سنگ حالب شایعترین علت انسداد لوله حالب

هر گونه انسداد در مسیر لوله حالب به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و هر چه سریعتر باید عامل انسدادی لوله حالب برطرف گردد. در این مقاله بیماری های لوله ی حالب از جمله وجود سنگ در آن بررسی شده است.

لوله حالب به طول 25 سانتی متر می باشد که کلیه را به مثانه وصل می کند. نقش لوله حالب انتقال ترشحات کلیه ها یا همان ادرار از کلیه ها به مثانه یا همان کیسه ذخیره کننده ادرار می باشد.

لوله حالب با انقباضات منظم خود که توسط اعصاب اتوماتیک سمپاتیک و یا پاراسمپاتیک کنترل می شود عمل تخلیه خود را انجام می دهد. لوله حالب در حقیقت به مانند لوله تنفسی کلیه می باشد.

سنگ حالب چیست؟

یکی از شایعترین علل انسداد حالب حرکت سنگ از کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب می باشد. حرکت سنگ به طرف حالب دردی را ایجاد می که شاه درد عالم پزشکی بوده و حتی از درد زایمان در خانم ها نیز شدید تر می باشد.

مشخصات این درد عبارتند از: درد شدید ناگهانی که به صورت موجی به سراغ فرد آمده و او را زمین گیر و مستأصل می کند. تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، خون در ادرار ، تغییر رنگ ادرار و در کسانی که تک کلیه ای هستند قطع کامل ادرار می تواند از نشانه های گیر افتادن سنگ در لوله حالب باشد.

سنگ درون لوله حالب

امروزه قطعی ترین روش تشخیص گیرافتادن سنگ در لوله حالب انجام سی تی اسکن بدون تزریق و با تزریق می باشد. سونوگرافی اغلب گشاد شده گی کلیه ها یا هیدرونفروز را گزارش می کند که نشانه انسداد لوله حالب می باشد.

در صورت ایجاد چنین دردی بلافاصله به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی مراجعه کرده و باید اقدامات تشخیصی و درمانی انجام گردد. از شما در اورژانس بیمارستان معاینه بالینی، آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی و در صورت نیاز سی تی اسکن انجام خواهد شد و با تزریق مسکن های قوی که اغلب مورفین یا پتدین و یا کتورولاک است، درد شما تسکین پیدا خواهد کرد. اگر تب داشتید یا تک کلیه هستید و یا حامله می باشید باید به پزشک اطلاع دهید که شما را در بیمارستان بستری نمایند.

علائم ایجاد سنگ حالب

انسداد حالب ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد. نشانه ها و علائم به محل رخداد انسداد، کامل بودن یا نسبی بودن انسداد، سرعت مسدود شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن یک یا هر دو کلیه بستگی دارند. نشانه ها و علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد
 • تغییرات در مقدار ادرار تولید شده
 • دشوار بودن ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • عفونت های مکرر مجاری ادراری
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

درمان سنگ های حالب چیست؟

اگر مسیر لوله حالب تنگی نداشته باشد و اندازه سنگ زیر 4 میلی متر باشد در 95 درصد با درمان های داروئی و مصرف مایعات زیاد و ورزش کردن خودبه خود دفع می شوند و نیاز به اقدام بعدی نیست.

اگر اندازه سنگ بین 4 تا 6 میلی متر باشد 50 درصد احتمال خودبه خود افتادن سنگ وجود دارد و لذا اگر اندازه سنگ حالب زیر 6 میلی متر باشد

1- بیمار تک کلیه نباشد.

2- تب نداشته باشد.

3- حامله نباشد،

به بیمار توصیه می شود دو هفته با مصرف مایعات زیاد و افزایش تحرک بدنی و با ادرار کردن در داخل ظرفی از نظر مشاهده سنگ دفع شده، در جهت دفع سنگ تلاش کند.

اگر بعد از دو هفته سنگ لوله حالب دفع نشود و یا اندازه سنگ گیرافتاده بالای 6 میلی متر باشد دو روش درمانی برای درمان این سنگ ها وجود دارد:

thCAW596LD

1- سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL

در این روش که در فیلم زیر می بینید شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت 15-20 دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.

عمل سنگ شکنی ESWL در موارد زیر توصیه نمی شود:

1- افراد چاق

2- افراد حامله

3- افراد دارای اختلال در انعقاد خون

سنگ شکن کلیه

2- سنگ شکنی درون اندامی یا TUL

دومین و مؤثرترین روش درمان سنگ حالب عمل سنگ شکنی درون اندامی یا TUL می باشد. در این روش که با بی حسی کمری و در اطاق عمل و به صورت سرپائی انجام می شود، با عبور دوربین آندوسکوپی از داخل مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب محل گیر کردن سنگ حالب مشخص و با استفاده از امواج سنگ شکنی لیزر روی پنوماتیک سنگ را کاملاً خرد کرده و با پنس خارج می کنیم.

 در مواقعی جهت دفع شدن سنگ های خردشده داخل لوله حالب، لوله ای قلاب مانند به نام جی جی گذاشته می شود که در شکل زیر می بینید. و چهار هفته بعد به صورت سرپائی خارج می گردد.

فیلم کامل عمل TUL را می توانید در قسمت زیر مشاهده نمائید.

3- عمل لاپاراسکوپی

سومین درمان سنگ های بزرگ لوله حالب، عمل جراحی می باشد که در گذشته به صورت عمل جراحی باز ولی امروزه در راستای شعار عمل های جراحی بزرگ از شکاف کوچک تکنیک لاپاراسکوپی می باشد. در این روش به جای برش یک وجبی در شکم با عبور لوله هایی باریک به نام تروکار به داخل شکم و تزریق هوا و عبور دوربین محل سنگ حالب را مشخص کرده و با برش روی آن، سنگ حالب را خارج می کنیم که کیفیت عمل را در فیلم زیر مشاهده می نمائید.

انواع دیگر بیماری های لوله ی حالب 

1- دوتایی شدن حالب

دوتایی شدن حالب که عارضه ای مادرزادی است به وضعیتی گفته می شود که دو حالب بر روی یک کلیه تشکیل می شود. حالب دوم می تواند سالم بوده و یا تنها قسمتی از آن تشکیل شده باشد. در صورتی که هیچ کدام از حالب ها به درستی کار نکنند، ادرار می تواند به کلیه برگشته و سبب آسیب رساندن به آن شود.

2- وجود یک ناهنجاری در محل اتصال حالب به کلیه یا مثانه 

اتصال غیر عادی بین حالب و کلیه (اتصال میزنای و لگنچه) می تواند سبب تورم کلیه و در نهایت توقف عملکرد آن شود. این ناهنجاری مادرزادی بوده و یا می تواند با رشد عادی کودک و در اثر یک آسیب یا جای زخم به وجود آید. همچنین، در موارد نادر این عارضه می تواند ناشی از تشکیل یک تومور نیز باشد. یک اتصال نادرست بین حالب و مثانه می تواند سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود.

3- یورتروسل

در صورتی که لوله ی حالب بسیار تنگ باشد و اجازه عبور جریان ادرار به صورت عادی را ندهد، ممکن است یک برآمدگی کوچک (یورتروسل) در آن تشکیل شود که معمولا در قسمت نزدیک به مثانه تشکیل می شود. این تورم و برآمدگی می تواند جریان ادرار را مسدود کرده و سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود. این وضعیت امکان دارد به کلیه آسیب برساند.

4- فیبروز رترو پریتوئن

این اختلال نادر هنگامی رخ می دهد که بافت فیبروز در ناحیه خلفی شکم رشد می کند. این فیبر ها می توانند در اثر سرطان ها یا برخی دارو های درمان میگرن رشد کنند. این فیبر ها میزنای ها را احاطه کرده و آن ها را مسدود می کنند که چنین وضعیتی سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها می شود.

دیگر عوامل احتمالی

عوامل مختلفی در درون و بیرون میزنای می توانند سبب انسداد آن شوند این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

✅ یبوست شدید، با اینکه بیشتر در کودکان شیوع دارد اما در بزرگسالان هم اتفاق می افتد.

✅  تومور های سرطانی و غیر سرطانی

✅  رشد بافت داخلی مانند آندومتروزیس در زنان

✅ تورم طولانی مدت دیواره میزنای که معمولا ناشی از بیماری هایی مانند سل یا عفونتی انگلی به نام شیستوزومیازیس می باشد.

بیماری های حالب

اما توصیه های اینجانب در رابطه با سنگ حالب

1- لوله حالب به منزله نفسگاه کلیه می باشد و گیر افتادن سنگ و یا هر علتی که آن را ببندد مثل فشار به کلیه جهت خفه کردن می باشد و باید هر چه سریعتر درمان شود.

2- 95 درصد سنگ های زیر 4 میلی متر و 50 درصد سنگ های بین 4-6 میلی متر خودبخود دفع می شود.

3- حداکثر زمان برای دفع کردن 2-3 هفته است و اگر سنگ دفع نشود باید سریعاً جهت جلوگیری از خفه شدن و از دست دادن کلیه خود به پزشک مراجعه نمائید.

4- افراد تک کلیه و خانم های حامله و بیماران تب دار با سنگ انسدادی حالب باید اورژانسی در بیمارستان بستری شوند.

5- با انجام چکاب منظم و با شعار پیشگیری بهتر از درمان است، و مصرف مایعات هر دو ساعت یک لیوان و مصرف کم نمک از تشکیل سنگ در کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب جلوگیری نمائید.

در صورت داشتن سنگ حالب جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

4.3 (85.1%) 51 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. در عمل سزارین خواهرم برای تولد فرزند دوم پزشک خواهرم به دلیل اینکه سر بچه بسیار پایین آمده بود و در لگن گیر کرده بود مجبور شد علاوه بر برش ناحیه شکم در ناحیه ی مثانه هم برش ایجاد کند. در واقع پزشک او گفت که ناچارن برای نجات بچه این کار را کرده و از طریق برش شکم بچه خارج نمیشده. حالا سوال این است که آیا برش مثانه عوارض خاصی دارد؟ آیا این کار لازم بود؟ و اینکه حدود یک هفته بعد از عمل به توصیه ی پزشک خواهرم همچنان از سوند برای تخلیه ی ادرار استفاده می کند. این سوند تا کی باید در بدن او بماند؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 7 ماه پیش)
   نه با زمان بهتر ميشود
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دیروز یک ضربه به التم خورد (البته با بیضه ها تماس نداشت)از دیروز یه احساس عجیب قلقلک و درد در سر التم دارم و مقداری در تنه. بعضی مواقع کمی احساس ضعف در پاهایم می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 7 ماه پیش)
   اگر تورم داريد بياييد ببينم٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر بنده حدود یک هفته هست که درگیر یک سنگ حالب به اندازه 3.9 میلیمتری در قسمت چپ شده ام دردهای خفیف و برخی مواقع شدید دارم لطفا راهنمایی کنید آیا نیاز به عمل اورژانسی دارم یا خیر سونو انجام داده ام وضعیت کلیه خوب بود فقط موردی که خیلی نگران کرده اختلال جنسی در ترشح اسپرم پس از ارضا شدن پیدا کردم آیا این اختلال طبیعی است لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سلوا پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر شبتون بخیر. مادرم 48 ساله بعد از انجام آزمایش و سونوگرافی، کلیه هاش سنگهای زیادی داره ک بزرگترینش 20 میل هست و باعث بالا رفتن pth شده. برای از بین بردن سنگ چ روشی توصیه میکنین. اینم عکس جواب سونو هستش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 7 ماه پیش)
   جهت اطمينان با عكس بياييد ببينم٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
 • تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  حالب کلیه درگیر تومور سرطانی سارکوم بوده به متخصص ارولوژی مراجعه کرده اما نتونستن که سوند دبل جی کار بگذاره
  راهی برای درمان وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر قاسمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر برای پر کاری مثانه خدمتتون آمدم برام قرص تروتودین ۲میلی گرم روزی دو عدد تجویز کردید ولی بهم نمیسازه باعث درد شدید کلیه وانسداد ادرارم میشه داروی جایگزینی وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر یونس سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من ۳۷ سالمه و بعد از ختنه در کودکی دچار چسبندگی ختنه شدم به طوری که حدود ۴۰ درصد جای ختنه مجددا به کلاهک چسبیده و در حال نعوظ سر آلت به سمت چسبیده (راست) منحرف میشه البته غیر از ظاهر مشکل دیگری ندارم و دارای دو بچه هستم. سوال: شما جراحی بابت اصلاح ختنه برای بنده انجام می دهید؟ نیاز به بستری دارد؟ چقدر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 8 ماه پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر نعمت سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب اقای پرفسور کرمی، اینجانب نعمت اله زورقی 63 ساله، حدوده 8 سال مبتلا به نارسایی کلیوی بوده و میزان کراتنین بین 1/5 الی 1/8 میباشد حدود 4 سال پیش مبتلا به پسوریازیس در ناحیه 2انگشت شست و اشاره در هر دو دست شده ام ولی مدت 5 ماه پیش نیز در ناحیه کلاهک تناسلی دانه ای دیده شد و به تصور اینکه پسوریازیس باشد (کرم پسوس رام )بمدت 3 ماه مصرف کرده متاسفانه دانه تبدیل به زخم بزرگ شده و نیز ناحیه کلاهک تناسلی بی حس و سفت و دارای ترشح بوده، و سفیدی روی عکس ها کرم میباشد که جهت رهنمود لازم تقدیم میگردد. با احترام ـ زورقی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 8 ماه پیش)
   باید از زخم ازمایش بدهید
 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  کسیفیکاسیون ۳۰ میلی متر در کف مثانه نشانه چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 8 ماه پیش)
   بايد سيستوسكوپي كنيد
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۹ شهریور ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر ، پدر من توده ای درون کلیه ی چپشون بوده که هفته ی پیش با عمل جراحی توده رو خارج کرده و درآوردن و آزمایش کردن و گفتن که توده از نوع grade2هست ، پدر من بعد از جراحی هراز گاهی سرفه میکنند که قبل از جراحی به هیچ وجه این سرفه ها وجود نداشته خواستم بدونم این سرفه ها عوارض بیهوشی جراحیه یا ممکنه مربوط به تومور باشه و اینکه الان چه دارویی باید مصرف کنند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۹۷( 8 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات