پروستاتكتومی برداشتن پروستات به روش جراحی باز

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بیمار روز قبل از عمل پروستاتكتومی بستری شده از شب قبل از عمل ناشتا بوده و برای وی سرم و آنتی بیوتیك تزریقی شروع شده و سه واحدخون نیز رزرو می گردد. این عمل معمولاً با بیحسی نخاعی انجام می شود وباعث ناتوانی جنسی نمی گردد.

پروستات یك غده كوچك در زیر مثانه است كه در تمام مردان وجود داشته و بعد از 50 سالگی بتدریج بزرگ می شود و با فشار بر روی مجرای ادرار منجر به اشكال در دفع ادار می گردد. در صورتكیه این عارضه شدید بوده و با دارو درمان نشود، پزشك مجبور به جراحی می گردد. پزشك پس از سونوگرافی و سیستوسكوپی اقدام به عمل جراحی باز پروستات می نماید كه این روش موثرتر از روش TURP (برش پروستات از طریق مجرا) بوده و عوارض كمتری دارد.

قبل از عمل جراحی پروستاتكتومی

قبل از عمل بیمار توسط متخصص بیهوشی مشاوره می گردد. به بیمار توصیه می شود به منظور كاهش احتمال خونریزی طی 10 روز قبل عمل، از مصرف آسپرین و سایر داروهای مسكن ضد التهاب (مانند: ایبوپروفن و ایندومتاسین) خودداری نماید.

جراحی پروستاتكتومی

بیمار روز قبل از عمل بستری شده از شب قبل از عمل ناشتا بوده و برای وی سرم و آنتی بیوتیك تزریقی شروع شده و سه واحدخون نیز رزرو می گردد. این عمل معمولاً با بیحسی نخاعی انجام می شود. در این روش با تزریق ممواد بیحس كننده بین مهره های كمر یك بی دردی كامل در حین عمل عمل ایجاد می شود. عمل جراحی با یك برش در قسمت پایین شكم انجام می شود. بعد از خارج كردن پروستات، برای كنترل خونریزی بعد از عمل معمولاً یك سوند از راه شكم بداخل مثانه قرار داده می شود.

بعد از جراحی پروستاتكتومی

بیمار معمولاً حدود 4-3 روز در بمیارستان بستری خواهد بود. در 24 ساعت اول بعد از عمل جهت كنترل خونریزی در ادرار از شستشوی مثانه با سرم استفاده می شود. بعد از بر طرف شدن خونریزی و خارج كردن لوله شكم،  بیمار می تواند با سوند مجرا مرخص شود و چند روز بعد جهت خارج كردن سوند مجرا و كشیدن بخیه ها بطور سرپایی به پشك مراجعه نماید.

در منزل

ادرار بیمار تا چند روز ممكن است قرمز رنگ باشد. برای رفع این مسئله می بایست حداقل ساعتی یك لیوان آب یا مایعات دیگر مصرف شود. بیمار تا چند روز از آنتی بیوتیك خوراكی مصرف می نماید. بعد از خارج كردن سوند بیمار تا چند روز حالت تكرر ادرار، سوزش و اضطرار در دفع ادرار دارد كه بتدریج برطرف می گردد. 8-6 هفته بعد از عمل،‌ از بلند كردن اجسام سنگین پرهیز گردد.

در صورت تب، بندآمدن ادرار یا تورم بیضه ها بیمار می بایست  با پزشك خود تماس بگیرد.

عوارض

این عمل بر روی توانایی جنسی تاثیری ندارد ولی در اكثر موارد به هنگام مقاربت از بیمار مایع منی  خارج نمی شود. این مسئله بعلت برداشته شدن پروستات و برگشت منی بداخل مثانه بوده و بعداً این مایع به همراه ادرار دفع می شود. بیماران نباید خارج نشدن منی را بعنوان ناتوانی جنسی تلقی نمایند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی
4.3/5 - (29 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صدرا پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر. آقای40ساله هستم دارای 3فرزند 5سال هست دچار پروستاتیت مزمن باکتریایی هستم که انواع آنتی بیوتیکها و داروهای دیگر( تاوانکس 500. سیپرو فلکساسین. امنیک. آمپول سفتریاکسون.ملوکسیکام 7.5.امپول امیکاسین. گابابنتین100. اسنترا 50و...... )را مصرف کرده ک متاسفانه داروها دیگر اثر نمی‌کند درد بسیاری دراطراف بیضه و شکم دارم ک روز به روز بدتر میشه. شبها چندین بار بیدارم میشوم بخاطر رفتن به دستشویی اخیرا هم سیستوسکوپی کردم ک بخاطر التهاب شدید پروستات آقای دکتر نتوانست مثانه را بررسی کند. آقای دکتر فقط و فقط سوالم اینکه من می‌توانم عمل جراحی turp کنم؟

  آقای دکتر با وجود استفاده مکرر از داروها دچار درد معده و کبد چرب شده ام
  از شما عاجزانه خواهش میکنم راه باقی مانده را به من بفرمایید
  بسیار سپاسگزارم از جنابعالی 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱( 5 روز پیش)
   سلام با توجه به سن turp منطقی نیست باید بینم مدارکتان را
  2. تصویر کاربر صدرا چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱( 6 روز پیش)
   اقای دکتر ممنون میشم آزمایش‌. سیستوسکوپی یا ام آر ای جدید که لازم هست رو بهم بگید که من انجام بدم.و براتون ارسال کنم
   متاسفانه دسترسی به مدارک پزشکی قبلی ندارم ،
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱( 5 روز پیش)
   لطفا یک سونوگرافی کلیه ها و مجاری و یک ازمایش psa انجام بدید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر صدرا پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر. آقای40ساله هستم دارای 3فرزند 5سال هست دچار پروستاتیت مزمن باکتریایی هستم که انواع آنتی بیوتیکها و داروهای دیگر( تاوانکس 500. سیپرو فلکساسین. امنیک. آمپول سفتریاکسون.ملوکسیکام 7.5.امپول امیکاسین. گابابنتین100. اسنترا 50و...... )را مصرف کرده ک متاسفانه داروها دیگر اثر نمی‌کند درد بسیاری دراطراف بیضه و شکم دارم ک روز به روز بدتر میشه. شبها چندین بار بیدارم میشوم بخاطر رفتن به دستشویی اخیرا هم سیستوسکوپی کردم ک بخاطر التهاب شدید پروستات آقای دکتر نتوانست مثانه را بررسی کند. آقای دکتر فقط و فقط سوالم اینکه من می‌توانم عمل جراحی turp کنم؟

  آقای دکتر با وجود استفاده مکرر از داروها دچار درد معده و کبد چرب شده ام
  از شما عاجزانه خواهش میکنم راه باقی مانده را به من بفرمایید
  بسیار سپاسگزارم از جنابعالی 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱( 5 روز پیش)
   سلام با توجه به سن turp منطقی نیس باید مدارکتان را ببینم
 • تصویر کاربر سام دوشنبه ۱۷ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام . هفت ماه قبل با علائم ادراری به ارولوژیست مراجعه کردم . با تشخیص عفونت ادراری مبنی بر علائم بالینی دوره یکماهه سیپرو فلوکساسین و پروترال تجویز و مصرف شد ( آزمایش کشت ادرار اثری از عفونت نشان نداد ، سونوگرافی حجم پروستات ۲۱ سی سی و رزیدوی ادراری ناچیز ) . بعد از تقریبا شش ماه علایم عود کرد و با مراجعه مجدد به ارولوژیست دوره یکماهه سیپرو فلوکساسین و پروترال بعلاوه باکلوفن تجویز و مصرف شد . تا ده روز پس از اتمام دوره اخیر مشکل نداشتم و حتی تخلیه منی با فشار و پرتاب و حجم زیادی بود که تا حالا تجربه نکرده بودم . بعد از این ده روز مجددا علائم ادراری شامل تکرر ادرار و احساس التهاب و داغی مختصر در پشت استخوان عانه عود کرده . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ بهمن ۱( 1 ماه پیش)
   سلام چند سالتونه ؟ علایم پروستاتیت مزمن مطرح است و حداقل این داروها ۳ ماه باید مصرف باشه
  2. تصویر کاربر سام دوشنبه ۱۷ بهمن ۱( 1 ماه پیش)
   سلام مجدد . ۴۰ سال سن دارم . مجرد هستم . تا حالا هم مشکلات ادراری و کلیوی نداشتم . آزمایش psa(0.85) و free psa (0.46) در زمان اولین دوره دارو درمانی بوده . یعنی میفرمایید مجددا هر ۳ داروی سیپروفلوکساسین ، پروترال و باکلوفن به مدت ۳ ماه مصرف بشه ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ بهمن ۱( 1 ماه پیش)
   بله ۳ ماه باید پروستاتیت مزمن درمان بشه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر پیام چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام.من ۴۴ سال دارم.در سونوگرافی نوشته پروستات هموژن ۲۴سی سی حجم و حاوی کلسیفیکاسیون... آیا این کلسیفیکاسیون اهمیتی داره و دلیلش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱( 1 ماه پیش)
   سلام اگر مشکل ادراری ندارید مهم نیست فقط یک ازمایش psa چک کنید حتما
  2. تصویر کاربر پیام چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱( 1 ماه پیش)
   ببخشید ممکنه دلیل این کلسیفیکاسیون یه عفونت قبلی یا التهاب پروستات باشه؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱( 1 ماه پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام
  پسر 20 ساله با  اعتیاد به خودارضایی با روان کننده ها و روغن ها و نزدیک به 4 یا 5 سالی میشود که علائمی چون تکرر ادرار ، قطره قطره شدن ، کاهش قدرت جریان ادرار ، بعد از ادرار و خارج شدن از دستشویی چند قطره ادرار از میز راه خارج میشود و همچنین زیاد روی صندلی میشینم بیشتر از 12 ساعت در روز  و فعالیت بدنی به هیچ عنوان  ندارم به پزشک مراجعه کردم ترازوسین و باکلوفن تجویز شد برا دو ماه مصرف کردم و تغییری ایجاد نکرد
  اگر راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ دی ۱( 2 ماه پیش)
   سلام رابطه جنسی مشکوک داشته اید ؟ قطر ادرار همیشه باریک است ؟ عکس هایی که فرستاده اید اپلود نشده مجدد بفرستید
  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۷ دی ۱( 2 ماه پیش)
   خیر رابطه جنسی تا به حال نداشتم ، قطر ادرار بستگی به حجم مثانه داره اگر که آب زیاد خورده باشم قطر زیاده و اکثر مواقع ادرار قطع و وصل میشه و باید ماهیچه های لگن رو منبقض کنم ولی خوب ظرفیت مثانه به طور کامل تخلیه نمیشه
  3. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۷ دی ۱( 2 ماه پیش)
   ضمیمه :
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 2 ماه پیش)
   اگر تکرر ادرار دارید روزی یک عدد ویسول ۵ میلی گرم بخورید اگر شدت علایم انسدادی زیاد است باید سیستوسکوپی شوید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سعادت دوشنبه ۲۶ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان..من ۵۰ سالمه...سوزش ارار دارم ولی کم...سونو وآزمایش خون دادم...پروستات با حجم ۱۴ سی سی بود واکوی نرمال نشان دادولی درآزمایش خون دکترگفت التهاب پروستات داری..درآزمایش خون با : R.B.C 0.1 و W.B.C 4.6 نشان داد..ممنونم راهنمایی بفرمایید..راه درمان چیه..سپاس گزار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ دی ۱( 2 ماه پیش)
   سلام خیر تشخیص التهاب پروستات فقط با سوزش و ازمایش نیست اگر سوزش کم است و تکرر ادرار ندارید اقدامی لازم نیس در صورت تشدید ویزیت شوید
 • تصویر کاربر قهرمانی جمعه ۱۶ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  بیوپسی پروستات انجام دادیم vol 50ccو psa8,070 وGleasons grade3+4=7,10 لطفاً نظرتون را در این مورد تمنا میکنم ممنون میخواستم چه درمانی را شما پیشنهاد میکنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ دی ۱( 2 ماه پیش)
   سلام چند سالشونه ؟ بیماری زمینه ای از قبیل دیابت یا مشکل قلبی ندارند ؟ اسکن استخوان انجام شده ؟ عکس را مجدد اپلود کنید نیامده . همچنین نام و نام خانوادگی و مدارک خود را به واتس اپ ۰۹۱۲۴۲۶۵۷۴۷ بفرستید
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۷ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  ازمایش psaپدرم 22هستش.نمونه برداری شده و سرطان هستش.اسکن هسته ای و ام ار ای شکم و لگن انجام شده سابقه فشار خون دارن.این مدت بخاطر استرس فشارشون بالاتر میرفت .قرص فشارشون که عوض شده حالت تهوع و استفراغ دارند این دو قرص رو برای فشارش استفاده میکنه از وقتی این هارو استفاده میکنه حالت تهوع و استفراغ داره ممنون میشم راهنمایی بفرمایید در خصوص نتیچه ازمایشات.از روستاهای خرم اباد هستم دسترسی یرامون مشکل هستش
  1. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۶ دی ۱( 2 ماه پیش)
   ا
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ دی ۱( 2 ماه پیش)
   با سلام و احترام چند سالشونه ؟ چه اقدام درمانی براشون انجام شده ؟ ایا دارو شیمی درمانی و پرتودرمانی شروع شده ؟ زیر نظر کدام پزشک بوده اید ؟ وضعیت استفراغ احتمالا در زمینه بالا رفتن کراتینین و اختلال در کلیه ها هست ایا در پهلوها لوله ای تعبیه شده ؟
  3. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۶ دی ۱( 2 ماه پیش)
   شیمی درمانی انجام نشده.تقریبا یک ماهه زیر نظر دکتر رادفر هستن.هنوز درمانی شروع نشده.خیر لوله ای تعبیه نشده.قبلا سابقه سنگ کلیه داشتن و کلیه ها متورم شده بودند.۵۷سالشونه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ دی ۱( 2 ماه پیش)
   علت تورم کلیه ها عدم امکان خروج مناسب ادرار است . سوند باید تعبیه شود . ازمایش کراتینین جهت عملکرد کلیه درخواست شود . به پزشکتان همه این موارد را سریع تر اطلاع دهید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر بهنام دوشنبه ۵ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتردوماه پیش tul دومرتبه کمترازده روزانجام داوم دربیمارستان میکروب سودوموناس گرفتم وبادریافت آنتی بیوتیک ترخیص شدم یک روزبعدازترخیص وچاردردآلت وخارش بین بیضه ومقعدشدم زیرشکمم دردناک ودفع ادرارباسوزش ودردکشاله ران ولگن هم‌داشتم بامراجعه به یک پزشک تاوانکس وپروترال یکماه استفاده کردم سوزش خیلی کمترشدودردزیرشکمم کامل برطرف شدایشون آزمایش نوشتندوانجام دادم قبل ازمصرف داروهاpsa6شده بودبعدازمصرفpsa4شدوfreepsao.31شد.ایشون داروروتغییردادن وآزیترومایسین تجویزکردن امابعدازسه روزمجددادچارسوزش شدیدودرددرزیزشکم شدم لطفا راهنمایی کنیدممنونم.ضمنابعضی ازنقاط بدنم‌سوزن سوزن هم میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ دی ۱( 2 ماه پیش)
   سلام چند سالتونه ؟ هم اکنون دبل جی دارید یا خارج شده است ؟ تغییر رنگ ادرار دارید ؟
  2. تصویر کاربر بهنام دوشنبه ۵ دی ۱( 2 ماه پیش)
   ۳۹سال .خیرآقای دکتردبل جی ندارم.ورنگ ادرارطبیعی
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ دی ۱( 2 ماه پیش)
   قدم اول اینکه یک سونوگرافی جدید انجام بدید بینیم شواهدی از سنگ داریم یا خیر . و یک ازمایش انالیز ادرار و کشت ادرار انجام دهید ببینیم عفونت مقاوم به درمان دارید یا خیر
  4. تصویر کاربر بهنام دوشنبه ۵ دی ۱( 2 ماه پیش)
   چشم آقای دکتر.الان پزشک معالج خودم ام آرآی ازشکم ولگن نوشتن .نیازهست که انجام بدم؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ دی ۱( 2 ماه پیش)
   پزشک معالج احتمالا یافته ای در مدارک دیده اند که درخواست داده اند
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۵ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلاموخسته نباشید . اقای دکتر من یک ماهه پیش کلیه درد شدیدی داشتم که سونو دادم و گفتن سنگ ۶ میلی داری و دارو دادن به سختی بعد از یک هفته دفع شد که دوباره سونو دادم و گفتن دفع شده ولی بعد از اون احساس درد در الت و سوزش ادرار و در در قسمت مقعد رودارم ولی تکرر ادرار ندارم و شبها هم برای ادرار کردن بیدار نمیشم میخاستم ببینم التهاب پروستات دارم یا چیز دیگه ایه و چه قرصی بخورم که خوب بشم و فکرم خیلی درگیره ۳۷ ساله هستم. ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ دی ۱( 2 ماه پیش)
   سلام در صورتی که درد پهلو دارید یک سونوگرافی مجدد کنید ببینیم سنگ داردید یا خیر . دفع سنگ میتونه باعث سوزش ادرار بشه . زمانی که از عدم وجود سنگ مطمئن شدید تشخیص های دیگر را تحت درمان قرار دهیم
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…
غده پروستات به اندازه یک گردو دورادور گردن مثانه را احاطه کرده است و مجرای خروجی ادراری…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر