حالب چیست؟ | دفع سنگ کلیه از لوله حالب

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
هر گونه انسداد در مسیر لوله حالب به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و هر چه سریعتر باید عامل انسدادی لوله حالب برطرف گردد. در این مقاله بیماری های لوله ی حالب از جمله وجود سنگ در آن بررسی شده است.

قطر لوله حالب چقدر است؟

لوله حالب به قطر 5 میلی متر است. این لوله، کلیه را به مثانه وصل می کند.

حالب چیست؟

حالب وظیفه ی انتقال ترشحات کلیه ها یا همان ادرار را از کلیه ها به مثانه بر عهده دارد. لوله حالب با انقباضات منظم خود که توسط اعصاب اتوماتیک سمپاتیک و یا پاراسمپاتیک کنترل می شود عمل تخلیه خود را انجام می دهد. لوله حالب در حقیقت به مانند لوله تنفسی کلیه می باشد.

حالب کجاست؟

حالب لوله ای است که وظیفه انتقال ادرار از کلیه ها به سمت مثانه را عهده دار است. در بدن هر فرد دو لوله حالب (ureter) قرار دارند که هر کدام به یک کلیه متصل است. نیمه بالایی حالب در داخل معده قرار دارد و نیمه پایینی آن نیز در ناحیه لگن است.

طول لوله حالب در بزرگسالان به صورت میانگین در حدود 10 الی 12 اینچ ( 25 الی 30 سانتی متر ) است. این لوله دارای دیواره های ضخیم عضلانی، فیبری و روکش مخاطی است و می تواند به راحتی منقبض شود.

مدت زمان دفع سنگ کلیه از حالب

حالب کلیه

یکی از شایعترین علل انسداد حالب حرکت سنگ از کلیه و گیر افتادن آن در لوله حالب می باشد. حرکت سنگ به طرف حالب دردی را ایجاد می که شاه درد عالم پزشکی بوده و حتی از درد زایمان در خانم ها نیز شدید تر می باشد.

مشخصات این درد عبارتند از: درد شدید ناگهانی که به صورت موجی به سراغ فرد آمده و او را زمین گیر و مستأصل می کند. تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، خون در ادرار، تغییر رنگ ادرار و در کسانی که تک کلیه ای هستند قطع کامل ادرار می تواند از نشانه های گیر افتادن سنگ در لوله حالب باشد.

امروزه قطعی ترین روش تشخیص گیر افتادن سنگ در لوله حالب انجام سی تی اسکن بدون تزریق و با تزریق می باشد. سونوگرافی اغلب گشاد شدگی کلیه ها یا هیدرونفروز را گزارش می کند که نشانه انسداد لوله حالب می باشد.

در صورت ایجاد چنین دردی بلافاصله به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی مراجعه کرده و باید اقدامات تشخیصی و درمانی انجام گردد. از شما در اورژانس بیمارستان معاینه بالینی، آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی و در صورت نیاز سی تی اسکن انجام خواهد شد و با تزریق مسکن های قوی که اغلب مورفین یا پتدین و یا کتورولاک است، درد شما تسکین پیدا خواهد کرد. اگر تب داشتید یا تک کلیه هستید و یا حامله می باشید باید به پزشک اطلاع دهید که شما را در بیمارستان بستری نمایند.

بیماری های حالب

پروگزیمال حالب چیست؟

بخش بالایی از لوله حالب در بین نقطه برخورد حالب با لگن و بالاتر از مفصل ساکروایلیاک قرار دارد. سنگ های پروگزیمال حالب به صورت میانگین اندازه ای بیشتر از یک سانتی متر دارند و در معیار اندازه گیری قرار می گیرند. سنگ هایی که در دفع شدن به شکل طبیعی و سریع با مشکل مواجه می شوند، در نهایت منجر به کولیک مکرر کلیه و یا انسداد ادرار خواهند شد.

لوله حالب پروگزیمال در کدام ناحیه از بدن قرار دارد؟

در انتهای بخش پروگزیمال لوله حالب، لگن و کلیه ها قرار دارند. در بخش دیگر نیز مثانه فرد به حالب متصل است. لوله حالب از ابتدای شریان کلیوی تا این نواحی و مثانه کشیده می شود تا جریان ادرار را از کلیه ها به سمت مثانه هدایت کند.

علائم سنگ کلیه در حالب

سنگ در حالب کلیه ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد. نشانه ها و علائم به محل رخداد انسداد، کامل بودن یا نسبی بودن انسداد، سرعت مسدود شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن یک یا هر دو کلیه بستگی دارند. نشانه ها و علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد
 • تغییرات در مقدار ادرار تولید شده
 • دشوار بودن ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • عفونت های مکرر مجاری ادراری
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

دفع سنگ کلیه از لوله حالب

اگر مسیر لوله حالب تنگی نداشته باشد و اندازه سنگ زیر 4 میلی متر باشد در 95 درصد با درمان های داروئی و مصرف مایعات زیاد و ورزش کردن خودبه خود دفع می شوند و نیاز به اقدام بعدی نیست.

اگر اندازه سنگ بین 4 تا 6 میلی متر باشد 50 درصد احتمال خودبه خود افتادن سنگ وجود دارد و لذا اگر اندازه سنگ حالب زیر 6 میلی متر باشد به شرط اینکه:

 •  بیمار تک کلیه نباشد.
 •  تب نداشته باشد.
 •  حامله نباشد.

به بیمار توصیه می شود دو هفته با مصرف مایعات زیاد و افزایش تحرک بدنی و با ادرار کردن در داخل ظرفی از نظر مشاهده سنگ دفع شده، در جهت دفع سنگ تلاش کند.

درمان سنگ کلیه گیر کرده در حالب

اگر بعد از دو هفته سنگ کلیه در حالب دفع نشود و یا اندازه سنگ گیرافتاده بالای 6 میلی متر باشد دو روش درمانی برای درمان این سنگ ها وجود دارد:

1️⃣ سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL

در این روش که در فیلم زیر می بینید شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت 15-20 دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.

عمل سنگ شکنی ESWL در موارد زیر توصیه نمی شود:

 •  افراد چاق
 •  افراد حامله
 •  افراد دارای اختلال در انعقاد خون

2️⃣ سنگ شکنی درون اندامی یا TUL

دومین و مؤثرترین روش درمان سنگ حالب عمل سنگ شکنی درون اندامی یا TUL می باشد. در این روش که با بی حسی کمری و در اطاق عمل و به صورت سرپائی انجام می شود، با عبور دوربین آندوسکوپی از داخل مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب محل گیر کردن سنگ حالب مشخص و با استفاده از امواج سنگ شکنی لیزر روی پنوماتیک سنگ را کاملاً خرد کرده و با پنس خارج می کنیم.

 در مواقعی جهت دفع شدن سنگ های خردشده داخل لوله حالب، لوله ای قلاب مانند به نام جی جی گذاشته می شود که در شکل زیر می بینید. و چهار هفته بعد به صورت سرپائی خارج می گردد.

فیلم کامل عمل TUL را می توانید در قسمت زیر مشاهده نمائید.

3️⃣ عمل لاپاراسکوپی

سومین درمان سنگ های بزرگ لوله حالب، عمل جراحی می باشد که در گذشته به صورت عمل جراحی باز ولی امروزه در راستای شعار عمل های جراحی بزرگ از شکاف کوچک تکنیک لاپاراسکوپی می باشد. در این روش به جای برش یک وجبی در شکم با عبور لوله هایی باریک به نام تروکار به داخل شکم و تزریق هوا و عبور دوربین محل سنگ حالب را مشخص کرده و با برش روی آن، سنگ حالب را خارج می کنیم که کیفیت عمل را در فیلم زیر مشاهده می نمائید.

سنگ حالب در بارداری

از جمله رایج ترین دلایل بروز درد معده در خانم های باردار می توان به وجود سنگ کلیه و حالب اشاره کرد. سنگ حالب در بارداری می تواند منجر به مسدود شدن مسیر کلیه شده و در نتیجه عفونت را ایجاد کند.

این عفونت در دیگر نواحی بدن پخش می شود. در نتیجه ممکن است خانم باردار زودتر از موعد نیاز به بستری شدن در بیمارستان و طی کردن درمان های لازم جهت به دنیا آوردن کودک را داشته باشد.

سنگ های کلیه دردناک از هر 3300 زن باردار، یک نفر را مبتلا می کنند. احتمال شکل گیری این سنگ ها در بانوانی که سابقه به دنیا آوردن کودک در گذشته را داشته اند، نسبت به افرادی که بارداری اول را تجربه می کنند، بیشتر است. بیشتر خانم هایی که سنگ کلیه و حالب دارند، معمولا در ماه های چهارم الی ششم با مشکلات مختلفی مواجه می گردند.

انواع دیگر بیماری های لوله ی حالب

1️⃣ دوتایی شدن حالب

دوتایی شدن حالب که عارضه ای مادرزادی است به وضعیتی گفته می شود که دو حالب بر روی یک کلیه تشکیل می شود. حالب دوم می تواند سالم بوده و یا تنها قسمتی از آن تشکیل شده باشد. در صورتی که هیچ کدام از حالب ها به درستی کار نکنند، ادرار می تواند به کلیه برگشته و سبب آسیب رساندن به آن شود.

2️⃣ وجود یک ناهنجاری در محل اتصال حالب به کلیه یا مثانه

اتصال غیر عادی بین حالب و کلیه (اتصال میزنای و لگنچه) می تواند سبب تورم کلیه و در نهایت توقف عملکرد آن شود. این ناهنجاری مادرزادی بوده و یا می تواند با رشد عادی کودک و در اثر یک آسیب یا جای زخم به وجود آید. همچنین، در موارد نادر این عارضه می تواند ناشی از تشکیل یک تومور نیز باشد. یک اتصال نادرست بین حالب و مثانه می تواند سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود.

3️⃣ یورتروسل

در صورتی که لوله ی حالب بسیار تنگ باشد و اجازه عبور جریان ادرار به صورت عادی را ندهد، ممکن است یک برآمدگی کوچک (یورتروسل) در آن تشکیل شود که معمولا در قسمت نزدیک به مثانه تشکیل می شود. این تورم و برآمدگی می تواند جریان ادرار را مسدود کرده و سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود. این وضعیت امکان دارد به کلیه آسیب برساند.

4️⃣ فیبروز رترو پریتوئن

این اختلال نادر هنگامی رخ می دهد که بافت فیبروز در ناحیه خلفی شکم رشد می کند. این فیبر ها می توانند در اثر سرطان ها یا برخی دارو های درمان میگرن رشد کنند. این فیبر ها میزنای ها را احاطه کرده و آن ها را مسدود می کنند که چنین وضعیتی سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها می شود.

دیگر عوامل احتمالی

عوامل مختلفی در درون و بیرون میزنای می توانند سبب انسداد آن شوند این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

 • یبوست شدید، با اینکه بیشتر در کودکان شیوع دارد اما در بزرگسالان هم اتفاق می افتد.
 • تومور های سرطانی و غیر سرطانی
 • رشد بافت داخلی مانند آندومتروزیس در زنان
 • تورم طولانی مدت دیواره میزنای که معمولا ناشی از بیماری هایی مانند سل یا عفونتی انگلی به نام شیستوزومیازیس می باشد.

اما توصیه های اینجانب در رابطه با سنگ حالب

 •  لوله حالب به منزله نفسگاه کلیه می باشد و گیر افتادن سنگ و یا هر علتی که آن را ببندد مثل فشار به کلیه جهت خفه کردن می باشد و باید هر چه سریعتر درمان شود.
 •  95 درصد سنگ های زیر 4 میلی متر و 50 درصد سنگ های بین 4-6 میلی متر خودبخود دفع می شود.
 • حداکثر زمان برای دفع کردن 2-3 هفته است و اگر سنگ دفع نشود باید سریعاً جهت جلوگیری از خفه شدن و از دست دادن کلیه خود به پزشک مراجعه نمائید.
 •  افراد تک کلیه و خانم های حامله و بیماران تب دار با سنگ انسدادی حالب باید اورژانسی در بیمارستان بستری شوند.
 •  با انجام چکاب منظم و با شعار پیشگیری بهتر از درمان است، و مصرف مایعات هر دو ساعت یک لیوان و مصرف کم نمک از تشکیل سنگ در کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب جلوگیری نمائید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

در صورت داشتن سنگ حالب جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب اقای دکتر
  به مدت تقریبا یک ماه تیر کشیدن از ناحیه نوک الت تا مقعد از داخل این درد رو احساس میکنم .تیر کشیدن به صورت خطی از الت شروع شده و به مقعد ختم میگردد. در روز متوسط 8 بار این حالت به وجود میاد
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   سونوگرافی و ازمایش ادرار انجام شود
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با سلام
  دو ماه پیش توده مثانه 11 در 22 میل مجاور دریچه حالب راست برداشته شد. توده لاو گرید و سطحی بود طبق ازمایشات پاتولوژی. بعد از 30 روز سونوگرافی یک ضایعه توده مانند 5 در 14 در همان محل توده نشون داد که مجدد سیستوسکپی کرده و ضایعه مشکوک برداشته شد اما چون کلیه راست هیدرونفروز کرده بود، دبل جی تعبیه شد. پاتولوژی گفت که ضایعه مشکوک تومور نبوده و ورم تشخیص داده شد. مجددا بعد از 20 روز سونو انجام شد و بازهم یک ضایعه 6 در 10 مشکوک مشاهده شده که هنوز اقدامی انجام نشده و قرار هست که بهمراه دبل جی برداشته بشه و دکتر احتمال دادن که بازم ورم باشه.
  سوالم اینه که معمولا این ورم ها تا چه مدت ادامه داره چون دریچه حالب رو تنگ میکنه و کلیه اذیت میشه. دارویی نیست که مصرف بشه و ورم برنگرده که دریچه ازاد بشه و دیگه دبل جی استفاده نشه؟
  سوال دوم اینکه دکتر گفتن چون فاکتورهای تومور مثانه از جمله سیگاری بودن و... رو نداری و سنتم پایین هست و مرتبه اول تومور هست، نیازی به ب ث ژ نیست. آیا این موضوع ریسک عود رو افزایش نمیده و بهتر نیست استفاده بشه؟ سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   گزارش پاتولوژی را ببینم
 • تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده حدود ۳۵ روزه که درد خفیف در کلیه ی چپ داشتم و به قدری خفیف بود که بهش اعتنا نداشتم امروز رفتم سونو گرافی دکتر گفت سنگ به قطر ۵ میلیمتر در انتهای حالب و سنگ 5 میلیمتری دیگر در پل میانی کلیه است و لهم دارو داد که تا دو هفته مصرف کنم تا سنگ ها دفع بشند حالا سوالم از شما اینه که باتوجه به این مدت زمان (۶ هفته) که سنگ در حالبم بوده و البته همراه با درد نبوده آسیبی به کلیه وارد نمیشه؟
  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   چند روز دیگه صبر کنین اگر با داروها دفع نشد TUL شوید
 • تصویر کاربر Ardalan پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  ببخشید ما از سنندج مزاحم تون میشیم مریض مون خون ریزی شدید داره بر اثر کیست مثانه اورژانسی نوشتن بیاد تهران برای بیمارستان لبافی نژاد یا مدرس بستری بشه میشه بگید چیکار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش)
   پاتولوژی سرطان مثانه است. اگر خونریزی دارد الان به اورژانس مراجعه کنید
 • تصویر کاربر فتحیه یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام من سونوگرافی انجام دادم و دکترم گفته که کامل تخلیه انجام نمیشه و جداره مثانه نازک شده و گاهی هم با درد و سوزش همراهه و چندمدل قرص مثل ترازوسین و سیمپاکول تجویز کرده
  میخواستم بدونم این تجویز درست بوده؟اگه میشه یه وقت بگیریم از دکتر اورژانسی ببینن ممنون میشم
  سن 64 سال
  1. تصویر کاربر فتحیه شنبه ۲۱ فروردین ۰( 5 ماه پیش)
   این هم عکسای سونوگرافی
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 5 ماه پیش)
   اگر با اینها بهتر نشدین باید نوار مثانه انجام شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نیما دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  حدود 14 ماهه که تکرر ادرار دارم و بعد از هر بار دستشویی رفتن دوباره مثانم پر میشه و تمام طول روز احساس ادرار داشتن رو دارم
  قبلا هنگام خواب مشکل نداشتم ولی الان تا خوابم ببره چندبار دستشویی باید برم و دو بار هم بیدار میشم
  این مشکلم به دو صورته بعضی وقتا میتونم خودم رو تا 2 ساعت نگهدارم ولی بعضی وقتا هم هر یک ربع باید برم دستشویی
  اگر مایعات کم مصرف کنم ادرارم با تاخیر شروع میشه و باید زور بزنم تا بیاد هر بار هم چند قطره میاد ولی وقتی اب زیاد میخورم هر 10 دقیقه میرم و ادرارم با فشار و بدون مشکل میاد
  دکتر برام دارو های التهاب پروستات مثله فلوکساسین و تامسولوسین و وزیکر و پروستاباریج تجویز کرد که بعد از 10 روز که دارم مصرف میکنم هیچ اثری نکرده و تکرر ادرارم بیشتر هم شده
  حتی نمیتونم از خونه خارج بشم و استرس دارم ممنون میشم کمکم کنید
  بنظر شما چه مشکلی دارم؟این دارو های پروستات که میخورم درسته؟
  1. تصویر کاربر نیما دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش)
   اقای دکتر هر وقت که اب کم مصرف میکنم همراه ادرارم که خیلی کم میاد یه سنگ هایی هم میاد که با کوچیکترین فشار شن میشن
   ولی وقتی اب زیاد میخورم خبری از این سنگ ها نیست
   این سنگها هم همیشه نمیاد و تو این 1 سال شاید 1 ماه اینطور بودم
   سونوگرافی هم رفتم ک دکتر گفت سنگ نداری
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش)
   قرص یوریناسین ۱۰ میلیگرم مصرف کنید روزی یک عدد ، قند خون چک شود. اگر بهتر نشدید بعد یکی دو هفته باید نوار مثانه انجام دهید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سمانه دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام من بالای آلت تناسلیم تعداد زیادی لک های کوچک سفید هست که مدت هاست پدیدار شده.
  اصلا سوزش و خارش و دردی ندارم میخواستم علتش رو بدونم و درمانش رو
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۳ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام.بعد از درد شدید طبق سونوگرافی که دادم سنگ ۷میلیمتر وسط لوله حالب گیر کرده .ایا این سنگ قابل دفع هست با ورزش و مایعات ؟اخه شهر ما تا پایان تعطیلات و تا سیزده فروردین هم سنگ شکن نداره و تعطیلن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 5 ماه پیش)
   سلام ، سنگ های زیر ۶ میلیمتر حالب احتمال دفع خودبخودیشون زیاده ولی بالای ۶ میلیمتر معمولا خود بخود دفع نمیشود. برای سنگ های زیر ه میلیمتر تامسولوسین شبی ۱ عدد و نصف قرص هیدروکلروتیازید صبح ها مصرف شود. اگر دفع نشد باید tul شود. سنگ های بالای ۶ میلیمتر باید tul شوند.
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  پسری هستم 20 ساله دو روزی هست که کلاهک آلتم احساس داغی دارم.شب ها موقع خواب بیشتر و در طول روز کمتر،احساس ادرار کاذب هم بعضی وقت ها دارم،کلاهک التم به لمس حساس نیست و هیچ زخم و دونه ای هم ایجاد نشده.در حالت نغوظ هم احساس داغی بیشتر میشه،در هنگام ادرار هم سوزش خاصی ندارم
  چه دارویی مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   مایعات بیشتر مصرف کنید / پماد تریامسینولون هر ۸ ساعت بمالید
 • تصویر کاربر Sahel پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر .

  دختری 34 ساله ام که متاسفانه از بچگی بخاطر وسواس در شست و شو خیلی دیر به دستشویی میرم و حتی پیش میاد که در 24 ساعت ، تنها یک بار به دستشویی میرم و مثانه ام عادت کرده به نگه داشتن طولانی ادرار ...
  من خیلی نگران سلامتیم‌ هستم و نمیدونم به مثانه و ‌کلیه هام چه آسیب هایی زدم ...
  حتی الان دیگه موقع عطسه کردن یا بلند کردن اجسام سنگین حس میکنم ریزش ادرار پیدا میکنم(شایدم این توهم وسواسم باشه نمیدونم)

  خواهش میکنم منو راهنمایی کنید که آیا راهی هست که مضراتی که به بدنم وارد کردم رو جبران کنم ؟؟
  سپاسگزارم🌹
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   ازمایش کراتینین خون بدین و سونوگرافی انجام بدین ، اگر طبیعی باشد اقدامی نیاز نیست
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

HPV یا ویروس پاپیلوم انسانی یکی از متداول‌ترین ویروس ‌هایی است که از طریق روابط جنسی منتقل…
واریکوسل یک رگ گشاد شده درون کیسه بیضه و اطراف بیضه ها است که می تواند باعث…
منی، مایع سفید رنگی است که از آلت تناسلی مردان خارج می شود. این ماده عمدتاً از…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر