HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ، به گروهی شامل بیش از 200 ویروس مرتبط گفته می شود که برخی از آن ها از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی منتقل می گردند. انواع HPV مقاربتی، به دو گروه کم خطر و پرخطر تقسیم می شوند. ویروس های HPV کم خطر، عمدتاً هیچ بیماری ایجاد نمی کنند. با این حال، برخی از انواع HPV کم خطر می تواند باعث ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی، مقعد، دهان یا گلو شود. ویروس های HPV پرخطر می توانند باعث ایجاد چندین نوع سرطان گردند. حدود 14 نوع ویروس HPV پرخطر وجود دارد و دو مورد از آن ها، HPV16 و HPV18، مسئول ایجاد اکثر سرطان های مرتبط با HPV هستند. عفونت HPV، یک بیماری شایع است: تقریباً همه افراد فعال از نظر جنسی، در عرض چند ماه تا چند سال پس از شروع فعالیت جنسی، به HPV آلوده می شوند.

HPV

حدود نیمی از این عفونت ها از نوع پرخطر HPV می باشند. هم مردان و هم زنان ممکن است به این عفونت و سرطان های ناشی از آن مبتلا گردند. اکثر عفونت های HPV باعث بروز سرطان نمی گردند: سیستم ایمنی بدن معمولا عفونت های HPV را کنترل می کند تا باعث بروز سرطان نشوند. عفونت‌ های پرخطر و مقاوم HPV، می‌توانند باعث ایجاد سرطان شوند: گاهی اوقات عفونت‌های HPV نمی توانند توسط سیستم ایمنی کنترل گردند. هنگامی که عفونت پرخطر HPV برای سال‌ها ادامه یابد، می‌تواند منجر به ایجاد تغییرات سلولی شود که در صورت عدم درمان، ممکن است در طول زمان بدتر شده و تبدیل به سرطان گردد. واکسیناسیون HPV می تواند از بروز سرطان جلوگیری کند: واکسن های HPV می توانند از ابتلا به عفونت با انواع پرخطر HPV، سرطان های مرتبط با آن و زگیل تناسلی جلوگیری نمایند.

عفونت HPV باعث بروز چه سرطان هایی می شود؟

ابتلای طولانی‌ مدت به انواع پرخطر ویروس HPV، می‌ تواند باعث بروز سرطان در قسمت‌ هایی از بدن شود که HPV آن را آلوده می‌کند، مانند دهانه رحم، اوروفارنکس (بخشی از گلو در پشت حفره دهان) که شامل یک سوم پشتی زبان، کام نرم، دیواره های کناری و پشتی گلو و لوزه ها می باشد، مقعد، آلت تناسلی، واژن و وولوا.

HPV (ویروس پاپیلومای انسانی)، می تواند سلول های سنگفرشی و پوشاننده سطوح داخلی این اندام ها را آلوده نماید؛ به همین دلیل، بیشتر سرطان های مرتبط با HPV، از نوع سرطان کارسینوم سلول سنگفرشی هستند. برخی از سرطان های دهانه رحم، ناشی از ورود ویروس HPV به سلول های غدد موجود در این اندام بوده و آدنوکارسینوم نامیده می شوند.

سرطان های مرتبط با HPV عبارتند از:

 • سرطان دهانه رحم: تقریباً همه انواع سرطان دهانه رحم، توسط ویروس HPV ایجاد می شوند. غربالگری های معمول، می‌توانند از ابتلا به اکثر سرطان‌های دهانه رحم جلوگیری کنند، زیرا امکان یافتن و حذف سلول های پیش سرطانی را، قبل از تبدیل شدن به سرطان، برای پزشکان فراهم می نمایند؛ در نتیجه، نرخ بروز سرطان دهانه رحم در ایالات متحده در حال کاهش است.
سرطان دهانه رحم
 • سرطان های اوروفارنکس: بیشتر این سرطان ها توسط ویروس HPV (70٪ موارد در ایالات متحده) و در گلو (معمولاً لوزه ها یا پشت زبان) ایجاد می شوند. آمار ابتلا به این سرطان، سالانه در حال افزایش است. سرطان های دهان و حلق، در حال حاضر شایع ترین سرطان مرتبط با HPV در ایالات متحده می باشند.
 • سرطان مقعد: بیش از 90 درصد سرطان های مقعد توسط ویروس HPV ایجاد می شود. تعداد موارد جدید و مرگ و میر ناشی از سرطان مقعد، سالانه در حال افزایش است. سرطان مقعد در زنان، تقریبا دو برابر مردان رخ می دهد.
 • سرطان آلت تناسلی مردانه: بیشتر سرطان های آلت تناسلی مردانه (بیش از 60٪) توسط ویروس HPV ایجاد می شود.
 • سرطان واژن: بیشتر سرطان های واژن (75 درصد) توسط ویروس HPV ایجاد می گردد.
 • سرطان ولوا: بیشتر سرطان های ولوا (70 درصد) توسط ویروس HPV ایجاد می شود.

ویروس های HPV پرخطر، عامل ایجاد حدود 5 درصد از سرطان ها در سراسر جهان می باشند، به طوری که تخمین زده می شود سالانه 570000 زن و 60000 مرد به یک سرطان مرتبط با HPV مبتلا می شوند. سرطان دهانه رحم، یکی از شایع ترین سرطان ها و عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان، در کشورهایی با درآمد کم و متوسط ​​است. در این کشورها، آزمایش های غربالگری و درمان تغییرات اولیه سلول های دهانه رحم، به آسانی در دسترس نیست.

HPV چگونه منتقل می شود؟

HPV به راحتی می تواند بین شرکای جنسی منتقل شود. این بیماری می تواند از طریق هرگونه تماس نزدیک پوست به پوست، از جمله رابطه جنسی واژینال-آلت تناسلی مردانه، آلت تناسلی مردانه-مقعدی، آلت تناسلی مردانه-دهانی، واژینال-دهانی و استفاده از اسباب بازی های جنسی یا اشیاء دیگر منتقل گردد. استفاده از کاندوم و سد های دهانی (dental dams)، می تواند شانس انتقال HPV را کاهش دهد اما به طور کامل از انتقال آن جلوگیری نمی کند.

تاثیر کووید 19 روی بیضه ها

علائم عفونت HPV

عفونت HPV پرخطر، معمولاً علائمی ایجاد نمی کند. تغییرات سلولی پیش سرطانی، ناشی از عفونت مداوم HPV در دهانه رحم، به ندرت باعث ایجاد علائم می شود، به همین دلیل است که انجام غربالگری منظم برای سرطان دهانه رحم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وجود ضایعات پیش سرطانی در سایر نقاط بدن، ممکن است علائمی مانند خارش یا خونریزی ایجاد نماید. اگر عفونت HPV به سرطان تبدیل شود، این سرطان ممکن است علائمی مانند خونریزی، درد یا تورم غدد داشته باشد.

واکسیناسیون HPV

واکسن HPV Gardasil 9® می تواند از افراد، در برابر عفونت ناشی از 9 نوع HPV محافظت کند: دو نوع HPV کم خطر، که باعث بروز اکثر زگیل های تناسلی می شوند، و هفت نوع HPV پرخطر، که سبب بروز بیشتر سرطان های مرتبط با HPV می گردند. واکسیناسیون HPV، نوعی محافظت قوی در برابر ابتلا به انواع جدید ویروس HPV نیز ایجاد می کند. واکسیناسیون، یک روش پیشگیری است و در درمان عفونت کاربردی ندارد.

واکسن HPV برای درمان عفونت های HPV یا بیماری های ناشی از آن استفاده نمی شود. تخمین زده می شود که این واکسیناسیون بتواند تا 90 درصد از ابتلا به سرطان های مرتبط با این ویروس پیشگیری نماید.

چه کسانی باید واکسن HPV را دریافت کنند؟

دریافت واکسن های HPV برای دختران و پسران، در سنین 11 یا 12 سالگی توصیه می شود و می توان آن را از سن 9 سالگی نیز شروع کرد. واکسیناسیون حتما باید هم برای مردان و هم برای زنان انجام گیرد، زیرا هر دو گروه ممکن است به سرطان های دهان، گلو و مقعد و همچنین زگیل تناسلی مبتلا شوند. انجام واکسیناسیون، همچنین می تواند شیوع ویروس HPV را کاهش دهد.

کودکانی که واکسن خود را قبل از سن 15 سالگی شروع می کنند، برای ایجاد محافظت کافی به دو دوز از واکسن نیاز دارند. برای جوانانی که در محدوده سنی توصیه شده واکسینه نشده اند، واکسیناسیون HPV تا سن 26 سالگی توصیه می گردد. کسانی که اولین دوز خود را در سن 15 سالگی یا بالاتر دریافت می کنند، برای محافظت نیاز به سه دوز دارند.

آیا می توان واکسن HPV را در سنین بالاتر تزریق کرد؟

بله، این واکسن را می توان به بزرگسالان بین 27 تا 45 سال، که هیچ یک از دوزهای واکسن خود را در سنین کمتر دریافت نکرده اند، نیز تزریق نمود. محافظت ایجد شده توسط واکسن بری بزرگسالانی که در این گروه سنی قرار دارند کمتر است؛ زیرا این افراد با احتمال بیشتری قبلاً در معرض ویروس HPV قرار گرفته اند و بنابراین، واکسیناسیون به طور معمول برای افراد در این گروه سنی توصیه نمی شود.

غربالگری HPV و تغییرات سلولی ناشی از آن

از تست های غربالگری، برای بررسی بیماری در هنگامی که هیچ علامتی ندارد، استفاده می شود. هدف از غربالگری سرطان دهانه رحم، یافتن تغییرات سلولی پیش سرطانی در مراحل اولیه قبل از تبدیل شدن به سرطان، و در نهایت جلوگیری از پیشرفت سرطان به کمک موارد درمانی می باشد. در حال حاضر، سرطان دهانه رحم، تنها سرطان ناشی از HPV است که تست های غربالگری تایید شده ای برای آن وجود دارد. غربالگری سرطان دهانه رحم، بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی روتین برای زنان و مردان تراجنسیتی (که هنوز دهانه رحم دارند) می باشد. تست های غربالگری سرطان دهانه رحم، شامل موارد زیر می باشد:

Rate this post

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  آقای دکتر در ادامه سوال قبلی که فرمودید یبوست دارم و داروی اعصاب مصرف می کنم نه خیر یبوست نداشته و داروی اعصاب هم مصرف نمی کنم و انزالم گاها خشک می شود نه همیشه /واسه دردهایی با منشا عصبی یعنی نوروپاتی به خاطر عوارض بسیار زیاد داروها مثل گاباپنتین نمی توانم مصرف کنم شما چه توصیه ای می کنید و حتی اگر دارو مصرف کنم بعد از قطع دارو دوباره علایم درد بر می گردد ؟ یعنی دارو جنبه مسکن دارد؟ و درمان قطعی ندارد دردناک بودن انزال؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 1 ماه پیش)
   خير این دردها منشا عصبی دارد و گاباپنتین داروی نسبتا خوبیه در دوز پایین
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام چند وقته اطراف بیضه و الت تناسلیم زگیل های ریزی مشاهده کردم
  برای درمانشان چه کاری باید انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   عکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر ایمان سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  با سلام
  حدودا چند ماهی میشه که روی آلت یه سری جوش ‌ها زده و حس میکنم باید زگیل باشه و چون چند وقت دیگه عروسیمه احساس نگرانی دارم
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 11 ماه پیش)
   پماد موپیروسین هر ۸ ساعت موضعی
  2. تصویر کاربر ایمان سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 11 ماه پیش)
   آقای دکتر سلام....میخواستم بدونم عکسایی که واستون فرستادم رو دیدید؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 11 ماه پیش)
   باه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علیسان جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر.من نزدیک سه سالی میشه که جوش های سر سفید کوچک که نه درد داره نه خارش در اطراف آلت تناسلیم به وجود آمدند اولش کم بود ولی با مرور زمان بیشتر شده. ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   پماد کالامین دی هر 8 ساعت و شستشوی روزانه با شامپو بچه
 • تصویر کاربر Milad جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  میخواستم ببینم اون چیزی روی آلتم در اومده زگیل هست یا نه ؟ اگه نیست چی هست ؟ اگه هست چیکار باید کنم ؟ و همچنین پوست زیر بیضه هام عادیه ؟
  1. تصویر کاربر Milad یکشنبه ۲۶ دی ۰( 1 سال پیش)
   اللدو
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   در مورد زگیل وقتی فرد مبتلا بشه ممکنه بدن بتونه مقابله کنه و ویروس از بدن پاک بشه ، ممکنه در بدن بمونه و عود کنه. بهترین درمان کرایو است. تیغ زدن و لیزر باعث پخش آن می شود. در مورد واکسن ، قبل از ابتلا به زگیل ، در خانم ها موثر است بعد از ابتلا اثر ندارد. در خانم ها باید پس از ابتلا سالانه پاپ اسمیر انجام شود از جهت خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   4-سلام،زگيل است و بهترين درمان كرايو ميباشد فيلم من در سايتم را ببينيد جهت ويزيت ودرمان ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ تماس بگيريد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ارمین چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۴ ماهی میشه زیگیل تناسلی دراوردم ولی ریز هستن باید چه کاری بکنم بنظرتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر من ۲۷سالمه و یسالونیمه ک ازدواج کردم الان حدود ۱۰روزی میشه ک با تشخیص دکتر متوجه شدم زیگیل تناسای گرفتم و کرایو تراپی کردم وتست hpvهم دادم هنوز جوابس نیومده اقای دکتر من چند روزیه ک که یه دونه هایی عدس شکل ته ربونم حس میکنم و میترسم ک زیگیل باشه حتی دکتر هم رفتم و تشخیص دادن که اینا پرزهای چشایی خود زبان هستن میشه بگید اینا زگیل هست یاخیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش)
   من در عکس زگیل نمیبینم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۸ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  من ۱۹ سالمه و امسال پشت کنکور هستم خودارضایی چند ساله دارم و قبلا خیلی شدید شاید در یه روز ۲ بار یا گاهی بیشتر بوده ولی الان کمتر شده. حدود ۱ سال هست که حجم مایع منی من موقع خودارضایی به شدت کاهش یافته در حد ۲ بند انگشت ولی بعضی مواقع خوب است ولی زیاد نیست زیاد که میگم مثلا در حد ۵ بند انگشت الان خیلی نگرانم که نتونم بچه دار بشم به خاطر مقدار حجم کم منی آیا این حجم کم منی میتونه مربوط به خودارضایی شدید من باشه اگه هست الان چه دارویی بخورم که بیضه های من اگر به خاطر خودارضایی ضعیف شدن و نمیتونن اسپرم سازی کنن دوباره مثل روز اول دوباره قوی و زیاد اسپرم سازی کنن موقع انزال حجم کم منی دارم

  دکتر فکر کنم واریکوسیل هم دارم آیا میتونه تاثیر گذار باشه
  1. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 1 سال پیش)
   دکتر جان خواهشا پاسخ بدید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ دی ۰( 1 سال پیش)
   با ترک خودارضایی همه علایم رفع میشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۴ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  میخواستم بپرسم این دانه ها زیگیل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ دی ۰( 1 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر رویا شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر امروز زائده ای سفید رنگ کمی برآمده روی لبه ی واژنم مشاهده کردم مجردم و نمیتوانم تست پاپ اسمیر بدم ...میخواستم بدونم زگیل هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

آلت تناسلی پرده دار به حالتی گفته می شود که در آن پوست بیضه تا قسمت وسط…
بیوپسی از پروستات یا نمونه برداری، قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات می باشد. امروزه سرطان پروستات…
 مثانه یکی از بخش های سیستم ادراری است که ممکن است در آن سنگ تشکیل شود. این…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر