سنگ حالب شایعترین علت انسداد لوله حالب

هر گونه انسداد در مسیر لوله حالب به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و هر چه سریعتر باید عامل انسدادی لوله حالب برطرف گردد. در این مقاله بیماری های لوله ی حالب از جمله وجود سنگ در آن بررسی شده است.

لوله حالب به طول 25 سانتی متر می باشد که کلیه را به مثانه وصل می کند. نقش لوله حالب انتقال ترشحات کلیه ها یا همان ادرار از کلیه ها به مثانه یا همان کیسه ذخیره کننده ادرار می باشد.

لوله حالب با انقباضات منظم خود که توسط اعصاب اتوماتیک سمپاتیک و یا پاراسمپاتیک کنترل می شود عمل تخلیه خود را انجام می دهد. لوله حالب در حقیقت به مانند لوله تنفسی کلیه می باشد.

سنگ حالب چیست؟

یکی از شایعترین علل انسداد حالب حرکت سنگ از کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب می باشد. حرکت سنگ به طرف حالب دردی را ایجاد می که شاه درد عالم پزشکی بوده و حتی از درد زایمان در خانم ها نیز شدید تر می باشد.

مشخصات این درد عبارتند از: درد شدید ناگهانی که به صورت موجی به سراغ فرد آمده و او را زمین گیر و مستأصل می کند. تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، خون در ادرار ، تغییر رنگ ادرار و در کسانی که تک کلیه ای هستند قطع کامل ادرار می تواند از نشانه های گیر افتادن سنگ در لوله حالب باشد.

سنگ درون لوله حالب

امروزه قطعی ترین روش تشخیص گیرافتادن سنگ در لوله حالب انجام سی تی اسکن بدون تزریق و با تزریق می باشد. سونوگرافی اغلب گشاد شده گی کلیه ها یا هیدرونفروز را گزارش می کند که نشانه انسداد لوله حالب می باشد.

در صورت ایجاد چنین دردی بلافاصله به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی مراجعه کرده و باید اقدامات تشخیصی و درمانی انجام گردد. از شما در اورژانس بیمارستان معاینه بالینی، آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی و در صورت نیاز سی تی اسکن انجام خواهد شد و با تزریق مسکن های قوی که اغلب مورفین یا پتدین و یا کتورولاک است، درد شما تسکین پیدا خواهد کرد. اگر تب داشتید یا تک کلیه هستید و یا حامله می باشید باید به پزشک اطلاع دهید که شما را در بیمارستان بستری نمایند.

علائم ایجاد سنگ حالب

انسداد حالب ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد. نشانه ها و علائم به محل رخداد انسداد، کامل بودن یا نسبی بودن انسداد، سرعت مسدود شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن یک یا هر دو کلیه بستگی دارند. نشانه ها و علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد
 • تغییرات در مقدار ادرار تولید شده
 • دشوار بودن ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • عفونت های مکرر مجاری ادراری
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

درمان سنگ های حالب چیست؟

اگر مسیر لوله حالب تنگی نداشته باشد و اندازه سنگ زیر 4 میلی متر باشد در 95 درصد با درمان های داروئی و مصرف مایعات زیاد و ورزش کردن خودبه خود دفع می شوند و نیاز به اقدام بعدی نیست.

اگر اندازه سنگ بین 4 تا 6 میلی متر باشد 50 درصد احتمال خودبه خود افتادن سنگ وجود دارد و لذا اگر اندازه سنگ حالب زیر 6 میلی متر باشد

1- بیمار تک کلیه نباشد.

2- تب نداشته باشد.

3- حامله نباشد،

به بیمار توصیه می شود دو هفته با مصرف مایعات زیاد و افزایش تحرک بدنی و با ادرار کردن در داخل ظرفی از نظر مشاهده سنگ دفع شده، در جهت دفع سنگ تلاش کند.

اگر بعد از دو هفته سنگ لوله حالب دفع نشود و یا اندازه سنگ گیرافتاده بالای 6 میلی متر باشد دو روش درمانی برای درمان این سنگ ها وجود دارد:

thCAW596LD

1- سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL

در این روش که در فیلم زیر می بینید شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت 15-20 دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.

عمل سنگ شکنی ESWL در موارد زیر توصیه نمی شود:

1- افراد چاق

2- افراد حامله

3- افراد دارای اختلال در انعقاد خون

سنگ شکن کلیه

2- سنگ شکنی درون اندامی یا TUL

دومین و مؤثرترین روش درمان سنگ حالب عمل سنگ شکنی درون اندامی یا TUL می باشد. در این روش که با بی حسی کمری و در اطاق عمل و به صورت سرپائی انجام می شود، با عبور دوربین آندوسکوپی از داخل مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب محل گیر کردن سنگ حالب مشخص و با استفاده از امواج سنگ شکنی لیزر روی پنوماتیک سنگ را کاملاً خرد کرده و با پنس خارج می کنیم.

 در مواقعی جهت دفع شدن سنگ های خردشده داخل لوله حالب، لوله ای قلاب مانند به نام جی جی گذاشته می شود که در شکل زیر می بینید. و چهار هفته بعد به صورت سرپائی خارج می گردد.

فیلم کامل عمل TUL را می توانید در قسمت زیر مشاهده نمائید.

3- عمل لاپاراسکوپی

سومین درمان سنگ های بزرگ لوله حالب، عمل جراحی می باشد که در گذشته به صورت عمل جراحی باز ولی امروزه در راستای شعار عمل های جراحی بزرگ از شکاف کوچک تکنیک لاپاراسکوپی می باشد. در این روش به جای برش یک وجبی در شکم با عبور لوله هایی باریک به نام تروکار به داخل شکم و تزریق هوا و عبور دوربین محل سنگ حالب را مشخص کرده و با برش روی آن، سنگ حالب را خارج می کنیم که کیفیت عمل را در فیلم زیر مشاهده می نمائید.

انواع دیگر بیماری های لوله ی حالب 

1- دوتایی شدن حالب

دوتایی شدن حالب که عارضه ای مادرزادی است به وضعیتی گفته می شود که دو حالب بر روی یک کلیه تشکیل می شود. حالب دوم می تواند سالم بوده و یا تنها قسمتی از آن تشکیل شده باشد. در صورتی که هیچ کدام از حالب ها به درستی کار نکنند، ادرار می تواند به کلیه برگشته و سبب آسیب رساندن به آن شود.

2- وجود یک ناهنجاری در محل اتصال حالب به کلیه یا مثانه 

اتصال غیر عادی بین حالب و کلیه (اتصال میزنای و لگنچه) می تواند سبب تورم کلیه و در نهایت توقف عملکرد آن شود. این ناهنجاری مادرزادی بوده و یا می تواند با رشد عادی کودک و در اثر یک آسیب یا جای زخم به وجود آید. همچنین، در موارد نادر این عارضه می تواند ناشی از تشکیل یک تومور نیز باشد. یک اتصال نادرست بین حالب و مثانه می تواند سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود.

3- یورتروسل

در صورتی که لوله ی حالب بسیار تنگ باشد و اجازه عبور جریان ادرار به صورت عادی را ندهد، ممکن است یک برآمدگی کوچک (یورتروسل) در آن تشکیل شود که معمولا در قسمت نزدیک به مثانه تشکیل می شود. این تورم و برآمدگی می تواند جریان ادرار را مسدود کرده و سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود. این وضعیت امکان دارد به کلیه آسیب برساند.

4- فیبروز رترو پریتوئن

این اختلال نادر هنگامی رخ می دهد که بافت فیبروز در ناحیه خلفی شکم رشد می کند. این فیبر ها می توانند در اثر سرطان ها یا برخی دارو های درمان میگرن رشد کنند. این فیبر ها میزنای ها را احاطه کرده و آن ها را مسدود می کنند که چنین وضعیتی سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها می شود.

دیگر عوامل احتمالی

عوامل مختلفی در درون و بیرون میزنای می توانند سبب انسداد آن شوند این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

✅ یبوست شدید، با اینکه بیشتر در کودکان شیوع دارد اما در بزرگسالان هم اتفاق می افتد.

✅  تومور های سرطانی و غیر سرطانی

✅  رشد بافت داخلی مانند آندومتروزیس در زنان

✅ تورم طولانی مدت دیواره میزنای که معمولا ناشی از بیماری هایی مانند سل یا عفونتی انگلی به نام شیستوزومیازیس می باشد.

بیماری های حالب

اما توصیه های اینجانب در رابطه با سنگ حالب

1- لوله حالب به منزله نفسگاه کلیه می باشد و گیر افتادن سنگ و یا هر علتی که آن را ببندد مثل فشار به کلیه جهت خفه کردن می باشد و باید هر چه سریعتر درمان شود.

2- 95 درصد سنگ های زیر 4 میلی متر و 50 درصد سنگ های بین 4-6 میلی متر خودبخود دفع می شود.

3- حداکثر زمان برای دفع کردن 2-3 هفته است و اگر سنگ دفع نشود باید سریعاً جهت جلوگیری از خفه شدن و از دست دادن کلیه خود به پزشک مراجعه نمائید.

4- افراد تک کلیه و خانم های حامله و بیماران تب دار با سنگ انسدادی حالب باید اورژانسی در بیمارستان بستری شوند.

5- با انجام چکاب منظم و با شعار پیشگیری بهتر از درمان است، و مصرف مایعات هر دو ساعت یک لیوان و مصرف کم نمک از تشکیل سنگ در کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب جلوگیری نمائید.

در صورت داشتن سنگ حالب جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

4.3 (85.1%) 51 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پژمان شنبه ۲ تیر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مدتی هست روی کلاهک الت تناسلیم لک زده حدود سه ماهی میشه چون درد و خارش نداشت مهم نبود برام ولی الان احساس میکنم کمی بزرگتر شده نگران شدم چند تا عکس و پیوست کردم براتون ممنونم اگه بهم نتیجه رو بگین از شهرستان سنندج مزاحمتون شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
   از نظر من مهم نیستند
 • تصویر کاربر حسام شنبه ۲ تیر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر من یه پسر۲۴ ساله هستم که حدود ۴ ماه با درد مزمن و همیشگی در ناحیه LLQ درگیرم، درد باعث اخلال در عملکرد نمیشه و شدتش زیاد نیست، ولی مزمن ومداوم وجود داره. همزمان با این درد دچار احتباس ادراری و احساس رفلاکس ادراری در ناحسه چپ حالب شدم. تو این ۴ ماه یه سونوی کلیه مثانه انجام دادم که نرمال بوده، یه ct scan بدون کنتراست شکم و لگن که نورمال بوده و یه ازمایش ua-uc که منفی و نورمال بوده و یه سونوی اسکروتال که یه ضایعه کیست مانند کلسیفیه ۳ میلی متری و یه اسکرلولیت تو اپی دیدیم چمپم تشخیص داده شده ولی به هیچ وجه دجار درد در ناحیه اپی دیدیم یا بیضه و در کل اسکروتال نیستم!
  تو این مدت با انجام این آزمایش ها و تستای غربالگری ابتدا تشخیص اپی دیدیمیت واسم گذشتم و ۱ هفته سیپرو فلوکساسین ۵۰۰ روزی ۲ عدد به همراه nsaid که باعث شد ۲-۳ هفته خوب بشه دردم، بعد که درد دوباره برگشت تشخیص عفونت نهفته ادراری گذاشتن ۱۵ روز افلکساسین ۳۰۰ روزی ۲ تا به همراه nsaid که بازم ۲-۳ هفته خوب شدم ولی بعدش شروع شد، در نهایت این بار دارو رو چنج کردن به باکلوفن و ترازوسین و تولرین جهت درمان مثانه تحریک پذیر و bph که یه ۱۰ روزی نسبتا درد بهتر شد ولی باز شروع شده، به خاطر عدم خون در ادراد (اول اردیبهشت ماه) زیر بار پذیرش سیستوسکوپی و وجود یه ضایعه ماجور نمیرن، از طرفی به دلیل احساس رفلاکس مداومی که از مثانه به حالب دارم حس میکنم اسفنگتر حالب چپ به مثانه دیلاته شده؛ آیا رفلاکس مثانه به حالب صدای شکمی واضح تولید میکنه؟؟ به خاطر این صدایی که وجود داره احتمال ناراحتی روده ای و ibs هم گذاشتن ولی من به وضوح احساس میکنم این رفلاکس و صدا در ارتباط با مثانه هست، خیلی سطحیه و هیچ علامت گوارشی همراهی هم نداره...
  در مجموع آقای دکتر من 4 ماه یه درد LLQ مزمن دارم همراه با علامت احتباس و تکرر ادرار گهگاهی که دردم خوب نمیشه فقط ۲ دوره ای که آنتی بیوتیک گرفتم هر دوره ۲ هفته بهبود پیدا کرد و بازم برگشت...
  خیلی ممنونتون میشم لطف کنید و نظرتونو بگین، واقعا چند ماهه آرامشم مختل شده...
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
   از نظر من شما یالمید ودرمان دیگری نمیخواهد
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۲ تیر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دور کلاهک التم زیرش یه چربی مانند درامده باددرد نداره ولی دست که بهش میخوره درد میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
   این مهم نیست
  2. تصویر کاربر حمید شنبه ۲ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
   درد داره از صبح بیزه هام یکم درد داره
   احتمال افونت داره
   من با خانوم رابطه از پشت داشتم
  3. تصویر کاربر حمید شنبه ۲ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
   رفتم دکتر ۲ تا انپول داد یک دگزامتازون با یک زدوحساسیتد یک پوماد تریامسینالول
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
   باید ببینم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر شادی چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من قبلا به شما پیام دادم راجع به سنگ 10میل کالیس تحتانی و هیدرونفروز شدید کلیه چپم که گفتن علتش چسبندگی دهانه حالب و احتمالا مادرزادیه.
  شما فرمودید من سریعا با مدارکم بیام مطب خدمتتون اما زنگ که زدم منشی فرمودن چون بارداری الان نمیشه کاری انجام داد و وقت ندادن. هفته هفتم بارداریم هم هست.
  درحالی که پزشک زنان بنده رو ارجاع دادن به متخصص کلیه. من الان چیکار کنم؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۱۶ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام خدمت شما، من یک مرد 35 ساله و متاهل هستم که از حدود 13 سال پیش درگیر مشکل بی اختیاری ادرار هستم به این صورت که بعد از تخلیه و استبرا معمولن یک یا چند قطره دفع میشود به دکتر مراجعه کردم عموما گفتند مشکل خاصی نیست و بیشتر عصبی هست البته داروی تولترودین تجویز شده که مصرف کردم وبعضی داروهای دیگه هم بوده ولی تاثیر خاصی نداشته، البته من شبها هنگام خواب یا در طول روز هیچ مشکلی ندارم و فقط بعد از تخلیه این اتفاق میافتد ، هنگام تخلیه احساس میکنم فشار ادرار زیاد نیست البته هنگام تخلیه سوزش یا درد ندارم ولی بعضی اوقات برای تخلیه کامل مجبورم فشار به خودم بیارم از لحاظ تنگی مجرا هم بررسی شده که گفتند تنگی مجرا هم ندارم آخرین سونوگرافی که یکسال ونیم پیش انجام دادم پروستات با ابعاد 41*32*30م.م و حجم 21 سی سی و اکوی هموژن رویت شد و حجم رزیدوی ادراری 76 سی سی می باشد با تشکر و آرزوی موفقیت برای شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۶ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام باید تست ارودینامیک بگیرید۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ تماس
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۴ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر من یکی از بیماران شما هستم
  سوالی داشتم چند روزی هست
  روی التم برامدگی به قطر یگ رگ
  که طوال ان سه الی چهار سانت هست و دست میزنم سفت هست بوجود امده
  لطفا من را
  راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   بياييد ببينم٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
 • تصویر کاربر عبدالغفور یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ممنونم از راهنمائی تون جواب عکس هستهای رو امروز گرفتم متاسفانه بهدلیل تقارن با تعطیلات دکترم رو نتونستم پیدا کنم که بهش نشون بدم ممنون میشم لطف کنید وضعیت کلیه هامو برام واضحتر توضیح بدهید الان عکسا رو براتون ارسال می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   بايد مدارك ديگرتان وازمايش را ببينم يك كليه كم كار شده
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۲ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر. برای خون در ادرار، آزمایش معمولی + سونوگرافی + سی تی اسکن اسپیرال از شکم و لگن + سیتولوژی (در سه روز) انجام داده ام که در فایل های ضمیمه خدمت تان ارسال می شود.(خون قابل رؤیت نیست و در آزمایش تشخیص داده شده است. هیچ درد خاصی هم در قسمت کلیه و شکم ندارم). لطفا راهنمایی بفرمایید. مرد 45 ساله. با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   چكاب كه سالم باشد جاي نگراني نبست
 • تصویر کاربر سمانه یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید اقای دکتر من دختر ۲۴ ساله هستم و مجرد ،مدت ۴ ماهه سوزش ادرار دارم سوزش ادرارم قبل ازادرار حسش میکنم و در ابتدای ادرار دارم و در این مدت دکتر زنان و اورولوژی و هومیوپاتی هم رفتم و قرص های
  لووفلوکساسین وسیپروفلوکساسین ووفنازومکس و فلوکونازول و... استفاده کردم ولی تغییری نکرده و گفتن ممکنه مشکل عصبی باشه و به خودت تلقین میکنی چون تو این مدت دو بار ازمایش ادرار دادم و سونو کلیه هم انجام دادم ولی هیچی نشون نداده ، البته نمیدونم ربطی داره یا نه من کیست تخمدان هم دارم که دارم قرص مصرف میکنم
  اقای دکتر اگه میشه کمکم کنید دیگه سوزش ادرار کلافم کرده
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   تنها را درمان خوردن اب زیاد ورقیق نگاه داشتن تدرار است
 • تصویر کاربر عبدالبصیربراهوی یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من آزمایش دادم جوابش خوب بود ولی توسونوگرافی معلوم شد که مثانم کوچیکه 110سیسی معلوم شد بی اختیاری ادرار دارم دکتر برام قرص یوریناسین 5تجویزکرد کمی بهتر شدم مثانم حجمش 200سیسی رسیده و کمی هم میتونم خودم کنترل کنم داروی است که مثانم حجم طبیعی برسه دکتر گفت مثانت عصبیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   تنها را ه درمان رفتار درمانی وافزایش تدریجی فواصل ادرار است
  2. تصویر کاربر عبدالبصیربراهوی شنبه ۵ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   قرصی چیزی نیست چونکه من اگرادرارموزیادنگهدارم مثانم عصبی میشه وبایدزودبه زودبرم توالت اگرقرصی سوزنی چیزی است بگید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام باید نوار هصب مثانه بگیرید ببینیم ایراد کجاست ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات