انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت ۱

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحید دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آیا نقطعه قرمز رنگ ک پوسته خشک و زرد رنگ دارد نشان دهنده زگیل تناسلی است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام، عکس مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام مدتی هست که موقع نزدیکی زود خالی می کنه واجازه نامیده که ازاین کار لذت شوببرم وسریع خالی می کنه و خیلی روی روابط م با همسرم تاثیر گذاشته دارو و درمانی هست که مصرف کنم و خوب بشم با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام، سن؟ بیماری قلبی ندارید؟دیابت ندارید؟
 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Zeinab.h:
  خانمی هستم 37 ساله دو سال پیش به اچ پی وی دچار شدم ،که جراحی شوم از ناحیه ی رحم ،دکتر بهم گفت خوب شدی و فقط پاپ اسمیر و تکرار کن ،بعد مدتی در ناحیه ی مقعد دچار خارش شدم و اول مقعدم یه دونه ی ریز حس کردم ،کلونسکوپی انجام دادم و دکتر گفت یه پولیپ داری و زگیل نیست ولی خودم مطمعنم زگیل دارم ،یه هفته ای میشه که از ناحیه ی مقعد ترشح بد بو داشتم و یه دفعه خوب شد و الان یبوست و دل درد و خارش مقعد دادم دکتر گوارش میگه سندروم روده تحریک پذیره، واقعا من نمیدونم چکار کنم ،خیلی نگران سرطان روده ام ،آیا واقعا دچار سرطان میشم ؟؟

  اچ پی وی نوع 18 دارم .در ضمن حدود یک سال پیش جراحی هموروعید انجام دادم که بیرون زدگی داشتم و اصلا رابطه ی مقعدی نداشتم .استرس زیاد دارم و داروی پاورفیت استفاده میکنم ، دکتر بهم گفت واکسن گارداسیل بزن دو دوره رو زدم و نوبت سوم که آخر اسفند بود و رفتم بخرم گفتن تو بازار نیست

  آیا نیاز هست پولیپ و جراحی کنم ؟و اینکه آیا هیچوقت این ویروس از بدنم پاک نمیشه و همیشه ناقل هستم ؟؟اگه خواستم ازدواج کنم حتما باید به طرف بگم این موضوع رو یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر ارس سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  به تازگی بعد از معاینه خودم متوجه لگه های قهوه ای بر روی آلت شدم ؛ پس از تحقیق شک به زگیل تناسلی دارم لیکن بنده تا کنون رابطه جنسی خطرناک نداشته و همسرم نیز سالم هستند . لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، عکس مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر m سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بهیر
  من و شوهرم اقدام به بارداری کردیم
  ولی هنوز نمیدونم که باردار هستم یا نه
  در همین حین متوجه شدیم که شوهرم دچار زگیل تناسلی شده و دکتر معالج گفتن که خانوم باید واکسن بزنند
  در این شرایط تزریق واکسن رو توصیه میکنید یا خیر؟؟؟
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، شما تحت نظر متخصص زنان معاینه شوید
 • تصویر کاربر باقر سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  هنگام نزدیکی الت از سفتی درمیاید وشل میشود کلا دیگه بی خیال میشم و گاهی اوقات شل نمیشه ولی زود ارضاع میشم ولی 3بار هست که کلا سفت کامل نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، برطرف میشه
 • تصویر کاربر 4126 شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 4 ماه عمل کجی آلت کردم الان آلتم بی حسه در هنگام نزدیکی ب سختی ارضا میشم هیچ لذتی برام نداره الا اینکه خسته کنندس برام اینکه حس نداره هیچ در هنگام نزدیکی آلتم شل میشه نعوض کامل از دست میدم خواهشن کمکم کن از لحاظ زناشوی دیگه کم میارم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام، لطفا عکس بفرستید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر بنده ۲۹ سالمه و الان دقیقاً یک ساله ازدواج کردم.زود انزالی شدید دارم.از همان روز اول ازدواج تا الان هم هیچ تغییری در مدت زمان انزال حاصل نشد.و مثل همان روز اول به سی ثانیه نمی‌رسه که انزال بنده رخ میده.
  بنده شغلم طوری هست که ۱۵ روز در ماه سر کارم و ۱۵ روز خونه.و ۱۵ روزی که خونه هستم بطور میانگین روزی ی بار سکس دارم،منظورم اینه ک ممکنه ی روز نداشته باشم و یه روز دو تا سه بار سکس داشته باشم.ولی این تعداد دفعات زیاد هیچ تاثیری بر کند شدن زمان انزال توی این یک سال نداشته
  در ضمن سابقه هیچ بیماری یا جراحی هم ندارم.کم کاری و پر کاری تیروئید ندارم.هیچ دارویی هم مصرف نمیکنم.سیگاری و اهل دود و مشروب هم نیستم.ورزش هم میکنم(والیبال)
  قدم ۱۸۰ و وزنم ۶۵ کیلو هست
  ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام، روزی چندبار انزال نداشته باشید، هر دو روز یک بار کافی هست، به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  شاید سوال من کمی عجیب باشد ولی من میخواهم میل جنسیم کلا سرکوب شود وحتی دیگر نعوظ نداشته باشد چون تمایلات جنسیم باعث مشکلات عدیده خانوادگی شده است
  میخواهم لطف کنید با دارو درمانی یا حتی عمل جراحی امکان دارد نعوظ کاملا متوقف شود و میل جنسی تمام شود
  خواهش مندم راهنمایی بفرمایید زندگی زناشویی من در خطر است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   یلام، به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر فرهاد شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر همسر بنده در دوران مجردی خودارضایی و سکس با افراد مختلف را زیاد تجربه کرده و هنوز هم خودارضایی می‌کنه و به گفته خودش تنوع طلب شده و حدود یکسال از ازدواج ما گذشته و دیگه گرایش جنسی به من نداره یعنی به نعوظ نمی‌رسه و حتما باید فیلم پورن روشن باشه تا بتونه نعوظ داشته باشه و سکس انجام بده میخواستم بنده را برای حل این مشکل راهنمایی بفرمایید حدود دو ماهه که این مشکل پیش اومده این عدم ن این عدم نعوظ از عوارض خود ارضایی هست و باید داروی خاصی مصرف کنند ما از نظر عاطفی هیچ مشکلی با هم نداریم و ایشون از نظر میل جنسی معمولی هستند این عدم نعوظ از عوارض خود ارضایی هست و باید داروی خاصی مصرف کنند ما از نظر عاطفی هیچ مشکلی با هم نداریم و ایشون از نظر میل جنسی معمولی هستند
  1. تصویر کاربر فرهاد پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر بنده جواب آزمایش های هورمونی ایشون رو که برای پیگیری بارداری انجام داده بودیم رو هم براتون ارسال کردم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام، خودارضایی باید ترک بشه، و به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر