علت ایجاد لکه های سفید روی دستگاه تناسلی زنان و مردان چیست؟

بسیاری از عوامل می توانند باعث ایجاد لکه های سفید روی دستگاه تناسلی زنان و مردان شوند. در صورت عدم درمان میتواند به عوارض طولانی مدت نیز منجر شود.

برخی از مردان با شرایطی متولد می شوند که آن شرایط، عامل به وجودآورنده این لکه ها بوده یا منجر به گسترش لکه ها خواهند شد. گاهی اوقات لکه های سفید بر روی پوست شما نشانه یک STI یا عفونت دیگری است.

1- پاپول های پنیس

پاپول های پنیس ردیف هایی از لکه های سفید هستند که در اطراف سر و یا گلنس آلت تناسلی رشد می کنند. پاپول های پنیس بی ضرر هستند. روشن نیست که چه چیزی باعث ایجاد  این لکه های سفید روی ناحیه تناسلی می شود، اما به هیچ وجه با STI مرتبط نیستند.

راهکارهایی برای درمان پاپول های پنیس 

پزشک معمولاً توصیه نمی کند که این پاپول ها برداشته شوند مگر اینکه موجب اضطراب یا نگرانی شما شوند. گزینه های ممکن برای برداشت عبارتند از:

✅  جراحی برداشت

پزشک پاپول ها را با استفاده از یک اسکالپل بریده و جدا می کند.

✅  جراحی با لیزر

پزشک با استفاده از تکنیک های جراحی لیزر به جدا کردن و حذف لکه های سفید روی اندام تناسلی اقدام خواهد کرد.

✅ کرایوسرجری

پزشک از نیتروژن مایع برای انجماد لکه های سفید روی آلت یا همان پاپول ها استفاده کرده و آن ها را از دستگاه تناسلی جدا می کند.

2- دانه های فوردایس

دانه های فوردایس غدد چربی (سباسه) بزرگی هستند که بر روی سطح پوست قابل مشاهده می باشند. غدد سباسه به حفظ رطوبت پوست شما کمک می کنند. این غدد به طور معمول توسط پوست پوشیده می شوند، اما می توانند خوشه هایی از لکه های سفید روی آلت و یا پوست ظاهر شوند.

دانه های فوردایس بی ضرر هستند و می توانند تقریبا در هر قسمتی از بدن، از جمله پیش پوست آلت تناسلی شما ظاهر شوند. معمولاً با آن ها متولد می شوید هرچند ممکن است تا سن بلوغ بروز نکنند.

راهکارهایی برای درمان دانه های فوردایس 

پزشک معمولاً درمان این دانه ها را توصیه نمی کند مگر اینکه خودتان بخواهید آن ها را بردارید.گزینه های ممکن برای حذف عبارتند از:

✅ درمان با لیزر

پزشک با استفاده از تکنیک های لیزر اقدام به برداشت بافت و کوچک کردن ظاهر این دانه ها می کند.

✅ جراحی میکرو پانچ

دکتر با استفاده از دستگاهی از طریق پوست وارد شده و بافت هایی را که علل ایجاد نقاط فوردایس هستند برمی دارند.

3- جوش (کورک)

هنگامی که چربی های بدن یا بافت های مرده در منافذ گیر کرده و انسداد ایجاد می کنند، می توانند باعث رشد جوش ها شوند. هنگامی که منافذ پوست شما مسدود می شوند، باکتری ها می توانند در آن ها رشد کرده و این منافذ با ذرات چرکی آلوده پر شوند. در نتیجه این امر باعث سفید شدن جوش می شود.

جوش ها معمولاً بی ضرر هستند و با گذشت زمان محو میشوند. جوش های خود را نترکانید زیرا این کار باعث بدتر شدن التهاب یا ایجاد اسکار های دائمی می شود. اجازه دهید که این جوش ها خودشان محو شوند.

راهکاری برای درمان جوش ناحیه تناسلی

شما می توانید از پراکسید بنزوئیل یا اسید سالیسیلیک جهت پاکسازی باکتری ها و پوست اضافه و چربی ها استفاده نمایید. اما از داروهای ضد آکنه که برای صورت یا سایر قسمت های بدن به کار می روند، در درمان جوش های ناحیه تناسلی استفاده نکنید.

4- بالانیت

بالانیت زمانی اتفاق می افتد که پوست روی سر آلت تناسلی تحریک یا متورم شود.  لکه های سفید روی اندام تناسلی به ویژه در نواحی سر آلت و پوست رویی آن می توانند یک علامت باشند.
سایر علائم عبارتند از:

☑ قرمزی
☑ درد هنگام ادرار کردن
☑ درد یا سوزش آلت تناسلی
چنانچه بالانیت به دنبال عفونت (قارچی یا باکتریایی) باشد، ممکن است یک ماده سفید یا ترشحاتی را نیز مشاهده کنید.

راهکارهایی برای درمان بالانیت

✔برای کاهش سوزش، یک پماد کورتیکواستروییدی مانند بتامتازون (Betaloan SUIK) را به پوست آلت تناسلی بزنید.

✔اگر مشکوک به عفونت هستید، به پزشک خود مراجعه کنید. وی ممکن است با تجویز یک ضد قارچ موضعی یا آنتی بیوتیک، هرگونه عفونت احتمالی ایجاد شده را پاکسازی کند.
✔اگر بعد از برقراری رابطه ی جنسی یا داشتن رابطه جنسی با شرکای جدید یا داشتن چندین شریک جنسی، دچار علائم شدید ، مجددا به پزشک خود مراجعه کنید.

 فولیکولیت یکی از عوامل ایجاد لکه های سفید روی آلت

5- فولیکولیت

فولیکولیت زمانی اتفاق می افتد که فولیکول های مو، متورم شوند. این اتفاق ممکن است به دنبال یک عفونت باکتریایی، عفونت قارچی، و یا موهای زیرپوستی صورت گیرد.
فولیکولیت می تواند ایجاد خارش و تحریک کند. با این حال، معمولا مضر نیست، مگر اینکه از یک عفونتی که درمان نشده ناشی شود.

در صورت بروز هر یک از این علائم،بلافاصله پزشک خود را ملاقات کنید:

☑ سوزش یا خارش
☑ ترشح یا چرک از جوش های سفید یا تاول ها
☑ درد یا حساسیت به لمس در اطراف جوش ها

راهکارهایی برای درمان فولیکولیت

با توجه به علت زمینه ای، فولیکولیت را می توان با استفاده از موارد زیر درمان کرد که عبارتند از:

✅ آنتی بیوتیک ها

✅ پماد هایی برای عفونت های قارچی یا باکتریایی درمان کرد.

✅ اگر مکرراً به فولیکولیت مبتلا می شوید، ممکن است پزشک عمل جراحی با لیزر برای حذف فولیکول های مو یا روش های تخلیه(درناژ) و یا پاکسازی عفونت های بزرگ تر را توصیه کند.

مولوسکوم کونتاژیوزوم

6- مولوسکوم کونتاژیوزوم

مولوسکوم کونتاژیوزوم یک عفونت ویروسی پوستی است و می تواند از طریق تماس پوست با پوست، داشتن رابطه جنسی با فرد مبتلا، یا به اشتراک گذاشتن لباس ها، حوله ها و یا سایر موارد آلوده انتقال یابد.

لکه های سفید روی ناحیه تناسلی یا جوش بر روی آلت یک علامت رایج این بیماری هستند. این بیماری ممکن است با نقاط کوچک و سفید یا گوشتی شروع شده، اما در نتیجه ی مقابله ی بدن با عفونت می توانند بزرگ تر، قرمز تر و حساس تر شوند.

راهکارهایی برای درمان مولوسکوم کونتاژیوزوم

این جوش ها غالباً بدون درمان از بین می روند.اما اگر ضایعات بزرگ شده و یا ایجاد ناراحتی کنند، پزشک ممکن است موارد زیر را به شما توصیه کند:

✔ اسید موضعی یا محلول های تاول

پزشک این مواد را بر روی جوش ها استعمال می کند تا تا با تخریب لایه ی رویی پوست آن ها را از بین ببرد.

✔ جراحی کورتاژ

پزشک از یک ابزار به نام کورت استفاده می کند تا جوش ها. را از بین ببرد.

✔ جراحی لیزر

پزشک با استفاده از تکنیک های لیزر جوش ها را برداشته و از بین می برد.

✔ کرایو سرجری

همانطور که گفته شد پزشک از نیتروژن مایع برای انجماد استفاده کرده.

عفونت قارچی

7- عفونت قارچی پنیس

عفونت قارچی دستگاه تناسلی ناشی از قارچ کاندیدیا آلبیکنز است و می تواند با برقراری رابطه جنسی با فرد مبتلا یا عدم رعایت مراقبت های بهداشتی مناسب از آلت تناسلی منتقل شود.اگر به یک عفونت قارچی مبتلا هستید، علائم آن معمولاً در اطراف سر آلت تناسلی یا زیر پوست این قسمت ظاهر می شوند. سایر علائم عبارتند از:

جوش های سفید یا قرمز

 • قرمزی
 • علائم تحریکی
 • ترشحات پنیری شکل
 • سفتی و کشیدگی پوست آلت تناسلی (پیش پوست)

راهکاری برای درمان عفونت قارچی پنیس

✔ پمادها و کرم های ضد قارچ موضعی معمولاً برای پاک سازی عفونت کافی هستند. گزینه های رایج عبارتند از:

1- میکونازول (Desenex)

2-  میکونازول (Desenex)

3- HPV

8- سیفلیس

سیفلیس یک بیماری مقاربتی جدی است. بروز این بیماری بین سال های 2015 و 2016 افزایش یافته و هم اکنون به بیش از 5000 مورد در سال رسیده است. پس از دوره نهفتگی که بازه ای 9 تا 90 روزه دارد، سیفلیس خود را به صورت یک توده بدون درد (به اندازه یک سکه کوچک) بر روی آلت تناسلی یا دیگر نواحی حاضر در تماس جنسی نشان می دهد.

بسته به رنگ پوست فرد، توده به رنگ قرمز تیره، قهوه ای یا سیاه می باشد. این توده پس از مدت کوتاهی به یک زخم تبدیل می شود که بدون درد است. موردی که این بیماری را خطرناک می کند این موضوع است که پس از مدتی این زخم التیام یافته و فرد تصور می کند که درمان شده است در صورتی که این گونه نیست.

در صورتی که فرد کوچک ترین تردیدی در ارتباط با برآمدگی یا زخم بر روی آلت خود دارد باید فورا جهت انجام آزمایش و معاینه به یک کلینیک سلامت جنسی مراجعه کند زیرا ممکن است این زخم ناشی از سیفلیس باشد. خوشبختانه در صورتی که این عفونت زودهنگام تشخیص داده شود کاملا قابل درمان است. فرد تا زمانی که کاملا درمان نشده است نباید رابطه جنسی داشته باشد.

سیفلیس

9- بیماری های جنسی گرمسیری

برخی عفونت های جنسی گرمسیری سبب ایجاد برآمدگی کوچکی به رنگ قهوه ای یا صورتی بر روی آلت تناسلی مردان می شوند. این برآمدگی مانند توده ای است که توسط سیفلیس به وجود می آید. اغلب در این وضعیت، غده های موجود در کشاله ران نیز متورم می شوند.

بنابراین، در صورتی که فرد به تازگی در کشوری گرمسیری رابطه جنسی داشته و یا با شخصی از کشور های گرمسیری ارتباط جنسی داشته است او می تواند یک خطر تلقی شود. در صورت شک داشتن به آلوده شدن خود می توان به یک کلینیک سلامت جنسی (ادراری – تناسلی) جهت تشخیص و آزمایش شدن توسط متخصصان مراجعه کرد.

بیماری هایی که این متخصصان به دنبال آن ها خواهند گشت موارد زیر هستند:

 • لنفوگرانولوما ونروم (LGV)
 • شانکروئید (شانکر نرم)
 • گرانولوم اینگوینال

10- زگیل تناسلی ناشی از HPV

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک عفونت منتقله از راه جنسی (STI) است که به راحتی توسط رابطه ی محافظت نشده گسترش می یابد. زگیل های تناسلی علائم شایع HPV هستند و شبیه به جوش های سفید یا قرمز بوده و ممکن است در اطراف آلت تناسلی، پوست ناحیه و یا کل ناحیه تناسلی ظاهر شوند.

HPV که سبب ایجاد زگیل های تناسلی می شود، موقتی می باشد و در نتیجه باعث عوارض طولانی مدت نمی شود. اگر سیستم ایمنی شما ضعیف است یا اگر چندین شریک جنسی دارید، زگیل های تناسلی ممکن است به مدت طولانی تری باقی بمانند. برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان چه باید کرد؟

راهکاری برای درمان زگیل های تناسلی ناشی از HPV

اگر مشکوک به زگیل تناسلی یا HPV هستید، برای تایید تشخیص به پزشک خود مراجعه کنید.آن ها ممکن است موارد زیر را توصیه کنند:

✔ درمان موضعی: پزشک با استفاده از یک محلول موضعی می تواند به سیستم ایمنی بدن شما کمک کند تا زگیل را از بین برده یا آن ها را بسوزاند.

✔ جراحی با لیزر

درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی

تبخال تناسلی هرپس

11-هرپس یا تبخال تناسلی

هرپس یک عفونت ویروسی ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس است. زگیل های تناسلی از علائم رایج آن می باشند که می توانند مانند جوش های سفید یا قرمز باشند.علائم دیگری که می توانند بر پوست ناحیه تناسلی و یا آلت تناسلی تاثیر گذارند شامل موارد زیر می باشند:

 • قرمزی
 • علائم تحریکی
 • خارش
 • تاول هایی که سربازکرده و از آن ها چرک خارج می شود.

راهکاری برای درمان زگیل تناسلی ناشی از  ویروس هرپس

اگر شما معتقدید که زگیل تناسلی یا ویروس هرپس سیمپلکس دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک به احتمال زیاد از داروهای ضد ویروسی برای کمک به بدن در مبارزه با عفونت استفاده می کند. اگرچه این داروها نمی توانند از شیوع بیماری های آینده جلوگیری کنند، اما می توانند به زمان بهبودی زخم ها را سرعت بخشیده و به کاهش درد کمک کنند. گزینه های رایج عبارتند از:

1- ایمیکوئیمود (آلدارا)

2-  پودوفیلین و پودوفیلیکس (Condylox)

3- اسید تری کلرواستیک (TCA)

این داروها ممکن است با بروز اولین علائم شیوع بیماری برای کاهش آن ها کمک کنند.

زمان مراجعه به پزشک متخصص

لکه های سفید روی آلت شما همیشه نگران کننده نیستند. اغلب اوقات در چند روز یا چند هفته خود به خود ناپدید می شوند. اگر علائم شما بیش از یک یا دو هفته طول کشید، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر نشانه های زیر در شما ظاهر شدند، به پزشک خود مراجعه کنید:

 • درد
 • تورم
 • قرمزی یا تحریک
 • خشکی و ترک خوردگی پوست
 • راش(بثورات)
 • تخلیه واضح
 • خوشه هایی از 20 یا تعداد بیش تر جوش های قرمز یا سفید
 • جوش های گل کلمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4 (80%) 16 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر YoYo شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  آیا من مبتلا ب زگیل تناسلی هستم
  اگر مبتلا هستم باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 4 روز پیش)
 • تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  در صورت ابتلا به زگیل تناسلی دهانی چه باید بکنیم و در صورت رفع زگیل اقدامات بعدی چیست؟ در صورت ابتلا به زگیل تناسلی دهانی چه باید بکنیم و در صورت رفع زگیل اقدامات بعدی چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 6 روز پیش)
   بهترین درمان کرایو است وتیغ برای اصلاح استفاده نکنید
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،بنده 33 ساله و مبتلا به تبخال تناسلی هستم.از زمان مشاهده تبخال و شروع مصرف آنتی بیوتیک 13 روز می گذرد.3 روز بعد از شروع خوردن آسیکلوویر به دلیل انتشار تبخال به مدت 44 روز در بیمارستان بستری شده و آنتی بیوتیک وریدی دریافت کردم و الآن هم هر 12 ساعت قرص ویرابکس 1 گرم میخورم و از پماد آلوویر هم استفاده می کنم.کمی نگران هستم چون با وجود بهبود ظاهری از امروز دوباره احساس خارش می کنم.در ضمن جواب سونوگرافی هم افزایش مختصر ضخامت جداری مثانه بود.ممنون میشم راهنمایی بفرمایی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
   این عود کننده است وراه درمان ندارد
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من زمانی ک تبخال تناسلی رو بیضه هام دیدم اصلا رابطه جنسی نداشتم ممنون میشم علت و راه درمان بگید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر سمج سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جسارتا عکس پیوست رو بررسی کنید و داروی مناسب رو بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   این شبیه حساسیت است
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  اقای من دو ماه و نیم پیش به دکتر مراجعه کردم گفتن که زیر التم زیگیل هست .. یه کلینیک تو بیمارستان پیامبر معرفی کردن گفتن برم لیزر کنم .. بعد حدود یک ما دوباره یه چیزی که معلوم نبود زیگیل هست یا نه همونجا در اومد به دکتر مراجعه کردم koh دادن گفتن هر جا دیدی چیزی در اومد بزن ... الان بعد یک مدت زیر مقعد یه چیزی در اومده نمیدونم زیگیل هست یا خیر ... به مطب هم زنگ زدم برای نوبت که دیروز اومدیم و نوبتمون نشد که برسیم خدمتتون و بیمارستان نیکان هم برای یک ماه دیگه نوبت میده .. میخواستم بدنم جایه دیگه ای هم هستین که بشه زود تر نوبت گرفت .. خیلی شرمندم که این همه سوال کردم عکس رو میفرستم ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   من زگیل نمیبینم
 • تصویر کاربر مهرداد سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من ٢ ماه پيش بدليل گلودرد شديد كشت حلق كردم (انتيبيوگرام) و مشخص شد بايد سفترياكسون تزريقي به مدت ٧ شب از طريق سرم داشته باشم و بعد از اون كواموكسي كلاو 6٢5 هر ٨ ساعت به مدت ١٠ روز استفاده كردم . در اين مدت متوجه شدم الت تناسليم علايم بالانيت پيدا كرده و دكتر ارولوژ رفتم و تشخيص ايشون بالانيت بود و پمادتريامسينولون ان ان دادن كه مدت ١٠ شب استفاده كردم ولي كلاهك الت تناسلي من بعد اين مدت دچار خون مردگي شده كه عكسشو براتون ارسال مي كنم . لطفا راهنماييم كنين چكار كنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   این عفونی والوده کننده نیست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   پماد تریامسینولون ان ان هر ۱۲ساعت بزنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام چند باری تعداد زیادی دانه قرمز بدون خارش و سوزش روی التم ظاهر شد که خود به خود بعد یک روز ناپدید شدند
  1. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   دکتر چرا جواب نمیدید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   از اینها باید ازمایش دهید
  3. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   دکتر ناپدید شدند بعد یک روز خود به خود رفت احتمال چی میدید
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   شاید حساسیت باشد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر کیان پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام مدت زمان کوتاهی که لکه های سفیدی رو پوست بیضه شکل گرفته
  خارش یا دردی حس نمیکنم
  مشکل چیه و چطور باید درمانش کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   اینها زگیل نیستند
 • تصویر کاربر شاهین چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر مهربان من تقریبا"سه ماه پیش متوجه سه عدد پاپول روی پوست ختنه گاه خود شدم که تقریبا" به اندازه نوک کبریت و با فاصله نیم سانت که مایع شفاف و قهوه ای روشن با سطح صاف و سفت و گرد که با کمی سوزش در مجاری ادرار و خارش آن شدم که به دکتر مراجعه کردم قرص سیپروفلوکساسین 250 دادن و عفونت مجاری خوب شد بعد از مدتی تقریبا یک ماه بعد دوتا پاپول دیگه در اومد البته بدون عفونت ادراری ناگفته نماند اول درد کشاله ران دارم بعد جوشهای زیاد پیدا میشه بعد از چند ساعت جوشها میرن بعد از یک روز تاول ترکیده بدون اینکه متوجه شویم بعد یک ضخم گرد به اندازه همان نوک کبریت و سطحی که بعد از هربار استحمام روی آن زرد میشود و سوزش دارد و شاید تا یکهفته همین طور باشد البته این تاولها تکی هستند بدون حاشیه دکتر گفته بود اینها چربیه و سرایت نمیکند ولی زمانی که من کمی پوست یکی از انها در مرحله خوب شدن بود متوجه شدم که خانومم یکی درست مثل خودم واسش ایجاد شده و همان روز اول ترکید ولی مدت پنج روز است کشاله ران او درد دارد و روی زخم صاف بوده ولی بعد استحمام چرکی میشود ممنون میشم کمکمون کنید واسه اسم علمی و درمان بیماری
  1. تصویر کاربر شاهین چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   آقای دکتر لطفا" جواب بدهید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
  3. تصویر کاربر شاهین چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام دکتر نمیدونم چرا نمیشه عکس ارسال کنم از این طریق لطفا" راهنمایی کنید سپاسگذارم
  4. تصویر کاربر شاهین چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   نمیدونم عکسا رسیدن
  5. تصویر کاربر شاهین چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   این دونه ها تکی و با فاصله از هم بوجود میان و خوشه ای نمیباشن مرسی منتظر جوابم کمک کنید
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   این شبیه تاول تبخال است
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر