انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت 1

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است. با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند.

اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

 • آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.
 • آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.
 • آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.
 • بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

انزال زودرس چگونه درمان می شود

پیش از مراجعه به پزشک می توانید راهکارهای زیر را دنبال کنید:

 • خودارضایی یک یا دو ساعت قبل از رابطه ی جنسی
 • استفاده از کاندوم برای کمک به کاهش حس
 • با نفس عمیق کشیدن می توانید به طور جزئی، رفلکس انزال را مهار کنید. رفلکس انزال نوعی رفلکس اتوماتیک بدن است که در حین انزال رخ می دهد.
 • به هنگام رابطه جنسی، شریک جنسی شما باید در بالا قرار بگیرد، تا نزدیک به انزال شما بتواند خود را بیرون بکشد.
 • پوزیشن های مختلف رابطه ی جنسی را امتحان کنید، تا پوزیشنی را پیدا کنید که کمتر در آن تحریک می شوید.
 • وقفه انداختن و فکر کردن به چیزی غیر از رابطه ی جنسی
اگر هر شب رابطه داشته باشیم چه میشود

مشاوره

سکس تراپیست ها یا درمانگران جنسی و متخصصان دیگری مانند روانشناس ها، می توانند به درمان مشکل انزال زودرس و دیگر مشکلات جنسی کمک کنند. شما می توانید از مزایای مراجعه به یکی از این متخصصان بهره مند شوید.

مشاوره همچنین می تواند، هرگونه مشکل روانشناختی زمینه ای، جنسی یا رابطه ای را شناسایی کند و به بهبود مشکلات دیگر در رابطه با انزال زودرس مانند اضطراب کمک کند. اگر در رابطه ی طولانی مدتی هستید، می توانید از زوج درمانگر کمک بگیرید.

تکنیک های رفتاری

تکنیک هایی وجود دارد که به فراموش کردن عادت انزال زودرس کمک می کنند. این تکنیک ها شامل تکنیک “توقف -شروع” و تکنیک “فشرده کردن” می شوند.

دارو

یک روش درمانی دیگر، اسپری بی حسی موضعی است، که می توانید بدون نیاز به نسخه آن را از داروخانه تهیه کنید. شما باید 10 دقیقه قبل از رابطه ی جنسی، اسپری را روی نوک آلت تناسلی خود بزنید. دنبال کردن دستورالعمل ها اهمیت زیادی دارد.

همچنین باید بدانید که اسپری ممکن است از آلت تناسلی شما، به بدن شریک جنسی تان (برای مثال داخل واژن) منتقل شود و موجب بی حسی کوتاه مدت شود. داروهای ضد افسردگی نیز می توانند به طور موفقیت آمیزی انزال زودرس را درمان کنند. استفاده از دارو برای درمان اختلال عملکرد نعوظ، می تواند به کنترل انزال زودرس نیز کمک کند.

ورزش

تمرینات ورزشی کگل که تمریناتی برای تقویت عضلات کف لگن هستند نیز، می توانند به بهبود کنترل انزال کمک کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

4.5/5 - (158 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر۴۸ سال دارم از روز اول زود انزالی داشتم و متاهل م بچه دار نشدم مشکل ژنتیک دارم انزال زیر یک دقیقه و بیضه سمت چپ خیلی کوچک و از وقتی عمل بیوپسی بیضه کردم کلا نعوظ م به سختی است و زود انزال چند سال پیش متوجه شدم تستسرون خیلی کم شده و تراکم استخوانم کم شده الان هم بیست روزی یک بار آمپول تستسرون میزنم ولی انزال زود و نعوظ خیلی کم دارم بعد از ارضاع اول دیگه نعوظ نمی‌شود کاری می‌شود کرد میشه راهنمایی بفرمایید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 7 ماه پیش)
   قرص تادالافیل ۲۰ میلی گرم دو ساعت قبل رابطه مصرف کنید
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده ۴۶ سالمه چندماهی مشکل زودانزالی دارم از جوونی احتلام داشتم ولی دوماهه خیلی تکرارش منو اذیت میکنه البته بنده متاهلم خیلی هم زودازدواج کردم شب شده دوبار سه بار احتلام دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 7 ماه پیش)
   با سلام و عرض ادب سرترالین ۵۰ میلی گرم هر روز یک عدد تا یک ماه مصرف کنید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام بر جناب دکتر عزیز.بنده یه زائده روی رونم بود.رفتم دکتر پوست کشیدن بیرون بردم برای نمونه.و جواب آزمایش رو بحضورتان ارسال میکنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که آیا من مبتلا هستم یا نه .تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 7 ماه پیش)
   منفی بوده شما مبتلا نیستین
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۱ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 30سالمه زودانزالی دارم و همچنین موقع راه رفتن گاهی اوقات منی یا آبی میاد که توشلوارم مشخص میشه در ضمن من حدود 15سال خود انزالی کردم الان ترک کردم لذا اصلأ زناشویی نکردم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   با سلام و عرض ادب سرترالین ۵۰ میلی گرم هر روز یک عدد تا یک ماه مصرف کنید
 • تصویر کاربر مسعودزارعی سه شنبه ۱۶ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  خسته نباشید،41سالمه حدودچندماهی هست میل جنسیم بشدت کم شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   نعوظ صبحگاهی دارید؟
  2. تصویر کاربر مسعودزارعی دوشنبه ۱۵ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   خیر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   اصلا حالت نعوظ ندارید؟
  4. تصویر کاربر مسعودزارعی دوشنبه ۱۵ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   دارم نه اینکه نداشته باشم.هوسم کم شده چندماهی هست
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   Men\'s performance استفاده کنید هر روز
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۵ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ۴۴ساله هستم مشکل زود انزالی دا رم ۲۰ سال ازدواج کردم زیر ۲دقیقه تموم میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   با سلام و احترام سرترالین ۵۰ میلی گرم هر روز به مدت ۲ هفته استفاده کنید
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۴ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  از پارسال که یه مدت از دستگاه وکیوم جهت افزایش سایز استفاده کردم میل جنسی ام خیلی کمتر شده آیا به وکیوم ربط داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   خیر مرتبط نیست
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  بعد از عمل نسبیت دچار اختلال در نعوظ شدم
  مشکل چی هست و درمانش چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   چه عملی شدین؟
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۸ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  نعوظ ضعیف دارم اون نعوظ ضعیف هم حتی فرصت لباس در اوردن هم نمیده یه دقیقه کنار بیام اونم از بین میره ..الان تو زندگیمون سرد ی افتاده موندم چیکار کنم ممنون میشم کمکم کنید ..اینم بگم ۶ سالی هم هس نعوظ صبح گاهی ندارم حتی یه بار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   با سلام و احترام قرص تادالافیل ۲۰ میلی گرم ۲ ساعت قبل از رابطه ی جنسی مصرف کنید
  2. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۷ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   اقای دکتر من ۳۳ سالمه ..چندین ساله اینطورم فقط این دارویی که تجویز کردین ایا با قطع دارو به حالت اولیه برمیگردم یا این دارو درمان میشوم ..
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   مصرف کنید انشالله بهتر خواهید شد
  4. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۷ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   خیلی ممنون از لطفتون اقای دکتر ..فقط خواستم بدونم چه دلیلی باعث میشع که ادم اینطور بشه اونم ازن همه سال قبلا فیناستراید مصرف میکردم البته ۶ ساله هم قطع کردم .نمیخورم ولی شش ساله اینطورم دلیل بر چیست اقای دکتر .؟!
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   مسائل روانی و آرامش و...
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۱۵ مهر ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر.
  بنده به تازگی ازدواج کردم. حین رابطه جنسی بعد از دخول، به سرعت ارضا میشم. دو بار رابطه جنسی برقرار کردم که در هر دو بار بلافاصله بعد از دخول و سه الی چهار بار حرکت آلت، ارضا شدم. 33 سال سن دارم. قبلاً هر روز خود ارضایی می کردم ولی چندین ماهه هفته ای یک بار شده. تا الان رابطه جنسی نداشتم. مشکل نعوذ به هیچ وجه ندارم و حتی پس از ارضا ، بر انگیخته س آلتم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ مهر ۲( 9 ماه پیش)
   قرص داپوکستین ۶۰ میلی گرم ۲ ساعت قبل از رابطه مصرف کنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر