حالب چیست؟ | دفع سنگ کلیه از لوله حالب

هر گونه انسداد در مسیر لوله حالب به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و هر چه سریعتر باید عامل انسدادی لوله حالب برطرف گردد. در این مقاله بیماری های لوله ی حالب از جمله وجود سنگ در آن بررسی شده است.

قطر لوله حالب چقدر است؟

لوله هالب به قطر 5 میلی متر است. این لوله، کلیه را به مثانه وصل می کند.

حالب چیست؟

حالب وظیفه ی انتقال ترشحات کلیه ها یا همان ادرار را از کلیه ها به مثانه بر عهده دارد. لوله حالب با انقباضات منظم خود که توسط اعصاب اتوماتیک سمپاتیک و یا پاراسمپاتیک کنترل می شود عمل تخلیه خود را انجام می دهد. لوله حالب در حقیقت به مانند لوله تنفسی کلیه می باشد.

حالب کجاست

حالب کجاست؟

حالب لوله ای است که وظیفه انتقال ادرار از کلیه ها به سمت مثانه را عهده دار است. در بدن هر فرد دو لوله حالب (ureter) قرار دارند که هر کدام به یک کلیه متصل است. نیمه بالایی حالب در داخل معده قرار دارد و نیمه پایینی آن نیز در ناحیه لگن است.

طول لوله حالب در بزرگسالان به صورت میانگین در حدود 10 الی 12 اینچ ( 25 الی 30 سانتی متر ) است. این لوله دارای دیواره های ضخیم عضلانی، فیبری و روکش مخاطی است و می تواند به راحتی منقبض شود.

مدت زمان دفع سنگ کلیه از حالب

حالب کلیه

یکی از شایعترین علل انسداد حالب حرکت سنگ از کلیه و گیر افتادن آن در لوله حالب می باشد. حرکت سنگ به طرف حالب دردی را ایجاد می که شاه درد عالم پزشکی بوده و حتی از درد زایمان در خانم ها نیز شدید تر می باشد.

مشخصات این درد عبارتند از: درد شدید ناگهانی که به صورت موجی به سراغ فرد آمده و او را زمین گیر و مستأصل می کند. تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، خون در ادرار ، تغییر رنگ ادرار و در کسانی که تک کلیه ای هستند قطع کامل ادرار می تواند از نشانه های گیر افتادن سنگ در لوله حالب باشد.

سنگ درون لوله حالب

امروزه قطعی ترین روش تشخیص گیر افتادن سنگ در لوله حالب انجام سی تی اسکن بدون تزریق و با تزریق می باشد. سونوگرافی اغلب گشاد شدگی کلیه ها یا هیدرونفروز را گزارش می کند که نشانه انسداد لوله حالب می باشد.

در صورت ایجاد چنین دردی بلافاصله به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی مراجعه کرده و باید اقدامات تشخیصی و درمانی انجام گردد. از شما در اورژانس بیمارستان معاینه بالینی، آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی و در صورت نیاز سی تی اسکن انجام خواهد شد و با تزریق مسکن های قوی که اغلب مورفین یا پتدین و یا کتورولاک است، درد شما تسکین پیدا خواهد کرد. اگر تب داشتید یا تک کلیه هستید و یا حامله می باشید باید به پزشک اطلاع دهید که شما را در بیمارستان بستری نمایند.

پروگزیمال حالب چیست؟

بخش بالایی از لوله حالب در بین نقطه برخورد حالب با لگن و بالاتر از مفصل ساکروایلیاک قرار دارد. سنگ های پروگزیمال حالب به صورت میانگین اندازه ای بیشتر از یک سانتی متر دارند و در معیار اندازه گیری قرار می گیرند. سنگ هایی که در دفع شدن به شکل طبیعی و سریع با مشکل مواجه می شوند، در نهایت منجر به کولیک مکرر کلیه و یا انسداد ادرار خواهند شد.

لوله حالب پروگزیمال در کدام ناحیه از بدن قرار دارد؟

در انتهای بخش پروگزیمال لوله حالب، لگن و کلیه ها قرار دارند. در بخش دیگر نیز مثانه فرد به حالب متصل است. لوله حالب از ابتدای شریان کلیوی تا این نواحی و مثانه کشیده می شود تا جریان ادرار را از کلیه ها به سمت مثانه هدایت کند.

علائم سنگ کلیه در حالب

سنگ در حالب کلیه ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد. نشانه ها و علائم به محل رخداد انسداد، کامل بودن یا نسبی بودن انسداد، سرعت مسدود شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن یک یا هر دو کلیه بستگی دارند. نشانه ها و علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد
 • تغییرات در مقدار ادرار تولید شده
 • دشوار بودن ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • عفونت های مکرر مجاری ادراری
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

دفع سنگ کلیه از لوله حالب

اگر مسیر لوله حالب تنگی نداشته باشد و اندازه سنگ زیر 4 میلی متر باشد در 95 درصد با درمان های داروئی و مصرف مایعات زیاد و ورزش کردن خودبه خود دفع می شوند و نیاز به اقدام بعدی نیست.

اگر اندازه سنگ بین 4 تا 6 میلی متر باشد 50 درصد احتمال خودبه خود افتادن سنگ وجود دارد و لذا اگر اندازه سنگ حالب زیر 6 میلی متر باشد به شرط اینکه:

1- بیمار تک کلیه نباشد.

2- تب نداشته باشد.

3- حامله نباشد،

به بیمار توصیه می شود دو هفته با مصرف مایعات زیاد و افزایش تحرک بدنی و با ادرار کردن در داخل ظرفی از نظر مشاهده سنگ دفع شده، در جهت دفع سنگ تلاش کند.

درمان سنگ کلیه گیر کرده در حالب

اگر بعد از دو هفته سنگ کلیه در حالب دفع نشود و یا اندازه سنگ گیرافتاده بالای 6 میلی متر باشد دو روش درمانی برای درمان این سنگ ها وجود دارد:

thCAW596LD

1- سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL

در این روش که در فیلم زیر می بینید شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت 15-20 دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.

عمل سنگ شکنی ESWL در موارد زیر توصیه نمی شود:

1- افراد چاق

2- افراد حامله

3- افراد دارای اختلال در انعقاد خون

سنگ شکن کلیه

2- سنگ شکنی درون اندامی یا TUL

دومین و مؤثرترین روش درمان سنگ حالب عمل سنگ شکنی درون اندامی یا TUL می باشد. در این روش که با بی حسی کمری و در اطاق عمل و به صورت سرپائی انجام می شود، با عبور دوربین آندوسکوپی از داخل مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب محل گیر کردن سنگ حالب مشخص و با استفاده از امواج سنگ شکنی لیزر روی پنوماتیک سنگ را کاملاً خرد کرده و با پنس خارج می کنیم.

 در مواقعی جهت دفع شدن سنگ های خردشده داخل لوله حالب، لوله ای قلاب مانند به نام جی جی گذاشته می شود که در شکل زیر می بینید. و چهار هفته بعد به صورت سرپائی خارج می گردد.

فیلم کامل عمل TUL را می توانید در قسمت زیر مشاهده نمائید.

3- عمل لاپاراسکوپی

سومین درمان سنگ های بزرگ لوله حالب، عمل جراحی می باشد که در گذشته به صورت عمل جراحی باز ولی امروزه در راستای شعار عمل های جراحی بزرگ از شکاف کوچک تکنیک لاپاراسکوپی می باشد. در این روش به جای برش یک وجبی در شکم با عبور لوله هایی باریک به نام تروکار به داخل شکم و تزریق هوا و عبور دوربین محل سنگ حالب را مشخص کرده و با برش روی آن، سنگ حالب را خارج می کنیم که کیفیت عمل را در فیلم زیر مشاهده می نمائید.

سنگ حالب در بارداری

از جمله رایج ترین دلایل بروز درد معده در خانم های باردار می توان به وجود سنگ کلیه و حالب اشاره کرد. سنگ حالب در بارداری می تواند منجر به مسدود شدن مسیر کلیه شده و در نتیجه عفونت را ایجاد کند.

این عفونت در دیگر نواحی بدن پخش می شود. در نتیجه ممکن است خانم باردار زودتر از موعد نیاز به بستری شدن در بیمارستان و طی کردن درمان های لازم جهت به دنیا آوردن کودک را داشته باشد.

سنگ های کلیه دردناک از هر 3300 زن باردار، یک نفر را مبتلا می کنند. احتمال شکل گیری این سنگ ها در بانوانی که سابقه به دنیا آوردن کودک در گذشته را داشته اند، نسبت به افرادی که بارداری اول را تجربه می کنند، بیشتر است. بیشتر خانم هایی که سنگ کلیه و حالب دارند، معمولا در ماه های چهارم الی ششم با مشکلات مختلفی مواجه می گردند.

انواع دیگر بیماری های لوله ی حالب

1- دوتایی شدن حالب

دوتایی شدن حالب که عارضه ای مادرزادی است به وضعیتی گفته می شود که دو حالب بر روی یک کلیه تشکیل می شود. حالب دوم می تواند سالم بوده و یا تنها قسمتی از آن تشکیل شده باشد. در صورتی که هیچ کدام از حالب ها به درستی کار نکنند، ادرار می تواند به کلیه برگشته و سبب آسیب رساندن به آن شود.

2- وجود یک ناهنجاری در محل اتصال حالب به کلیه یا مثانه

اتصال غیر عادی بین حالب و کلیه (اتصال میزنای و لگنچه) می تواند سبب تورم کلیه و در نهایت توقف عملکرد آن شود. این ناهنجاری مادرزادی بوده و یا می تواند با رشد عادی کودک و در اثر یک آسیب یا جای زخم به وجود آید. همچنین، در موارد نادر این عارضه می تواند ناشی از تشکیل یک تومور نیز باشد. یک اتصال نادرست بین حالب و مثانه می تواند سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود.

3- یورتروسل

در صورتی که لوله ی حالب بسیار تنگ باشد و اجازه عبور جریان ادرار به صورت عادی را ندهد، ممکن است یک برآمدگی کوچک (یورتروسل) در آن تشکیل شود که معمولا در قسمت نزدیک به مثانه تشکیل می شود. این تورم و برآمدگی می تواند جریان ادرار را مسدود کرده و سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود. این وضعیت امکان دارد به کلیه آسیب برساند.

4- فیبروز رترو پریتوئن

این اختلال نادر هنگامی رخ می دهد که بافت فیبروز در ناحیه خلفی شکم رشد می کند. این فیبر ها می توانند در اثر سرطان ها یا برخی دارو های درمان میگرن رشد کنند. این فیبر ها میزنای ها را احاطه کرده و آن ها را مسدود می کنند که چنین وضعیتی سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها می شود.

دیگر عوامل احتمالی

عوامل مختلفی در درون و بیرون میزنای می توانند سبب انسداد آن شوند این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

✅ یبوست شدید، با اینکه بیشتر در کودکان شیوع دارد اما در بزرگسالان هم اتفاق می افتد.

✅  تومور های سرطانی و غیر سرطانی

✅  رشد بافت داخلی مانند آندومتروزیس در زنان

✅ تورم طولانی مدت دیواره میزنای که معمولا ناشی از بیماری هایی مانند سل یا عفونتی انگلی به نام شیستوزومیازیس می باشد.

بیماری های حالب

اما توصیه های اینجانب در رابطه با سنگ حالب

1- لوله حالب به منزله نفسگاه کلیه می باشد و گیر افتادن سنگ و یا هر علتی که آن را ببندد مثل فشار به کلیه جهت خفه کردن می باشد و باید هر چه سریعتر درمان شود.

2- 95 درصد سنگ های زیر 4 میلی متر و 50 درصد سنگ های بین 4-6 میلی متر خودبخود دفع می شود.

3- حداکثر زمان برای دفع کردن 2-3 هفته است و اگر سنگ دفع نشود باید سریعاً جهت جلوگیری از خفه شدن و از دست دادن کلیه خود به پزشک مراجعه نمائید.

4- افراد تک کلیه و خانم های حامله و بیماران تب دار با سنگ انسدادی حالب باید اورژانسی در بیمارستان بستری شوند.

5- با انجام چکاب منظم و با شعار پیشگیری بهتر از درمان است، و مصرف مایعات هر دو ساعت یک لیوان و مصرف کم نمک از تشکیل سنگ در کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب جلوگیری نمائید.

در صورت داشتن سنگ حالب جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر لادن یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خسته نباشید چند روز پیش بدلیل تکرر ادرار و حس گرفتگی در پهلوی چپم به دکتر مراجعه کردم برایم سونو نوشتند که در سونو قید شده fullness هردو کلیه با قصرapلگنچه 7میلیمتر در سمت راست و8میلیمتر در سمت چپ که پس از تخلیه مثانه برطرف نگردید ایا مشکل حادی برای کلیه ام وجوذ دارد چون دکتر گفتند باید سی تی بدهم. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   جای نگرانی میست
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر.من 2 سالی هست مدام سوزش ادرار و تکرر شدید ادرار دارم .سونوگرافی دادم آزمایشم دادم .عکسشان رو ارسال میکنم.هر کاری میکنم خوب نمیشم.خدا خیرت بده کمکم کن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   اب زیاد وادرار رقیق سوزش را میبرد
 • تصویر کاربر صابر شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان.خدمتتون رسیدم در بیمارستان نیکان .سونوگرافی که در اراک انجام دادم گفتن سنگ کلیه داری.دوتا از سنگ ها کامل مشخص بود در سونو و اینکه چون سنگ در لوله حالب بود گفتید باید سی تی اسکن انجام بدم و همونجا انجام دادم .
  اما به دلیل مشغله کاری به اراک مراجعه کردم و سنگی که در لوله حالب بود رو سنگ شکن انجام دادم. الان بعد از گذشت یک ماه چند هفته ای هست که تکرر ادرار دارم و اینکه خیلی باریک و کم میاد به طوری که احساس میکنم کامل تخلیه نشدم.
  آیا دلیلش همون سنگ های کلیه است یا چیز دیگه مثل تنگی‌مجرای ادراری یا هر چیز دیگه ای .
  خیلی اذیتم
  خواهشا راهنمایی و کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   باید با مدارک بیایید ببینم
 • تصویر کاربر سامان یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دكتر كرمى
  حدودا يك ماه وده روز پيش بادرد شديد پهلوى راست به متخصص كليه مراجعه كردم ايشان سريعا سى تى بدون تزريق فرستادن كه تشخيص سنگ ٣ ميلمترى درون Right UVJ about to enter bladder بهمراه هيدرونفروز خفيف دادن كه گفتند با مصرف چهار دارو تامسلوسين-ويسول-رواناتكس-شياف ديكلو ومايعات فراوان ورزش بمدت ده روز تا سه يا چهار روز آينده اين سنگ ريز با يه سوزش واحتمالا دردى دفع ميشه كه ظاهرا دفع نشده يعنى مشاهده نكردم ومطمئنم چون سوزش يا دردى نداشتم سنگى هم نديدم .
  اما دوباره به متخصص ديگه مراجعه كردم چون ايندفعه تهران نبودم ،شرح حال كه دادم ايشان سونو نوشتن بهمراه دوز دوبله تامسلوسين وشربت گياهى اروتيكا وتوصيه به تلاش وكوشش مجدد ونوشيدن زياد مايعات وتحرك كافى بمدت فقط پنج روز وهمچنين گذاشتن لگن براى مشاهده سنگ كه متاسفانه باز هم چيزي نديدم يا شايد بالاخره دفع شده من نديدم .دراين مدت بيمارى دوبار سونوگرافى كردم بار اول بعده بيست روز از شروع درمان كه سنگ شش ميل درانتهاى حالب با هيدرونفروز خفيف گزارش كردند وبار دوم كه ميشد بعد سى روز از آغاز درمان فقط وفقط هيدرونفروز گزارش كردند
  جناب دكتر كرمى هيچگونه درد يا ناراحتى هم ندارم فقط ادرارم روان وجارى نيست يعنى كم شده و بريده بريده س اگه ممكنه بفرماييد احتمال داره سنگم دفع شده ومن بهردليلى متوجه نشدم يا نه سنگ سرجاش مونده ولى بدون عارضه ودرد ،نگران كليه م هستم
  ممنون كه جواب ميديد
  خدا حافظ ونگهدارتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر دفع نشد باید تی یو ال کنید
  2. تصویر کاربر سامان شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   جناب دكتر كرمى
   جواب سؤالمو نداديد
   بنده گيج شدم مخصوصا از دست اين سونوگرافيستها ،يكى ميگه ٦ميل سنگ دارى يكى ميگه من سنگ حالب رو نميتونم ببينم يكى گفت تورم خفيف كليه داريد،
   فقط سى تى اسكن روز اول مراجعه ودرمان سنگ٣ميل نشون داد درحالب ازطرفى هم هيچگونه درد يا ناراحتى هم ندارم
   يعنى بنده بايدبازم صبر كنم ،٤٥ روز گذشته از سى تى اسكنم شما فرموديد دو هفته يا حداكثر چهار هفته بيشتر نبايد منتظر موند درسته؟الان بنظر شما من چيكار بايد بكنم كجا سونو كنم كه اندازه ومحل دقيق ودرست سنگ حالب رو نشون بده
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر است بايد تي يو ال كنيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حیدر سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما
  من از کردستان خدمتتون پیام میفرستم، یک سنگ ۷ میلی در یک سوم میانی حالب سمت چپ دارم، همچنین یک سنگ ۵ میلی در کلیه سمت چپ.
  دکتر رادیولوژیست گفتند که هر چه سریعتر باید این سنگ درآورده بشه...چون وضع کلیه سمت چپ خوب نیست.
  میخواستم بوسیله لیزر هرچه سریعتر خارجش کنم ، تا نظر شما چه باشد. فایل گزارش سونو به پیوست ارسال میشود...ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   من در خدمت شما هستم سه شنبه اینده بیا مطب۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  2. تصویر کاربر حیدر سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   خیلی ممنون
   ان شالله خدمت میرسم

   فردا صبح با مطب هماهنگ میکنم، فقط یخورده میترسم که واسه خرد کردن سنگ ، دیر نشه.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   نه نگران نباش
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فائزه سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من در هفته ١5 بارداري هستم كه هفته گذشته با سونوگرافي مشخص شد كه يك سنگ 4 ميل در كليه ام وجود دارد، من خيلي مايعات مصرف كردم و ديگه دردي ندارم ولي دكتر به من كپسول تامسولوسين دادند كه بعد از خوردنش حالم خيلي بد ميشه( سردرد شديد و احساس گيجي)
  ميخواستم بدونم با توجه ب اينكه ديگه درد ندارم لازمه اين كپسول رو بخورم ؟ و اينكه عوارض اين كپسول بدتر از كارايي اون نيست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   دارو نمیخواهد درمان بعد از ختم حاملگی است
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۲ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من پارسال یک سنگ به اندازه دوازده میل در حالب داشتم که بعد از ده روز از ورود به حالب بدون هیچگونه دردی دفع شد. ده روز پیش که برای چکاپ سونوگرافی گرفتم گفت که یه سنگ چهرده میلی توی کلیه است و دو روز بعدش وارد حالبم شد که عوارض مختلفی مثل تهوع و دل درد و ... داشت اما الان هیچگونه درد و عوارضی ندارم. ممکنه سنگ توی حالب باشه و عوارضی مثل درد و ... نداشته باشه و اینکه اگه تو حالب باشه و فعالیتی برای دفعش بکنم مثل نوشیدن زیاد مایعات و ورزش نتیجه بدتر بشه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   باید سی تی اسکن بدون تزریق بکنید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام و ادب و شب بخیر خدمت شما از اینکه وقت شمارو میگیرم عذر خواهی میکنم من از بیرجند خدمت شما پیام میدم من دو روزه که سوند wj داخل کلیه دارم میخوام جهت ادامه درمان بیام خدمت شما علیرغم اینکه چندین نوبت جهت سنگ شکنی و درمان از طریق مجرا به اتاق عمل رفتم ولی نتیجه نگرفتم الان هم سنگ های بزرگ داخل کلیه دارم میخواستم ببینم اگه انشاالله بتونم خدمت شما برسم همین شهر خودم سوند رو در بیارم یا با همین وضعیت اشکال نداره خدمت شما برسم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   نه بیایید شنبه ا. اگر خواستید بک شنبه عمل پی سی ان تل کنم فیلم عمل من در www.drkarami.com را ببینید ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ امروز عصر تماس
 • تصویر کاربر شهریار سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده ۱۵ روز پیش بعلت یک سنگ ۶ میلیمتری در حالب راست در بیمارستان جم توسط آقای دکتر ناصحی عمل tul داشتم. ۳ روز پیش طی عمل سرپایی استنت حالب را خارج کردند. در همان روز با سوزش زیاد بعد از خروج خون و لخته (یا احتمالا" ژل های تزریق شده) تعداد ۸ عدد سنگ از ۱ تا ۴ میلیمتر را دفع کردم. سوزش کم کم برطرف شد ولی دفع خون و سنگ متوقف و درد کلیه شروع شد بطوریکه تمام شب تا صبح از درد به خود می پیچیدم. روز گذشته سونوگرافی کردم که هیدرونفروز شدید در کلیه راست را نشان می داد اگر چه وجود سنگ در حالب تشخیص داده نشد. آیا امکان دارد خرده های سنگ یا لخته انتهای حالب را مسدود کرده باشد در آنصورت راه درمان چیست؟ تصویر سونوگرافی را پیوست کرده ام.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   به دکترتان مراجعه نمابید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر گرامی بنده ۷۶ ساله مبتلا به کانسر پروستات هستم و تحت درمان با آمپول دیفرلین ۱۱-۲۵ قرار گرفتم و psa به شش صدم رسیده است، هفت ماهی است بعد از سنگ شکن سنگ حالب به روش tul و قرار دادن استنت دبل جی به مدت یک ماه داخل حالب دچار تکرر ادرار شدید شده ام و هر نیم ساعت نیاز به تخلیه پیدا میکنم پس از آزمایش ادرار ساده به دلیل مقدار زیاد خون دکتر سی تی تجویز نمود که نتیجه آن طبق تصویر پیوست افزایش ضخامت دیواره مثانه و نفوذ به لایه چربی بود که متعاقبا سیتولوژی ادرار تجویز نمود و نتیجه آن طبق تصویر پیوست حضور سلول های اورتلیال ری اکتیو تشخیص داده شد. میخواستم نظر شما را بدونم؟ چرا که دکتر مجددا بیوپسی تجویز کرده که ترس بنده از بیوپسی و بدتر شدن بیماری می باشد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   هر سه ماه باید پیگیری کنید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر