سنگ حالب شایعترین علت انسداد لوله حالب

هر گونه انسداد در مسیر لوله حالب به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و هر چه سریعتر باید عامل انسدادی لوله حالب برطرف گردد. در این مقاله بیماری های لوله ی حالب از جمله وجود سنگ در آن بررسی شده است.

لوله حالب به طول 25 سانتی متر می باشد که کلیه را به مثانه وصل می کند. نقش لوله حالب انتقال ترشحات کلیه ها یا همان ادرار از کلیه ها به مثانه یا همان کیسه ذخیره کننده ادرار می باشد.

لوله حالب با انقباضات منظم خود که توسط اعصاب اتوماتیک سمپاتیک و یا پاراسمپاتیک کنترل می شود عمل تخلیه خود را انجام می دهد. لوله حالب در حقیقت به مانند لوله تنفسی کلیه می باشد.

سنگ حالب چیست؟

یکی از شایعترین علل انسداد حالب حرکت سنگ از کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب می باشد. حرکت سنگ به طرف حالب دردی را ایجاد می که شاه درد عالم پزشکی بوده و حتی از درد زایمان در خانم ها نیز شدید تر می باشد.

مشخصات این درد عبارتند از: درد شدید ناگهانی که به صورت موجی به سراغ فرد آمده و او را زمین گیر و مستأصل می کند. تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، خون در ادرار ، تغییر رنگ ادرار و در کسانی که تک کلیه ای هستند قطع کامل ادرار می تواند از نشانه های گیر افتادن سنگ در لوله حالب باشد.

سنگ درون لوله حالب

امروزه قطعی ترین روش تشخیص گیرافتادن سنگ در لوله حالب انجام سی تی اسکن بدون تزریق و با تزریق می باشد. سونوگرافی اغلب گشاد شده گی کلیه ها یا هیدرونفروز را گزارش می کند که نشانه انسداد لوله حالب می باشد.

در صورت ایجاد چنین دردی بلافاصله به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی مراجعه کرده و باید اقدامات تشخیصی و درمانی انجام گردد. از شما در اورژانس بیمارستان معاینه بالینی، آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی و در صورت نیاز سی تی اسکن انجام خواهد شد و با تزریق مسکن های قوی که اغلب مورفین یا پتدین و یا کتورولاک است، درد شما تسکین پیدا خواهد کرد. اگر تب داشتید یا تک کلیه هستید و یا حامله می باشید باید به پزشک اطلاع دهید که شما را در بیمارستان بستری نمایند.

علائم ایجاد سنگ حالب

انسداد حالب ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد. نشانه ها و علائم به محل رخداد انسداد، کامل بودن یا نسبی بودن انسداد، سرعت مسدود شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن یک یا هر دو کلیه بستگی دارند. نشانه ها و علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد
 • تغییرات در مقدار ادرار تولید شده
 • دشوار بودن ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • عفونت های مکرر مجاری ادراری
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

درمان سنگ های حالب چیست؟

اگر مسیر لوله حالب تنگی نداشته باشد و اندازه سنگ زیر 4 میلی متر باشد در 95 درصد با درمان های داروئی و مصرف مایعات زیاد و ورزش کردن خودبه خود دفع می شوند و نیاز به اقدام بعدی نیست.

اگر اندازه سنگ بین 4 تا 6 میلی متر باشد 50 درصد احتمال خودبه خود افتادن سنگ وجود دارد و لذا اگر اندازه سنگ حالب زیر 6 میلی متر باشد

1- بیمار تک کلیه نباشد.

2- تب نداشته باشد.

3- حامله نباشد،

به بیمار توصیه می شود دو هفته با مصرف مایعات زیاد و افزایش تحرک بدنی و با ادرار کردن در داخل ظرفی از نظر مشاهده سنگ دفع شده، در جهت دفع سنگ تلاش کند.

اگر بعد از دو هفته سنگ لوله حالب دفع نشود و یا اندازه سنگ گیرافتاده بالای 6 میلی متر باشد دو روش درمانی برای درمان این سنگ ها وجود دارد:

thCAW596LD

1- سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL

در این روش که در فیلم زیر می بینید شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت 15-20 دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.

عمل سنگ شکنی ESWL در موارد زیر توصیه نمی شود:

1- افراد چاق

2- افراد حامله

3- افراد دارای اختلال در انعقاد خون

سنگ شکن کلیه

2- سنگ شکنی درون اندامی یا TUL

دومین و مؤثرترین روش درمان سنگ حالب عمل سنگ شکنی درون اندامی یا TUL می باشد. در این روش که با بی حسی کمری و در اطاق عمل و به صورت سرپائی انجام می شود، با عبور دوربین آندوسکوپی از داخل مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب محل گیر کردن سنگ حالب مشخص و با استفاده از امواج سنگ شکنی لیزر روی پنوماتیک سنگ را کاملاً خرد کرده و با پنس خارج می کنیم.

 در مواقعی جهت دفع شدن سنگ های خردشده داخل لوله حالب، لوله ای قلاب مانند به نام جی جی گذاشته می شود که در شکل زیر می بینید. و چهار هفته بعد به صورت سرپائی خارج می گردد.

فیلم کامل عمل TUL را می توانید در قسمت زیر مشاهده نمائید.

3- عمل لاپاراسکوپی

سومین درمان سنگ های بزرگ لوله حالب، عمل جراحی می باشد که در گذشته به صورت عمل جراحی باز ولی امروزه در راستای شعار عمل های جراحی بزرگ از شکاف کوچک تکنیک لاپاراسکوپی می باشد. در این روش به جای برش یک وجبی در شکم با عبور لوله هایی باریک به نام تروکار به داخل شکم و تزریق هوا و عبور دوربین محل سنگ حالب را مشخص کرده و با برش روی آن، سنگ حالب را خارج می کنیم که کیفیت عمل را در فیلم زیر مشاهده می نمائید.

انواع دیگر بیماری های لوله ی حالب 

1- دوتایی شدن حالب

دوتایی شدن حالب که عارضه ای مادرزادی است به وضعیتی گفته می شود که دو حالب بر روی یک کلیه تشکیل می شود. حالب دوم می تواند سالم بوده و یا تنها قسمتی از آن تشکیل شده باشد. در صورتی که هیچ کدام از حالب ها به درستی کار نکنند، ادرار می تواند به کلیه برگشته و سبب آسیب رساندن به آن شود.

2- وجود یک ناهنجاری در محل اتصال حالب به کلیه یا مثانه 

اتصال غیر عادی بین حالب و کلیه (اتصال میزنای و لگنچه) می تواند سبب تورم کلیه و در نهایت توقف عملکرد آن شود. این ناهنجاری مادرزادی بوده و یا می تواند با رشد عادی کودک و در اثر یک آسیب یا جای زخم به وجود آید. همچنین، در موارد نادر این عارضه می تواند ناشی از تشکیل یک تومور نیز باشد. یک اتصال نادرست بین حالب و مثانه می تواند سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود.

3- یورتروسل

در صورتی که لوله ی حالب بسیار تنگ باشد و اجازه عبور جریان ادرار به صورت عادی را ندهد، ممکن است یک برآمدگی کوچک (یورتروسل) در آن تشکیل شود که معمولا در قسمت نزدیک به مثانه تشکیل می شود. این تورم و برآمدگی می تواند جریان ادرار را مسدود کرده و سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود. این وضعیت امکان دارد به کلیه آسیب برساند.

4- فیبروز رترو پریتوئن

این اختلال نادر هنگامی رخ می دهد که بافت فیبروز در ناحیه خلفی شکم رشد می کند. این فیبر ها می توانند در اثر سرطان ها یا برخی دارو های درمان میگرن رشد کنند. این فیبر ها میزنای ها را احاطه کرده و آن ها را مسدود می کنند که چنین وضعیتی سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها می شود.

دیگر عوامل احتمالی

عوامل مختلفی در درون و بیرون میزنای می توانند سبب انسداد آن شوند این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

✅ یبوست شدید، با اینکه بیشتر در کودکان شیوع دارد اما در بزرگسالان هم اتفاق می افتد.

✅  تومور های سرطانی و غیر سرطانی

✅  رشد بافت داخلی مانند آندومتروزیس در زنان

✅ تورم طولانی مدت دیواره میزنای که معمولا ناشی از بیماری هایی مانند سل یا عفونتی انگلی به نام شیستوزومیازیس می باشد.

بیماری های حالب

اما توصیه های اینجانب در رابطه با سنگ حالب

1- لوله حالب به منزله نفسگاه کلیه می باشد و گیر افتادن سنگ و یا هر علتی که آن را ببندد مثل فشار به کلیه جهت خفه کردن می باشد و باید هر چه سریعتر درمان شود.

2- 95 درصد سنگ های زیر 4 میلی متر و 50 درصد سنگ های بین 4-6 میلی متر خودبخود دفع می شود.

3- حداکثر زمان برای دفع کردن 2-3 هفته است و اگر سنگ دفع نشود باید سریعاً جهت جلوگیری از خفه شدن و از دست دادن کلیه خود به پزشک مراجعه نمائید.

4- افراد تک کلیه و خانم های حامله و بیماران تب دار با سنگ انسدادی حالب باید اورژانسی در بیمارستان بستری شوند.

5- با انجام چکاب منظم و با شعار پیشگیری بهتر از درمان است، و مصرف مایعات هر دو ساعت یک لیوان و مصرف کم نمک از تشکیل سنگ در کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب جلوگیری نمائید.

در صورت داشتن سنگ حالب جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

4.2 (83.77%) 53 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کبری جمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  در عمل اول جراحی برداشت رحم توسط دکتر مثانه در عمل اول سوراخ شده و بی اختیاریه ادرارپیداکرده(فیستول) ومریض دوباره عمل شده و روده او ازسه جاسوراخ شده توسط دکتر ..واستومی به مریض وصل شده الان مریض مادچاربی اختیاری مثانه است و سوندهم به اویک ماه وصل است ولی خیلی کم ادرار تو سوندمیرود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)
   باید سیستوسکوپی وعکس وVCUGانجام شود تا ترمیم کنیم
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام 33سال سن دارم چندروز پیش درد شدیدی کلیه سمت چپ داشتم که به قسمت تحتانی هم اثر کرده بود آزمایش وسونو دادم که سنگی به اندازه میل3*8/5 در دیستال حالب چپ به فاصله 23میلی از uvjدیده شده باید چکار کنم اهل ورزش هم هستم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر بنده 39 سال سن دارم و داروهای زیر رو مصرف میکنم
  متورال و لوزارتان برای فشار خون
  فلوکستین برای روده تحریک پذیر
  گاباپنتین برای کمر درد عصبی
  جدیدا چکاب دادم چربی خون بالا بود و مختصری کبد چرب ایجاد کرده بود که به دستور پزشک داخلی مصرف فنوفیبرات و لیورگل هم انجام شد
  در ازمایش ادرار گویا در میکروسکوپی خون مشاهده شده بود با توجه به اینکه بنده حدود هفت سال پیش هم دقیقا چنین حالتی رو تجربه کرده بودم و با نظر پزشک سونوگرافی از کلیه مثانه و کبد انجام داده بودم که نتیجه نرمال گزارش شده بود حالا نظر شما چیه ؟
  لازمه که خدمتتون عرض کنم خوشبختانه اهل هیچگونه دود و دمی نیستم و هیچ علامتی از جمله سوزش ادرار و درد و .. هم ندارم
  ممنون از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)
   از نظر من سما یالمید درمان نمیخواهد
 • تصویر کاربر Zahra سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، من هفته 22 بارداری هستم، یک سنگ با طول 6 م و قطر 4 م در حالبم دارم، ولی فعلا درد زیاد و یا عفونت و تب و لرز ندارم، میخواستم ببینم اگه تب و لرز داشته باشم و مجبور به عمل لوله گذاشتن بشم، برای جنین چقدر میتونه ضرر داشته باشه؟؟ ممنونم از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر Fr یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .دختری ۲۲ ساله ام .۳هفته است که سنگ ۶میلی ام از کلیه چپ وارد قسمت تحتانی حالب شده و دفع نمیشه .به دکتر مراجعه کردم .وقت Tulدادند برام .ممکنه برای این سنگ که پایین قرار گرفته عمل انجام نداد و سنگ خود به خود دفع بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)
   حتما این کار را بکنید فیلم سنگ شکنی حتلب من را بلینید در سایتم
 • تصویر کاربر ابوالفضل جمعه ۵ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید .یک ماه قبل عمل باز تنگی حالب انجام دادم دو سه روز هست که در ادرارم خون وجود دارد و امروز با درد شدید کلیه مواجه شدم سه روز دیگه باید استنت رو بردارم علت درد شدید کلیه ام چی هست .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)
   مال استنت ایت
 • تصویر کاربر میثم چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.پسري 34 ساله هستم از حدود دو سال پيش در ناحيه سمت راست پشت متمايل به پهلوها احساس درد همراه با تهوع و ضعف دارم.(البته هر 20 يا 30يا 40 روز يکبار__مدت درد بين 1تا 9 ساعت).نتايج ازمايشات.
  1-سونوگرافي دو سال پيش--هيدرونفروزmild کليه سمت راست با تنگي پروگزيمال حالب راست(مثانه-کيسه و مجاري صفراو کبد طبيعي)
  2-IVPدو سال پيش (سال95)و امسال(سال 97)بدون تغيير و طبيعي(عکس)(دانسيته اوپاک-گازهاي روده ترشح دو کليه-حالبها-مثانه طبيعي)
  3-سي تي اسکن هسته اي امسال(عکس).سوالي که داشتم اين است ايا انجام لاپارسکوپي براي بنده ضروري است يا خير.(روش درمان)(هنوز هم حدودا"ماهي يکبار ان ناراحتي را دارم)با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 6 ماه پیش)
   شما اصلا نیاز به عمل ندارید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۷ دی ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقا دکتر عزیز
  من یک سنگ ۵ میلی دارم ۲ سانتی مثانه
  سال پیش هم یک سنگ ۶ میل داشتم که بعد دو ماه دفع نشد و tul انجام دادم و یک لوله هم یکماه تو حالبم بود که گشاد شه
  والی با اینکه بی نهایت مایعات میخورم و روزی ۲۰۰۰ تا طناب می زنم ولی نمی اوفته
  الان ۱۰ روز شده
  چکار کنم که نیاز به tul نباشه و بیوفته
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  با تشکر
  محمد از مشهد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 6 ماه پیش)
   اگر دفع نشود واهي جز تي يو ال نيست
 • تصویر کاربر كياني سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ٢روز پيش با انجام ازمايش اسپري جواب ازمايش ضعيف نياز به دارو دارم لطفا راهنمايي دكتر عزيز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام سنگ 5و8 دهم میلیمتری در حالب راست گیر کرده . چکار باید بکنم با دارو میافته یا نه . اگه عمل چه نوع عملی eswl ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   سریا بیایید ببینم ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ امروز بفرمایید سنگ گیر کرده
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر