فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو چیست؟

فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو روشی است که برای فریز کردن زگیل به کار می رود. در روش کرایو به کمک سرد کردن، از انتشار زگیل تناسلی جلوگیری می شود.

زگیل تناسلی  زائدهای صورتی یا قرمز رنگی هستند که در اطراف الت جنسی پدیدار می شوند. زگیل تناسلی ممکن است در اطراف مقعد، ناحیه ی شرمگاهی، درون واژن و یا حتی دهان ظاهر شود.

زگیل های تناسلی اغلب به صورت خوشه های 3-4 تایی وجود دارند. آنها ممکن است به سرعت رشد کرده و منتشر شوند. زگیل های تناسلی معمولا بدون درد هستند، اما بعضی اوقات ممکن است سبب ایجاد درد خفیف، خارش و خون ریزی شوند.

متأسفانه پس از آلودگی به زگیل تناسلی، درمان قطعی برای آن وجود ندارد ولی به خاطر خطر بالای آلوده کنندگی آن و گسترش زگیل به دیگر نقاط بدن و یا شریک جنسی، حتما می بایست آن را درمان کرد.

اما چگونه؟ 🤔

درمان زگیل تناسلی بستگی به نوع آنها، محل و اندازه ی زگیل ها دارد. اگر زگیل ها به اندازه ای کوچک باشند که با چشم دیده نشوند و رنگ آن ها همرنگ پوست باشد، آنها نیازی به درمان ندارند، زیرا با گذشت زمان از بین میروند.

اگر زگیل ها بزرگتر باشند یا سبب برجستگی و خارش شوند، چه یک خوشه باشد یا حتی به صورت تک زگیل باشد، شما میتوانید آنها را با کارهای موضعی، تخریب آن ها یا جراحی از بین ببرید.

روش های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان پیشنهاد می شود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.

از جمله اینکه:

جراحی زگیل تناسلی

در روش جراحی زگیل تناسلی به خاطر متعدد بودن ویروس و امکان عود مجدد آن در جاهای دیگر حین جراحی، و نیز به خاطر بدشکل کردن ناحیه تناسلی توصیه نمی شود.

برخی نیز استفاده از دارو را پیشنهاد می دهند. محلول هایی مانند: پروفیلین و اسید سالیسیلیک از جمله درمان های دارویی محسوب می شوند. اما باید توجه داشت که این نوع درمانها طولانی مدت هستند و نتیجه بهبودی نیز مشخص نیست!

پودوفیلین و پودوفیلوکس چیست؟

پودوفیلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را از بین می برد. این محلول باید توسط پزشک اعمال شود. پودوفیلوکس حاوی همان ترکیب فعال است؛ اما می تواند به صورت ایمن در خانه توسط فرد اعمال شود.

درمان زگیل با پودوفیلین

احتمال دارد اولین دفعه اعمال پودوفیلوکس را پزشک انجام دهد و سپس اقداماتی احتیاطی را جهت جلوگیری از تحریک پوست اطراف زگیل به بیمار توصیه کند. هیچ گاه نباید پودوفیلوکس را به صورت داخلی اعمال کرد. علاوه بر آن، این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. عوارض جانبی این دارو می توانند شامل تحریک خفیف پوستی، زخم یا درد شوند.

کرایو چیست؟

برخی پزشکان ارولوژی لیزر زگیل تناسلی را به روش فریز کردن زگیل ترجیح می دهند. اما از نظر بنده از هزینه های بالای لیزر که بگذریم، امکان انتشار ویروس از طریق دود ناشی از لیزر در ناحیه تناسلی و انتقال آن به پزشک و دیگر افراد وجود دارد.

پس چه باید کرد؟

.

.

امروزه کرایو زگیل تناسلی به عنوان یک روش بسیار مؤثر، کم هزینه و با اثر درمانی بسیار بالا جهت درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان توصیه می شود. در این روش اغلب در یک جلسه با استفاده از پروب کرایو و با استفاده از تکنیک سرمادرمانی و ایجاد انجماد توسط گاز نیتروژن، زگیل را درمان می کنیم. تاول خفیف و درد مختصر محل در شروع درمان وجود دارد که به تدریج از بین می رود.

در فیلم زیر عمل کرایو زگیل تناسلی در آقایی جوان را مشاهده می کنید. ایشان تا مدت ها فکر می کردند که گوشت اضافه بر روی ناحیه تناسلی خود دارند!

فریز کردن زگیل چیست؟

در گذشته از مواد سردکننده برای کریوتراپی یا فریز کردن زگیل استفاده می شد. مواد سردکننده ای مانند مخلوط یخ و نمک با دمای 20- ، یخ خشک با دمای 80- و نیتروژن مایع با دمای 196- ، که نیتروژن مایع معمولا برای درمان زگیل تناسلی آقایان استفاده میشد.

در کریوتراپی زگیل های تناسلی با فریز شدن توسط مواد سردکننده که معمولا نیتروژن مایع است، از بین میروند. اگر زگیل ها بزرگ باشند، معمولا توسط یک تیغ کوچک از بین میروند، و نیتروژن مایع توسط یک سواپ کتان روی آن قرار داده میشود، یا میتواند در نواحی اطراف زگیل اسپری شود تا بافت آن فریز شود. این فرآیند میتواند کمی دردناک باشد.

بر اساس اندازه و سختی زگیل، درمان ممکن است 1 تا 4 جلسه طول بکشد. بین هر جلسه درمان، 1 تا 3 هفته زمان لازم است، که این کار با نظر پزشک انجام میشود. تقریبا 85% ناحیه بعد از 3 بار درمان پاک میشود. در طی هر بار درمان، زگیل ها فریز شده و سپس ذوب میشوند تا بهترین نتایج رقم بخورند.

در کرایوتراپی چه اتفاقی می افتد؟

✅ انتقال گرما

کریوتراپی شامل از بین بردن زگیل ها به وسیله ی فریز کردن است، اما در واقع منتقل شدن گرما برای آسیب دیدن زگیل ها لازم است. نیتروژن مایعی که توسط پزشکان استفاده میشود، دمای پایینی حدود 196- دارد. این به این معناست که هر چیزی در معرض این نیتروژن مایع قرار بگیرد باعث جوشیدن آن میشود.

در مرحله ی اول نیتروژن مایع را در تماس با زگیل قرار میدهند، گرمای بدن فرد به مایع منتقل میشود. این موضوع باعث جوشیدن سریع نیتروژن میشود. با فرستادن ممتد سرمای فریز کننده به بافت زگیل، جریان ممتدی به بافت زگیل منتقل میشود.

کرایو چیست؟

✅ مرگ سلولی

در این فرآیند سلول های زگیل بعد از تماس با نیتروژن مایع که دمای به شدت پایینی دارد، فریز میشوند. نیتروژن مایع تا عمق زگیل نفوذ میکند، تا تمام بافت زگیل فریز شود. آسیب اصلی در طی منجمد شدن اتفاق می افتد.

تمام سلول ها، زمانی که فریز میشوند، وجود نیتروژن مایع باعث شکل گیری فرم کریستال میشود، در نهایت یکی از صدمات بزرگ به دیواره ی سلول ها وارد میشود. این آسیب در اثر خنک شدن بدتر هم میشوند. مرگ سلولی در طی فریز شدن و خنک شدن اتفاق می افتد.

✅ التهاب

یکی از پاسخ های طبیعی به مرگ سلولی التهاب میباشد. این فرآیند به تکمیل مرگ کامل بافت زگیل کمک میکند. به دلیل این التهاب، سلول های زگیل میمیرند و بافت آنها ریزش میکند و قسمت های ویروسی از بین میروند.

آیا فریز زگیل محدودیت دارد؟

این نوع درمان معمولا برای درمان زگیل های کوچک استفاده میشود، به خصوص زگیل های کوچک نزدیک به اندام جنسی خانم ها و نزدیک به ریشه ی آلت تناسلی آقایان. این روش برای استفاده در طی بارداری، هیچ محدودیتی ندارد.

کریوتراپی برای افراد دیابتی و کسانی که کریوگلوبولینمیا دارند، باید با احتیاط استفاده شود. برای زگیل های واژنی کریوپروب توصیه نمیشود. کریوتراپی برای پوست های خشک و مرطوب مناسب تر و موثرتر است.

در روش فریز کردن زگیل امکان آلودگی ناشی از دود لیزر که ذکر شد، وجود ندارد و اینجانب به عنوان روش ارجح آن را جهت درمان زگیل های تناسلی در مطب استفاده می کنم که با نتایج بسیار عالی همراه می باشد.

مدت زمان بهبودی زگیل تناسلی از 1 تا 3 هفته عموماً طول می کشد. پس به بیماران عزیز توصیه می کنم که تا قبل از درمان کامل زگیل تناسلی، از هر گونه رابطه جنسی پرهیز کنند.

اگر هنوز به زگیل تناسلی مبتلا نشده اید، نگران نباشید می توانید بدن خود را در برابر این ویروس واکسینه کنید. اما بهترین سن تزریق واکسن چند سالگی است؟ آیا در هر سنی فایده دارد؟

بهترین سن تزریق واکسن زگیل تناسلی

بعد از درمان زگیل تناسلی

بنابر تعداد و محل زگیل های از بین رفته، دوره ی بهبودی بین 1 تا 3 هفته مختلف است. معمولا زگیل ها بعد از 2 هفته بدون جای زخم قابل مشاهده یا جای زخم خیلی کوچک التیام می یابند. موارد زیر ممکن است بعد از درمان اتفاق بیافتند:

ویروس hpv و زگیل ناحیه تناسلی

✔ تب

✔ خونریزی در محل از بین بردن زگیل ها

✔ تنش عصبی، که مانند رگه های قرمز در طی بهبودی بروز می یابند. این ممکن است بعد از چند بار فریز کردن و خنک شدن اتفاق  بیافتد.

✔ به وجود آمدن تاول، که ممکن است با ترشح مایع همراه شود. این مایع باید به سرعت پاک شود تا از منتشر شدن ویروس جلوگیری شود.

✔ ترشحات زرد که بوی بدی دارند. این ممکن است حاصل از عفونت باشد و باید سریعا به پزشک اطلاع داده شود.

✔ درد در ناحیه تحت تاثیر

❗ توصیه میشود در طی درمان از رابطه ی جنسی اجتناب کنید تا احیای ناحیه زیادی طول نکشد و شما دردی را متحمل نشوید.

نکاتی دیگر در مورد فریز کردن زگیل تناسلی که خانم ها باید بدانند:

☑ ترشحات آبکی واژن ممکن است 1 تا 3 هفته بعد از درمان وجود داشته باشند.

☑ ممکن است درد و خونریزی ادامه دار تجربه شود.

☑ باید به جای تامپون برای 2 تا 3 هفته از نوار بهداشتی استفاده شود.

☑ تا بهبود کامل ناحیه ی درمان شده باید از رابطه ی جنسی اجتناب شود.

☑ ممکن است در صورتی که درمان کاملا موثر نبوده باشد، زگیل های راجعه به وجود بیایند.

این درمان برای زگیل های نواحی زیر مناسب است:

✔ واژن

✔ لبه های واژن

✔ آلت تناسلی

✔ کیسه ی بیضه

✔ مقعد

توجه توجه:

2 تا 4 هفته بعد از درمان، زگیل های کوچک از بین میروند. این درمان به ندرت باعث ایجاد زخم میشود. این درمان عفونت HPV را از بین نمی برد. استفاده از درمان های دیگر در کنار کریوتراپی میتواند باعث جلوگیری از ایجاد جای زخم شود. معمولا بعد از درمان تا ماه ها یا سال ها ممکن است زگیل های تناسلی به وجود بیاید و برگشت کنند.

آیا فریز کردن زگیل تناسلی خطرناک است؟

همانند دیگر درمان ها، این درمان نیز باخطرات و عوارضی ممکن است همراه باشد، از جمله:

✔ به جا ماندن جای زخم، بعد از درمان

✔ آسیب عصبی

✔ عفونت

✔ تاول زخمی

✔ سیاه شدن

✔ تکه تکه شدن ناحیه درمان شده

✔ تورم

✔ درد

✔ ترشحات از ناحیه

✔ احساس گرما یا احساس درد در صورت لمس محل درمان شده، که وابسته با ناحیه ی درمان شده و تعداد دفعات چرخه ی فریز و خنک شدن است.

توصیه دکتر کرمی

✅ لمس کردن یا خارش زگیل ها میتواند باعث انتشار آنها به دیگر نواحی بدن شود.

✅ در هنگامی که برای زگیل های تناسلی درمان میشوید، باید از رابطه ی جنسی اجتناب کنید.

✅ برای جلوگیری از انتشار ویروس HPV خانم ها باید به طور منظم پاپ اسمیر دهند.

✅ به شریک جنسی خود بگویید که تحت درمان زگیل تناسلی هستید و از او بخواهید تا درمان کامل شما صبر کند.

✅ واکسن HPV در طی سنین 9 تا 26 سال استفاده میشود. این باعث جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی میشود. در مورد استفاده از واکسن از معالج خود بپرسید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4 (79.29%) 28 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من متوجه ی زگیل شدم ب دکتر مراجعه کردم آزمایش و بیوپسی گرفتن ۳۶ نوع تیپ هم های ریسک ها و هم لاو ریسک ها منفی شدن اما بازم کرایو کردم و ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی میخورم آقای دکتر میخام ازدواج کنم اما نگرانم خدا بهتوم اجر بده من میتونم زندگی طبیعی داشته باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 2 روز پیش)
   بهترین درمان همان است نگران مباش
 • تصویر کاربر وحید جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  ایا اینا زگیلند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 روز پیش)
   زگیل واضح میباشد
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ٢ بار در سايت سوال پرسيدم پاسخ ندادين
  من 6 ماه پيش با كسي كه نوع 6 رو داشت رابطه تماسي بيشتر از طريق دهان داشتم اون موقع زگيلي نديدم ولي بعدا متوجه شد من بعد از فهميدن توسط يه ماما و ٢ متخصص زنان معاينه شدم التهاب و چيزي نبود ،آزمايش دي ان اي از دهان دادم كه منفي بود ٣٢ سالمه واكسن هم زدم ولي چون باكره ام نميتونم پاپ اسمير بدم .
  چطور ميتونم مطمئن شم من مبتلا نشدم از استرس كل زندگيم و رها كردم امكان داره در آينده زگيلي ببينم روي بدن يا دهانم؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر لطفا راهنمایی بفرمایید اینها چی هستند؟ و برای درمان چکار باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر آرش شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر کرمی. حدود شش ماه است دو خال بالای ناحیه تناسلی‌ام که در عکسی که فرستادم میتونید ببینید پدیدار شده. اولی بزرگتر و با فاصله‌ی کمی دومی ریزتر. ازونجایی که سابقه‌ی اسکین تگ در قسمت‌های مختلف بدن از جمله ناحیه میان مقعد و آلت رو دارم، شک داشتم که آیا این مورد هم اسکین تگ هست یا زگیل. البته شریک جنسی‌ام اخیرن آزمایش اچ‌پی ویپاپ اسمیر شده و نتیجه منفی بوده. اما شریک قبلی‌ام چ‌پی وی مثبت است هرچند احتمال میدهم از آنجا که در آن دوران تست پاپ‌اسکیر نرمال داشت، اچ‌پی وی مثبت فعلی مربوط به دورانی که باهم بودیم نیست و از شخص دیگری گرفته است. همچنین در ناحیه‌ی پایین بیضیه‌ها پوستم به شکلی است که مقادیر زیادی خالهایی شبیه اسکین تگ در آن است که نمیدانم آیا نگران کننده‌اند یا طبیعی. پیشاپیش سپاس از وقت و پاسخدهیتون. .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر Ashkan سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خوبین؟ دیروز یک زایعه کوچک روی بیضه من ایجاد شده.میخوام بدونم زگیل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۱۷ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و احترام

  هرچند وقت شما رو میگیرم اما مهم تر از مشکلم سپاس گذاری از شما دکتر عزیز و رحمت الهی که خودتون رو وقف مشکلات مردم کردید من تمام پرسش و پاسخ های شمارو گوش دادم و واقعا مشکلم از یادم رفت چرا که شنیدم شما در تمام لحظه لحظه حتی اتاق عمل و دانشگاه و جلسات به مردم پاسخ میدید ، تنها میتونم براتون از خدا سلامتی شما و عزیزانتون طلب کنم .انشاالله سلامت باشید !

  دکتر عزیز بنده از کودکی چند ضایعه بالای چشمم و گردنم داشتم که نمیدونم چجوری اونجا بودن و بعد حدودا ۱۲ سال هیچ تغییری نکردن اما این دو سال اخیر در ناحیه تناسلی یهو‌ چندین زگیل درومد و هی بیشتر شدن و کنار چشمم هم چند تا کوچیک اضافه شد
  بعد تو اینترنت نحوه کرایو کردن شمارو دیدم ولی چون به دلیل دوری راه نتونستم خدمت برسم خودم به واسطه دوستم یه کپسول فریز آمریکایی تهیه کردم و چند تا از زگیل هارو که دسته جمعی بودن فریز کردم چند تای اطراف کلا ریشه کن شد حتی و ذوب شد بعد دو روز
  ولی اونایی که کنار هم بودن کوچیکاشون سیاه شدن و آب شدن اما چند تاشون سیاه شدن و کوچیک شدن پوست انداختن و گوشت قرمز کوچیک تر شدن ! بنظر شما باید چیکار کنم !؟ دوباره کرایو کنم بعد چند مدت ؟ یا خدمت شما برسم و با نیتروژن کرایو کنم ؟ که کامل ریشه کن بشن !
  و طبق اوامر شما و کمک های شما بعد کرایو پماد زینک اکساید هم زدم و شستشو با صابون آنتی باکتریال

  از لطف شما سپاس گذارم 🙏🌸
  1. تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض خسته نباشید
   دکتر عزیز میدونم سرتون شلوغه اگه تونستید محبت میکنید یه راهنمایی بفرمایید .
   یادم رفت خدمتتون بگم که زگیل هایی که من دارم همشون انگار پایه دارن و به پوست چسپیدن
   و بعضیاشونم شبیه به تاج خروس بودن ، یک سال هم متاسفانه از اسپری سرتاید برای تنفس راحت استفاده کردم که کورتون توشه
   سپاس فراوان 🌸🙏
  2. تصویر کاربر سعید یکشنبه ۱۷ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   عرض ادب و احترام

   حتما خیلی سرتون شلوغه که نمیتونید جواب بدین
   در هر صورت ممنون از شما که وقت میزارین 🙏🌸
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رامین دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  زیر کلاهک آلت تناسلی که تو عکس میفرستم چی هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)
  2. تصویر کاربر رامین شنبه ۲ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)
   سلام آقای دکتر برای رفعش چه دارویی رو پیشنهاد میکنید
  3. تصویر کاربر رامین شنبه ۲ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)
   این زائده ها پاپول مرواریدی هستن؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)
   نیاز به درمان ندارد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.
  من دقیقا روی خط کلاهک حس میکنم یه دونه های خیلی ریزی ظاهر شده ایا پاپول مرواریدی هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و احترام ..من چند سال پیش چند تا زگیل تشخیص دادن در معاینه که کرایو شدن و نوع 6 و 11 بودن .سال بعد ازمایش مخصوص hpvاز طریق اسمیر گرفتم‌که همه انواع ویرویسها منفی شده بودن .من کلا سکس دهانی ندارم 13 سال ازدواج کردم یکبار فقط در اوابل ازدواج حتی بوسه هم ندارم ولی همسرم سکس دهانی دارن و ایشون در معاینه زگیل نداشتن ..چندروزه زائده گوشتی اویزون نرم داخل لبم قسمت اتصال لبه به مخاط زده که نگرانم ویروس باشه .ممنون میشم راهتمایی کنید این‌زایده در عکس تقریبا سفید افتاده ولی همرنگ‌مخاطه دهانمه و قرمز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر