راه های تشخیص قطعی سرطان پروستات

مردان بالای ۵۰ سال برای بررسی وضعیت پروستات و سالم بودن آن حتما باید به دکتر ارولوژ مراجعه کنند. روش های مختلفی برای تشخیص سرطان پروستات وجود دارد که در ادامه به تک تک آنها اشاره شده است.

اگر شما بالای 50 سال هستید یا اگر پدر، عمو و یا برادرتان مبتلا به سرطان پروستات بوده است حتماً بعد از 40 سال به دکتر ارولوژی جهت چکاپ مراجعه نمایند.

تشخیص سرطان پروستات

در حالت کلی سه روش برای  تشخیص پروستات وجود دارد.

اندازه گیری psa

1- تست سرطان پروستات PSA

اولین اقدام اندازه گیری میزان PSA خون شما می باشد. PSA ماده ای است که از پروستات ترشح و وارد خون می گردد که اندازه آن در خون بسته به حجم پروستات، دستکاری های اخیر پروستات از قبیل معاینه انگشتی، سیستوسکوپی و ورم پروستات متغیر می باشد.

اندازه PSA عمدتاً بر اساس سن بیمار و حجم پروستات بررسی می گردد. مثلاً در یک فرد 50 ساله اندازه PSA باید زیر 2 باشد ولی در یک فرد 65-70 ساله تا 4 را طبیعی تلقی می کنیم.

نقطه مهم افزایش تدریجی سطح PSA می باشد که به آن PSA Rising یا افزایش یابنده اطلاق می شود. نکته بسیار مهم هر PSA افزایش کننده تدریجی سرطان پروستات است مگر اینکه خلافش را با نمونه برداری ثابت کنیم. نتیجه اینکه اگر در آزمایشات مختلف سطح PSA خون شما روند صعودی دارد حتماً آن را جدی گرفته و به پزشک ارولوژیست یا مجاری ادرار مراجعه نمایید.

2- روش معاینه پروستات

دومین راه  تشخیص سرطان پروستات که پزشک شما انجام خواهد داد، معاینه انگشتی است که در این روش از طریق مقعد اندازه حجم و قوام پروستات شما معاینه می شود. در حالت طبیعی قوام پروستات مثل قوام کف دست در حالت انقباض می باشد.

زمانی که پروستات سرطانی می شود قوام آن سفت و مثل سنگ می گردد که در صورت چنین یافته ای، قدم بعدی  تشخیص سرطان پروستات که همان نمونه برداری از پروستات است، می باشد. در فیلم زیر چگونگی انجام بیوپسی از پروستات را با توضیحات دکتر حسین کرمی میبینید.

3- تشخیص سرطان پروستات با سونوگرافی

سومین و قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از طریق مقعد  به کمک سونوگرافی می باشد. هر فردی که

1- PSA آن حالت افزاینده تدریجی دارد.

2- اندازه PSA آن بالاتر از نرمال است.

3- علی رغم PSA نرمال ولی در معاینه انگشتی پروستات سفت شده است.

باید تحت نمونه برداری سوزنی با سونوگرافی قرار گیرد که در این روش با تعیین وقت قبلی و آمادگی های زیر انجام می گردد:

1- حتماً سه روز آنتی بیوتیک لازم جهت جلوگیری از عفونت را قبل از نمونه برداری باید شروع کنید.

2- یک هفته قبل آسپرین، پلاویکس و داروهای رقیق کننده خون را باید قطع کنید.

3- شب قبل از نمونه برداری فقط از مایعات استفاده نمایید.

4- روز قبل از نمونه برداری جهت تخلیه خوب مقعد از شیاف های ملین استفاده نمایید.

5- نمونه برداری به صورت سرپایی و در عرض 10-15 دقیقه انجام و تعداد 12 قطعه از پروستات نمونه برداری شده و به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود و جواب قطعی از نظر سرطانی و غیرسرطانی بودن پروستات مشخص می شود.

اگر جواب پاتولوژی سرطانی باشد بسته به سطح و مرحله سرطان، پزشک پیشنهادات درمانی خود را با شما هماهنگ خواهد کرد. در رابطه با درمان های سرطان پروستات با شما در قسمت بعدی صحبت خواهم کرد.

توصیه های پایانی

1- جهت تشخیص و درمان به موقع سرطان پروستات توصیه می شود که همه مردان بالای 50 سال باید تست PSA خون را اندازه گیری نمایند.

2- اگر در خانواده شما پدر، عمو و یا برادر مبتلا به سرطان پروستات دارید شانس شما نسبت به افراد طبیعی 5 برابر می باشد و لذا بالای 40 سال تحت نظر دکترتان باشید.

3- هر گونه PSA افزایش یابنده باید نمونه برداری شود. مثلاً 1 ← 2 ← 3

4- در صورت  تشخیص سرطان پروستات به موقع سرطان پروستات و درمان به موقع آن عمر طبیعی خواهید داشت و لذا فرصت طلائی مراجعه و تشخیص به موقع سرطان را از دست ندهید.

5- قطعی ترین روش تشخیص سرطان پرستات نمونه برداری از طریق مقعد می باشد که در فیلم زیر می بینید.

در صورت نیاز جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۴( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقا دکتر بعلت سابقه پروستات در خانواده به دکتر مراجعه کردم ا 40 سال دارم سونوگرافی اولیه نوشتند انجام دادم پروستات با حجم تقریبی 42cc و بزرگتر از حد طبیعی نشان داد مجددا دکتر سونوگرافی پر واخالی نوشتند گفتند 24 ساعت بعد از نزدیکی انجام دهم انجام دادم جواب حاکیست مثانه پر با حجم 600 ضخامت جداری نرمال بعدازتخلیه ادراری حدود 96cc مشاهده شد لطفا راهنمای کنید پروستات حاد دارم یا نه هیچ علایمی مثل تکرر ادرار شب بیدار شدن یا ... ندارم
  1. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۴( 5 سال پیش)
   با سلام رضا هستم 20 اردیبهشت سوال فرستادم لطفا درصورت امکان پاسخ دهید آخر نگران هستم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۴( 5 سال پیش)
   علامت ندارید مهم نیست نگران نباشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر م.ح سه شنبه ۱۸ فروردین ۹۴( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دو سال پیش سنگ کلیه دفع میکردم رفتم سنوگرافی گفتن یه کمی پروستات ات بزرگه حجمش ۲۶cc بود بعد اون آنتی بیوتیک تجویز کردن به همرا تامسولوسین بعد از گذشت چند ماهی اندازه پروستاتم شد ۱۸ccولی بعد از گذشت مدتی بازم علامو داشتم بازم یه سنو دادم بازم ابعاد پروستاتم نرمال بود اما اورولوژیستم بازم آنتی بیوتیک نوشت خوردم بعد از گذشت زمان بازم خوب نشدم دکترم رفتم گفت سنو کردو گفت یه چیز مشکوکی تو مثانه ات مشاهده میشه سیستوسکوپی کنیم بهتر بعد از اون دکتر گفت هیچی نیست و پروستاتت نرماله و باید اعصابتو کنترل بکنی دچار مثانه عصبی هستی و قرص ای دیگه ی نوشت که خیلی اذیتم میکرد ولی بازم خوب نشدم چند تا دکتر عوض کردم فکر کنم همه ی آنتی بیوتیک رو هم اعم از سیپرو ،افولا،لووفوکساسین و خیلی دیگر که علاوه بر این که خوب نشدم معده ام را نیز ناراحت کردم آقای دکتر الان من چی کار کنم آخرش چی میشه با این سن کمم 2۶سالم دچار این موضوع شدم خیلی سخته زندگی برام خودم علپم ازمایشگاه خوندم تو آزمایشاتمم از کشت ادار تا کشته منی تر و تمیز بودن . آخرش چی میشه خیلی زندگی برام سخته خیلی لطفا راهنماییم کنیم اگه پروستات بردارن مشکلم حل میشود . امیدم به خدای متعال بعدا جنابعالی .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ فروردین ۹۴( 5 سال پیش)
   مهم نیست
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر میخواستم بفرمایید تعداد دفعات ارتباط جنسی در مسیله پروستات چقدر تاثیر دارد؟

  آیا تعداد دفعات آن جهت افراد 52 ساله رد هفته چند بار باید باشد؟

  سپاسگزارم دعای خیر دارم براتون
  1. تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۳( 5 سال پیش)
   سلام دکتر جان منتظ جواب هستم ممنونم
 • تصویر کاربر سید یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر - بزرگی پروستات با حجم 68 سی سی و PSA5/07 خطرناک است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۳( 5 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۲۶ دی ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدر من 63 سالشونه بردیمش بیمارستان هاشمی نژاد می گن رادیکال پروستات داره الان تقریبا 6 بار بردیمش هر دفعه یک چیزی می گن دوبار تست psa خون داده اولیش 8.2 و دومیش 15 بود. یکبار نمونه برداری از پروستات یکبار عکس هسته ای الانم گفتن باید ام ار ای بشه به خدا خسته شدیم هیچکی نمی گه چی شده که ما لاقل بدونیم چکار بکنیم دکتر جان ما لان باید چکار بکنیم دقیقا .عکس گزارش پاتولوژی ضمیمه شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ دی ۹۳( 5 سال پیش)
   09351142080 سریعا جهت ویزیت حضوری بیایید فردا شنبه ساعت 7 شب مطب 02122642744
  2. تصویر کاربر میلاد جمعه ۲۶ دی ۹۳( 5 سال پیش)
   دکتر جان ما شهرستان هستیم راهمون دوره تورو خدا بگید چکار کنیم ؟اگه نیاز به عمل هست بگید ما میایم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فردین جمعه ۲۸ آذر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  اقای دکتر من ۳۰سال دارم حدود ۲یا۲/۵سال هست عفونت پروستات دارم در ابتدا تحت نظر دکتر شهدادی بودم وسیستوسکوپی نیز شدم ودارو مصرف کردم اما نتیجه ای نگرفتم در حا ل حاضر حدود ۴یا۵ماه هست که دچار بیماری هپاتیت خود ایمنی شدم وتحت درمان دکتر بیژن احمدی قرار گرفتم و داروهای پردنیزلون وازاتیوپترین استفاده می کنم قبل از این موضوع در تارخ۱۰مهرماه امسال به دکتر جاوید صمدی ارولوژیست در تهران مراجعه کردم وداروهای تامسولوسین,افلوکساسین,فنازوثریدین ,ناپروکسن ...مصرف کرده ام گاهی خوبم گاهی درد دارم ضمنا داروهای دکتر صمدی تموم کردم از حنابعالی تقاضا دارم مرا راهنمایی کنید بسیار سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ آذر ۹۳( 5 سال پیش)
   باید نوار عصب مثانه بگیرید
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۲ آذر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت شما من مردی35 هستم و دارای یک فرزند دوماه پیش تکرر ادرار شدید داشتم یعنی نیم ساعت یکبار با ادرار زیاد و و هیچ دردی نداشتم سونوگرافی دادم و گفتند التهاب پروستات داری و قرص تامسولوسین برام تجویز کردند که یکماه مصرف کردم نه تنها خوب نشدم بلکه درد هم بهش اضافه شد رفتم یه متخصص دیگه و سونوگرافی و آزمایش کشت دادم که گفتن پروستاتت طبیعیه و التهاب نداره و ازمایشتم نرماله ولی بازم تامسولوسین برام تجویز کرد الان دیگه طوری شده اصلا بیرون نمی رم از شدت درد چون هر لحظه که چند طره ادرار داشته باشم باید زود تخلیه کنم وگرنه دردش آنقدر وحشتناک میشه چند شبانه روز نمی خوابم از درد مثانه و مجاری ادرار . بعد ادرار دو رشته میشه و بی قدرت خارج میشه آقای دکتر من مشکلم چیه مریضیم چیه؟ ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۳( 5 سال پیش)
   باید نوار بگیرید
 • تصویر کاربر ابوالفضل دوشنبه ۱۰ آذر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  در سونوگرافی اندازه پروستات
  اینجانب 39 در 30 در 38 با حجم 24 سی سی می باشد.
  در حال حاضر روزی یک عدد کپسول امنیک مصرف می کنم.
  اما شبانه یک تا دو بار تکرر ادرار
  با تاخیر و جریان ضعیف ادرار مواجه هستم.
  شما چه صلاح می دانید؟
  ادامه مصرف دارو یا عمل جراحی لیزری یا....؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۳( 5 سال پیش)
   باید سیستوسکوپی شوید 02122642744 هماهنگ فرمایید در خدمتم
 • تصویر کاربر سید شنبه ۸ آذر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر و خسته نباشید باستحضار میرساند اینجانب طی یک دردی که از مثانم گرفت به دکتر رفتم طی آزمایش معلوم شد سنگی در دیستال حالب راست در محل ورود به مثانه مشاهده میشود.حدود 6 میلی.. همچنین از پروستات هم معاینه بعمل امد و کفتند بزرگ و حجم آن 32 سی سی میباشد.. درحالی که اینجانب مشکلی از لحاظ ادراری نداشتم وفقط مورد تکرر داشتم. لطفا در مورد اینکه چه اندازه بزرگی خطرناک است و اینکه با عمل تکرر ادرار از بین میرود با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ آذر ۹۳( 5 سال پیش)
   مداركتان را جهت درمان بياوريد ببينم
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۰ آبان ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام،
  می خواستم بدانم آیا امکان بازیابی توان جنسی پس از برداشتن پروستات وجود دارد؟ شرایط آن چیست؟ چند مدت پس از جراحی می توان درمان آسیب جنسی را شروع کرد؟
  ممنون - طاهری
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آبان ۹۳( 5 سال پیش)
   مشکلات جنسی بهد از جراحی سرطان است نه عمل ساده پروستات
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر