پروستاتکتومی برداشتن پروستات به روش جراحی باز

بیمار روز قبل از عمل پروستاتکتومی بستری شده از شب قبل از عمل ناشتا بوده و برای وی سرم و آنتی بیوتیک تزریقی شروع شده و سه واحدخون نیز رزرو می گردد. این عمل معمولاً با بیحسی نخاعی انجام می شود وباعث ناتوانی جنسی نمی گردد.

پروستات یک غده کوچک در زیر مثانه است که در تمام مردان وجود داشته و بعد از 50 سالگی بتدریج بزرگ می شود و با فشار بر روی مجرای ادرار منجر به اشکال در دفع ادار می گردد. در صورتکیه این عارضه شدید بوده و با دارو درمان نشود، پزشک مجبور به جراحی می گردد. پزشک پس از سونوگرافی و سیستوسکوپی اقدام به عمل جراحی باز پروستات می نماید که این روش موثرتر از روش TURP (برش پروستات از طریق مجرا) بوده و عوارض کمتری دارد.

قبل از عمل جراحی پروستاتکتومی

قبل از عمل بیمار توسط متخصص بیهوشی مشاوره می گردد. به بیمار توصیه می شود به منظور کاهش احتمال خونریزی طی 10 روز قبل عمل، از مصرف آسپرین و سایر داروهای مسکن ضد التهاب (مانند: ایبوپروفن و ایندومتاسین) خودداری نماید.

جراحی پروستاتکتومی

بیمار روز قبل از عمل بستری شده از شب قبل از عمل ناشتا بوده و برای وی سرم و آنتی بیوتیک تزریقی شروع شده و سه واحدخون نیز رزرو می گردد. این عمل معمولاً با بیحسی نخاعی انجام می شود. در این روش با تزریق ممواد بیحس کننده بین مهره های کمر یک بی دردی کامل در حین عمل عمل ایجاد می شود. عمل جراحی با یک برش در قسمت پایین شکم انجام می شود. بعد از خارج کردن پروستات، برای کنترل خونریزی بعد از عمل معمولاً یک سوند از راه شکم بداخل مثانه قرار داده می شود.

بعد از جراحی پروستاتکتومی

بیمار معمولاً حدود 4-3 روز در بمیارستان بستری خواهد بود. در 24 ساعت اول بعد از عمل جهت کنترل خونریزی در ادرار از شستشوی مثانه با سرم استفاده می شود. بعد از بر طرف شدن خونریزی و خارج کردن لوله شکم،  بیمار می تواند با سوند مجرا مرخص شود و چند روز بعد جهت خارج کردن سوند مجرا و کشیدن بخیه ها بطور سرپایی به پشک مراجعه نماید.

در منزل

ادرار بیمار تا چند روز ممکن است قرمز رنگ باشد. برای رفع این مسئله می بایست حداقل ساعتی یک لیوان آب یا مایعات دیگر مصرف شود. بیمار تا چند روز از آنتی بیوتیک خوراکی مصرف می نماید. بعد از خارج کردن سوند بیمار تا چند روز حالت تکرر ادرار، سوزش و اضطرار در دفع ادرار دارد که بتدریج برطرف می گردد. 8-6 هفته بعد از عمل،‌ از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز گردد.

در صورت تب، بندآمدن ادرار یا تورم بیضه ها بیمار می بایست  با پزشک خود تماس بگیرد.

عوارض

این عمل بر روی توانایی جنسی تاثیری ندارد ولی در اکثر موارد به هنگام مقاربت از بیمار مایع منی  خارج نمی شود. این مسئله بعلت برداشته شدن پروستات و برگشت منی بداخل مثانه بوده و بعداً این مایع به همراه ادرار دفع می شود. بیماران نباید خارج نشدن منی را بعنوان ناتوانی جنسی تلقی نمایند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی
پروستاتکتومی برداشتن پروستات به روش جراحی باز
4.4 (88%) 20 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عزیزکمالی یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۲۳:۱۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درسونوگرافی به ابعاد54×52×49mmوحجم73سی سی بزرگترازنرمال میباشد وآزمایش2.88 psaفری پ س آ 0.91بوده اف پ س آ31.6 میباشد لطفا بفرماید چکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۵۰( 1 ماه پیش)
   اگر مشکلات ادراری ندارید مهم نیست
 • تصویر کاربر محمود سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۰۲( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من 38 سالمه. بخاطر درد کلیه سونو کردم. اندازه پروستات 53ccنشان داده شده. علایم خاصی ندارم. به نظرتون باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۱۲( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ۲۳:۰۲( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام من 49 سال ذارم 45 روز پیش تب و لرز کردم دکتر سفکسیم 500 داد تبم قطع شد ولی لرز ادامه پیدا کرد دو سری آزمایش خون دادم سری اول ers = 33 بود و سو نوگرافی اندازه پروستات رو 28 گرم تعیین کرد آزمایش دوم psa = 12.8 بود 20 روز پیش به مدت 5 روز کوتریماکسازول خوردم حالم بد شد دکتر قرص رو عوض کرد سیپرو داد یک روز بیشتر تنوستم بخورم مچ پام و قلبم درد گرفت قرار شد هیچ دارویی نخورم بعد از 20 روز آزمایش psa = 7.88 شده و سونوگرافی وزن پروستات رو 34 گرم تعیین کرده مشکلات موجود گاهی درد ناحیه کمر و مهره آخر و گاهی اوقات سوزش نوک آلت در هنگامی که دستشویی نیستم لطفا راهنمایی بفرمایید سپاس
  1. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۳۶( 1 ماه پیش)
   منتظر پاسخ هستم
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۲۷( 1 ماه پیش)
   پرداخت با موفقیت انجام شد.
   شماره رهگیری شما: 139069435161
   شماره فاکتور شما: 1534098754
   کد رهگیری جهت رهگیری وضعیت سوال: z83mo8136339
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۴۵( 1 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ ۰۲:۲۱( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم ۶۴ سال سن دارند.در آزمایشات ایشان psa ۷/81 وpsaآزاد۰/۷۷ ونسبت free/total %9/9 با حجم پروستات ۳۰ سی سی مشخص شده که البته پدر بزرگم هم بزرگی خوش خیم داشتند.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۵۷( 2 ماه پیش)
   بهتر اسن نمونه برداري كنيد
  2. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۳۹( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر جسارتا حجم پروستات رو اصلاح میکنم ۳۷ سی سی میباشد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۲۴( 2 ماه پیش)
   ارتباطي به حجم ندارد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدرضا دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۰۵( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات هستم 55 ساله کپسول تامسولوسین مصرف میکنم میل جنسی بسیار کاهش پیدا کرده و مشکل نعوظ هم پیدا کردم و مشکلات اداری هم دارم آیا عمل بهتر نیست و آیا بعد از عمل مشکلات جنسی من حل میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۵۶( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر صحبت سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۲۱( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عمل جراحی پروستات انجام شده و در نمونه گیری حین عمل تشخیص به سرطان پروستات گزارش شده است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۳۵( 2 ماه پیش)
   حضوری بیایید ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر سیدعلی پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۳۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بسم الله الرحمن الرحیم .سلام علیکم،دکتر جان 62 ساله هستم و مشکل پروستات و تکرر ادرار دارم psa من 2/4 است البته در آزمایشهای قبلی زیر 2 بوده است. در سونو نوشته:dimensions=52x58x44mm&volom=69ml.
  Buhgof prostate glandinto bladder base is evident.
  pre-micturition volom=410ml
  pvr:250ml وضعیت من چگونه است و چکار باید انجام بدم؟چون دور از مرکز هستم(دزفول) آیا لطف میکنید زودتز مرا معاینه کنید؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ ۰۰:۴۱( 3 ماه پیش)
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ در خدمتم ولی جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۰:۵۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام چند روز پیش با اسپرم به رنگ قرمز مواجه شدم و الان بعد از 4 روز با اسپرم به رنگ قهوه ای روبرو شدم تا الان سابقه همچین چیزی را نداشتم میخواستم علت را بدانم و اینکه چقدر جدی است این موضوع و اینکه بنده ازدواج کردم و 26 سال سن دارم ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۷:۳۴( 5 ماه پیش)
   ازمایش وکشت دهید از اسپرم
 • تصویر کاربر پيمان چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ ۱۶:۵۴( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من دچار تكرر ادرار هستم و در سونو بزرگي خفيف پروستات مشاهده شده. سوزش و عفونت ندارم. دارو هم يوريناسين 5 مصرف مي كنم. رژيم غذايي خاصي تجويز مي فرماييد؟ يا داروي ديگه اي؟ چند وقت يكبار بايد چك آپ انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ ۱۸:۵۴( 5 ماه پیش)
   هر ٦ماه چك كنيد
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ۰۴:۳۳( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من فردی 27 ساله هستم. چندین سال پیش دچار مشکلی شدم که موجب شد بعد از ادرار چند قطره ادرار بافی می ماند و بعدتر بیرون میامد و لباس زیر را کثیف میکرد. آن موقع زمانی که دکتر میرفتم میگفتند مشکلی نیست ولی هرگز این مشکل برطرف نشد.
  تا اینکه از مهر 95 به این طرف مشکل حادتر شد و کلا ادرار برای من مشکل شده و باید بسیار زور بزنم. دچار شب ادراری و تکرر ادار شدم و دایما در روز باید به دستشویی برم با اینکه ادرارم هم خیلی کم شده!! بسیار دکتر رفتم سونوگرافی گرفتم گفتند پروستاتم دچار التهاب شده دارو دادند اثر موقتی داشت. رتروگرید هم رفتم گفتند تنگی مجرا نداری و مشکلی نیست.
  از نظر جنسی من فعال هستم و بعد از رابطه حس میکنم مشکلم حادتر میشه احساس میکنم مقداری از منی بیرون نمیاد و برمیگرده!
  از انجایی که در گذشت چند سال مشکل حادتر شده من نگران هستم در نهایت به جایی برسه نتونم کلا ادرار کنم و بسیار نگران آینده و سلامتیم هستم. میدونم که اختلال ادرار میتونه به کلیه آسیب بزنه. متاسفانه من خیلی وقته این مشکلو دارم و واقعا خسته شدم. هر چندبار دکتر میرم جواب لازم رو دریافت نمیکنم!
  لطفا راهنمایی کنید اگر با عمل جراحی و لیزر یا هر چیزی میشه کاری کرد. من اصلا برام مهم نیست که بتونم بچه دار بشم یا توان جنسیم مشکل پیدا کنه از هر چیزی مهمتر سلامتی خودم هست. اینرو از این بابت میگم که راه حل نهایی رو بگید و حاشیه نرید تا بنده از این مصیبت نجات پیدا کنم. من شهرستان هستم به زودی برای کاری به تهران میام که برسم خدمتتون اگر لازم میدونید. همینطور اگر سونوگرافی و آزمایشاتی که تا الان دادم لازمه بگید ارسال کنم.

  سپاس از توجه شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ ۰۹:۱۴( 6 ماه پیش)
   سلام بايد تست اروديناميك بگيريد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
پرسش از دکتر