سنگ حالب شایعترین علت انسداد لوله حالب

هر گونه انسداد در مسیر لوله حالب به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و هر چه سریعتر باید عامل انسدادی لوله حالب برطرف گردد. در این مقاله بیماری های لوله ی حالب از جمله وجود سنگ در آن بررسی شده است.

لوله حالب به طول 25 سانتی متر می باشد که کلیه را به مثانه وصل می کند. نقش لوله حالب انتقال ترشحات کلیه ها یا همان ادرار از کلیه ها به مثانه یا همان کیسه ذخیره کننده ادرار می باشد.

لوله حالب با انقباضات منظم خود که توسط اعصاب اتوماتیک سمپاتیک و یا پاراسمپاتیک کنترل می شود عمل تخلیه خود را انجام می دهد. لوله حالب در حقیقت به مانند لوله تنفسی کلیه می باشد.

سنگ حالب چیست؟

یکی از شایعترین علل انسداد حالب حرکت سنگ از کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب می باشد. حرکت سنگ به طرف حالب دردی را ایجاد می که شاه درد عالم پزشکی بوده و حتی از درد زایمان در خانم ها نیز شدید تر می باشد.

مشخصات این درد عبارتند از: درد شدید ناگهانی که به صورت موجی به سراغ فرد آمده و او را زمین گیر و مستأصل می کند. تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، خون در ادرار ، تغییر رنگ ادرار و در کسانی که تک کلیه ای هستند قطع کامل ادرار می تواند از نشانه های گیر افتادن سنگ در لوله حالب باشد.

سنگ درون لوله حالب

امروزه قطعی ترین روش تشخیص گیرافتادن سنگ در لوله حالب انجام سی تی اسکن بدون تزریق و با تزریق می باشد. سونوگرافی اغلب گشاد شده گی کلیه ها یا هیدرونفروز را گزارش می کند که نشانه انسداد لوله حالب می باشد.

در صورت ایجاد چنین دردی بلافاصله به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی مراجعه کرده و باید اقدامات تشخیصی و درمانی انجام گردد. از شما در اورژانس بیمارستان معاینه بالینی، آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی و در صورت نیاز سی تی اسکن انجام خواهد شد و با تزریق مسکن های قوی که اغلب مورفین یا پتدین و یا کتورولاک است، درد شما تسکین پیدا خواهد کرد. اگر تب داشتید یا تک کلیه هستید و یا حامله می باشید باید به پزشک اطلاع دهید که شما را در بیمارستان بستری نمایند.

علائم ایجاد سنگ حالب

انسداد حالب ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد. نشانه ها و علائم به محل رخداد انسداد، کامل بودن یا نسبی بودن انسداد، سرعت مسدود شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن یک یا هر دو کلیه بستگی دارند. نشانه ها و علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد
 • تغییرات در مقدار ادرار تولید شده
 • دشوار بودن ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • عفونت های مکرر مجاری ادراری
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

درمان سنگ های حالب چیست؟

اگر مسیر لوله حالب تنگی نداشته باشد و اندازه سنگ زیر 4 میلی متر باشد در 95 درصد با درمان های داروئی و مصرف مایعات زیاد و ورزش کردن خودبه خود دفع می شوند و نیاز به اقدام بعدی نیست.

اگر اندازه سنگ بین 4 تا 6 میلی متر باشد 50 درصد احتمال خودبه خود افتادن سنگ وجود دارد و لذا اگر اندازه سنگ حالب زیر 6 میلی متر باشد

1- بیمار تک کلیه نباشد.

2- تب نداشته باشد.

3- حامله نباشد،

به بیمار توصیه می شود دو هفته با مصرف مایعات زیاد و افزایش تحرک بدنی و با ادرار کردن در داخل ظرفی از نظر مشاهده سنگ دفع شده، در جهت دفع سنگ تلاش کند.

اگر بعد از دو هفته سنگ لوله حالب دفع نشود و یا اندازه سنگ گیرافتاده بالای 6 میلی متر باشد دو روش درمانی برای درمان این سنگ ها وجود دارد:

thCAW596LD

1- سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL

در این روش که در فیلم زیر می بینید شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت 15-20 دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.

عمل سنگ شکنی ESWL در موارد زیر توصیه نمی شود:

1- افراد چاق

2- افراد حامله

3- افراد دارای اختلال در انعقاد خون

سنگ شکن کلیه

2- سنگ شکنی درون اندامی یا TUL

دومین و مؤثرترین روش درمان سنگ حالب عمل سنگ شکنی درون اندامی یا TUL می باشد. در این روش که با بی حسی کمری و در اطاق عمل و به صورت سرپائی انجام می شود، با عبور دوربین آندوسکوپی از داخل مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب محل گیر کردن سنگ حالب مشخص و با استفاده از امواج سنگ شکنی لیزر روی پنوماتیک سنگ را کاملاً خرد کرده و با پنس خارج می کنیم.

 در مواقعی جهت دفع شدن سنگ های خردشده داخل لوله حالب، لوله ای قلاب مانند به نام جی جی گذاشته می شود که در شکل زیر می بینید. و چهار هفته بعد به صورت سرپائی خارج می گردد.

فیلم کامل عمل TUL را می توانید در قسمت زیر مشاهده نمائید.

3- عمل لاپاراسکوپی

سومین درمان سنگ های بزرگ لوله حالب، عمل جراحی می باشد که در گذشته به صورت عمل جراحی باز ولی امروزه در راستای شعار عمل های جراحی بزرگ از شکاف کوچک تکنیک لاپاراسکوپی می باشد. در این روش به جای برش یک وجبی در شکم با عبور لوله هایی باریک به نام تروکار به داخل شکم و تزریق هوا و عبور دوربین محل سنگ حالب را مشخص کرده و با برش روی آن، سنگ حالب را خارج می کنیم که کیفیت عمل را در فیلم زیر مشاهده می نمائید.

انواع دیگر بیماری های لوله ی حالب 

1- دوتایی شدن حالب

دوتایی شدن حالب که عارضه ای مادرزادی است به وضعیتی گفته می شود که دو حالب بر روی یک کلیه تشکیل می شود. حالب دوم می تواند سالم بوده و یا تنها قسمتی از آن تشکیل شده باشد. در صورتی که هیچ کدام از حالب ها به درستی کار نکنند، ادرار می تواند به کلیه برگشته و سبب آسیب رساندن به آن شود.

2- وجود یک ناهنجاری در محل اتصال حالب به کلیه یا مثانه 

اتصال غیر عادی بین حالب و کلیه (اتصال میزنای و لگنچه) می تواند سبب تورم کلیه و در نهایت توقف عملکرد آن شود. این ناهنجاری مادرزادی بوده و یا می تواند با رشد عادی کودک و در اثر یک آسیب یا جای زخم به وجود آید. همچنین، در موارد نادر این عارضه می تواند ناشی از تشکیل یک تومور نیز باشد. یک اتصال نادرست بین حالب و مثانه می تواند سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود.

3- یورتروسل

در صورتی که لوله ی حالب بسیار تنگ باشد و اجازه عبور جریان ادرار به صورت عادی را ندهد، ممکن است یک برآمدگی کوچک (یورتروسل) در آن تشکیل شود که معمولا در قسمت نزدیک به مثانه تشکیل می شود. این تورم و برآمدگی می تواند جریان ادرار را مسدود کرده و سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود. این وضعیت امکان دارد به کلیه آسیب برساند.

4- فیبروز رترو پریتوئن

این اختلال نادر هنگامی رخ می دهد که بافت فیبروز در ناحیه خلفی شکم رشد می کند. این فیبر ها می توانند در اثر سرطان ها یا برخی دارو های درمان میگرن رشد کنند. این فیبر ها میزنای ها را احاطه کرده و آن ها را مسدود می کنند که چنین وضعیتی سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها می شود.

دیگر عوامل احتمالی

عوامل مختلفی در درون و بیرون میزنای می توانند سبب انسداد آن شوند این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

✅ یبوست شدید، با اینکه بیشتر در کودکان شیوع دارد اما در بزرگسالان هم اتفاق می افتد.

✅  تومور های سرطانی و غیر سرطانی

✅  رشد بافت داخلی مانند آندومتروزیس در زنان

✅ تورم طولانی مدت دیواره میزنای که معمولا ناشی از بیماری هایی مانند سل یا عفونتی انگلی به نام شیستوزومیازیس می باشد.

بیماری های حالب

اما توصیه های اینجانب در رابطه با سنگ حالب

1- لوله حالب به منزله نفسگاه کلیه می باشد و گیر افتادن سنگ و یا هر علتی که آن را ببندد مثل فشار به کلیه جهت خفه کردن می باشد و باید هر چه سریعتر درمان شود.

2- 95 درصد سنگ های زیر 4 میلی متر و 50 درصد سنگ های بین 4-6 میلی متر خودبخود دفع می شود.

3- حداکثر زمان برای دفع کردن 2-3 هفته است و اگر سنگ دفع نشود باید سریعاً جهت جلوگیری از خفه شدن و از دست دادن کلیه خود به پزشک مراجعه نمائید.

4- افراد تک کلیه و خانم های حامله و بیماران تب دار با سنگ انسدادی حالب باید اورژانسی در بیمارستان بستری شوند.

5- با انجام چکاب منظم و با شعار پیشگیری بهتر از درمان است، و مصرف مایعات هر دو ساعت یک لیوان و مصرف کم نمک از تشکیل سنگ در کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب جلوگیری نمائید.

در صورت داشتن سنگ حالب جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

4.2 (83.39%) 59 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهرام چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  همسر بنده یک سالی هست درگیر سوزش ادرار و تکرر و سوزش قسمت بیرونی آلت تناسلی شده اند.تمام آزمایشات سالم و کشت ادرار منفی میباشد
  تمام سونوگرافی ها سالم هستن
  در معاینه چشمی هم متخصص زنان چیزی مشاهده نکردن
  من خودم مبتلا به هرپس هستم و روزی یک عدد قرص والاسیکلویر 1000 نزدیک به سه سال هست که مصرف میکنم
  حالا میخوام ببینم میتونه همسرم به هرپس مبتلا شده باشه؟چطور باید تشخیص داد؟زگیل هم میتونه علائم بالا رو ایجاد بکنه؟
  هیچ درد و تب و علائم که هرپس ایجاد میکنه ندارن
  و اینکه من در بارداری دچار مشکل خواهم شد یا خیر؟
  ممنون و سپاسگذار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   تبخال با بثورات تاولي مشخص ميشود
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۶ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر ببخشید من کلیه ی چپم بخاطر سنگ ۲۲ میلی از کار افتاد۴ ماه پیش هم سنگ حالب راست داشتم که tul انجام دادم والان هم دو عدد سنگ ۲ و نیم میلی در کلیه راست وجود داره و دچار رنال کولیک شدید میشم بدنم جای کبودی داره و پاهام ورم دارن ادرارم با سوزشه و مقدار ادرامم کمه رفتم دکتر قرص اوروسیترا تجویز کرده اما توی بروشور راهنماش نوشته برای افرادی که نارسایی کلیه دارند خوب نیست با توجه به اینکه من سینگل کیدنی هستم ایا این قرص رو مصرف کنم ایا کمکی به دفع سنگام میکنه لطفا راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر کلیه خوب کار نکند خطر دارد
 • تصویر کاربر مازيار دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  مدت دو ماهى هست كه مشاهده كردم سر آلت تناسليم پوسته پوسته شده وكنده شده و پوسته هاش ميريزه توي اينترنت خوندم نوشته بود كه ميتونه بخاطر نزديكي‌ خشن، يا نزديكي‌ در وضعيت‌ خشك‌ بودن‌ مخاطات‌ تناسلي‌ زن‌ باشد و همينگونه هم هست اما فقط ميخوام بدونم كه چگونه درمانش كنم البته هيچ سوزش يا دردي احساس نميكنم
  عكس رو هم ضميمه كردم
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمودی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض احترام خدمت جناب اقای دکتر ... خواستم بپرسم که مزایای پی سی ان ال نسبت به عمل باز چیه؟ ایا عمل سنگینیه ؟ و اینکه ایا بعد این عمل بازم کلیه سنگ میسازه یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ‎سلام جناب دکتر
  ‎چند ماهی میشه بعد ختنه گاه التم یه برامدگی بوجود اومده زیر پوست که نرم هست ولی در حالت نزدیکی سفت میشه ، این دانه ها هیچ دردی ندارد هیچ حسی‌نداره در حال نعوظ از زیر پوست آلت بصورت کاملا برجستگی های زمخت قابل لمس هست بصورتی که موقع لمس میترسم پوست آلت رو زخم کنه و بزنه بیرون خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   دستکاری نکید مهم نیست
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من سال گذشته برای سنگ‌ کلیه عمل TUL انجام دادم ولی چند ماه بعد از عمل تا اکنون بعضی اوقات پهلو و کشاله ران تیر می کشد
  در سونوگرافی سنگ دیده نشده و احتیاج به سی تی اسکن دارد
  نظر به اینکه بنده بیماری دیستروفی بکر دارم و تحرک کمی دارم آیا نیاز به عمل مجدد دارد یا با دارو سنگ دفع خواهد شد
  در ضمن یک ماه است گرفتار عفونت اداری شدم که مشخص شده از عفونت پروسنات است
  اکنون هم افلکساسین شبی یک عد مصرف میکنم
  لطفا در مورد سنگ و عفونت با توجه به بیماری دیستروفی ام راهنمایی کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   الان عفونت ادراری شدید دارید اول هر ۱۲ ساعت یک عدد سیپروفلوکساسین به مدت یک هفته بخورید
  2. تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   برای عفونت یک ماه قبل ۶ عدد سفازولین همراه سرم و سپس نیتروفورانتنین روزی‌ دو عدد تا ۲۰ روزمصرف کردم ولی عفونت و سوزش‌ ادامه داشت که آزمایش چند روز قبل با توجه به psa افلوکساسین ۴۰ عدد شبی یکی تجویز شده است .
   آیا عفونت برطرف خواهد شد ؟
   لطفا در مورد سنگ هم راهنمایی کنید .
   آیا دارو مصرف کنم یا مجدد سی‌ تی بگیرم ؟
   متشکرم دکتر عزیز
   در ضمن بنده یکی از دوستداران قرائت قرآن زیبای‌‌ شما هستم .
   موفق باشید
   التماس دعا
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   تشکر بک سونو جدید انجام دهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر پژمان شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مدتی هست روی کلاهک الت تناسلیم لک زده حدود سه ماهی میشه چون درد و خارش نداشت مهم نبود برام ولی الان احساس میکنم کمی بزرگتر شده نگران شدم چند تا عکس و پیوست کردم براتون ممنونم اگه بهم نتیجه رو بگین از شهرستان سنندج مزاحمتون شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   از نظر من مهم نیستند
 • تصویر کاربر حسام شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر من یه پسر۲۴ ساله هستم که حدود ۴ ماه با درد مزمن و همیشگی در ناحیه LLQ درگیرم، درد باعث اخلال در عملکرد نمیشه و شدتش زیاد نیست، ولی مزمن ومداوم وجود داره. همزمان با این درد دچار احتباس ادراری و احساس رفلاکس ادراری در ناحسه چپ حالب شدم. تو این ۴ ماه یه سونوی کلیه مثانه انجام دادم که نرمال بوده، یه ct scan بدون کنتراست شکم و لگن که نورمال بوده و یه ازمایش ua-uc که منفی و نورمال بوده و یه سونوی اسکروتال که یه ضایعه کیست مانند کلسیفیه ۳ میلی متری و یه اسکرلولیت تو اپی دیدیم چمپم تشخیص داده شده ولی به هیچ وجه دجار درد در ناحیه اپی دیدیم یا بیضه و در کل اسکروتال نیستم!
  تو این مدت با انجام این آزمایش ها و تستای غربالگری ابتدا تشخیص اپی دیدیمیت واسم گذشتم و ۱ هفته سیپرو فلوکساسین ۵۰۰ روزی ۲ عدد به همراه nsaid که باعث شد ۲-۳ هفته خوب بشه دردم، بعد که درد دوباره برگشت تشخیص عفونت نهفته ادراری گذاشتن ۱۵ روز افلکساسین ۳۰۰ روزی ۲ تا به همراه nsaid که بازم ۲-۳ هفته خوب شدم ولی بعدش شروع شد، در نهایت این بار دارو رو چنج کردن به باکلوفن و ترازوسین و تولرین جهت درمان مثانه تحریک پذیر و bph که یه ۱۰ روزی نسبتا درد بهتر شد ولی باز شروع شده، به خاطر عدم خون در ادراد (اول اردیبهشت ماه) زیر بار پذیرش سیستوسکوپی و وجود یه ضایعه ماجور نمیرن، از طرفی به دلیل احساس رفلاکس مداومی که از مثانه به حالب دارم حس میکنم اسفنگتر حالب چپ به مثانه دیلاته شده؛ آیا رفلاکس مثانه به حالب صدای شکمی واضح تولید میکنه؟؟ به خاطر این صدایی که وجود داره احتمال ناراحتی روده ای و ibs هم گذاشتن ولی من به وضوح احساس میکنم این رفلاکس و صدا در ارتباط با مثانه هست، خیلی سطحیه و هیچ علامت گوارشی همراهی هم نداره...
  در مجموع آقای دکتر من 4 ماه یه درد LLQ مزمن دارم همراه با علامت احتباس و تکرر ادرار گهگاهی که دردم خوب نمیشه فقط ۲ دوره ای که آنتی بیوتیک گرفتم هر دوره ۲ هفته بهبود پیدا کرد و بازم برگشت...
  خیلی ممنونتون میشم لطف کنید و نظرتونو بگین، واقعا چند ماهه آرامشم مختل شده...
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   از نظر من شما یالمید ودرمان دیگری نمیخواهد
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دور کلاهک التم زیرش یه چربی مانند درامده باددرد نداره ولی دست که بهش میخوره درد میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   این مهم نیست
  2. تصویر کاربر حمید شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   درد داره از صبح بیزه هام یکم درد داره
   احتمال افونت داره
   من با خانوم رابطه از پشت داشتم
  3. تصویر کاربر حمید شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   رفتم دکتر ۲ تا انپول داد یک دگزامتازون با یک زدوحساسیتد یک پوماد تریامسینالول
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   باید ببینم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر شادی چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من قبلا به شما پیام دادم راجع به سنگ 10میل کالیس تحتانی و هیدرونفروز شدید کلیه چپم که گفتن علتش چسبندگی دهانه حالب و احتمالا مادرزادیه.
  شما فرمودید من سریعا با مدارکم بیام مطب خدمتتون اما زنگ که زدم منشی فرمودن چون بارداری الان نمیشه کاری انجام داد و وقت ندادن. هفته هفتم بارداریم هم هست.
  درحالی که پزشک زنان بنده رو ارجاع دادن به متخصص کلیه. من الان چیکار کنم؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر