حالب چیست؟ | دفع سنگ کلیه از لوله حالب

هر گونه انسداد در مسیر لوله حالب به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و هر چه سریعتر باید عامل انسدادی لوله حالب برطرف گردد. در این مقاله بیماری های لوله ی حالب از جمله وجود سنگ در آن بررسی شده است.

قطر لوله حالب چقدر است؟

لوله حالب به قطر 5 میلی متر است. این لوله، کلیه را به مثانه وصل می کند.

حالب چیست؟

حالب وظیفه ی انتقال ترشحات کلیه ها یا همان ادرار را از کلیه ها به مثانه بر عهده دارد. لوله حالب با انقباضات منظم خود که توسط اعصاب اتوماتیک سمپاتیک و یا پاراسمپاتیک کنترل می شود عمل تخلیه خود را انجام می دهد. لوله حالب در حقیقت به مانند لوله تنفسی کلیه می باشد.

حالب کجاست؟

حالب لوله ای است که وظیفه انتقال ادرار از کلیه ها به سمت مثانه را عهده دار است. در بدن هر فرد دو لوله حالب (ureter) قرار دارند که هر کدام به یک کلیه متصل است. نیمه بالایی حالب در داخل معده قرار دارد و نیمه پایینی آن نیز در ناحیه لگن است.

طول لوله حالب در بزرگسالان به صورت میانگین در حدود 10 الی 12 اینچ ( 25 الی 30 سانتی متر ) است. این لوله دارای دیواره های ضخیم عضلانی، فیبری و روکش مخاطی است و می تواند به راحتی منقبض شود.

مدت زمان دفع سنگ کلیه از حالب

حالب کلیه

یکی از شایعترین علل انسداد حالب حرکت سنگ از کلیه و گیر افتادن آن در لوله حالب می باشد. حرکت سنگ به طرف حالب دردی را ایجاد می که شاه درد عالم پزشکی بوده و حتی از درد زایمان در خانم ها نیز شدید تر می باشد.

مشخصات این درد عبارتند از: درد شدید ناگهانی که به صورت موجی به سراغ فرد آمده و او را زمین گیر و مستأصل می کند. تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، خون در ادرار، تغییر رنگ ادرار و در کسانی که تک کلیه ای هستند قطع کامل ادرار می تواند از نشانه های گیر افتادن سنگ در لوله حالب باشد.

امروزه قطعی ترین روش تشخیص گیر افتادن سنگ در لوله حالب انجام سی تی اسکن بدون تزریق و با تزریق می باشد. سونوگرافی اغلب گشاد شدگی کلیه ها یا هیدرونفروز را گزارش می کند که نشانه انسداد لوله حالب می باشد.

در صورت ایجاد چنین دردی بلافاصله به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی مراجعه کرده و باید اقدامات تشخیصی و درمانی انجام گردد. از شما در اورژانس بیمارستان معاینه بالینی، آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی و در صورت نیاز سی تی اسکن انجام خواهد شد و با تزریق مسکن های قوی که اغلب مورفین یا پتدین و یا کتورولاک است، درد شما تسکین پیدا خواهد کرد. اگر تب داشتید یا تک کلیه هستید و یا حامله می باشید باید به پزشک اطلاع دهید که شما را در بیمارستان بستری نمایند.

بیماری های حالب

پروگزیمال حالب چیست؟

بخش بالایی از لوله حالب در بین نقطه برخورد حالب با لگن و بالاتر از مفصل ساکروایلیاک قرار دارد. سنگ های پروگزیمال حالب به صورت میانگین اندازه ای بیشتر از یک سانتی متر دارند و در معیار اندازه گیری قرار می گیرند. سنگ هایی که در دفع شدن به شکل طبیعی و سریع با مشکل مواجه می شوند، در نهایت منجر به کولیک مکرر کلیه و یا انسداد ادرار خواهند شد.

لوله حالب پروگزیمال در کدام ناحیه از بدن قرار دارد؟

در انتهای بخش پروگزیمال لوله حالب، لگن و کلیه ها قرار دارند. در بخش دیگر نیز مثانه فرد به حالب متصل است. لوله حالب از ابتدای شریان کلیوی تا این نواحی و مثانه کشیده می شود تا جریان ادرار را از کلیه ها به سمت مثانه هدایت کند.

علائم سنگ کلیه در حالب

سنگ در حالب کلیه ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد. نشانه ها و علائم به محل رخداد انسداد، کامل بودن یا نسبی بودن انسداد، سرعت مسدود شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن یک یا هر دو کلیه بستگی دارند. نشانه ها و علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد
 • تغییرات در مقدار ادرار تولید شده
 • دشوار بودن ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • عفونت های مکرر مجاری ادراری
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

دفع سنگ کلیه از لوله حالب

اگر مسیر لوله حالب تنگی نداشته باشد و اندازه سنگ زیر 4 میلی متر باشد در 95 درصد با درمان های داروئی و مصرف مایعات زیاد و ورزش کردن خودبه خود دفع می شوند و نیاز به اقدام بعدی نیست.

اگر اندازه سنگ بین 4 تا 6 میلی متر باشد 50 درصد احتمال خودبه خود افتادن سنگ وجود دارد و لذا اگر اندازه سنگ حالب زیر 6 میلی متر باشد به شرط اینکه:

 •  بیمار تک کلیه نباشد.
 •  تب نداشته باشد.
 •  حامله نباشد.

به بیمار توصیه می شود دو هفته با مصرف مایعات زیاد و افزایش تحرک بدنی و با ادرار کردن در داخل ظرفی از نظر مشاهده سنگ دفع شده، در جهت دفع سنگ تلاش کند.

درمان سنگ کلیه گیر کرده در حالب

اگر بعد از دو هفته سنگ کلیه در حالب دفع نشود و یا اندازه سنگ گیرافتاده بالای 6 میلی متر باشد دو روش درمانی برای درمان این سنگ ها وجود دارد:

1️⃣ سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL

در این روش که در فیلم زیر می بینید شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت 15-20 دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.

عمل سنگ شکنی ESWL در موارد زیر توصیه نمی شود:

 •  افراد چاق
 •  افراد حامله
 •  افراد دارای اختلال در انعقاد خون

2️⃣ سنگ شکنی درون اندامی یا TUL

دومین و مؤثرترین روش درمان سنگ حالب عمل سنگ شکنی درون اندامی یا TUL می باشد. در این روش که با بی حسی کمری و در اطاق عمل و به صورت سرپائی انجام می شود، با عبور دوربین آندوسکوپی از داخل مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب محل گیر کردن سنگ حالب مشخص و با استفاده از امواج سنگ شکنی لیزر روی پنوماتیک سنگ را کاملاً خرد کرده و با پنس خارج می کنیم.

 در مواقعی جهت دفع شدن سنگ های خردشده داخل لوله حالب، لوله ای قلاب مانند به نام جی جی گذاشته می شود که در شکل زیر می بینید. و چهار هفته بعد به صورت سرپائی خارج می گردد.

فیلم کامل عمل TUL را می توانید در قسمت زیر مشاهده نمائید.

3️⃣ عمل لاپاراسکوپی

سومین درمان سنگ های بزرگ لوله حالب، عمل جراحی می باشد که در گذشته به صورت عمل جراحی باز ولی امروزه در راستای شعار عمل های جراحی بزرگ از شکاف کوچک تکنیک لاپاراسکوپی می باشد. در این روش به جای برش یک وجبی در شکم با عبور لوله هایی باریک به نام تروکار به داخل شکم و تزریق هوا و عبور دوربین محل سنگ حالب را مشخص کرده و با برش روی آن، سنگ حالب را خارج می کنیم که کیفیت عمل را در فیلم زیر مشاهده می نمائید.

سنگ حالب در بارداری

از جمله رایج ترین دلایل بروز درد معده در خانم های باردار می توان به وجود سنگ کلیه و حالب اشاره کرد. سنگ حالب در بارداری می تواند منجر به مسدود شدن مسیر کلیه شده و در نتیجه عفونت را ایجاد کند.

این عفونت در دیگر نواحی بدن پخش می شود. در نتیجه ممکن است خانم باردار زودتر از موعد نیاز به بستری شدن در بیمارستان و طی کردن درمان های لازم جهت به دنیا آوردن کودک را داشته باشد.

سنگ های کلیه دردناک از هر 3300 زن باردار، یک نفر را مبتلا می کنند. احتمال شکل گیری این سنگ ها در بانوانی که سابقه به دنیا آوردن کودک در گذشته را داشته اند، نسبت به افرادی که بارداری اول را تجربه می کنند، بیشتر است. بیشتر خانم هایی که سنگ کلیه و حالب دارند، معمولا در ماه های چهارم الی ششم با مشکلات مختلفی مواجه می گردند.

انواع دیگر بیماری های لوله ی حالب

1️⃣ دوتایی شدن حالب

دوتایی شدن حالب که عارضه ای مادرزادی است به وضعیتی گفته می شود که دو حالب بر روی یک کلیه تشکیل می شود. حالب دوم می تواند سالم بوده و یا تنها قسمتی از آن تشکیل شده باشد. در صورتی که هیچ کدام از حالب ها به درستی کار نکنند، ادرار می تواند به کلیه برگشته و سبب آسیب رساندن به آن شود.

2️⃣ وجود یک ناهنجاری در محل اتصال حالب به کلیه یا مثانه

اتصال غیر عادی بین حالب و کلیه (اتصال میزنای و لگنچه) می تواند سبب تورم کلیه و در نهایت توقف عملکرد آن شود. این ناهنجاری مادرزادی بوده و یا می تواند با رشد عادی کودک و در اثر یک آسیب یا جای زخم به وجود آید. همچنین، در موارد نادر این عارضه می تواند ناشی از تشکیل یک تومور نیز باشد. یک اتصال نادرست بین حالب و مثانه می تواند سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود.

3️⃣ یورتروسل

در صورتی که لوله ی حالب بسیار تنگ باشد و اجازه عبور جریان ادرار به صورت عادی را ندهد، ممکن است یک برآمدگی کوچک (یورتروسل) در آن تشکیل شود که معمولا در قسمت نزدیک به مثانه تشکیل می شود. این تورم و برآمدگی می تواند جریان ادرار را مسدود کرده و سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود. این وضعیت امکان دارد به کلیه آسیب برساند.

4️⃣ فیبروز رترو پریتوئن

این اختلال نادر هنگامی رخ می دهد که بافت فیبروز در ناحیه خلفی شکم رشد می کند. این فیبر ها می توانند در اثر سرطان ها یا برخی دارو های درمان میگرن رشد کنند. این فیبر ها میزنای ها را احاطه کرده و آن ها را مسدود می کنند که چنین وضعیتی سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها می شود.

دیگر عوامل احتمالی

عوامل مختلفی در درون و بیرون میزنای می توانند سبب انسداد آن شوند این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

 • یبوست شدید، با اینکه بیشتر در کودکان شیوع دارد اما در بزرگسالان هم اتفاق می افتد.
 • تومور های سرطانی و غیر سرطانی
 • رشد بافت داخلی مانند آندومتروزیس در زنان
 • تورم طولانی مدت دیواره میزنای که معمولا ناشی از بیماری هایی مانند سل یا عفونتی انگلی به نام شیستوزومیازیس می باشد.

اما توصیه های اینجانب در رابطه با سنگ حالب

 •  لوله حالب به منزله نفسگاه کلیه می باشد و گیر افتادن سنگ و یا هر علتی که آن را ببندد مثل فشار به کلیه جهت خفه کردن می باشد و باید هر چه سریعتر درمان شود.
 •  95 درصد سنگ های زیر 4 میلی متر و 50 درصد سنگ های بین 4-6 میلی متر خودبخود دفع می شود.
 • حداکثر زمان برای دفع کردن 2-3 هفته است و اگر سنگ دفع نشود باید سریعاً جهت جلوگیری از خفه شدن و از دست دادن کلیه خود به پزشک مراجعه نمائید.
 •  افراد تک کلیه و خانم های حامله و بیماران تب دار با سنگ انسدادی حالب باید اورژانسی در بیمارستان بستری شوند.
 •  با انجام چکاب منظم و با شعار پیشگیری بهتر از درمان است، و مصرف مایعات هر دو ساعت یک لیوان و مصرف کم نمک از تشکیل سنگ در کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب جلوگیری نمائید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

در صورت داشتن سنگ حالب جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  بنده حدود یک ماه پیش فقط یک شب درد کلیه داشتم و پس از سونو مشخص شد ک سنگ 10 میلیمتری در انتهای حالب و فقط 5 میلیمتر مانده تا درون مثانه بیفتد دارم از آن زمان کلی مایعات و خربزه استفاده کردم و 3 مرتبه دیگر سونو دادم. کلیه ب جز دو روز اول فاقد هر گونه تورم و اتساعی هست و ب هیچ عنوان درد ندارم و ادرار هم طبیعی هست. جسارتا تا چه زمانی فرصت دارم ک عمل نکنم با توجه به عدم انبساط و تورم کلیه؟؟ و علت عدم اتساع کلیه با وجود سنگ 10 میلیمتری در چیست؟ با توجه ب اینکه فکر میکنم زمان زیادی گذشته ممنون میشم ک اورژانسی اگه نیاز هست عمل بشم زودتر جواب بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علي دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر
  من يك سنگ حدود ٨ ميليمتر داشتم كه متاسفانه در حالب سمت چپم گير كرده و بهم گفتن بايد عمل tul انجام بدم ميخواستم ببينم راه ديگري هم هست؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش)
   فیلم عمل من را دز سایتم ببینید باید این کار انجام شود02122642744
 • تصویر کاربر لیلا جمعه ۱ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من حدود یک ماه پیش یه سونو گرافی برای چکاب دادم که متوجه شدم یک سنگ سه میلی در کالیس میانی کلیه چپ دارم می خواستم بپرسم چه اقدامی باید انجام بدم تو سون مشکل دیگه ای نداشتم و آزمایشات Bun و cr و ادرارم خوب بود ولی pHادرارم هم ۸بود لطفامن رو راهنمایی بفرمایید نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)
 • تصویر کاربر Mahsa93 دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خانمی ۳۱ ساله هستم که در هفته ۳۰ بارداری می باشم و سنگ کلیه ای ۴ میل در کلیه چپ داشتم که ۳ هفته پیش با درد زیاد حرکت کرده و در لوله حالب گیر کرده.الان هیچ دردی ندارم و به خاطر عوارض ناشی از عمل که زایمان زودرس می باشد نمیخوام عمل شم .تا کی میتونم از عمل جلوگیری کنم و به کلیه هم آسیب نرسه.در ضمن من مایعات و هندوانه و لیموترش زیاد مصرف میکنم ولی هیچ فایده ای نداشته.روزی یک عدد سفکسیم هم مصرف میکنم.ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش)
   احتمال ریاد خود به خود دفع میشود
 • تصویر کاربر ابراهیم دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده به علت درد شدید کلیه به دکتر مراجعه کرده و سونوگرافی انجام دادم
  در سونوگرافی در کلیه سنگ مشاهده نشد ولی کلیه التهاب و تورم داشت
  جواب سونوگرافی رو به دکتر اورژانس نشان دادم و در پاسخ گفت که مایعات فراوان مصرف کنم
  که این کار انجام شد
  ولی امشب به علت زیاد خوردن مایعات درد در قسمت پهلوی سمت چپم وجود دارد
  احساس میکنم ادرار تخلیه نمیشود و کلیه ام متورم شده
  چه دستوری میفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر ابراهیم سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش)
   دارویی برای دفع سنگی که در مجاری وجودداره پیشنهاد نمیکنید
  3. تصویر کاربر ابراهیم سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش)
   این تصویر سونوگرافی هستش
  4. تصویر کاربر ابراهیم سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش)
   این تصویر سونوگرافی هستش
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر ونوس پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من تقریبا 4سال از زایمانم میگذره وتقریبا از بعد از زایماتم این احساس در من ایجاد شد و رفته رفته بیشتر شد
  وقتی ب دستشویی میرم و ادرارمو تخلیه میکنم احساس راحتی بعد از تخلیه رو ندارم و احساس میکنم هنوز ادرار دارم البته اگه کمی تو دستشویی بشینم کمی ادرار ازم میاد یا وقتی حمام میرم دو الی سه بار باید ادرار کنم تا بیام بیرون وقتی بیرونم هستم یهو حس میکنم یکم ازم ادرار خارج میشه گاهیلباس زیرمو چک میکنم خیس نیست اما من حس میکنم ازم کمی ادرار خارج شده البته با اب که کار میکنم یا مثلا پامو میشورم حس میکنم الان یکم میخواد ازم ادرار خارج بشه چیزی خارج نمیشه اما من حس میکنم و در مواقعی که اجابت مزاج دارم تودستشویی ادار ب دفعات بیشتری ازم خارج میشه دوبار دکتر هم رفتم اما نتیجه ای نگرفتم هر دفعه که دکتر رفتم گفتن مشکلی نیست اما این حس منو خیلی اذیت میکنه واقعا دیگه خستم کرده این احساس مدام مجبورم لباس زیرمو عوض کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام بهتر است تست نوار مثانه بگیرید
 • تصویر کاربر فرشید چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اینجانب دو ماه پیش در سونوگرافی من در کلیه سمت چپ یک سنگ 2.6 میلیمتری و واریکوسل درجه یک تشخیص داده شد الان در بیضه سمت چپم درد خفیفی دارم که هرزگاهی تشدید میشه می خوام بدونم این درد من به خاطر واریکوسل یا سنگه کلیه؟ آیا واریکوسل درجه یک باعث درد میشه چون در آزمایش بالینی من تشخیص داده نشد با سونو این موضوع مشخص شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   باید بیایید معاینه کنم ضمنا سونو از بیضه نیز انجام دهید
 • تصویر کاربر امید شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر
  من ۲،۳ روز پیش رفتم سونو در جواب نوشته که دو تا سنگ در کلیه راست یه دونه در کلیه چپ و یه دونه هم در قسمت تحتانی حالب هستش قطر همشونم نوشته ۴میلی هیدرونفروز متوسط داره کلیه راستم ،دکتر دارو هم نوشته واس دفعش ،خواسم بدونم چن مدت صبر کنم تا ببینم دفع میشه با دارو و مایعات؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام بیایید سریع ببینم بفرمایید با مهدی صحبت کنید02171062300 اگر نتیجه نداشت02122642744

 • تصویر کاربر يوسف یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده 38 ساله چند وقت پیش کلیه درد گرفتم و فورا یه سنگ کوچک دفع کردم اما با خونریزی و تیره شدن ادرار به پزشک مراجعه کردم تو سنوگرافی اول یه سنگ 5 میلی در کالیسیل فوقانی چپ ویه سنگینی در کالیستو تحتانی چپ مشهود است و یه 3 میلی کالیسیل تحتانی راست
  که با مایعات و ورزش و دارو سنگ حرکت کرده و در حالب چپ در فاصله 72 میلی از U.P.Jیه سنگ 7 میلی وجود دارد ودر کالیسیل میانی چپ سنگ 3 میلی و در کالیسیل تحتانی این کلیه سنگ 3 میلی و در کلیه راست چیزی مشاهده نشده لازم به ذکر است که فاصله سنوگرافی اول با سنو دوم 20 روز میباشد باز پزشک اصرار به ورزش و مایعات و قرص به مدت یه هفته داده آیا بنظر شما چیکار کنم میترسم کلیه ام از دست بدم.ممنون از توجه شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   عکس سی تی اسکن جدید بگیرید اگر دفع نشده باشد باید عمل تی یو ال کنید فیلم من را در سایتم ببینید 02122642744 تماس

 • تصویر کاربر صحفی پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام .خانمی۳۶ساله هستم درسونو مشخص شده به صورت مادرزادی کلیه راست دوتامجرادارد که دریک مجراسنگی بقطر ۶ م م درابتدای حالب درفاصله ۲۰ م م ازلگنچه است.ایا میشه این سنگ روباخوردن مایعات دفع کرد.؟ میتونم روزه بگیرم؟ توصیه شمابرای درمان چیست.؟ لطفاراهنماییم کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   می توانید ۲هفته صبر کنید اگر دفع نشد باید عمل تی یو ال کنید ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید