جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت 1

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است. با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند.

اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

 • آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.
 • آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.
 • آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.
 • بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

انزال زودرس چگونه درمان می شود

پیش از مراجعه به پزشک می توانید راهکارهای زیر را دنبال کنید:

 • خودارضایی یک یا دو ساعت قبل از رابطه ی جنسی
 • استفاده از کاندوم برای کمک به کاهش حس
 • با نفس عمیق کشیدن می توانید به طور جزئی، رفلکس انزال را مهار کنید. رفلکس انزال نوعی رفلکس اتوماتیک بدن است که در حین انزال رخ می دهد.
 • به هنگام رابطه جنسی، شریک جنسی شما باید در بالا قرار بگیرد، تا نزدیک به انزال شما بتواند خود را بیرون بکشد.
 • پوزیشن های مختلف رابطه ی جنسی را امتحان کنید، تا پوزیشنی را پیدا کنید که کمتر در آن تحریک می شوید.
 • وقفه انداختن و فکر کردن به چیزی غیر از رابطه ی جنسی
اگر هر شب رابطه داشته باشیم چه میشود

مشاوره

سکس تراپیست ها یا درمانگران جنسی و متخصصان دیگری مانند روانشناس ها، می توانند به درمان مشکل انزال زودرس و دیگر مشکلات جنسی کمک کنند. شما می توانید از مزایای مراجعه به یکی از این متخصصان بهره مند شوید.

مشاوره همچنین می تواند، هرگونه مشکل روانشناختی زمینه ای، جنسی یا رابطه ای را شناسایی کند و به بهبود مشکلات دیگر در رابطه با انزال زودرس مانند اضطراب کمک کند. اگر در رابطه ی طولانی مدتی هستید، می توانید از زوج درمانگر کمک بگیرید.

تکنیک های رفتاری

تکنیک هایی وجود دارد که به فراموش کردن عادت انزال زودرس کمک می کنند. این تکنیک ها شامل تکنیک “توقف -شروع” و تکنیک “فشرده کردن” می شوند.

دارو

یک روش درمانی دیگر، اسپری بی حسی موضعی است، که می توانید بدون نیاز به نسخه آن را از داروخانه تهیه کنید. شما باید 10 دقیقه قبل از رابطه ی جنسی، اسپری را روی نوک آلت تناسلی خود بزنید. دنبال کردن دستورالعمل ها اهمیت زیادی دارد.

همچنین باید بدانید که اسپری ممکن است از آلت تناسلی شما، به بدن شریک جنسی تان (برای مثال داخل واژن) منتقل شود و موجب بی حسی کوتاه مدت شود. داروهای ضد افسردگی نیز می توانند به طور موفقیت آمیزی انزال زودرس را درمان کنند. استفاده از دارو برای درمان اختلال عملکرد نعوظ، می تواند به کنترل انزال زودرس نیز کمک کند.

ورزش

تمرینات ورزشی کگل که تمریناتی برای تقویت عضلات کف لگن هستند نیز، می توانند به بهبود کنترل انزال کمک کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

4.5/5 - (157 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۰ خرداد ۳( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من مشکل زود انزالی دارم
  وقتی الت وارد توش میشه ۱و۲ دقیقه نمی‌کشه آبم میاد
  و کجی روبه پایین دارم
  و اینکه خیلی زود خوابش میبره
  نمیزاره هیچ کار آدم تموم بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ خرداد ۳( 3 روز پیش)
   با سلام و عرض ادب سرترالین ۵۰ میلی گرم هر روز یک عدد تا یک ماه مصرف کنید
 • تصویر کاربر رحیم سه شنبه ۱۵ خرداد ۳( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام اقای,دکتر خسته نباشید من چن,ماه پیش,خد ارضایی,کردم با وسیله های,اسباب,بازی,جنسی مذکر هستم بعد,استمنارو انزال فردا ش جوش های قرمز رنگ,و زیادی,از,سر,تا پاهام,ضاهر شد ک بعضی کوچک و بعضی بزرگ بودن خونم هم غلیظ شد وسوزش,سینه داشتم زبانم,هم,لکه های قرمز در میومد پیش دکتر,عفونی,رفتم,بعد,ازمایش,سی تی,اسکن نفهمید,مشکل چیه,و گفت,سالمی اما من,خدم,می,دونم,ک دچار بیماری شدم و شاید,خطرناک,لطف راهنمایی کنید,پیش چ دکتری,برم,و ممکن ب چ بیماری,دچار شده باشم رابطه جنسی,نداشتم و فقط,استمنا این,جوری شدم و خیلی,پشیمونم و احساس,گناه میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ خرداد ۳( 1 هفته پیش)
   الانم اون ضایعات پوستی رو دارید؟
 • تصویر کاربر Kami جمعه ۱۱ خرداد ۳( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای‌38ساله‌مجردهستم‌زودانزالی‌شدیددارم‌برای‌درمان‌چکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ خرداد ۳( 1 هفته پیش)
   با سلام و عرض ادب سرترالین ۵۰ میلی گرم هر روز یک عدد تا یک ماه مصرف کنید
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۵ خرداد ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام ،اینحانب 50سال سن دارم، به علت استرس کاری ،زمانی که بتوانم همبستر میشم ،زمان انزال زیر دو دقیقه وبعضی وقتها نیز یک دقیقه می باشد، به علت فشار خون بالا قرص تاخیری استفاده نمی کنم.یه بار دکتر ارولوژی قرص داپوکستین 30را تجویز کرد،که کارساز نبود.جدیدا یه دکتری قرص ترامادول با یک چهارم قرص وقرص ایرکتو 100 پیشنهاد داده، ولی به علت عوارض می ترسم استفاده کنم. لطفا راهنمایی فرمایید، این قرص رو مصرف کنم، یا به علت فشارخون چه قرصی را پیشنهاد میدهید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   خیر اون داروهارو استفاده نکنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   سرترالین ۵۰ میلی گرم هر روز یک عدد تا یک ماه مصرف کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۵ خرداد ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز. من نمی‌دانم جواب این سوال و از کجا باید بگیرم .اتفاقی با شما در گوگل آشنا شدم .پسری هستم ک از کودکی گرایش ب همجنس خودم دارم و در ارتباط بودم .چند بار ب روانکاو .روانشناس مراجعه کردم تا با این‌گرایش و حس آشتی کنم .ولی الان مدت 2 سال هست ک ب هیچ وجه تحریک نمیشم و اصلا حسی دریافت نمیکنم ب صورت جسمی و جنسی و اصلا احساس میکنم ک از ناحیه مقعد و باسن کلا حس ندارم دیگه ولی روحی روانی درگیرم و این موضوع باعث افسردگی م شده و درگیر روانکاو هستم و ابن موضوع را در میان گذاشتم و جواب ایشان این بود ک بخاطر گرایش جنسی ت افسرده هستی و در جواب گفتند ک با بالا رفتن سن دیگه تحریک نمیشی و بافت بدن پیر میشه و تغییر میکنه ازتون خواهش میکنم بدون تعصب ب سوالم جواب بدین آیا با نظر ایشون موافق هستید و اینکه ممکنه نیاز ب درمان داشته باشم و راهی هس ک بتونم مثل سابق از داشتم ارتباط جنسی لذت ببرم لطفا راهنمایی کنید با تشکر فراوان از شما
  1. تصویر کاربر محسن جمعه ۴ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   جوا سوال من نیومد و اینکه کد رهگیری و ندارم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   سلام خدمت شما دوست عزیز حتما کد پیگیری رو یادداشت کنید مساله ای که گفتین میتونه بخاطر روابط متعدد و خشن باشه که میتونه باعث آسیب عصب های حسی اون ناحیه بشه که بازم احتمالش خیلی کمه دلایل روانی میتونه داشته باشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۳( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۲بار ازدواج ناموفق کردم مشکل من نغوظ ندارم یعنی نمیتونم دخول کنم والان نظر روحی و جسمی مشکل دارم منو کمک کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۳( 3 هفته پیش)
   سونوگرافی از آلت با تزریق پاپاورین انجام دهید
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام علیکم بنده قبلن خود ارضایی میکردم تا یک مدتی وقتی هم خود ارضایی میکردم آب منی میخواست خارج بشه یک حسی بهم دست میداد دست و پاهام سست میشد. و آب منی با سرعت و پرتاب زیادی خارج میشد ولی یک‌مدت نمی‌دونم چی شد وقتی آب منی میخواست خارج بشه جلوش رو می‌گرفتم و بعد از گذراندن مدت طولانی نسبت به این کار تازگی ها وقتی منی از بنده میخواد خوارج بشه اون حس و حال قبلنا رو ندارم و آب منی با سرعت خیلی کم خارج میشه خواستم راهنمایی کنید آقای دکتر ک آیا این مشکل باعث نمیشه بنده در آینده بچه دار نشم و.....
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   با سلام و احترام آزمایش آنالیز مایع منی انجام شود
 • تصویر کاربر آتیلا دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید، آقای دکتر من یه اشتباهی کردم فریب پیجای تبلیغاتی رو خوردم یه روغن افزایش سایز خریدم چند قطره به آلتم زدم الان نعوذ ندارم چه دارویی هست که درمان کنه مثل قبل بشم خواهش راهنمایی کنید چیکار کنم فکرم درگیره، دارو درمانی جواب میده نعوذم برگرده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   از قرص تادالافیل ۲۰ میلی گرمی استفاده کنید
  2. تصویر کاربر آتیلا یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر با این قرص مشکل نعوذم مثل قبل خوب میشه یا باید همیشه قرص مصرف کنم نیاز به مراجعه و آزمایش هست یا نه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   فعلا استفاده کنید پاسخ به درمان رو ببینیم
  4. تصویر کاربر آتیلا دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   مرسی از راهنماییتون آقای دکتر نحوه مصرفش روزانه باشه یا فاصله بدم بعد تا چند وقت استفاده کنم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   دو ساعت قبل رابطه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر رستم سه شنبه ۲۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر میخواستم سوال بمرسم هیج میل جنسی وتوانایی ندارم مشکل نعوظ دارم اصلا توانایی جنسی ندارم دکترهم رفتم ولی فایده نداشت ایا درمان دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   آزمایش های هورمونی رو انجام بدین
  2. تصویر کاربر رستم سه شنبه ۲۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   سلام وقت بخیر چه نوع آزمایشی انجام بدم .به دکتر بگم چه آزمایشی ؟اخه یکبار چکاپ و عکس واینا گرفتن یک سری دارو دادن ولی فایده نداشت
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   به ارولوژیست مراجعه کنید براتون چک هورمون ها شامل تستوسترون انجام بشه
  4. تصویر کاربر رستم سه شنبه ۲۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   ممنون ازلطفتون چشم 🙏🏽
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   🌺
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر دل جمعه ۲۵ اسفند ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید اقای دگتر ایا رابطه موشکل این لکه تاثیر داره یانه میرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ اسفند ۲( 2 ماه پیش)
   با سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی لطفا عکس های ضایعات رو در سایت آپلود کنید (شرایط عمومی ارسال عکس مثل سایز و فرمت رو رعایت کنید)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اگر میخواهید بدانید که زگیل تناسلی مردان در مراحل اولیه چگونه است بهتر است بدانید که این…
استرس بخشی طبیعی از زندگی است که توسط اتفاقات و موقعیت های مختلف ایجاد می شود. برای…
واریکوسل گرید 3 چیست؟و چگونه درمان می شود؟ در ابتدا باید بدانید که واریکوسل چیست؟ واریکوسل به…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر