رنج نرمال free psa و مقدار psa در سرطان پروستات

سرطان پروستات دومین سرطان شایع منجر به مرگ در مردان بعد از سرطان ریه می باشد. مقدار psa در واقع چراغ هشدار دهنده ی سرطان پروستات است. در این مقاله به شما می گوییم نسبت free psa به total psa چقدر باید باشد. 

زمانی که سرطان پروستات خود را با کم خونی، درد منتشر استخوان ها، شکستگی خودبخود استخوان ها و یا سوراخ های حالب و از کار افتادن کلیه ها نشان می دهد که کار از کار گذشته و دیگر هیچ کاری نمی توان کرد و لذا با توجه به اهمیت سرطان پروستات و تشخیص به موقع آن، سوال و جواب های رایج درباره PSA که نقش چشمک زن در شروع سرطان پروستات مردان را برعهده دارد، با هم مرور می کنیم.

psa چیست؟

PSA یک ماده پروتئینی است که از سلول های پروستات مردان ترشح و اغلب وارد مایع منی شده و در جهت سیال بودن مایع منی و نطفه های مرد و بالغ شدن نطفه ها عمل می کند و در حالت طبیعی مقدار کمی از آن وارد جریان خون می شود.

علت بالا بودن psa در آزمایش خون چیست؟

1- سرطان پروستات که شایع ترین علت بالا بودن psa است. مشخصه سرطان پروستات افزایش بالارونده ی PSA است یعنی به صورت مداوم در هر اندازه گیری، سطح آن بالا می رود.

2- بزرگی خوش خیم پروستات و التهاب پروستات نیز از عوامل بالارونده PSA می باشند ولی وقتی علت بالارونده PSA سرطان پروستات نباشد افزایش PSA در این موارد خیلی زیاد نیست و حالت صعودی با گذر زمان ندارد.

بزرگ شدن پروستات چه تاثیری بر روی ادرار کردن، توانایی جنسی و نعوظ مردان می گذارد؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

بزرگ شدن پروستات

در چه سنی باید PSA خون را اندازه گرفت؟

اصولاً سرطان پروستات بیماری مردان بالای 50 سال است و لذا بهترین زمان شروع به چکاپ سرطان پروستات، بالای 50 سال می باشد. در مردانی که عمو، برادر و پدرشان به سرطان پروستات مبتلا شده اند بهتر است، سطح PSA خون در آنها بالای 40 سال اندازه گیری شود.

مقدار نرمال پی اس ای چقدر است؟

اندازه PSA در خون با توجه به حجم، مقدار بزرگی پروستات و سن بیمار تفسیر می شود. مثلاً برای پروستاتی حجیم که اندازه آن 100 گرم است، PSA 4-6 اغلب طبیعی است و همین مقدار 6-4 اگر حجم پروستات 30 گرم و سن بیمار پایین باشد، می تواند نشان دنده سرطان پروستات در فرد مذکور باشد.

بطور تقریبی مقدار طبیعی PSA در هر سن به صورت زیر است. گرچه بطور کلی، مقدار طبیعی PSA را کمتر از ۴ نانو گرم بر میلی لیتر در نظر می گیرند.

 • مردان تا سن ۵٠ سال کمتر از 3ng/ml
 • مردان تا سن ۶٠سال کمتر از 4ng/ml
 • مردان تا سن ٧٠ سال و بیشترکمتر از 5ng/ml

نکته مهم در اندازه گیری PSA و تشخیص سرطان پروستات برحسب آن، سطح بالارونده مداوم PSA در خون است، یعنی اگر در آزمایش های سریالی و در پیگیری های هر سه ماه سطح PSA خون منحنی بالارونده تدریجی داشته باشد تحت عنوان PSA Rizing و با شک قوی به سرطان پروستات، بیمار حتماً باید تحت بررسی بیشتر قرار گیرد.

رنج نرمال free psa چقدر است؟

psa پروتئینی است که از غده پروستات ترشح می شود. psa در خون به صورت آزاد و کل وجود دارد. free psa یعنی به صورت آزاد و بدون ترکیب با پروتئین وجود دارد.

در مواقعی که به سرطان پروستات مشکوک باشیم، علاوه بر psa total، مقدار free psa را نیز اندازه گیری می کنیم. رنج نرمال free psa حدود 0.25 است. هر چقدر این عدد کمتر شود، شانس ابتلا به سرطان پروستات بیشتر است.

تفاوت free psa با total psa چیست؟

PSA ترشح شده از پروستات به دو شکل آزاد و ترکیب با پروتئین در خون جریان دارد. هر چه مقدار PSA کل (TOTAL PSA) بالاتر و سطح PSA آزاد (Free PSA) کمتر باشد، شانس ابتلا به سرطان پروستات بالا می رود.

اگر پی اس ای خون بالاتر از طبیعی و یا حالت صعودی داشته باشد تکلیف بیمار چیست؟

شما باید به دکتر کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید. دومین قدم معاینه انگشتی پروستات شما توسط پزشک جراح کلیه و مجاری ادرار می باشد که اگر در معاینه انگشتی قوام پروستات سفت و سخت باشد شک به سرطان پروستات را بالا می برد ولی روش قطعی تشخیص سرطان پروستات نیست و حالت کمک کننده دارد.

قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات چیست؟

در هر بیماری که سطح پی اس ای خون آن بالا باشد یا حالت افزاینده دائم داشته باشد و یا در معاینه مقعدی پروستات سفت شده باشد باید نمونه برداری پروستات انجام شود.

نمونه برداری پروستات به کمک سونوگرافی و از راه مقعد قطعی ترین و دقیق ترین روش تشخیص سرطان پروستات می باشد که در آن به کمک سونوگرافی پروستات را از مقعد مشخص کرده و تعداد 12 قطعه از نقاط مختلف و مشکوک پروستات نمونه برداری جهت فرستادن به آزمایشگاه پاتولوژی گرفته می شود و پس از اعلام جواب آزمایشگاه که حدود یک هفته طول می کشد تکلیف بیمار و پزشک در رابطه با سرطانی بودن و یا نبودن پروستات مشخص می گردد.

در فیلم زیر چگونگی انجام بیوپسی پروستات را با توضیحات دکتر کرمی مشاهده می فرمایید.

در صورت نیاز، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جمشید جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اندازه پوستات من ۳۶هست psaخونم ۰۴۴ هست سنم۴۵سال هست آیا من مشکلی دارم دکتر شیراز قرص تامسلوسین بهم داده و قرص ‌پر وستاتان ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش)
   از نظر من در این سن درمان نیاز ندارید
 • تصویر کاربر هدا جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  پدر من 67 سال آبان 97 عمل رادیکال پروستات انجام دادند. نتیجه پاتولوژی بعد ار عمل هم خوب بود. جواب آزمایشهای PSA
  45 روز بعد از عمل 0.18
  ، سه ماه بعد 0.11 .
  سه ماه دوم بعد از عمل 0.08
  سه ماه سوم 0.38
  بود. در این نقطه پزشک معالج دستور تکرار آزمایش پس از یک ماه را دادند.
  19 شهریور (سه روز پیش) PSA
  0.46 شد.
  نظرتان را لطفا در مورد ادامه درمان بفرمایید.
  هورمون درمانی یا رادیو تراپی یا نظر دیگری دارید؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش)
   بهتر است هر سه ماه یک عدد دیفرلین بزنید
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مقدار psaمن 3.95و سنم 41و حجم پرستاتم32کمی تخلیه ادرار بعضی اوقات می ماند باید چیکارکنم البته آقای دکترموقع آزمایش یک هفته بود هرروز خود ارضایی داشتم هفت هشت روز گفتن این مهمه که تا48ساعت قبل آزمایش نداشته باشید میخواستم بدانم چیکارکنم
  1. تصویر کاربر محسن دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش)
   سلام جناب آقای دکتر هنوز جوابتون نیامده ممنون
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش)
   در سن شما نیازی به تست نیست ولی انجام داده اید دوباره جای معتبر تکرار کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.
  اقای دکتر من حدود دو ساله که مشکل تکرر ادرار دارم یعنی میتونم بگم ادرارمو نمیتونم نگاه دارم ۷۰ سالمه ۹۷/۱۰/۱۷ازمایش دادم که4/75:(psa (Eclو
  1/32:(free psa(Eclبود که با چندین بار مراجعه به دکتر که یکی گفت باید نمونه برداری بشه یکی گفت باید عمل بشه جواب ازمایش و سونوگرافیو اوردیم براتون که گفتید نیاز به عمل نیست دوتا قرص تجویز کردین (قرص تولرین و قرص تامسو ور)بعد خوردن این قرصها ۳ماه بعدش ازمایش نوشتید که این بار psa:2/54و48/free psa:0
  ایا نیاز به عمل داره یا همین قرص هارو مصرف کنم در صورت مصرف قرص چند ماه دیگه دوباره ازمایش برم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده ۴۹ ساله هستم و به پزشک مراجعه کرده‌اند ایشا فرمودند که التهاب پروستات دارم .بعضی وقته تکرار ادرار دارم . بیشتر در روز و قرص فشار خون هم مصرف میکنم ..والسارتان ۸۰
  آزمایش‌های من همه نرمال هستند و نظر شمادرمورد آزمایش چیست ؟
  Psa : 0.366
  Free psa : 0.19
  F psa/t psa : 0.52 ratio
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سیما جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .پدرم 65 ساله هستند و حدودا 4 سال پیش آزمایش psa دادن و نتیجه 19 بود که دکتر براشون نمونه برداری انجام داد و مشکلی نداشتن و با درمان دارویی ای عدد به 12 و در برج هفت سال 97 به 6 رسید و الان دوباره روی 17 که دکتر نظرشون دوباره نمونه برداری بود .آقای دکتر آیا دوباره باید انجام بشه ؟با توجه به اینکه پدرم هیچ مشکل جسمی و حتی مشکلی در ادرار یا درد نداره ،لطف بفرمایید و شما هم نظر بدید و اگر نیاز هست با مدارک خدمتتون برسیم .ممنون آقای دکتر در طول این چند سال پی اس ای مرتب نوسان داشته ولی هیچ مشکل فیزیکی مثل تکرر ادرار،درد،ادرار قطره ای و ندارند شما چه راهی پیشنهاد میدید؟آیا نداشتن هیچ گونه رابطه جنسی دلیل بالا رفتن پی اس ای هست؟راهی بخیر از نمونه برداری مجدد هست؟ ⏪ ⏪
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش)
   این با با گاید MRIباید نمونه برداری کنید
 • تصویر کاربر Hadi دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Hadi.N:
  سلام آقای دکتر. من 4 ماه قبل بصورت اتفاقی یک شب تکرر ادرار گرفتم البته بعد از ورزش دراز و نشست در کنارش و قسمت بالای مثانه کمی درد داشتم مراجعه کردم بعد از سونو گرافی که طی دو ماه مختلف دادم گفت حجم پروستات 32 سی‌سی هست و بزرگی خوش‌خیم و حجم باقی مانده بعد از تخلیه 25 سی سی ا درار گزارش شد و دکتر تشخیص پروستاتیت مزمن رو دادن و قرص سیپروفلوکساسین و پروترال 4 و باکلوفن دادند که حدود 2ماه مصرف کردم کمی بهتر شدم بعد از مدتی وقتی زیاد روی صندلی میشینم یا کمربند میبندم دوباره مثانم درد میگیره دکتر قرص تامسولوسین رو برای یک ماه دادن و گفتن اگه بازم درد گرفت باید برم نمونه برداری و سیستوسکپی البته من فقط طی این چهار ماه چند روز تکرر ادرار داشتم و شب ادراری هم ندارم توی ادرارم هم خون ندیدم خواستم نظر شما رو هم بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   از نظر من نیاز به درمان وپیگیری نیست
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده 52 سال سن دارم در مورخه980318
  Total psa: 6.30
  Free psa: 0.591
  Free psa total psa 9.38
  ------‐---------------------------------
  در مورخه 98325
  Total psa: 7.410
  Free psa: 0.675
  میباشد فقط در مواقع که هوا سرده تکرر ادرار دارم
  هیچ دردی احساس نمیکنم
  بعضی مواقع ادرارم به صورت نامنظم خارج میشه به طوری که اول جیشم به صورت دو شاخه خارج میشه
  ایا به نطرتون نیاز به لیزر داره یا اول نمونه برداری کنم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   باید ام ار ای کنید بیایید در خدمتم

 • تصویر کاربر Ali دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. ٢٨ ساله و متاهل هستم. از حدود ٢ ماه پيش احساس درد در كليه داشتم كه درد به آلت تناسلى و بيضه ميزد. سونوگرافى انجام دادم مشكلى نبود ولى بعد از گذشت مدتى احساس درد شديدى زير بيضه ها و درد و خارش در مجراه ادرار داشتم كه در خارج از كشور آزمايش دادم . عفونت نداشتم ولى دكتر تشخيص التهاب پروستات دادن و ١٠ روز تاوانكس 5٠٠ ، باكلوفن و كلورديازپوكسايد مصرف كردم. ولى مشكل حل نشده و هنوز زير بيضه و آلت تناسلى درد و سوزش دارم كه بيشتر مثل خارش ميمونه. چكار بايد انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خدا قوت آقای دکتر
  ۴۵ ساله و بدون علائم و جهت چکاب مراجه کردم و با توجه به مطالعه سایت جنابعالی علایمی از بیماری پروستات نداشتم، فقط در نعوذآلت که سفتی قبلی را ندارد و مدت آن نیز کم شده، (و نتیجه آزمایش 3.60psa و پروستات به ابعاد 35*43*43* وباحجم 34.5cc مختصر بزرگتر از حد نرمال و دارای کلیسیکاسیون coarse دیده شد)و خواهش می کنم راهنمایی فرمائید...تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید