رنج نرمال free psa و مقدار psa در سرطان پروستات

سرطان پروستات دومین سرطان شایع منجر به مرگ مردان بعد از سرطان ریه می باشد. مقدار psa در واقع چراغ هشدار دهنده ی سرطان پروستات است.

زمانی که سرطان پروستات خود را با کم خونی، درد منتشر استخوان ها، شکستگی خودبخود استخوان ها و یا سوراخ های حالب و از کارافتادن کلیه ها خود را نشان دهد که کار از کار گذشته و هیچ کاری نمی توان کرد و لذا با توجه به اهمیت سرطان پروستات و تشخیص به موقع آن سوال و جواب های رایج درباره PSA که نقش چشمک زن شروع سرطان پروستات در بدن مردان مبتلا را دارد را مرور می کنم.

psa چیست؟

PSA یک ماده پروتئینی است که از سلول های پروستات مردان ترشح و اغلب وارد مایع منی شده و در جهت سیال بودن مایع منی و نطفه های مرد و بالغ شدن نطفه ها عمل می کند و در حالت طبیعی مقدار کمی از آن وارد جریان خون می شود.

اندازه گیری psa

چه عللی باعث افزایش PSA در خون می شوند؟

1- سرطان پروستات که شایع ترین علت است و مشخصه آن افزایش بالارونده ی PSA است یعنی به صورت مداوم در هر اندازه گیری سطح آن بالا می رود.

2- بزرگی خوش خیم پروستات و التهاب پروستات نیز از عوامل بالارونده PSA می باشد ولی وقتی علت بالارونده PSA سرطان پروستات نباشد افزایش PSA در این موارد خیلی زیاد نیست و حالت صعودی با گذر زمان ندارد.

در چه سنی باید PSA خون را اندازه گرفت؟

اصولاً سرطان پروستات بیماری مردان بالای 50 سال است و لذا بهترین زمان شروع به چکاپ سرطان پروستات بالای 50 سال می باشد. در مردانی که عمو، برادر و پدرشان به سرطان پروستات مبتلا شده اند باید در آنها بالای 40 سال سطح PSA خون اندازه گیری شود.

فرق PSA آزاد با PSA کامل خون چیست؟

PSA ترشح شده از پروستات به دو شکل آزاد و ترکیب با پروتئین در خون جریان دارد. هر چه مقدار PSA کل خون بالاتر و سطح Free PSA یا PSA آزاد کمتر و نسبت آنها باشد شانس ابتلا به سرطان پروستات بالا می باشد.

رنج نرمال free psa چقدر است؟

psa پروتئینی است که از غده پروستات ترشح می شود. psa در خون به صورت آزاد و total وجود دارد. free psa یعنی به صورت آزاد و بدون ترکیب با پروتئین وجود دارد.

در مواقعی که به سرطان پروستات مشکوک باشیم، علاوه بر psa total، مقدار free psa را نیز اندازه گیری می کنیم. رنج نرمال free psa حدود 0.25 است. هر چقدر این عدد کمتر شود، شانس ابتلا به سرطان پروستات بیشتر است.

مقدار نرمال پی اس ای چقدر است؟

اندازه PSA در خون به حجم و مقدار بزرگی پروستات و سن بیمار باید تفسیر شود. مثلاً برای پروستاتی حجیم که اندازه آن 100 گرم است، PSA 6-4 اغلب طبیعی است و همین مقدار 6-4 اگر حجم پروستات 30 گرم و سن بیمار پایین باشد شانس سرطان پروستات بیشتر می باشد و لذا در حالت طبیعی در یک مرد 55 الی 80 ساله باید به صورت ثابت PSA در سطح خون زیر 4 نانوگرم در میلی لیتر باشد و در افراد 40-50 سال سطح PSA باید ثابت و بین 3-1 باشد.

نکته مهم در اندازه گیری PSA خون سطح بالارونده مداوم آن است یعنی اگر در آزمایش های سریالی و در پیگیری های هر سه ماه اگر سطح PSA خون منحنی بالارونده تدریجی داشته باشد تحت عنوان PSA Rizing و با شک قوی به سرطان پروستات حتماً باید تحت بررسی بیشتر قرار گیرد.

اگر پی اس ای خون بالاتر از طبیعی و یا حالت صعودی داشته باشد تکلیف بیمار چیست؟

شما باید به دکتر کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید. دومین قدم معاینه انگشتی پروستات شما توسط پزشک جراح کلیه و مجاری ادرار می باشد که اگر در معاینه انگشتی قوام پروستات سفت و سخت باشد شک به سرطان پروستات را بالا می برد ولی روش قطعی تشخیص سرطان پروستات نیست و حالت کمک کننده دارد.

تشخیص سرطان پروستات

قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات چیست؟

اگر در هر بیماری که سطح پی اس ای خون آن بالا باشد یا حالت افزاینده دائم داشته باشد و یا در معاینه مقعدی پروستات سفت شده باشد باید نمونه برداری پروستات انجام شود. نمونه برداری پروستات به کمک سونوگرافی و از راه مقعد قطعی ترین و دقیق ترین روش تشخیص سرطان پروستات می باشد که در آن به کمک سونوگرافی پروستات را از مقعد مشخص کرده و تعداد 12 قطعه از نقاط مختلف و مشکوک پروستات نمونه برداری جهت فرستادن به آزمایشگاه پاتولوژی گرفته می شود و پس از اعلام جواب آزمایشگاه که حدود یک هفته طول می کشد تکلیف بیمار و پزشک در رابطه با سرطانی بودن و یا نبودن پروستات مشخص می گردد.

در فیلم زیر چگونگی انجام بیوپسی پروستات را با توضیحات دکتر کرمی مشاهده می فرمایید.

در صورت نیاز، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.9 (78.62%) 29 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر این نتیجه آزمایش پاتالوژی بعد از عمل برداشت کامل پروستات چه مفهومی داره؟ و چه عواقبی در انتظارمون هست؟ و امید به زندگی و موفقیت عمل. سن بیمار 50 هست.
  section show prostatic tissue involved a neoplasm, composed of sheets and nests of highly atypical epithelial cells with high n/c ratio , hyperchromatic nuclei and prominent nucleoli
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش)
   باید بیایید صحبت کنیم با مدارک02122642744
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر 39 سالمه psa برابر 35 یه درد خفیف زیر شکم دارم تاخیر چند ثانیه ای در دفع ادرار دارم مدارک رو براتون میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 8 ماه پیش)
   حتما خارج از نوبت بیا ببینم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱ دی ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر خسته نباشيد باسن 64 و جواب ازمايش زير ايا نيازي به استفاده دارو و يا جراحي هست
  psatotal 4.6
  psafree0.6
  freetotal psa 13
  جواب سونوگرافي هم
  prostate with 37ccvolume is midly enlarged with mildly heterogenous achogenicity
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ودعای خیر جهت سهولت امر مورد را بصورت جدول وطی عکسی که بپیوست می باشد تقدیم حضور می کنم.باتشکر محسن احمدی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 9 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۷ دی ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۴۴ سالمه ببخشید psa من ۵.۸۷ میباشدهموگلوبین من ۱۶۰۶ و Blood Urea Nitrogen هست ۲۳ و creatnine هست ۱.۵و Urine Protein )24hr) هست ۱۶۱ و R.F. latex مثبت میباشد و کلیه راست با دیامتر۱۳۱ میلیمتر و کلیه چپ با دیامتر ۸۴ میلیمتر و کلیه های دو طرف با اکوی پارانشیمال طبیعی و بدون هیدرونفروز و سنگ رویت شدند.مثانه با شکل نرمال و ضخامت جداری قدر افزایش یافته (۵میلیمتر)و حجم پروستات حدود ۶۷ سی سی بزرگتر از نرمال اندازه گیری شد.با لجینگ لوب مدین پروستات به کف مثانه مشهود است. PVR:56 cc
  لطفا در چه شرایطی هستم و چه اقداماتی باید انجام دهم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 8 ماه پیش)
   پی اس ا را تکرار کنید زیاد است
 • تصویر کاربر ابراهیم چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام psi پدرم د ر ارز یک هفته از ۱۱شده ۱۸ به نظر تون باید چه کار کرد ده سال پیش روده بزرگش رو به خاطر یلیپ کلا بر داشتیم روده بزر گ نداره راهی برای درمان وجود دارد راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 9 ماه پیش)
 • تصویر کاربر ناصر چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. مشکل من تکرر ادرار هستش اونم بیشتر مواقعی که هوا سرده و البته شب ها هم گاهی اوقات یک یا دو بار ادرار میکنم. ولی با توجه به اینکه پدرم به خاطر بزرگی پروستات قرص مصرف میکنه من آزمایش psa دادم که مقدار 0.5 بود که از رنج نرمال بیشتر بود . به نظر شما من مشکل بزرگی پروستات دارم ؟ ممکنه خطرناک باشه؟ در ضمن من 43 سال دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 9 ماه پیش)
   در سن شما اصلا مهم نيست
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر 54سن دارم آزمایش psaمن درطول چند ماه بین5تا7متغیر بوده. نمونه برداری درشهریورماه انجام دادم. جوا Adenocarcinoma of prostat gleason 3+3=6باgread group1بوده. حالا که تشخیص سرطان دادن پزشکم گفته فقط تعداد معدودی پزشک هستند که می‌توانند این جراحی را انجام بدهند بخاطر عوارض بی اختیاری ادرار ونعوظ. آقای دکتر کجاونزد کدام دکتر باید عمل کنم که کمترین عارضه وبهترین نتیجه راداشته باشه. انتظار عوارض ذکرشده برای من تاچه حده. هیچگونه علائم بالینی هم ندارم. باسپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   بیتیید با هم صحبت کنیم02122642744 02171062300
 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده 31 سال دارم وهیچ یک از علام بلوغ رو نداشتم 4 ماه پیش مراجعه کردم به دکتر اورولوژی وآزمایش دادم ودکتر گفتن هورمون‌های جنسی شما بسیار پایین هستن وبرام دو آمپول
  Karma-HCG
  Karma-HMG
  از هر کدام 10 عدد تجویز کردن هفتگی یک عدد از هر کدام
  من این داروها رو مصرف کردم وتحریک پذیرم نسیت به جنس مقابل و نعوظ صبحگاهی زیاد شده بود و دوباره رفتم پیشش و گفت تا زمانی که ریش در بیارین باید این روند درمان ادامه بدین میخواستم بدونم روند درمان من درسته و الت من به اندازه کافی رشد میکنه ناگفته نماند که بنده بیماری دیستروفی عضلانی دارم و مادرزادی به‌سختی راه میرفتم و در 78 سالگی کاملاً زمینگیر شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 10 ماه پیش)
   تحت نظر دكتر غدد باشيد
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .psa پدرم بالای 100 هیچ دردی هم ندارن ...از بیوبسی میترسم چون اعتیاد شدید تریاک داره بستری نمیشه کرد .چکار کنم ...ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 11 ماه پیش)
   اين اگر درست باشد سرطان پيش رفته است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر