تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  ایا با این نتیجه سونگرافی من نیاز به عمل جراحی دارم
  یا باید بیشتر برسی بشود با اسکن یا تصویر برداری هسته ای
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 2 هفته پیش)
   چون هیدروسل خفیف هست نیاز به جراحی نیست
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر مزاحم شدم پدر بنده 76 سال سن دارد باتوجه به سنو که از ایشان گرفتیم چون هر یک ساعت تکرر ادرار داشت مقداری پروستات بزرگ شده که پزشک دارو تجویز کرده ولی یک زگیل در مثانه دیده شد که سنو خدمتتون فرستادم ولی سوزش یا درد ندارند پدر بنده مشکل تنگی کانال نخاعی دارند وشرایط سیستوسکپی ندارند ممکن است با سیتی اسکن تشخیص داده شود با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 2 هفته پیش)
   باید نمونه برداری بشه
 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۱۶ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر—آقای دکتر بنده دوتا مشکل دارم ۱–پس از اتمام ادرار چند قطره بی اختیاری دارم ۲—با صدای آب و بر خورد بدن با آب احساس کاذب ادرار دارم—سونو وآزمایشات نرمال بود –قرص پروزاسین و تولتردین مصرف کردم و استبرا نیز انجام میدهم که خیلی کمک کننده بود–آیا مشکل پروستات هست یا مثانه؟میخواهم بدونم کدوم قرص درمان کننده بوده تا ادامه دهم-چون به محض ترک دارو دوباره به حالت اول بر میگردم—آیا لازم هست نوار مثانه بگیرم که مشخص شود مثانه مشکل دارد یا پروستات؟۴۰ سال سن دارم تا کی باید دارو رو ادامه دهم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ آبان ۰( 3 هفته پیش)
   قرص تولترودین ۱ هر ۱۲ ساعت مصرف کنید
 • تصویر کاربر بهار دوشنبه ۳ آبان ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشید چندروزپیش عمل هیسترکتومی داشتم بعدازچندساعت که به هوش آمدم بادردشدید پهلو ورادیوگرافی دوبار به اتاق عمل بردن وعمل روی حالب انجام دادن ودرپهلو برای تخلیه ترشح چی بادکنکی گذاشتن دکتربهمون نمیگه چه اتفاقی افتاده امکان آسیب به حالب بوده توروخدا جواب بدین فیبرمی داشتم تورحم دبل جی هم گذاشتن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳ آبان ۰( 1 ماه پیش)
   شرح عملتون رو باید بفرستید
 • تصویر کاربر پریسا پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  مادر من 64 سالشه با علایم هماچوری خفیف سونوگرافی شد توده متعدد 7تا در مثانه رویت شد .سیستوسکوپی کردیم
  دکترش بلافاصله گفت بدخیم هست.
  آیا با دیدن تصویر توده میشه تشخیص داد بدخیمه
  نمونه رو بردیم پاتولوژی قراره 24 مهر ماه جواب بیاد
  آقای دکتر با دیدن تصویر توده میشه با اطمینان گفت بدخیمه؟ تا 24 مهر نمیتونیم صبر کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   میشه شک کرد به بدخیمی ولی شدت بدخیم بودنش رو فقط پاتولوژی گزارش میده
 • تصویر کاربر ناصر پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام
  پدرم با سن 72 سال و با تشخیص پزشک باید نوار مثانه انجام دهند. سوال من این است که آیا برای انجام نوار، بی حسی انجام می شود یا خیر؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر اکرم چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  خانمی 35 ساله و متاهل هستم که حدودا دو ساله که 7 و 8 ماهی یکبار دچار شب ادراری می شوم طوری که شب خواب می بینم که در دستشویی در حال ادرار کردن هستم و در همین حال از خواب بیدار می شوم و متوجه می شوم که خودم رو خیس کردم . و تازگی ها هم 2 یا 3 هفته یکبار این اتفاق می افتد . می خواستم ببینم دلیلش چی می تونه باشه . البته من افتادگی رحم هم دارم . و مشکلی هم از نظر سوزش ادرار ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   تست نوار مثانه بدید،ممکنه اعصاب مثانه مشکلی پیدا کرده
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۳۱ سالمه و مدت سه هفته هست تکرر ادرار دارم انگار در ادرارم مقدار زیادی خون و دیده شد با توجه به نظر شما و همچنین جواب آزمایش و سونوگرافی میخواستم بدونم مشکل من چیه و همچنین آیا عفونت ادارای هم دارم یا خیر؟اگه لطف کنید راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   باید به مدت یک ماه دارو برای التهاب پروستات مصرف کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   کپسول تامسولوسین هر شب یک عدد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   قرص سیپروفلوکساسین 500 هر 12 ساعت یک عدد
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   قرص ملوکسیکام 7.5 هر 12 ساعت یک عدد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  مدتی است هنگام پریود رنگ ادرارم قرمز است و در مواقعی هم از مجرای ادار خون خارج شده است؛ در مراجعه به پزشک گفته شده است احتمال اینکه هنگام سزارین پرده بین رحم و مثانه پاره شده باشد وجود دارد.
  چقدر به این احتمال می‌توانم توجه کنم و چه احتمالات دیگری وجود دارد؟ در صورت چنین مشکلی راه درمان چیست؟ اگر درمان نشود چه عوارض دارد؟
  با احترام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 3 ماه پیش)
   احتمالش خیلی کمه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 3 ماه پیش)
   آزمایش ادرار جهت بررسی عفونت ادراری بدید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خیلی وقته یک چیزی شبیه جوش و انگار که دارای مایع سفید هستش درومده اما نه خارشی داره نه دردی
  منم سعی کردم دست کاری نکنم
  ولی الان یه مقدار نگران شدم گفتم بپرسم از شما که چیز مهمی هست؟
  یک لکه ی قهوه ای رنگی هم چند وقتی هست که درومده اینم نه خارشی داره نه دردی
  خواستم بپرسم این چیز مهمی هستش؟
  اگه لطف کنید بگید چه اقدامی کنم خیلی ممنوتون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ مرداد ۰( 3 ماه پیش)
   کپسول سفالکسین هر ۶ ساعت
  2. تصویر کاربر رضا شنبه ۲۳ مرداد ۰( 3 ماه پیش)
   آقای دکتر چیز مهمی هستش؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 3 ماه پیش)
   خیر نگران نباشید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…
HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ، به گروهی شامل بیش از 200 ویروس مرتبط گفته می شود که…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر