فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو چیست؟

فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو روشی است که برای فریز کردن زگیل به کار می رود. در روش کرایو به کمک سرد کردن، از انتشار زگیل تناسلی جلوگیری می شود.

زگیل تناسلی  زائدهای صورتی یا قرمز رنگی هستند که در اطراف الت جنسی پدیدار می شوند. زگیل تناسلی ممکن است در اطراف مقعد، ناحیه ی شرمگاهی، درون واژن و یا حتی دهان ظاهر شود.

زگیل های تناسلی اغلب به صورت خوشه های 3-4 تایی وجود دارند. آنها ممکن است به سرعت رشد کرده و منتشر شوند. زگیل های تناسلی معمولا بدون درد هستند، اما بعضی اوقات ممکن است سبب ایجاد درد خفیف، خارش و خون ریزی شوند.

متأسفانه پس از آلودگی به زگیل تناسلی، درمان قطعی برای آن وجود ندارد ولی به خاطر خطر بالای آلوده کنندگی آن و گسترش زگیل به دیگر نقاط بدن و یا شریک جنسی، حتما می بایست آن را درمان کرد.

اما چگونه؟ 🤔

درمان زگیل تناسلی بستگی به نوع آنها، محل و اندازه ی زگیل ها دارد. اگر زگیل ها به اندازه ای کوچک باشند که با چشم دیده نشوند و رنگ آن ها همرنگ پوست باشد، آنها نیازی به درمان ندارند، زیرا با گذشت زمان از بین میروند.

اگر زگیل ها بزرگتر باشند یا سبب برجستگی و خارش شوند، چه یک خوشه باشد یا حتی به صورت تک زگیل باشد، شما میتوانید آنها را با کارهای موضعی، تخریب آن ها یا جراحی از بین ببرید.

روش های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان پیشنهاد می شود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.

از جمله اینکه:

جراحی زگیل تناسلی

در روش جراحی زگیل تناسلی به خاطر متعدد بودن ویروس و امکان عود مجدد آن در جاهای دیگر حین جراحی، و نیز به خاطر بدشکل کردن ناحیه تناسلی توصیه نمی شود.

برخی نیز استفاده از دارو را پیشنهاد می دهند. محلول هایی مانند: پروفیلین و اسید سالیسیلیک از جمله درمان های دارویی محسوب می شوند. اما باید توجه داشت که این نوع درمانها طولانی مدت هستند و نتیجه بهبودی نیز مشخص نیست!

پودوفیلین و پودوفیلوکس چیست؟

پودوفیلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را از بین می برد. این محلول باید توسط پزشک اعمال شود. پودوفیلوکس حاوی همان ترکیب فعال است؛ اما می تواند به صورت ایمن در خانه توسط فرد اعمال شود.

درمان زگیل با پودوفیلین

احتمال دارد اولین دفعه اعمال پودوفیلوکس را پزشک انجام دهد و سپس اقداماتی احتیاطی را جهت جلوگیری از تحریک پوست اطراف زگیل به بیمار توصیه کند. هیچ گاه نباید پودوفیلوکس را به صورت داخلی اعمال کرد. علاوه بر آن، این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. عوارض جانبی این دارو می توانند شامل تحریک خفیف پوستی، زخم یا درد شوند.

کرایو چیست؟

برخی پزشکان ارولوژی لیزر زگیل تناسلی را به روش فریز کردن زگیل ترجیح می دهند. اما از نظر بنده از هزینه های بالای لیزر که بگذریم، امکان انتشار ویروس از طریق دود ناشی از لیزر در ناحیه تناسلی و انتقال آن به پزشک و دیگر افراد وجود دارد.

پس چه باید کرد؟

.

.

امروزه کرایو زگیل تناسلی به عنوان یک روش بسیار مؤثر، کم هزینه و با اثر درمانی بسیار بالا جهت درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان توصیه می شود. در این روش اغلب در یک جلسه با استفاده از پروب کرایو و با استفاده از تکنیک سرمادرمانی و ایجاد انجماد توسط گاز نیتروژن، زگیل را درمان می کنیم. تاول خفیف و درد مختصر محل در شروع درمان وجود دارد که به تدریج از بین می رود.

در فیلم زیر عمل کرایو زگیل تناسلی در آقایی جوان را مشاهده می کنید. ایشان تا مدت ها فکر می کردند که گوشت اضافه بر روی ناحیه تناسلی خود دارند!

فریز کردن زگیل چیست؟

در گذشته از مواد سردکننده برای کریوتراپی یا فریز کردن زگیل استفاده می شد. مواد سردکننده ای مانند مخلوط یخ و نمک با دمای 20- ، یخ خشک با دمای 80- و نیتروژن مایع با دمای 196- ، که نیتروژن مایع معمولا برای درمان زگیل تناسلی آقایان استفاده میشد.

در کریوتراپی زگیل های تناسلی با فریز شدن توسط مواد سردکننده که معمولا نیتروژن مایع است، از بین میروند. اگر زگیل ها بزرگ باشند، معمولا توسط یک تیغ کوچک از بین میروند، و نیتروژن مایع توسط یک سواپ کتان روی آن قرار داده میشود، یا میتواند در نواحی اطراف زگیل اسپری شود تا بافت آن فریز شود. این فرآیند میتواند کمی دردناک باشد.

بر اساس اندازه و سختی زگیل، درمان ممکن است 1 تا 4 جلسه طول بکشد. بین هر جلسه درمان، 1 تا 3 هفته زمان لازم است، که این کار با نظر پزشک انجام میشود. تقریبا 85% ناحیه بعد از 3 بار درمان پاک میشود. در طی هر بار درمان، زگیل ها فریز شده و سپس ذوب میشوند تا بهترین نتایج رقم بخورند.

در کرایوتراپی چه اتفاقی می افتد؟

✅ انتقال گرما

کریوتراپی شامل از بین بردن زگیل ها به وسیله ی فریز کردن است، اما در واقع منتقل شدن گرما برای آسیب دیدن زگیل ها لازم است. نیتروژن مایعی که توسط پزشکان استفاده میشود، دمای پایینی حدود 196- دارد. این به این معناست که هر چیزی در معرض این نیتروژن مایع قرار بگیرد باعث جوشیدن آن میشود.

در مرحله ی اول نیتروژن مایع را در تماس با زگیل قرار میدهند، گرمای بدن فرد به مایع منتقل میشود. این موضوع باعث جوشیدن سریع نیتروژن میشود. با فرستادن ممتد سرمای فریز کننده به بافت زگیل، جریان ممتدی به بافت زگیل منتقل میشود.

کرایو چیست؟

✅ مرگ سلولی

در این فرآیند سلول های زگیل بعد از تماس با نیتروژن مایع که دمای به شدت پایینی دارد، فریز میشوند. نیتروژن مایع تا عمق زگیل نفوذ میکند، تا تمام بافت زگیل فریز شود. آسیب اصلی در طی منجمد شدن اتفاق می افتد.

تمام سلول ها، زمانی که فریز میشوند، وجود نیتروژن مایع باعث شکل گیری فرم کریستال میشود، در نهایت یکی از صدمات بزرگ به دیواره ی سلول ها وارد میشود. این آسیب در اثر خنک شدن بدتر هم میشوند. مرگ سلولی در طی فریز شدن و خنک شدن اتفاق می افتد.

✅ التهاب

یکی از پاسخ های طبیعی به مرگ سلولی التهاب میباشد. این فرآیند به تکمیل مرگ کامل بافت زگیل کمک میکند. به دلیل این التهاب، سلول های زگیل میمیرند و بافت آنها ریزش میکند و قسمت های ویروسی از بین میروند.

آیا فریز زگیل محدودیت دارد؟

این نوع درمان معمولا برای درمان زگیل های کوچک استفاده میشود، به خصوص زگیل های کوچک نزدیک به اندام جنسی خانم ها و نزدیک به ریشه ی آلت تناسلی آقایان. این روش برای استفاده در طی بارداری، هیچ محدودیتی ندارد.

کریوتراپی برای افراد دیابتی و کسانی که کریوگلوبولینمیا دارند، باید با احتیاط استفاده شود. برای زگیل های واژنی کریوپروب توصیه نمیشود. کریوتراپی برای پوست های خشک و مرطوب مناسب تر و موثرتر است.

در روش فریز کردن زگیل امکان آلودگی ناشی از دود لیزر که ذکر شد، وجود ندارد و اینجانب به عنوان روش ارجح آن را جهت درمان زگیل های تناسلی در مطب استفاده می کنم که با نتایج بسیار عالی همراه می باشد.

مدت زمان بهبودی زگیل تناسلی از 1 تا 3 هفته عموماً طول می کشد. پس به بیماران عزیز توصیه می کنم که تا قبل از درمان کامل زگیل تناسلی، از هر گونه رابطه جنسی پرهیز کنند.

اگر هنوز به زگیل تناسلی مبتلا نشده اید، نگران نباشید می توانید بدن خود را در برابر این ویروس واکسینه کنید. اما بهترین سن تزریق واکسن چند سالگی است؟ آیا در هر سنی فایده دارد؟

بهترین سن تزریق واکسن زگیل تناسلی

بعد از درمان زگیل تناسلی

بنابر تعداد و محل زگیل های از بین رفته، دوره ی بهبودی بین 1 تا 3 هفته مختلف است. معمولا زگیل ها بعد از 2 هفته بدون جای زخم قابل مشاهده یا جای زخم خیلی کوچک التیام می یابند. موارد زیر ممکن است بعد از درمان اتفاق بیافتند:

ویروس hpv و زگیل ناحیه تناسلی

✔ تب

✔ خونریزی در محل از بین بردن زگیل ها

✔ تنش عصبی، که مانند رگه های قرمز در طی بهبودی بروز می یابند. این ممکن است بعد از چند بار فریز کردن و خنک شدن اتفاق  بیافتد.

✔ به وجود آمدن تاول، که ممکن است با ترشح مایع همراه شود. این مایع باید به سرعت پاک شود تا از منتشر شدن ویروس جلوگیری شود.

✔ ترشحات زرد که بوی بدی دارند. این ممکن است حاصل از عفونت باشد و باید سریعا به پزشک اطلاع داده شود.

✔ درد در ناحیه تحت تاثیر

❗ توصیه میشود در طی درمان از رابطه ی جنسی اجتناب کنید تا احیای ناحیه زیادی طول نکشد و شما دردی را متحمل نشوید.

نکاتی دیگر در مورد فریز کردن زگیل تناسلی که خانم ها باید بدانند:

☑ ترشحات آبکی واژن ممکن است 1 تا 3 هفته بعد از درمان وجود داشته باشند.

☑ ممکن است درد و خونریزی ادامه دار تجربه شود.

☑ باید به جای تامپون برای 2 تا 3 هفته از نوار بهداشتی استفاده شود.

☑ تا بهبود کامل ناحیه ی درمان شده باید از رابطه ی جنسی اجتناب شود.

☑ ممکن است در صورتی که درمان کاملا موثر نبوده باشد، زگیل های راجعه به وجود بیایند.

این درمان برای زگیل های نواحی زیر مناسب است:

✔ واژن

✔ لبه های واژن

✔ آلت تناسلی

✔ کیسه ی بیضه

✔ مقعد

توجه توجه:

2 تا 4 هفته بعد از درمان، زگیل های کوچک از بین میروند. این درمان به ندرت باعث ایجاد زخم میشود. این درمان عفونت HPV را از بین نمی برد. استفاده از درمان های دیگر در کنار کریوتراپی میتواند باعث جلوگیری از ایجاد جای زخم شود. معمولا بعد از درمان تا ماه ها یا سال ها ممکن است زگیل های تناسلی به وجود بیاید و برگشت کنند.

آیا فریز کردن زگیل تناسلی خطرناک است؟

همانند دیگر درمان ها، این درمان نیز باخطرات و عوارضی ممکن است همراه باشد، از جمله:

✔ به جا ماندن جای زخم، بعد از درمان

✔ آسیب عصبی

✔ عفونت

✔ تاول زخمی

✔ سیاه شدن

✔ تکه تکه شدن ناحیه درمان شده

✔ تورم

✔ درد

✔ ترشحات از ناحیه

✔ احساس گرما یا احساس درد در صورت لمس محل درمان شده، که وابسته با ناحیه ی درمان شده و تعداد دفعات چرخه ی فریز و خنک شدن است.

توصیه دکتر کرمی

✅ لمس کردن یا خارش زگیل ها میتواند باعث انتشار آنها به دیگر نواحی بدن شود.

✅ در هنگامی که برای زگیل های تناسلی درمان میشوید، باید از رابطه ی جنسی اجتناب کنید.

✅ برای جلوگیری از انتشار ویروس HPV خانم ها باید به طور منظم پاپ اسمیر دهند.

✅ به شریک جنسی خود بگویید که تحت درمان زگیل تناسلی هستید و از او بخواهید تا درمان کامل شما صبر کند.

✅ واکسن HPV در طی سنین 9 تا 26 سال استفاده میشود. این باعث جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی میشود. در مورد استفاده از واکسن از معالج خود بپرسید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.1 (81.54%) 26 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام مدتي هستش زگيل تناسلي دارم ي سري ريز يكي درشت ولي روند پيشرفتشون متوقف شده از كپسول پاورفيت استفاده ميكنم براي بالا بردن ايمني بدن و جلوگيري از رشد خود زگيل ميخواستم ببينم به غير از فريز راه ديگه براي درمان هست مثل پماد يا كرم خاصي . من از اهواز هستم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 4 روز پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر Asiiii دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر کرمی
  سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدید
  همسرم آلوده به ویروس هست و بالای آلتش هم زگیل داشت.
  ما قبل از اینکه متوجه این موضوع بشیم رابطه ی دهانی داشتیم .
  سوال من این هستش ایا کسی که دهانش ۱۰۰٪آلوده به ویروس هست از طریق بزاق به طور مستقیم و یا دستی که آلوده به اب دهان شده میتونه ویروس رو به دهان دیگری منتقل کنه ؟؟
  وسوال دومم اینکه ایا عفونت گلو و زبان که سابقه ای نداشته میتونه به خاطر ویروس باشه یک سال و نیم از اولین رابطه ما میگذره؟؟
  چه آزمایشی میتونیم برای تشخیص این ویروس در سطح دهان بدیم؟؟
  بیشتر توضیحات و کلیپ ها در مورد دستگاه تناسلی هستش لطفا در مورد کسانی که دهانشون آلودست بیشتر توضیح بدید چون خیلی ترسناکه برای ما
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
   باید اول معاینه کنیم ببینیم است یا نه
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من جوان 28 ساله هستم که 11 سال پیش سکس داشتم دیگه رابطه نداشتم .رفتم ازمایشگاه کیوان تهران گفت بد ختنه شدی خلاصه سواپ و نمونه برداری کردن.. ازمایش Hpv genotyping biopsy دادم جوابش اینترنتی دیدم چون تهران نیستم...دکترهای پوست میگن شما زیگیل داری ولی من ازمایشم منفی شد این ضایعه رو که زیر ختته گاهم هستش رو سواب کشید گفت دردت میاد ولی کشاله رونم رو نمونه برداشت البته میگفت به خدا زیگیل نداری پول هدر میدی اینها زیگیل نیست.....و من اصرار داشتم
  فقط یه سوال ازمایش hpv برای مردان چقدر قابل اطمینان هست؟؟؟اخه چنتا دکتر توی نت نشون دادم میگن الکیه قابل اعتماد نیست pcr یعنی چی اخه انقدر پول دادم الکی .. چه فرقی داره خوب یه خانوم همین ازمایشو انجام میده تاییدش میکنید ولی برای ما مردا نه😔همه میگن دکتر ازمایشگاه کیوان بی نظیره...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
  2. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
   یعنی عکس ضایعه زیگل نیست؟؟؟پس چیه!!!
   دکتر ضایه رو دید همینو سواپ کشید نتونست بکنش ببره بره ازمایشگاه تور به خدا جوابم این سوالم رو هم بدین سواپ چیه ایا سواپ کشیدن ایشون و این ازمایش قابل اعتماده؟؟؟؟؟اخه بعضی ها میگن این زیگیله و ازمایش pcr برای مرداندنیست یعنی جوابش باطله چون این ضایعه زیگیله!!!میخوام ازدواج کنم نمیدونم چیکار کنم میخوام بهم بزنم ازدواجمو اعصابم خورد شده.واقعا این ضایعه چیه !!سواپ کشبدن قابل اعتماده ازمایشم قابل اعتماده میشه منفی کاذب بوده باشه!!!!ممنونم😔😔😔😔
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
  4. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
   ازمایش هم قطعا منفی هست دیگه؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
   بله
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سیده دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام .اقای دکتر من حدود پنج شش ماهه دچار زگیل مقعدی هستم ک 6مرحله با محلول برام سوزوندن یه جلسه پلاسماجت کردم از بین رفت ولی جاش چربی های کوچیک در اومد ک پیش دوتا دکتر رفتم همینو گفتن ولی دوباره ک رفتم یه دکتر گفت زائده گوشتیه یه دکتر گفت زگیله الان نمیدونم چیکار کنم ازمایشم دادم ک گفتن دوتا ویروس تو بدنت هست ولی سرطانی نیست وباید تحت درمان باشی اقای دکتر چیکار کنم ک کلا از بدنم این ویروس بره بیرون ؟چقدر طول میکشه ک خوب بشه؟ من از شمال هستم میخوام بیام پیشتون میشه لطف کنین ادرسو تلفنتونو بهم بدین واینکه اگه بیام جواب میگیرم یا نه .توروخدا کمکم کنین من خیلی میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   عکس را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر هستی جمعه ۷ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید، من در ناحیه مقعد سه تا زگیل داشتم ک البته اولین بار بود ک بوجود اومدن، بعد از مراجعه ب دکتر پوست از یکی از آنها نمونه برداری کردن و کرایو انجام دادم، الان جواب بیوپسی را که گرفتم نوع 11 تشخیص داده شده، سوال بنده اینه ک میشه اون دوتای دیگه ک ازشون نمونه برداری نشده از نوع های دیگه ای باشن یا الان من فقط مبتلا ب همین یک نوع هستم و سوال بعدی اینکه پزشک ب من گفتن ک واکسن بزنم و من سی سالمه آیا الان ک مبتلا شدم واکسن تاثیر مثبتی داره?? و اینکه اگه لازمه واکسن بزنم فعلاً رابطه جنسی نداشته باشم میتونم تزریق واکسن را برای یک یا دوماه عقب بندازم?? سپاس فراوان از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   عکسش را بفرستید نیاز به واکسن نیست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   درمان کرایو است من در خدمتم02122642744 02171062350
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پریا جمعه ۷ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید.چند روز هست که متوجه برجستگی های خیلی خیلی ریز در وردی واژنم شدم که بسیار برام نگران کننده بوده و اصلا نمیدونم چه کاری رو باید انجام بدم...ممنون میشم پاسخگو باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   اگر تهرانید بیایید معاینه۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰ ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  2. تصویر کاربر پریا جمعه ۷ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   دکتر تهران نیستم....عکس رو دیدید؟ زگیل هست؟؟
  3. تصویر کاربر پریا جمعه ۷ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   تهران نیستم ...دکتر عکس رو دیدید؟زگیل هست؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   ظاهرش زگیل است ودرمان ان کرایو است فیلم منر سایتم را ببینید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر شایان پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 17 سالمه
  در کمی بالاتر از ختنه گاه آلت تناسلی بنده بیش از یک سال هست 5 تا چیز سفید رنگ کوچک در اومده (مثل پرز میمونه) و اندازشون از اون موقع تغییر نکرده و از بین هم نمی رن. (با قرمز مشخص کردم)
  می خواستم بدونم چین؟
  درمان می شن؟
  و قسمت ختنه گاه هم یکم برآمدگی داره و صاف نیست.(با بنفش مشخص کردم) نظرتون در موردش چیه.
  1. تصویر کاربر شایان چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)
   لطفا جواب بدین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   اینها طبیعی هستند ونیاز به درمان نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب، بنده دو سال است که ازدواج کرده ام و بجز همسرم با هیچ کس دیگری در طول عمرم (30 سال) رابطه جنسی نداشته ام، چند ماهی است که احساس می کنم، جوش های گوشتی در دور و سر آلت تناسلی ایجاد شده است، با توجه به عکس های که می فرستم، آیا زگیل تناسلی می باشند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   اینها زگیل نیست
  2. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   تشکر دکتر - لطف می کنید توضیح بدید که اینها اگه زگیل نیستند پس چی هستند و دلیل به وجود امدن
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   اینها ناشی از ختنه هستند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من انتهای آلتم ۳ تا زگیل سیاه از عدس کوچک تر هست که دیروز کرایو کردم و بهم قرص پاور فیت و پماد زینک اکساید دادن.الان دورشون حالت تاول شده آیا طبیعی هست و چند روز طول میکشه بهبود پیدا کنه و آیا بعد از درمان کلا محو میشود و به روز اول بر میگرده یا جاشون می مونه؟ و اگه جاشون می مونه راهی داره که درمان بشه؟
  ممنون میشم از راهنمایتون از نظر فکری درگیرم کرده . تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   عکس بفرستید ببینم

  2. تصویر کاربر وحید دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش)
   سلام آقای دکتر عکسی که خواسته بودید سفید رنگها پماد زینک اکساید مینو هستش. روند درمان خوب هست؟ چند روز زمان میبره کلا محو بشه و آیا محو میشه به روز اول بر میگرده؟ یا جاش میمونه
   ممنونم از پاسخگوی
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   اینها درمان داست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آقاي دكتر من مبتلا به زگيل تناسلي بودم از نوع ١٦ تست كولپوسكي نرمال بود و مشكلي نداشت دكترم زگيل ها رو فيريز كرد حالا بعد از بايد چي كار كنم منظورم ويروسي هست كه وارد بدنم شده چجوري بايد كنترل بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   با زمان از بین خواهد رفت

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر