حالب چیست؟ | دفع سنگ کلیه از لوله حالب

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
هر گونه انسداد در مسیر لوله حالب به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و هر چه سریعتر باید عامل انسدادی لوله حالب برطرف گردد. در این مقاله بیماری های لوله ی حالب از جمله وجود سنگ در آن بررسی شده است.

قطر لوله حالب چقدر است؟

لوله حالب به قطر 5 میلی متر است. این لوله، کلیه را به مثانه وصل می کند.

حالب چیست؟

حالب وظیفه ی انتقال ترشحات کلیه ها یا همان ادرار را از کلیه ها به مثانه بر عهده دارد. لوله حالب با انقباضات منظم خود که توسط اعصاب اتوماتیک سمپاتیک و یا پاراسمپاتیک کنترل می شود عمل تخلیه خود را انجام می دهد. لوله حالب در حقیقت به مانند لوله تنفسی کلیه می باشد.

حالب کجاست؟

حالب لوله ای است که وظیفه انتقال ادرار از کلیه ها به سمت مثانه را عهده دار است. در بدن هر فرد دو لوله حالب (ureter) قرار دارند که هر کدام به یک کلیه متصل است. نیمه بالایی حالب در داخل معده قرار دارد و نیمه پایینی آن نیز در ناحیه لگن است.

طول لوله حالب در بزرگسالان به صورت میانگین در حدود 10 الی 12 اینچ ( 25 الی 30 سانتی متر ) است. این لوله دارای دیواره های ضخیم عضلانی، فیبری و روکش مخاطی است و می تواند به راحتی منقبض شود.

مدت زمان دفع سنگ کلیه از حالب

حالب کلیه

یکی از شایعترین علل انسداد حالب حرکت سنگ از کلیه و گیر افتادن آن در لوله حالب می باشد. حرکت سنگ به طرف حالب دردی را ایجاد می که شاه درد عالم پزشکی بوده و حتی از درد زایمان در خانم ها نیز شدید تر می باشد.

مشخصات این درد عبارتند از: درد شدید ناگهانی که به صورت موجی به سراغ فرد آمده و او را زمین گیر و مستأصل می کند. تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، خون در ادرار، تغییر رنگ ادرار و در کسانی که تک کلیه ای هستند قطع کامل ادرار می تواند از نشانه های گیر افتادن سنگ در لوله حالب باشد.

امروزه قطعی ترین روش تشخیص گیر افتادن سنگ در لوله حالب انجام سی تی اسکن بدون تزریق و با تزریق می باشد. سونوگرافی اغلب گشاد شدگی کلیه ها یا هیدرونفروز را گزارش می کند که نشانه انسداد لوله حالب می باشد.

در صورت ایجاد چنین دردی بلافاصله به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی مراجعه کرده و باید اقدامات تشخیصی و درمانی انجام گردد. از شما در اورژانس بیمارستان معاینه بالینی، آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی و در صورت نیاز سی تی اسکن انجام خواهد شد و با تزریق مسکن های قوی که اغلب مورفین یا پتدین و یا کتورولاک است، درد شما تسکین پیدا خواهد کرد. اگر تب داشتید یا تک کلیه هستید و یا حامله می باشید باید به پزشک اطلاع دهید که شما را در بیمارستان بستری نمایند.

بیماری های حالب

پروگزیمال حالب چیست؟

بخش بالایی از لوله حالب در بین نقطه برخورد حالب با لگن و بالاتر از مفصل ساکروایلیاک قرار دارد. سنگ های پروگزیمال حالب به صورت میانگین اندازه ای بیشتر از یک سانتی متر دارند و در معیار اندازه گیری قرار می گیرند. سنگ هایی که در دفع شدن به شکل طبیعی و سریع با مشکل مواجه می شوند، در نهایت منجر به کولیک مکرر کلیه و یا انسداد ادرار خواهند شد.

لوله حالب پروگزیمال در کدام ناحیه از بدن قرار دارد؟

در انتهای بخش پروگزیمال لوله حالب، لگن و کلیه ها قرار دارند. در بخش دیگر نیز مثانه فرد به حالب متصل است. لوله حالب از ابتدای شریان کلیوی تا این نواحی و مثانه کشیده می شود تا جریان ادرار را از کلیه ها به سمت مثانه هدایت کند.

علائم سنگ کلیه در حالب

سنگ در حالب کلیه ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد. نشانه ها و علائم به محل رخداد انسداد، کامل بودن یا نسبی بودن انسداد، سرعت مسدود شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن یک یا هر دو کلیه بستگی دارند. نشانه ها و علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد
 • تغییرات در مقدار ادرار تولید شده
 • دشوار بودن ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • عفونت های مکرر مجاری ادراری
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

دفع سنگ کلیه از لوله حالب

اگر مسیر لوله حالب تنگی نداشته باشد و اندازه سنگ زیر 4 میلی متر باشد در 95 درصد با درمان های داروئی و مصرف مایعات زیاد و ورزش کردن خودبه خود دفع می شوند و نیاز به اقدام بعدی نیست.

اگر اندازه سنگ بین 4 تا 6 میلی متر باشد 50 درصد احتمال خودبه خود افتادن سنگ وجود دارد و لذا اگر اندازه سنگ حالب زیر 6 میلی متر باشد به شرط اینکه:

 •  بیمار تک کلیه نباشد.
 •  تب نداشته باشد.
 •  حامله نباشد.

به بیمار توصیه می شود دو هفته با مصرف مایعات زیاد و افزایش تحرک بدنی و با ادرار کردن در داخل ظرفی از نظر مشاهده سنگ دفع شده، در جهت دفع سنگ تلاش کند.

درمان سنگ کلیه گیر کرده در حالب

اگر بعد از دو هفته سنگ کلیه در حالب دفع نشود و یا اندازه سنگ گیرافتاده بالای 6 میلی متر باشد دو روش درمانی برای درمان این سنگ ها وجود دارد:

1️⃣ سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL

در این روش که در فیلم زیر می بینید شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت 15-20 دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.

عمل سنگ شکنی ESWL در موارد زیر توصیه نمی شود:

 •  افراد چاق
 •  افراد حامله
 •  افراد دارای اختلال در انعقاد خون

2️⃣ سنگ شکنی درون اندامی یا TUL

دومین و مؤثرترین روش درمان سنگ حالب عمل سنگ شکنی درون اندامی یا TUL می باشد. در این روش که با بی حسی کمری و در اطاق عمل و به صورت سرپائی انجام می شود، با عبور دوربین آندوسکوپی از داخل مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب محل گیر کردن سنگ حالب مشخص و با استفاده از امواج سنگ شکنی لیزر روی پنوماتیک سنگ را کاملاً خرد کرده و با پنس خارج می کنیم.

 در مواقعی جهت دفع شدن سنگ های خردشده داخل لوله حالب، لوله ای قلاب مانند به نام جی جی گذاشته می شود که در شکل زیر می بینید. و چهار هفته بعد به صورت سرپائی خارج می گردد.

فیلم کامل عمل TUL را می توانید در قسمت زیر مشاهده نمائید.

3️⃣ عمل لاپاراسکوپی

سومین درمان سنگ های بزرگ لوله حالب، عمل جراحی می باشد که در گذشته به صورت عمل جراحی باز ولی امروزه در راستای شعار عمل های جراحی بزرگ از شکاف کوچک تکنیک لاپاراسکوپی می باشد. در این روش به جای برش یک وجبی در شکم با عبور لوله هایی باریک به نام تروکار به داخل شکم و تزریق هوا و عبور دوربین محل سنگ حالب را مشخص کرده و با برش روی آن، سنگ حالب را خارج می کنیم که کیفیت عمل را در فیلم زیر مشاهده می نمائید.

سنگ حالب در بارداری

از جمله رایج ترین دلایل بروز درد معده در خانم های باردار می توان به وجود سنگ کلیه و حالب اشاره کرد. سنگ حالب در بارداری می تواند منجر به مسدود شدن مسیر کلیه شده و در نتیجه عفونت را ایجاد کند.

این عفونت در دیگر نواحی بدن پخش می شود. در نتیجه ممکن است خانم باردار زودتر از موعد نیاز به بستری شدن در بیمارستان و طی کردن درمان های لازم جهت به دنیا آوردن کودک را داشته باشد.

سنگ های کلیه دردناک از هر 3300 زن باردار، یک نفر را مبتلا می کنند. احتمال شکل گیری این سنگ ها در بانوانی که سابقه به دنیا آوردن کودک در گذشته را داشته اند، نسبت به افرادی که بارداری اول را تجربه می کنند، بیشتر است. بیشتر خانم هایی که سنگ کلیه و حالب دارند، معمولا در ماه های چهارم الی ششم با مشکلات مختلفی مواجه می گردند.

انواع دیگر بیماری های لوله ی حالب

1️⃣ دوتایی شدن حالب

دوتایی شدن حالب که عارضه ای مادرزادی است به وضعیتی گفته می شود که دو حالب بر روی یک کلیه تشکیل می شود. حالب دوم می تواند سالم بوده و یا تنها قسمتی از آن تشکیل شده باشد. در صورتی که هیچ کدام از حالب ها به درستی کار نکنند، ادرار می تواند به کلیه برگشته و سبب آسیب رساندن به آن شود.

2️⃣ وجود یک ناهنجاری در محل اتصال حالب به کلیه یا مثانه

اتصال غیر عادی بین حالب و کلیه (اتصال میزنای و لگنچه) می تواند سبب تورم کلیه و در نهایت توقف عملکرد آن شود. این ناهنجاری مادرزادی بوده و یا می تواند با رشد عادی کودک و در اثر یک آسیب یا جای زخم به وجود آید. همچنین، در موارد نادر این عارضه می تواند ناشی از تشکیل یک تومور نیز باشد. یک اتصال نادرست بین حالب و مثانه می تواند سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود.

3️⃣ یورتروسل

در صورتی که لوله ی حالب بسیار تنگ باشد و اجازه عبور جریان ادرار به صورت عادی را ندهد، ممکن است یک برآمدگی کوچک (یورتروسل) در آن تشکیل شود که معمولا در قسمت نزدیک به مثانه تشکیل می شود. این تورم و برآمدگی می تواند جریان ادرار را مسدود کرده و سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود. این وضعیت امکان دارد به کلیه آسیب برساند.

4️⃣ فیبروز رترو پریتوئن

این اختلال نادر هنگامی رخ می دهد که بافت فیبروز در ناحیه خلفی شکم رشد می کند. این فیبر ها می توانند در اثر سرطان ها یا برخی دارو های درمان میگرن رشد کنند. این فیبر ها میزنای ها را احاطه کرده و آن ها را مسدود می کنند که چنین وضعیتی سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها می شود.

دیگر عوامل احتمالی

عوامل مختلفی در درون و بیرون میزنای می توانند سبب انسداد آن شوند این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

 • یبوست شدید، با اینکه بیشتر در کودکان شیوع دارد اما در بزرگسالان هم اتفاق می افتد.
 • تومور های سرطانی و غیر سرطانی
 • رشد بافت داخلی مانند آندومتروزیس در زنان
 • تورم طولانی مدت دیواره میزنای که معمولا ناشی از بیماری هایی مانند سل یا عفونتی انگلی به نام شیستوزومیازیس می باشد.

اما توصیه های اینجانب در رابطه با سنگ حالب

 •  لوله حالب به منزله نفسگاه کلیه می باشد و گیر افتادن سنگ و یا هر علتی که آن را ببندد مثل فشار به کلیه جهت خفه کردن می باشد و باید هر چه سریعتر درمان شود.
 •  95 درصد سنگ های زیر 4 میلی متر و 50 درصد سنگ های بین 4-6 میلی متر خودبخود دفع می شود.
 • حداکثر زمان برای دفع کردن 2-3 هفته است و اگر سنگ دفع نشود باید سریعاً جهت جلوگیری از خفه شدن و از دست دادن کلیه خود به پزشک مراجعه نمائید.
 •  افراد تک کلیه و خانم های حامله و بیماران تب دار با سنگ انسدادی حالب باید اورژانسی در بیمارستان بستری شوند.
 •  با انجام چکاب منظم و با شعار پیشگیری بهتر از درمان است، و مصرف مایعات هر دو ساعت یک لیوان و مصرف کم نمک از تشکیل سنگ در کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب جلوگیری نمائید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

در صورت داشتن سنگ حالب جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهرداد سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام من یه سنگ 8میلی در کلیه دارم البته دکترم منو بیمارستان هدایت کرد با همون دستگاه البته دستگاه قدیمی وسویسی است که امواج ایجاد میکنه،ولی بعدکه سنو گرفتم سنگ شکسته نشده،بعد شما تضمینی انجام میدید،دفترچه تامین اجتماعی قبول میکنید یا ازاده،ضمنا من حدود 15سال قبل یه سنگ در حالبم گیر کرد با سوند بیرون آوردند البته بیهوش کاملم کردند الان این دستگاه فرق می‌کنه یا همونه،ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام، من چند وقته بعد از رفتن به دستشویی و تخلیه مثانه باز احساس میکنم ادرار دارم بعد وقتی میرم درحد یک یار دو قطره میاد بیشتر هم شبها اینجوری میشم همش فکرمیکنم دستشویی دارم درحدی که فکرمیکنم الآن میریزه ولی وقتی میرم هیچی نیست علتش چیه؟ دکتر هم رفتم گفته عفونت بهم دو ورق قرص کو تریموکسازول داده یک ورق خوردم ولی باز اینطوریم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام، ابتدا آزمایش ادرار بدهید و کشت ادرار
 • تصویر کاربر مسیح سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام من چند وقته احساس میکنم حجم ادرارم کم شده و یه درد و گرفتگی خفیفی تو پهلوی چپم و بیضه چپم احساس میکنم سونو رفتم چیزی مشاهده نکردند رنگ ادرارم هم کمی زردتر شده ممکنه چیزی باشه که سونو نشون نده؟چون خودم رو حجم کم ادرارم و گرفتگی و درد خیلی خفیف پهلو و بیضه چپم چیز غیر معمولی حس میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام، مایعات بیشتری بخورید
 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام.سنگ‌حالب ۱۱میلی متری دارم از اول آبان ماه .دکتر برای چندروز بعد وقت عمل دادن.فقط گفتن عمل بسته است.سوالم این بود آیا عمل TULاست؟من دخترخانم۲۹ساله ای هستم لوله مستقیم از مجرای تناسلیم وارد می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام، بله احتمالا همینطور است
 • تصویر کاربر مجید جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام ..آیاعملtulبرای افرادبالای 50سال ودیابتی ومصرف اسپرین مجاز است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام، آسپیرین ۳تا ۵روز باید قطع شود و بعدش منعی ندارد
 • تصویر کاربر فردین شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیرخستە نباشید
  من ۲٨سالمە سابقە ی سنگ کلیە زیاد دارم
  خیلی سنگ دفع کردم و حتی سال ۹٨مجبور ب ۲ جراحی ب روش tul شدم
  حالا ۲ روزە کە بیضە ی چپم درد دارە و هنگام ادار کردن و بیشتر بعد ادرار درد دارم
  کلیە ام درد ندارە ولی یبوست شدید دارم
  البتە خود ارضایی هم دارم ایا ربطی دارە این مدت زیاد رفتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام ، احتمالا باز هم سنگ در حالب دارید، سی تی اسکن بدون کنتراست انجام دهید
 • تصویر کاربر سید دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر ده اسفند ماه تو سی تی اسکن سنگ کلیه در ابتدای حالب چپ دیده شد و دو شب هم درد شدید داشتم که مجبور شدم مرفین تزریق کنم 13 اسفند سنگ شکنی کلیه Eswl رو انجام دادم و تو گزارش اومد که سنگ ها شکسته شده و به جز دفعه ی اول بعد سنگ شکنی که ادرار خونی بود بعدش دیگه ادارارم خونی رنگ نبود و فقط 3 شب بعد سنگ شکنی مقداری درد داشتم که با شیافت دردش کم شد و بعدش درد نداشتم بعد از دو هفته که رفتم دکتر دارو داد و گفت مجدد بری سونوگرافی و در سونو مجدد سنگ 7 میلی در ابتدای حالب دیده شد دکتر میگه باید عمل شه و حالا با توجه به شرایط کرونا تا مدتی هم امکان عمل نیست... لطفا میشه راهنمایی کنم چکار انجام بدم؟؟ تو این مدت فعالیت ورزشی بخصوص طناب زدن هم زیاد انجام دادم... آیا به نظرتون تو این مدت مایعات زیاد بخورم یا سنگ حرکت نکنه بهتره.. عده ای هم میگن خوردن شراب به دفع سنگ کمک میکنه... اصلا به نظرتون امکانش هست سنگ 7 میلی دفع بشه؟ یا امکان داره بره تو مثانه ولی دفع نشه؟ بی‌زحمت اگه به سوالام پاسخ بدین چون خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر جاوید دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من بیماری مثانه نوروژنیک مادرزادی دارم و۳۷دسال سن دارم برای خالی کردن مثانه باید از سوند استفاده کنم من کارمندبیمارستان هستم همانطور که اطلاع دارید اعلام شده که افرادی که بیماری زمینه ای دارند برای جلوگیری از مبتلا شدن به کوید ۱۹تا اطلاع بعدی سرکار نروند ولی من هرچه خواهش میکنم قبول نمیکنن نظر شما چیست ایا بیماری من جزء ان دسته از افراد که به قرنطینه خانگی نیاز دارند نیستم لطفا جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر فرید پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید. من مدت 2 هفته هست که بیمار هستم. 28 سالمه و مرد هستم بدون سابقه ی بیماری. 2 هفته پیش پایین شکم من شروع به درد گرفت و بعد از یکی دو روز که احساس به ادرار بیشتر داشتم کمر من مخصوصا قسمت لگن و پشت کشاله های پام شروع به درد گرفت. بعد از یک هفته دکتر عمومی به مدت یک هفته آموکسیسیلین روزی سه عدد داد. الان در هفته ی دوم و روز پایان دارو هستم و درد پایین شکمم بهتر شد اما هنوز حس ادرار رو کمی دارم و از امروز دوباره کمر درد مخصوصا مرکز کمر من که به لگن وصل میشه دارم. چیکار کنم آقای دکتر خیلی میترسم و کانادا دکتر ها خوب نیستن و با وضعیت کرونا میترسم بیرون برم خواهش میکنم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر میتوانید در اب گرم بشینید اب زیاد بهورید کپسول بروفن ۴۰۰ هر ۸ساعت استفاده کنید خوب میشوید اموکسی تحویز غلط وبیخودی است
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر تقریبا بیست روز پیش ادرار خونی مشاهده کردم و بعدش درد شدید بعد از مراجعه به بیمارستان و انجام آزمایش به سنگ 5*3 میل مشاهده شد که از کلیه خارج شده به من گفتن که با مصرف مایعات و ورزش احتمال خارج شدنش طی یک تا دو هفته هست ولی الان سه هفته گذشته درد هم بصورت سوزش خیلی کم و لحظه ای در حد چند ثانیه و احساس پرش عضله در قسمت کلیه دارم آیا انجام عمل فوری نیاز هست یا میتونم به بعد از کرونا موکول کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

HPV یا ویروس پاپیلوم انسانی یکی از متداول‌ترین ویروس ‌هایی است که از طریق روابط جنسی منتقل…
واریکوسل یک رگ گشاد شده درون کیسه بیضه و اطراف بیضه ها است که می تواند باعث…
منی، مایع سفید رنگی است که از آلت تناسلی مردان خارج می شود. این ماده عمدتاً از…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر