انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت 1

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرحسین سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  درمان زود انزالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   داروی پاروکستین ۲۰ صبح ها برای درمان زود انزالی مناسب است. حدود ۴،۵ ماه مصرف شود و بعد به آهستگی و به مرور قطع شود
 • تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام وقت شما بخیر خسته نباشید...
  دوماه پیش بخاطر شک در این که زگیل یا تبخال تناسلی دارم عکسامو فرستادم فرمودید چیز خاصی نیست و دارو تجویز کردید ولی تغیری حاصل نشد...رفتم تو شهرمون دکتر گفتن که جوش زیر پوستی هستش و دارو دادن و بازم خوب نشد و در آخر گفتن که اینا جوش زیر پوستی هست و اگر اذیت میشید باید لیزر کنید....
  الان من لیزر کردم ( کرم آلفا و قرص vitamin600IU تجویز کردند...خواسم ببینم لیزر برای جوش های زیر پوستی مشکلی نداره و باعث بدتر شدن آنها نمیشه ...مشکلی وجود نداره و چه کرمی استفاده بکنم که زود تر خوب بشه جای لیزر...
  عکس های قبل لیزر و بعد لیزو میفرسم نظرتونو بگید...
  این جوش های ریز هم دقیقا چی هستن...
  خیلی ممنون که وقت میگذارید...
  سپاس و درود بر شما...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   مشکلی نیست از پماد زینک و پماد کانترکتوبکس استفاده کنید
 • تصویر کاربر نسیم دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام ،دکتر باوجود چندین سال نداشتن رابطه کامل چه ازلحاظ کیفیت رابطه چه از لحاظ کمیت و تعداد و البته پیگیری نکردن شخص همسرم و کوتاهیه ایشون،الان که درسن 30سالگی هستیم بعد ازمدتها اقدام ناموفق بارداری, همسرم رو پیشنهاد دادم واریکوسل تست بدن و ازمایش اسپرم،امکانش هست چک کنیدو مشاوره بدید؟از قبل از کمک شما متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
  2. تصویر کاربر نسیم شنبه ۸ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   دکتر درتلگرامتون فرستادم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   اینجا بفرستید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر افشین پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما آقای دکتر من جوانی ۲۶ ساله هستم و یک سال هست ازدواج کردم من از سن ۲۰ سالگی نعوظ صبحگاهی نداشتم و بعد از اون هم میل جنسیم کمتر شد و الانم پرش اسپرم ضعیف هست و نعوظ هم خیلی ضعیفتر شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   ابتدا ازمایشات کامل داده شود ، اگر داروهای اعصاب و روان مصرف کنین میتونه نتیجه اون باشه
 • تصویر کاربر Z.pirayesh چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  دوست من بیماری پسوریازیس داره و با توجه به اینکه من متوجه شدم زگیل تناسلی با تیپ 6 و 59 دارم ؛ایشون برای تزریق واکسن مشکلی ندارند؟
  آمپول های یخچالی هم میزنه که تضعیف کننده سیستم ایمنی هستش.
  و من شهرستانی هستم و چطور میتونم واکسن گیر بیارم و آیا از هزینه اش بصورت آزاد اطلاع دارید؟
  ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   مشکلی نیست
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۳ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من به صورت ناگهانی دچار شلی در نعوذ شدم نعوذ دارم ولی مثل قبل نیست 23 سالم هست خیلی ممنون میشم اگ راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   اگر بیماری زمینه ای ندارید و دارویی مصرف نمیکنین مشکل روحیه ، روانپزشک ببینه
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر دارای بیماری دیابت نوع 2 بوده و قرصهای متفورمین و زیمنت می کنم چند وقتی است که هم سوزش ادار در آلت تناسلی دارم و منی ام نیز ژله ای شده است علت این موضوع چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   ازمایش ادرار و سونوگرافی انجام‌شود
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده یه جوان 25 ساله هستم متاسفانه خودارضائی انجام میدم و شدیدا هم زودانزال هستم خواستم بدونم آیا راهی برای درمانش هست؟؟
  آیا ازدواج کنم هم همین مشکل رو خواهم داشت؟؟
  ممنون میشم اگر درمانی باشه راهنمایم کنید؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   داروی پاروکستین ۲۰ صبح ها برای درمان زود انزالی مناسب است. حدود ۴،۵ ماه مصرف شود و بعد به آهستگی و به مرور قطع شود
 • تصویر کاربر م شنبه ۱ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام
  برای نغوظ بهتر و بهبود در زود انزالی کدامیک بهتر است
  قرصهایی مثل سیالیس (تادافیلد)
  یا دستگاه وکیوم مردانه
  کدامیک عوارض کمتری دارد؟

  آیا وکیوم باعث پارگی عروق آلت تناسلی نمیشه ؟

  اگر فشار خون داشته باشیم و قرص لوزار استفاده میکنیم چه قرصی برای نعوظ بخوریم که خطرناک نباشه؟

  کلا برای امثال من که با 48 سال سن با 120 کیلو وزن بین 14.5 تا 15.5 فشار خون دارند برای نعوظ بهتر باید چیکار بکنند

  ممنون و سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   قرص تادالافیل ۱۰ میلیگرم نیم ساعت قبل رابطه
 • تصویر کاربر امید جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  ضمن تشکر، آیا مصرف ۵ ماهه پاروکستین که پیشنهاد دادید تاثیری روی ریزش مو دارد؟ بنده کاشت مو انجام دادم و مطلبی خواندم که به تاثیر پاروکستین به ریزش مو اشاره داشت، می خواستم بپرسم آیا تاثیر محسوس خواهد بود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   خیلی کم ممکنه تاثیر داشته باشه
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

HPV یا ویروس پاپیلوم انسانی یکی از متداول‌ترین ویروس ‌هایی است که از طریق روابط جنسی منتقل…
واریکوسل یک رگ گشاد شده درون کیسه بیضه و اطراف بیضه ها است که می تواند باعث…
منی، مایع سفید رنگی است که از آلت تناسلی مردان خارج می شود. این ماده عمدتاً از…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر