متاستاز سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات بر غده ی پروستات که مسئول ایجاد مایع  منی است، تأثیر می گذارد. پروستات در زیر مثانه قرار دارد. در این مقاله به بررسی سرطان پروستات بدخیم و روش های درمانی آن میپردازیم.

مردان با افزایش سن، در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار میگیرند. با توجه به آمار موسسه ملی سرطان، حدود 20 درصد از مردان، سرطان پروستات را در طول عمر خود تجربه خواهند کرد.

پزشکان، بسیاری از سرطانهای پروستات را، در مراحل اولیه بیماری تشخیص می دهند، اما سرطان پروستات می تواند پیشرفت کند. زمانی به آن پیشرفته یا بدخیم می گوییم که به قسمت های دیگر بدن گسترش یافته باشد. ( متاستاز )

چگونه سرطان پروستات رخ می دهد؟

سرطان پروستات هنگامی رخ می دهد که سلول های پروستات جهش پیدا کرده و شروع به رشد غیرطبیعی کنند. آن ها با سرعت کنترل نشده تقسیم می شوند. در برخی موارد، سلول ها می توانند به سایر قسمت های بدن گسترش یابند. سلول های سرطانی می توانند از طریق بافت، خون یا سیستم لنفاوی گسترش پیدا کنند.

پس از اینکه یک پزشک سرطان پروستات را تشخیص داد، آزمایش هایی درخواست می دهد تا ببیند آیا سرطان به سایر نقاط بدن گسترش یافته است یا اینکه سرطان چه میزان از بدن را تحت تاثیر قرار داده است. پزشکان سرطان پروستات را از مرحله ی یک تا چهار طبقه بندی می کنند. مرحله ی چهار پیشرفته ترین شکل سرطان و موضوع این مقاله است.

 

 

سرطان پروستات مرحله ی چهار، سرطان پروستات بدخیم است که به گره های لنفاوی لگن گسترش یافته یا حالب ها را مسدود کرده است. حالب ها  لوله هایی هستند که کلیه ها را به مثانه وصل می کنند.

پزشک هر سلول سرطانی بدن را آزمایش میکند تا تعیین کند که آیا سلول های اضافی از پروستات به آن ناحیه گسترش پیدا کرده اند یا خیر. حتی اگر سرطان در استخوان تشخیص داده شود.

انواع سرطان پروستات بدخیم

دو نوع سرطان پروستات مرحله ی چهار وجود دارد:

مرحله ی چهار D1

در این نوع، سرطان پروستات به لگن، گره های لنفاوی یا ارگان های اطراف گسترش یافته است. با این حال، سرطان هنوز به مناطق دورتر گسترش نیافته است.

مرحله ی چهار D2

در این نوع، سرطان به اندام های دورتر مانند ستون فقرات، لگن، دنده ها و دیگر استخوان ها گسترش یافته است. متاسفانه درمان این مرحله از سرطان پروستات بسیار سخت است، اما قابل درمان است.

عوامل خطر

با توجه به آمار بنیاد سرطان پروستات، یکی از شاخص ترین عوامل سرطان پروستات سن است. حدود 65% از سرطان های پروستات، در مردان بالای 65 سال تشخیص داده می شوند.

دیگر عوامل خطر برای سرطان پروستات عبارتند از:

سابقه ی خانوادگی

مردان دارای پدر یا برادر مبتلا به سرطان پروستات، دو برابر سایر افراد، در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

نژاد

مردان آفریقایی _آمریکایی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد.

محققان همچنین در حال بررسی ارتباط بین رژیم غذایی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند. رژیم های کم سبزیجات و یا با کلسیم بالا، با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات تهاجمی ارتباط دارند.

چگونه سرطان پروستات گسترش می یابد؟

سلول های سرطانی می توانند به سایر قسمت های بدن گسترش یابند. اگر این اتفاق رخ دهد، پزشکان می گویند: سرطان متاستاز داده است.

مناطقی از بدن که امکان گسترش سرطان پروستات در آنها وجود دارد، عبارتند از:

✔ استخوان

✔ مغز

✔ کبد

✔ ریه

✔ گره های لنفاوی، معمولا در اطراف لگن

علائم سرطان پروستات

از آنجا که پروستات بسیار نزدیک به محل خروج ادرار از بدن است، بسیاری از علائم سرطان پروستات بر روند ادراری تأثیر می گذارند. نمونه هایی از این علائم عبارتند از:

✅ درد کمر یا لگن

خون در ادرار یا مایع منی

✅ سوزش یا درد بعد از ادرار کردن

✅ اشکال در تخلیه ی کامل مثانه

✅ اشکال در شروع جریان ادراری

✅ فوریت در ادرار کردن به صورت ناگهانی

✅ جریان ضعیف ادرار

درمان سرطان پروستات بدخیم

درمان سرطان پیشرفته پروستات اغلب بر کاهش یا توقف گسترش سلول های سرطانی تمرکز می کند. معمولا با گذشت زمان مرد مبتلا به سرطان پروستات بدخیم ، تحت درمان هایی مانند برداشت پروستات، اشعه درمانی یا شیمی درمانی برای کشتن سلول های سرطانی قرار می گیرد. اگر این درمانها، پیشرفت سرطان پروستات را متوقف نکنند، ممکن است از روش های دیگر استفاده شود.

پزشکان در دانشگاه مکزیک معتقد هستند، که درمان هورمونی درمان استاندارد برای سرطان متاستاتیک پروستات است. با این وجود، درمان های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است پزشک از آنها استفاده کند.

درمان های هورمونی

با متوقف کردن هورمون هایی که می توانند به رشد سرطان کمک کنند، درمان های هورمونی اغلب می توانند، جلوی گسترش سرطان پروستات را بگیرند. این درمان به همراه شیمی درمانی، پس از عمل جراحی خارج کردن بیضه ها، برای کاهش تولید هورمون به پروستات ممکن است، تجویز شود.

درمان دارویی پروستات

بعضی از داروهای هورمونی که پزشک برای سرطان پروستات بدخیم تجویز می کند، عبارتند از:

1- آبیراترون: این دارو اغلب با پردنیزون تجویز می شود. نشان داده شده است که این دارو پیشرفت درد را کاهش داده و باعث افزایش کیفیت زندگی می شود.

2- اِنزالوتامید: این دارو می تواند خطر ابتلا به سرطان را بدون عوارض ناخواسته ی شیمی درمانی، از جمله تهوع و ریزش مو، کاهش دهد.

سایر گزینه های درمان

علاوه بر درمان های هورمونی، پزشک ممکن است درمان های دیگری را برای کاهش متاستاز سرطان پروستات تجویز کند. از جمله این درمانها:

شیمی درمانی

شیمی درمانی شامل مصرف داروهایی است که به سرعت سلول های در حال تقسیم را می کشند. نمونه هایی از داروهای شیمی درمانی که برای درمان سرطان پیشرفته پروستات مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

☑ میتوکسانترون

☑ دوستاکسل

☑ پاکلیتاکسل

☑ استراموستین

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی باعث می شود سلول های سیستم ایمنی بدن بسیار قویتر و موثرتر با سرطان مبارزه کنند. نمونه هایی از درمان های بیولوژیک عبارتند از:

☑ تجویز عوامل تحریک کننده کولونی

☑ اینترفرون

☑ اینترلوکین یا آنتی بادی های مونوکلونال

تشخیص بزرگی پروستات

داروهای مورد استفاده برای درمان متاستاز استخوان

اگر سرطان به استخوان گسترش پیدا کند، پزشکان می توانند چندین دارو تجویز کنند تا شکستگی و درد استخوان ها کاهش یابد. نمونه هایی از داروهایی که برای درمان درد استخوان استفاده می شود، عبارتند از:

☑ دنوسوماب

☑ زوفیگو

☑ زولدرونیک

در حال حاضر محققان در حال آزمایشات بسیاری برای کشف درمان های جدید برای سرطان پروستات، هستند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ولی شنبه ۱۳ شهریور ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر. پروستات پدرم 70 cc است که در رزیدو 200 با قی میماند و psa هم 4/9 میباشد . بهترین عمل جهت درمان پروستات پدرم چه عملی خواهد بود لیزر یا عمل باز؟ همچنین عوارضی خواهد داشت نسبت به این بزرگی یا نه. با تشکر و کمال احترام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   با سيستوسكوپي مشخص ميشود
 • تصویر کاربر مهدیه جمعه ۲۴ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشیدمن در تاریخ 28/12/94دچار عفونت شدم وچون دکتر متخصص نبود تا تاریخ14/1/95بعد که مراجعه کردم دچار عفونت قارچ وسنگ کلیه شدم در طول درمان به مدت 2روز داروهارو قطع کردم ودوباره ترشحاتم شروع شد ودوباره به دکتر مراجعه واستفاده از داروهای قبل وجدیداینبار داروهارو به طورکامل مصرف کردم بعداتمام داروها فرداش برای نظافت از داروبهداشتی استفاده کردم که تاموادو زدم ناگهان بکینیم سوخت وبعد اون به اسرار دوست پسرم باهام رابطه جنسی برقرار کرد این باعث ایجاد تبخال میشه وحالا چه کنم اگه تبخاله قابل درمان هست ممنونم از پاسخ دهی تون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش)
   با ازمايش مشخص ميشود
 • تصویر کاربر مهراد چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  درود بر شما
  من 21 سال دارم
  دو سه سالی هست مشکلاتی از قبیل کاهش سرعت پرش ادرار، باریک شدن ادرار، قطره قطره آمدن ادرار، دو شاخه شدن ادرار، باقی ماندن ادرار در مثانه و عدم تخلیه کامل دارم
  برای رابطه جنسی هم حتما باید از دارو هایی نظیر تادالافیل استفاده کنم چون هم زود انزالی و هم با مشکل عدم نعوظ کامل مواجه میشم . چند بار به متخصص هم مراجعه کردم ولی فقط سیلدنافیل تجویز کردن. لطفا راهنمایی کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش)
   بايد از نظر علت بررسي شويد
 • تصویر کاربر سایه جمعه ۲۲ آبان ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر گرامی پدر من یکسال است عمل کلیه انجام داده والان بعد یکسال چند بار در ادرار ش خون دیده البته ازمایش اس پی اس اگه اشتباه نگم 3.3 بوده دکتر براش سونوگرافی نوشته علت خون در ادرار به نظر شما از چیست من خیلی نگرانم البته پدرم چند کار سنگینم انجام داده ایا میتونه علتش همون باشه؟ممنون از لطف شما که همیشه پاسخ میدهید علی رغم مشغله کاری بسیار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آبان ۹۴( 4 سال پیش)
   باید ببینم02122642744
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۵ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر کرمی پدر من سرطان پیشرفته پروستات دارد که با عمل جراحی و برداشتن بیضها هیچ بهبودی در حالشان ایجاد نشد و روز به روز حال ایشان بدتر میشود که الان کمر به پاین اصلن حس ندارند میخاستم ببینم راه درمانی وجود دارد که خدمت شما برسیم یا خیرخیلی ممنون که وقت گذاشتید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   متاسفانه نه
 • تصویر کاربر داریوش چهارشنبه ۱۵ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  پسر 25 ساله مجرد-سابقه عمل جراحی تورشن بیضه چپ در 18 سالگی -وجود یک سنگ 5 میل در گلیه چپ قد 186 وزن حدود 63-ورزش نمی کنم !
  حدود شش سال است که دقیقا با آمدن فصل سرما ، نیمه شب ها از درد شدید در هر دو پهلو دقیقا زیر دنده اول قفسه سینه و نزدیک کلیه از خواب بیدار می شم-و نیاز به دستشویی رفتن دارم -درد بیشتر شبیه دردهای ماهیچه ای است-سعی کردم از لباس گرم استفاده کنم ولی زیاد فرقی نمیکنه-در بقیه سال هیج مشکلی ندارم-پیش یک متخصص رفتم گفت از کم تحرکیه .با تشکر از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   سونوگرافی کنید
 • تصویر کاربر سخنگو چهارشنبه ۱۸ شهریور ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرمان ۶۰ساله عمل رادیکال پروستات شده درتاریخ ۱۴مردادبعدازعمل دکتریک ماه اشعه درمانی انجام بدیم ولی چون هزینه درمان مخصوصی زیادبودمرکزدولتی نوبت گرفتیم برای یک ماه دیگران میخوام بدونم این زمان تاثیربدروی درمان نداره چه تاریخی خوب این کارانجام بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ شهریور ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام نه
 • تصویر کاربر راد سه شنبه ۱۳ مرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدرم 84 ساله می باشد. دارای فشار خون بالا (البته تحت کنترل) با نارسایی مزمن کلیه با کراتینین 1.7 می باشد. در ضمن دچار گرفتگی مجرا ناشی از عوارض عمل TUR در سال 84 می باشد که هر 45 روز توسط متخصص اورولوژی سوند بنیکه زده می شود که با همان، گرفتگی جزئی معم.لاً رفع می شود.
  پدرم در سال 84 عمل TURپروستات با حجم 70 سی سی را انجام داد که جواب بیوبسی بزرگی خوش خیم گزارش شد (BPH). در سال 90 دومرتبه پروستاتش به 60 سی سی رسید و عمل TUR را مجدداً انجام داد. این بار هم جواب بیوبسی، بزرگی خوش خیم گزارش شد. عمل به گونه ای انجام شد که در سونوگرافی سه هفته بعد از عمل دوم، حجم پروستات 3 سی سی گزارش شد.
  در سال 94 دو مرتبه حجم پروستات به 20 سی سی رسیده است و PSA بیمار 6.2 می باشد.
  در ضمن بیمار به مدت دو سال است جهت کنترل فشار خون روزی 10 میلی گرم پرازوسین مصرف می کند که با توجه به آلفا بلوکر بودن آن برای کنترل بزرگی پروستات هم قاعدتاً تاثیر داشته است.
  نظر شما برای اینکه پروستات را در این حجم نگه داشت، چیست؟
  چه داروهایی برای کنترل روند بزرگی پروستات پیشنهاد می کنید؟
  از لطف شما ممنونم
  با آرزوی بهترین ها برای حضرتعالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ مرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   تکرار بیوپسی توصیه میشود
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۱۸ خرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ایا اگر پروستات بزرگ برداشته نشود ریسک بالا رفتن psa را افزایش میدهد ؟

  ( اکنون psa پدرم 4.2 و اندازه پروستات 70 است و ما به دلیل نداشتن علایم بالینی ازار دهنده ترجیح

  میدهیم پروستات را برنداریم پدرم اکنون امنیک مصرف میکنند و پیشنهاد دکتر سنگ شکن برون اندامی

  برای دفع سنگ مثانه ایشان است ایا برنداشتن پروستات ایشان ریسک بالا رفتن psa را افزایش میدهد یا ربطی ندارد؟ )
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ خرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۱۸ خرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آیا پس از برداشتن پروستات باز هم باید عدد psa چک شود یعنی ممکن است psa بعد از برداشتتن پروستات بالا رود و خطرناک شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ خرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   بله
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید