تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

1- آیا کلیه مبتلا کار می کند؟

2- چند درصد آسیب دیده است؟

3- شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟

4- آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.6 (72.63%) 19 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر قادر دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز سال نو مبارک دکتر جان من جوان 28 ساله و مجرد هستم از حدود 27 روز پیش صبح که از خواب بیدار شدم دفع ادرار دردناک داشتم که بعد از اون دچار تکرر ادرار شدم که گاهی اوقات با درد در الت و ناحیه زیر مثانه و گاهی سوزش ادرار همراه است
  دکتر جان خدمتتون عرض کنم که در 4121397 در یک آزمایشگاه تخصصی آزمایش دادم که در ازمایش ادرار کمی عفونت نشان داد که بدون علامت بود که بعد از اون دچار این علائم شد که در آزمایشگاه شهرمان آزمایش دادم با علایم شواهدی از عفونت دیده نشد که هر دو آزمایش به تفکیک ا خدمتتان ارسال میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
  2. تصویر کاربر قادر شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
   خیلی مخلصم آقای دکتر والا صوت و تصویر شما مایه انرژی است خدا سایه اتون مستدام نگه داره که دعای مردم بدرقه شماست
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نغمه یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وتشکر از پاسخ شما...سوال دومم اینه ک با توجه ب توضیحاتی ک فرمودید بنظرشما نیاز ب انجام سیستوسکوپی نیست؟؟قرص تولترودین مصرف نکنم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسرم دو بار در ادرار خون دیدن و الان شش ماه دیگه چیزی نبود دکتر دیگری گفتن بعد از آندوسکوپ زخم معده دارن دارو مصرف کردن آیا این هم تومار روده هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حميدرضا شنبه ۲۹ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر . پارسال پدرم سيستوسكوپي كرد كه توده از مثانه اش تخليه كردن . ٣٠ جلسه راديوتراپي و ١٢ جلسه شيمي درماني هم كردن . 5 ماه پيش براي اطمينان از مثانه سونوگرافي كرديم كه دكترش گفت بايد سيستوسكوپي جديد انجام بديم كه خوشبختانه جواب پاتولوژي فقط يه توده عفونت بود . اما ديروز آزمايش دوره اي سيستولوژي انجام داديم كه كه توي آزمايش مطالب پيوست نوشته
  لطفا راهنمايي كنيد مشكل چيست ؟؟؟ ممنون مرحله بعد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر ابوالفضل یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود و خسته نباشید بنده حدود۲۲روز پیش ب خاطر تنگی لوله حالب عمل کردم و اون قسمتی ک تنگ هس رو دادیم ازمایش خواستم جواب ازمایش رو ببینید دلیلش چی بوده با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   متدر زادی است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   مادر زادی درست است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرزاد جمعه ۲۱ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر. من مادرم 68 سال داره ومدتی هست که حالبش تنگ شده بود وبرایش لوله سوند تعبیه کرده بودند اما بعد ازمدتی دوباره که سوند رابرداشته بودند،درسونوگرافی مشخص شده بود که دوباره برگشته است.آزمایش سونوگرافی به این شرح است:کلیه راست باطول 100mmدارای اکوی پارانیشمال افزایش یافته،ضخامت کورتکس کاهش یافته8م م مشهود میباشد.هیدرونفروز متوسط تاشدید درکلیه راست مشهود است.حالب سمت راست رتروکاوال بنظر میرسد.کلیه چپ باطول 102mm دارای اکوی پارانیشمال ،ضخمات کورتکس نرمال 11 م م مشهود میباشد.سنگ درشت دردوطرف وهیدرونفورز درطرف چپ مشاهده نشده. مثانه باضخامت جداری 3/8م م افزایش یافته وفاقد ضایعه فضاگیر اینترالومینال است.
  آقای دکتر لطفا راهنمایی بفرمایید که مادرم باید چکار کند.باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   عکس IVP بگیرید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر ساناز پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یک دختر ۲۲ ساله هستم
  مدت زیادی بود حس میکردم دچار ورم قسمت تناسلی شده ام به صورتی که اصلا نمیتونستم به خاطر ظاهرش شلوار تنگ بپوشم
  سونو گرافی دادم و گفتن که هیچ مشکلی نیست
  اما هنوز هم همون احساس رو دارم و قسمت تناسلی ام به صورت ورم کرده و قلمبه از بدنم مشخصه باید چکار کنم ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   دکتر زنان معاینه کند بهتر است
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من یه پسر جوان 22 ساله هستم که کلیه سمت چپ من اکتوپیک و داخل لگن هم هست. یه مقدار هم اتروفی و کوچکتره . اتساع خفیف لگنچه هم دارم تو همین کلیه. از طرفی دو سال پیش تنگی گردن مثانه هم داشتم که با سیستوسکوپی عمل کردن و بهتر شدم .چند ماه پیش سنگ کلیه و سنگ حالب تو همون کلیه سمت چپ ایجاد شده بود که پیش چند تا پزشک اورولوژی رفتم و گفتن که باید جراحی باز بشه و عمل کردم و سنگ ها رو در آوردن.الان کراتین خون هم معمولا 14 هست . مشکل من الان اینه که همیشه ادرارم زرد رنگ و همیشه هم سوزش ادرار دارم و همیشه هم باید زود برم دستشویی.قبلا دو ساعت یه بار باید میرفتم و شب ها اصلا نمیتونستم بخوابم اما بعد اون عمل تنگی گردن مثانه بهتر شدم و هر 4 ساعت یا 5 ساعت میرم دستشویی اما باز هم اذیت میشم و نمیتونم زیاد بخوابم و وقتی صبح بیدار میشم باید حتما برم دستشویی ( نهایتا 7 ساعت میتونم بخوابم )
  ازمایش هم دادم چندین بار و عفونت ادراری ندارم.
  مشکل دیگه ام اینه که همیشه برای ادرار باید یه مقدار زور هم بزنم.
  صبح ها هم وقتی بیدار میشم و میرم دستشویی ادرارم کم میاد و یه ساعت بعدش دوباره میرم دستشویی کامل تخلیه میشه.
  مشکلاتم زیاده و سردرگم هستم که چیکار باید بکنم. لطفاً هر راهنمایی و راه حلی که برای حل مشکلات من وجود داره بهم بگین که انجام بدم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   اگر تنگي داريد بايد دوباره سيستوسكوپي مجدد كنيد
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Jamshidi:
  هزینه عمل rirsچقدر است و در کدام بیمارستانهای دولتی انجام میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱ دی ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده 27 سالمه تازه ازدواج کردم برای نعوظ هیچ مشکلی ندارم اما وقتی میخوام دخول کنم آلتم شل شده و نعوظ اولیه رو نداره چه راهکاری هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 4 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر