جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

راهنمای آموزش بیماران بزرگی خوش خیم پروستات

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند. بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

علت این بیماری نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای این بیماری وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تکرر ادراری

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان بزرگی خوش خیم پروستات

✅ تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

✅ بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

✅ جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

✅ ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

✅ معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

آموزش مراقبت از خود در منزل بزرگی خوش خیم پروستات

تشخیص بزرگی پروستات

✅ در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

✅ هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

✅ مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

✅ مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

✅ هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

✅ تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

✅ 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

✅ داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

✅ اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

✅ در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

✅ 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

✅ از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

✅ جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

✅ به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (22 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرشاد یکشنبه ۲۳ آبان ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر
  مشكل من فقط زمانيست كه تخليه مثانه تمام ميشود پساز ادار نمودن احساس ميكنم در مجاري باقي مانده لذا به دفعات استبراء كرده و پاك ميكنم اما به محض خروج از دستشوئي مجدد بايد بر گردم چون احساس خروج ادار دارم برميگردم دوباره پاك ميكنم حداقل بيست دقيقه بايد بگذرد تل احساس راحتي و سبكي كنم لازم به ذكر است پس از مراجعه مجدد به دستشوئي و استبراءنمودن باز هم ادرار خارج ميشود
  تاكنون پنج مرتبه پزشك اورولوژيست خودم رو عوض كردم هيچ نتيجه ايي نگرفتم
  داروهاي مصرفي براي اين مشكل تاكنون شامل ذل ميباشد
  اي مي پرامين- اكسي بوتينين- پرا و ترا زوسين - ممنون ميشم اگر كمكم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ آبان ۹۵( 7 سال پیش)
   بايد نوار مثانه بگيريد
 • تصویر کاربر طباطبایی سه شنبه ۱۱ آبان ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 336 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  خسته نباشید
  دکتر عمل واریکوسل احتمال برگشت داره چنتا از مریضهاتون تاییید کردن و دکتر روازاده که احتمالا در بحث درمان سنتی بسیار معتبر و مشهور هستند و پسر اینکار ایشونم نوشتن‌تو سایتشون احتمال عود هست
  در درمان غیر سنتی
  و ایشوون رفع سودا و حجامت یا فصد و یا زالو درمانی رو درمان میدونن بعیده ایشون خرافی باشن !

  اولا ( شما میفرمایید کدوم روش (سنتی_مدرن)قطعیه من‌نمیخوام هی عمل واریکوسل کنم
  دوما ) من سونو گرافی دادم و ۳ میلیمتر اندازه رگهامه
  1. تصویر کاربر طباطبایی پنجشنبه ۶ آبان ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام جناب دکتر
   خسته نباشید
   دکتر عمل واریکوسل احتمال برگشت داره چنتا از مریضهاتون تاییید کردن و دکتر روازاده که احتمالا در بحث درمان سنتی بسیار معتبر و مشهورن و پیر اینکار و ایشونم نوشتن‌تو سایتشون احتمال عود هست
   ولی در درمان غیر سنتی
   ایشوون رفع سودا و حجامت یا فصد و یا زالو درمانی رو درمان میدونن بعیده ایشون خرافی باشن !

   اولا ( شما میفرمایید کدوم روش (سنتی_مدرن)قطعیه من‌نمیخوام هی عمل واریکوسل کنم
   دوما ) من سونو گرافی دادم و ۳ میلیمتر اندازه رگهامه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ آبان ۹۵( 7 سال پیش)
   واريكوسل درمان سنتي ندارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  سلام عليكم
  بنده مردي 47 ساله با اندازه پرستات 44 اومدم خدمتتون و ازمايش PS نشنان دادم كه فرمودي خوبه فقط كپسول .04 برام نوشتي ولي الان از نظر نعوظ مشكل دارم و ادرارم هم باريك ميباشد قرصم تمام شد ايا تهيه كنم و ادامه بدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   لياييد صحبت كنيم
 • تصویر کاربر بهزاد جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر بنده پسری هستم که هرز گاهی خود ارضایی میکنم و مجرد هستم مشکلی که دارم اینه که بعضی موقع ها یکی از بیضه ها موقع تخلیه منی کوچیک میمونه و سفت نمیشه این حالت در مورد هر دو بیضه هام هستش و ثابت نیست یعنی این حالت برای هر دو بیضه اتفاق میوفته ممنون میشم راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   مهم نيست
 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۲۶ شهریور ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 534 مشاهده پرسش
  با سلام
  مدارک آزمایش پدرم به سن 71 سال رو جهت پروستات به همراه سونوگرافی ایشون رو ضمیمه کردم. پدرم 71 سال هستند و دکتری که رفته بودیم با توجه به جواب آزمایشات خوردن قرص تامسولین 0/4 رو گفتن تا پدرم بخورن به مدت 3 ماه البته پدرم مشکلی در دفع ادرار یا قطره قطره اومدن ادرار ندارند و نسبت به خوردن قرص هم تمایل ندارند. خواهش میکنم با توجه به آزمایشات ضمیمه شده ما رو راهنمایی نمایید که با توجه به آزمایشان PSA وضعیت ایشون جطور هست ؟
  آیا آزمایشات رو دوباره تکرار کنیم و اگر PSAایشون همین عدد باشد جای نگرانی دارد یا اینکه این عدد برای ایشان طبیعی هست؟

  ممنون از پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   ادرار باقيمانده زياد است بهتر است عمل كنيد
  2. تصویر کاربر علیرضا جمعه ۲۶ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   با سلام
   جناب آقای دکتر با توجه به اینکه فرمودید عمل پروستات رو پدرم انجام بدهند ...آیا این عمل جهت کوچک کردن پروستات هست یا کلا برداشتن اون؟؟
   ضمنا عوارضی رو هم بعد از عمل همانند بی اختیاری در ادرار هم میتونه داشته باشه؟؟

   ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   بايد حضوري صحبت كنيم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رحمت چهارشنبه ۱۷ شهریور ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر من 12 مرداد پروستاتم رو عمل کردم بعد از عمل 9 روز سوند وصل بود وقتی سوند رو کشیدم یک روز بعد دوباره مجاری ادرار گرفت و دوباره سونداژ کردم یک هفته موند دوباره کشیدم دوباره یک روز شد دوباره مجاری ادرار گرفت و سوند جا نمی رفت و رفتم اتاق عمل سونداژ شدم و بعد از این سوند دو هفته موند دوباره کشیدم و بعد از یک روز دوباره گرفت حالا دوباره سوند وصل کردم میخواستم بدونم علت این گرفتگی مجاری ادرار چیه ؟؟ آیا عادی هستش یا نه؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنین.(آزمایش هم دادم نتیجش خوشخیم بود)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   بايد سيستوسكوپي شويد
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۷ شهریور ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام.پسر یک سال و پنج ماه ای دارم در ابتدای تولد با تشخیص پزشک اطفال هیپوسپادیازیس تشخیص داده شد و تاکید شد بعد از یک سالگی ختنه انجام شود.آیا برای ختنه الان زمان مناسبی و اینکه حتما دکتر اورولوژیست خنته را انجام بدهند.ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   بايد ببينم
 • تصویر کاربر حاج جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکتر بنده38سا سن دارم اگرپروستات عمل کنم بعد ازعمل دیگر بچه دار نمی شوم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   در اين سن نبايد بكنيد
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  آقای دکتر با سلام
  حدود یک هفته قبل خدمتتان ویزیت شدم و برای درمان التهاب ظاهرا خفیف پروستات،( ولی در حدی باعث کم شدن قطر آلت در زمان غیر نعوذ و فشار آوردن بر روی آن شده بود) که البته در عکس سونوگرافی اشاره شده بود، شما قرص (Tolerin 2)دادید و مشکل دیگر کسیت خوش خیم هر دو بیضه بود که این مورد آخر بیش از مورد اول و واریکوسل خفیفی که باز هم در سونو نوشته بود عذابم می دهد.
  در مورد واریکوسل فرمودید دست نزنم بعلت عوارض،
  حال سئوالم 2 مورد است:
  1- آیا این قرص باعث تسکین پروستات است یا بهبود آن. و اگر خیر برای بهبودش چه کنم؟
  2- برای برطرف شدن این کیست ها که دیده ام در سایت نوشته اند احتمال بد خیم شدنش هست، چه باید بکنم .
  از سعه صدر حضرتعالی در پاسخ به این موارد بسیار بسیار سپاسگذارم ...
  1. تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۲۰ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   منتظر هستم آقای دکتر و برایم بسیار حیاتی است ...
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   از نظر من اصلا مهم نیست
  3. تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۱ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   در مورد سئوال اولم، آیا این قرصها درمان قطعی پروستات است و آیا بعداز اتمام دوره التهاب بر می گردد؟
   ممنونم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   سعي كن خودت را وابسته به دارو نكن
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر فهیمه جمعه ۲۲ مرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر با سلام و روز خوش

  من از همدان مزاحمتون می شم ، پدر همسرم که قبلاً نتیجه بیوپسیشو خدمتتون فرستاده بودم عمل کردند . ( 72 سال سن دارند )

  فقط الان موضوعی که باعث نگرانی دکتر شده به خاطر این است که در بیوپسی گلیسیون 3+3 بوده ولی نتیجه پاتولوژی 3+4 شده است .

  لطفاً در این خصوص راهنمایی بفرمایید که این نتیجه یعنی چی ممکنه عمل نتیجه ای نداشته باشد و باید چیکار کنیم .

  ممنون از لطف شما .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   باید ببینم
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل در سر نشانه ی چیست؟ زگیل در سر نشانه ی ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل سر…
فرق گوشت اضافه و زگیل در چیست؟ اولین تفاوت در شکل ظاهری می باشد، گوشت اضافه یک…
زگیل های تناسلی برجستگی هایی به رنگ پوست یا سفید رنگ هستند که در ناحیه تناسلی یا…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر