تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.6/5 - (23 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ... شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت دکتر کرمی
  بنده پسر مجرد 23ساله هستم
  بعضی مواقع زیر شکمم درد میگیره و حس میکنم مثانه ام کامل تخلیه نمیشه و باید چند بار برم سرویس بهداشتی و اکثر مواقع ادرارم زرد رنگ هست و بعضی مواقع سوزش داره و بدبو هست.
  سونو گرافی هم انجام دادم که عکسش رو پیوست میکنم لطفاً بررسی کنید و بفرمایید مشکل چیست و اگه نیاز به مصرف دارویی هست ممنون میشم بگید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 5 روز پیش)
   3-سلام ، بايد جهت بررسي از نظر مثانه عصبي تست اروديناميك يا نوار مثانه بگيريد
 • تصویر کاربر جابر شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیرخدمت آقای دکتر ۲۴سالمه بیشتراز ۱۰ سالست مشکل زود ادراری دارم بااینکه چند با رسونوگرافی دادم اما هیچ دکتری نفهمید مشکلم چیست فقط دارو دادن ومنم خسته شدم ازخوردن دارو تااینکه چند روز پیش همین سال ۱۴۰۱ رفتم دکتر گفتم میخوام سیستوسکوپی انجام بدین حالا بعد عمل دکتر گفت مثانت خیلی عفونت داره خودش رو جمع کرده دارو داد استفاده کردم ولی هیچ تاثیری نکرد حالا دکتر میگه باید بری تهران عمل بوتاکس بشه مثانت حالا سوالم از شما حتمن باید این عمل انجام بشه یاچاره دیگه ای هم هست یااگر عمل بشم برا همیشه خوب میشم اگر لازم باشه میتونم از پرونده سیستوسکوپیم عکس بزارم اگر پاسخ بدین خیلی ممنونم باتشکر بنده ازشهرملایر همدان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 5 روز پیش)
   3-سلام ، بايد جهت بررسي از نظر مثانه عصبي تست اروديناميك يا نوار مثانه بگيريد
 • تصویر کاربر نامجو سه شنبه ۱۰ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام، وقت بخیر. پدر من 85 سال سن دارن یک توده 20 در 24 میلی متری در مثانه ایشان دیده شده که براشون عمل سیستوسکوپی منتهی با دو روز بستری در بیمارستان همراه با بیهوشی تجویز شده با توجه به اینکه دکتر قلب گفتن بهتر هست که ایشان بیهوش نشن آیا می شود این عمل را با بی حسی موضعی و بدون بستری انجام داد؟ و اینکه شما ایشان را ویزیت و عمل می کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۰ اسفند ۰( 2 ماه پیش)
   خیر نمیشه با بی حسی موضعی عمل کرد
 • تصویر کاربر شیخی یکشنبه ۲۴ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام چند هفته ای است که در ناحیه مثانه درد دارم و دیشب از درد بیدار شدم .وقت اینترنتی گرفتم ولی برای اردیبهشت سال اینده هست .
  راهنمایی میخواستم . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ بهمن ۰( 3 ماه پیش)
   1-سلام، بهتر است سونوگرافي كنيد.
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۳ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  درود بر آقای دکتر
  جناب دکتر من ۴۴ سال سنم هست . آزمایش ادرارم نرمال ،، کراتنین خونم ۱ هست ،،، سونو گرافی کیله ها و‌مثانه نرمال بدون سنگ و سی تی از کلیه ها هم نرمال فقط باقیمانده ادرار 16سی سی هستش .. آقای دکتر نسبت به سنم نرمال هست و رنجش از چند تا چند طبیعی هستش 🙏🙏🙏🙏سپاس گزار از محبت شما 🙏🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ آذر ۰( 5 ماه پیش)
   طبیعی هست و نگران نباشید
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۱۳ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده ۲۴ ساله هستم و دو تا سوال ازتون داشتم یکی اینکه من با مثانه پر خودارضایی کردم ایا اینکار خلل یا اسیبی به عملکرد مثانه و دفع ادرار ایجاد کرده ؟ و سوال دوم هم اینکه شب حواسم نبود و گوشی موبایل بسیار نزدیک به التم قرار گرفته بود تا صبح و صبح نعوظ داشتم ایا به عملکرد نعوظ اسیبی وارد شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ آذر ۰( 5 ماه پیش)
   خیر این موارد مشکلی ایجاد نمیکنه
 • تصویر کاربر ندا شنبه ۶ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  با سلام خانم متاهل ۲۹ ساله هستم چند ماه پیش علائم عفونت ادراری پیدا کردم ولی برخلاف دفعات قبل آنتی بییوتیک جواب نداد کشت منفی و سونوگرافی سالم بود کم کم علائم حاد برطرف شد و یه سری علائم برام موندگار شد درد و سوزش و خارش مجرای ادرار درحالت عادی که به بیرون پخش میشه که موقع نشستن و رابطه و قاعدگی بدتر میشه دکتر زنان و اورولوژ زیاد رفتم و میگن چون عفونت نداری مشکلی نیست ولی من واقعا مشکل دارم و زندگیم مختل شده من چند ساله که سالی دو سه بار مسافت یک ساعته رو سوار موتور میشم و موقع سوار شدن احساس فشار و درد در اون قسمت میکردم ولی زود برطرف میشد و آخرین بار هم چند روز قبل از شروع این مشکل بوده وقتی ورودی مجرای ادرار رو لمس میکنم و فشار میدم احساس درد و ورم در اون قسمت میکنم انگار که داخل مجرا زخم یا التهابی باشه یه دکتر زنان آمپول تریامیسولون و پماد هیدروکورتیزون داد که بعد چند روز تقریبا خوب شدم ولی بعد یک ماه دوباره علائم برگشت آقای دکتر من دیگه نا امید شدم فکر میکنم کسی نمیتونه مشکل منو تشخیص بده واقعا دارم عذاب میکشم زندگیم جهنم شده لطفا منو راهنمایی کنید باتشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر ندا جمعه ۵ آذر ۰( 5 ماه پیش)
   عکس آزمایش
  2. تصویر کاربر ندا جمعه ۵ آذر ۰( 5 ماه پیش)
   آزمایش
  3. تصویر کاربر ندا جمعه ۵ آذر ۰( 5 ماه پیش)
   جواب آزمایش
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ آذر ۰( 5 ماه پیش)
   عفونت ادراری ندارید
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ آذر ۰( 5 ماه پیش)
   به متخصص زنان مراجعه کنید که معاینه بشید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  ایا با این نتیجه سونگرافی من نیاز به عمل جراحی دارم
  یا باید بیشتر برسی بشود با اسکن یا تصویر برداری هسته ای
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 6 ماه پیش)
   چون هیدروسل خفیف هست نیاز به جراحی نیست
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر مزاحم شدم پدر بنده 76 سال سن دارد باتوجه به سنو که از ایشان گرفتیم چون هر یک ساعت تکرر ادرار داشت مقداری پروستات بزرگ شده که پزشک دارو تجویز کرده ولی یک زگیل در مثانه دیده شد که سنو خدمتتون فرستادم ولی سوزش یا درد ندارند پدر بنده مشکل تنگی کانال نخاعی دارند وشرایط سیستوسکپی ندارند ممکن است با سیتی اسکن تشخیص داده شود با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 6 ماه پیش)
   باید نمونه برداری بشه
 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۱۶ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر—آقای دکتر بنده دوتا مشکل دارم ۱–پس از اتمام ادرار چند قطره بی اختیاری دارم ۲—با صدای آب و بر خورد بدن با آب احساس کاذب ادرار دارم—سونو وآزمایشات نرمال بود –قرص پروزاسین و تولتردین مصرف کردم و استبرا نیز انجام میدهم که خیلی کمک کننده بود–آیا مشکل پروستات هست یا مثانه؟میخواهم بدونم کدوم قرص درمان کننده بوده تا ادامه دهم-چون به محض ترک دارو دوباره به حالت اول بر میگردم—آیا لازم هست نوار مثانه بگیرم که مشخص شود مثانه مشکل دارد یا پروستات؟۴۰ سال سن دارم تا کی باید دارو رو ادامه دهم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ آبان ۰( 6 ماه پیش)
   قرص تولترودین ۱ هر ۱۲ ساعت مصرف کنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

در این مقاله ی کوتاه، یک متخصص اورولوژی به ما توضیح می دهد که چه چیزی درباره…
شپش های ناحیه تناسلی، حشرات ریزی هستند که معمولا در موهای ناحیه تناسلی انسان زندگی می ‌کنند….
سنگ کلیه، توده جامدی است که از کریستال های ریز ساخته شده است. پزشک ممکن است از…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00