انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت 1

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. 29 سال سن دارم. وقتی سنم کمتر بود مشکل نعوظ نداشتم و التم کاملا سفت بود از نظر انزال هم زود ارضا میشدم اما نه خیلی هم زود. اما الان زود انزال هستم. نعوظ دارم اما التم کاملا محکم نمیشه و حالت نرم داره. برای رفع مشکل زودانزالی و همچنین سفت شدن کامل باید چه کار کنم؟مشکل زود انزالیم بیشتر با شریک جنسی هست. ممنون میشم راهنماییم کنید. میترسم برای ازدواج اقدام کنم.میترسم در این مورد مشکلی در مورد ازدواجم به وجود بیاد.چطور میتونم کامل مشکلم رو حل کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   ٥- سلام ،راهكارهاي إنزال زود رس را با توضيحات كامل در وب سايت من بخوانيد
  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   برای نعوظ کامل باید چه کار کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   معاشقه موثر ۳۰-۴۵ دقیقه قبل دخول
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   رابطه منظم ۲-۳ بار در هفته
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  مدت دو هفته است یه سری تب خال زیر کلاه آلتم پیدا شده که رنگ سفید دارند بعد مدتی قسمتی از کلاهک و زیر اون تغییر رنگ داد به تیره که زیر آب حموم این تغییر رنگ به صورت کامل مشهود است و با نور فلش نیز به شکل قرمز و نقاط ریز مشهود است از آنجایی که من متاهل هستم نگران ام که به بیماری دیگه ای منجر نشود خواهشمند است جهت درمان این عارضه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   عکسش رو بفرستید
 • تصویر کاربر ناصر چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من مدت 5 ماهی هست نعوظم ضعیف هست واگر سفت هم بشه در حد 10ثانیه.و نعوظ کامل شکل نمیگیره.فشار روحی وروانی هم تا حدودی داشتم تو این مدت ولی قبل این مدت خیلی به لحاظ میل جنسی ونعوظ بهتر بودم.31 سالم هست ومجردم. رابطه جنسی داشتم ولی رضایت بخش نیست چون هم نعوظ به سختی پیش میاد هم زود انزالی.لطا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   قرص سیلدنافیل یک ساعت قبل رابطه
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشیدخدمت آقای کرمی
  ببخشیددکترمن مشکل زودانزالی دارم وهیچ جاهم برای درمان قطعی نرفتم میشه راهنمایی کنیدبرای درمان قطعی ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   رابطه منظم ۳ بار در هفته
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   قرص سرترالین ۲۵ روزانه قرص ویتامین ای ۴۰۰ روزانه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پیام چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  من قبلا هم تو ربات این سوال رو پرسیدم فقظ دکتر این قرص پیدا نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   چه سوالی؟
  2. تصویر کاربر پیام چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   قرص فلوکتین که شما معرفی کردین اینجا تو شهرمون و اطراف پیدا نمیشه بجاش چی میتونم مصرف کنم توضیح کامل لطفا - پرسش ۲۵۳۶۳۱
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سرترالین ۲۵ روزانه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکترکرمی
  بنده 33 سالمه متاهل (9 سال). دارای فرزند.قد176 وزن 65.بنده میل زیادی برای سکس دارم ولی مشکل زود انزالی دارم و همچنین بعد از انزال بلافاصله آلتم شل میشه و توانایی ادامه برای همسرم رو ندارم.میتونم بگم زیر 1 دقیقه.خیلی سعی کردم از تکنیک استارت و استاپ استفاده کنم اما انگار حساسیت آلتم بالاست و وقتی که حرکت رفت و برگشت رو نگه میدارم بازهم به انزال میرسم.
  قبلا از داپوکسیتین استفاده کردم تاثیری نداشت-از سیتالوپرام هم استفاده کردم ولی چون خیلی حالم رو بد کرد نتونستم استفاده کنم.(این 2تا با تجویز پزشک بوده)
  مشکلاتی که میتونم بگم دارم الان.1-غلظت خون بالا.2-سوزش مجاری ادرار و گاهی که ادرار در مثانه نگهدارم درد زیرشکم هنگام دفع ادرار دارم و حتی در بعضی مواقع اصتلاحا شاش بند میشم و شروع خروج ادرارم به سختی و با درد هست
  ممنون میشم در مورد این مورد راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   قرص سرترالین ۲۵ و کلردیازپوکساید ۱۰ هر شب یک غدد تا ۳ ماه مصرف کنید
  2. تصویر کاربر محسن دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   ۲-سوزش مجاری ادرار و گاهی که ادرار در مثانه نگهدارم درد زیرشکم هنگام دفع ادرار دارم و حتی در بعضی مواقع اصتلاحا شاش بند میشم و شروع خروج ادرارم به سختی و با درد هست
   ممنون میشم در مورد این مورد راهنمایی کنید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   اگر مداوم هست الهتاب پروستات دارید و باید دارو مصرف کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر چند وقتیه که نگران ضایعه های پوستی روی آلت شدم
  رابطه خطرناکی که داشتم برمیگرده به ۲ سال پیش. ولی الان خیلی نگران شدم چون دارم ازدواج میکنم میخوام بدونم زگیل اگه هست باید چکار کنم. سنم هم ۲۷ سال
  عکس میفرستم براتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   خیر زگیل نیست نیاز به جراحی نیست دستکاری نکنید
 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۹ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 20 سال دارم و از ابتدای رسیدن به بلوغ جنسی مشکل زود انزالی دارم اگرچه خودارضایی رو رها کردم اما در ارضای شریک جنسی مشکل دارم
  از طرفی زود انزالی در کمتر از 10 ثانیه زمان می بره که از همون اول همین طوری بود
  قبلاً از دکتر پرسیدم گفت زود انزالی نوع 1 داری و برام پاروکستین تجویز کرد که تا حدی جواب گو بود اما پس از قطع دارو همه چی به حالت اول برگشت بعد به من گفت سرترالین که اونم مثل اولی بود بعدم گفت فلوکستین که تقریبا بی اثر بود
  باید چی کار کنم آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   درمان زودانزالی در مراحله اول رفتار درمانی و به تاخیر انداختن انزال با تکنیک استارت استاپ هست که توی سایت توضیح داده شده،داروی پاروکستین ۲۰ صبح ها برای درمان زود انزالی مناسب است. حدود ۴،۵ ماه مصرف شود و بعد به آهستگی و به مرور قطع شود
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام، 35 سالمه و متاهل، زودانزالی شدید دارم. اصلا قادر به دخول نیستم
  تمام پوزیشنهای مختلف رو هم امتحان کردم ولی نشد
  سابقه بیماری خاصی هم ندارم، سیگار نمیکشم، قلیون میکشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   چه مدته این مشکل رو دارید؟ نعوظ صبحگاهی هنگام بیدار شدن از خواب دارید؟
  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۵ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   از وقتی ازدواج کردم، حدود 5 سال
   نعوظ صبحگاهی ندارم، فقط گاهی اوقات که مثانه پر هست ممکنه نعوظ صبحگاهی داشته باشم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   باید تست rigiscan انجام بدید و جوابش رو بیارید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر پیام جمعه ۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام من 8سال ازدواج کردم یه دختر دارم ولی برای نزدیکی و رابطه جنسی در هنگام دخول شایذ 20ثانیه سریع ارضا میشم در هنگام پیش نوازی هم اگر زیاد تحریکشم دخول رو نمیتونم انجام بدم البته یک بار قرص تادالافیل 20 میلی وقرص کلومیپرامین 25 میلی استفاده کردم که منو دچار بی حالی و درد پا از زانو به پایین و حتی سردرد هم داشتم راهی برای مشکلم هست یا باید حضوری به پزشک مراجعه کنم در ضمن استرس یا اضظراب هم ندارم و روابط عاطفی خوب با همسرم دارم تشکر ممنون جوابمو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   کپسول فلوکستین ۱۰ روزانه یک عدد قرص کلردیازپوکساید ۵ روزانه یک عدد تا ۲ ماه مصرف کنید کلومیپرامین مصرف نکنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

HPV یا ویروس پاپیلوم انسانی یکی از متداول‌ترین ویروس ‌هایی است که از طریق روابط جنسی منتقل…
واریکوسل یک رگ گشاد شده درون کیسه بیضه و اطراف بیضه ها است که می تواند باعث…
منی، مایع سفید رنگی است که از آلت تناسلی مردان خارج می شود. این ماده عمدتاً از…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر