انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت ۱

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

 

انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت ۱
4 (80%) 24 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیما چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر ، بنده حدودا ماه اردیبهشت یا خرداد خدمت دکتر انتظاری رسیدم ، ایشان فرمودند که به یک محلول ساختنی رفع میشه، بنده نسخه ایشان بعد از ساخت استفاده کردم تقریبا بعد از 1ماه رفع شد ، اما باز سریع برگشت تقریبا با تعداد بیشتر ، قبلا 7یا 8 عدد الان تقریبا 12 عدد ، دستور بفرمایید برای اینکه مطمئن بشم زگیل هست یا خیر و همینطور درمان کدام مطب شما خدمت برسم و نحوه نوبت دهی هم بفرمایید ، سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۵ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر.
  خواهشا آجزانه تقاضامندم به عرایضم دقت کنید چون واقعا از این مشکل خسته شدم.

  من۳۵ سالمه و ۱۴ ساله که متاهل هستم و از ۵ سال پیش زمانی که نزدیکی داشتم یکدفه بدون سابقه قبلی در منی من تکه های جامد مثل پاستیل و تعداد زیادی زرد رنگ خارج شد و متعجب شدم و در همین زمان به بعد صورتم هم دچاد اکنه شد و به متخصص پوست مراجعه کردم و تجویض انتی بیوتیک دادند اما شرایط بهتر نشد و منی من همچنان با این مشکل تکه های جامد ادامه دار بود و به پزشک متخصص ارولژی مراجعه کردم و دکتر بدون تجویز آزمایش به من قرص آزیترومایسین تجویز کرد و مشکلم حل نشد و سال بعد به متخصص ارولژی دیگیری مراجعه و ایشان دستور آزمایش اسپرم و ادرار دادند و معاینه کردند و پس از روئیت آزمایش گفتند هیچ مشکلی در آزمایش نیست و شرایط آزمایش خیلی هم خوبه..
  در صورتی که در اوج این مشکل با کاهش وزن زیادی هم روبرو شدم.
  اما با وجود این مشکلم مهم این که با شدت پیدا کردن تکه ها نفخ شکمم هم زیاد میشه بطوری که شکمم زیاد باد میکنه و به جلو میاد اما فعلا اکنه هام خوب شده و صورتم ایرادی نداره و در چند ماه پیش مشکلمو به دکتر یکی از داروخانه ها که در همسایگی منزل هست گفتم و دکتر داروخانه گفت یک آمپولی میدم در۲ نوبت تزریق کن و خوب میشی و اسم آمپول spectinomysin 2g بود و تزریق کردم جالبه که منی من بدون تکه های جامد شد و نفخ شکمم هم کاملا برطرف شد اما بعد از گذشت ۲ماه از بهبودی مجدد این موضوع عود کرده و ذهنمو درگیر...
  انقدر تکه ها چسبنده هستند که در تمیزی این موضوع در سرویس بهداشتی هم مشکل دارم چون به سنگ دستشویی هم میچسبه و حرکت نمیکنه.
  و در خیلی از مواقع این تکه ها جلوی تخلیه شدن کامل منی را مانع میشن.
  از شما خواهش میکنم کمکم کنید و چاره ای اندیشه کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید آقای دکتر بنده با توجه به اینکه تقریبا یک هفته بعد از نزدیکی دچار خارش ناحیه تناسلی و سر آلت و سوزش هنگام ادرار بودم آزمایشات زیر را انجام دادم.البته سوزش و خارش حدود 3 الی4 روز داشتم و بعد از آن کاملا خوب شد و هیچ مشکلی ندارم.شما فرمودید ملاک وجود خارجی زگیل است.الان من باید چکار بکنم؟در ناحیه تناسلی هیچ زگیلی وجود ندارد.پیشنهاد شما چیست؟آزمایشات بنده را دوباره ارسال میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 3 هفته پیش)
   عفونت نداريد
 • تصویر کاربر امين یکشنبه ۲۵ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر
  وقت بخير
  مدت 6 ماه هستش انتهاي الت تناسليم ١ عدد زگيل كوچك درامده چون كه از تيغ براي شيوكردن استفاده ميكنم كنارش ١ديگر به وجود امده
  ١.ايا اين زگيل hpv؟؟
  ٢.اگه هست با انجام ليزر علاوه بر حذف شدن زگيل بيماري درمان ميشود؟
  لطفا بهم مشاوره بديد چه كار كنم
  مچكرم🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   بهترین درمان کرایو است
 • تصویر کاربر توکل سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من دچار بی میلی جنسی شدم قبلا خیلی خوب بودم 37 سال سن دارم اصلا میل ندارم و اختلال هورمونی دارم تستوسترونم در حدود 3 هست که رنج نرمال تو آزمایش از 28 تا 8 هست هر چی هم جنسینگ روزال ژلی تادالافیل کلومیفن و ... خوردم جواب نمیگیرم لطفا بفرمایید راه درمان چیه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید خدمت آقای دکتر کرمی عزیز.
  ،4 ماه پیش رابطه سکس داشتم ،ضایعه بر روی التم پیدا شده ،همرنگ وکمی روشنتر ازپوست که با خلال دندون تکون میدن متوجه یک نقطه سفت در نرکزش میشم ،دورش را با خودکار ه، کشیدم گاهی احساس میکنم خارش وسوزش مختصر داره دورش قرمزه کمی، آیا زگیل هست ،؟آیا نیازه بیام مطب از نزدیک معاینه کنین؟ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   تز نظر من زگیل نیست
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من زگیل تناسلی دارم ی سال پیش یدونه بود بد رابطه دردوران قاعذگی 60تا شد وبیضه ورانها بشدت عفوتی و سوزش و خارش داشت و کوتر کردم بدتر شد بد 10جلسه کرایو کردم خانومم احتمال مراحل اولیه سرطان دهانه رحم دادن چند روز دیگ جواب برای نوعش میاد خیلی زندکیم بهم ریخته هنوز هم سوزش ران دارم همه جا دستم هم زده ک کرایو کردم ولی سوزش و خارش قرمزی پوست پوست میشه کشاله رانم خانومم هم ...گفتن ب احتمال زیاد نوع بدش هس خیلی ترسیدیم اگ ازمایش اومد براتون بفرستیم تا نظر بدین؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.دوسه ماهی ست.که دراطراف الت تناسلی ام.چندین ضایعه به شکل جوشهای سرسیاه دیده شده.درحالیکه شما اززکیل تناسلی به رنگهای صورتی و رنگ پوست نام بردین.این جه نوع زگیلی ست.به رنگ سیاه وچند جاهم به شکل توده.وتوپر وبه گفته شما دکترهای عزیز.شکل گل کلمی.ولی توده سیاه.ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام حدود 8 دانه زکیل اطراف الت جایی ک موها زاعد هست دارم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   بياييد كرايو كنم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر رسول سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من دیروز یه سئوال کردم . شما در جواب نوشتین .(باقطع بهتر میشوید).
  من درست متوجه این جواب نشدم. میشه برام واضح تر بگین؟
  سئوال دیروزم این بود👇


  اینجانب دوماه پیش یه دفعه میل جنسیم خیلی شدید پائین اومد. طوری که اصلا هوَس ندارم.
  آلتم با تحریک دستی هم به سختی راست میشه اما هنکام نزدیکی طبیعی و مثل قبل است اما اون هوس و حرارت قبل را ندارم. در کل احساس جنسیم کم شده توضیح بر اینکه تا قبل دو ماه خیلی پر حرارت بودم و هفته ای چهار بار یا بیشتر اقدام به نزدیکی میکردم یعنی قبلا مشکلی نداشتم اما این اواخر بی میلی به سکس و احساس سرما و کوچکی زیاد آلت هنگام شلی ناراحتم میکنه. خیلی شل شده حتی احساس میکنم داره میچسبه به بیضه هام . همش بادستم انگولک میکنم تا راحت بشم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر