر کدوم از پاکت هارو باز کردم طی یک هفته سه بار استفاده کنم یا با باز کردن فاسد میشود؟ اگر دیگه گیر نیومد چه باید کنم؟
  2-
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۱ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   این ضایعات الت مطمئن هستید قبلا نبوده ؟
  2. تصویر کاربر مهشاد دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   بله اقای دکتر. قبلا نبوده است.
  3. تصویر کاربر مهشاد دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   البته که عرض کردم قبلا نبوده نه اینکه این 10 روزه ایجاد شده باشه حدود 2 ماه پیش من این ضایعات را متوجه شده ام.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   بله خارش سوزش ممکنه بخاطر زگیل باشه .بهترین درمان کرایو است پماد عود میدهد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۶ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام. من زگیل تناسلی داشتم و با لیزر زائده ها رو برطرف کردم. پارتنرم هم درخال برطرف کردن زگیل ها با دارو هست. یک هفتست قرص پاورفیت مصرف میکنیم. امروز جواب تست پاپ اسمیر و hpv من اومد. توع ۱۶ و ۳۵ و ۴۵ رو دارم‌ و چند تا هم کم خطر. میشه بگین چه نتیجه ای برای من و پارتنرم داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۶ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   شما حتما کولپوسکوپی کنید . پارتنر حتما معاینه ناحیه تناسلی بشه از نظر زگیل
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر