راه های تشخیص قطعی سرطان پروستات

مردان بالای ۵۰ سال برای بررسی وضعیت پروستات و سالم بودن آن حتما باید به دکتر ارولوژ مراجعه کنند. روش های مختلفی برای تشخیص سرطان پروستات وجود دارد که در ادامه به تک تک آنها اشاره شده است.

اگر شما بالای 50 سال هستید یا اگر پدر، عمو و یا برادرتان مبتلا به سرطان پروستات بوده است حتماً بعد از 40 سال به دکتر ارولوژی جهت چکاپ مراجعه نمایند.

تشخیص سرطان پروستات

در حالت کلی سه روش برای  تشخیص پروستات وجود دارد.

اندازه گیری psa

1- تست سرطان پروستات PSA

اولین اقدام اندازه گیری میزان PSA خون شما می باشد. PSA ماده ای است که از پروستات ترشح و وارد خون می گردد که اندازه آن در خون بسته به حجم پروستات، دستکاری های اخیر پروستات از قبیل معاینه انگشتی، سیستوسکوپی و ورم پروستات متغیر می باشد.

اندازه PSA عمدتاً بر اساس سن بیمار و حجم پروستات بررسی می گردد. مثلاً در یک فرد 50 ساله اندازه PSA باید زیر 2 باشد ولی در یک فرد 65-70 ساله تا 4 را طبیعی تلقی می کنیم.

نقطه مهم افزایش تدریجی سطح PSA می باشد که به آن PSA Rising یا افزایش یابنده اطلاق می شود. نکته بسیار مهم هر PSA افزایش کننده تدریجی سرطان پروستات است مگر اینکه خلافش را با نمونه برداری ثابت کنیم. نتیجه اینکه اگر در آزمایشات مختلف سطح PSA خون شما روند صعودی دارد حتماً آن را جدی گرفته و به پزشک ارولوژیست یا مجاری ادرار مراجعه نمایید.

2- روش معاینه پروستات

دومین راه  تشخیص سرطان پروستات که پزشک شما انجام خواهد داد، معاینه انگشتی است که در این روش از طریق مقعد اندازه حجم و قوام پروستات شما معاینه می شود. در حالت طبیعی قوام پروستات مثل قوام کف دست در حالت انقباض می باشد.

زمانی که پروستات سرطانی می شود قوام آن سفت و مثل سنگ می گردد که در صورت چنین یافته ای، قدم بعدی  تشخیص سرطان پروستات که همان نمونه برداری از پروستات است، می باشد. در فیلم زیر چگونگی انجام بیوپسی از پروستات را با توضیحات دکتر حسین کرمی میبینید.

3- تشخیص سرطان پروستات با سونوگرافی

سومین و قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از طریق مقعد  به کمک سونوگرافی می باشد. هر فردی که

1- PSA آن حالت افزاینده تدریجی دارد.

2- اندازه PSA آن بالاتر از نرمال است.

3- علی رغم PSA نرمال ولی در معاینه انگشتی پروستات سفت شده است.

باید تحت نمونه برداری سوزنی با سونوگرافی قرار گیرد که در این روش با تعیین وقت قبلی و آمادگی های زیر انجام می گردد:

1- حتماً سه روز آنتی بیوتیک لازم جهت جلوگیری از عفونت را قبل از نمونه برداری باید شروع کنید.

2- یک هفته قبل آسپرین، پلاویکس و داروهای رقیق کننده خون را باید قطع کنید.

3- شب قبل از نمونه برداری فقط از مایعات استفاده نمایید.

4- روز قبل از نمونه برداری جهت تخلیه خوب مقعد از شیاف های ملین استفاده نمایید.

5- نمونه برداری به صورت سرپایی و در عرض 10-15 دقیقه انجام و تعداد 12 قطعه از پروستات نمونه برداری شده و به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود و جواب قطعی از نظر سرطانی و غیرسرطانی بودن پروستات مشخص می شود.

اگر جواب پاتولوژی سرطانی باشد بسته به سطح و مرحله سرطان، پزشک پیشنهادات درمانی خود را با شما هماهنگ خواهد کرد. در رابطه با درمان های سرطان پروستات با شما در قسمت بعدی صحبت خواهم کرد.

توصیه های پایانی

1- جهت تشخیص و درمان به موقع سرطان پروستات توصیه می شود که همه مردان بالای 50 سال باید تست PSA خون را اندازه گیری نمایند.

2- اگر در خانواده شما پدر، عمو و یا برادر مبتلا به سرطان پروستات دارید شانس شما نسبت به افراد طبیعی 5 برابر می باشد و لذا بالای 40 سال تحت نظر دکترتان باشید.

3- هر گونه PSA افزایش یابنده باید نمونه برداری شود. مثلاً 1 ← 2 ← 3

4- در صورت  تشخیص سرطان پروستات به موقع سرطان پروستات و درمان به موقع آن عمر طبیعی خواهید داشت و لذا فرصت طلائی مراجعه و تشخیص به موقع سرطان را از دست ندهید.

5- قطعی ترین روش تشخیص سرطان پرستات نمونه برداری از طریق مقعد می باشد که در فیلم زیر می بینید.

در صورت نیاز جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر...آقای دکتر پدر من بهمن ماه سال گذشته با psa 10 و نمره گلیسون 6 طی نمونه برداری تشخیص کانسر پروستات داده شد.ولی به دلیل اینکه سنشون بالای 70 هست و بیماری دیابت و فشار خون دارن دکتر درمان با فلوتامید روزی دو عدد و هر ماه آمپول دفرلین رو پیشنهاد دادن بعد از یکسال مصرف دارو پدرم الان شدیدا دچار کاهش هموگلوبین و گلبول های خونی شدن هموگلوبین روی 8 هست...ایشون آسپرین هم مصرف میکنن ...علت کم خونی پدرم میتونه از عوارض داروی فلوتامید و یا تداخل این دارو با دیگر داروهای مصرفی ایشون برای دیابت و فشار خون و یا آسپرین باشه...جنابعالی در این مورد چه پیشنهادی دارین...ممنون از لطف و بزرگواریتون در پاسخ به سوالات...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   يا دارو يا عمل هر دو عارضه خود را دارند
 • تصویر کاربر ﻣﺤﺮﻣﻌﻠﻲ دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ﻗﺒﻼ ﺳﻮﺯﺵ اﺩﺭاﺭ ﺩاﺷﺘﻢ ﻛﻪ ﺗﺸﺨﻴﺺ ﺩاﺩﻩ ﺷﺪ ﺑﻪ ﺩﻟﻴﻞ ﺳﻨﮓ ﻣﺜﺎﻧﻪ ﺑﻮﺩﻩ اﺳﺖ,ﺑﻌﺪ اﺯ ﻋﻤﻞ ﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﺳﻮﺯﺵ ﺩاﺷﺘﻢ ﻛﻪ ﺑﺎ ﻣﺘﺎﻟﻮﮊﻱ و اﺳﻜﻦ اﺳﺘﺨﻮاﻥ ﺗﺸﺨﻴﺺ ﺩاﺩﻩ ﺷﺪ ﻛﻪ ﺑﻨﺪﻩ ﺳﺮﻃﺎﻥ ﭘﺮﻭﺳﺘﺎﺕ ﺩاﺭﻡ و ﺩﻳﮕﺮ ﻗﺎﺩﺭ ﺑﻪ ﻋﻤﻞ ﻧﻤﻴﺒﺎﺷﻦ...اﻻﻥ ﺩﻭ ﺳﺎﻝ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻫﻮﺭﻣﻮﻥ ﺩﺭﻣﺎﻧﻲ ﻣﻴﺸﻢ و ﺩﻳﮕﺮ ﻫﻮﺭﻣﻮﻥ ﺩﺭﻣﺎﻧﻲ ﻫﻢ ﺟﻮاﺏ ﻧﺪاﺩﻩ و ﺑﻨﺪﻩ ﺑﺮاﻱ ﺑﺨﺶ ﺁﻧﻜﻮﻟﻮﮊﻱ ﻣﻌﺮﻓﻲ ﺷﺪﻩ اﻡ ...ﻣﻴﺨﻮاﺳﺘﻢ ﺑﺪﻭﻧﻢ ﺑﻪ اﻳﻦ ﺳﺮﻋﺖ ﻣﻦ ﻧﻴﺎﺯ ﺑﻪ ﺷﻴﻤﻲ ﺩﺭﻣﺎﻧﻲ ﭘﻴﺪا ﻛﺮﺩﻡ? و ﺻﺤﻴﺢ اﺳﺖ ﺩﺭ اﻳﻦ ﻣﺮﺣﻠﻪ ﺷﻴﻤﻲ ﺩﺭﻣﺎﻧﻲ ﺷﻮﻡ?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام بايد راديو تراپي وهومون وشيمي درماني كنيد
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام جناب دکتر روند psa کاهشی بوده آزمایش اول 16بوده و در آزمایش دوم به 9 کاهش یافته و آزمایش سوم به 6 کاهش یافته
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   بايد با دقت پيگيري كنيد
 • تصویر کاربر سیروس چهارشنبه ۱۶ فروردین ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و سپاس فراوان جناب دکتر؛اینجانب 42 ساله مدت دو ماه است که با علایم سوزش در زمان ادرار و حین انزال ،تاخیر آزار دهنده در ادرار و درد پرینه و تکرر آزاردهنده ادرار و قطره قطره آمدن ادرار و کاهش و افزایش مقطعی قطر ادرار؛به پزشک مراجعه کردم و بعد از آزمایش pca و سونوگرافی پزشک اورولوژ یست تشخیص پروستاتیت داد و کپسول تاوانکس و امنیک را تجویز نمود که با مصرف آنها تاثیر بسزایی صورت نمی گیرد.. جناب دکتر آیا این بیماری درمان می شود؟پس از چه زمانی؟استمرار این وضعیت موجب آسیب کلیه،مثانه و... نمیشود؟ پاسخ های حضرتعالی را دیدم.بعضا فرموده بودید که نیازی به مصرف دارو نیست و ... وقتی مایعات مصرف میشود کرارا باید به دسشویی رفت و بعضا ادرار نمی آید و بعضا شب تا صبح ۷ بار دستشویی میروم ....سپاس از پاسخ حضرتعالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۶ فروردین ۹۶( 2 سال پیش)
   تنها درمان شما بيخيالي اين موضوع است از هيچ دكتري متيجه نميگيريد
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۰ فروردین ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر پدر من 57 سالشه و در تاریخ 19 اسفند 95 جراحی پروستات کرده که خوش خیم نبوده و بد خیم بوده من جواب پاتولوژی بعد از جراحی را خدمتتون ازسال میکنم تا لطف کنید بفرمایید آیا بیماری به جاهای دیگر هم پخش شده که اگر این اتفاق افتاده به چه میزان بوده و چیکار باید بکنیم یا با جراحی که شده مشکل برطرف شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ فروردین ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام توصيه ميكنم به علت پنانسيل بالاي ان حتما هورمون درماني ورايوتراپي بكنيد
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۵ فروردین ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  علیرضا بحرینی:
  پدرم 75ساله هستندمشکل ادراری ندارند نه سوزش ونه تکررحجم پروستات22میباشد psaدرادریبهشت94برابر2.7بوده اذر95برابر5.6بود ودر15اسفند95برابر15بوده است درنمونه برداری از12نمونه 8نمونه سالم و۴نمونه سرطان ازگرید3بوده است دراسکن هسته ای هیچ متاستازی مشاهده نشده دراصفهان پزشک معالج پرتودرمانی توصیه کرده لطفا نظرحضرتعالی رابفرمایید وبیمارهیچگونه ناراحتی قلبی وفشارخون ندارند وکلیه ازمایشات خونی هم سالم بوده و ایشان لاغراندام هستند ضمن ارائه طریق واعلام نظر جسارتا هزینه موردنظرراهم اعلام فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ فروردین ۹۶( 2 سال پیش)
   من هم موافقم
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱ فروردین ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ایا بزرگی پروستات باعث ناباروری در مردان میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ فروردین ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر سميرا شنبه ۲۸ اسفند ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد اقاي دكتر پدر من هفتاد سال سن دارند بعد انجام ازمايش خون مشاهده خون در ادرار و انجام سونوگرافي كليه راست سنگ و كليه چپ داراي كيست بود psa 4.8 امروز سي تي اسكن تزريقي انجام دادن كه جواب را براتون ميفرتم لطفا راهنمايي فرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۱۷ اسفند ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر کرمی عزیز بنده27سال دارم و از حدودا 15 سالگی بدلیل تحریک و خودارضایی زیاد و فشار به الت و خارج نشدن درست و کامل منی،خون در منی مشاهده کردم و همیشه بامن بوده و تقریبا سه سال پیش بامراجعه به متخصص مجاری قرص فیناستراید 5شبی نصف ،خوردم بمدت حدود یکسال و خداروشکر نرمال شد و حتی در ازمایش ها هم خون و گلبول سفید وجود نداشت،،،تقریبادوسال بودکه درمان شده بودم،اما متاسفانه از شش ماه پیش دوباره به علت تحریک و فشارزیاد و خودارضایی زیاد،باز عود کرد،البته دکترم میگن این دیگه عود نیست چون 2سال درمان شده بوده والان باز بخاطر همون فشار بیش از حد، باز خون در منی ظاهرشده،دکترم گفتن هیچ عارضه ای نداره و بیماری نیست،،تمام آزمایشات و سونوگرافیهاهم انجام دادم نرمال بوده همه چی،حتی سونوگرافی ترانس رکتال پروستات و کیسه های منی هم انجام دادم که کاملا نرمال بود،هیچ گونه مشکلی هم در ادرار ندارم،گفتن پروستاتیت نیست و فقط التهاب کیسه منی هست که اصلا هم جای نگرانی نداره،،الان سوال من از شما که خواهش دارم جوابشو بفرمایین اینهاست: دلیل این عارضه برای من باتوجه به شرح حالم، فشار، تحریک و خودارضایی زیاد بوده و باعث وجود خون شده؟ تشخیص دکترم برای التهاب کیسه منی و ورم که میگن مث ورم معده میمونه که درمان میشه درسته؟ الان به تشخیص دکتر باز فیناید5 برای طولانی مدت و البته تاوانکس500به مدت 10 روز تجویز کردن،گفتن ورم و عفونت درمان میشه،نظر شما چیست؟ و در آخر ایا واقعا جای نگرانی نداره و درمان خواهم شد و میتونم ازدواج کنم؟؟؟ عذرخواهی میکنم برای طولانی شدن شرح حالم باسپاس فراوان و ارزوی سلامتی و تندرستی برای شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر ابوالفضل سه شنبه ۱۰ اسفند ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکترکرمی جواب ازمایش خدمت شماارسال شد لطفا برای پایین امدن استرس بیمارمانظرو تشخیصتان را فرموده اگرلازم به دارو میباشد. یاحضور بیمارلازم است دستور فرمایید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۰ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر