راه های تشخیص قطعی سرطان پروستات

مردان بالای ۵۰ سال برای بررسی وضعیت پروستات و سالم بودن آن حتما باید به دکتر ارولوژ مراجعه کنند. روش های مختلفی برای تشخیص سرطان پروستات وجود دارد که در ادامه به تک تک آنها اشاره شده است.

اگر شما بالای 50 سال هستید یا اگر پدر، عمو و یا برادرتان مبتلا به سرطان پروستات بوده است حتماً بعد از 40 سال به دکتر ارولوژی جهت چکاپ مراجعه نمایند.

تشخیص سرطان پروستات

در حالت کلی سه روش برای  تشخیص پروستات وجود دارد.

اندازه گیری psa

1- تست سرطان پروستات PSA

اولین اقدام اندازه گیری میزان PSA خون شما می باشد. PSA ماده ای است که از پروستات ترشح و وارد خون می گردد که اندازه آن در خون بسته به حجم پروستات، دستکاری های اخیر پروستات از قبیل معاینه انگشتی، سیستوسکوپی و ورم پروستات متغیر می باشد.

اندازه PSA عمدتاً بر اساس سن بیمار و حجم پروستات بررسی می گردد. مثلاً در یک فرد 50 ساله اندازه PSA باید زیر 2 باشد ولی در یک فرد 65-70 ساله تا 4 را طبیعی تلقی می کنیم.

نقطه مهم افزایش تدریجی سطح PSA می باشد که به آن PSA Rising یا افزایش یابنده اطلاق می شود. نکته بسیار مهم هر PSA افزایش کننده تدریجی سرطان پروستات است مگر اینکه خلافش را با نمونه برداری ثابت کنیم. نتیجه اینکه اگر در آزمایشات مختلف سطح PSA خون شما روند صعودی دارد حتماً آن را جدی گرفته و به پزشک ارولوژیست یا مجاری ادرار مراجعه نمایید.

2- روش معاینه پروستات

دومین راه  تشخیص سرطان پروستات که پزشک شما انجام خواهد داد، معاینه انگشتی است که در این روش از طریق مقعد اندازه حجم و قوام پروستات شما معاینه می شود. در حالت طبیعی قوام پروستات مثل قوام کف دست در حالت انقباض می باشد.

زمانی که پروستات سرطانی می شود قوام آن سفت و مثل سنگ می گردد که در صورت چنین یافته ای، قدم بعدی  تشخیص سرطان پروستات که همان نمونه برداری از پروستات است، می باشد. در فیلم زیر چگونگی انجام بیوپسی از پروستات را با توضیحات دکتر حسین کرمی میبینید.

3- تشخیص سرطان پروستات با سونوگرافی

سومین و قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از طریق مقعد  به کمک سونوگرافی می باشد. هر فردی که

1- PSA آن حالت افزاینده تدریجی دارد.

2- اندازه PSA آن بالاتر از نرمال است.

3- علی رغم PSA نرمال ولی در معاینه انگشتی پروستات سفت شده است.

باید تحت نمونه برداری سوزنی با سونوگرافی قرار گیرد که در این روش با تعیین وقت قبلی و آمادگی های زیر انجام می گردد:

1- حتماً سه روز آنتی بیوتیک لازم جهت جلوگیری از عفونت را قبل از نمونه برداری باید شروع کنید.

2- یک هفته قبل آسپرین، پلاویکس و داروهای رقیق کننده خون را باید قطع کنید.

3- شب قبل از نمونه برداری فقط از مایعات استفاده نمایید.

4- روز قبل از نمونه برداری جهت تخلیه خوب مقعد از شیاف های ملین استفاده نمایید.

5- نمونه برداری به صورت سرپایی و در عرض 10-15 دقیقه انجام و تعداد 12 قطعه از پروستات نمونه برداری شده و به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود و جواب قطعی از نظر سرطانی و غیرسرطانی بودن پروستات مشخص می شود.

اگر جواب پاتولوژی سرطانی باشد بسته به سطح و مرحله سرطان، پزشک پیشنهادات درمانی خود را با شما هماهنگ خواهد کرد. در رابطه با درمان های سرطان پروستات با شما در قسمت بعدی صحبت خواهم کرد.

توصیه های پایانی

1- جهت تشخیص و درمان به موقع سرطان پروستات توصیه می شود که همه مردان بالای 50 سال باید تست PSA خون را اندازه گیری نمایند.

2- اگر در خانواده شما پدر، عمو و یا برادر مبتلا به سرطان پروستات دارید شانس شما نسبت به افراد طبیعی 5 برابر می باشد و لذا بالای 40 سال تحت نظر دکترتان باشید.

3- هر گونه PSA افزایش یابنده باید نمونه برداری شود. مثلاً 1 ← 2 ← 3

4- در صورت  تشخیص سرطان پروستات به موقع سرطان پروستات و درمان به موقع آن عمر طبیعی خواهید داشت و لذا فرصت طلائی مراجعه و تشخیص به موقع سرطان را از دست ندهید.

5- قطعی ترین روش تشخیص سرطان پرستات نمونه برداری از طریق مقعد می باشد که در فیلم زیر می بینید.

در صورت نیاز جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الهام شنبه ۱۰ تیر ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مجدد،، من تو سایت شما خوندم که نمونه برداری از مقعد و پشت انجام میشه،نیاز به مصرف آنتی بیوتیک قبل از نمونه برداری هست و شرایط خاصی داره،،ولی مال بابای بنده با مراجعه به دکتر و زدن لوله به قسمت جلو یعنی آلت تناسلی،و برداشتن چند قطره به قول خود بابام،مایع منی انجام شده،،،به نظرتون به این کار نمونه برداری گفته میشه؟یا چیز دیگه ای هست،و دلیل انجام همچین کاری چی می تونه باشه؟ ممنون میشم پاسخ دهید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر کمال جمعه ۹ تیر ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  چند وقتیه در ادار کردن مشکل دارم همراه با درد شدید رفتم سنو دادم پروستات با حجم 130سی سی وهتروژن مشاهده میشود وبدنبال آن باانجام آزمایش psa14.5عنوان شده درضمن سنو وآزمایش پیوست می شود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
   طبق قانون بايد اول نمونه برداري پروستات كنيد تماس٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  پدرم من سه سال قبل توده داشت پروستاتشو عمل کرده وبعد که ازمایش میدادن گفتن خوبه پروستاتش الان رفتن سنو نوشته که تغیرات مشاهده شده وباید سی تی وازمایش تکمیلی برن یعنی چی شده وهنوز ازمایش پی اس آ شونو ندادن
  1. تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۲۵ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   چرا‌جواب نمیدید اقای دکتر
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   سونو نرمال است ازمايش را نيز بفرستيد ببينم
  3. تصویر کاربر مریم جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   ازمایش چیو هنوز برا پی اس آ نرفته
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   ميفرستيد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر قدمعلی سه شنبه ۱۶ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۹ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ۲۲سالمه در نوجوانی خود ارضایی شدید داشتم حالا ادرارم به طور کامل دفع نمیشه و چند قطره ای میمونه و که با دست کشیدن از ته به سر آلت خارج نمیشه و گاهی اوقات بعدش در اثر تحرک یا نشست و برخاست ازم خارج بشه بعد از دفع مدفوع هم همین مشکل رو دارم و باید بعد از دفع مدفوع چند دقیقه بعد برم دسشتشویی و ادرار کنم میخواستم برونم ممکنه مروستات من مشکل داشته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   9-شما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام یا کانال تلگرام سلسله مباحث پزشکی اینجانب را دنبال کنید.
   🆔 https://www.instagram.com/drkarami/
   🆔 http://t.me/irdarman
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  Javad:
  با سلام خدمت دکتر حسین کرمی.من 27 سالمه دوماه پیش به علت کشیدگی آلت تناسلیم سوزش ادرار گرفتم که بعد از انجام سونوگرافی مشخص شد پروستاتم بزرگ شده دکتر به من 30تا افلوکساسین و60تا تامسولوسین تجویز کرد حالا بعد از گذشت 15 روز سوزشم یک مقدار کمتر شده ولی احساس سوزش شدیدی در ناحیه ی مقعد دارم حالا نمیدونم سوزش مقعد ربطی به بزرگی پروستات داره یا نه. اگه این سوزش به خاطر پروستاتم هست چه کار کنم داروهامو ادامه بدم یا فکر دیگه ای کنم.جواب سونوگرافی: ابعاد پروستات50×30 باحجم تقریبی 28سی سی.20سی سی هم رزیدو مشاهده شد.درضمن در مدفوعم خونی نمیبینم.آقای دکتر سوزش مقعد خیلی اذیتم میکنه خواهش میکنم راهنماییم کنید باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
   در سن شما اصلا اين سوزش بي اهميت است با رقيق كردن ادرار درست ميشود
 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر...آقای دکتر پدر من بهمن ماه سال گذشته با psa 10 و نمره گلیسون 6 طی نمونه برداری تشخیص کانسر پروستات داده شد.ولی به دلیل اینکه سنشون بالای 70 هست و بیماری دیابت و فشار خون دارن دکتر درمان با فلوتامید روزی دو عدد و هر ماه آمپول دفرلین رو پیشنهاد دادن بعد از یکسال مصرف دارو پدرم الان شدیدا دچار کاهش هموگلوبین و گلبول های خونی شدن هموگلوبین روی 8 هست...ایشون آسپرین هم مصرف میکنن ...علت کم خونی پدرم میتونه از عوارض داروی فلوتامید و یا تداخل این دارو با دیگر داروهای مصرفی ایشون برای دیابت و فشار خون و یا آسپرین باشه...جنابعالی در این مورد چه پیشنهادی دارین...ممنون از لطف و بزرگواریتون در پاسخ به سوالات...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
   يا دارو يا عمل هر دو عارضه خود را دارند
 • تصویر کاربر ﻣﺤﺮﻣﻌﻠﻲ دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  ﻗﺒﻼ ﺳﻮﺯﺵ اﺩﺭاﺭ ﺩاﺷﺘﻢ ﻛﻪ ﺗﺸﺨﻴﺺ ﺩاﺩﻩ ﺷﺪ ﺑﻪ ﺩﻟﻴﻞ ﺳﻨﮓ ﻣﺜﺎﻧﻪ ﺑﻮﺩﻩ اﺳﺖ,ﺑﻌﺪ اﺯ ﻋﻤﻞ ﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﺳﻮﺯﺵ ﺩاﺷﺘﻢ ﻛﻪ ﺑﺎ ﻣﺘﺎﻟﻮﮊﻱ و اﺳﻜﻦ اﺳﺘﺨﻮاﻥ ﺗﺸﺨﻴﺺ ﺩاﺩﻩ ﺷﺪ ﻛﻪ ﺑﻨﺪﻩ ﺳﺮﻃﺎﻥ ﭘﺮﻭﺳﺘﺎﺕ ﺩاﺭﻡ و ﺩﻳﮕﺮ ﻗﺎﺩﺭ ﺑﻪ ﻋﻤﻞ ﻧﻤﻴﺒﺎﺷﻦ...اﻻﻥ ﺩﻭ ﺳﺎﻝ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻫﻮﺭﻣﻮﻥ ﺩﺭﻣﺎﻧﻲ ﻣﻴﺸﻢ و ﺩﻳﮕﺮ ﻫﻮﺭﻣﻮﻥ ﺩﺭﻣﺎﻧﻲ ﻫﻢ ﺟﻮاﺏ ﻧﺪاﺩﻩ و ﺑﻨﺪﻩ ﺑﺮاﻱ ﺑﺨﺶ ﺁﻧﻜﻮﻟﻮﮊﻱ ﻣﻌﺮﻓﻲ ﺷﺪﻩ اﻡ ...ﻣﻴﺨﻮاﺳﺘﻢ ﺑﺪﻭﻧﻢ ﺑﻪ اﻳﻦ ﺳﺮﻋﺖ ﻣﻦ ﻧﻴﺎﺯ ﺑﻪ ﺷﻴﻤﻲ ﺩﺭﻣﺎﻧﻲ ﭘﻴﺪا ﻛﺮﺩﻡ? و ﺻﺤﻴﺢ اﺳﺖ ﺩﺭ اﻳﻦ ﻣﺮﺣﻠﻪ ﺷﻴﻤﻲ ﺩﺭﻣﺎﻧﻲ ﺷﻮﻡ?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام بايد راديو تراپي وهومون وشيمي درماني كنيد
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام جناب دکتر روند psa کاهشی بوده آزمایش اول 16بوده و در آزمایش دوم به 9 کاهش یافته و آزمایش سوم به 6 کاهش یافته
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
   بايد با دقت پيگيري كنيد
 • تصویر کاربر سیروس چهارشنبه ۱۶ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و سپاس فراوان جناب دکتر؛اینجانب 42 ساله مدت دو ماه است که با علایم سوزش در زمان ادرار و حین انزال ،تاخیر آزار دهنده در ادرار و درد پرینه و تکرر آزاردهنده ادرار و قطره قطره آمدن ادرار و کاهش و افزایش مقطعی قطر ادرار؛به پزشک مراجعه کردم و بعد از آزمایش pca و سونوگرافی پزشک اورولوژ یست تشخیص پروستاتیت داد و کپسول تاوانکس و امنیک را تجویز نمود که با مصرف آنها تاثیر بسزایی صورت نمی گیرد.. جناب دکتر آیا این بیماری درمان می شود؟پس از چه زمانی؟استمرار این وضعیت موجب آسیب کلیه،مثانه و... نمیشود؟ پاسخ های حضرتعالی را دیدم.بعضا فرموده بودید که نیازی به مصرف دارو نیست و ... وقتی مایعات مصرف میشود کرارا باید به دسشویی رفت و بعضا ادرار نمی آید و بعضا شب تا صبح ۷ بار دستشویی میروم ....سپاس از پاسخ حضرتعالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۶ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
   تنها درمان شما بيخيالي اين موضوع است از هيچ دكتري متيجه نميگيريد
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر