زگیل تناسلی و جواب سوالات شایع شما

امروزه جوانان زیادی را در مطب و کلینیک ها مشاهده می کنم که مبتلا به زگیل تناسلی شده و سوالات زیادی را در رابطه با درمان و اطلاعات لازم در ذهن آنها ایجاد کرده است.

یکی از آنها آقا و خانم جوانی هستند که با قصد پژوهش و کسب اطلاعات به مطب اینجانب مراجعه و خواهان کسب آخرین اطلاعات به روز دنیا در رابطه با زگیل تناسلی هستند که سوالها و جواب بنده را که بر اساس آخرین یافته ها می باشد در زیر می خوانید:

ماهیت زگیل تناسلی چیست؟

ماهیت زگیل تناسلی ویروسی به نام HPV می باشد که بیش از 40 نوع آن باعث درگیری آلت تناسلی مردان و زنان جوان می شود و در بسیاری از موارد اصلاً علامتی ندارد و فرد از ابتلا به آن بی خبر است.

شیوع آن در دنیا چقدر است؟

ویروس زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده جنسی در دنیا است. به عنوان مثال در آمریکا 80 میلیون مبتلا به ویروس وجود دارد و هر ساله 14 میلیون به آن اضافه می شود.

زگیل تناسلی

علامت ابتلا به زگیل چیست؟

در اغلب موارد کاملاً بی علامت است ولی در بعضی افراد به صورت برجستگی و خال گوشتی کوچک واحد یا منتشره در ناحیه تناسلی مردان و زنان می باشد. بسته به نوع ویروس شکل خال های گوشتی نیز متفاوت هستند مثل شکل های زیر:

 عوارض زگیل تناسلی چیست؟ آیا آنها سرطان زا هستند؟

در اغلب مواقع زگیل تناسلی بعد از ابتلا یا بی علامت هستند یا به صورت برجستگی زگیل مانند و یا خال گوشتی ظاهر و ممکن است خودبخود از بین بروند و در تعداد کمی از موارد حدود 3-5 درصد ممکن است باعث سرطان:

1- گردن رحم 2- سرطان آلت 3- سرطان مقعد 4- و سرطان های زبان، گلو و حنجره شوند که تأکیدا ًعرض می کنم شیوع آنها حدود 3 الی 5 درصد می باشد.

پیشگیری از زگیل تناسلی

آیا راه آلودگی به ویروس زگیل تناسلی تنها آمیزش جنسی با فرد آلوده است؟

بله، بیش از 95 درصد از طریق ارتباط جنسی با فرد آلوده می باشد و با یک بار تماس 100 درصد فرد سالم مبتلا می شود و کاندوم نیز نقش پیشگیری ندارد. در 5 درصد استفاده از تیغ آلوده، مراکز اپیلاسیون و استخرها و لباس آلوده ممکن است باعث انتقال زگیل شوند.

بعد از چند مدت از آلودگی، زگیل خود را نشان می دهد؟

نامعلوم است ممکن است بعد از چند روز یا چند هفته و چند ماه و یا ممکن است 5-10 سال بعد خود را نشان دهد.

آیا زگیل تناسلی از توالت فرنگی،حوله، دست دادن  و یا ظرف غذایی نیز منتقل می شود؟

جواب نه مطلقاً و لذا نیازی به جدا کردن فرد آلوده از خانواده نیست.

آیا زگیل بعد از ابتلا همیشه در بدن می ماند؟

بله، زگیل بعد از ابتلا همیشه در بدن ما خواهد ماند. ممکن است خود را نشان بدهد یا ندهد.

آیا درمان قطعی زگیل تناسلی که آن را ریشه کن کند در دنیادر حال حاضر وجود دارد؟

نه هنوز درمان قطعی کشف نشده است.

بهترین وسیله پیشگیری از ابتلا به زگیل چیست؟

بهترین و تنها راه مؤثر جلوگیری و اجتناب از روابط جنسی مشکوک می باشد. سالم و بی علامت بودن ظاهر فرد و ناحیه تناسلی دلیل عدم آلودگی نمی باشد و لذا بهترین و منطقی ترین راه اجتناب از روابط جنسی مشکوک است.

خیلی از مواقع زوجین بعد از ابتلا متوجه زگیل می شوند و لذا شدیداً نگران هستند توصیه شما به آنها چیست؟

همچنانکه عرض کردم شانس ابتلا به سرطان با زگیل تناسلی 3-5 درصد می باشد و لذا توصیه می کنم این افراد اصلاً نگران نباشند و بهتر است جهت درمان به پزشک مراجعه نمایند.

تکلیف ارتباط جنسی زوجین بعد از ابتلا چیست؟

من توصیه ام همیشه حفظ و ادامه روابط جنسی معمولی است. چون هر دو طرف مبتلا هستند و اجتناب و دوری از فعالیت جنسی و یا متارکه و طلاق هیچ فایده ای ندارد و لذا منطقی ترین راه ادامه طبیعی روابط جنسی است و بهترین توصیه مراجعه منظم هر 6 ماه به پزشک جهت انجام پاپ اسمیر از گردن رحم می باشد.

آیا روابط جنسی غیرمتعارف از قبیل دهانی بعد از ابتلا خطرناک است؟

اگر قبلا ًارتباط داشته اند تکرار آن هیچ خطر اضافه ای ایجاد نمی کند و باعث آلودگی جدید نمی گردد.

آیا زگیل تناسلی مقعد را نیز درگیر می کند؟

بله، در کسانی که روابط جنسی از طریق مقعد دارند که روشی بسیار خطرناک و آلوده کننده است، ممکن است زگیل تناسلی از فرد آلوده منتقل و باعث درگیری مقعد و اطراف آن شود که در صورت تشخیص باید درمان و تحت نظر باشند و لذا هر گونه ارتباط جنسی از طریق مقعد مخصوصا ًاگر بدون کاندوم باشد شدیداً باعث انتشار انواع بیماری های عفونی و خطرناک و آلوده کننده است.

مؤثرترین و بی عارضه ترین درمان زگیل تناسلی در صورت ابتلا چیست؟

دو راه مکانیسم درمانی سرما درمانی و گرما  درمانی امروزه برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد.

در مکانیسم گرمادرمانی که شامل الکتروکوتر و لیزر درمانی می باشد، بعلت تبخیر و منتشر شدن ویروس در فضا که باعث انتشار و آلودگی جاهای دیگر بدن می گردد مثل شمشیر دو لبه عمل می کند چرا که زگیل را در محل از بین برده و باعث انتشار آن در جاهای دیگر بدن از جمله بینی، حنجره، دهان و ریه می شود و لذا امروزه در دنیا و مراکز پیشرفته ی علمی مؤثرترین روش درمانی، سرمادرمانی یا کرایوتراپی می باشد.

در این روش با ایجاد انجماد و بدون اجازه پخش زگیل در محل و در زمان کوتاهی که اغلب در یک یا دو جلسه زگیل کاملاً منجمد و درمان می شود و پس از یک هفته کاملاً از محل آلوده محو می شود که در فیلم زیر مکانیسم انجام آن را می بینید .

لذا به عنوان خط اول درمانی زگیل در دنیا می باشد که طی آن عبارت است از:

 • سریع و در یک جلسه یا دو جلسه قابل انجام است.
 • باعث تخریب بیشتر پوست نمی شود.
 • زگیل های متعدد و منتشره در جلسه ای کوتاه درمان می شوند.
 • باعث انتشار به جاهای سالم دیگر نمی شوید.

در صورت ابتلا به زگیل جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

زگیل تناسلی و جواب سوالات شایع شما
4.8 (96.67%) 6 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رکسانا دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۴۶( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مدت دو ماه هست ک مبتلا ب زگیل مقعدی و واژن شدم خواستم بپرسم آیا ممکنه زگیل ها با قطره ی اسیدی ک دکتر برام نوشته از بین برن برای همیشه؟
  و اینکه با توجه به اینکه ویروس اچ پی وی در خون هست آیا امکانش هست که به طور کامل از بدنم خارج شه یا اینکه تا آخر عمرم نمیتونم ازدواج کنم بخاطر اینکه نالم
  ممنون میشم پاسخم رو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۵۳( 5 روز پیش)
   بهترين درمان كرايو است
 • تصویر کاربر ابراهیم دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۲۴( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من مدت35سال می باشد کە از زگیل روی بدنم رنج می برم اما9سال می باشد کە در ناحیە تناسلی خود انرا نیز مشاهدە میکنم کەدر مراجعە بەبیمارستان رازی 2جلسە کرایو شد اما هنوز هستش در ضمن من پوست خشکی دارم ناحیە تناسلی خیلی خارشت دارە
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۵۱( 5 روز پیش)
   لياييد كرايو02171062300
 • تصویر کاربر اصغر یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۸:۵۳( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر من چند وقتی هست روی سر التم جوش سیاه زیر پوستی دارم که هروقت فشارش میدم چرک خمیری شکل سیاه میاد بیرون الان یک مدت هست که هم زیر التم هم میزنه و تازگیا روی رون پای چپم هم میزنه والان استرس پیدا کردم ممنون میشم جوابم رو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۴۳( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۱۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  مردی هستم 29 ساله متاهل
  چند وقت پیش متوجه لکه های سیاه رنگ ( 5 تا 6 عدد اندازه دانه های کنجد با برجستگی بسیار کم ) روی قاعده آلت تناسلی خودم شد با همسرم به پزشک طب پیشگیری مراجعه کردیم ایشون برای همسرم آزمایش اچ پی وی نوشتن و گفتن برای یکیتون کافیه اگه ویروس رو داشته باشین رو یکیتون خودشو نشون میده و بخاطر گرون بودن آزمایش نمیخواستن برای خودم آزمایش تجویز کنن ولی با اصرار خودم برای من هم نوشتن
  بهرحال جواب آزمایش رو که بردیم برای همسرم از آزمایشگاه دکترخسروشاهی جواب اچ پی وی منفی و باب اسمیر هم بدون مشکل بود ولی برای خودم از آزمایشگاه مرکزی اچ پی وی مثبت با سروتیپ 16
  بسیار خوشحال شدیم که همسرم مشکلی ندارن و چون 25 سالشونه سریعا براشون واکسن گارداسیل رو تجویز کردن( که هنوز موفق نشدیم پیدا کنیم) نکته اینجاس که اگه من آزمایش نمیدادم تکلیف چی بود؟ و اینکه اصلا امکانش هست که من داشته باشم و ایشون نداشته باشه؟
  موضوع بعدی اینه وقتی برای درمان خودم پیگیر شدیم گفتن با یکی از 5 روشی که وجود داره با یک روش درمان ، ضایعات رو بردادن و بعدشم با رعایت نخوردن غذای چرب و ورزش کردن و سیگار نکشیدن و الکل نخوردن و میوه خوردن و ... و تجویز بعضی داروها سیستم ایمنی بدنم رو تقویت کنم. راستش این درمان با عقلم جور درنمیاد
  خواستم نظر شما رو بدونم و اینکه اگه صلاح بدونید بیام خدمتتون برای ویزیت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۴( 1 ماه پیش)
   از اساس دروغ است
 • تصویر کاربر اریا دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ ۲۲:۵۵( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مدت هفتس که کرایو کردم التو.ولی از هفته دوم پوست التم به شدت خشک و زخم شد و روی کل التم از رو همینجوره و ترشحاتی به رنگ اب مداوم دارم لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر اریا چهارشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۷:۵۵( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر بی زحمت جواب بدین.مدت دو هفتس کرایو کردم ولی الان شرایطم بهتر شده نسبت به عکس
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۱۲( 1 ماه پیش)
  3. تصویر کاربر اریا جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۸:۲۱( 1 ماه پیش)
   ممنونم اقای دکتر مرسی
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۲۳( 1 ماه پیش)
   تشكر
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Mehrsa یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۲۳:۰۱( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من با نامزدم رابطه داشتم ولی هیچ مشکلی رو پوست التشون نبود فقط یکم التهاب داشت یعنی قرمز بود اونم اصلا به چشم نمیومد خیلی خیلی کم بود..و الان بعد از گذشت سه هفته من رو آلتشون یه نقاط ریز سفید رنگ دقیقا مثل جوش پوست دیدم و ترسیدم از این بابت...آیا اصلا این ها زگیل هستند چون همه جا گفته شده که سیاه رنگ یا قرمز رنگه؟امکان انتقالش به من بوده یا خیر؟ایا به دهان انتقال پیدا میکنه و اگر انتقال پیدا کنه چقد خطرناکه؟و اخرین سوال واکسن خیلی بد پیدا میشه چیکار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۴۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر خانم شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۲۴( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،من خانم ۳۰ساله هستم،اطراف مقعدیم ضایعاتی پیدا شد که دکتر تشخیص زگیل داد.آلدرا مصرف کردم توی ۱۰روز رفع شدن اما بعد از یک ماه هم عود کرد و هم بخاطر عوارض آلدرا دچار زخم و سوزش شدم .لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۴۰( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مازیار پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۴۵( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من دو ماه پیش سه عدد برجستگی دیدم و ضایعهکه نمیدونم زگیل بود یا نه دوتا به صورت گرد کوچک بود یکی هم استوانه ای شکل که انگار فرو رفته بود من به دوتاش دست زدم اونا افتادن بعد از دست زدن و خون هم نیومااون استوانه ای شکلم بر اثر دست زدن افتاد اون یه دونه ریز طوسیم خودش افتاد ولی دیگه نزدن این دونه ها که شکل زگیل بودن اصلا نمیدونم بودن یا سوال دارم شنیدم برا ازمایش زگیل تناسلی باید از ضایعه نمونه برداری کرد من الان ضایعه ندارم نمیدونم بر اینکه بفهمم زگیلن یا نه واگه بوده باش برم سراع درمان چه کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۳۶( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۳( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز ممنون بابت این همه وقتی که برای بیماراتون میگذارید بی نهایت سپاس
  سی ساله هستم مجرد تا به سکس کامل نداشتم و فقط یکی دوبار نزدیکی داشتم یکی دوتا تیکه کوچیک در پایین کلاهک آلتم چند وقتی دیدم مطمن نیستم هم که تازه ایجاد شده رفتم دکتر گفت من هم مشکوک هست هم میتونه جای ختنه باشه و هم زگیل گفت ده دقیقه سرکه سفید بذار روش اگر سفید شد بدون زگیل هست خواستم با توجه به عکس های که فرستادم ایا زگیل هست یا نه ممنون .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۰۷( 1 ماه پیش)
   اينها اصلا جاي نگراني ندارد
 • تصویر کاربر ترابی یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۲:۱۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من 4 سال پیش رابطه داشتم، ولی 4،5 سالی هست که متوجه یک لکه قهوه ایی شبیه به خال زیر پوست در ناحیه تناسلیم شدم نمیدونم قبلا هم بوده یا نه از اون زمان تا حالا نه تغییری کرده نه زیاد شده فقط همین یک دونه هست، میخواستم بدونم این میتونه زگیل تناسلی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۰۳( 2 ماه پیش)
   اين زگيل نيست
پرسش از دکتر