انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت 1

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر تنها چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام دکتر،خسته نباشید،من ۱۰ ساله ازدواج کردم و از ابتدا مشکل انزال زودرس داشتم،زمان رابطه بشدت پاهام یخ میزنه و قبل از دخول ارضا میشم،گاهی سعی میکنم روی عدم انزال تمرکز کنم که اونزمان هم نعوظ رو از دست میدم.واقعا کلافه شدم.راهنمایی بفرمایید لطفا🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   داروی پاروکستین ۲۰ صبح ها برای درمان زود انزالی مناسب است. حدود ۴،۵ ماه مصرف شود و بعد به آهستگی و به مرور قطع شود
 • تصویر کاربر Bahman جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام کنار الت تناسلی همسرم چیزی شبیه زگیل است روابط جنسی ما تمام با کاندوم بوده لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   عکسش را بفرستید
  2. تصویر کاربر Bahman شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   عکس فرستادم
  3. تصویر کاربر Bahman شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   لطفاً راهنمایی کنید ممنون
  4. تصویر کاربر Bahman یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   جناب دکتر ممنون میشم نتیجه عکسی که فرستادم بفرمایید. ما تقریباً 1 ماهه ازدواج کردیم همسرم استرس داره لطفا نتیجه عکس بفرمایید ممنون میشم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   به نظر زگیل است و باید کرایو شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Miladdarabi شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  انزال من خیلی سریع اتفاق میفته بعضی مواقع کمتر از یک دقیقه
  بعضی مواقع تا چند دقیقه طول میکشه
  لطفا برای درمان این مشکل راهنمایی کنید.
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   داروی پاروکستین ۲۰ صبح ها برای درمان زود انزالی مناسب است. حدود ۴،۵ ماه مصرف شود و بعد به آهستگی و به مرور قطع شود
 • تصویر کاربر مصطفی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  من 37 سالمه مجردم شغلم راننده کامیون و بی خوابی هم برای کار دارم تازه میخوام ازدواج کنم من خودارضایی در حد ماهی حداکثر 8 و حداقل2بار اونم فقط یه بار در روز داشتم و یکی دو سالی فیلم های پورن زیاد نگاه میکردم کلا اینکارها رو چند ماهه ترک کردم من قبلا رابطه داشتم دوستم باعث شد که خیلی پشیمانم برای بار اول که من رو برد برای رابطه با یه خانم به من قرص ب2 یه کوچلو داد موقع رابطه زود نعوظم خوابید کلا شوکه شدم من معتاد نیستم نمیخواستم رابطه دیگه داشته باشم این ترس من وادار کرد دوباره امتحان کنم ولی برای دفعه های بعد بهتر شد ولی چرا زودارضا میشم زود منی بیرون میاد من دارم کلا5بار رابطه جنسی داشتم نتوانستم رابطه مفید داشته باشم مشکل چیه؟ یک ماهی هست نعوظ صبح گاهیم کم شده ایا مشکلی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   رابطه با همسر فرق خواهد داشت. از روابطی که داشتین نمیشه قضاوت جهت زوداتزالی کرد
 • تصویر کاربر عشق پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  زودانزالی بنده26سالم مجردم بطورکم خودارضای داشتم ازسن کم متاسفانه دچارزودانزالی هستم زیریک دقیقه تا بحال به اورولوژمراجعه نکردم چه خودارضای کنم وچه نزدیکی با جنس مخالف داشته باشم زیریک دقیقه هست چکارکنم تا درمان بشم؟
  بعداگه بخوام از سلامت اسپرم وتعدادوجهش مطمین بشم چه ازمایشی انحام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   داروی پاروکستین ۲۰ صبح ها برای درمان زود انزالی مناسب است. حدود ۴،۵ ماه مصرف شود و بعد به آهستگی و به مرور قطع شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   ازمایش مایع منی
  3. تصویر کاربر عشق چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   اقای دکترنیازبه ازمایش ندارم ؟یا قرص مصرف کنم نظرنون چیه؟
  4. تصویر کاربر عشق چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   بنظرتون قزص مصرف کنم؟
  5. تصویر کاربر عشق چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   اقای دکتریعنی دارو روشروع کنم به مصرف؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   نیازی به ازمایش نیست دارو مصرف شود
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام یک ماهه که کنار سوراخ خروج ادرار شکافی ایجاد شده و خوب نمیشه ، سوزش داره ولی ترشحی ازش خارج نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   باید معاینه کنم ، شاید نیاز باشه در اتاق عمل با دوربین داخل مجرا را ببینم
  2. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   لطفا بفرمایید یعنی خطرناکه؟
  3. تصویر کاربر رضا جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام وقت بخیر سونوی کشاله ران هم انجام دادم سمت چپ چند لنف نود ری اکتیو وجود داره و فتق هم دارم . لطفا بفرمایید این شکاف روی آلت خطرناکه ، خیلی استرس دارم ، خدا خیرتون بده
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   فتقتون که باید عمل سه ، اون قضیه هم در اتاق عمل معاینه میشه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر h. شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  بنده 30 سال سن دارم قدم 176 وزنم 65 هست
  با عرض پوزش مشکل نعوض دارم البته چندین ساله از دوران نوجوانی من با این مشکل همراه هستم التم اونطور که باید سفت نمیشه یا به مدت چند دقیقه سفت میشه دوباره شل میشه و در همون حالت شلی به ارگاسم میرسه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   ابتدا ازمایشات کامل قند و چربی و تیرویید داده شود
 • تصویر کاربر شیرخدایی یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  دکتر جان ببخشید موقع عشق بازی که تو زناشویی هست اوکی هستم آلتم سفت هست ولی موقع دخول شل میشه اصلا نمیتونم رابطه برقرار کنم و خیلی دارم اذیت میشم ما 18روز اومدیم سرزندگیمون بعدشم اگرم آلتم سفت بشه فقط یک رفت رابطه زود ارضا میشم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   مشکلتون جسمی نیست. بحث روحی و روانیه ، با روانپزشک مسایل جنسی مشورت کنید
 • تصویر کاربر شیوا شنبه ۲ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکترسوالم اینکه همسربنده اصلا پیشاب ندارند به هیچ عنوان واین رابطمون رو سخت کرده نه تنها سبب خشکی من میشه دلسرد هم شدم هیچوقت ندیدم پیشاب داشته باشند این موضوع روهم که مطرح کردم جبهه گرفتند وگفتند من دارم تو نمیبینیش😔 جناب دکتر میشه با دارو یا تغییر تغذیه این موضوع رو حل کرد؟
  خیلی برام‌مهمه که ایشون پیشاب داشته باشند چون سبب تحریک‌ولذت من میشه.ممنون ازپاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   مشکلی نیست ، نیاز به اقدامی نیست
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  اقای دکتر موفق نشدم از طریق سوال قبلی عکسارو براتون ارسال کنم مجددا براتون ارسال میکنم همونم ک گفتم دکتر زنانم رفتم گفت فولیکولیته میخوام بدونم اصلاا احتمال نداره زگیل باشه و اینکه ممونه چندروز طول بکشه تا خوب شه زیاد درد نداره سوزش و خارشم نداره بعضی وقتا خییلی کم درد میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 6 ماه پیش)
   زگیل نیست ، خودش خوب میشه نگران نباشید
  2. تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 6 ماه پیش)
   مرسی ممنون دکتر واقعا نمیدونم چرا چندوقته وسواسش افتاده ب جونم هرچی میبینم فک میکنم اونه ممنون واقعا
  3. تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 6 ماه پیش)
   ممنون اقای دکتر مرسی از پاسخگوییتون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   🙏🙏🙏
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

واریکوسل یک رگ گشاد شده درون کیسه بیضه و اطراف بیضه ها است که می تواند باعث…
منی، مایع سفید رنگی است که از آلت تناسلی مردان خارج می شود. این ماده عمدتاً از…
در بعضی از موارد شل شدن بیضه ها کاملا عادی است. یکی از واقعیت های دردناک بالا…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر