راه های تشخیص قطعی سرطان پروستات

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

مردان بالای ۵۰ سال برای بررسی وضعیت پروستات و سالم بودن آن حتما باید به دکتر ارولوژ مراجعه کنند. روش های مختلفی برای تشخیص سرطان پروستات وجود دارد که در ادامه به تک تک آنها اشاره شده است.

اگر شما بالای 50 سال هستید یا اگر پدر، عمو و یا برادرتان مبتلا به سرطان پروستات بوده است حتماً بعد از 40 سال به دکتر ارولوژی جهت چکاپ مراجعه نمایند.

تشخیص سرطان پروستات

در حالت کلی سه روش برای  تشخیص پروستات وجود دارد.

اندازه گیری psa

1- تست سرطان پروستات PSA

اولین اقدام اندازه گیری میزان PSA خون شما می باشد. PSA ماده ای است که از پروستات ترشح و وارد خون می گردد که اندازه آن در خون بسته به حجم پروستات، دستکاری های اخیر پروستات از قبیل معاینه انگشتی، سیستوسکوپی و ورم پروستات متغیر می باشد.

اندازه PSA عمدتاً بر اساس سن بیمار و حجم پروستات بررسی می گردد. مثلاً در یک فرد 50 ساله اندازه PSA باید زیر 2 باشد ولی در یک فرد 65-70 ساله تا 4 را طبیعی تلقی می کنیم.

نقطه مهم افزایش تدریجی سطح PSA می باشد که به آن PSA Rising یا افزایش یابنده اطلاق می شود. نکته بسیار مهم هر PSA افزایش کننده تدریجی سرطان پروستات است مگر اینکه خلافش را با نمونه برداری ثابت کنیم. نتیجه اینکه اگر در آزمایشات مختلف سطح PSA خون شما روند صعودی دارد حتماً آن را جدی گرفته و به پزشک ارولوژیست یا مجاری ادرار مراجعه نمایید.

2- روش معاینه پروستات

دومین راه  تشخیص سرطان پروستات که پزشک شما انجام خواهد داد، معاینه انگشتی است که در این روش از طریق مقعد اندازه حجم و قوام پروستات شما معاینه می شود. در حالت طبیعی قوام پروستات مثل قوام کف دست در حالت انقباض می باشد.

زمانی که پروستات سرطانی می شود قوام آن سفت و مثل سنگ می گردد که در صورت چنین یافته ای، قدم بعدی  تشخیص سرطان پروستات که همان نمونه برداری از پروستات است، می باشد. در فیلم زیر چگونگی انجام بیوپسی از پروستات را با توضیحات دکتر حسین کرمی میبینید.

3- تشخیص سرطان پروستات با سونوگرافی

سومین و قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از طریق مقعد  به کمک سونوگرافی می باشد. هر فردی که:

 • PSA آن حالت افزاینده تدریجی دارد.
 • اندازه PSA آن بالاتر از نرمال است.
 • علی رغم PSA نرمال، ولی در معاینه انگشتی پروستات سفت شده است.

باید تحت نمونه برداری سوزنی با سونوگرافی قرار گیرد که در این روش با تعیین وقت قبلی و آمادگی های زیر انجام می گردد:

1- حتماً سه روز آنتی بیوتیک لازم جهت جلوگیری از عفونت را قبل از نمونه برداری باید شروع کنید.

2- یک هفته قبل آسپرین، پلاویکس و داروهای رقیق کننده خون را باید قطع کنید.

3- شب قبل از نمونه برداری فقط از مایعات استفاده نمایید.

4- روز قبل از نمونه برداری جهت تخلیه خوب مقعد از شیاف های ملین استفاده نمایید.

5- نمونه برداری به صورت سرپایی و در عرض 10-15 دقیقه انجام و تعداد 12 قطعه از پروستات نمونه برداری شده و به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود و جواب قطعی از نظر سرطانی و غیرسرطانی بودن پروستات مشخص می شود.

اگر جواب پاتولوژی سرطانی باشد بسته به سطح و مرحله سرطان، پزشک پیشنهادات درمانی خود را با شما هماهنگ خواهد کرد. در رابطه با درمان های سرطان پروستات با شما در قسمت بعدی صحبت خواهم کرد.

سلامت پروستات

آزمایشات مورد نیاز برای سرطان پروستات

هیچ آزمایش ساده ای برای تشخيص سرطان پروستات وجود ندارد. دو آزمایش رایج مورد استفاده برای تشخيص سرطان پروستات، آزمایش PSA  و معاینه دیجیتال رکتوم است. با استفاده از این آزمایش ها (به طور جداگانه یا در کنار هم)، تنها می توان تغییرات پروستات را مشاهده کرد.

این تست ها قابلیت تشخیص سرطان پروستات را ندارند. در صورتی که در نتیجه ی هر کدام از این آزمایش ها، چیزی غیر عادی به نظر برسد، معمولاً برای شما آزمایش های بیشتری تجویز خواهد شد.

عکس برداری ام آر آی (MRI) 

در فرآیند عکس برداری ام آر آی، با استفاده از یک آهنربای بسیار قوی و امواج رادیویی، تصویری دقیق و با جزئیات بالا از درون بدن شما ثبت می شود. پزشک برای تشخیص سرطان پروستات از نوع خاصی از عکس برداری MRI به نام mpMRI استفاده می کند. در این روش، با استفاده از ترکیب نتیجه ی سه عکس mpMRI مختلف، تصویر بسیار دقیق تری از درون بدن شما ثبت می شود.

پزشک معمولاً از آزمایش MRI برای بررسی نیاز به بیوپسی یا هدایت سوزن بیوپسی به محل خاصی از پروستات شما استفاده می کند. از دیگر فواید این نوع عکس برداری، قابلیت مشاهده ی تکثیر و پخش احتمالی توده ی سرطانی به سایر اندام ها و بافت های مجاور می باشد. پیش از عکس برداری، در رابطه با وجود هر گونه فلز درون بدن خود (مثل باتری قلب و …)، هر نوع آلرژی، دیابت، بیماری کلیوی یا سابقه ی عکس العمل آلرژیک به رنگ کانتراست طی آزمایش های گذشته، به تکنسین MRI خود اطلاع دهید.

بیوپسی (نمونه برداری)

با توجه به نتیجه ی عکس MRI، متخصص اورولوژی شما ممکن است برای نمونه برداری از بافت پروستات، آزمایش بیوپسی پروستات را تجویز کند. پزشک معمولاً بعد از توضیح خطرات و مزایای آزمایش بیوپسی پروستات، به شما زمان می دهد تا تصمیم خود را برای انجام آزمایش بیوپسی قطعی کنید.

دو روش اصلی برای انجام آزمایش بیوپسی پروستات وجود دارد:

 • بیوپسی ترانس پرینال (TPUS): دراین روش، سوزن از پوست ناحیه ی بین مقعد و کیسه بیضه وارد بدن شما می شود.
 • بیوپسی ترانس رکتال (TRUS): در این آزمایش، سوزن از طریق رکتوم وارد بدن شما می گردد.
اقدام به نمونه برداری از پروستات

طی هر کدام از این عمل ها، پزشک معمولاً علاوه بر نمونه برداری از نواحی مختلف پروستات شما، از نقاط مشکوک (طبق نتیجه عکس MRI شما) نیز نمونه هایی خواهد گرفت. سپس، این نمونه ها به آزمایشگاه ارسال شده تا -به منظور یافتن سلول های سرطانی- توسط یک متخصص پاتولوژی بررسی شود.

با توجه به نوع بیوپسی شما، ممکن است به مدت چند روز مقدار کمی خون در ادرار یا مدفوع خود مشاهده کنید. همچنین، احتمال وجود خون در منی تا دو ماه بعد از آزمایش بیوپسی پروستات وجود دارد.

سایر آزمایش ها

اگر نتایج آزمایش بیوپسی پروستات شما سرطان پروستات را تأیید کرده است، پزشک ممکن است برای بررسی میزان پخش شدگی سرطان، آزمایش های تکمیلی زیر را تجویز کند.

اسکن استخوان 

در این عکس برداری، احتمال پخش شدگی سرطان پروستات به استخوان های شما مورد بررسی قرار می گیرد. پیش از شروع این نوع عکس برداری، مقدار ناچیزی رنگ رادیو اکتیو به رگ شما تزریق شده و در نواحی رشد غیر عادی استخوانی جمع می شود. برای انتقال رنگ از طریق جریان خون به استخوان هایتان، باید چند ساعت صبر کنید.

بدن شما توسط یک دستگاه با قابلیت تشخیص رنگ رادیو اکتیو، اسکن می شود. عموماً تراکم رنگ در مناطق سرطانی استخوان، بیشتر از سایر نقاط است. این آزمایش بدون درد بوده و ماده رادیو اکتیو طی چند ساعت از بدن شما دفع می شود.

سی تی اسکن

سی تی اسکن یا عکس برداری توموگرافی کامپیوتری با استفاده از اشعه ایکس، یک تصویر دقیق از داخل بدن شما ثبت می کند. پزشک به کمک سی تی اسکن از ناحیه شکم می تواند احتمال انتشار سرطان پروستات به گره های لنفاوی را بررسی کند.

در طی این آزمایش، برای کمک به بالا بردن دقت عکس، یک رنگ به رگ شما تزریق می شود. سپس شما بدون حرکت روی تخت دراز کشیده و به آرامی از اسکنر گرد و دونات مانند سی تی عبور می کنید. عکس برداری چند دقیقه طول کشیده و بدون درد می باشد؛ اما مراحل آماده شدن برای انجام آن، ده الی سی دقیقه به طول می انجامد.

سی تی اسکن پی ای تی (PET-CT)

ترکیب یک اسکن PET (توموگرافی گسیل پوزیترون) با یک سی تی اسکن، یک آزمایش عکس برداری تخصصی محسوب می شود. این آزمایش می تواند به تشخیص پخش شدگی یا بازگشت سرطان کمک کند.

برای موارد سرطان پروستات، اسکن به دنبال ترشحات یک ماده خاص از سلول های سرطانی پروستات به نام آنتی ژن غشایی اختصاصی پروستات(PSMA)  خواهد گشت. قبل از اسکن PET-CT مقدار کمی ماده رادیو اکتیو به شما تزریق شده، که این ماده باعث پدیدار شدن آنتی ژن غشایی اختصاصی پروستات در اسکن ‌شما می شود.

توصیه های پایانی

 • جهت تشخیص و درمان به موقع سرطان پروستات توصیه می شود که همه مردان بالای 50 سال باید تست PSA خون را اندازه گیری نمایند.
 • اگر در خانواده شما پدر، عمو و یا برادر مبتلا به سرطان پروستات دارید شانس شما نسبت به افراد طبیعی 5 برابر می باشد و لذا بالای 40 سال تحت نظر دکترتان باشید.
 • هر گونه PSA افزایش یابنده باید نمونه برداری شود. مثلاً 1 ← 2 ← 3
 • در صورت  تشخیص سرطان پروستات به موقع سرطان پروستات و درمان به موقع آن عمر طبیعی خواهید داشت و لذا فرصت طلائی مراجعه و تشخیص به موقع سرطان را از دست ندهید.
 • قطعی ترین روش تشخیص سرطان پرستات نمونه برداری از طریق مقعد می باشد که در فیلم زیر می بینید.

در صورت نیاز جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.5/5 - (6 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر خسته نباشید
  جناب آقای دکتر بنده التهاب پروستات داشتم و قرص امنیک 04 افلوکساسین 200 مصرف میکردم.دیروز متاسفانه در هنگام خود ارضایی خیلی خشن انجام دادم ناگهان حس کردم سره عالتم از داخل میسوزد و ادامه ندادم.و الان با هر بار ادرار کردن اول ادرار لخته خون می آید. و نوک عالتم میسوزد.
  اقای دکتر خیلی من میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   پماد جنتامایسین موضعی بزنید به نوک آلت
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   مایعات زیاد مصرف کنید و که ادرارتون زیاد بشه تا سریعتر خوب بشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر کرمی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر حسین کرمی
  سن بیمار63 - در تاریخ آذر 1394 در اثر سرماخوردگی شدید PSA برابر 39/6 شده بود و پس از 5 ماه بر اثر مصرف آنتی بیوتیک و ترازسیون PSA زیر 4 اومد - و تا تاریخ 1399/10/30 ، PSA همیشه پایین 4 بوده و در این تاریخ بر اثر بیماری کرونا و سرماخوردگی PSA برابر با 18/5 شد و سپس در تاریخ 1400/10/1 برابر PSA=16 و در تاریخ 1400/3/20 برابر PAS=14/3 و Free PSA=0/78 و سونوگرافی خوب بوده و کمی بزرگ شدن پروستات را نشان میدهد و دکتر معالج تشخیص نمونه برداری اعلام کرد . با توجه به پرونده اینجانب آیا نمونه برداری لازم و ضروری می باشد؟
  در صورتیکه نمونه برداری انجام گیرد چه آسیب هایی به بدن میرسد؟
  در ضمن در ماه های بهمن و اسفند تکرر ادرار زیاد بوده و در اردیبهشت کمتر و در حال حاضر شب ها فقط یک بار موقع نماز صبح است و هیچ آثاری از لحاظ سوزش ادار و ... وجود ندارد و
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 3 سال پیش)
   باید نمونه برداری انجام شود
 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام وقت بخیر
  من دوماه قبل در شهرستان جراحی turp پروستات انجام دادم به دکتر جراح دسترسی ندارم از اینجا رفته.
  ۱- قبل از عمل اندازه پروستات ۶۰ سی سی بود حالا دو ماه بعد از عمل سونوگرافی کردم اندازه ان ۷۰سی سی نشان میدهد بجای آنکه کوچکتر شود بزرگتر شده علت چیست؟

  ۲- دو ماه است بعد از عمل آنتی بیوتیک افلوکساسین ۲۰۰ هر ۱۲ ساعت مصرف می کنم تا چه زمانی باید ادامه دهم .
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 3 سال پیش)
   اگر علابمتون بهتر شده نیاز به اقدامی نیست و دارو رو قطع کنین
 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 621 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر. 56 سال سن دارم. ماه رمضان امسال کامل روزه گرفتم. از ظهر تا افطار با اینکه روزه بودم، تکرر ادرار داشتم؛ البته نه همیشه.
  من روزی 1 عدد قرص تامسولوشن میخورم. از اواخر ماه رمضان در قسمت کشاله ی ران سمت چپم، در بعضی از موقعیت ها، مثلا هنگام بالا رفتن از پله، احساس درد دارم. صبح ها که از خواب بیدار میشم، در هر 2 پهلو، احساس درد دارم که این درد با شروع فعالیت روزانه قطع میشود.
  آخرین آزمایشی که در 10 روز پیش انجام دادم رو ارسال میکنم. چه دستوری میفرمایید؟

  باتشکر
  1. تصویر کاربر مجید سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   درد در کشاله ی ران چپ موقع بلند شدن و نشستن هم درد شدید دارد.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   سونوگرافی از کشاله ران و کلیه ها و مثانه انجام شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 424 مشاهده پرسش
  پروستات دارم و زیر شکمم ورم کرده و در موقع ادرار تکه های خون بیرون می آید و گه گاهی پاهایم بی رمق میشوند.)البته سنگ کلیه جدیدا هم در سونوگرافی مشاهده شده است(

  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   سی تی اسکن بدون تزریق و با تزریق از شکم و لگن انجام شود و سپس مراجعه کنید
 • تصویر کاربر الهام سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر بزرگوار
  پدرم سرطان پروستات داشتن و الان نزدیک ٣ سال تحت نظر شما هستند.دکتر جان هر سه ماه چکاپشونو انجام می دهند الان هم آزمایش دادند می خواستم لطف کنید و بررسی بفرمایید که آیا نیاز به دارو هست یا نه؟
  PSA 0.5
  Free PSA 0.1
  FreePSA/PSA0.20
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   عمل رادیکال پروستاتکتومی شده؟
  2. تصویر کاربر الهام سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   بله آقای دکتر توسط خود شما جراحی شدن و تمام قسمت های پروستات خارج شده
   بعد از عمل فرمودید غدد لنفاوی هم دست زدید و سالم بودن و خارج نکردید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   عدد psa بعد عمل باید کمتر از ۰.۲ باشه. الان برای شما شده ۰.۵ . مراجعه کنید سر فرصت بررسی کنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 440 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من 33 سالمه، الان حدود 2 سالی است که همیشه نه ولی معمولا موقع ادرار حس میکنم اسپرم از من خارج میشه. قبلنا دوره حادث شدن اون بیشتر بود ولی الآن هفته ای دو بار میشه. ضمن اینکه قبلتر با دقت متوجه می شدم که تو ادرارم اسپرم هست ولی الان به وضوح انتهای ادرارم کامل این موضوع مشخصه. و اخیرا انزال با درد همراه شده. لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   ازمایش ادرار پس از انزال جهت بررسی وجود اسپرم در ادرار انجام شود
 • تصویر کاربر نيما پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 293 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب
  آقاي دكتر من ٣٢ سال دارم . حدودا يك ماه پيش به علت عفونت مقاربتي به اورولوژيست مراجعه كردم ، ١.٥گرم آزيترومايسين و ١هفته داكسي سايكلين استفاده كردم و ترشحات و سوزش برطرف شد. در عوض بعد از يك هفته درد لگن شروع شد . دوباره مراجعه كردم به دكتر و بعد از معاينه انگشتي پروستات دكتر گفتند كه پروستاتم متورم و سفت شده .قرص افلوكساسين ٢٠٠+ اومنيك+باكلوفن براي ٣ هفته تجويز كردند . الان قرص ها تمام شده و من همچنان لگن درد دارم . اوفلوكساسين هيچ تاثيري نداشت. لطفا بفرماييد چه داروهايي استفاده كنم
  من تبريز هستم و امكان مراجعه حضوري ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   علایم شما به التهاب پروستات شباهت دارد ، از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   داروهایی که گفتم ۶ هفته مصرف شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر آرش دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من با درد آلت تناسلی و زیر شکم مراجعه به پزشک کردم.سونوی مثانه مشکلی نداشت و پروستات 24ccملتهب بود.آزمایش ادرار و خون نرمال بود.10 روز سبپروفلاکساسین و 20 روز تاوانکس و تامسولوسین سونوی مجدد دادم حجم پروستات 18 ccشده ولی هنوز درد نوک آلت و زیر شکم رو دارم و وقتی جای سفت میشینم درد در آلت و مجرا دارم.ممنون میشم راهنمایی کنید.درضمن سونوی آلت هم التهاب مجرا و غدد لیتر را نشان داده.مشکلی در ادرار و تخلیه ندارم.بعد از ادرار در نوک مجرا یه ذره درد هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   درمان رو به مدت یک ماه ادامه دهید
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 1222 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من 30 ساله هستم و از 15 سالگی تا الان تقریبا هرروز 2الی 3 دفعه خودارضایی انجام دادم
  حالا تصمیم به ترک این عمل گرفتم... میخواستم بدونم آیا خطر سرطان پروستات و یا بیضه وجود داره و یا خیر؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   خیر خطر سرطان وجود ندارد ، نگران نباشید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر