بهترین روش تشخیص واریکوسل از روی نشانه های آن

امروزه واریکوسل به عنوان شایعترین علت ناباروری مردان شناخته شده است. مردان زیادی بعلت واریکوسل به مراکز درمانی مختلف مراجعه می کنند و دنبال تشخیص واریکوسل و درمان آن هستند. در این مقاله به بررسی علائم واریکوسل و روش های تشخیص آن می پردازیم.

چگونه بفهمیم واریکوسل داریم؟

 • درد بیضه
 • پر شدگی رگ های آویزان کننده بیضه
 • احساس کیسه کرم در بالای بیضه
 • بی علامتی کامل می تواند از نشانه های واریکوسل باشد.

بزرگ کردن آلت تناسلی

مانور والسالوا واریکوسل چیست؟

بر اساس کتاب های مرجع ارولوژی، تشخیص واریکوسل به صورت قطعی با معاینه می باشد. در روش معاینه توسط پزشک متخصص جراحی کلیه و مجاری ادرار از بیمار خواسته می شود که سرپا در مقابل پزشک ایستاده و بینی خود را گرفته و فشار دهد که به آن مانور والسالوا گفته می شود. همزمان با بالا بردن فشار شکمی، بیضه ها معاینه می شود.

علائم ظاهری واریکوسل

بر اساس یافته های زیر، واریکوسل به سه درجه خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود.

نوع خفیف

زمانی است که در حالت طبیعی رگ سالم است وقتی بیمار بینی را گرفته و فشار می دهد رگ خراب شده برجسته می شود که به این واریکوسل نوع Ι گفته می شود.

نوع متوسط

در معاینه رگ خراب شده کاملاً گشاد و مشخص است و نیاز به فشار شکمی ندارد ولی اگر بیمار بینی خود را گرفته و فشار دهد برجستگی رگ 2 الی 3 برابر می شود که به آن واریکوسل نوع Π می گویند.

نوع شدید

در این حالت برجستگی رگ های بیضه با نگاه کاملاً مشخص و مثل کیسه پر از کرم در بالای بیضه دیده می شود و در معاینه بالای بیضه پر از رگ های گشاد شده می باشد و اگر بیمار بینی خود را گرفته و فشار دهد چند برابر خواهد شدکه به آن واریکسل گرید Ш می گویند.

هزینه عمل جراحی واریکوسل بسته به شدت بیماری و یکطرفه یا دو طرفه بودن آن متفاوت است.

تصاویر واریکوسل

تشخیص واریکوسل توسط خود فرد

همچنانکه ذکر کردم تنها روش تشخیص واریکوسل به طور قطعی معاینه توسط انگشتان یک پزشک جراح کلیه و مجاری ادراری می باشد. سونوگرافی در بعضی موارد فقط نقش کمک کننده دارند و بدون انجام معاینه نباید تنها به سونوگرافی اعتماد کرد.

و لذا اینجانب به همه مردان جوان پیشنهاد می کنم که هر از چند گاهی بیضه های خود و رگ های بالا و آویزان کننده بیضه ها را معاینه کنند و در صورت شک به واریکوسل به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایند.

سونوگرافی واریکوسل چگونه است؟

سونوگرافی رنگی داپلر تقریبا در تمامی موارد ابتلا به واریکوسل انجام شده و آزمایش تشخیصی انتخابی می باشد. ورید های متسع و پیچ خورده در این سونوگرافی (با مقیاس خاکستری) دیده می شوند. انجام مانور والسالوا می تواند قطر ورید را افزایش دهد. در واریکوسل هایی که بدون علامت و تحت بالینی هستند امکان دارد قطر داخلی ورید اسپرماتیک 2 تا 3 میلی متر باشد.

در مواردی که واریکوسل بسیار کوچک یا تحت بالینی می باشد، نمی توان جهت تشخیص ابتلا به واریکوسل قطر ورید ها را به عنوان معیاری مطمئن در نظر گرفت. این قطر ها تنها جهت مستند سازی و بررسی های پاتولوژی به کار گرفته می شوند. سونوگرافی رنگی داپلر جهت بررسی تغییرات همودینامیکی مرتبط با این بیماری به کار گرفته می شود. در صورتی که قطر ورید کوچک باشد این تغییرات را می توان معیار تشخیص قرار داد.

سونوگرافی واریکوسل

اغلب در هنگام تنفس آرام، ایستادن یا انجام مانور والسالوا بازگشت جریان خون در این ورید ها دیده می شود. در تحلیل طیفی داده ها الگو های مختلفی از جریان خون در این ورید های متسع نشان داده می شود. با این حال، اختصاصی ترین الگوی تشخیصی الگوی جریان خون وریدی است که به بیضه ها رسیده و با افزایش فشار شکمی افزایش می یابد. در یک مطالعه از یک سیستم امتیاز دهی جهت تشخیص واریکوسل استفاده شد.

برای آگاهی از بیماری واریکوسل و صحبت هایی که در مورد درمان واریکوسل با یخ، نخ و از این قبیل موارد در میان مردم شایع شده است بر روی لینک درمان واریکوسل کلیک کنید.

این سیستم به طور کلی یافته های انفرادی ذکر شده را در بر گرفته و به هر کدام از آن ها امتیاز دهی می کند. تصور بر این است که این فرایند نسبت به معاینه فیزیکی نتایج اختصاصی تری ارائه می دهد.سونوگرافی داپلر در بازه زمانی پس از عمل نیز جهت بررسی اثرات درمانی جراحی و پایش بروز مجدد بیماری اهمیت فراوانی دارد.

در اغلب موارد، ترمیم میکروسرجیکال (جراحی میکروسکوپی) واریکوسل انجام می شود. همچنین تحقیقات بیان دارند که سونوگرافی رنگی داپلر در ترسیم آناتومی و نمایش الگو های جریان آناستوموز میکروسرجیکال مفید است. به همین دلیل معمولا جهت تشخیص و پیگیری واریکوسل انجام سونوگرافی رنگی داپلر از کیسه بیضه پیشنهاد می شود.

آزمایش اسپرم (اسپرموگرام) و هر آنچه که باید در باره آن بدانید
برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید

تشخیص واریکوسل با آزمایش اسپرم

در صورتی که پزشک به وجود واریکوسل مشکوک شود، انجام یک آزمایش سونوگرافی را درخواست خواهد داد. سونوگرافی یک آزمایش تصویر برداری بدون درد بوده که امکان مشاهده ورید های درون کیسه بیضه را به پزشک می دهد. در صورتی که فرد با مشکلات باروری مواجه باشد، پزشک جهت بررسی کیفیت اسپرم ها انجام یک آزمایش اسپرم را برای او تجویز می کند.

میانگین تحرک اسپرم ها در افراد بیمار و گروه کنترل به ترتیب 21.1 تا 61.9 درصد و 49.3 تا 70 درصد بود. 9 مطالعه بیان داشتند که واریکوسل اثر نامطلوب و چشم گیری بر میزان تحرک اسپرم ها داشته است. به طور کلی، واریکوسل یک عامل خطر برای تحرک اسپرم به شمار رفته و آن را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۹ آبان ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید
  بنده 7روزه عمل واریگوسا انجام دادم
  اما از روز سوم بیضه چپم که واریگوسل داشت متورم و نرم شده
  روش جراحیم هم احتمال 99% بصورت باز بوده چون یه برش7سانتی دارم
  ودکترم هم گفت میروسرجری نبوده
  فقط نگرانم و میخوام بدونم این تورم واسه چیه واینکه باید دوباره عمل بشم تا ورمش بخوابه؟
  از این میترسم عقیم بشم دکتر جان خیلی نگرانم کاش اصلا عمل نمیکردم :-(
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ آبان ۹۳( 6 سال پیش)
   اصلا نگران نباشید
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۹ آبان ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  باسلام
  بنده هفته پیش توده ای بالای بیضه ی چپم مشاهده کردم و به ارولوژیست مراجعه کردم
  که گفت واریکوسل دارم و برای مشخص شدن درجش سونوگرافی دادم که به شرح زیره:
  دربررسی انجام شده از اسکرتوم در پوزیشن ایستاده و با مانوروالساوا:
  سایز و اکوپترن بیضه ها در دو طرف طبیعی است.
  واریکوسل چپ مشهود است
  قطر وریدی در طرف چپ :3.3و3.2 میلی متر
  قطر وریدی در طرف راست:1.1 میلی متر

  بنده 21 سال سن دارم ،دانشجو و مجرد هم هستم،آیا حتما باید عمل بشم؟؟
  باتشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ آبان ۹۳( 6 سال پیش)
   ازمایش اسپرم بدهید مطلب سایت من در این مورد را بخوانید
 • تصویر کاربر مهردادغفاری دوشنبه ۱۴ مهر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام مجدد جناب دکترکرمی.
  عرض کردم خدمت تون که من 8مهر93 عمل واریکوسل چپ انجام دادم توی کلینیک عمل شدم(توسط آقای دکترمجیدصفوی)بعدازاینکه 4 یا 5 ساعت بعداز عمل که ترخیص شدم تا 3 روز حمام نرفتم بعداز3 روز هم پانسمان رو عوض کردم و هم حمام رفتم.سوال بنده از شما اینکه که من فقط یک گازاستریل رو توسط چسب CM رو محل عمل چسباندم آیا نحوه تعویض پانسمان بدون بتادین درست بود؟اگرصحیح نیست لطفأ راهنماییم کنید؟
  اگر هیچ ترشحی دیده نشد بازهم نیاز به تعویض پانسمان است یا خیر؟
  آیا تا چندوقت بطورعادی باید حمم کنم یا باید احتیاط کنم؟ممنون میشم کامل راهنماییم کنید؟
  باتشکر از راهنمایی های حکیمانه تون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ مهر ۹۳( 6 سال پیش)
   با دکترتان هماهنگ کنید
 • تصویر کاربر غفاری شنبه ۵ مهر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام و خسته نباشی خدمت جناب آقای دکترکرمی،خرسندم که در این سایت میتعونم سوال و جوابم رو از حضور محترمتان دریافت کنم. من برای خدمت سربازی اقدام و مراحل ثبت نام را انجام دادم و برای پذیرش در سپاه رفتم دکتر نظام وظیفه سپاه اونجا فهمیدم که واریک.سل دارم من 24 سالمه دو نوع سونگرافی انجام دادم یکی سونوگرافی ساده واریکوسل و دیگری سونوگرافی داپلر جواب هرد مشابه و یکی می باشد جواب سونوگرافی این بود که : " ایپیدیدیم هردو طرف طبیعی است و هیدروسل رویت نشد ، واریکوسل گرید 2 دوطرفه با ارجعیت سمت چپ مشهود است" و جواب سونوگرافی داپلر این بود " از 6 من 4 به 6 را دارا مبیاشم برای عمل" وقتی مجددا به دکتر نظام وظیفه مراجعه کردم گفتند باید عمل کنم تا نابارور نشوم ،من چدتا سوال از حضورتون داشتم:
  سوال 1 ) آیا من نیاز به عمل دارم؟
  سوال 2 ) آیا بعد از عمل من میتوانم به خدمت سربازی بروم و توی دوره های آموزشی شرکت کنم؟(اول آبان اعزام بنده است تا اون موقع خوب میشوم؟؟)
  سوال 3 ) کدوم بیمارستان مراجعه کنم؟(لطفآ اسامی بیمارستانهای این نوع عمل اورولوژیست رو بهم معرفی کنید؟)
  سوال 4 ) بیمارستان دولتی برای عمل بهتر است تا شخصی؟
  سوال 5 ) کدام روش عمل را توصیه میکنید؟؟
  سوال 6 ) هزینه عمل چقدره؟(هم دولتی و هم شخصی؟)
  آقای دکتر خواهشمندم راهنماییم کنید و کمکم کنید این ایمیل بنده ست خوشحال میشم هرچه سریعتر جواب سوال هایم را بدهید:تشکر
  [email protected]
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مهر ۹۳( 6 سال پیش)
   ازمایش اسپرمتان را بفرستید
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر کرمی
  رضا هستم 8 سال ازدواج کردم و روشهای مختلف باروری روانجام دادیم متاسفانه بچه دار نشدیم به من گفتن واریکوسل بیضه سمت چپ داری باید عمل بشه ولی با این عمل احتمال بچه دار شدن نیست بعدشم نمیدونم چه جور عملیه آخه کارمندم نمیدونم چکار کنم تورو خدا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۳( 6 سال پیش)
   اگر تهران هستید به مطب مراجعه نمایید
 • تصویر کاربر مجید جمعه ۲۱ شهریور ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ممنون که به سوالاتمون جواب میدین.همسر من6ماه عمل واریکوسل داشته ولی هیچ تغیری تو تعداد و تحرک اسپرم نداشته.ممکن عملش موفقت آمیز نبوده باشه.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ شهریور ۹۳( 6 سال پیش)
   نه هنوز زود است
 • تصویر کاربر هادی سه شنبه ۴ شهریور ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  اینجانب بعد از4سال ازدواج متوجه شدم که واریکوسل دارم باتوجه به اینکه درکرمان زندگی میکنم وهیچ سابقه خانوادگی ندارم وآشنایی باروش های درمانی ندارم خواهشمند است در این خصوص مرا یاری نمایید
  دوم: من نمی دانم به کدام پزشک مراجعه کنم پزشک مورد اطمینان وکاردرستی را که قبول دارید در کرمان به من معرفی نمائید از حسن خلق شما متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ شهریور ۹۳( 6 سال پیش)
   دکتر کلیه و مجاری ادرا ری
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  راستش یک دو روزی هست بیضه چپ من درد میکنه و نمیدونم چرا اینطوری شده
  هرگاه به بیضیه ام دست میزنم حس میکنم یک لوله ازش بیرون اومده!!
  ولی تورمی ایجاد نشده فقط یکم سایزش از بیضه سمت راستم بزرگ تره!
  الان چیکار کنم خوب بشه!!
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   سونوگرافی بکنید
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۰ مرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام
  تقریبا ده ماه پیش عمل واریکوسل دو طرفه انجام دادم. از اون موقع به بعد همیشه موقع ورزش یا موتور سواری وقتی که تلنگر به بیضم وارد میشه با درد همراه میشم
  الان تقریبا یک ماهیه که یک توده در کنار بیضه راستم ایجاد شده که با کمی درد همراه
  نظر شما چیه آقای دکتر؟ اگه میشه جواب رو به ایمیلم هم بفرستین
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ مرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   درد طبیعی است
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳۰ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با سلام
  چند وقتی بیضه من درد گرفته و اخیرا بیضه سمت راست من بزرگتر شده و دردم میکنه
  بغد از ی مدت بیضه سمت چپم درد گرفته و الان دردم میکنه
  میخواستم ببینم این سرطانه یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۰ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   سونوگرافی بیضهبکنید و نتیجه را اعلام فرمایید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر