انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت ۱

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امين پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشيد.

  بنده مذکر و 41 سال سن و مجرد هستم
  سه ماه پيش استباه وحشتناکی کردم. با بطری پلاستيکی خودارضايی کردم و اين باعث شد که خون در رگهای کلاهک و زير آن جمع بشه و متورم بشه
  از آن پس وقتی در حالت نعوذ قرار می گيرد تا مدت زيادی درد می کند. چند بار به دکتر متخصص مراجعه کردم گفتند مشکلی نداره خودش خوب ميشه حتی سنوگرافی آلت هم گرفتم مشکلی نداشت.
  اکنون بعد از سه ماه هنوز تا چند روز بعد از نعوذ زير کلاهک درد و سوزش خفيفی داره و دور کلاهک و رگهای زير آن کمی تورم داره و پوستش هم قدری نازک شده.
  نگرانيم از اين بابته که رگها دچار واريس شده باشند و به حالت قبل برنگردند
  آيا ممکنه دوباره خوب بشه؟ درمان خاصی لازم داره؟ اگر بهبودش زمان ميبره معمولا چه مدت طول ميکشه که خوب بشه؟

  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   اصلا این کار را تکرار نکنید
 • تصویر کاربر نياز پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر ميخواستم ازتون بپرسم ويروس اچ پي وي (زگيل تناسلي) بيرون بدن إنسان در هواي آزاد چه مدت زنده است. ( چند ساعت يا چند روز زنده است)وميتواند فرد را مبتلا به اين بيماري كند. مثلا تيغ آلوده به ويروس اچ پي وي در محيط آزاد تا چه مدتي ميتواند اچ پي وي را به فر ديگري منتقل كند.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   در بیرون غیرفعال است نامشخص
 • تصویر کاربر ستار چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مشکل نعوظ داشتم مراجعه کردم به دکتر و این آزمایش رو برای بنده نوشتن، حالا خودم که آزمایش رو میبینم احساس میکنم انگار از نظر هورمونی مشکل دارم ، میخواستم بفرمایید تشخیص شما چیه ؟ مشکل حادی دارم بنده ؟باید به پزشک مراجعه کنم ؟ نابارور محسوب میشم ؟؟درمان میشه ؟ بنده ۲۳ ساله هستم
  1. تصویر کاربر ستار پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   تصویر ازمایش
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من دو روزه که زیر التم سمت چپش پوستش کلا رفته اصلا تا حالا سابقه نداشته که اینجوری بشم دلیلش چی میتونه باشه ممنون میشم کمک کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حیدری پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام.
  ـــ سنم بالای 5٠ ساله.
  ـــ تا4٠ روز پیش به هیچ شکلی ناتوانی جنسی نداشتم.
  ـــ علائم: کاهش میل جنسی، عدم هیجان لازم برای نزدیکی در مقایسه با قبل، گاهی هنگام تحریک نعوظ حاصل میشه اما تداوم کافی نداره، گاهی هم پس از دخول با نعوظ ضعیف، بتدریج کامل میشه.
  ـــ در خلال این 4٠روز چند نوبت به نعوظ کامل و با دوام رسیدم و نزدیکی داشتم.
  نعوظ شبانه و صبگاهی هم دارم

  لازم به ذکر است: از دیر زمان دچار معده و روده تحریک پذیر(IBS ) هستم، اخیرا بعلت نا پرهیزی زیاد غذایی و یه استرس و نگرانی شدید قسمت راست روده کولونم دچار ناراحتی مضاعف گردید و همزمان مثانه و مجای ادرارم تحریک و مدام احساس ادرار و ناراحتی داشتم.
  لطفا راهنمایی فرمایید
  سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر حیدری پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   خت
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   اینها مال ایترس است با ورزش ونشاط وکاهش استرس بهتر میشوید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شهاب یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. من جوان ۲۴ ساله هستم. حدود ۱ سال هست که در خواب جنب نشدم. خودارضایی هم نمیکنم.
  ایا این مشکل باعث ناباروری من میشود؟(هورمون های تستسترون و پرولاکتین و FSH و LH طبیعیه)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر Ahmadrah72 پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترلطفا راهنماییم کنین
  بنده 26 سالمه مجرد.باعرض پوزش قبلنا خود ارضایی داشتم ولی الان خیلی کمتر
  مشکل بنده اینجاس که خیلی زود تحریک میشوم و کنترل انزال ندارم گاهی حتی با یک تصویر یا سخن قبل از نعوذ انزال صورت میگیرد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   باید با تمرکز این مورد را کننرل کنید نه با دارو
 • تصویر کاربر افشین شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ناتوانی جنسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر آلاله شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دخترى ۳۲ ساله هستم از ۲ سال پیش متوجه دانه بسیار کوچی در دهانه واژن شدم که به مرور زمان بزرگتر شد و الان بیشتر شده مطابق عکس و باعث نگرانی من شده.از طرفی به دو متخصص پوست مراجعه کردم که یکی تشخیص زگیل و دیگری عدم وجود زگیل رو تشخیص دادن، میخواستم ببینم این ضایعات چیست؟بهترین روش برای از بین بردنشون چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   02122642744 زگیل واضح است بیایید کرایو
 • تصویر کاربر قاسم جمعه ۱۳ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من صبح ها نعوظ صبحگاهی ندارم‌ولی آزمایش هورمونیم در رنج نرمال بوده به نظرتون مشکل خاصی هست یا نرماله؟ البته تستستورن نزدیک پایین ترین حد نرمال هست اگه 2.8 پایین ترین حد نرمال باشه مال من 3.4 هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 8 ماه پیش)
   از نظر من مشکلی نیست
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر