حالب چیست؟ | دفع سنگ کلیه از لوله حالب

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
هر گونه انسداد در مسیر لوله حالب به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و هر چه سریعتر باید عامل انسدادی لوله حالب برطرف گردد. در این مقاله بیماری های لوله ی حالب از جمله وجود سنگ در آن بررسی شده است.

قطر لوله حالب چقدر است؟

لوله حالب به قطر 5 میلی متر است. این لوله، کلیه را به مثانه وصل می کند.

حالب چیست؟

حالب وظیفه ی انتقال ترشحات کلیه ها یا همان ادرار را از کلیه ها به مثانه بر عهده دارد. لوله حالب با انقباضات منظم خود که توسط اعصاب اتوماتیک سمپاتیک و یا پاراسمپاتیک کنترل می شود عمل تخلیه خود را انجام می دهد. لوله حالب در حقیقت به مانند لوله تنفسی کلیه می باشد.

درمان تبخال تناسلی

حالب کجاست؟

حالب لوله ای است که وظیفه انتقال ادرار از کلیه ها به سمت مثانه را عهده دار است. در بدن هر فرد دو لوله حالب (ureter) قرار دارند که هر کدام به یک کلیه متصل است. نیمه بالایی حالب در داخل معده قرار دارد و نیمه پایینی آن نیز در ناحیه لگن است.

طول لوله حالب در بزرگسالان به صورت میانگین در حدود 10 الی 12 اینچ ( 25 الی 30 سانتی متر ) است. این لوله دارای دیواره های ضخیم عضلانی، فیبری و روکش مخاطی است و می تواند به راحتی منقبض شود.

مدت زمان دفع سنگ کلیه از حالب

حالب کلیه

یکی از شایعترین علل انسداد حالب حرکت سنگ از کلیه و گیر افتادن آن در لوله حالب می باشد. حرکت سنگ به طرف حالب دردی را ایجاد می که شاه درد عالم پزشکی بوده و حتی از درد زایمان در خانم ها نیز شدید تر می باشد.

مشخصات این درد عبارتند از: درد شدید ناگهانی که به صورت موجی به سراغ فرد آمده و او را زمین گیر و مستأصل می کند. تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، خون در ادرار، تغییر رنگ ادرار و در کسانی که تک کلیه ای هستند قطع کامل ادرار می تواند از نشانه های گیر افتادن سنگ در لوله حالب باشد.

امروزه قطعی ترین روش تشخیص گیر افتادن سنگ در لوله حالب انجام سی تی اسکن بدون تزریق و با تزریق می باشد. سونوگرافی اغلب گشاد شدگی کلیه ها یا هیدرونفروز را گزارش می کند که نشانه انسداد لوله حالب می باشد.

در صورت ایجاد چنین دردی بلافاصله به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی مراجعه کرده و باید اقدامات تشخیصی و درمانی انجام گردد. از شما در اورژانس بیمارستان معاینه بالینی، آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی و در صورت نیاز سی تی اسکن انجام خواهد شد و با تزریق مسکن های قوی که اغلب مورفین یا پتدین و یا کتورولاک است، درد شما تسکین پیدا خواهد کرد. اگر تب داشتید یا تک کلیه هستید و یا حامله می باشید باید به پزشک اطلاع دهید که شما را در بیمارستان بستری نمایند.

بیماری های حالب

پروگزیمال حالب چیست؟

بخش بالایی از لوله حالب در بین نقطه برخورد حالب با لگن و بالاتر از مفصل ساکروایلیاک قرار دارد. سنگ های پروگزیمال حالب به صورت میانگین اندازه ای بیشتر از یک سانتی متر دارند و در معیار اندازه گیری قرار می گیرند. سنگ هایی که در دفع شدن به شکل طبیعی و سریع با مشکل مواجه می شوند، در نهایت منجر به کولیک مکرر کلیه و یا انسداد ادرار خواهند شد.

لوله حالب پروگزیمال در کدام ناحیه از بدن قرار دارد؟

در انتهای بخش پروگزیمال لوله حالب، لگن و کلیه ها قرار دارند. در بخش دیگر نیز مثانه فرد به حالب متصل است. لوله حالب از ابتدای شریان کلیوی تا این نواحی و مثانه کشیده می شود تا جریان ادرار را از کلیه ها به سمت مثانه هدایت کند.

علائم سنگ کلیه در حالب

سنگ در حالب کلیه ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد. نشانه ها و علائم به محل رخداد انسداد، کامل بودن یا نسبی بودن انسداد، سرعت مسدود شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن یک یا هر دو کلیه بستگی دارند. نشانه ها و علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد
 • تغییرات در مقدار ادرار تولید شده
 • دشوار بودن ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • عفونت های مکرر مجاری ادراری
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

دفع سنگ کلیه از لوله حالب

اگر مسیر لوله حالب تنگی نداشته باشد و اندازه سنگ زیر 4 میلی متر باشد در 95 درصد با درمان های داروئی و مصرف مایعات زیاد و ورزش کردن خودبه خود دفع می شوند و نیاز به اقدام بعدی نیست.

اگر اندازه سنگ بین 4 تا 6 میلی متر باشد 50 درصد احتمال خودبه خود افتادن سنگ وجود دارد و لذا اگر اندازه سنگ حالب زیر 6 میلی متر باشد به شرط اینکه:

 •  بیمار تک کلیه نباشد.
 •  تب نداشته باشد.
 •  حامله نباشد.

به بیمار توصیه می شود دو هفته با مصرف مایعات زیاد و افزایش تحرک بدنی و با ادرار کردن در داخل ظرفی از نظر مشاهده سنگ دفع شده، در جهت دفع سنگ تلاش کند.

درمان سنگ کلیه گیر کرده در حالب

اگر بعد از دو هفته سنگ کلیه در حالب دفع نشود و یا اندازه سنگ گیرافتاده بالای 6 میلی متر باشد دو روش درمانی برای درمان این سنگ ها وجود دارد:

1️⃣ سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL

در این روش که در فیلم زیر می بینید شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت 15-20 دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.

عمل سنگ شکنی ESWL در موارد زیر توصیه نمی شود:

 •  افراد چاق
 •  افراد حامله
 •  افراد دارای اختلال در انعقاد خون

2️⃣ سنگ شکنی درون اندامی یا TUL

دومین و مؤثرترین روش درمان سنگ حالب عمل سنگ شکنی درون اندامی یا TUL می باشد. در این روش که با بی حسی کمری و در اطاق عمل و به صورت سرپائی انجام می شود، با عبور دوربین آندوسکوپی از داخل مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب محل گیر کردن سنگ حالب مشخص و با استفاده از امواج سنگ شکنی لیزر روی پنوماتیک سنگ را کاملاً خرد کرده و با پنس خارج می کنیم.

 در مواقعی جهت دفع شدن سنگ های خردشده داخل لوله حالب، لوله ای قلاب مانند به نام جی جی گذاشته می شود که در شکل زیر می بینید. و چهار هفته بعد به صورت سرپائی خارج می گردد.

فیلم کامل عمل TUL را می توانید در قسمت زیر مشاهده نمائید.

3️⃣ عمل لاپاراسکوپی

سومین درمان سنگ های بزرگ لوله حالب، عمل جراحی می باشد که در گذشته به صورت عمل جراحی باز ولی امروزه در راستای شعار عمل های جراحی بزرگ از شکاف کوچک تکنیک لاپاراسکوپی می باشد. در این روش به جای برش یک وجبی در شکم با عبور لوله هایی باریک به نام تروکار به داخل شکم و تزریق هوا و عبور دوربین محل سنگ حالب را مشخص کرده و با برش روی آن، سنگ حالب را خارج می کنیم که کیفیت عمل را در فیلم زیر مشاهده می نمائید.

سنگ حالب در بارداری

از جمله رایج ترین دلایل بروز درد معده در خانم های باردار می توان به وجود سنگ کلیه و حالب اشاره کرد. سنگ حالب در بارداری می تواند منجر به مسدود شدن مسیر کلیه شده و در نتیجه عفونت را ایجاد کند.

این عفونت در دیگر نواحی بدن پخش می شود. در نتیجه ممکن است خانم باردار زودتر از موعد نیاز به بستری شدن در بیمارستان و طی کردن درمان های لازم جهت به دنیا آوردن کودک را داشته باشد.

سنگ های کلیه دردناک از هر 3300 زن باردار، یک نفر را مبتلا می کنند. احتمال شکل گیری این سنگ ها در بانوانی که سابقه به دنیا آوردن کودک در گذشته را داشته اند، نسبت به افرادی که بارداری اول را تجربه می کنند، بیشتر است. بیشتر خانم هایی که سنگ کلیه و حالب دارند، معمولا در ماه های چهارم الی ششم با مشکلات مختلفی مواجه می گردند.

انواع دیگر بیماری های لوله ی حالب

1- دوتایی شدن حالب

دوتایی شدن حالب که عارضه ای مادرزادی است به وضعیتی گفته می شود که دو حالب بر روی یک کلیه تشکیل می شود. حالب دوم می تواند سالم بوده و یا تنها قسمتی از آن تشکیل شده باشد. در صورتی که هیچ کدام از حالب ها به درستی کار نکنند، ادرار می تواند به کلیه برگشته و سبب آسیب رساندن به آن شود.

2- وجود یک ناهنجاری در محل اتصال حالب به کلیه یا مثانه

اتصال غیر عادی بین حالب و کلیه (اتصال میزنای و لگنچه) می تواند سبب تورم کلیه و در نهایت توقف عملکرد آن شود. این ناهنجاری مادرزادی بوده و یا می تواند با رشد عادی کودک و در اثر یک آسیب یا جای زخم به وجود آید. همچنین، در موارد نادر این عارضه می تواند ناشی از تشکیل یک تومور نیز باشد. یک اتصال نادرست بین حالب و مثانه می تواند سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود.

3- یورتروسل

در صورتی که لوله ی حالب بسیار تنگ باشد و اجازه عبور جریان ادرار به صورت عادی را ندهد، ممکن است یک برآمدگی کوچک (یورتروسل) در آن تشکیل شود که معمولا در قسمت نزدیک به مثانه تشکیل می شود. این تورم و برآمدگی می تواند جریان ادرار را مسدود کرده و سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود. این وضعیت امکان دارد به کلیه آسیب برساند.

4- فیبروز رترو پریتوئن

این اختلال نادر هنگامی رخ می دهد که بافت فیبروز در ناحیه خلفی شکم رشد می کند. این فیبر ها می توانند در اثر سرطان ها یا برخی دارو های درمان میگرن رشد کنند. این فیبر ها میزنای ها را احاطه کرده و آن ها را مسدود می کنند که چنین وضعیتی سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها می شود.

هرنی اینگوینال

دیگر عوامل احتمالی

عوامل مختلفی در درون و بیرون میزنای می توانند سبب انسداد آن شوند این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

 • یبوست شدید، با اینکه بیشتر در کودکان شیوع دارد اما در بزرگسالان هم اتفاق می افتد.
 • تومور های سرطانی و غیر سرطانی
 • رشد بافت داخلی مانند آندومتروزیس در زنان
 • تورم طولانی مدت دیواره میزنای که معمولا ناشی از بیماری هایی مانند سل یا عفونتی انگلی به نام شیستوزومیازیس می باشد.

اما توصیه های اینجانب در رابطه با سنگ حالب

 •  لوله حالب به منزله نفسگاه کلیه می باشد و گیر افتادن سنگ و یا هر علتی که آن را ببندد مثل فشار به کلیه جهت خفه کردن می باشد و باید هر چه سریعتر درمان شود.
 •  95 درصد سنگ های زیر 4 میلی متر و 50 درصد سنگ های بین 4-6 میلی متر خودبخود دفع می شود.
 • حداکثر زمان برای دفع کردن 2-3 هفته است و اگر سنگ دفع نشود باید سریعاً جهت جلوگیری از خفه شدن و از دست دادن کلیه خود به پزشک مراجعه نمائید.
 •  افراد تک کلیه و خانم های حامله و بیماران تب دار با سنگ انسدادی حالب باید اورژانسی در بیمارستان بستری شوند.
 •  با انجام چکاب منظم و با شعار پیشگیری بهتر از درمان است، و مصرف مایعات هر دو ساعت یک لیوان و مصرف کم نمک از تشکیل سنگ در کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب جلوگیری نمائید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

در صورت داشتن سنگ حالب جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

4.2/5 - (71 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۳۰ مرداد ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  سلام . اقای دکتر من ۳۱ تیر ماه سنگ ۱۰ میلی که تو منطقه پلویس کلیه راستم بود رو سنگ شکنی کردم . ۱۱ روز پیش که سونو دادم مشخص شد که ۴ عدد سنگ ۷ و۶ و ۵ و ۵ میلی متری به رسیدن به پنج سانتی متری مثانه . دکترم که سونو رو دید گفت که تورم کلیه ناچیز هست و نگرانی زیادی نداریم . اب بخورید و ورزش کنید . الان با توجه به اینکه اون ۴ هفته ای که شما فرمودین تمام شده و سنگها دفع نشده چیکار باید بکنم ؟؟بازم صبر کنم تا بیوفتن یا باید tul کنم؟درد ندارم و انسدادی هم حس نمیکنم
  لطفا نظرتون رو در مورد سنگ های داخل کلیه و درمانشون هم بگین (جنس سنگ ها اگزلات کلسیم ) .سالی دوبار سنگ شکن انجام میدم و واقعا خسته شدم
  خیلی ممنونم
  ضمنا عکس اخرین سونو هم ضمیمه کردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 11 ماه پیش)
   با توجه به گذر زمان و عدم دفع توصیه به TUL میشه
  2. تصویر کاربر محسن شنبه ۳۰ مرداد ۰( 11 ماه پیش)
   ممنون از پاسخگویی
   آقای دکتر آیا امکان این وجود داره که هم برای سنگ هایی که الان تو حالب راست هست و سنگ هایی که درون همون کلیه هست، یکبار RIRS انجام بشه و یک سمت خالی از سنگ بشه ؟؟؟ آیا شما RIRS انجام میدین ؟ تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 11 ماه پیش)
   بله امکانش هست
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 11 ماه پیش)
   با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 31 سالم هست من چند روز هست که تکرر ادرار دارم و یک بار هم در شب از خواب بیدار میشم میرم دستشویی بعد انگار یه احساسی در الت تناسلی دارم که تحریک میشه برای شروع ادرار و دو ماه پیش سونوگرافی انجام داده بودم از کلیه و سنگ مشکلی نبود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   عکس ارسال نشده مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.وقتتون بخیر.اقای دکتر پدرم بابت بزرگی پروستات زیر نظر هستن که چند روز پیش پس از آزمایش متوجه ادرار در خون شدند.که مدارک که مدارک رو ارسال میکنم خدمتتون.لطفا راهنمایی کنید که باید چیکار کنم.کد پیگیری من توی سوال قبلRAbwc255472 هست که فرمودین جواب آزمایش خوب هست.لطفا ct هم چک کنید که قید شده ناحیه ای از دیواره مثانه زخیم شده به اندازه 5mm.این مورد میتونه از چی باشه؟
  1. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   این جواب ct هست اقای دکتر
  2. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   و همچنین قارچی نبودن رو بفرمایید منظور چیه.ممنون میشم پاسخ بدید
  3. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   این قسمت منظورمه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   با توجه به ضایعه ای که در مثانه دیده شده،سیستوسکوپی توصیه میشه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر پروانه جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 3سال ورزش ژیمناستیک می کردم و رو قسمت انتهایی کمرم کمی فشار می آوردم برای انعطاف بود که شکممونو هل میدادیم جلو وهمش فاصلمونو از پشت از دیوار کم می کردیم بعد که ورزشم کم تر شد کمرم اذیتم می کرد الانم تقریبا گاهی اینطور میشم ک ام آر آی گرفتم دکتر گفت کمی فشار اومده بهش ودارو مصرف کردم الانم حدود 2ساله که ادرارم خالی نمیشه واخیرا کمی سوزش داشتم اما عفونت ندارم وفشار رو مثانم هست خصوصا استرس ک بیشتر میشه بدتر میشم وگاهی باید بدوم سمت دستشویی یهویی دستشوییم می گیره من دو تا دکتر رفتم یکیشون گفت به نخاعت فشار اومده ومثانه ام شل شده اما اون یکی گفت تنگیه مجرا دارم وسوند بهم وصل کرد که 20روز سوند را تحمل کردم اما بعد از جدا کردن سوند روز اول تکرر اذرار شدید داشتم والانم ک روز دوممه علائم قبلیم داره برمی گرده وادرارم خالی نمیشه ویهو باید برم دسشویی البته تکرر ادرارم خیلی شدید نیست اما پره وخالی نمیشه وهر سری ک میرم دسشویی ادرار دارم من مدارکمو می فرستم ببینید میخوام بدونم واقعا مشکلم چیه آیا مثانه ام بیش فعال شده یهو یا اینکه افتادگیه مثانه دارم؟ سیستومتری لازمه انجام بدم یا همون یورودینامیک نشون میده مشکلم چیه تو رو خدا زودتر جواب بدید دیگ تحمل ندارم خیر ببینید اینم بگم که دو سال قبل سال 98 آذر ماه یه عفونت شدید هم کردم که به دلیل این بود که تکرر ادرار داشتم فک کنم ودیر می رفتم دسشویی وحتی بعدش بی اختیاری ادرار هم گرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   تست UDS یا همون نوار مثانه باید انجام بدید
  2. تصویر کاربر پروانه پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   آقای دکتر من تست یورودینامیک وسی تی اسکن وسونوگرافیمو براتون ارسال کردم دیدید؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   عکسی ارسال نشده
  4. تصویر کاربر پروانه جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   آقای دکتر من از همینجا پیوست کردم نمیدونم چرا نمیان؟!
  5. تصویر کاربر پروانه جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   اینم سونوگرافی سی تی اسکنم هم گفتن مشکلی نداره ا لازمه بگید بفرستم
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   عدم هماهنگی بین عضله اسفنگتر مثانه و عضله مثانه وجود داره
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   قرص باکلوفن ۱۰ روزانه یک عدد مصرف کنید
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۱۲ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  سونو تشخیص سنگ ۱۰ تا ۲۲ میل داد.سی تی تشخیص سنگ بزرگ گیر کرده در حالب.دکتر عمل باز.من از عمل میترسم ‌راه دیگری هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ تیر ۰( 1 سال پیش)
   اگر سنگ حالب تون بزرگه حتما باید عمل بشید روش لاپاروسکوپیک هم برای عمل هست
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من حدود ۶ ماهه که وقتی میرم دستشویی ادرار کامل تخلیه نمیشه و قطره قطره بیرون میاد آزمایش ادرار و کشت ادرار و خونم دادم گفتن سالمی
  ممنون میشم راهنمایی کنید خسته نباشید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر نگار پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  یه سنگ حالب در کلیه راست ۱نیم سانتی و در حالب چب ۱ سانتی دارم
  و از دیروز کمی تب و اتفراغ و حالت تهوع دارم
  ولی درد و قطع ادرار ندارم
  ایا لازم هست به اورژانس مراجعه کنم؟؟؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 1 سال پیش)
   بله فورا مراجعه کنید جهت بررسی با توجه به علایمتون
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب اقای دکتر
  به مدت تقریبا یک ماه تیر کشیدن از ناحیه نوک الت تا مقعد از داخل این درد رو احساس میکنم .تیر کشیدن به صورت خطی از الت شروع شده و به مقعد ختم میگردد. در روز متوسط 8 بار این حالت به وجود میاد
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سونوگرافی و ازمایش ادرار انجام شود
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  با سلام
  دو ماه پیش توده مثانه 11 در 22 میل مجاور دریچه حالب راست برداشته شد. توده لاو گرید و سطحی بود طبق ازمایشات پاتولوژی. بعد از 30 روز سونوگرافی یک ضایعه توده مانند 5 در 14 در همان محل توده نشون داد که مجدد سیستوسکپی کرده و ضایعه مشکوک برداشته شد اما چون کلیه راست هیدرونفروز کرده بود، دبل جی تعبیه شد. پاتولوژی گفت که ضایعه مشکوک تومور نبوده و ورم تشخیص داده شد. مجددا بعد از 20 روز سونو انجام شد و بازهم یک ضایعه 6 در 10 مشکوک مشاهده شده که هنوز اقدامی انجام نشده و قرار هست که بهمراه دبل جی برداشته بشه و دکتر احتمال دادن که بازم ورم باشه.
  سوالم اینه که معمولا این ورم ها تا چه مدت ادامه داره چون دریچه حالب رو تنگ میکنه و کلیه اذیت میشه. دارویی نیست که مصرف بشه و ورم برنگرده که دریچه ازاد بشه و دیگه دبل جی استفاده نشه؟
  سوال دوم اینکه دکتر گفتن چون فاکتورهای تومور مثانه از جمله سیگاری بودن و... رو نداری و سنتم پایین هست و مرتبه اول تومور هست، نیازی به ب ث ژ نیست. آیا این موضوع ریسک عود رو افزایش نمیده و بهتر نیست استفاده بشه؟ سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   گزارش پاتولوژی را ببینم
 • تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده حدود ۳۵ روزه که درد خفیف در کلیه ی چپ داشتم و به قدری خفیف بود که بهش اعتنا نداشتم امروز رفتم سونو گرافی دکتر گفت سنگ به قطر ۵ میلیمتر در انتهای حالب و سنگ 5 میلیمتری دیگر در پل میانی کلیه است و لهم دارو داد که تا دو هفته مصرف کنم تا سنگ ها دفع بشند حالا سوالم از شما اینه که باتوجه به این مدت زمان (۶ هفته) که سنگ در حالبم بوده و البته همراه با درد نبوده آسیبی به کلیه وارد نمیشه؟
  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   چند روز دیگه صبر کنین اگر با داروها دفع نشد TUL شوید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

همه محتویات شکم توسط یک لایه محکم و نگه دارنده ای به نام فاسیا محافظت می شوند….
HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، شایعترین بیماری منتقل شونده ویروسی در دنیا است. بیش از 140 نوع…
هرپس سیمپلکس یکی از ویروس های بسیار شایع در سطح جهان می باشد، که به دو نوع…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00