سنگ حالب شایعترین علت انسداد لوله حالب

هر گونه انسداد در مسیر لوله حالب به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و هر چه سریعتر باید عامل انسدادی لوله حالب برطرف گردد. در این مقاله بیماری های لوله ی حالب از جمله وجود سنگ در آن بررسی شده است.

لوله حالب به طول 25 سانتی متر می باشد که کلیه را به مثانه وصل می کند. نقش لوله حالب انتقال ترشحات کلیه ها یا همان ادرار از کلیه ها به مثانه یا همان کیسه ذخیره کننده ادرار می باشد.

لوله حالب با انقباضات منظم خود که توسط اعصاب اتوماتیک سمپاتیک و یا پاراسمپاتیک کنترل می شود عمل تخلیه خود را انجام می دهد. لوله حالب در حقیقت به مانند لوله تنفسی کلیه می باشد.

سنگ حالب چیست؟

یکی از شایعترین علل انسداد حالب حرکت سنگ از کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب می باشد. حرکت سنگ به طرف حالب دردی را ایجاد می که شاه درد عالم پزشکی بوده و حتی از درد زایمان در خانم ها نیز شدید تر می باشد.

مشخصات این درد عبارتند از: درد شدید ناگهانی که به صورت موجی به سراغ فرد آمده و او را زمین گیر و مستأصل می کند. تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، خون در ادرار ، تغییر رنگ ادرار و در کسانی که تک کلیه ای هستند قطع کامل ادرار می تواند از نشانه های گیر افتادن سنگ در لوله حالب باشد.

سنگ درون لوله حالب

امروزه قطعی ترین روش تشخیص گیرافتادن سنگ در لوله حالب انجام سی تی اسکن بدون تزریق و با تزریق می باشد. سونوگرافی اغلب گشاد شده گی کلیه ها یا هیدرونفروز را گزارش می کند که نشانه انسداد لوله حالب می باشد.

در صورت ایجاد چنین دردی بلافاصله به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی مراجعه کرده و باید اقدامات تشخیصی و درمانی انجام گردد. از شما در اورژانس بیمارستان معاینه بالینی، آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی و در صورت نیاز سی تی اسکن انجام خواهد شد و با تزریق مسکن های قوی که اغلب مورفین یا پتدین و یا کتورولاک است، درد شما تسکین پیدا خواهد کرد. اگر تب داشتید یا تک کلیه هستید و یا حامله می باشید باید به پزشک اطلاع دهید که شما را در بیمارستان بستری نمایند.

علائم ایجاد سنگ حالب

انسداد حالب ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد. نشانه ها و علائم به محل رخداد انسداد، کامل بودن یا نسبی بودن انسداد، سرعت مسدود شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن یک یا هر دو کلیه بستگی دارند. نشانه ها و علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد
 • تغییرات در مقدار ادرار تولید شده
 • دشوار بودن ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • عفونت های مکرر مجاری ادراری
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

درمان سنگ های حالب چیست؟

اگر مسیر لوله حالب تنگی نداشته باشد و اندازه سنگ زیر 4 میلی متر باشد در 95 درصد با درمان های داروئی و مصرف مایعات زیاد و ورزش کردن خودبه خود دفع می شوند و نیاز به اقدام بعدی نیست.

اگر اندازه سنگ بین 4 تا 6 میلی متر باشد 50 درصد احتمال خودبه خود افتادن سنگ وجود دارد و لذا اگر اندازه سنگ حالب زیر 6 میلی متر باشد

1- بیمار تک کلیه نباشد.

2- تب نداشته باشد.

3- حامله نباشد،

به بیمار توصیه می شود دو هفته با مصرف مایعات زیاد و افزایش تحرک بدنی و با ادرار کردن در داخل ظرفی از نظر مشاهده سنگ دفع شده، در جهت دفع سنگ تلاش کند.

اگر بعد از دو هفته سنگ لوله حالب دفع نشود و یا اندازه سنگ گیرافتاده بالای 6 میلی متر باشد دو روش درمانی برای درمان این سنگ ها وجود دارد:

thCAW596LD

1- سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL

در این روش که در فیلم زیر می بینید شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت 15-20 دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.

عمل سنگ شکنی ESWL در موارد زیر توصیه نمی شود:

1- افراد چاق

2- افراد حامله

3- افراد دارای اختلال در انعقاد خون

سنگ شکن کلیه

2- سنگ شکنی درون اندامی یا TUL

دومین و مؤثرترین روش درمان سنگ حالب عمل سنگ شکنی درون اندامی یا TUL می باشد. در این روش که با بی حسی کمری و در اطاق عمل و به صورت سرپائی انجام می شود، با عبور دوربین آندوسکوپی از داخل مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب محل گیر کردن سنگ حالب مشخص و با استفاده از امواج سنگ شکنی لیزر روی پنوماتیک سنگ را کاملاً خرد کرده و با پنس خارج می کنیم.

 در مواقعی جهت دفع شدن سنگ های خردشده داخل لوله حالب، لوله ای قلاب مانند به نام جی جی گذاشته می شود که در شکل زیر می بینید. و چهار هفته بعد به صورت سرپائی خارج می گردد.

فیلم کامل عمل TUL را می توانید در قسمت زیر مشاهده نمائید.

3- عمل لاپاراسکوپی

سومین درمان سنگ های بزرگ لوله حالب، عمل جراحی می باشد که در گذشته به صورت عمل جراحی باز ولی امروزه در راستای شعار عمل های جراحی بزرگ از شکاف کوچک تکنیک لاپاراسکوپی می باشد. در این روش به جای برش یک وجبی در شکم با عبور لوله هایی باریک به نام تروکار به داخل شکم و تزریق هوا و عبور دوربین محل سنگ حالب را مشخص کرده و با برش روی آن، سنگ حالب را خارج می کنیم که کیفیت عمل را در فیلم زیر مشاهده می نمائید.

انواع دیگر بیماری های لوله ی حالب 

1- دوتایی شدن حالب

دوتایی شدن حالب که عارضه ای مادرزادی است به وضعیتی گفته می شود که دو حالب بر روی یک کلیه تشکیل می شود. حالب دوم می تواند سالم بوده و یا تنها قسمتی از آن تشکیل شده باشد. در صورتی که هیچ کدام از حالب ها به درستی کار نکنند، ادرار می تواند به کلیه برگشته و سبب آسیب رساندن به آن شود.

2- وجود یک ناهنجاری در محل اتصال حالب به کلیه یا مثانه 

اتصال غیر عادی بین حالب و کلیه (اتصال میزنای و لگنچه) می تواند سبب تورم کلیه و در نهایت توقف عملکرد آن شود. این ناهنجاری مادرزادی بوده و یا می تواند با رشد عادی کودک و در اثر یک آسیب یا جای زخم به وجود آید. همچنین، در موارد نادر این عارضه می تواند ناشی از تشکیل یک تومور نیز باشد. یک اتصال نادرست بین حالب و مثانه می تواند سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود.

3- یورتروسل

در صورتی که لوله ی حالب بسیار تنگ باشد و اجازه عبور جریان ادرار به صورت عادی را ندهد، ممکن است یک برآمدگی کوچک (یورتروسل) در آن تشکیل شود که معمولا در قسمت نزدیک به مثانه تشکیل می شود. این تورم و برآمدگی می تواند جریان ادرار را مسدود کرده و سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود. این وضعیت امکان دارد به کلیه آسیب برساند.

4- فیبروز رترو پریتوئن

این اختلال نادر هنگامی رخ می دهد که بافت فیبروز در ناحیه خلفی شکم رشد می کند. این فیبر ها می توانند در اثر سرطان ها یا برخی دارو های درمان میگرن رشد کنند. این فیبر ها میزنای ها را احاطه کرده و آن ها را مسدود می کنند که چنین وضعیتی سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها می شود.

دیگر عوامل احتمالی

عوامل مختلفی در درون و بیرون میزنای می توانند سبب انسداد آن شوند این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

✅ یبوست شدید، با اینکه بیشتر در کودکان شیوع دارد اما در بزرگسالان هم اتفاق می افتد.

✅  تومور های سرطانی و غیر سرطانی

✅  رشد بافت داخلی مانند آندومتروزیس در زنان

✅ تورم طولانی مدت دیواره میزنای که معمولا ناشی از بیماری هایی مانند سل یا عفونتی انگلی به نام شیستوزومیازیس می باشد.

بیماری های حالب

اما توصیه های اینجانب در رابطه با سنگ حالب

1- لوله حالب به منزله نفسگاه کلیه می باشد و گیر افتادن سنگ و یا هر علتی که آن را ببندد مثل فشار به کلیه جهت خفه کردن می باشد و باید هر چه سریعتر درمان شود.

2- 95 درصد سنگ های زیر 4 میلی متر و 50 درصد سنگ های بین 4-6 میلی متر خودبخود دفع می شود.

3- حداکثر زمان برای دفع کردن 2-3 هفته است و اگر سنگ دفع نشود باید سریعاً جهت جلوگیری از خفه شدن و از دست دادن کلیه خود به پزشک مراجعه نمائید.

4- افراد تک کلیه و خانم های حامله و بیماران تب دار با سنگ انسدادی حالب باید اورژانسی در بیمارستان بستری شوند.

5- با انجام چکاب منظم و با شعار پیشگیری بهتر از درمان است، و مصرف مایعات هر دو ساعت یک لیوان و مصرف کم نمک از تشکیل سنگ در کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب جلوگیری نمائید.

در صورت داشتن سنگ حالب جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

4.3 (85.1%) 51 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر منور سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سنگ کلیه ای که 17 میل است در لوله حالب کلیه قرار گرفته از چه طریقی از بین میرورد و دو سنگ 14 میل و چهار عدد 5 تا 6 میل داخل کلیه قرار گرفته و از اندازه طبیعی کوچک تر است.ایا از طریقی لیزر کردن سنگ ها از بین میروند یا راه دیگری دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پسرم از شکایت درد شکم بردم سونوگرافی با کوچکی یکی از کلیه ها شدیم پسرم ۸ ساله هست ودر اون یکی کلیه سنگ ریزه دارد آیا درمان دارد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   فايل نيامده
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  .:
  سلام
  دختری هستم 29ساله
  مجرد
  سه چهار سال میشه که نشت ادرار دارم
  کار میرم محل کارم توالت نداره
  تا ظهر خودم را نگه میدارم
  از وقتی که کار رفتم اینجور شدم
  حالا وقتی دسشویی دارم و حجمش هم زیاد نیست کلیه هام سوزش پیدا میکنه
  سنو مثانه پر و خالی انجام دادم
  دکتر گفت که مثانه کامل انجام نمیشه
  سیستوسکوپی انجام بده
  که چون دختر بودم انجام ندادم
  حالا دکتر سنو از حالب نوشته
  نظر شما چیه
  چه سنویی انجام بدم
  یا چه درمانی در پیش بگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ تماس براي تست عصب مثانه بگيريد تا علت مشخص شود
 • تصویر کاربر ریبوار چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر و خسته نباشید
  بنده ریبوار زارعی ساکن کردستان مدت4سال است که بیماریMSبرام تشخیص داده شده وبا داروی سینووکس تحت درمان هستم درطول این چند سال بنده دچار تکرر ادرار بوده و مشکلات فراوانی را تحمل نموده ام متاسفانه همین امر سبب شده که برای مراجعه با شهرهای بزرگ جهت درمان این مساله محدودیت داشته باشم که خدا خواست و با پیج شما در اینستاگرام آشنا شدم برای تکرر ادرار تست یورودینامیک هم دادم که خدمتتون ارسال می نمایم همچنین بنده دچار سردمزاجی ونبود میل جنسی شدم ممنون میشم ازتون اگه راه حلی برای مشکلم ارائه بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   با مدارك بياييد
 • تصویر کاربر بهرام چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  همسر بنده یک سالی هست درگیر سوزش ادرار و تکرر و سوزش قسمت بیرونی آلت تناسلی شده اند.تمام آزمایشات سالم و کشت ادرار منفی میباشد
  تمام سونوگرافی ها سالم هستن
  در معاینه چشمی هم متخصص زنان چیزی مشاهده نکردن
  من خودم مبتلا به هرپس هستم و روزی یک عدد قرص والاسیکلویر 1000 نزدیک به سه سال هست که مصرف میکنم
  حالا میخوام ببینم میتونه همسرم به هرپس مبتلا شده باشه؟چطور باید تشخیص داد؟زگیل هم میتونه علائم بالا رو ایجاد بکنه؟
  هیچ درد و تب و علائم که هرپس ایجاد میکنه ندارن
  و اینکه من در بارداری دچار مشکل خواهم شد یا خیر؟
  ممنون و سپاسگذار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   تبخال با بثورات تاولي مشخص ميشود
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۶ مرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر ببخشید من کلیه ی چپم بخاطر سنگ ۲۲ میلی از کار افتاد۴ ماه پیش هم سنگ حالب راست داشتم که tul انجام دادم والان هم دو عدد سنگ ۲ و نیم میلی در کلیه راست وجود داره و دچار رنال کولیک شدید میشم بدنم جای کبودی داره و پاهام ورم دارن ادرارم با سوزشه و مقدار ادرامم کمه رفتم دکتر قرص اوروسیترا تجویز کرده اما توی بروشور راهنماش نوشته برای افرادی که نارسایی کلیه دارند خوب نیست با توجه به اینکه من سینگل کیدنی هستم ایا این قرص رو مصرف کنم ایا کمکی به دفع سنگام میکنه لطفا راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ مرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   اگر کلیه خوب کار نکند خطر دارد
 • تصویر کاربر مازيار دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  مدت دو ماهى هست كه مشاهده كردم سر آلت تناسليم پوسته پوسته شده وكنده شده و پوسته هاش ميريزه توي اينترنت خوندم نوشته بود كه ميتونه بخاطر نزديكي‌ خشن، يا نزديكي‌ در وضعيت‌ خشك‌ بودن‌ مخاطات‌ تناسلي‌ زن‌ باشد و همينگونه هم هست اما فقط ميخوام بدونم كه چگونه درمانش كنم البته هيچ سوزش يا دردي احساس نميكنم
  عكس رو هم ضميمه كردم
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمودی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض احترام خدمت جناب اقای دکتر ... خواستم بپرسم که مزایای پی سی ان ال نسبت به عمل باز چیه؟ ایا عمل سنگینیه ؟ و اینکه ایا بعد این عمل بازم کلیه سنگ میسازه یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ‎سلام جناب دکتر
  ‎چند ماهی میشه بعد ختنه گاه التم یه برامدگی بوجود اومده زیر پوست که نرم هست ولی در حالت نزدیکی سفت میشه ، این دانه ها هیچ دردی ندارد هیچ حسی‌نداره در حال نعوظ از زیر پوست آلت بصورت کاملا برجستگی های زمخت قابل لمس هست بصورتی که موقع لمس میترسم پوست آلت رو زخم کنه و بزنه بیرون خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
   دستکاری نکید مهم نیست
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من سال گذشته برای سنگ‌ کلیه عمل TUL انجام دادم ولی چند ماه بعد از عمل تا اکنون بعضی اوقات پهلو و کشاله ران تیر می کشد
  در سونوگرافی سنگ دیده نشده و احتیاج به سی تی اسکن دارد
  نظر به اینکه بنده بیماری دیستروفی بکر دارم و تحرک کمی دارم آیا نیاز به عمل مجدد دارد یا با دارو سنگ دفع خواهد شد
  در ضمن یک ماه است گرفتار عفونت اداری شدم که مشخص شده از عفونت پروسنات است
  اکنون هم افلکساسین شبی یک عد مصرف میکنم
  لطفا در مورد سنگ و عفونت با توجه به بیماری دیستروفی ام راهنمایی کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
   الان عفونت ادراری شدید دارید اول هر ۱۲ ساعت یک عدد سیپروفلوکساسین به مدت یک هفته بخورید
  2. تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   برای عفونت یک ماه قبل ۶ عدد سفازولین همراه سرم و سپس نیتروفورانتنین روزی‌ دو عدد تا ۲۰ روزمصرف کردم ولی عفونت و سوزش‌ ادامه داشت که آزمایش چند روز قبل با توجه به psa افلوکساسین ۴۰ عدد شبی یکی تجویز شده است .
   آیا عفونت برطرف خواهد شد ؟
   لطفا در مورد سنگ هم راهنمایی کنید .
   آیا دارو مصرف کنم یا مجدد سی‌ تی بگیرم ؟
   متشکرم دکتر عزیز
   در ضمن بنده یکی از دوستداران قرائت قرآن زیبای‌‌ شما هستم .
   موفق باشید
   التماس دعا
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
   تشکر بک سونو جدید انجام دهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات