دخانیات و سیگار شایعترین علت سرطان مثانه

یکی از سرطان هایی که با مصرف سیگار شیوع آن چندین برابر می شود و سیگار به منزله کبریت روی بنزین در جهت شعله ور کردن آن عمل می کند، سرطان مثانه است.

امروزه در جامعه افراد زیادی را می بینیم که به هر علت محرک خارجی از قبیل احساس عصبانیت و یا اضطراب و یا احساس خوشی، اولین اقدام آنها روشن کردن سیگار و پک زدن های عمیق به آن است. متأسفانه در بسیاری از مراکز تفریحی و خوش آب و هوا افرادی را می بینیم که به جای استنشاق هوای خوب از قلیانها با طعم های مختلف ریه هایشان را پر می کننند غافل از اینکه امروزه ثابت شده است که شایعترین علت خیلی از سرطان ها از قبیل مثانه، کلیه و ریه استفاده از دخانیات با شکل های مختلف از قبیل: سیگار، قلیان، تریاک و … می باشد.

5images

سرطان مثانه ششمین سرطان شایع کشور ما می باشد. عوامل دیگر از قبیل کار کردن در صنایع رنگ، لاستیک سازی، نقاشی ساختمان و صنعت چرم به علت سرطان زایی بودن آنها در ایجاد سرطان مثانه دخیل هستند ولی هیچکدام از آنها به اندازه مصرف سیگار خطرناک نیستند. مصرف سیگار به تنهایی شانس سرطان مثانه را تا 4-5 برابر افزایش می دهد. در راستای شعار پیشگیری بهتر از درمان است، بهترین روش جلوگیری از ابتلا به سرطان مثانه قطع سیگار و انواع دخانیات می باشد.

علائم هشدار دهنده سرطان مثانه عبارتند از:

1- خونریزی متناوب و دوره ای بدون درد که فرد هراز چندگاهی متوجه دفع خون و لخته از ادرار می شود و به علت دوره ای بودن آن اغلب افراد اهمیت نمی دهند و زمانی به پزشک مراجعه می کنند که کار از کار گذشته است و لذا باید وجود خون در ادرار را جدی گرفت.

2- در نوعی از سرطان مثانه که به آن اینسایتو مخاطی گفته می شود ممکن است همزمان با دفع خون، تکرر و سوزش ادراری شدید خود را نشان دهد.

در صورت مشاهده خون در ادرار و شک به سرطان مثانه چه کار باید کرد؟

در صورت مشاهده خون در ادرار چه به صورت روشن و دفع لخته و یا دفع میکروسکوپی خون در آزمایش ادرار باید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید. در مرحله اول دکتر معالج از شما سونوگرافی و آزمایش خون و ادرار درخواست خواهد کرد. در صورت مشخص شدن ضایعه مشکوک باید آندوسکوپی مثانه یا سیستوسکوپی انجام شود که روش صد در صد و قطعی تشیخص سرطان مثانه می باشد.

سرطان مثانه با سیگار

قدم بعدی بعد از تشخیص آندوسکوپی تومور مثانه درمان آن به صورت آندوسکوپی و نمونه برداری و تراش تومور به وسیله دستگاه آندوسکوپ می باشد که در فیلم زیر می بینید .

در این روش با دستگاه تراش دهنده ی سرطان، کاملاً از مخاط مثانه با تراش بر می داریم و نمونه را به پاتولوژی می فرستیم که جواب قطعی آن آماده شود. اگر تومور بزرگ و عضله مثانه را درگیر کرده باشد اقدام بعدی برداشتن کل مثانه بیمار است که عمل بزرگ و پرعارضه می باشد. ولی اگر تومور سطعی باشد باید بر اساس شدت تهاجمی بودن آن از تزریق داخل مثانه ای مواد ضد سرطان از قبیل BCG یا میتومایسین استفاده می کنیم و هرماه با آندوسکوپی مثانه بیمار را از نظر عود تومور تحت نظر می گیریم.

با توجه به ماهیت آزار دهنده سرطان مثانه بهترین راه پیشگیری، قطع دخانیات می باشد و لذا اینجانب توصیه می کنم:

1- از مصرف هر گونه دخانیات از جمله سیگار، قلیان، تریاک و … جهت جلوگیری از ابتلا به سرطان مثانه خودداری نمایید.

2- اگر امروز اهل دخانیات هستید تا دیر نشده نسبت به ترک آن اقدام نمایید.

3- در صورت مشاهده خون در ادرار مخصوصاً اگر دوره ای و بدون درد است بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

4- جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

دخانیات و سیگار شایعترین علت سرطان مثانه
4.7 (93.33%) 3 رایسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
جراحی برداشتن مثانه

باسلام، بیمار مورد نظر دارای تومر در جداره داخلی مثانه است که چندین مرحله تراش داده و از پرتو درمانی هم استفاده کرده است، هم اکنون دفع ادرار از طریق لوله های نفرستومی در دو کلیه انجام می شود، آیا با وجود استفاده از پرتو درمانی ، امکان جراحی برداشتن مثانه و جایگزین کردن مثانه مصنوعی وجود دارد و امکان موفقیت این جراحی چقدر خواهد بود، با تشکر
کدام نوع مثانه جایگزین اعم از مصنوعی و یا نوع جایگزین شده توسط روده مناسب تر است
مشاهده پاسخ دکتر
2
مثانه

.:
سلام
دختری هستم 29ساله
مجرد
سه چهار سال میشه که نشت ادرار دارم
کار میرم محل کارم توالت نداره
تا ظهر خودم را نگه میدارم
از وقتی که کار رفتم اینجور شدم
حالا وقتی دسشویی دارم و حجمش هم زیاد نیست کلیه هام سوزش پیدا میکنه
سنو مثانه پر و خالی انجام دادم
دکتر گفت که مثانه کامل انجام نمیشه
سیستوسکوپی انجام بده
که چون دختر بودم انجام ندادم
حالا دکتر سنو از حالب نوشته
نظر شما چیه
چه سنویی انجام بدم
یا چه درمانی در پیش بگیرم
مشاهده پاسخ دکتر
3
عفونت مکرر ادرار

سلام من متاهل ۲۶ سالمه وزایمان هم نداشتم.یکساله که هردوماه درمیون عفونت ادرارمیگیرم که درازمایش ادرارباکتریfew است وخودسرانه باسیپرو وافلوکساسن خوب میشم.ولی بعدیکی دوماه دوباره سوزش پیشابراه میگیرم .سونوسالم بود وباقیمونده ۲۵ سیسی بود.خیلی به این موضوع فکرمیکنم وقتایی که
ذهنم سمت مثانه وحجم ادرارم میره حجم ادرارمثلا ۲۵۰ یا۳۰۰ روبایدخالی کنم بعضی وقتا تا۴۰۰ یا۵۰۰ سیسی . ولی تکررندارم.سابقه عفونت رحم دارم که توهمین یکساله هست وتاحدودی خوب شده.یه دکتری میگفت اعصابه.ولی فک میکنم مشکلی هست به خاطر عفونت و سوزش پیشابراه..ایااحتمال تنگی مجراهست ؟؟؟چون احساس میکنم قبلا راحتترتخلیه میشد والان کمی باریکه ادرارم.وایا لیزرزخم دهانه رحم به مثانه یاپیشابراه اسیب میزنه؟؟چون پارسال زخم دهانه رحم روسوزونددکترم.وبعداون سوزش گرفتم.یکی ازپزشکا گفت به خاطرلیزرزخم تحریک شده مثانت ولی چراسوزش میگیرم همیشه؟؟اگه تنگی باشه کاملا درمان میشه؟؟لطفا بفرمایین مشکلم چیه وچون واقعا ذهنم درگیرشده وافسرده شدم.
مشاهده پاسخ دکتر
4
اسپاسم و تنگی مجرا

سلام و عرض ادب.بنده با مشکل تکرر ادرار به متخصص مراجعه کردم.مشکوک ب تنگی مجرا بودم.سیستوسکوپی کردم و تنگی شدید داشتم که رفع کردن و دکتر گفت اسپاسم مثانه هم دارم.قرص باکلوفن.پروتزال وافلوکساسین تجویز کردند و مصرف میکنم و دو هفته از سیستوسکوپی میگذره و فشار ادرار خوب شده.اما تکرر ادراری ام ب شدت بیشتر شده و دائم مثانه پره و نیاز ب تخلیه دارم.به نظر شما باید چیکار کنم ؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
ممنون میشم اگه مطابق تست ارسالی اظهار نظر بفرمایین

باسلام خدمت آقای دکتر و خسته نباشید
بنده ریبوار زارعی ساکن کردستان مدت4سال است که بیماریMSبرام تشخیص داده شده وبا داروی سینووکس تحت درمان هستم درطول این چند سال بنده دچار تکرر ادرار بوده و مشکلات فراوانی را تحمل نموده ام متاسفانه همین امر سبب شده که برای مراجعه با شهرهای بزرگ جهت درمان این مساله محدودیت داشته باشم که خدا خواست و با پیج شما در اینستاگرام آشنا شدم برای تکرر ادرار تست یورودینامیک هم دادم که خدمتتون ارسال می نمایم همچنین بنده دچار سردمزاجی ونبود میل جنسی شدم ممنون میشم ازتون اگه راه حلی برای مشکلم ارائه بدین
مشاهده پاسخ دکتر
6
پوسته و قرمزی الت تناسلی

Milad:
درود، بنده مدتی قسمت پایین تر از سر التم پوست پوست میشد، حالا سر التم هم اینطور شده و اسیب پذیر و قرمز..در سر التم کمی هم حالت ترک خوردگی هم داره...و همین طور کمی سوزش با تحریک پذیری ممنون میشم راهنمایی کنید.
مشاهده پاسخ دکتر
7
شب ادراری

سلاک آقای دکتر
مردی 49 ساله هستم در طی 5 سال اخیر حدود 4 بار دچار شب ادراری شدم .مضافا به اینکه حدود 2 سال است که تخلیه ادرار به راحتی قبلا انجام نمی شود ومقداری از ادرار در قسمت نشیمنگاه مجرای ادرار باقی میماند اه باید با استبرا خارج شود.سونوگرافی از پروستات انجام دادم که گفتند اندکی بزرگ شده ولی برای سن من طبیعی است.
نوار تخلیه ادرار وهمچنین عکس رادیولوژی مجرای ادرار در فایل پیوست ارسال میگردد
لطفا در مورد شب ادراری هم راهنمایی بفرمایید با تشکر و احترام
مشاهده پاسخ دکتر
8
ریزش ادرار قطرهای

سوزش ادراری هم ندارم و راحت ادرار مییاد ولی کامل تخلیه منیشه .من دارو میتونم استفاده کنم اقای دکتر؟ تشخیص شما برام مهنه و راه حل چیه؟ ترجیح میدم دارو مرف کنم.البته خانم دکتر پرهیز گفتن با لیزر تنگی مجاری ادراری را باز کنن۰من مجرد هستم ۳۶ سالمه مشاهده پاسخ دکتر
9
احساس ادار دایم

سلام جناب دکتر حدود ۵۰ روز پیش دچار تکرر ادرار شدم البته نه خیلی شدید که به پزشک مراجه کردم که سیسکوسکوپی انجام دادند و تشخیص التهاب پروستات و تنگی مجرای خفیف در قمست قدامی دادند و بیان کردن کخ تنگی برطرف شده است ولی از زمان انجام این کار دچار احساس دایم ادرار شدم بطوری که با بیرون امدن از دستشویی احساس نیاز مجدد میکنم البته میتوانم تا ۲ ساعت و بیشتر هم با این حس مقابله کنم و ریزش ندارم و همچیت هیچ گونه سوزشی در دفع یا باریکی ادرار ندارم ..آزمایش تست منی دادم مقدار کمی باکتری گرم مثبت داشتم که در ابتدا آزیتروماسین به مدت ۱۰ روز و سپس داکسی سایکلین استفاده میکنم البته در طی رمان به علت درد زیر ییصه متوجه شدم دچار واریکسول شدید هم هستم ...مطب جنابعالی وقت گرفتم اما نوبتم ۲۵ روز دیگر است تا ان زمان چه کنم اقای دکتر؟؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
خون در ادرار

سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
مادر من سال ۹۴ بعلت وجود خون در ادرار اومدن خدمت شما که در سونو گرافی مشکل داشتن وسیستوسکوپی و عمل شدن و ۶ جلسه ب ث ژ
بعد از اون شما فرمودین هر سه ماه سونوگرافی بشن و تا الان انجام شده و خداروشکر هیییچ مشکلی وجود نداشت
این بار علاوه بر سونو آزمایش خون و ادرار ( چکاپ کامل) انجام دادن
خداروشکر در سونو هیییچ چیز مشکوکی نیست و مثانه پاک پاک است ولی در ادرار کمی خون هست
آیا از نظر شما مشکلی وجود داره ؟
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 141 بعدی »

نظرات بسته شده است.