انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت ۱

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Reza دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی روی آلت تناسلیم رو روی بیضه جوش های سر سفید ریز وجود دارد ک به سختی میشه آون هارو خالی کرد .این جوش ها الان به سرآلت هم رسیده این زیگیله یا چی ؟خوب میشه خودش یا درمان کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من جوانی 22 ساله هستم در دوران بلوغ خود ارضایی میکردم اوایل زود انزال نبودم ولی بعد از مدتی زود انزال شدم الان چهار پنج سال است ک ترک کرده ام اما هنوزم زود انزالی دارم و فکر کنم بخاطره حساسیت سره آلتمه یک سال پیش رابطه داشتم زود ارضا شدم ولی بعد اون احساس میکردم زود انزالیم بهتر شده زمانش بیشتر شده برای مثال بعد از مدتی از اون رابطه آزامایش اسپرم میدادم بیش از سه دقیقه طول کشید اما دوباره مثل قبل شد سوالم اینه بعد از ازواج درست میشه؟
  با تشکر از وقتی ک برای جواب میزارین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربر Hamidreza شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  وقت بخیر، امیدوارم حالتون خوب باشه
  من 22 سال دارم
  و مجرد هم هستم
  و تا حالا رابطه جنسی را تجربه نکردم
  ولی متاسفانه خود ارضایی دارم
  و متاسفانه زود انزالی دارم
  و زیر یک دقیقه‌ ارضا میشم
  لطفاً اگه میشه منو راهنمایی کنید
  این مسئله داره باعث ایجاد افسردگی و سرخوردگی میشه برای من
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
   تشخیص زود انزالی با سکس مداوم است نه مجردی
 • تصویر کاربر اشکان دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر حدودا ۴۵ روز قبل با ی خانم رابطه بدون کاندوم داشتم که از فردا سوزش قیمت جلو الت داشتم و قسمتی از ختنه گاه هم شروع ب حارش کرد و قرمزشد.بعد از ۱۵ روز قسمت کشاله رانم چیزایی مثل جوش زد ک سفت بود ابکی نبود.دکتر چندتا رفتن گفتن سوزاک هست و انتی بیوتیک دادن ولی باز اثر نکرد من از مقعد تا نوک الت سوزش خفیف دلشتم گاهی هم سوزش نداشتم ازمایش چندتا انجام دادم ک hsvمنفی بود.گاهی واقعا درد دارم
  1. تصویر کاربر اشکان یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   در ضمن دکتر جان من ی مدت پیش یه چیز مثل آفت تو خروجی ادرارم دیدم ک از داخل زده یه کوچولو
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
  3. تصویر کاربر اشکان یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   بهترین ازمایش چیه؟ اون جوشهای تو کشاله ک زد ۱۵ روز بعد بود اونوقت هم من دردی اصلا نداشتم کاملا سالم بودم ولی باز عود کرده دردم ولی فقط سوزش داخلی الت و گاهی مقعد دارم همین
  4. تصویر کاربر اشکان یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   عکس ندارم دکتر ولی من کلا درد سوزشی داخل الت دارم و تا مقعدم حالت سوزش داره و اون چیزی ک مثل آفت دهانی تو اول مجاری ادرارم زده ایا تبخال هس؟
  5. تصویر کاربر اشکان یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   این عکسها اون ک داخل مجاری هست هم افت هست
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر پسر یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من واسه درمان زیگل خدمتون رسیدم و کرایو کردم ولی بعداز جند روز دیدم سر التم هنوز یکی دیگه هست و جا افتاده و و اینکه دایرکتم دادم متاسفانه ج نگرفتم و بخاطر این ویروس نمیتونم مسافرت کنم شهرستانم جون کارمون هم تهران تعطیله فعلا میشه بگی جکار کنم گفتم ولی خودمم مطمعا نیستم زیگل باشه چون شبیه اونا نیست لطفا راهنمای کنید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر رامین چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام .ببخشید بروی نوک آلت تناسلی من به صورت مادرزادی یک خال سیاه زیر پوستی بوجود امده میخواستم ببینم راه درمانی داره که بخوام از بین ببرمش؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
  2. تصویر کاربر رامین یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   سلام اگر بخوام از بین ببرمش باید چکار کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش)
   من دستكاري را صلاح نميدانم جاي بدي است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر يوسف چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام هنگام كه در حال نزديكي هستم خود به خود التم ميخوابه اگه قرص وياگرا بخورم ديگه شل نميشه ايا راهي هست كه از شر قرص خلاص بشم ممنونم اگه راهنماييم كنيد
  1. تصویر کاربر يوسف چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   Sff
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سجاد چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  از وقتی به سن بلوغ رسیده ام تا الان که 22 سال دارم خود ارضایی کرده ام اما در هفته یک مرتبه .
  الان هنوز ازدواج نکرده ام بخاطر ترس از زود انزالی و عدم باروری منی لطفا راهنماییم کنید چکار کنم واسه ترک حتی تا یک ماه هم ترک کرده ام اما....
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر mahsa سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير باشه
  آقاى دكتر من حدودا ٢ هفته ميشه كه متوجه اين ضايعات در لبه داخلى واژنم شدم.هر دو طرف هستن.قبلا نبودن!!من دوسال پيش hpv18,59 داشتم اما ٨/٩ ماه پيش منفى شدن.
  من نميدونم اينا زگيل يا پاپول خيلى مظطرب و نگرانم لطفا راهنمايي كنيد.
  دكترم گفتن يه ماه صبر كن ببينيم چه تغييرى ميكنن...
  لطفا راهنمايي كنيد.
  1. تصویر کاربر mahsa جمعه ۹ اسفند ۹۸( 4 هفته پیش)
   سلام
   آقاى دكتر لطفا به سوالم جواب بدين.سپاسگذارم.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  موقع ارضا درد کمر دارم و زانوهام ب صدا در میاد
  کمتر از سی ثانیه ارضا میشم اما بار دوم طولانی ت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   اینها اصلا مهم نیست
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر