تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الهام چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  من از دو روز قبل درد شدید داشتم بامراجعه به اورژانس وانجام کلی آزمایش وسونو گفتند سنگ در حالب است من تهوع شدید ودرد دارم باید چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   سریعا عکس رنگی و یا سیتی اسکن بگیرید و نتیجه را اطلاع دهید
 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۱۳ خرداد ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین، مادرم چند ماهی دارای تکرر و بی اختیاری ادرار بودن که حدودا یک ماه پیش رفتن یش دکتر و نوار مثانه گرفتن و تشخیص دادن که فشار مثانه بالاست و دکتر گفت باید سیستوسکوپی بشن که در اونجا سنگهای مثانه را شکستن و تشخیص دادن که جداره مثانه در اثر وجود سنگ ضخیم شده که فقط یک قرص یتامین eدادن و یک کرم واژینال و گفتن تیر ماه بیاین برای داروی جدیدتر . میخواستم بپرسم که ایا این داروها برای کلفتی جداره مثانه کفایت میکنه یا نه ؟ و اینکه اقای دکتر از وقتی که سیستوسکوپی شدن تکرر و بی اختیاری ادارشون خیلی بهتر شده ولی بعضی وقتا که استرس دادن دچار تکرر در حد 6 دفعه در روز میشن در حالی که قبلا 8یا 9 بار در روز تکرر داشتن و هنوز هم دارن همون قرص ویتامین ای و کرم رو دوبار در هفته مصرف میکنن . ایا این تکرر در روز عادی است یانه؟و ایا این قرص و کرم برای درمان ضخیم شدن جداره کفایت میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ خرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   درمانتان خوب بوده ادامه بدهید
 • تصویر کاربر ali سه شنبه ۱۳ خرداد ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  ]قای دکتر من سوالمو یه بار پرسیده بودم فرمودین عکس بفرستم فرستادم جیمیلتان ولی پاسخی ندادین این بود که دوباره خواستم سوالمو تکرار کنم
  من 30 سالمه ودر استانه ازدواج هستم میخواستم بدونم وجود سوراخ الت در زیر ان باعث عدم بچه دار شدن میشه یانه واگه مشکلی داره راه درمانش چیه بستری و عمل جراحی لازم داره وهزینه ان را هم بفرمایید
  و اینکه ایا بعد عمل شبیه الت های معمولی میشه ممکن است بر اثر عمل دچار انحراف بشه یا نه
  ممنون از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر ali دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   آقای دکتر خیلی مچکرم از پاسخگوییتون
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ خرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   بهتر است عمل زیبائی انجام شود با شماره02122642744 تماس بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اشکان شنبه ۲۰ دی ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من یه عکس از انحراف آلتم به سمت چپ دارم خواستم بهتون نشان بدم خواهشا ایمیل خودتون رو برام بذارید تا ارسال کنم با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ خرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   فایل ضمیمه بفرست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   بفرستید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر آوات چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  من مریض خودتان هستم در سال ٢٠٠٣ کلیەم سنگ داشت با دستگاه پی سی ان عملشکردید برام الان دوبارە سنگ ساختە چند بار هم سنگ شکنی کردم ولی بازهم میسازە آلان هم دوتا کلیەم سنگ دارە

  من باید چکار کنم ؟ درمان هیچ کارش میکنە؟ یا باید دوبارە عملش کنم؟
  ممنون میشم از جوابتان من در عراق زندگی میکنم

  ببخشید سوال رو دوبارە کردم چون سوال قبلی بستیە بودید آمروز سونوگرافی کردم این جوابشە
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   سنگ کاملا در لوله حالب گیر افتادهو هر چه سریعتر جهت درمان به روش tul که فیلم ان در قسمت ویدیو سایت من است نگاه کنید و سریعا تشریف بیاورید چون کلیه از کار میافتد با شماره00989351142080 تماس بگیرید
  2. تصویر کاربر آوات پنجشنبه ۱ خرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   ببخشید باید بیاید ایران یا از عراق هم میشە درمان کرد چون راه خیلی طولانی هستش ؟
   باید عمل بشە برای این کار؟
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.
  من خانمی 25 ساله هستم که حدود یک سال و نیم پیش سقط داشتم و 3ماه بعد از سقطم دچار عفونت ادراری و سوزش شدم که با مراجعه به دکتر و مصرف آنتی بیوتیک بهتر شدم ولی بعد از گذشت یک ماه و نیم علایم من به صورت تخلیه نشدن کامل ادرار شروع شد و دوباره دارو مصرف کردم ولی خوب نشدم که دکتر اورولوژ گفتن باید سیستوسکوپی انجام بدم .انجام دادم وگفتن که جداره مثانه ضخیم شده.به من نالیدیکسیک و نیترو فرونتایین و باکلوفن 10 و بتانکول 10 روزی 1 عدد .البته 15 شب نالیدیکسیک و 15 شب نیترو فرونتایین.از مهر 92 مصرف داروها رو شروع کردم ولی هنوز صد در صد خوب نشدم و گاهی اوقات پهلوهام درد میکنه یا احساس تیر کشیدن در پهلو ها رو دارم.می خواستم بدونم کلیه هام آسیب دیده؟؟؟تو سونوگرافی همه چیز در مورد کلیه طبیعی زده.بعد از دستشویی رفتن ادرارم کامل تخلیه نمیشه و یه حس سوزش و تحریک تو مثانم احساس میکنم.من الان قصد بارداری دارم و دکتر گفتن که آنتی بیوتیکم رو قطع کنم و آزمایش کشت ادرار بدم و قبل از اقدام برای بارداری باکلوفن و بتانکول رو قطع کنم.میخواستم بدونم من اگه این دارو ها رو قطع کنم و باردار بشم آیا داروی دیگه ای هست که من مصرف کنم که تخلیه ادرارم رو خوب کنه که اذیت نشم؟؟خواهش میکنم کمکم کنید .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   جهت تشخیص قطعی باید نوار مثانه بگیرید با مطب تماس بگیرید02122642744
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  حدود 2 ماه پیش با یک درد شدید وسط پاهم از خواب بیدار شدم. حدود یک روز هم ادامه داشت. از اون موقع چند تا مشکل پیش امده واسم. اول اینکه التم کوچیک شده. یعنی مثل اینکه کشیده شده داخل شکمم. بیضه هام هم همینطور. یعنی جمع میشن توی شکمم. یه مشکل دیگه هم اینکه از اون موقع دیگه هیچ حسی ندارم. یعنی یا التم اصلن تحریک نمیشه یا فوقش یک سوم انتهاش سفت میشه.
  وسط پاهام هم که خودم دست میزنم انگار التم رفته به سمت چپ.
  تو این 2 ماه نه رابطه داشتمو نه خود ارضایی کردم. حتی جنب هم نشدم تو خواب.
  اقای دکتر اگه کمک کنین خیلی ممنون میشم. خارج از ایران هستم اینجا درس میخونم تا 3 ماه بعد هم شرایط برگشتن ندارم. اینجا هم چون بیمه نیستم نمیتونم برم دکتر. هزینش زیاده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   عزیزم همه اینها روحی است شما کاملا سالمید نگران نباش هر سوال دیگر داشتی در خدمتم ورزش بکن و این افکار را فراموش کن
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  دکتر من شهرستانیم . این جواب سونوگرافی کلیه بنده است :
  http://uplod.ir/ft5hvmrw9fd6/1.jpg.htm
  دکتر میگه باید عمل بشی (pcnl) . من حقیقتا هزینه این عمل رو نمیتونم بپردازم . راهنمایی کنین که کجا مراجعه کنم . بیمارستان ها دولتی که بتونن این عمل رو انجام بدن کجان ؟ خدا خیرت بده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   من در خدمتم تشریف بیاورید
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  لطفا در مورد هزینه عمل pcnl هم توضیح بفرمایید و اینکه ایا بیمه تکمیلی هم پذیرفته میشود ؟
  با تشکر از پاسخگوییتان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   باید اول عکس سیتی اسکن یا رنگی کلیه را ببینم هزینه بر اساس تعرفه بیمارستان میباشد لطفا با 22642744 تماس بگیرید
  2. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   دکتر من شهرستان (اهواز) ساکن هستم و مراجعه به مطبتون برام مشکله . 36 ساله هستم . سنگ در کلیه چپ به ابعاد 25*25 میلیمتر و چسبیده به دیواره داخلی کلیه میباشد . هزینه رو تقریبی هم بفرمایین ، ممنون میشم چون میخوام ببینم هزینه اش در حد و توان مالی من هست ؟
   باز هم ممنون از وقتی که میذارین
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شکوه دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 329 مشاهده پرسش
  سلام من چند روز پیش در مورد جنین هفت ماهه سوالی پرسیدم که پیغام پاسخ دادن به سوال هم دریافت کردم اما جوابی با کد رهگیری من وجود ندارد ممنون میشم من وهمسرم را هر چه زودتر از نگرانی نجات دهید . مرسی منتظرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   دوباره بفرستید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…
HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ، به گروهی شامل بیش از 200 ویروس مرتبط گفته می شود که…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر