زگیل تناسلی و جواب سوالات شایع شما

امروزه جوانان زیادی را در مطب و کلینیک ها مشاهده می کنم که مبتلا به زگیل تناسلی شده و سوالات زیادی را در رابطه با درمان و اطلاعات لازم در ذهن آنها ایجاد کرده است.

یکی از آنها آقا و خانم جوانی هستند که با قصد پژوهش و کسب اطلاعات به مطب اینجانب مراجعه و خواهان کسب آخرین اطلاعات به روز دنیا در رابطه با زگیل تناسلی هستند که سوالها و جواب بنده را که بر اساس آخرین یافته ها می باشد در زیر می خوانید:

ماهیت زگیل تناسلی چیست؟

ماهیت زگیل تناسلی ویروسی به نام HPV می باشد که بیش از 40 نوع آن باعث درگیری آلت تناسلی مردان و زنان جوان می شود و در بسیاری از موارد اصلاً علامتی ندارد و فرد از ابتلا به آن بی خبر است.

شیوع آن در دنیا چقدر است؟

ویروس زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده جنسی در دنیا است. به عنوان مثال در آمریکا 80 میلیون مبتلا به ویروس وجود دارد و هر ساله 14 میلیون به آن اضافه می شود.

زگیل تناسلی

علامت ابتلا به زگیل چیست؟

در اغلب موارد کاملاً بی علامت است ولی در بعضی افراد به صورت برجستگی و خال گوشتی کوچک واحد یا منتشره در ناحیه تناسلی مردان و زنان می باشد. بسته به نوع ویروس شکل خال های گوشتی نیز متفاوت هستند مثل شکل های زیر:

 عوارض زگیل تناسلی چیست؟ آیا آنها سرطان زا هستند؟

در اغلب مواقع زگیل تناسلی بعد از ابتلا یا بی علامت هستند یا به صورت برجستگی زگیل مانند و یا خال گوشتی ظاهر و ممکن است خودبخود از بین بروند و در تعداد کمی از موارد حدود 3-5 درصد ممکن است باعث سرطان:

1- گردن رحم 2- سرطان آلت 3- سرطان مقعد 4- و سرطان های زبان، گلو و حنجره شوند که تأکیدا ًعرض می کنم شیوع آنها حدود 3 الی 5 درصد می باشد.

پیشگیری از زگیل تناسلی

آیا راه آلودگی به ویروس زگیل تناسلی تنها آمیزش جنسی با فرد آلوده است؟

بله، بیش از 95 درصد از طریق ارتباط جنسی با فرد آلوده می باشد و با یک بار تماس 100 درصد فرد سالم مبتلا می شود و کاندوم نیز نقش پیشگیری ندارد. در 5 درصد استفاده از تیغ آلوده، مراکز اپیلاسیون و استخرها و لباس آلوده ممکن است باعث انتقال زگیل شوند.

بعد از چند مدت از آلودگی، زگیل خود را نشان می دهد؟

نامعلوم است ممکن است بعد از چند روز یا چند هفته و چند ماه و یا ممکن است 5-10 سال بعد خود را نشان دهد.

آیا زگیل تناسلی از توالت فرنگی،حوله، دست دادن  و یا ظرف غذایی نیز منتقل می شود؟

جواب نه مطلقاً و لذا نیازی به جدا کردن فرد آلوده از خانواده نیست.

آیا زگیل بعد از ابتلا همیشه در بدن می ماند؟

بله، زگیل بعد از ابتلا همیشه در بدن ما خواهد ماند. ممکن است خود را نشان بدهد یا ندهد.

آیا درمان قطعی زگیل تناسلی که آن را ریشه کن کند در دنیادر حال حاضر وجود دارد؟

نه هنوز درمان قطعی کشف نشده است.

بهترین وسیله پیشگیری از ابتلا به زگیل چیست؟

بهترین و تنها راه مؤثر جلوگیری و اجتناب از روابط جنسی مشکوک می باشد. سالم و بی علامت بودن ظاهر فرد و ناحیه تناسلی دلیل عدم آلودگی نمی باشد و لذا بهترین و منطقی ترین راه اجتناب از روابط جنسی مشکوک است.

خیلی از مواقع زوجین بعد از ابتلا متوجه زگیل می شوند و لذا شدیداً نگران هستند توصیه شما به آنها چیست؟

همچنانکه عرض کردم شانس ابتلا به سرطان با زگیل تناسلی 3-5 درصد می باشد و لذا توصیه می کنم این افراد اصلاً نگران نباشند و بهتر است جهت درمان به پزشک مراجعه نمایند.

تکلیف ارتباط جنسی زوجین بعد از ابتلا چیست؟

من توصیه ام همیشه حفظ و ادامه روابط جنسی معمولی است. چون هر دو طرف مبتلا هستند و اجتناب و دوری از فعالیت جنسی و یا متارکه و طلاق هیچ فایده ای ندارد و لذا منطقی ترین راه ادامه طبیعی روابط جنسی است و بهترین توصیه مراجعه منظم هر 6 ماه به پزشک جهت انجام پاپ اسمیر از گردن رحم می باشد.

آیا روابط جنسی غیرمتعارف از قبیل دهانی بعد از ابتلا خطرناک است؟

اگر قبلا ًارتباط داشته اند تکرار آن هیچ خطر اضافه ای ایجاد نمی کند و باعث آلودگی جدید نمی گردد.

آیا زگیل تناسلی مقعد را نیز درگیر می کند؟

بله، در کسانی که روابط جنسی از طریق مقعد دارند که روشی بسیار خطرناک و آلوده کننده است، ممکن است زگیل تناسلی از فرد آلوده منتقل و باعث درگیری مقعد و اطراف آن شود که در صورت تشخیص باید درمان و تحت نظر باشند و لذا هر گونه ارتباط جنسی از طریق مقعد مخصوصا ًاگر بدون کاندوم باشد شدیداً باعث انتشار انواع بیماری های عفونی و خطرناک و آلوده کننده است.

مؤثرترین و بی عارضه ترین درمان زگیل تناسلی در صورت ابتلا چیست؟

دو راه مکانیسم درمانی سرما درمانی و گرما  درمانی امروزه برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد.

در مکانیسم گرمادرمانی که شامل الکتروکوتر و لیزر درمانی می باشد، بعلت تبخیر و منتشر شدن ویروس در فضا که باعث انتشار و آلودگی جاهای دیگر بدن می گردد مثل شمشیر دو لبه عمل می کند چرا که زگیل را در محل از بین برده و باعث انتشار آن در جاهای دیگر بدن از جمله بینی، حنجره، دهان و ریه می شود و لذا امروزه در دنیا و مراکز پیشرفته ی علمی مؤثرترین روش درمانی، سرمادرمانی یا کرایوتراپی می باشد.

در این روش با ایجاد انجماد و بدون اجازه پخش زگیل در محل و در زمان کوتاهی که اغلب در یک یا دو جلسه زگیل کاملاً منجمد و درمان می شود و پس از یک هفته کاملاً از محل آلوده محو می شود که در فیلم زیر مکانیسم انجام آن را می بینید .

لذا به عنوان خط اول درمانی زگیل در دنیا می باشد که طی آن عبارت است از:

 • سریع و در یک جلسه یا دو جلسه قابل انجام است.
 • باعث تخریب بیشتر پوست نمی شود.
 • زگیل های متعدد و منتشره در جلسه ای کوتاه درمان می شوند.
 • باعث انتشار به جاهای سالم دیگر نمی شوید.

در صورت ابتلا به زگیل جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

زگیل تناسلی و جواب سوالات شایع شما
4.9 (97.14%) 7 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام یک برجستگی زبر در انتهای آلت ب سمت مثانه مشاهده شده .آیا خطرناک است .ب شکل گوشت اضافه ولی زبر است.راه درمان دارد؟ با تماس دست انقال پیدا میکند؟ممنون میشم پاسخ دهید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربر فرهاد شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من 23 ساله هستم و رابطه جنسی هم تا به حال نداشته ام. سوزش خیلی بدی نوک آلتم احساس کردم. بعد از مراجعه به پزشک یک آمپول و کپسول اموکسی سیلین 500 و فنازومکس 100 دادن. بعد از زدن امپول خیلی بهتر شدم. ولی بعد از 4روز از مصرف داروها، شب ها احساس سوزش بدی داشتم. پیش دکتر دیگری رفتم، گفتند هنوز عفونت باقی مانده و آزیترومایسین 500 و افلوکساسین 300 تجویز کردند و گفتند نیازی به خوردن داروی های قبلی نیست.
  در سونوگرافی هم تنها نکته، ضخامت جدار مثانه حداکثر نرمال 2.8 mm میباشد.
  سوال:
  1. داروهای جدید باید مصرف بشه و نیازی به ادامه استفاده از فنازومکس نیست ؟ چون با قطع کردن داروی های پزشک اول کمی سوزش بیشتری دارم. (10 عدد باقیمانده از 20 عدد تحویز شده دکتر اول )
  2. فنازومکس درکنار ازیترومایسین و افلوکساسین تداخل دارویی ایجاد میکند ؟
  3. پزشک اول گفتند تنگی مجراهم داری و باید پیگیری کنی ولی پزشک دوم گفتند نیازی نیست. (ادرارم به تازگی دوشاخه شده و قبلا مشکلی در ادرار نداشتم. ).ایا تنگی وجود دارد ؟


  باسپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید خدمت آقای پرفسور حسین کرمی عزیز،اولا به شدت عذر خواهی میکنم بابت مزاحمتهایم،بنده با این تفکرات در سرم مواجه ومیجنگم حالا منفی ویا وسواس یا غیر منطقی مواجه شدم که چون عقیده شما اینه که از تخت وکاور زگیل تناسلی منتقل ‌‍ نمیشه کاور را تعویض نمی کنید البته بهداشت حکم میکند چه منتقل میشودیا نه با توجه به مسری بودن این بیماری عوض بشه،چون دستیاری هم ندیدم ،که عوض کند ویاشاید دیگه مبتلا شدگان که میان مطب ،پس دیگه کاور عوض کردن معنی ندارد ،مثله واکسن.اگه هم انتقال پیدا کند راه اثباتی وجود ندارد که حداقل پزشکان ودانشمندن بدونن منتقل شد یا میشه،یکی میگه میشه یکی میگه نمیشه....👉اینها افکار سرم است
  آقای دکتر عزیز،من به شما اعتماد میکنم به نظره شماهم احترام میزارم ،چون شما دکترین،ولی بقیه هم کذب یا هرچی که میگن دکترن، بلاخره ما آدمهای معمولی هستیم نمیدانیم ودر شک ونگرانی واسترس قرار میگیریم. من به خدا پناه میبرم،به اون قرانی که میخوانیدپناه میبرم.
  میدانم سرتان شلوغه ،احتمال خطا در همه جا هست،اصلا حرف شما سند.
  زن و بچه دارم به شدت نگرانم.
  من دستان شفای بخش شما را از طرف خدا را،خودم میبوسم.
  انشالله همین است که فرمودین.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربر خانوم سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من تازه راجب زگیل تنایلی مطالعه کردم بعد یادم اومد چند ساله که ی نقطه خیلی ریز یک میلیمتری کنار لب واژنم همیشه بوده که فقط یدونس و من حساس کردم که. خودش باشه و این منونگران کرده هم رنگ واژنمه یک میل هم نمیشه اندازش. و به شکل یک نوکه خیلی ریزه،ایا این
  خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش)
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خواستم ببنم این ضایعاتی که روی بیضه هست ( قهو ه ای مایل به سیاه) چه هستند . البته چند سال که هستند ولی اوایل بیشتر بودن و به هنگام اصلاح خونی میشدند.
  و همچنین جوش هایی که روی آلت هستند چه هستند
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش)
 • تصویر کاربر رامبد سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام کلیپ های شما رو دیدم درود بر شرفتان واسه وجدان کاری و دلسوزی که دارید من از سنندج مزاحم‌میشم زیگیل در اوردم زیگیل های کوچک با سرکه سیب خوب شدن موندن زیگیلهای گوشتی ایا سرکه جواب میده وجدانن ؟ دکتر پوست گفت لیزر کنم‌‌اما ترسیدم گیر کردم ایا واقعا درمان‌میشه یا سر کاریه ممنون میشم جواب بدیید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش)
   بیایید کرایو کنم
 • تصویر کاربر صالح سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر...آیا برجستگی های قرمز قارچی یا زگیل هستن آقای دکتر؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر افشین دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، من زگیل تناسلی رو کرایو ترابی کردم اما بعد گذشت 1‌ماه محل آن کمی قرمز مانند است آیا محل آن خوب می شود؟ زینگ‌اکساید هم به محل می‌مالم. و این که برای کوتاه کردن موهای تناسلی از کرم های موبر استفاده می‌کردم که احساس می کنم حساسیت می‌دهند و زگیل ایجاد می‌کنند از چه روشی استفاده کنم؟ آیا اسپری موبر می توانم استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)
   از دستگاه مًوضر استفاده كنيد
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب . بنده زگیل تناسل دارم و چندین بار کرایو و لیزر کردم . شکل ظاهری اونها به دو صورت هست . مسطح مشکی و برامده همرنگ پوست .آخرین دکتری ک رفتم گفت اونهایی که سیاه و مسطح هستند احتمال زیاد از نوع های ریسک هستند .میخواستم ببینم حرف ایشون درسته . میشه به احتمال زیاد این نوع رو پر خطر نامید ؟
  اگر باشه سرطان برای من و خانومم صد در صده ؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   نه این. طوری نیست باید خانم تیت پاپ اسمیر دهند
  2. تصویر کاربر محسن شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   برای تشخیص نوعش ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
  4. تصویر کاربر محسن سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   خدا خیرتون بده . تشکر
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   تشکر
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر عسل شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.
  آقای دکتر من به تشخیص دکتر زنان زگیل تناسلیمو دو هفته پیش لیزر کردم.امروز دکتر گفت که نوع 53 و 6 رو دارم.معاینه کرد گفت شرایطم خوبه.فقط قرص تقویت ایمنی بدن بخورم.و سبزی و میوه.
  میخواستم ببینم منو نامزدم حدود 3هفته پیش با کاندوم رابطه داشتیم،و یه بار هم در حد چند ثانیه بدون کاندوم سر آلت تناسلیشون به دهانه واژنم مالیده شد.آیا بعد از 3هفته که علاٸم ظاهری نداره چطور میشه آزمایش بدن که مشخص بشه این ویروسو دارن یا نه؟درمان قطعی داره یا نه؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   اگر نزد تا یک سال ندارید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر