جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

راهنمای آموزش بیماران بزرگی خوش خیم پروستات

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند. بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

علت این بیماری نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای این بیماری وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تکرر ادراری

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان بزرگی خوش خیم پروستات

✅ تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

✅ بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

✅ جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

✅ ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

✅ معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

آموزش مراقبت از خود در منزل بزرگی خوش خیم پروستات

تشخیص بزرگی پروستات

✅ در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

✅ هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

✅ مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

✅ مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

✅ هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

✅ تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

✅ 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

✅ داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

✅ اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

✅ در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

✅ 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

✅ از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

✅ جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

✅ به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (22 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صادق یکشنبه ۲۷ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  ،سلام اقای دکتر عزیزممنون از وقتی که برای کاهش نگزانی بیماران می زارید بنده پروستاتم حدودا ۴۳ سی سی شده و درد خفیفی از این ناحیه دارم دو هفته ای است دچار اینوضعیت شدم االبته دکتر اورولوژی انتی بیوتیک تجویز کرده ادرارم هم دچار ضعف شده چکار باید بکنم باز هم ممنون خدا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   مهم نیست
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۱۱ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  با سلام وسپاس
  پسر-26ساله
  بیشتر از یک هفته هست که درد شدیدی در ناحیه مثانه یا همان قسمت زیر شکم و روی آلت و همچنین پشت خایه ها تا مقعد یعنی همان قسمت داخلی آلت را دارم . درد این ناحیه ها هنگام ادرار کردن و خروج باد معده بیشتر میشود اما در خود عمل ادرار مشکلی مثل سوزش ندارم خواستم ببینم پروستاتم دچار مشکل شده؟ و اینکه تحریک ذهنی با دیدن فیلم و عکس وبازی با آلت بدون ارگاسم و انزال اما طولانی میتونه به پروستات فشار بیاره؟ چون این دردها تقریبا بعد از چنین ماجرایی رخ داد
  ممنون از لطفتان خواهشا جوابمو سریع بدین
  1. تصویر کاربر حامد سه شنبه ۸ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام پس چرا جواب نمیدی دکتر؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   نه این دردها مهم نیستند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ایوب سه شنبه ۸ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  باسلام
  من 10 ساله که فتق دارم ولی زیاد اذیتم نمی کند .ولی مشکل شق شدن الت موقع رابطه جنسی را دارم التم شل است گفتم ببینم که ایا فتق تاثیر داره .اگرم نداره چی کار کنم بعضی از صبحا التم شق می شود ممنون می شم راهنمایم کنید باتشکر از دکتر عزیزم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   باید بررسی شوید
 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۲۳ آذر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  با سلام حضور دکتر کرمی ، بنده با 68 سال سن از سال 90 مشکل در دفع ادرارداشتم و از همان ابتدا تحت نظربودم و به دلیل سیر صعودی psa دو بار نمونه برداری شد و هر دو بار جواب منفی بود اما در آخرین بار، آدنوکارسینوما تشخیص داده شد واز 6 نمونه پنج نمونه با معیار گلیسون 7 از 10 تعیین شد (7=3+4) و یک مورد هم نرمال بود(بخش قاعده راست)، جواب اسکن استخوان منفی است و الان پزشکم تصمیم به برداشتن پروستات دارند، در این خصوص از حضرتعالی خواهش میکنم من را راهنمایی فرمایید، آیا پروستات را خارج کنم یا این کار را انجام ندهم، اگر بعد از خارج کردن پروستات معلوم شود به بافتهای اطراف سرایت کرده امکان ادامه درمان هست؟ ضمنا آخرین psa معادل 11 بود. تا آخر عمر دعا گوی سلامتی شما و خانواده محترم خواهم بود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ آذر ۹۴( 8 سال پیش)
   سریعا بیایید ببینم02122642744
 • تصویر کاربر معصومه پنجشنبه ۵ آذر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  سلام من ساكن مشهد هستم پدرم ٧٨ سال سن دارد وپروستات دارن دارومصرف ميكنن والبته پاركينسون هم دارن ولي هيچ بيماري ديگه اي ندارن به چه روشي ميتوان پروستات ايشان رامعالجه كرد چون بينهايت اذيت هستند . ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۵ آذر ۹۴( 8 سال پیش)
   با توجه به بیماری فقط دارو
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۵ آذر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام فردی هستم 60ساله اخیرا ازمایشPSA انجام دادم و TOTAL PSA:13.3.FREE psa2.8.در ازمایش ثبت شده است .به دکتر مراجعه کردم عمل جراحی رو تشخیص دادن میخواستم بدونم انجام عمل جراحی چند درصد در بهبود کامل تاثیر گذاره ویا امکان عود دوباره وجود دارد یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۵ آذر ۹۴( 8 سال پیش)
   سرطانی نیست فیلمهای جراحی من در سایتم در پروستات را ببینید
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر مدت دوهفته پیش عمل فتق اینگوینال انجام دادم بعد از عمل. حالا. متوجه شدم بیضه سمتی که عمل انجام شده(چپ) کمی بزرگتر شده و مقداری هم درد دارد ایا ممکنه که از عوارض عمل باشه یا چیز دیگری است در صورت امکان راهنمایی بفرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   سونو کنید
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من دچار واریکوسل دو طرفه شده بودم حالا 8 روز پیش عملش کردم حالا گاهی اوقات بیضه ی سمت راستم یه کمی تیر میکشه به جز این موضوع هم گاهی اوقات رگ بیضه ی سمت چپم باد میکنه میخواستم بدونم بعد از عمل کردن وجود این چیزا عادیه اگه عادی نیست ممنون میشم جواب بدین؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   عادی است
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۲۷ شهریور ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و تشکر.میخوام بدونم انجام دادن نمونه برداری پروستات اگر در یک بیمارستان خصوصی هم انجام بشه ممکنه باعث عوارض تب و لرز بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام بله فیلم نمونه برداری پروستات من در سایتم رابا توضیح کامل ببینید گویا است 09351142080
 • تصویر کاربر سعیدپیرایی یکشنبه ۱ شهریور ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  اینجانب 51 سال سن دارم و از حدود 4سال قبل متوجه شدم که پروستاتم بزرگ است همان زمان دکتر با معاینه گفت که بزرگی خوش خیم می باشد .از همان زمان جسته و گریخته داروهایی مثل فیناستراید و امنیک به صورت متناوب مصرف کردم تا اینکه از حدود یکسال پیش دیگر هیچ دارویی مصرف نکردم حالا با سونوگرافی و آزمایش متوجه شدم بزرگی پروستاتم به96سی سی رسیده وpsa 5 می باشد یکدوره 15روزه سیپروفلوکساسین 500 و تاموسین مصرف کردم مجددا psa را آزمایش کردم که 4.8 بود اینک دکتر برای نمونه برداری معرفیم کرده البته معاینه نکرده اند آیا نمونه برداری کنم یا عمل کنم و خلاص شوم آیا عمل عوارضی ندارد
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   فیلم نمونه برداری در قسمت ویدیو سایت من را ببینید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کولپوسکوپی زگیل تناسلی چیست؟ کولپوسکوپی که نوعی معاینه دستگاه تناسلی زنان است، ابزاری مؤثر برای تشخیص زگیل…
واریکوسل یکی از بیماری های بیضه است که مردان را درگیر میکند، واریکوسل در واقع به معنای…
چرا باید یورودینامیک یا نوار مثانه انجام بدهیم؟ تست یورودینامیک میزان ذخیره و ترشح ادرار را در…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر