انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت ۱

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

 

4 (80%) 27 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Amir جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من 43 سالمه و مجرد. مشکلی که دارم اینه که قبل از اینکه نعوظ صورت بگیره انزال میشم. این انزال خیلی سریع اتفاق میفته. کمتر از یک دقیقه. بخاطر همین هیچ وقت نمیتونم ارتباط جنسی برقرار کنم. اگه امکان تجویز و درمان انلاین وجود داره هزینه های ان را بصورت اینترنتی تقدیم حضور میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 روز پیش)
   درمان تمرین به تاخیر انداختن انزال است
 • تصویر کاربر باقری جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر اولا میشه زگیل تناسلی رو کامل از بدن خارج کرد چون جای دیدم که از شما تشکر کرده بودن بخاطر درمان .درضمن شماره مطب کسی جواب نمیده و ادرس مطب شما رو از تو اینترنت دیدم همون جاست از این مشکل حل میشه راهنمایی کنید کجا باید خدمت برسم .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 روز پیش)
   02122642744 بفرمایید زگیل
 • تصویر کاربر شیوا شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر این عکس که گرفتم دوتا برآمدگی ها که روی پوست باسنم‌ هستش‌ زگیل ؟؟سه ساله که همین صورت هستش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ع.غ هستم از استان اصفهان
  من مشکل زود انزالی دارم یعنی کمتر از 2 دقیقه ارضا میشم تو دوران عقد تا چند مدت بعداز عروسی از کاندوم استفاده میکردم
  به خانمم گفتم تو زمانی که رابطه داریم من دوبار ارضا بشم که زود انزالی کمتر بشه
  کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   با سلام و احترام،لطفا استرس را از خود دور کنید.استراحت کافی داشته باشید.روابط جنسی منظم داشته باشید.اگر برطرف نشد مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  خسته نباشید
  اقای دکتر من خیلی وقته همچین چیز های روی رون پام به وجود میاد و خودش از بین میره با میترکه و دوباره بعضی وقت ها به وجود میاد
  ایا اینها زگیل تناسلی است؟خطرناکه؟عکسشو پیوست میکنم
  یه چیز های تاول مانند هم زیر بغلم هست که عکسشو میفرستم خدمتتون
  ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   دكتر پوست برويد نمونه برداري شود
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر کرمی سلام.
  بنده دو سه روز قبل در حین اصلاح موهای زائد بوسیله پودر موبر متوجه شدم پایین آلتم یه مقدار به رنگ قرمز در آمده که نه جوش بود و نه اصلا خارش داشت،((((که بصورت این بود که پوستش رفته مثل اصطکاک مانند.))))
  بعد از دو روز از حالت قرمزی اولیه خارج شده و دیگه اونجوری قرمز نیست ولی رنگش فرق داره هنوز.
  چون من وسواس فکری دارم خیلی نگران بودم خواستم نظر شمارو بدونم.
  تو این چند روز یک یا دوبار هم بعد از ادرار منی از من خارج شد یه مایع دقیقا شکل منی وقتی ادرار با فشار میومد بعد از اتمامش یکم منی خارج میشد.
  نمیدونم این دو موضوع بهم ربط داره یا نه ولی خواستم نظر شمارو بدونم.
  کلا این چند وقت 1 بار هفته قبل تحریک جنسی شدم که منجر به ارضا نشد
  دقیقا هفته بعدش موقع ادرار اینجوری شد.
  1. تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   دکتر آخرین رابطه جنسی که داشتم ۱ ماه قبل بوده که از کاندوم استفاده کردم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   من الان موردی نمبینم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اشکان دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر
  من ابتدا سوالی را در مورد مشکلم با شما مطرح کردم که در لینک زیر آورده شده است به همراه پاسختان
  https://drkarami.com/faq?cat=%D9%86%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C%20%D8%AC%D9
  %86%D8%B3%DB%8C
  فرمودین مشکل من روحیست و به پزک مربوطه مراجعه کنم
  حال پس از مراجعه به یک متخصص اعصاب و روان و زوج درمانگر شرح حال خود را بشرح ذیل میگذرام
  پیرو پاسخ حضرتعالی به سوال شماره 173657، بنده به یک متخصص اعصاب و روان و زوج درمانگر مراجعه نمودم ایشان پس از گرفتن شرح حال از بنده فرمودن که چیزی نیست و جدا از ازمایش ( ازمایش خون و سونو بیضه و پروستات) و قرصی که تجوز کردن جلسات روانکاوی و فیزیوتراپی( بیو فیدبک) را در دستور کار گذاشتن.داروهایی که برای اینجانب تجویز شده بشرح ذیل است
  1. قرص تقویتی ویتامین سی
  2.تادافیل 10 ( هر روز نصف- شبها)( تعدا بیست تا)
  3.مودافینیل ( هر روز صبح نصف تعداد 10 تا)
  4.سیتالوپرام ( هر شب یک چهارم)
  5.اوومید -هر شب یکی
  خواستم قبل از مصرف قرص ها با متخصص اورولوژی صحبت کنم که مبادا تاثیر بدتری داشته باشند.( تا الان قرصها را مصرف نکردم) اما متاسفانه برای 16 ابان از مطبتان به من وقت دادن که خیلی دیر است گفتم از این طریق نظر شما را بپرسم. سوال اخرم اینکه اقای دکتر الان 4 روزی هست که نعوظ صبحگاهی ندارم آیا این مشکل جدیدی هست که اضافه شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   من جای شما باشم بیخیال میشوم ومورد باشید
 • تصویر کاربر ل دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من حدود از حدود یک ماه پیش در حالت نیمه نعوظ و حالت عادی معمولا بعد از ادرار التم شکل ساعت شنی پیدا میکنه ولی در حالت نعوظ که عکسش رو پیوست کردم خیر و هیچ گونه دردی هم نداره و روی خط ختنه یک نالت سفت شدگی بیشتر در قسمت راست رو داره ایا احتمال شکستگی مختصر وجود داره ؟
  به دکتر ارولوژی هم مراجعه کردم و گفتن هیچی نیست و طبیعی هستش و فقط به مدت یک هفته شیاف ایندومتاسین تجویز کردن
  میشه شما باتوجه به عکس نظر بدین دکتر
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   از نظر من مشكلي وجود ندارد تلقين منفي نكنيد
 • تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آیا اینا زگیل هستن یا خیر سلام خدمت آقای دکتر
  آقای دکتر من زگیل داشتم اومدم خدمتتون کرایو کردم اینا رو هم می‌بینید بهم بگید آیا زگیل یا خیر
  ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)
   بیایید اینها را هم بزنم
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  آیا از بین رفتن نعوظ بلافاصله یا چند ثانیه بعد از انزال طبیعی است؟یا نشانه زودانزالی یا مریضی هستش؟
  و اینکه زمان نرمال رسیدن به انزال چه قدر هستش؟
  خیلی ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر