انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت 1

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من دچار زود انزالی هستم و دکتر برام 6 تا داپوکسیتین نوشتن و من یکیشونو 4 روز پیش خوردم و 5 تای بقیه رو یه روز در میان میخوام بخورم.
  سوالم اینه با توجه به اینکه این ها داروهای حساسی هستند اگر من بعد از یک مدتی بخوام از پاروکسیتین برای 5 تا 6 ماه استفاده کنماین 6 تا داپوکسیتین تاثیر منفی روی اثرات پاروکسیتین خواهند گذاشت؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   با هم نباید مصرف شوند
  2. تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   باهم مصرف نمیکنم. داپوکسیتین رو در حال حاظر مصرف میکنم. منظورم اینه اگه مثلا بعد از 1 ماه که از قطع مصرف داپوکسییتن گذشته باشه پاروکسیتین رو شروع کنم مشکلی در نتیجه پیش نیاد؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   مشکلی پیش نمیاد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نیما شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام ۳۱ ساله هستم حدود دو هفته پیش دچار سر شدن دست و پای چپم شدم همراه با سر درد و سر گیجه که پیش دکتر رفتم که احتمال بروز چند بیماریو بهم دادن و راهنماییم کردن که پیش متخصص مغز و اعصاب برم ،پیش متخصص رفتم و آم آر آی نوشت جواب ام آر آیو که متخصص دید گفتن یه دیسک خفیف داری که باید مراقب باشی و فیزویوتراپی باید انحام بشه ولی علت سر در و سرگیجه همراه با گز گز شدن دست و پاهامو از استرس و عصبی بودنم تشخیص دادن و قرصهای بوسپیراکس و نورتریپتیلین و والپروات سدیم تجویز کردن
  از زمان مصرف داروها دیگه التم شق نشده و هرکاری میکنم نمیشه و این موضع باعث نگرانیم شده
  البته از همون ابتدا که علائم سردردو .....برام بوجود اومد اینجوری شدم ولی نه به این شدت الان ، بعد مصرف داروها دیگه هیچ حسی ندارم و هرکاری میکنم آلتم شق نمیشه

  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   از عوارض داروها است ، با دکتر مغز و اعصابتون مشورت کنید که داروها رو تغییر بده
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ارادت
  من 29 سالمه تا بحال رابطه جنسی نداشتم
  تو اولین مورد که چند روز پیش بود موقع نعوظ ارضا شدم و در واقع اصلا نتونستم کاری انجام بدم و فاصله بین نعوظ کامل و ارضا شدنم خیلی کوتاهه یا حتی ارضا شدن قبل از نعوظ کامل صورت میگیره
  نمیدونم ایا اینکه دفعه اولم بوده میتونه دلیلش باشه یا نه؟ و اینکه خیلی مشتاق هستم که بدون خوردن قرص یا دارو به حالت نرمال برسم خیلی ممنونم ازین که وقت میذارین تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   به دلیل استرسه ، آرامش داشته باشین حل میشه
 • تصویر کاربر Shayleen سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام. امکان داره آزمایش hpv و پاپ اسمیر بنده رو بررسی و راجب positive بودن و درمانش یه توضیح بدهید؟ با توجه به اینکه من چند روز قبل از آزمایش واکسن گارداسیل زدم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   سالانه پاپ اسمیر باید بدین. حتما به متخصص زنان مراجعه کنید و در صورت صلاحدید کولپوسکوپی کند
 • تصویر کاربر Cj شنبه ۴ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .
  چندوزیه دور ختنه گاه باد کرده مرتب کمتر وبیشتر میشه و لوله داخل الت هم درحالت عادی سفت میشه میخواستم ببینم علتش چیه و ایا ربطی به خوراک ویا دارو داره؟
  درضمن یه جوش نوک التم بود که قبلا عکس فرستادم تقریبا خوب شده ولی درد الت و سوزش الت مکررا اتفاق میفته.
  ازمایش عفونت ادرار هم منفی بوده
  1. تصویر کاربر Cj چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   .
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام عکسش را بفرستید ببینم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر کیوان دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر هنگام معاشقه تقریبا فشار زیادی به آلتم اومدواز غضروف انتهای آلتم که به لگن متصله صدای تق اومد فقط الان درد بسیار ناچیزی دارم به گونه ای که فقط حسش میکنم کجاست و علامت دیگه ای ندارم.این شکستگی حساب میشه؟به مشکل نمیخورم؟نگرانم کرده.ممنون از لطف شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سریعا سونوگرافی کنید اگر شکستگی باشد باید عمل شین
 • تصویر کاربر چیمن شنبه ۴ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  وقت بخیر.
  خانم 30ساله ای هستم که تقریبا یک هفته میشه اطراف مقعدم حالت تبخال جوش ی همچین چیزایی دراورده که سرجوش خابیده و الان به صورت چیزی مثل سوختگی قارچ اینا شبیه شده که خیلی درد آور هستش و همچنان این جوش ها دارن شیوع پیدا میکنند و بیشتر میشن دکتر هم رفتم که قرص اسکلوویر200 و پماد آلوویر5درصد تجویز کرده.
  میخاستم بدونم علت این عارضه چیه امکان خوب شدن هست چون خیلی میترسم و اطرافیان گفتن بیماری واگیر دار و ممکنه ایدر بشه و اینکه این بیماری همیشگی و دائم همراه من خواهد بود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
  2. تصویر کاربر چیمن دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   عکس مجدد ارسال شد خدمت شما🙏
  3. تصویر کاربر چیمن دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   عکس مجدد ارسال شد خدمت شما
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام دیدم ، به نظر ضایعه عفونی و قارچی با همه. حتما هم با متخصص پوست و هم با متخصص عفونی مشورت کنید
  5. تصویر کاربر چیمن سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 8 ماه پیش)
   ممنون دکتر از پاسخگوییتون🙏 پس یعنی این زگیل تناسلی به حساب نمیاد ؟نیاز نیست که حضوری پیش شما ویزیت شم همون دکتر عفونی باید برم؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   بله به دکتر عفونی مراجعه کنید
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر امیررضوانی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  تبخالتناسلی لکه های قرمز با خارش ک درصورت فشار دادن مثل جوش اب ابی بی رنگ میاد بیرون
  1. تصویر کاربر امیررضوانی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر خسته نباشید عکس خدمتتون ارسال کردم لکه های قرمزی باخارش روی کلاهک و دورتنه الت ایجاد شده مثل جوش می مونه..چندوقتی هم هست رابطه جنسی نداشتم بخاطر این قضیه ..من داخل باشگا دستکش دستم میکردم ک‌دستم عرق میکرد رودستم هم دانه زده ک اونم میخاره فکرکنم چون دستم زدم به این ناحیه منتقل شده حتی زیر بیضه هام دوسه تا دونه زده اقای دکتر لطفا راهنمایی کنید من خیلی میترسم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   داروی آسیکلوویر ۴۰۰ میلیگرم هر ۸ ساعت برای ۷ تا ۱۰ روز همراه با مایعات فراوان استفاده کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Faezegh پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر.بعد2سال متوجه تبخال تناسلی شدم و دراثر یه سرماخوردگی شدیدنشون داده خودشو.درهنگام نزدیکی چیکارباید انجام بدم که شریکم الوده نشه؟و تو بارداری مشکلی واسم پیش نیاد؟ تو یه رابطه جدی هستم ولی تابحال سکس نداشتیم و بعد این موضوع هردو بهم ریختیم واسه اینده.میشه لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   اگر ضایعات پوستی تبخال تناسلی دارید ، ۱۰ روز قرص آسیکلوویر ۴۰۰ میلیگرم هر ۸ ساعت استفاده کنید با مایعات فراوان ، زمانی که ضایعات پوستی از بین رفتن ، مشکلی براس رابطه جنسی نخواهید داشت
 • تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  مشکل نعوظ کامل دارم نعوذ صبحگاهی دارم سابقه التهاب پرستات دارم و پدر وعموهام پروستات داشتن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   برای بررسی اختلال نعوظ ابتدا ازمایشات کامل داده شود. اگر نرمال باشد سونوگرافی انجام می شود. اکثرا اختلال نعوظ به دنبال مشکلات روحی و روانی است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر