انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت ۱

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

 

4 (80%) 24 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  حمید فرهمند:
  حمید فرهمند:
  باسلام خدمت آقای دکتر بنده ازسال 88 تاکنون بدلیل ازدست دادن همسرم رابطع ای نداشته ام جدید متوجه شده ام که آلت حالت نعوظ را ازدست داده وحتی اگرنزدیکی داشته باشی آلت نعوظ نداره البته این امر یکدفعه ایجاد شد حدود 20 روزی می شود تا قبل از آن حتی شبها درخواب ارضا می شدم ولی بیضها بعضی وقتها درد شدیدی دارند وبعضی وقتها احساس می کنم سوزشی درخود آلت ایجاد می شود دکتررفتم وبعداز گرفتن سونو گرافی گفتند پروستات دارید ولی درحد ضعیف است ودارو دادن که استفاده کنم چونکه شبها بعضی اوقات یکبار وبعضی وقتها دوبا ازخواب بیدار می شدم جهت تخلیه اگرممکن است داروی یا راهنمایی که چه تستهای وآزمایشهای انجام بدهم تانتیجه مطلوبی بگیرم بنده ساکن اهواز هستم وسیگار استفاده نمی کنم ودرهفته سه روز ورزش هرروز 90 دقیقه انجام می دهم یکی از مشکلات بنده نیز تنهای است که بسیار آزاردهنده وباید این موضوع رانیر رفع کنم تشکرمی کنم اگرهمکاری که دراهواز بتواند بنده را راهنمایی کند معرفی کنید درغیراینصورت تجویزی موقتا ارایه تا از مطب جنابعالی نوبت بگیرم احتمالا بعداز تعطیلات نوروز خدمت برسم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)
   نگران نباش یهویی از بین نمیرود بیایید بررسی
  2. تصویر کاربر حمید سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   باسلام خدمت آقای دکتر واقعا سپاسگزارم که خیلی راحت بابیماران ارتباط برقرار می کنید لطفا درصورت امکان اگر نیاز به گرفتن هرنوع آرمایشی است اعلام تا انجام بدهم ونوبت بگیرم خدمت برسم ویا اگر ازهرلحاظ بهتراست که اقدام کنم ونوبت بگیرم البته باچه شماره ای تماس بگیرم بازهم ممنونم ازشما وکلیه همکارانتانع
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   سر فرصت بیایید بک بررسی کنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر جلال سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر
  بنده از قاريان اصفهاني هستم و افتخار پيدا كردم از اين طريق سوال و مشكلم رو باهاتون در ميون بذارم
  در آستانه ازدواج هستم ولي متاسفانه دو سه سالي ميشه با مشكل نعوظ مواجه شدم
  اينكه به سختي به سفتي ميرسه و دوام نداره و زود ميخوابه
  ابتدا پيش دكتر ابطحي رفتم و ايشون گفتند واريكوسل گريد 1 دارم و آزمايش خون و اسپرم دادم و نهايتا قرصهاي جينسنگ و امگا3 و آمپول تسترون و ويتامين D تجويز كردن كه اصلا مشكلي از نعوظم رو حل نكرد
  بعدش رفتم پيش دكترر همايون عباسي
  ايشون برام سيلدنافيل(تاداگرا 10) نوشتن كه يه مقدار وضعيت منو بهتر كرد
  برام تست رجي اسكن نوشتن و دو شب رجي اسكن رو انجام دادم كه نتيجه ش رو براتون ارسال ميكنم
  در رجي اسكن نوشته كه نعوظم نزديك به نرمال هست ولي يك آسيب خفيفي در عروق وجود داره
  دكتر عباسي گفتن درماني واسه اون آسيب عروقي وجود نداره و همچنان همون قرص تاداگرا 10 و پودر proxerex تجويز كردن

  آقاي دكتر ميخواستم ببينم ميشه اون آسيب عروقي رو درمان كرد يا نه؟
  و اينكه اصفهان كدوم دكتر رو در اين زمينه معرفي ميفرمايين؟
  ببخشيد كه طولاني شد🙏 mild organic impotence secondary to vascular in sufficiency
  اين هم نتيجه رجي اسكن👆🏻👆🏻👆🏻

  آقاي دكتر ممنون ميشم منو راهنمايي كنين كه ريشه اي مشكلم رو حل كنم
  خصوصا در مورد همين آسيب عروقي

  خيلي ممنونم آقاي دكتر🙏🙏🙏 اگر لازمه صفحات مربوط به رجي اسكن رو هم كاملا براتون ميفرستم
  سپاس ويژه از شما آقاي دكتر🙏 مرحله بعد مرحله بعد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر Mt سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر
  آیا این ضایعه تبخاله یا جوشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  تقریبا حدود 9 ماه پیش تحت یک رابطه از ناحیه پوست روی الت تناسلی دچار التهاب شدم ک در ابتدا نشانه ای نداشت بعد طی 4 ماه کم کم علائم آن نمایان شد
  ابتدا از رفتن به دکتر امتناع میکردم اما چون خارش پوست و التهاب ان آزار دهنده بود بعد تقریبا 6 ماه به دکتر پوست مراجعه کردم ک ایشان یک پماد ترکیبی تجویز نمودند
  در اثر استفاده از دارو التهاب پوستی و خارش به طور کامل قطع شد
  تا اینکه حدود 20 روز است ک احساس خارش کم و از ناحیه پوست روی آلت چند قسمت آن(5 عدد به صورت دایره ای)ک شکل آن مقدار خیلی کمی سفید است مشاهده میشه...
  لطفا اگه دارو یا موردی هست ممنون میشم ک راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حدود شش ماه است از کپسول فلوکستین 20 برای درمان زود انزالی استفاده می کنم روزی یک عدد البته در یک ماه گذشته بعضی از روزها دو عدد استفاده کرده ام، در هفته گذشته احساس خواب آلودگی و خستگی شدید داشتم که بعد از قطع دارو این احساس برطرف شده است لطفا در خصوص ادامه با این دارو یا پیشنهاد داروی جدید راهنمایی بفرمائید.
  البتهاستفاده از این دارو تاثیر محسوسی بر زود انزالی من داشت ولی باز هم امکان ارگاسم برای همسرم را فراهم نمی کند و در دو مورد که انزال طولانی میشد با قطع موقت عمل نزدیکی در حد چند ثانیه آلت سفتی خود را از دست می داد ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر علي یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید من مدت یکی دو سالی هست دونه های در نزدیکی آلت تناسلی در آوردم که فکر میکردم شیرین گوشت با همان گوشت اضافه است ولی متاسفانه احساس میکنم زگیل تناسلیه و روح وروانم را داغون کرده در محل زندگی من روش درمان مطمئن وجود ندارد خواستم منو راهنمایی کنید .چون من با نامزدم رابطه داشتم و رابطه خارج رحم بود و نامزدم به همین مشکل در نزدیکی رحمش به وجود امده اگه منو راهنمایی کنید بهترینه روش درمان و نیاز به چه نوع آزمایش و دارو یا واکسن داره آیا این بعد از درمان تا چه مدت ویروس تو بدنم هست ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   اینها زگیلند وبهترین درمان کرایو است فیلم من را ببینیدdrkarami.com
 • تصویر کاربر Mehdi جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام خسته نباشید
  آقای دکتر من ۲۱ سالمه ۵ سال هست خود ارضایی شدید داشتم الان یک سال خیلی کم کردم مشکل التهاب پروستات داشتم تا یک ماه پیش الان علائمش برام رفع شده مشکل جدیدم اینه که من احساس میکنم از نظر جنسی خیلی ضعیفم میخوام ازدواج کنم آقای دکتر خواهش میکنم به کمکتون نیاز دارم نعوظم زیاد سفت نمیشه یا کامل نیست میترسم کلا از نظر جنسی از کار بیفتم آقای دکتر شما میدونید یه عمر زندگیه خواهش میکنم کمکم کنید بهم بگید حتی اگه نیاز باشه میام مطبتون فقط راهم دوره خواهش میکنم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   از نظر مت شما سالمید ودرمان نمیخواهد بیخیتل شوید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   بیخیال
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Iman شنبه ۲۹ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خوب هستین؟ من مشکل زکد انزالی دارم و همیشه در سکس در برای بار دوم سعی میکردم که ارضا بشم ولی اخیرا در بار دوم التم بعد از چند دقیقه شل میشه و چند وقتیم هستش که یه احساس منقبض بودن و درد خفیف توی دلم حس میکنم مخصوصا بعد از سکس سونو گرافی برای فتخ از دوطرف و بیضه هم رفتم مشکلی نداشتم ولی سونوگرافی مثانه دادم نشون داد که یکم ادرار داخل مثانم میمونه خیلی نگرانم خواهش میکنم کمکم کنید چه کار باید بکنم 30 سالم هستش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر نیما چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر ، بنده حدودا ماه اردیبهشت یا خرداد خدمت دکتر انتظاری رسیدم ، ایشان فرمودند که به یک محلول ساختنی رفع میشه، بنده نسخه ایشان بعد از ساخت استفاده کردم تقریبا بعد از 1ماه رفع شد ، اما باز سریع برگشت تقریبا با تعداد بیشتر ، قبلا 7یا 8 عدد الان تقریبا 12 عدد ، دستور بفرمایید برای اینکه مطمئن بشم زگیل هست یا خیر و همینطور درمان کدام مطب شما خدمت برسم و نحوه نوبت دهی هم بفرمایید ، سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۵ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر.
  خواهشا آجزانه تقاضامندم به عرایضم دقت کنید چون واقعا از این مشکل خسته شدم.

  من۳۵ سالمه و ۱۴ ساله که متاهل هستم و از ۵ سال پیش زمانی که نزدیکی داشتم یکدفه بدون سابقه قبلی در منی من تکه های جامد مثل پاستیل و تعداد زیادی زرد رنگ خارج شد و متعجب شدم و در همین زمان به بعد صورتم هم دچاد اکنه شد و به متخصص پوست مراجعه کردم و تجویض انتی بیوتیک دادند اما شرایط بهتر نشد و منی من همچنان با این مشکل تکه های جامد ادامه دار بود و به پزشک متخصص ارولژی مراجعه کردم و دکتر بدون تجویز آزمایش به من قرص آزیترومایسین تجویز کرد و مشکلم حل نشد و سال بعد به متخصص ارولژی دیگیری مراجعه و ایشان دستور آزمایش اسپرم و ادرار دادند و معاینه کردند و پس از روئیت آزمایش گفتند هیچ مشکلی در آزمایش نیست و شرایط آزمایش خیلی هم خوبه..
  در صورتی که در اوج این مشکل با کاهش وزن زیادی هم روبرو شدم.
  اما با وجود این مشکلم مهم این که با شدت پیدا کردن تکه ها نفخ شکمم هم زیاد میشه بطوری که شکمم زیاد باد میکنه و به جلو میاد اما فعلا اکنه هام خوب شده و صورتم ایرادی نداره و در چند ماه پیش مشکلمو به دکتر یکی از داروخانه ها که در همسایگی منزل هست گفتم و دکتر داروخانه گفت یک آمپولی میدم در۲ نوبت تزریق کن و خوب میشی و اسم آمپول spectinomysin 2g بود و تزریق کردم جالبه که منی من بدون تکه های جامد شد و نفخ شکمم هم کاملا برطرف شد اما بعد از گذشت ۲ماه از بهبودی مجدد این موضوع عود کرده و ذهنمو درگیر...
  انقدر تکه ها چسبنده هستند که در تمیزی این موضوع در سرویس بهداشتی هم مشکل دارم چون به سنگ دستشویی هم میچسبه و حرکت نمیکنه.
  و در خیلی از مواقع این تکه ها جلوی تخلیه شدن کامل منی را مانع میشن.
  از شما خواهش میکنم کمکم کنید و چاره ای اندیشه کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ دی ۹۷( 2 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر