درمان طلائی و قطعی سرطان پروستات بدخیم با رادیکال پروستاتکتومی

سرطان پروستات بدخیم شایع ترین سرطان منجر به مرگ در مردان بعد از سرطان ریه و کولون می باشد. علیرغم شیوع نسبی بالای سرطان پروستات، اگر به موقع تشخیص داده شود و کامل درمان گردد هیچ خطری برای بیمار ندارد. درمان قطعی سرطان پروستات چیست؟

همچنانکه در مباحث گذشته عرض کردم قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از مقعد و با استفاده از سونوگرافی است. پس از تشخیص قطعی سرطان پروستات بدخیم درمان آن بسته به درجه ی آن متفاوت است.

اگر سرطان پروستات بدخیم در مرحله اولیه که داخل غده است و مقدار کمی از پروستات را درگیر کرده است و چسبندگی زیاد به اطراف نداشته باشد، درمان قطعی آن، عمل پروستات بدخیم است. در این روش با یک الی دو شب بستری در بیمارستان و بدون بیهوشی عمومی و با برش چندسانتی زیر ناف غده پروستات به همراه مخلفات آن از قبیل کیسه های منی و لوله های منی بر کاملاً برداشته و پاکسازی می گردد. پس از برداشتن کامل غده پروستات گردن مثانه را به مجرا پیوند می زنیم که در فیلم زیر می بینید.

 

 

نکته مهم در جراحی رادیکال پروستات برداشتن کامل غده پروستات و پاکسازی محل و از طرفی دقت در حفظ اعصاب آلت تناسلی برای جلوگیری از ناتوانی جنسی و حفظ نسبی دریچه ادراری جهت جلوگیری از بی اختیاری ادراری و ناتوانی جنسی می باشد که دو عارضه عمل جراحی سرطان پروستات بدخیم می باشد.

برخلاف عمل جراحی ساده و خوش خیم پروستات که مثل گردو در آن فقط هسته را برمی داریم در جراحی سرطان پروستات بدخیم مجبور به برداشتن کل غده پروستات جهت جلوگیری از عود بیماری و درمان کامل آن هستیم و لذا شانس عوارض ذکر شده در این عمل با درصد بالاتری نسبت به عمل ساده پروستات همراه می باشد.

عمل رادیکال پروستات

بعد از عمل موفقیت آمیز جراحی سرطان پروستات که بین 45 دقیقه تا 5/1 ساعت طول می کشد یک سوند به مدت 20-15 روز در مثانه و مجرا جهت گرفتن موفقیت آمیز پیوند مثانه به مجرا گذاشته می شود و شما 48 ساعت بعد از عمل از بیمارستان مرخص می شوید و بهتر است هر چه زودتر علیرغم داشتن سوند فعالیت های روزمره و تحرک لازم را داشته باشید تا از بعضی از عوارض جراحی لگنی از قبیل لخته شدن خون در اعضا و … جلوگیری شود.

تنها توصیه بعد از عمل نگهداری کامل از سوند به مدت 2 الی 3 هفته می باشد. بعد از یک هفته بخیه محل عمل و سه هفته بعد سوند شما خارج می شود.

جواب قطعی از نظر شدت درگیری به سرطان پروستات و نوع آن از نظر قدرت تهاجمی یک هفته بعد از عمل توسط پاتولوژی به دکتر شما گزارش می شود و بسته به اینکهدرجه درگیری چقدر است؟ و یا بافت های اطراف درگیر شده اند، یا نه، ادامه درمان بر اساس گزارش پاتولوژی عبارت است از:

1- اگر سرطان پروستات بدخیم محدود به غده باشد و نسج اطراف درگیر نباشد، همان عمل پروستات بدخیم برای برگرداندن سلامتی شما کامل بوده و نیاز به درمان اضافه ای نیست.

 

2- اگر بافت های اطراف پروستات درگیر شده باشد، باید از رادیوتراپی یا داروهای ضد هورمونی تستوسترون که به صورت آمپول و قرص در بازار است با دستور متخصص ارولوژی برای تکمیل درمان استفاده نمایید.

عوارض عمل رادیکال پروستات

بعد از خارج کردن سوند مجرا ممکن است شما به درجاتی خروج غیرطبیعی ادرار داشته باشید که با گذر زمان اغلب بهتر می شوند. بهترین ورزش تقویت دریچه ادرار بعد از عمل، منقبض کردن عضلات باسن می باشد که توصیه می گردد در طول روز مرتب انجام شود که اغلب با گذر زمان در حدودیکه عملکرد مثانه نرمال باشد و آسیب جدی به اسفنکتر وارد نشده باشد، با گذر زمان و انقباض عضلات باسن که توصیه می گردد چندین بار در روز انجام شود بهتر خواهد شد.

 جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.3 (85.88%) 17 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر داود شنبه ۱۶ خرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام عرض ادب , می بخشید که توضیح بهتر دفعه قبل ندادم . من 69 ساله میباشم تمایل میل جنسی کم شده همسرم گلا یه دارند. و همچنین انزالم به گفته دکتر وارد مثانه میشود.با مراجعه بدکتر بعد از آزمایش پرستاد از طریق معقد ایشان فرمودند شما هیچ مشکلی ندارید.بمن دارو دادند کفتند خوب میشی پس ازمصرف من همانطورمثل قبل بودم. دوباره داروی دیگری تجوی کردن. CoQ-10 و TESTO GEL و هرکدام 50mg به مدت دو ماه وهمچنین levatra 20mg ;i که پس از مصرف این دارو درد شدیدی از کمر به پایین میگرفت دکتر میفرمودن این دارو درد دارد. و من همانطور که بودم اثری ندیدم .خواهشم از شما این هست که اگر بیماری من راه علاج دارد بفر مایید که خدمت برسم. با تشکر فراوان از حضور جنابعالی.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ خرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   بهترين دارى برأي شما مصرف همان داروها است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ خرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   دارو
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت اقای اقای دکتر برای پروستات مزمن غیر باکتریایی چی کار باید کرد واگه می شد بهترین دکتر را در اصفهان را معرفی کنید واگه لازم هست ببا یم تهران اقای دکتر تو رو خدا بدادم برسید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۴( 4 سال پیش)
   من نمیشناسم
  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۴( 4 سال پیش)
   پس اقای دکتر برای یک پسر 17 ساله این پروستات خوبه یانه جواب سونو را ببینید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۴( 4 سال پیش)
   نه سایز پروستات بزرگ است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۴ فروردین ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر سیستوسکوپی هم انجام دادم با نوار مثانه . نوار مثانه جوابش هیچی نبود فقط میگن ااتهاب پروستات خوب نمیش الان 3 ماه شد قرص خوردم عکس رنگی هم از مجرا با تزریق گرفتن تنگی هم نیست . چیکار کنم التهاب پروستات خوب نمیشه ؟؟؟ من 20 سال دارم. مرسی که وقت میزارید ..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ فروردین ۹۴( 4 سال پیش)
   پس بیخیال
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ فروردین ۹۴( 4 سال پیش)
   مهم نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۸ فروردین ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام فراوان .من جوانی 18ساله هستم ومشکل تکرر ادرار دارم می خواستم بپرسم ایا سیتوسکوپی درد دارد یان؟ ومیشود با رادیولوژی rug تشخیص داد که من التهاب پروستات دارم یا تنگی مجرای ادرار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ فروردین ۹۴( 4 سال پیش)
   اول نوار 02122642744 بررسی ار نظر مثانه عصبی
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۱۸ فروردین ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکترجان ممنون از زحمات شما.بیمار65ساله ما15 روزه عمل کرده ولی خونریزی ادرارش قطع نشده.چند باربه دکترش مراجعه کردیم ولی میگه نمیدونم چرا قطع نمیشه واینجوریشاندیدم وباید ادرارش شفاف بشه تاسوندادربیاریم.جواب پاتولوژیش خوب بوده ولی بیمار روحیشا داره ازدست میده لطف کنید هرچه سریعتر راهنمایی کنید.کجاببریمش؟ممنون09336860490یا جیمیل بالا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ فروردین ۹۴( 4 سال پیش)
   صبر کنید
 • تصویر کاربر سوران سه شنبه ۵ اسفند ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  پدرم سرطان پرستات دارن و تحت جراحی باز قرار گرفتن و بعد از عملشون 35 جلسه رادیو تراپی شدن
  بعد از گذشت چند ماه علاءمی داشتن که در آزمایش خونشون PSA 18.3 نشون داده شد.
  توی عکس تراکم استخان و MRI مشخص شد که به استخوان لگن آسیب وارد شده و دکتر معالجشون درمانی رو پیشنهاد ندادن.
  لطفا کمکمون کنید چون پدرم سر حاله و فقط درد کمر و لگن داره آزارش میده اگه دمانی هست لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   رادیو تراپی
 • تصویر کاربر p.pppa دوشنبه ۶ بهمن ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما من پسری پانزده ساله هستم که مشکل تکرر ادرار از حدود شیش ماه پیش دارم خصوصا بعد از دفع منی ضمنا حدود دو ماه داکسی سایکلین به نظر پزشک استفاده کردم چون تشخیص ایشان عفونت پروستات بود ولی خوب نشدم ضمنا در سونوگرافی سنگ کلیه نداشتم
  قبلا ازتون در این باره پرسیدم که فرمودید مشکلتان عصبی است خواهشا بفرمایید چه دارویی باید مصرف کنم یا چه اقدامی انجام بدم چون واقعا این حالت بسیار آزار دهنده است
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ بهمن ۹۳( 4 سال پیش)
   تکرر شما منتشا عصبی دارد
 • تصویر کاربر ناهید دوشنبه ۶ بهمن ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من دختری 19 ساله هستم و تقریبا یک ماهی میشود ک تکرر ادراری حاد دارم ک شما ذکر فرمودین که به دلیل عفونت مثانه و مجاری ادرار هست من قبلا به پزشک مراجعه کردم اما تکرر ادراری نداشتم و دکتر گفت ک عفونت شدید مثانه دارم انتی بیوتیک تجویز کردن
  تا مدتی مصرف کردم تا درد مثانه رفع شد ولی الان از مشکل تکرر ادراری رنج میبرم مشکل چیست همان عفونت مثانه ام برگشته و چه انتی
  بیوتیکی مصرف کنم تا مشکل تکرر ادراری رفع بشه ضمنا سوزش ادرار ندارم رنگ ادرار تقریبا سفید هتسش و خیلی نگرانم چه توصیه ای میکنید ؟باتشکر التماس دعا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ بهمن ۹۳( 4 سال پیش)
   باید کشت ادرار دهید مشخص شود
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلا م خدمت اقای دکتر.جوانی ۲۹ساله هستم که مدتی با علایم تکرر ادرار و کاهش فشار ادرار و درد درالت و بیضه ها به ویژه پس از انزال به پزشک مراجعه کردم.تشخیص ایشان ورم پروستات بود که پس از سه هفته مصرف دارو(سیپروفلوکساسین و یکی از داروهای شل کننده پروستات )اندکی بهبود حاصل شد ک پس از قطع عود کرد .علایم با سرما اندکی تشدید شده و در نعوض تاثیر میگذارد.لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر.در ضمن هنگام سونوگرافی پروستات ۲۸ م ل بود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳( 4 سال پیش)
   بهتر است نوار بگیرید 02122642744
 • تصویر کاربر خیراله دوشنبه ۱۰ آذر ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشد در مورد تکرار ادرار اینکه مدتیه دارم و شب ها بخصوص هنگام خواب بیشتر میشه و بعضی مواقع هم سوزش بعد ادرار میگیرم که بعد از چند دقیقه خوب میشه-دو ماهی هست که این حالتو دارم ولی خدارو شکر یکم بهتر شدم میخواستم بدونم خدایی نکرده بیماری سنگ مثانه دارم ویا فقط التهابه چون حدود یسال پیش آزنمایش کامل دادم ولی مشکلی نداشتم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ آذر ۹۳( 4 سال پیش)
   سونوگرافي بكنيد
  2. تصویر کاربر خیراله یکشنبه ۹ آذر ۹۳( 4 سال پیش)
   ممنون چشم-فقط ببخشید یه سوال دیگه اینکه من ضعف معده دارم و بعضی مواقع حالت هوا می گیریم مطمنم هستم چون هر لحظه جا عوض می کنه بعضی مواقع زیر شکم و حتی پشت کمر هم احساس درد می کنم ولی بعدش مرتفع میشه آیا حالت ربطی به بیماری سنگ کلیه و یا مثانه داره؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۳( 4 سال پیش)
   با سونو مشخص میشود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر