انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت 1

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر دکتر من کنار التم چند تا حالت جوش زده الان نمیدونم زگیل هست یا چی ممنون میشم راهنمای کنید
  واینکه هزینه درمان چقدره و چقدر زمان میبره برای پاکسازیش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 3 روز پیش)
   من در عکس زگیل نمیبینم
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من یه مرد 60 ساله هستم
  الان روی خطی که از وسط زیر بیضه ها میگذره و برجسته هست التهاب و برآمدگی دارم که هر بار دوچرخه‌سواری میکنم دچار التهاب مجدد میشه

  الان 3 روزه که دوچرخه‌سواری نکردم ولی هنوز التهابش باقی مونده

  قبلا در فروردین به پزشک مراجعه کردم و برای من مولوسکوم تشخیص دادن

  برای خانم من هم در همان موقع HPV نوع 53 در آزمایش پاپسمیر تشخیص داده شد الان بعد 6 ماه فقط بر اثر دوچرخه‌سواری و فشار زین دوچرخه دچار ناراحتی مبشم

  که اابته من معمولا ببش از 2 ساعت در هر مرحله دوچرخه‌سواری میکنم که توام با رکاب زدن شدید در مییرسربالایی و ناهموار است معمولا بیش از 20 کیلومتر وندرتا تا 50 کیلومتر در هر بار دوچرخه‌سواری مسیر طی میکنم

  که بعد ازساعت اولدچار آزردگی در نشیمنگاه روی زین میشوم الان با توجه به عکس
  من برای رابطه جنسی هنوزم باید نگران باشم یا خیر
  چون خانم دیگر میلی به رابطه ندارد
  و من ممکن است با فرد دیگری وارد رابطه بشوم

  آیا ملاحظاتی لازمست یا التهاب نقطه ای دانه ای روی خط وسط بخاطر دوچرخه‌سواری طبیعی است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 3 روز پیش)
   در مورد زگیل وقتی فرد مبتلا بشه ممکنه بدن بتونه مقابله کنه و ویروس از بدن پاک بشه ، ممکنه در بدن بمونه و عود کنه. بهترین درمان کرایو است. تیغ زدن و لیزر باعث پخش آن می شود. در مورد واکسن ، قبل از ابتلا به زگیل ، در خانم ها موثر است بعد از ابتلا اثر ندارد. در خانم ها باید پس از ابتلا سالانه پاپ اسمیر انجام شود از جهت خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۶ آذر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام الان حدواد ۲ سال هست که انگار یک رگی از وسط بدنه الت تا تا سر التم ورم کرده و باعث شده سر الت رو به پایین افتادگی پیدا کنه و دردی هم نداره
  میخواستم مشکل رو بدونم و ایا اینکه ممکنه از خود ارضایی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ آذر ۰( 1 هفته پیش)
   پماد کالامین دی هر 8 ساعت و شستشوی روزانه با شامپو بچه
 • تصویر کاربر یاسرجودکی سه شنبه ۲ آذر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  اینجانب سی ساله هستم الان نزدیک به دو سال هست که در رابطه جنسی لذت اخر کار رو اصلا ندارم.وقتی ارضا میشم اصلا به ارگاسم نمیرسم و دقیقا مثل این میمونه که دارم ادرار میکنم..قبل از رابطه دستشویی میرم اما اخر کار و موقع ارضا شدن ادرار دارم و لذت نمیبرم.میل و حس اول کار دارم..مشکل نعوظ و پرتاب منی ندارم فقط و فقط به لذت نمیرسم و مثل ادرار کردن هست...اینجا چندبار پیش دوتا دکتر رفتم....ازمایش دادم گفتن مشکلی ندارم...امپول اسپکتینومایسین و یه سری قرص ویتامین دکتر اول بهم داد که نتیجه نگرفتن...دکتر دوم هم چند نوع قرص بهم داد ...L_arginine....کو_انزیمq10....قرص افرودیتAphrodit.....فلوکسین20....تری فلوئوپرازین....سفالکسین500....Highsense barijو امپول تستوسترون برام تزریق کرد که هیچ نتیجه ای نگرفتم...لطفا راهنمایی بفرمایبد ..ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ آذر ۰( 1 هفته پیش)
   تست های هورمونی باید انجام بدید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ آذر ۰( 1 هفته پیش)
   Fsh/LH/TSH/estrogen/Progestron/prolactine
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر M شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۱۷ سالمه و طول آلتم در حالته راست ۱۱ سانته و خیلی نازکه چیکار کنم ب خانوادمم روم نمیشه بگم کمکم کنيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 هفته پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر بخشی شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب؛
  بنده ۴۵ ساله هستم و تمامی شرایط جنسی ام در انجام نزدیکی نرمال هست،فقط در زمان انزال بدون هیچ لذتی تخلیه و انزال انجام میشود،انگار که هیچ عمل یا ارتباط جنسی انجام نشده است،این وضعیت به شدت باعث ناراحتی روحی و روانی شده است و باعث نا اُمیدی در ادامه ی برقراری ارتباط جنسی برایم شده است،لطفآ کمک و راهنمائی ام کنید
  سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 هفته پیش)
   ٥- سلام ،راهكارهاي إنزال زود رس را با توضيحات كامل در وب سايت من بخوانيد
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام من زیاد مشروب مصرف میکنم تقریبا ۵ ساله مداوم جدیدا با کوچکترین تحریک ارضا میشم تو رابطه هم کوتاه به انزال میرسم درمانش چیه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 2 هفته پیش)
   قرص سرترالین ۲۵ هر روز یک عدد
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۳ آبان ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. بنده دارای 185 سانتیمتر قد و 112 کیلوگرم وزن و 34 سال سن هستم. سایز آلت تناسلیم هم در حالت نعوظ 12 سانتیمتر است. متاسفانه دارای زود انزالی و میل جنسی و قوای جنسی کم و نعوظ ضعیف هستم. لطفا راهنمایی بفرمایید برای برطرف شدن این موارد چه کاری باید انجام بدم و چه دارو یا مکملی باید مصرف کنم؟ آیا اضافه وزن در اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی تاثیر گذاره؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 3 هفته پیش)
   قرص ویتامین ای ۴۰۰ هر ۳ روز یک عدد
  2. تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 3 هفته پیش)
   جناب دکتر کاربرد ویتامین ای چی هست؟
  3. تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 3 هفته پیش)
   جناب دکتر کاربرد ویتامین ای چی هست؟
  4. تصویر کاربر سعید شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 هفته پیش)
   ?
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ آبان ۰( 2 هفته پیش)
   تقویت میل جنسی
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Sina1245 سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 22سالمه از اول بلوغ جنسی زودانزالی داشتم حتی وقتی دوسه ماه ترکش میکنم به همون شکله و زیر30ثانیس
  و تابه حال هم توی خواب ارضا نشدم و خیلی برام عجیبه. اعتماد بنفسم رو هم پایین اورده این مسئله راه حلی دارید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 3 هفته پیش)
   ٥- سلام ،راهكارهاي إنزال زود رس را با توضيحات كامل در وب سايت من بخوانيد
 • تصویر کاربر mostafa سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  من متاسفانه بشدت دچار زود انزالی هستم که حتی با کرمهای تاخیری هم زمان رابطه حداکثر به 2دقیقه میرسه..چطور میتونم از این مشکل رهایی پیدا کنم؟آیا از نظر باروری هم مشکل ایجاد میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 3 هفته پیش)
   ٥- سلام ،راهكارهاي إنزال زود رس را با توضيحات كامل در وب سايت من بخوانيد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…
HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ، به گروهی شامل بیش از 200 ویروس مرتبط گفته می شود که…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر