جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

علت ایجاد لکه های سفید روی دستگاه تناسلی زنان و مردان چیست؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بسیاری از عوامل می توانند باعث ایجاد لکه های سفید روی دستگاه تناسلی زنان و مردان شوند. در صورت عدم درمان میتواند به عوارض طولانی مدت نیز منجر شود.

علت لکه های سفید روی دستگاه تناسلی مردان چیست؟ برخی از مردان با شرایطی متولد می شوند كه آن شرایط، عامل به وجودآورنده این لكه ها بوده یا منجر به گسترش لکه ها خواهند شد. گاهی اوقات لكه های سفید بر روی پوست شما نشانه یك STI یا عفونت دیگری است. در ادامه به بررسی این بیماری ها که منجر به ایجاد لکه های سفید روی دستگاه تناسلی مردان و زنان می شود میپردازیم.

لکه های سفید روی دستگاه تناسلی مردان

1- پاپول های پنیس

پاپول های پنیس ردیف هایی از لکه های سفید هستند كه در اطراف سر و یا گلنس آلت تناسلی رشد می كنند. پاپول های پنیس بی ضرر هستند. روشن نیست که چه چیزی باعث ایجاد  این لکه های سفید روی ناحیه تناسلی می شود، اما به هیچ وجه با STI مرتبط نیستند.

راهکارهایی برای درمان پاپول های پنیس

پزشک معمولاً توصیه نمی کند كه این پاپول ها برداشته شوند مگر اینکه موجب اضطراب یا نگرانی شما شوند. گزینه های ممکن برای برداشت عبارتند از:

درمان لکه های سفید ناحیه تناسلی زنان

2- دانه های فوردایس

دانه های فوردایس غدد چربی (سباسه) بزرگی هستند که بر روی سطح پوست قابل مشاهده می باشند. غدد سباسه به حفظ رطوبت پوست شما کمک می کنند. این غدد به طور معمول توسط پوست پوشیده می شوند، اما می توانند خوشه هایی از لکه های سفید روی آلت و یا پوست ظاهر شوند.

دانه های فوردایس بی ضرر هستند و می توانند تقریبا در هر قسمتی از بدن، از جمله پیش پوست آلت تناسلی شما ظاهر شوند. معمولاً با آن ها متولد می شوید هرچند ممکن است تا سن بلوغ بروز نكنند.

درمان لکه های سفید ناحیه تناسلی زنان

راهکارهایی برای درمان دانه های فوردایس، پزشک معمولاً درمان این دانه ها را توصیه نمی كند مگر اینکه خودتان بخواهید آن ها را بردارید.گزینه های ممکن برای حذف عبارتند از:

3- جوش (كورك)

هنگامی که چربی های بدن یا بافت های مرده در منافذ گیر كرده و انسداد ایجاد می كنند، می توانند باعث رشد جوش ها شوند. هنگامی که منافذ پوست شما مسدود می شوند، باکتری ها می توانند در آن ها رشد كرده و این منافذ با ذرات چركی آلوده پر شوند. در نتیجه این امر باعث سفید شدن جوش می شود.

جوش ها معمولاً بی ضرر هستند و با گذشت زمان محو میشوند. جوش های خود را نتركانید زیرا این كار باعث بدتر شدن التهاب یا ایجاد اسكار های دائمی می شود. اجازه دهید كه این جوش ها خودشان محو شوند.

راهکاری برای درمان جوش ناحیه تناسلی

شما می توانید از پراکسید بنزوئیل یا اسید سالیسیلیک جهت پاكسازی باکتری ها و پوست اضافه و چربی ها استفاده نمایید. اما از داروهای ضد آکنه که برای صورت یا سایر قسمت های بدن به كار می روند، در درمان جوش های ناحیه تناسلی استفاده نکنید.

فولیکولیت یکی از عوامل ایجاد لکه های سفید روی آلت

4- بالانیت، لکه های سفید ناحیه تناسلی زنان

بالانیت زمانی اتفاق می افتد که پوست روی سر آلت تناسلی تحریک یا متورم شود.  لکه های سفید روی اندام تناسلی به ویژه در نواحی سر آلت و پوست رویی آن می توانند یک علامت باشند. سایر علائم عبارتند از:

راهکارهایی برای درمان بالانیت

مولوسكوم كونتاژیوزوم

5- فولیکولیت

فولیکولیت زمانی اتفاق می افتد که فولیکول های مو، متورم شوند. این اتفاق ممکن است به دنبال یک عفونت باکتریایی، عفونت قارچی، و یا موهای زیرپوستی صورت گیرد. فولیکولیت می تواند ایجاد خارش و تحریک كند. با این حال، معمولا مضر نیست، مگر اینکه از یک عفونتی که درمان نشده ناشی شود. در صورت بروز هر یک از این علائم،بلافاصله پزشک خود را ملاقات کنید:

راهکارهایی برای درمان فولیکولیت

با توجه به علت زمینه ای، فولیکولیت را می توان با استفاده از موارد زیر درمان کرد که عبارتند از:

جوش سفید در مردان

6- مولوسكوم كونتاژیوزوم

مولوسكوم كونتاژیوزوم یک عفونت ویروسی پوستی است و می تواند از طریق تماس پوست با پوست، داشتن رابطه جنسی با فرد مبتلا، یا به اشتراک گذاشتن لباس ها، حوله ها و یا سایر موارد آلوده انتقال یابد.

لکه های سفید روی ناحیه تناسلی یا جوش بر روی آلت یک علامت رایج این بیماری هستند. این بیماری ممکن است با نقاط کوچک و سفید یا گوشتی شروع شده، اما در نتیجه ی مقابله ی بدن با عفونت می توانند بزرگ تر، قرمز تر و حساس تر شوند.

راهکارهایی برای درمان مولوسكوم كونتاژیوزوم

این جوش ها غالباً بدون درمان از بین می روند.اما اگر ضایعات بزرگ شده و یا ایجاد ناراحتی كنند، پزشک ممکن است موارد زیر را به شما توصیه کند:

عفونت قارچی

7- عفونت قارچی پنیس

عفونت قارچی دستگاه تناسلی ناشی از قارچ كاندیدیا آلبیكنز است و می تواند با برقراری رابطه جنسی با فرد مبتلا یا عدم رعایت مراقبت های بهداشتی مناسب از آلت تناسلی منتقل شود.اگر به یک عفونت قارچی مبتلا هستید، علائم آن معمولاً در اطراف سر آلت تناسلی یا زیر پوست این قسمت ظاهر می شوند. سایر علائم عبارتند از:

 درمان عفونت قارچی پنیس

استفاده از پمادها و كرم های ضد قارچ موضعی معمولاً برای پاک سازی عفونت کافی هستند. پماد های رایج عبارتند از:

سیفلیس

8- سیفلیس علت لکه های سفید روی دستگاه تناسلی مردان

سیفلیس یک بیماری مقاربتی جدی است. بروز این بیماری بین سال های 2015 و 2016 افزایش یافته و هم اکنون به بیش از 5000 مورد در سال رسیده است. پس از دوره نهفتگی که بازه ای 9 تا 90 روزه دارد، سیفلیس خود را به صورت یک توده بدون درد (به اندازه یک سکه کوچک) بر روی آلت تناسلی یا دیگر نواحی حاضر در تماس جنسی نشان می دهد.

بسته به رنگ پوست فرد، توده به رنگ قرمز تیره، قهوه ای یا سیاه می باشد. این توده پس از مدت کوتاهی به یک زخم تبدیل می شود که بدون درد است. موردی که این بیماری را خطرناک می کند این موضوع است که پس از مدتی این زخم التیام یافته و فرد تصور می کند که درمان شده است در صورتی که این گونه نیست.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که فرد کوچک ترین تردیدی در ارتباط با برآمدگی یا زخم بر روی آلت خود دارد باید فورا جهت انجام آزمایش و معاینه به یک کلینیک سلامت جنسی مراجعه کند زیرا ممکن است این زخم ناشی از سیفلیس باشد. خوشبختانه در صورتی که این عفونت زودهنگام تشخیص داده شود کاملا قابل درمان است. فرد تا زمانی که کاملا درمان نشده است نباید رابطه جنسی داشته باشد.

مراجعه به پزشک برای درمان لکه های روی ناحیه تناسلی

9- بیماری های جنسی گرمسیری

برخی عفونت های جنسی گرمسیری سبب ایجاد برآمدگی کوچکی به رنگ قهوه ای یا صورتی بر روی آلت تناسلی مردان می شوند. این برآمدگی مانند توده ای است که توسط سیفلیس به وجود می آید. اغلب در این وضعیت، غده های موجود در کشاله ران نیز متورم می شوند.

بنابراین، در صورتی که فرد به تازگی در کشوری گرمسیری رابطه جنسی داشته و یا با شخصی از کشور های گرمسیری ارتباط جنسی داشته است او می تواند یک خطر تلقی شود. در صورت شک داشتن به آلوده شدن خود می توان به یک کلینیک سلامت جنسی (ادراری – تناسلی) جهت تشخیص و آزمایش شدن توسط متخصصان مراجعه کرد. بیماری هایی که این متخصصان به دنبال آن ها خواهند گشت موارد زیر هستند:

10- زگیل تناسلی ناشی از HPV

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یك عفونت منتقله از راه جنسی (STI) است که به راحتی توسط رابطه ی محافظت نشده گسترش می یابد. زگیل های تناسلی علائم شایع HPV هستند و شبیه به جوش های سفید یا قرمز بوده و ممکن است در اطراف آلت تناسلی، پوست ناحیه و یا كل ناحیه تناسلی ظاهر شوند.

HPV که سبب ایجاد زگیل های تناسلی می شود، موقتی می باشد و در نتیجه باعث عوارض طولانی مدت نمی شود. اگر سیستم ایمنی شما ضعیف است یا اگر چندین شریک جنسی دارید، زگیل های تناسلی ممكن است به مدت طولانی تری باقی بمانند. برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان چه باید کرد؟

راهکاری برای درمان زگیل های تناسلی ناشی از HPV

اگر مشکوک به زگیل تناسلی یا HPV هستید، برای تایید تشخیص به پزشک خود مراجعه کنید.آن ها ممکن است برای درمان زگیل تناسلی مردان موارد زیر را توصیه کنند:

تبخال تناسلی هرپس

11-هرپس یا تبخال تناسلی

هرپس یك عفونت ویروسی ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس است. زگیل های تناسلی از علائم رایج آن می باشند كه می توانند مانند جوش های سفید یا قرمز باشند.علائم دیگری که می توانند بر پوست ناحیه تناسلی و یا آلت تناسلی تاثیر گذارند شامل موارد زیر می باشند:

راهکاری برای درمان زگیل تناسلی ناشی از  ویروس هرپس

اگر شما معتقدید كه زگیل تناسلی یا ویروس هرپس سیمپلكس دارید، به پزشک اورولوژی مراجعه کنید. اگر نمیدانید اورولوژی چیست و چگونه انجام میشود حتما در این باره اطلاعاتی کسب کنید. پزشک به احتمال زیاد از داروهای ضد ویروسی برای کمک به بدن در مبارزه با عفونت استفاده می کند. اگرچه این داروها نمی توانند از شیوع بیماری های آینده جلوگیری کنند، اما می توانند به زمان بهبودی زخم ها را سرعت بخشیده و به کاهش درد کمک کنند. گزینه های رایج عبارتند از:

این داروها ممکن است با بروز اولین علائم شیوع بیماری برای کاهش آن ها کمک کنند.

مراجعه به پزشک برای درمان لکه های روی دستگاه تناسلی مردان

زمان مراجعه به پزشک متخصص

لکه های سفید روی آلت شما همیشه نگران كننده نیستند. اغلب اوقات در چند روز یا چند هفته خود به خود ناپدید می شوند. اگر علائم شما بیش از یک یا دو هفته طول كشید، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر نشانه های زیر در شما ظاهر شدند، به پزشک خود مراجعه كنید:

4.5/5 - (150 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهزاد دوشنبه ۱۴ خرداد ۳( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  عرض ادب و خسته نباشید آقای دکتر من پس از استفاده از کرم موبر پوست آلت و خود آلت دچار التهاب و تورم شده (دون دون شبیه تبخال) .در ضمن من بعد از اسفاده از کرم موبر همان روز سکس هم داشتم با پارتنرم چه درمانی رو پیشنهاد میکنید.سوال بعدی راجب زائده روی پوست بیضه هم هستش چند سال هستش به وجود آمده بهترین روش برای پاک سازی چه روشی رو توصیه میکنید .مرسی و ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ خرداد ۳( 1 هفته پیش)
   مشکوک به زگیله باید از نزدیک معاینه شوید
 • تصویر کاربر محمدی پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۳( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  لکه ها یی روی بیضه و آلت تناسلی ایجاد شده که خارش یا سوزش ندارد اگر ممکنه بگین مشکل چی می تونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۳( 3 هفته پیش)
   زگیل نیست باید به متخصص پوست مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Amir چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  این زائده ها که در قسمت ختنه به وجود اومدن زگیل هستنن ؟
  چه درمانی واسشون توصیه میکنید ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   خیر زگیل نیستند نرمال واریاسیون آلت هست
 • تصویر کاربر هی پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام خانم هستم من زیگیل تناسلی داشتم که اولش متوجه نشدیم زیگیل خودمو شستم یا دست زدم و اصلاح کردم پخش شد متاسفانه حالا کرایو کردم منتها دوباره احساس میکنم زیگیل های زیزی عود کرده ولی بیشتر پخش شده کوچیک هستن خیلی ولی روی بدنم حسش میکنم به نظر شما می‌توان با سرکه سیب چون ریز هستن درمان کرد کرایو انجام نداد و اینکه اینها ریز هستن می‌توان رابطه برقرار کرد چون من هی درمان کردم ولی ریز داومده واینکه یک دکتری به من گفت تا آخر عمر ویروس تو بدن ما وجود دارد فقط زیگیل را درمان میکنیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   بله ویروس در بدن میماند درمان دارویی میتونه کمک کنه ولی درمان قطعی کرایو و یا لیزر هست
 • تصویر کاربر سامان یکشنبه ۲ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام چند وقته در قسمت ختنه گاه دو قسمت ي چيز سفيد و خشك در اومده خواستم بدونم چي هست مهمه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   خیر واریاسیون نرماله
 • تصویر کاربر Ar جمعه ۳۱ فروردین ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۴ ماه میشه که دور کلاهک آلت تناسلیم به صورت پیوسته دانه های قرمز رنگ وجود دارد بدون هیچ پیشرفتی علت چه میتوان باشد؟ آیا آن دانه های قرمز رنگ بیماری است؟ آیا درمان دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۱ فروردین ۳( 1 ماه پیش)
   خیر بیماری نیست واریاسیون نرماله نگران نباشید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۳۰ فروردین ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  هنگام نزدیکی با خانومم
  پوست ناحیه کلاهک با اندازه یه بند انگشت و زیر اوون هم به اندازه یک ‌ بند انگشت کنده شده ( ب علت خشکی) و الان حدود یک هفته که پوماد موپیروسین استفاده میکنم
  هر روزم با صابون گوگرد میشورم و بعدپماد میزنم ( دایم پماد مصرف میکنم ) اما هنوز خووب نشده

  چقدر طول میکشه خوب شه
  و اینکه بعدا علایم ش میمونه یا خیر
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ فروردین ۳( 1 ماه پیش)
   با سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی لطفا عکس های ضایعات رو در سایت آپلود کنید (شرایط عمومی ارسال عکس مثل سایز و فرمت رو رعایت کنید)
  2. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۳( 1 ماه پیش)
   سلام مجدد
   الان حدود ۸ روز شده

   خیلی کم بهتر شده

   این مدتم هر روز از پماد موپیروسین استفاده کردم اما انگار ضخم رو تازه نگه میداره

   با دکتر دارووخه صحبت کردم
   گفت از ترمیم کننده ژیناژن استفاده کن
   نمیدونم خوبه با نع

   شما نظرتون چیه
   و این که پماد رو همزمان با ترمیم کننده استفاده کنم یا خیر !
  3. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۳( 1 ماه پیش)
   و این که چقدر طول میکشه تا ضخم ب طور کامل خووب شه
   و بعدا آثارش میمونه یا برطرف میشه

   ممنون از راهنماییتون
  4. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۳( 1 ماه پیش)
   الان‌ حدود ۸ روز شده که هر روز از پماد موپیروسین استفاده میکنم
   اما خب انگار ضخم رو تازه نگه میداره

   از دکتر دارووخونه م پرسیدم گفت از ترمیم کننده زیناژن استفاده کنم
   تشخیص شما چیه و اینکه به چه صورت استفاده کنم


   و همزمان از پماد و ترمیم کننده استفاده کنم با خیر

   ممنون از راهنماییتون
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ فروردین ۳( 1 ماه پیش)
   شما حتما باید به ارولوژیست مراجعه کنید و بستری بشید در بیمارستان و داروهای تزریقی دریافت کنید سریعا به اورژانس مراجعه کنید خیلی خطرناکه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر da سه شنبه ۲۸ فروردین ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  یک لکه کوچک سفید رنگ خیلی وقته سر کلاهک آلتم هست نه بزرگ شده نه کوچک بدون برجستگی و خارش با دقت و توجه قابلمشاهده هست آیا خطرناکه ؟
  یکم از بقیه قسمت ها روشن تر هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ فروردین ۳( 1 ماه پیش)
   خیر موردی نیست نگران نباشید
 • تصویر کاربر آرین جمعه ۲۴ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام
  در اثر سایش در حین رابطه قسمت پایین کلاهک دچار زخم شده که کمی چرک دارد. از چه پمادی برای بهبود زخم استفاده شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
 • تصویر کاربر ع یکشنبه ۱۲ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام
  ادامه سوالu59r8324767
  سوزش مجرا و ترشح کم و شفاف دارم و سوزش بیضه

  کوتریموکسازول یک هفته داد کمی قرمزی و سوزش بهتر شد و پروستات و سوزش مقعد بهتر شد ولی برگشت علائم
  بله ترشح کم شفاف رو دارم و سوزش از مقعد تا مجرا و پوست بیضه
  سیپرو و داکسی به اندازه کوتریموکسازول موثر نبوده و دائما درد پشت یک بیضه هم دادم که کم و زیاد میشه با آنتی بیوتیک
  آقای دکتر ویریدانس میتونه مشکل من باشه؟یا استافیلوکوک؟یا اینا آلودگی پوستی هستند در وقع اول ادرار و ۴ بار سواب مجرا ؟یا چیز دیگه س و یا اورکیت؟میگن پروستات نمیتونه قرمزی و التهاب بده مجرا رو
  آقای دکتر خستم کرده این مشکل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   به سوال شما پاسخ داده شده؟
  2. تصویر کاربر ع شنبه ۱۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   خیر پاسخ داده نشده
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   باید کشت مجدد از ترشحات مجرا انجام بشه توصیه میکنم به متخصص عفونی هم مراجعه کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اگر میخواهید بدانید که زگیل تناسلی مردان در مراحل اولیه چگونه است بهتر است بدانید که این…
استرس بخشی طبیعی از زندگی است که توسط اتفاقات و موقعیت های مختلف ایجاد می شود. برای…
واریکوسل گرید 3 چیست؟و چگونه درمان می شود؟ در ابتدا باید بدانید که واریکوسل چیست؟ واریکوسل به…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر