انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت ۱

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر برزو پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام، مرد 65 ساله 6 تا 8 ماهه نعوظ نسبتا ضعیف و تا هیچگونه مشکل هورمونی نداشتم فقط داروی اعصاب جهت اضطراب با سرترالین 100 و کلونازپام نیم استفاده وبا طرح موضوع اختلال میزان سرترلین را به 75 توسط متخصص روانپزشک کاهش وهمچنین در غربالگری mri مغز ischemic changes and small fraction گزارش و داروی اسپرین80 و کلوپیدگرل75 تجویز و بکار میبرم مزیدا از جوانی تاکنون ورزشکار میباشم در خاتمه روانپزشک sexual enhancement و seldenaphil تجویز و هنوز خریداری ننموده ولازم دیدم مشاوره تخصصیارولوژی انجام دهم . از دستورات لازم تشکر مینمایم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سرترالین اختلال نعوظ میدهد
 • تصویر کاربر Spectre چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام تقریبا 8 9 روز میشه روی کلاهک آلتم به اندازه یه عدس پوسته پوسته میشه و هیچ خارشی نداره اما وقتی انگشتمو میکشم روش جزئی درد میگیره 26 سالمه و تقریبا 2 سال رابطه جنسی نداشتم
  1. تصویر کاربر Spectre چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   این هم عکس قسمتی که عرض کردم و دچار تغییر رنگ شده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   پماد کلوتریمازول هر ۸ ساعت استفاده شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر من کاهش شدید میل جنسی دارم 28سالمه و مجرد هستم موهای بدن هم رشدش خیلی کم شده آزمایشات هورمونی و سونو نرمال بود اما کاهش حرکت AوBدارم خواستم راهنمایی بفرمایین ازمایشاتم میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
 • تصویر کاربر احسان یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بدونم که اگر خانومی حدود 8سال پیش رابطه مقعدی مکرر داشته بعد از گذشت8 کاملا ترمیم میشه و غیر قابل تشخیص هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)
   با دکتر متخصص پزشکی قانونی مشورت کنید
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با سلام.آقای دکتر من مشکل زودانزالی دارم و زیر دقیقه هست بعضی وقتا حتی بدون اینکه دخول داشته باشم.یه مدت از پروکستین هگزا و تاداگرا با مشورت پزشک مصرف کردم اولش خوب بود ولی دوباره برگشت ولی نه در اون حد.بعد قطع کردم یکباره که بعد از قطع همش سر گیجه داشتم.این مشکل زود انزالیم واقعا اذیتم میکنه و کلا اعتمادم رو از دست دادم.من تو سایتتون سوال جواب رو خوندم و شما به پاروکسیتین 20 اشاره کردین حدود 4 الی 5 ماه و گفتین نباید یه هویی قطع شه.من فکر میکنم اشتباهم این بود که یباره قطع کردم.میشه کمکم کنین.من از تبریز مزاحم میشم و نمیتونم تهران برا ویزیت بیام ولی حاضرم واسه حل شدن مشکلم تلفنی هم ویزیت بشم.تورو خدا کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)
   مجدد شروع کنید دارو رو ، و ۵ ماه ادامه بدهید و این بار به آهستگی قطع شود . ماه ۶ م روزی نصف ، ماه ۷ م روزی ¼
  2. تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)
   بهترین زمان برای استفاده از قرص پاروکسیتین کی هستش.صبح ها یا شب ها
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)
   صبح ها
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام دیروز ازتون سوال پرسیدم که شمارش پرسش 221098هست فرمودین سونو وآزمایش مجدد اسپرم بگیرم رفتم پیش متخصص کلیه ومجاری ادراری که آزمایش بنویسند جریان رو گفتم معاینه فیزیکی کردن وگفتن واریکوسل نیست
  برای آزمایش اسپرم هم دوتا قرص دادن گفتن بعد مصرف آزمایش بگیرم ببینم چطور میشه قرص"نپتوکسی فیلین وکلومیفن"60روز
  با عرض شرمندگی میخواستم ببینم اولا نظر شما در مورد دارو ها چیه؟
  ثانیا داروی پاروکستین ۲۰ که شما برای انزال فرمودین تداخلی با این داروها نداره واینکه خود این دارو عوارضی نداره؟
  چون تو نظرات عوارض دارو خوندم بعضی افراد گفتن بعد از ترک این قرص ها کلا دیگه نعوظ نداشتند-با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)
   درمان زودانزالی همین است که عرض کردم ، ولی اگر انزال بیش از ۱ دقیقه است توصیه نمیشه. در مورد اسپرم هم من نظرم رو عرض کردم
 • تصویر کاربر م.اکبریان شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام
  اینجانب شبها دچار انزال غیر ارادی میشم.اصطلاحا جنب میشم و حدود 12 ساله این مشکل را دارم چند بار به اورولوژ و متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمودم
  و داروهای متعدد که تجویز شده بود را مصرف کردم
  بهترین دارو کلومیپرامین بود که حدود 10 ساله مصرف میکنم
  ولی چون این دارو باعث کاهش عملکرد مغز میشه و در انجام کارهام مشکل ایجاد کرده
  میخواستم بپرسم میشه با عمل جراحی و یا هر اقدام دیگری جلوی انزال غیر ارادی در زمان خواب را گرفت؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)
   خیر ، راه جراحی وجود نداره
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  بنده 4 روز پیش رابطه از طریق مقعد داشتم امروز دیدم که ترشح بیرنگ و کمی هم سفید رنگ دارم باید چه دارویی استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)
   آمپول سفتریاکسون ۲۵۰ میلیگرم عضلانی
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)
   داکسی سیکلین ۱۰۰ هر ۱۲ ساعت یک هفته
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)
   ۲ تا قرص آزیترومایسین ۵۰۰ یکجا
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سام جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، با توجه به تصاویر، آیا تشخیص شما زیگیل تناسلی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   این زگیل است برای کرایو با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
 • تصویر کاربر رحمانی دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام من 68 ساله هستم چند سالی است که تمایلی به رابطه ندارم و همچنین دارای نعوظ پایدار نیستم آیا امکان افزایش تمایل جنسی وجود دارد ؟
  با احترام و سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   از مکمل لیبیدوکس هر ۱۲ ساعت استفاده کنید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر