آمپول سرطان پروستات و داروهای سرطان پروستات

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
همچنانکه ذکر شد قطعی ترین و بهترین روش درمان سرطان پروستات به شرطی که در مرحه اولیه تشخیص داده شود، عمل جراحی آن یا رادیکال پروستاتکتومی می باشد.

این درمان قطعی بوده و بیمار می تواند عمر طبیعی خود را داشته باشد به شرطی که سرطان به جاهای دیگر بدن دست اندازی یا متاستاز نداشته باشد. 

اقدام به نمونه برداری از پروستات

متأسفانه بعضی از افراد به دلیل عدم آگاهی و یا عدم اهمیت به موضوع زمانی به دکتر مراجعه می کنند که کار از کار گذشته و سرطان پروستات به دیگر اعضای بدن که شایعترین آن غده لنفاوی لگن و استخوان های ستون فقرات است منتشر شده است که اغلب با درد منتشر استخوان ها، ضعف، کم خونی، بی حالی و خستگی خود را نشان می دهد.

درمانی در این مرحله تسکینی بوده و باعث متوقف شدن بیماری می شود نه درمان قطعی. سلول های سرطانی پروستات برای رشد و تکثیر و انتشار نیازمند تغذیه از هورمون های آندروژن که شایعترین آن تستوسترون می باشد که بیش از 90 درصد آن از بیضه های مردان تولید می شود، می باشند.

در همین راستا امروزه درمان سرطان های پیشرفته پروستات تحریم و قطع کردن غذاهای سلول های سرطان پروستات که همان تستوسترون است، می باشد. با قطع تولید تستوسترون در بدن و یا جلوگیری از ورود آنها به سلول های سرطانی پروستات، این سرطان متوقف و سلول ها به خواب زمستانی می روند.

قطع تولید تستوسترون

روش های مختلفی برای از بین بردن تولید و اثر هورمون های تستوسترون در بیماران مبتلا به سرطان پروستات وجود دارد که به شرح آنها می پردازم:

1- آمپول سرطان پروستات

استفاده از این دارو ها در بیضه ها که به آنها سلول های سرکوب کننده GNRH گفته می شود. این داروها به صورت آمپول هر یک ماه و یا هر سه ماه و به صورت عضلانی برای بیمار تزریق می شود که این دارو باعث توقف تستوسترون سازی در بیضه ها شده و به این طریق راه غذارسانی به سلول های سرطانی قطع می شود و لذا باعث توقف بیماری سرطان پروستات می گردد.

نوع دیگر داروها مثل فلوتامید از ورود تستوسترون به داخل سلول های سرطانی جلوگیری می کند و لذا باعث قطع تغذیه سلول های سرطانی پروستات می گردند.

هورمون تراپی سرطان پروستات

2- برداشتن بیضه

دومین راه درمانی سرطان پیشرفته پروستات برداشتن محل و مرکز تولید تستوسترون در بدن یا همان بیضه ها (ارکیکتومی دوطرفه) است. که در این روش هر دو بیضه مرد مبتلا به سرطان پروستات برداشته می شود و لذا به علت از بین رفتن مرکز تغذیه سلول های سرطان پروستات، رشد و تکثیر سلول های سرطان پروستات بلافاصله متوقف می شود.

این اولین درمانی است که برای سرطان های متاستاتیک پروستات در افراد بالای 70 سال استفاده میشود. گرچه این یک عمل جراحی است، این یک ADT را درنظر می گیرد زیرا این کار هر دو منبع تولید تستوسترون را حذف میکند، یعنی هر دو بیضه را. تاثیر این جراحی دائمی است و نمیتوان اثر آن را بازگرداند.

3- شیمی درمانی

برخلاف سرطان های دیگر شیمی درمانی نقش برجسته ای در درمان سرطان پروستات ندارد و فقط زمانی استفاده می شود که سرطان پروستات مقاوم به هورمون درمانی ایجاد شود که به عنوان مسکن درمانی استفاه می شود. شیمی درمانی استفاده از دارو برای از بین بردن سلول های سرطانی است، معمولا این کار با پایان دادن توانایی رشد و تقسیم سلول ها است. شیمی درمانی معمولا توسط یک متخصص سرطان داده میشود.

شیمی درمانی سیستمیک به جریان خون وارد می شود تا به سلول های سرطانی در بدن برسد. شیمی درمانی برای سرطان پروستات از طریق لوله ای که با سوزن وارد ورید می شود داده خواهد شد. شیمی درمانی ممکن است به بیمارانی که سرطان پروستات پیشرفته یا مقاوم به اختگی دارند داده شود. رژیم شیمی درمانی، یا برنامه ی آن، معمولا شامل تعداد مشخصی چرخه می شود که در دوره های زمانی مشخصی انجام می شوند.

چند داروی استاندارد وجود دارند که در سرطان پروستات استفاده می شوند. درکل، شیمی درمانی استاندارد با docetaxel در ترکیب با استروئیدی به اسم پردنیزون آغاز می شود. سازمان غذا و داروی آمریکا همچنین داروهای دیگری را نیز تایید کرده است، براساس پژوهش ها cabazitaxel، زمانی که با متوتروکسات مقایسه شد نشان داده شد؛ بیمارانی که بیماری پیشرفته دارند را بعد از مصرف docetaxel بهبود می بخشد.

در آزمایش های بالینی، cabazitaxel با docetaxel در بیمارانی که قبلا شیمی درمانی دریافت نکرده بودند مقایسه شد. در این بیماران، درمان با cabazitaxel بهتر از درمان با docetaxel استاندارد نبود.

شیمی درمانی

دیگر پژوهش ها مقدار مصرفی استاندارد را با مقدار کمتری از cabazitaxel در بیمارانی که غده ی آن ها بعد از درمان با را docetaxel  رشد کرده بود مقایسه کردند.به علاوه عوارض جانبی کمتر، این پژوهش همچنین دریافت که مقدار پایین تر دارو به بیماران کمک میکند زندگی طولانی تری داشته باشند.

پژوهش های اخیر نشان داده اند که اضافه کردن شیمی درمانی بعد از تکمیل 2 سال ADT برای مردانی که سرطان پرخطر پروستات داشته اند، کسانی که درمان قطعی پرتودرمانی گرفته اند، رویکرد موثری برای کاهش احتمال عود سرطان و بهبود بقا است. گرچه این نتایج جالب هستند، پژوهش های بیشتری نیاز است تا مشاهده شود آیا این درمان به افرادی که سرطان پروستات دارند کمک میکند یا خیر.

درکل، عوارض جانبی شیمی درمانی بستگی به خود فرد، نوع شیمی درمانی که فرد گرفته است، مقدار داروی استفاده شده و طول مدت درمان دارد، اما این عوارض می توانند شامل خستگی، زخم در دهان و گلو، اسهال، تهوع و استفراغ؛ یبوست، بیماری های خونی، تاثیرات دستگاه عصبی، تغییر در خلقیات و حافظه، مشکلات جنسی و تولید مثل، از دست دادن اشتها، درد و ریزش مو باشند.

معمولا عوارض جانبی شیمی درمانی بعد از اتمام درمان از بین خواهند رفت. در هر حال، ممکن است بعیض از عوارض ادامه یابند، بازگردند یا بعد از مدتی ایجاد شوند. از پزشک خود بپرسید که براساس برنامه درمانیتان چه عوارضی را ممکن است تجربه کنید. گروه درمانی شما با شما برای مدیریت یا پیشگیری از خیلی از عوارض جانبی کار خواهند کرد.

در مورد این مطالب اساسی مرتبط با شیمی درمانی و آماده شدن برای این درمان بیشتر یاد بگیرید. داروهایی که برای درمان سرطان استفاده میشوند همچنان درحال ارزیابی شدن هستند. صحبت با پزشکتان اغلب بهترین راه برای آموختن درمورد داروهای تجویزی شما، اهداف آن ها و عوارض جانبی احتمالی آن ها یا تداخلات آن ها با دیگر داروها است. با استفاده از راهنمای داروها، درمورد داروهایتان اطلاعات بیشتری بیاموزید.

رادیوتراپی سرطان پروستات

4- رادیوتراپی

رادیوتراپی یا پرتو درمانی در دو مورد زیر برای کمک درمانی سرطان پروستات استفاده می شود.

 • بعضی از افراد مبتلا به سرطان پروستات که تحت عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی قرار می گیرند و بعد از عمل جراحی عود سرطان با بالا رفتن PSA بعد از عمل خود را نشان می دهد، که در این موارد بهترین درمان رادیوتراپی کف لگن می باشد.
 • دومین مورد استفاده رادیوتراپی در درمان سرطان پروستات، دردهای منتشر استخوانی به علت متاستاز سرطان پروستات به ستون فقرات و لگن می باشد. که این بیماران چند جلسه تحت درمان رادیوتراپی قرار می گیرند و درد استخوانی آنها تسکین پیدا می کند.

در صورت نیاز، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.


دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
3.8/5 - (10 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سید شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  با سلام.۵۰ سال سن دارم حدود دو سال پیش عمل پروستاتکتومی انجام دادم و خوشبختانه خوبم و هر ۳ ماه آزمایشpsa دادم که از زیر۱/. شروع به۲/ سپس۳/ و اکنون به عدد۴۵۶/ رسیده آیا باید رادیو تراپی را شروع کنم یا صبر کنم.ضمنا سونوگرافی و آزمایش هایم همگی خوبند.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   PET scan جهت بررسی عود و متاستاز انجام شود
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  التهاب پروستات دارم... دکتر افلوکساسین و تامسولوسین تجویز کرن ..میخواستم بدونم چند وقت باید بخورم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   از داروهای سیپروفلوکساسین و تامسولوسین و ملوکسیکام استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
  2. تصویر کاربر حسین شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   چند وقت؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   یک ماه
  4. تصویر کاربر حسین سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   دکتر عزیز واقعا ازتون ممنونم که در اینترنت پاسخگو هستین...خداوند متعال خیرتون بده ...اما یه نکته رو عرض کنم محضرتون...من حدودا چند بار سوال پرسیدم ...استدعا میکنم اگر دارو ذکر کردین ،دوزش رو هم بفرمایین و مدت مصرف چون من دیشب رفتم ملوکسیکام بگیرم و سیپرو فلوکساسین واقعا به مشکل خوردم ...باز هم از شما ممنون...زحمت میکشین...خدا خیرتون بده
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر جلیلی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  سالهاست.سختی.وتکررور.شدید.دارم.ومقدار.زیادی.ازادرار.باقی.میماند.آزمایش.وسونوگرافی.انجام.شده.پزشکان.مگویندpsa.طبیعی.وفقط.التهاب.مثانه.و کمی.بزرگی.پرستات.وجوددارد.وسرتان.پروستات.ارثی.درخانواده.وجودداشته.وجدیدن.اسپاسم.ودرد.شدید.به.اطراف.تناسلی.واستخوانم.زده.وچندین.سال.است.دارو.هم.مصرف.دارم.واصلا.بهبودی.نداشتم.ورفته.رفته.شدیدتر.میشود.تمنا.دارم.بفرمائید.راه.علاجم.چیست.و۵۹سال.دارم.وساکن.ارومیه.متشکرم.راهنمائی.کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سونوگرافی جهت تعیین حجم پروستات انجام شود ، psa جدید چک شود. شبی یک عدد کپسول تامسولوسین استفاده کنید. با مدارکتون مراجعه کنید
 • تصویر کاربر m جمعه ۱۹ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  سلام
  ایا 10 روز بعد از عمل پروستات خونریزی زیاد طبیعی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   خیر ، اگر خونریزی در ادرارتون زیاده به پزشکتون جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 333 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر سوال داشتم در مورد پدرم آیا اگر پروستات بدخیم باشه و ایشون مشکل فتخ دو طرفه هم داشته باشند میشه در یک جراحی انجام داد و مدت زمان عمل چقدر هست سوال دومم این هست که آیا جراحی پروستات بدخیم با خوش خیم تفاوت داره و اینکه در بد خیم ، دوره نقاهت و سختی چگونه است چون پدر من با اینکه سن 65 سال دارن ولی از نظر جسمانی نحیف و کمی ضعیف هستند در نهایت میخواستم بدونم که آیا پیاده روی سریع روز قبل از آزمایش psa باعث بالا رفتن عدد میشود و یا خوردن مولتی ویتامین ایموننس و داروهای آرام بخش و همچنین ژل رویال چطور ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   معمولا پروستات بدخیم چون عملش سنگینه با فتق در یک مرحله انجام نمیشه. نوع عمل پروستات بدخیم با خوش خیم فرق دارد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   مواردی که ذکر کردین باعث افزایش psa نمی شود
  3. تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   دکتر جان ایا برا کسی که سن ۶۵ اما جثه ضعیفی دارد عمل پروستات بدخیم رو پیشنهاد میدهید یا نباید عمل کنن
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   بر حسب جواب نمونه برداری و اسکن استخوان و ... گفته میشه که نیاز به عمل هست یا نه !!
  5. تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   ممنون دکتر جان پس پیگیری میکنیم برای نمونه برداری انشالله که نیازی به جراحی نباشه ولی اگر احیانا شد ما مزاحم شما خواهیم شد ، دکتر عزیز
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   🙏 خواهش میکنم
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر a شنبه ۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر، همون مریض 59 ساله ای هستم ک نظرتون رو در مورد عمل پروستاتم پرسیدم و گفتید باید مدارک رو ببینید
  من متاسفانه به دلیل دوری مسافت و کرونا نمیتونم حضوری مراجعه کنم و شنبه هم وقت عمل گرفتم به همین دلیل فرصت برای مشاوره تلفنیتون هم ندارم.
  بنده مدارک را ضمیمه این سوال کردم.
  ممنون میشم نظرتون رو بگید و من رو از دوراهی خارج کنید.
  خواهش میکنم راهنمایی کنید. 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   باید عمل شوید ، احتمالا عمل باز پروستات ، شرایط اوکی بودن عمل را دکتر بیهوشی تعیین میکند
 • تصویر کاربر حمزه پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  دو دوره 14 روزه داکسی سایکلین و پروستاتان و سلکوکسیب مصرف کرده ام و یک دوره 6 روزه سفالکسین و پروستاتان هم مصرف کرده و در حال حاضر فقط پروستاتان مصرف می کنم با درد در ناحیه مثانه و ورم ناحیه کشاله ران به دکتر مراجعه کردم به دو دکتر ارولوژی و جراحی عمومی ارجاع شدم. ورم از بین رفته درد در ناحیه بیضه رو بصورت مقطعی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سونوگرافی و ازمایش ادرار انجام شود
 • تصویر کاربر فرهاد سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر سنوگرافی ایجانب به این شرح است (پروستات دارای حجم 27cc و اکوی هتروژن وجدار صاف دارد ) در ضمن 45 سال سن دارم و آزمایش خون پروستات هم داده ام که مشکی نداشته لطفا راهنمایی بفرمایید فایل آزمایش و سنو گذاشته ام با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   مشکلی نیست ، اگر علایم ادراری دارید شبی یک عدد کپسول تامسولوسین مصرف شود
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  سلام و ارادت
  من پدرم دارای psaبالا میباشد (1000)و چون به ستون فقرات و استخوان پای چپ زده بود دکتر براش 20 جلسه پرتو درمانی نوشت که 15 جلسه آن را انجام داد و چون کم خونی شدید آورد ادامه پرتو درمانی را قطع کرد و با آمپول زیر جلدی و کیسه خون تا حدودی کم بود خون جبران شد و در مراحل درمان هم آمپول و هم قرصهای مخصوص که مربوط به هورمون هست را استفاده می‌کند که قرصها و آمپول به سختی گیر می‌آید لذا جهت مشاوره با شما دکتر عزیز میخواستم بدونم بهتر نیست که بیضه پدرم را بردارند تا سطح psaخون سریع پایین بیاید و درمان سریعتر جواب بدهد آیا عوارض برداشت بیضه زیاد هست که دکتر این روش را انتخاب نکرده (سن پدرم 71 سال هست) لذا خواهشمندم مرا راهنمایی فرمایید
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   به جای امپول ها میتوان بیضه ها را خارج کرد. ولی برای پرتو درمانی حتما با دکتر رادیو انکولوژی مشورت شود
 • تصویر کاربر هرکول شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  با سلام پدر خانم بنده پروستات حاد دارد و دکترها گفتند باید نمونه برداری بشه و جواب آزمایش psa45 میباشد و جواب free psa3.6 میباشد لطفا کمک کنید در ظمن جواب سنوگرافی رو پیوست سوال کردم ممنونم
  1. تصویر کاربر هرکول جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام دکتر جان
   جواب چی شد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   باید جهت بررسی سرطان پروستات نمونه برداری شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر