تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحيد شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  من يك سال و دو ماه پيش براي اولين بار tur كردم و پس از ان شش دوره bcj تراپي و الان دوباره tur كردم و دوباره bcj ميزنم ايا از دارويي جديد centriq مي شه براي درمان استفاده كرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   بايد تحت نظر باشيد
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام. امروز سونوگرافی کلیه مجاری ادرار مثانه و پروستات انجام دادم. خداروشکر همه چیز نرمال بود فقط دکتر سونوگراف گفتن که مقدار کمی شن(سنگ ریزه) تو کلیه ها دیده میشه که خیلی حاد نیست میخواستم بپرسم جای نگرانی هست یا خیر؟ به خاطر درد مبهم پهلو ها و مثانه و گاهی رسیدن به بیضه ها به دکتر مراجعه کردم کمی هم سوزش ادرار دارم، آزمایش ادرار هم نرمال بود خون و سنگ یافت نشد. حتی عفدنت باکتری هم یافت نشد، قرصی تجویز نکردن میخواستم بدونم نیاز به پیگیری مجدد هست یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سونو كنيد بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر بابک جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  باسلام
  بنده در ناحيه آلت دچار نوعي رنگ پریدگی شدم که بیرنگ هستش و بعد از سکس با همسرم ملتهب و قرمز میشه هم دور كلاهك سر آلت دقيقا حول نقطه بخيه ختنه و قطر هر سفيدك حدودا بين 2 تا 5 میلیمتر
  عکس در حالت عادی بعد از سکس و در حالت برانگیختگی رو میذارم لطفا راهنماییم کنید چطور میشه برطرفش کرد...ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر ساناز شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  مادرم پس از تخلیه مثانه حجم رزیدوی ادراری حدود 120سی سی (افزایش یافته)
  میخواستم منظور از این چیه؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   خيلي زياد نيست درمان نميخواهد
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  مدت یک سال پیش بعد از ادرار درد مثانه و درد خفیف آلت تناسلی داشتم همان زمان آزمایش ادرار دادم آزمایش چیزی نشان نداد بعد از یک مدت خود به خود خوب شد الان دوباره همان درد برگشته آزمایش ادار دادم چیزی باز نبود سونوگرافی دادم آن هم چیزی نبود مشکل من اینه که بعد از ادرار احساس درد خفیف در مثانه و کمی هم در آلت تناسلی دارم در حالت دراز کش این درد بیش‌تر است ایستاده و در حالت کار اصلا احساس نمیکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   نرمال است اهميت ندهيد
 • تصویر کاربر مهرزاد جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام و احترام خدمت جناب آقای دکتر.خانم 37 ساله هستم سنگ 9 میلی در لوله حالب مشاهده شده و توسط یکی از همکاران شما تحت عمل TUL قرار گرفتم ولی متاسفانه مجرا تنگ بود و دستگاه وارد نشد و به سنگ برخورد نکرد به همین دلیل فنر دبل جی گذاشتن که مسیر رو باز کنه و قرار شد سه هفته بعد مجدد این عمل رو انجام بدهند . یک هفته از عمل میگذره و در ناحیه واژن و هنگام ادرار درد شدیدی دارم که گفتند طبیعی هست . لطفا راهنمایی بفرمایید که چه باید بکنم امکان اینکه این گرفتگی برطرف بشه هست یا نه ؟ آیا با عمل مجدد سنگ از بین می رود؟ ممنون از لطفت شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   باید بیایید ببینم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر ایمان سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  با سلام
  مادرم 69ساله میباشد و فقط کلیه راست دارد،دچار تنگی حالب شده و مرتبا از jj(دبل جی) استفاده میکند.خواستم بپرسم آیا راهی برای درمان تنگی حالب( حتی اگر طول تنگی حالب زیاد باشد) وجود دارد یا خیر؟چون تعویض دبل جی مشکلات عدیده ای برای مادرم بوجود آورده.و با وجود دبل جی مرتبا دچار انسداد دبل جی شده و اوره و کراتنینن بالا میره و کار کلیه رو مختل میکنه،نگران این هستیم به مرور این کلیه هم‌از کار بیفتد،لطفا راهنمایی بفرمایید که باید چکار کنیم.
  با تشکر...بیگدلی از اهواز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   بايد مداركتان را بلينم٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
 • تصویر کاربر ادرس سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سنگ کلیه 10 میلی در حالب دارم ایا با مایعات قابل دفع است یا باید عمل کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   نه بايد ينگ شكني حالب كنيد
 • تصویر کاربر هانيه سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقاى دكتر وقتتون بخير

  من حدود ٢يا ٣ سال پيش سنگ داشتم در كليه چپم ٧ ميل برد توجهى بهش نكردم اما تقريبا سال ٩6 اسفند ماه درد شديد گرفتم از دانشگاه برگشتم صبح روز بعدش سونو دادم در سونو سنگ نداشتم اما همچنان درد داشتم و بعد دكترم گفت سنگ بزرگ بود و كليه خراش پيدا كرده دليل درد همينه بعد بك هفته بعد رفتم سى تى اسكن انجام دادم سنگ ب اندازه ٩ ميلى متر در حالب كليه چپ داشتم اما ديگه روزاى آخر اسفند ماه بود من با مصرف زياد شياف تا ١4 فروردين ٩٧ صبر كردم و رفتم سنگ شكن انجام دادم بعد سنگ دفع شدن ى سرى تامسولوسين و قرص هيدرو كلرتيازيد5٠ دكتر داد ك ميخورم ى سرى آزمايشات و سونو گرافى برام نوشت ك ى سونو گرافى داشتم حدود 5 روز بعد از سنگ شكن ك دوتا سنگ ريزه ب اندازه ٣ و٣5 ميلى داشتم ك مايعات خيلى خوردم بعد حدود ٢٩ فروردين دردم گرفت حالت تهوع شديد استفراغ و تب و لرز داشتم، امروز ك اول ارديبهشت ٩٧ است سونو انجام دادم و عكس kub دادم چيزى نبود فقط در سونو نوشته فولنس چپ ديده ميشود اما من بى حالم حالت تهوع دارم و برا دو روز ديگه آزمايش دارم حالا دانشجوام آقاى دكتر حالت شديد استفراغ اذيتم ميكنه فولنس يعنى چه و دارو چى داره؟ حداقل يكم حالت تهوع گيجى ك دارم و بى حالى و اينكه استفراغ ميكنم كمتر بشه تا آزمايش بدم و دكترر دارو بده ممنون ميشم آقاى دكتر🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   عکس سی تی اسکن بگیرید مسخص میشود
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام مادرم چند روز پیش اومده بودن پیشتون همونی که تنگی مجرا داشتن وفرمودین که باید تست عصب مثانه بدن و مادرم داده بودن شما ایشون رو ارجاع داده بودین به خانم دکتر حیدری خانم حیدری باید برلشون سون بزنن یا کار دیگه ای باید بکنن
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   مجرا را بايد كشاد كنند
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر